Ergernis over wateroverlast Inspectie onderzoekt klacht over ziekenhuis PZC Zeeuws-Vlaamse scholen moeten Belgen trekken Voorbereiding voor doorlaatmiddel Veerse Meer begint zeeland Gemeente verwijst bewoners Melkmarkt naar boosdoenerKPN Geld voor tijdige aanpak problemen scholieren m,port port zelande Zakelijk bekeken woensdag 9 februari 2000 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De bewoners en ondernemers aan de Melkmarkt in Zierikzee zijn de maanden lange wateroverlast in hun straat meer dan zat. Als het maar even heeft geregend staat het water aan weerszijden van de straat in geulen van ongeveer anderhalve meter breed. Wie droge voeten wil houden, moet in het midden van de straat gaan lopen. Mensen die op het smalle trottoir lopen, worden nat gespetterd als er auto's door de plassen rijden. De betrokkenen willen dat er zo snel mogelijk een eind komt aan al die narigheid. Het euvel is vo rig jaar februari al ontstaan na dat de Melkmarkt in opdracht van KPN op de schop is gegaan voor aanleg van de glasvezelka bel in het centrum van Zierik zee. Ook dat graafwerk wekte Jaarconcert in Ons Dorpshuis Nieuwerkerk NIEUWERKERK - Muziekver enigingen Nu met Hope uit Bruinisse en Oefening en Uit spanning uit Nieuwerkerk ver zorgen vrijdag 11 februari een gezamenlijke jaaruitvoering. Het concert wordt gehouden in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk. Het muzikale programma heeft als thema 'een beestenboel' meegekregen. De verenigingen spelen werk van onder andere John Barry (Dances with Wol ves). Elton John (The Lion King) en Henry Mancini (Baby Ele phant Walk). Tijdens de pauze wordt het toneel vrijgemaakt voor de tonelisten. Zij brengen 't Is krimmeneel,' een blijspel in twee bedrijven van de hand van Hans van Wijngaarden. In 't is krimmeneel' draait het om het gezin Suykerbuik dat het niet zo nauw neemt met het mijn en dijn. Totdat de lieftallige Zwaantje, agente van politie, verschijnt en voor de nodige verwikkelingen zorgt. De regie van het blijspel is in handen van Elly van Lieshout. De jaaruitvoering begint om 19.30 uur. Er is bal na. doorMieke van derJagt GOES - Uit het werk van de so ciaal medische teams in het voortgezet onderwijs blijkt dat veel kinderen al met sociaal- emotionele problemen uit het basisonderwijs komen. Daarom betalen Gedeputeerde Staten graag mee aan een project in de gemeente Goes, waar consulta tieteams zullen worden ge vormd om kinderen met derge lijke problemen in een zo vroeg mogelijk stadium op te vangen. Twintig procent van de kinde ren op Goese basisscholen heeft te kampen te hebben met soci aal-emotionele problemen. De scholen hebben wel allerlei in stanties die hen ondersteunen, maar de onderlinge koppeling wil maar niet vlotten. De ge meente wil met een minimum aan extra menskracht verbete ring in de situatie brengen door consultatieteams te vormen. Het project duurt drie jaar en het doel is een netwerk op te zet ten waarbinnen de herkenning, de reductie en het voorkomen 1 van problemen bij schoolkinde ren sneller en effectiever kan verlopen. De teams geven on- idersteuning aan leerkrachten I en ouders. Begeleiding De teams zullen bestaan uit een interne begeleider vanuit de school, een deskundige van de schoolbegeleidingsdienst, een maatschappelijk werker en een jeugdarts. Minimaal vijf keer per jaar komen de teams bijeen en ze kunnen ouders en kinde ren kort of lang begeleiden, on derzoek regelen en eventueel door te verwijzen. Voor het project wordt een >tuurgroep ingesteld bestaande uit vertegenwoordigers van de aasisscholen, van de gemeente ;n van het Algemeen Maat schappelijk Werk. de Schoolbe geleidingsdienst, de jeugdge zondheidszorg van de GGD, het iroject Weer Samen Naar school en de provincie, n het schooljaar "2000-2001 noet het project op drie Goese lasisscholen gaan lopen. De to- ale kosten zijn bijna 73.000 gulden per jaar, waarvan 33.000 gulden voor de coördinator vordt uitgegeven. Die kosten lraagt de provincie, iet is de bedoeling dat in 2002 11e Goese scholen met consul- atieteams gaan werken. GS villen de consultatieteams op ermijn in heel Zeeland zien. de woede van de winkeliers. Het telecommunicatiebedrijf nam niet de moeite om de onderne mers in te lichten over het graaf werk, zodat ze zich er niet op konden voorbereiden. Boven dien kwamen er klachten over de wijze waarop het werk werd uitgevoerd. De losgehaalde straatstenen werden op de stoe pen van de middenstanders op gestapeld. waardoor de winkels voor zowel klanten als leveran ciers vrijwel onbereikbaar wer den. Erg snel „Nadat die glasvezelkabel was aangelegd, is de straat weer dichtgegooid. Dat ging wel erg snel en je zag direct dat het niet goed gebeurde", zeggen Melk markt-bewoner en CDA-frae- tievoorzitter C. Legemaate. Vol gens hem is de straat volledig verkeerd gelegd. „Aan de afvoer ligt het niet. Dat is vroeger ook weieens een probleem geweest. Het komt nu zuiver doordat de straat vanuit het midden af loopt waardoor het water aan beide kanten blijft staan. Je kunt niet met droge voeten bij de winkels of de huizen komen en als er een auto voorbij komt, word je tot je nek toe nat", zegt Legemaate. Hij heeft wethou der G. J van de Velde-de Wilde van openbare werken al meer dere malen aangesproken op de ze situatie op de Melkmarkt. Volgens haar ligt het probleem echter niet op het bordje van de gemeente maar bij KPN. Die or ganisatie is opdrachtgever en moet zorgen dat de zaak weer in orde komt. De wethouder heeft inmiddels toegezegd daarop De Axelse molen heeft zijn kap en wieken terug. door René Hoonhorst AXEL - Er gaat nog een klein half jaar tje overheen voor al het binnenwerk klaar is en de Axelse stellingmolen offi cieel in gebruik kan worden genomen. Maar de 'bekroning' van de restauratie van de tweeëneenhalf eeuw oude molen vond dinsdag al plaats. Met hulp van een hijskraan werden - ondanks het slechte weer onder grote belangstelling - kap en wieken op de molen bevestigd. De molen is nu van de buitenkant weer gaaf, hoewel hij er nog een beetje als een 'bontekoe' uitziet. De nieuwe stenen - waarvan er nogal wat zijn gebruikt om oude, minder gave exemplaren te ver vangen - steken nogal af tegen de oude verweerde stenen. Door de molen te zandstralen zou de wand binnen de kortste keren water doorlaten. „De lichte kleur van de nieuwe stenen ver dwijnt vanzelf. Over een jaar of vijf is het verschil nauwelijks meer te zien, verzekeren deskundigen ons", ver klaarde burgemeester W. de Graaf. Houten wieken Helemaal waarheidsgetrouw in oude staat hersteld wordt de molen overi gens niet. Houten wieken zijn, al was het maar vanwege de onderhoudskos ten, tegenwoordig bijvoorbeeld niet meer in zwang. Prins Claus De eerste burger van Axel is tevreden over de voortgang van de restauratie Hij gaat ervan uit dat de gemeente er in slaagt prins Claus naar Axel te halen voor een officiële opening in de zomer of het najaar. Zijne Koninklijke Hoog heid is voorzitter van de Vereniging Hollandsche Molen en bezoekt in die functie jaarlijks twee molens die weer in oude luister zijn hersteld. Eind juni moet de uit 1750 daterende Axelse mo- foto Charles Strijd len geheel toegankelijk en maalvaardig zijn. Tot die tijd moet in de molen nog het een en ander worden opgeknapt. De betim mering van de vijf zolders (tussenzol- der, maalzolder, steenzolder, luizolder en kapzolder) is nog niet af, de verbin dende trappen tussen de verschillende zolders zijn nog niet allemaal gebruiks klaar en de molenstenen moeten nog op juiste wijze worden geplaatst. De ge meenteraad heeft beslist dat de molen maalvaardig moet zijn, zodat Axelaars in de nabije toekomst weer een zakje vers meel kunnen halen in de binnen stad. J. van Doorn: ...onbehoorlijk behandeld... foto Lex de Meester door Arjan van Westen VLISSINGEN - Uit grote on vrede over het functioneren van het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen heeft J. van Doorn uit Oost-Souburg de Inspectie voor de Gezondheidszorg inge schakeld. De vrouw beweert on deskundig en onbeschoft te zijn geholpen. Van Doorn is vanwege long klachten de afgelopen jaren re gelmatig in het Vlissingse zie kenhuis opgenomen. Ze zegt keer op keer tegen een muur van onbegrip te zijn opgelopen. Nu. twee weken nadat ze uit het zie kenhuis ontslagen is, heeft ze de Inspectie over haar ervaringen ingelicht. Van Doorn heeft al eerder het functioneren van me dici aangekaart. Enkele jaren geleden werd ze door het Medi sche Tucht College in het gelijk gesteld betreffende wanpraktij- ken van een godsdienstwaan zinnige psychiater in Breda. Vo rig jaar sprak ze met de directie van Ziekenhuis Walcheren over het functioneren van een aantal specialisten. „Maar ik heb niet het idee dat er iets in de organi satie veranderd is." Van Doom beklaagt zich er nu over dat ze tijdens haar laatste verblijf verkeerde medicijnen heeft gekregen. Verder heeft ze de Inspectie ingelicht over het optreden van artsen en verzor gend personeel van de afdeling Oost. Die zouden zich tegenover haar en andere patiënten niet correct hebben gedragen. J. van den Blink, van de raad van bestuur van het ziekenhuis, betreurt de stap naar de Inspec tie. „We hebben daar een uitste kende klachtenregeling voor." De directeur verwacht eerdaags met de inspectrice over de klachten van Van Doom te pra ten. Van Doom hoopt met haar brief te bereiken dat de Inspectie het ziekenhuis doorlicht. Van Doom en Van den Blink spraken vorig jaar onder meer over het functioneren van een aantal cardiologen en longartsen. Ze is zeer ontstemd over één van de longartsen. Deze raakte met haar vorig jaar in een strijd ver wikkeld over een erfelijkheids- onderzoek waar de patiënte om door Barend Pelgrim en René Hoonhorst HULST - Nederlandse scholen moeten aantrekkelijker worden gemaakt voor Belgische leerlin gen. Een van de mogelijkheden is de voor- en naschoolse opvang op scholen in het grensgebied te verbeteren. Minister Hermans van Onderwijs denkt zo de hui dige scheve verhouding tussen het aantal Nederlandse leerlin gen dat in België op school zit en omgekeerd recht te kunnen trekken. Zeeuws-Vlaamse schoolhoofden zijn het met de minister eens, maar stellen als voorwaarde dat Hermans met extra geld moet komen. Op dit moment gaan op iedere Belgische leerling die een Ne- derlandse school bezoekt, 25 Opvang Nederlandse jongeren naar een school in België. In een gesprek tussen Hermans en zijn Belgi sche ambtgenoot Vanderpoor- ten, begin deze week, is gekeken naar de oorzaken van deze sche ve verhouding en mogelijke op lossingen. Een van de redenen dat veel Ne derlanders die nabij België wo nen hun kinderen naar een school over de grens sturen, is dat de opvang zowel voor als na nogmaals bij KPN te zullen aan dringen. KPN-voorlichter M. Huber zegt niet op de hoogte te zijn van de klachten van de Melkmarkt-be woners. „In een draaiende orga nisatie als de onze zijn niet alle klachten bekend bij voorlich ting", zegt Huber. Hij veronder stelt dat KPN de klacht zal doorspelen naar de aannemer die het werk heeft uitgevoerd. door Ben Jansen MIDDELBURG - Rijkswater staat begint met de voorberei dingen voor een verbinding tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde onder de Zand- kreekdam. De twee betonnen kokers zijn bedoeld om het wa ter van het Veerse Meer te ver versen. Op die manier kan de waterkwaliteit worden verbe terd. De aanvang van de werkzaam heden aan het doorlaatmiddel staat voor maart volgend jaar op de planning. De bouw van de betonnen kokers (elk 3 meter hoog en 6,75 meter breed) duurt tweeënhalf jaar. Er is 38 miljoen gulden voor gereserveerd. Het doorlaatmiddel staat al lang op de verlanglijst van Rijkswaterstaat in Zeeland. Tien jaar geleden bracht een on derzoek aan het licht dat het Veerse Meer een dode poel dreigt te worden. Oorzaken: VVD-kamerlid wil zekerheid voor uientelers DEN HAAG - Zeeuwse uiente lers moeten op korte termijn zekerheid krijgen over het ge bruik van de onkruidbestrij dingsmiddelen chloradizon en propachloor. WD-Kamerlid J. Geluk heeft daar dinsdag op aangedrongen in de Tweede Kamer, met steun van het CDA Geluk wil dat er snel een overgangsmaatregel voor beide stoffen en nog drie andere wordt getroffen, zodat uientelers, die vooral in Zeeland zitten, vooruit kunnen. Een woordvoerster van LN V liet gistermiddag in een reactie op het nieuwe verzoek van Geluk weten, dat er volgende week een brief over dit onderwerp naar de Kamer gaat. Geluk kondigt aan Faber zo nodig in een Kamerde bat te zullen dwingen om actie te ondernemen, als zij daar niet toe bereid blijkt te zijn. sterk schommelende zoutge| ten. duidelijke scheiding waterlagen, een overdaad voedingsstoffen en een oi tuurlijk peilbeheer met een terstand die 's winters 70 ce meter lager is dan in de zoi Dat lagere winteipeil is ir steld om de omliggende poli makkelijker overtollig re^ water te kunnen laten lozen onstabiliteit van het meer bl onder meer uit veelvuldige d gen van zeesla. Prioriteiten In de landelijke afweging uit te voeren werken kreeg oplossing voor het Veerse M (verversing van het water n behulp van een doorlaatmidj en beëindiging van de lozing van polderwater) telkens onvj doende voorrang. En prijktej aanleg van het doorlaatmid( eens hoog op de rangschikkii dan deed zich wel ergens e probleem voor dat als dringe der werd beschouwd, zoals i noodzaak de steenglooiing van de zeedijken te versterk) en de bouw van gemalen voorkoming van wateroverlaj Eindelijk heeft Rijkswatersta Zeeland nu uit Den Haag de o; dracht gekregen de plannen a het water van het Veerse Meer kunnen verversen nader uit i werken. Eind dit jaar valt h definitieve besluit. Er is geen geld om behalve twee betonnen kokers onder Zandkreekdam ook de oeve verdedigingen in het Veer Meer en de gemalen aan te pa: sen Hiervoor zou nog eens 1 miljoen gulden nodig zijn. Hi gevolg is dat er nog geen vai peil op het meer kan worden ii gesteld en dat nog geen ein komt aan de lozing van hl brakke polderwater. Besloten: enkele jaren na de ingebruikna me van het doorlaatmiddel 1 bekijken of deze aanpassinge, alsnog nodig zijn. De verversing met Oosterschei dewater moet ertoe leiden da het Veerse Meer zouter en sta bieler wordt en meer soorte: planten en dieren zal huisvestei dan thans het geval is. had gevraagd. „De arts hield dit onderzoek tegen, maar in een ziekenhuis in Nijmegen werd me verteld dat het juist verstan dig was om het wel te laten doen." Onderzoek vond uitein delijk toch in Vlissingen plaats. Toen moest Van Doorn bijna een half jaar wachten op de uit komst. Mondigheid Van den Blink zegt vanwege de privacy van de patiënt niet in houdelijk op de gesprekken met Van Doorn te kunnen ingaan. Wel wil hij vertellen waarom hij als directeur met Van Doorn rond de tafel is gaan zitten. „Ik vind het op zich heel nuttig dat ik door zo'n gesprek op de hoog te gehouden wordt van wat er zoal leeft in het ziekenhuis." Van den Blink erkent dat in alle ziekenhuizen er wel eens iets fout gaat met de bejegening van patiënten. En dat medici moe ten wennen aan de toegenomen mondigheid van patiënten. Hij is blij dat artsen in Vlissingen het initiatief hebben genomen voor een cursus die de omgang met patiënten moet verbeteren. schooltijd daar beter geregeld is. De Vlaamse scholen zijn toe gankelijk voor kinderen vanaf 2,5 jaar, Daardoor zijn de scho len bijvoorbeeld aantrekkelijk voor ouders die beiden werken. Om de aantrekkingskracht van Nederlandse scholen te vergro ten moet de opvang aan Neder landse zijde daarom beter. CR AH CRAN DORADO CROUPj} Met oog op een ontspannen werksfeer, biedt Port Zélande perfecte mogelijkheden: U kunt gebruik maken van verschillende vergaderarrangementen, incl. overnachting. U kunt een keuze maken uit 7 verschillende zalen, maximale capaciteit 100 personen. Er is volop ruimte voor ontspanning. KORTOM: Port Zélande, de perfecte locatie. ook voor personeelsfeesten, incentives en teambuildingactiviteiten. Voor inlichtingen en reserveringen, kunt u contact opnemen met de afdeling PR Banquet Sales, tel. 0111-674891 895. PORT ZÉLANDE 1990 2000 Hulp bij aangifte Als het u niet lukt om zelf uw aangiftebiljet in te vullen, dan kan de Belastingdienst hulp bieden. U moet dan wel eerst telefonisch een afspraak maken. Vergeet u vooral niet de gegevens mee te nemen die nodig zijn voor het invullen van het biljet. Middelburg Belastingdienst/Particulieren Middelburg Koustcensedijk 5 Voor het maken van een afspraak kunt u vanaf 14 februari tot en met 10 maart bellen: (0165) 52 21 14/52 21 20. Houd bij het maken van een afspraak uw sofi-nummer bij de hand. Belastingdienst Leuker kunnen we aken. Wel makkelij kei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 40