Boek komt uit na late bekentenis PZC Andermans kind tot orde roepen kan vrijwel altijd Tom Poes en de Grote Barribal varia Moordscenario 's uitgegeven opvoeding Met huid en haar Met riet rond de wereld het weer puzzel recept woensdag 9 februari 2000 door Mannus van der Laan De Rotterdamse uitgever Willem Donker van uitge verij Ad Donker BV hoopt op zeer korte termijn alsnog het boek 'Woensdag gehaktdag' uit te brengen van de schrijver die zijn echtgenote Hannelore Klinkhamer in 1991 in het Gro ningse dorp Ganzedijk heeft vermoord. De schrijver heeft enkele dagen geleden bekend. Donker heeft het uit 1992 stam mende manuscript, waarin de schrijver zijn ervaringen na het 'verdwijnen' van zijn echtgeno te heeft beschreven, evenals tal rijke andere uitgevers aanvan kelijk geweigerd. „Het was een beetje een scheldpartij tegen de Groninger politie", aldus Don ker. De uitgever, die gezien de publi citeit rond de zaak nu zijn standpunt heeft heroverwogen, heeft de advocaat van de ver dachte verzocht te middelen over het manuscript De schrijver schreef het manu script kort na de verdwijning van zijn echtgenote. Hij bood het zonder resultaat aan enkele uitgevers aan. In de radiodocu mentaire 'Manuscript voor een sleutelroman' van Jan Paul de Bont, uitgezonden op 22 sep tember 1993 in het KRO-radio- programma Damokles, vertelde de verdachte dat hij in het ma nuscript zeven verschillende versies van de verdwijning van zijn vrouw heeft uiteengezet. 'De goede lezer kan daaruit con cluderen hoe het echt is ge beurd.' Lievelingsplekje In het programma werden de volgende passages uit het ma nuscript voorgelezen: 'Onder alle weduwnaars zijn zij te be nijden wier echtgenotes in een echt graf liggen. Zij hebben iets waarover ze kunnen praten, waarnaar ze droevig kunnen venvijzen. Hun verdriet is als het kerkhof waar ze zo af en toe naar toe gaan: schijnheilig, ver waarloosd, dor. Hannie ligt be graven in een stukje gerepte na tuur. In een bosje dat hier m de buurt het Ambonezenbos wordt genoemd Haar lievelingsplek je. Ik bezoek haar iedere week, praat met haar en vertel hoe het met mij is gesteld. Het was op een woensdag dat Hannie ver dween. Ze is gestorven voor al tijd, zoals veel doden tot nu toe.' Dreggen 'Vanuit het raam van mijn wo ning is te zien hoe de mannen van de Rijkspolitie hun dregma- teriaal weer inladen. Met vier rubberboten hebben ze vier ki lometer kanaal afgedregd. Het kanaal af dreggen: hoe komen ze op het idee! Koemest en scha penstront is niet de humus waarop een inventieve geest ge dijt. Gezond verstand, belezen heid, gecombineerd met fanta sie, meneer de rechercheur! Daar komt het op aan als je een misdrijf moet oplossen. Nie mand van die Hermandadse ei kels heeft gemerkt dat er de laatste tijd zoveel meeuwen vliegen rondom de Ganzedijk.' Wolkers 'Hier wreekt zich dat ze alleen de tv-gidsen spellen. In één van Jan Wolkers' boeken zouden ze hebben kunnen nalezen hoe een man als ik wiens vrouw spoor loos verdween in het hartje van Amsterdam meeuwen voerde met stukjes vlees. Een beetje fantasie en ik zat al lang achter slot en grendel. Waarom komt geen van die heikneuters op het idee dat ik, ex-scheepskok, als nachtportier de hele nacht on gestoord kon koken in pannen als badkuipen zo groot. Nee, in het kanaal moeten ze zoeken, want daar zouden zij een lijk in laten verdwijnen.' GPD door Annie de Vreugd Joep hangt triomfantelijk bo ven in de paal van een straat naambord. Aangemoedigd door zijn succes begint hij het eerste schroefje van het bordje los te peuteren. De buurvrouw ziet hem en struint er resoluut op af. Dit gaat in haar ogen te ver, ze zal de jongeman de oren eens wassen. Is hij helemaal besui kerd om de boel zomaar te ver nielen? Vlak bij de boosdoener aange komen, ziet buurvrouw uit haar ooghoeken Joeps moeder achter het keukenraam staan. Buur vrouw houdt in en twijfelt. Zal zij de jongen terechtwijzen, ter wijl zijn moeder toekijkt? Of kan ze beter wachten tot Joeps moeder bij de voordeur ver schijnt? Alleen lijkt die nog geen aanstalten te maken. Mogen omstanders kinderen van anderen in hun bijzijn tot de orde roepen? Of dienen we el- kaars opvattingen te respecte ren? Een vraag waar veel men sen mee worstelen. Mag of moet ik het kind van een ander op het schoolplein in de kraag vatten, omdat het zand gooit in het ge zicht van een ander? Mag ik een kind van een ander aanspreken op grof taalgebruik9 Knijp ik een oogje dicht als ik zie dat kin deren bezig zijn de struiken van het plantsoen om te bouwen tot een spannende hut? Waagschaal Joeps buurvrouw besluit haar boze woorden in te slikken. Ze wil de lieve vrede om die paar schroefjes niet in de waagschaal leggen. Bovendien heeft ze ei genlijk al genoeg aan de opvoe ding van haar eigen druktema kers, overweegt ze bij zichzelf. Ze gaat zich buiten de deur niet ook nog eens bezighouden met de kinderen van een ander Joep heeft intussen een troep kinde ren om zich heen verzameld. Hij is de held van de dag. Zijn moe der is in geen velden of wegen meer te bekennen. Kinderen maken niet alleen deel uit van een gezin. Zodra zij een stap buiten de deur doen, zijn zij ook lid van de samenleving. Zelfs als vanuit hun zolderka mer knalharde muziek de straat op schalt, zijn kinderen deel van de maatschappij die hun gedrag niet altijd tolereert. Zolang de situatie binnen de Zangstraf KALOOKAN Filipijnen De Filipijnse stad Kalookan heeft een aparte straf bedacht voor voetgangers die zich niet houden aan officiële oversteek plaatsen. Als ze worden gesnapt moeten ze vijftig peso betalen of ter plekke het volkslied zingen. De dag waarop de regel van kracht werd, snapte de verkeer- politie van Kalookan honderd vijftig overtreders. „Er zijn veel hardleerse mensen die de regels aan him laars lappen", zei ver keersagente Genalvn Cabido terwijl zij een groepje overtre ders op het trottoir bijeen dreef voor een a capella-uitvoering van het volkslied. Josje is Josje DEN HAAG Nederland Er moest een DNA-onderzoek aan te pas komen, maar nu heeft de familie Baas uit Den Haag zekerheid. De in Wassenaar ge vonden Venezolaanse amazone papegaai blijkt zoals het gezin al vermoedde de lang vermiste Josje te zijn. Josje nam een tijdje geleden de vleugels. Wat later werd in Was senaar een aan zijn vleugel ge wonde papegaai gevonden. De familie Baas dacht Josje weer in de armen te kunnen sluiten, maar er was één probleem: het beest gaf geen teken van her kenning. Hoe te bewijzen dat het om de vermiste vogel ging? Gelukkig was het bloed van Jos je ooit eens onderzocht. De fa milie Baas wilde toen weten of Josje een mannetje of een vrouwtje was. De resultaten uit deze test konden nu gebruikt worden bij een DNA-onder zoek. Daaruit bleek dat de nu wat zwijgzame vogel inderdaad Josje was. Antiek rek SOUTHAMPTON Engeland Britse archeologen hebben in een museum in Southampton een drieduizend jaar oud beeld uit Egypte ontdekt dat als fiet senrek werd gebruikt. Het beeld werd bij toeval ont dekt in een kelderruimte waar museummedewerkers hun fiet sen neerzetten. Zij hadden geen idee wat de waarde was van het kunstwerk. De krwt staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld. Je zou bi|na denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting.Wat in Huambo. Camagüey.Vishak- hapatnam. Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt. Is ook best lezenswaardig. MADANG Papoea-Nieuw-Guinea Een 35-jarige man uit een dorp in Papoea-Nieuw-Guinea heeft een ruzie onlangs op wel zeer drastische wijze beslecht. Hij rukte de ogen, testikels en het hart van de man met wie hij ruzie had uit en at ze op, zo maakte de politie bekend. Dorpsgenoten keken met afgrijzen toe hoe de kannibaal het li chaam van het 55-jarige slachtoffer toetakelde. De gewelddadi ge ruzie vond plaats in een dorp ten oosten van Madang. Tijdens een gevecht smakte de jongere man het slachtoffer met zijn hoofd tegen een rotsblok, waardoor hij stierf. Daarna begon de man aan zijn macabere maaltijd. Vroeger kwam kannibalisme veel op Nieuw-Guinea voor. Het is nu grotendeels verdwenen. Plateauproef OSAKA Japan De politie van de Japanse stad Osaka heeft het effect van plateauzolen op de rijvaardigheid getest. Agentes reden eerst met schoenen met elf centime ter hoge zolen en daarna met lage hakken een par cours. Plateauzolen raakten on langs in Japan in op spraak, nadat een auto mobiliste een dodelijk ongeluk veroorzaakte doordat ze met haar schoenen met hoge zolen niet snel genoeg kon rem men. Volgens één van de agen ten hadden de plateauzo len een duidelijke invloed op haar rijvaardigheid. Plateauzolen zijn erg ge liefd bij Japanse vrouwen. Het is in Japan al verbo den om met slippers en houten sandalen te rijden. ARICA Chili De Indiaan José Limachi is in de Chileense stad Arica bezig met het bouwen van de rieten boot La Vi- racocha. Limachi, afkomstig uit Bolivia, is met twee families van de Ayamara-indianen ingehuurd door de Amerikaan Phil Buck. Die is van plan om met het zesduizend kilo wegende schip een wereld reis te maken. Hij wil daarbij onder meer Paaseiland, Australië en Egypte aandoen, om te eindigen in de Verenigde Staten. Zijn Ayamara-botenbouwers hebben normaliter weinig met de zee vandoen. Ze wonen op het Huatajuata-eiland in het Boliviaans-Peruaanse Titicaca-meer. foto Julie Plasencia/AP Zeeland: Verandering Toonder Studio's huismuren niet de spuigaten uitloopt en er geen direct gevaar is voor de kinderen, hebben om standers zich niet te mengen in de opvoedkundige normen van andere ouders. Echter: Joep is nu bezig een aanslag te doen op gemeenschapsgeld. Dat gaat niet alleen zijn ouders aan. Zijn moeder laat het afweten en laat het stellen van grenzen klaar blijkelijk aan buurvrouw over. Misschien ook hoopt ze stiekem wel dat buurvrouw er iets van zal zeggen, omdat ze het zelf moe is zoonlief te corrigeren. Het kan zijn dat ze de volgende keer dat ze buurvrouw tegen komt. zich zal verontschuldigen voor Joeps gedrag: 'Het is zo'n druk kind.' In ieder geval had buurvrouw hier haar verantwoordelijkheid kunnen nemen en de jongeman mogen sommeren als de wiede weerga uit die paal te komen. Nu wordt het joch beloond met aandacht van vriendjes. De normen van individuele gezinnen en die van de maat schappij staan vaak op gespan nen voet met elkaar. De belan gen botsen nogal eens en er kunnen heftige discussies en verwijten uit voortvloeien. Ge beurt er buiten de deur iets ge vaarlijks of zien mensen dingen die echt niet door de beugel kun nen, dan is het ieders recht daar van iets te mogen zeggen. Zand gooien in andermans gezicht, dat kan niet. Wie dat toevallig ziet, is er bij betrokken. Er is best lef voor nodig er iets van te zeggen. Je loopt het risico dat moeder je voor een heel schoolplein voor joker probeert te zetten door uit de verte te roe pen: 'Ach joh, zo erg is dat toch niet. Overdrijf met zo.' Of: 'Daar heb jij niets van te zeggen. Ik ben er ook nog en ik vind dat mijn kind moet leren van zich af te bijten.Een mens voelt zich zo snel bemoeiziek. Toch moeten we trouw blijven aan onze eigen normen, met res pect voor die van anderen. Als we open staan voor elkaar en bereid zijn tot het uitspreken en aanhoren van eikaars argumen ten, houden we het vol. Samen leven is een kwestie van geven en nemen. We moeten wel wa ken voor muggenziften. Als een troep kinderen een spannende hut bouwt in het plantsoen, is het te overwegen nog eens terug te denken aan de tijd dat we zelf kind waren. GPD „Je hebt me voor de gek gehouden", zei de dwerg met een geknepen stem, toen hij met Tom Poes verder de stad introk. „Mijn aanhan gers volgen mij niet en ze herkennen me niet eens als ze me in mijn grootheid voor zich zien." „Hm", zei Tom Poes. „Dit waren mis schien twee erg domme volgelingen. We zullen het een beetje groter aanpakken. Kijk, daar is een oploopje en dat lijkt me nu net de kans om de menigte eens toe te spreken!" Hij wees naar een opgewonden groep, die zich om iemand heen geschaard had en luidkeels van zijn ontstemming blijk gaf. „Ik ken die dikke!" riep er één. „Hij is tegen Cryptogram Horizontaal: 3. Ruimte voor een insect? (7); 6. Houterige voorschriften (6); 8. Die gaat met benzine aan de slag (4); 11Litteken van een achterblad (5); 13. Volgens grootvader reeds een gesteente (5 14. Minder soepel vaartuig (6). Verticaal: 1. Weldenkende trant (4); 2. Nog droger kan het verlangen niet zijn (5); 4. Klinkende jongens naam (4); 5. Ten onrechte beschouwd als een raar denkbeeld (7); 7. Ga maar na wat het effect is! (6); 9. Eerste waterkering die in de bijbel voorkomt (4); 10. Wat een heks om haar terug te halen! (3); 12. Gast bij de vrijmetselaars (4). Oplossing dinsdag Cichorei OnAardig CaSsette KeUvelen TrAining AcRobaat Initiaal L i Ssabon De woorden op de eerste en derde verti cale regel zijn: COCKTAIL en CASUARIS. Het sleutelwoord luidt: NACHTKOUDE. Hans Belterman Door: Coen Verrijn Stuart De afgelopen dagen viel er van tijd tot tijd regen en ook vandaag en mor gen blijft het niet droog. Toch is er een verandering op komst, die vanaf vrijdag goed merkbaar zal zijn. Voorlopig staat het weer ech ter nog in het teken van regen en wind, vooral morgen. Vandaag worden wolkenvelden vanaf de Noordzee het land opge dreven en er kan een enkele bui vallen. De zon kan af en toe even doorbreken, maar echt overtuigend is het niet. De wind is net als gistermiddag en vannacht hard tot stormachtig aan de kust uit westelijke richting. Boven land staat iets minder wind, maar van ochtend komen nog windstoten voor. De buien blazen tegen de avond de aftocht en vannacht klaart het even flink op. De temperatuur zakt naar een graad of 4 en de wind neemt gedu rende de avond al af. Morgen begint de dag rustig met zelfs wat zon, maar de bewolking neemt toe en in de middag bereikt een regengebied de regio. De zuidwestelijke wind trekt opnieuw aan tot vrij krachtig boven land, hard tot stormachtig aan de kust. Opnieuw kan er een flinke plens regen vallen, voorlopig wel voor het laatst. Vrijdag en ook zaterdag ko men we onder hogedrukin- vloed en dat staat garant voor droog weer. Bovendien valt de wind voor een groot deel weg. De bewolking breekt en de zon komt steeds vaker te voorschijn. Vooral overdag blijft het zacht met tempera turen rond 8 graden. Wel zul len de nachten iets minder zacht zijn. Zondag nadert een nieuwe storing ons land en dat betekent een toenemen de kans op regen. Buien Vooruitzichten donderdag vrijdag zaterdag zondag weer max. 8° 8° 8° 8° min. 5° 3° 3° 4° wind ZW 5 ZW 4 ZW 3 ZW 4 Zon woensdag onder 17.36 donderdag op 8.09 Maan woensdag onder 22.10 donderdag op 10.23 Nautisch bericht De wind is westelijk en hard tot stormachtig. Pas in de loop van de middag neemt de wind langzaam af. Het zicht is goed. De temperatuur van het kustwater is 7 graden. Onweer of mist is zeer onwaarschijnlijk. Waterstanden Barribal! Hij wil geen t.v.-toestel kopen!" „Dan istie dus voor de wetteloosheid!" schreeuwde een ander. „Hij is onzedelijk!" vulde een derde joelend aan. „Zie je wel hoeveel aanhangers je hebt?" riep Tom Poes er bovenuit. „Ga er heen en neem de leiding op je. Laat je rechtvaardige wetten horen en verzin een strenge straf voor de mis selijke figuur tegen wie ze het hebben." De dwerg overwon zijn on zekerheid en trad op het opstootje toe. „Hier ben ik", krijste hij. „Ik eis stilte! Ik ben de grote Barribal en ik zal hier persoonlijk recht spreken!" WOENSDAG Hoog water Laag water 9 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 04.23 229 16.37 238 10.56 216 23.00 180 Terneuzen 04.42 253 16.58 263 11.22 225 23.31 189 Bath 05.43 296 17.58 311 12.27 249 Roompot Buiten 04.07 169 16.26 179 10.35 159 22.39 122 Zierikzee 06.00 158 18.30 167 12.10 163 Stellendam Buiten 04.34 155 16.51 174 00.45 066 10.25 105 Wemeldinge 06.00 183 18.25 191 12.10 177 Krammersl. West 06.32 167 18.56 175 12.15 167 Hanswee rt 05.10 262 17.27 272 11.47 242 23.53 207 DONDERDAG Hoog water Laag water 10 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 04.57 224 17.15 231 11.35 213 23.36 175 Terneuzen 05.16 248 17.35 255 11.59 221 ----- Bath 06.18 290 18.36 300 00.32 215 13.06 244 Roompot Buiten 04.43 166 17.05 175 11.15 159 23.14 120 Zierikzee 06.30 153 19.05 160 00.15 127 12.45 164 Stellendam Buiten 05.12 152 17.31 170 01.26 068 10.59 107 Wemeldinge 06.40 179 19.00 186 00.20 142 12.45 178 Krammersl. West 06.05 162 19.32 166 00.20 13012.45 167 Hansweert 05.47 257 18.07 264 12.23 238 Europa: Geen winter Kalfsvlees met salami en olij'ven Dat je heel gemakkelijk Italiaanse gerechten in een wok kunt bereiden, wordt met het re cept van vandaag bewezen. Het vlees en de salami worden, net zo als men in de Chinese keuken doet, in kleine blokjes gesne den. Voor 2 personen: 175 - 200 gram dunne kalfslapjes (schnitzels); 2 dikke plakken salami, samen ca. 60 gram;2 eetl. gewone olijfolie; 75 gram groene olijven, ontpit en gehalveerd; 1 bosuitje,(met veel groen), ge snipperd; 4 eetl. droge witte wijn, zoals Verdic- chio; zout; witte peper uit de molen; 4 eetl. crè- mefraïche; 4 blaadjes verse basilicum, in uiterst smalle reepjes (draadjes) gesneden of diepge vroren basilicum (Darégal); 1 grotetomaat, ont veld, vruchtvlees in smalle reepjes gesneden; 2 toeven krulpeterselie voor de garnering. Maak het vlees droog met keukenpapier. Snijd het vlees en de salami in blokjes (ca. 3/4 cm.). Verhit een wok en laat de olie er door walsen. Bak het vlees er onder voortdurend roeren en omscheppen niet veel langer dan 3 minuten in. Voeg salami, olijven en bosuitjes toe. Schep al les om. Schenk de wijn erbij en laat alles zolang koken tot het vocht vrijwel geheel is verdampt. Roer de crème fraïche er door en voeg wat zout en peper toe. Laat het gerecht nog enkele ogen blikken sudderen tot een gebonden saus is ver kregen. Presentatie: verdeel het gerecht over voorver warmde borden. Verdeel eerst de tomatenreep- jes en daarna de basilicum er over. Schik er, het is niet per sé noodzakelijk, als garnering toeven krulpeterselie bij Tip: geef er droog gekookte rijst of risotto apart bij. kunt het gerecht ook opdienen op bedjes gekookte Italiaanse pasta zoals spaghettini of taglierini. In dat geval kunt u er ook wat fijnge- raspte Parmezaanse kaas apart bij serveren. Het bestendige en mooie weer houdt zich voorlopig in de uithoeken van Europa op. Zo schijnt de zon in Spanje veel uren achtereen met daarbij hoge temperaturen. De maximumtemperatuur varieert mor gen van 15 graden in Madrid tot rond 20 aan de Costa's. Griekenland en Turkije zijn een fractie minder mild. Vooral in de (noord)oostelijke departementen van Frankrijk vallen nog enkele buien, maar elders zijn er perioden met zon. De middagtemperatuur ligt tussen 7 en 14 graden. Met 17 graden is de Rivièra warmer. Daar staat wel vrij veel wind. De Britse eilanden en Duitsland houden een en al onbe stendigheid met regelmatig buien, ook brede opklaringen en een ta melijk harde westelijke wind. Een uitzondering daarop vormt Zuid- Engeland, want de buien laten dit deel van de Britse eilanden mor gen links liggen waarbij de zon goed uit de verf komt. Het wordt rond 11 graden, terwijl Duitsland een tikkeltje guur aandoet met 5 tot 8 graden. In het zuiden van Zweden en Noorwegen is het nog iets kou der, maar winters kunt je het er niet noemen. De noordelijke Alpen komen tijdelijk in koudere lucht terecht, waardoor buien vergezeld gaan van hagel, mogelijk onweer en flink hogerop (vanaf ongeveer 1000 meter) sneeuw. Op de Balkan en in Oost-Europa is het wissel vallig maar zacht. Voormalig Joegoslavië krijgt veel buien. 5677,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4