benaderen Pronk Joze bewoners Controles kosten gemeente meer geld dan ze opleveren Honden los bij Staatsbosbeheer JCampeerboer stoot [neus bij provincie in strijd om uitbreiding Zeeuwse taal verdient Europese erkenning mflict rond uitbreiding varkenshouderij Noordgouwe loor Piet Kleemans - Fa- iniliecamping Cauershof in Haamstede krijgt geen toestem- ning om het hele jaar door vijf- ienkampeereenheden toe te la- en. De gemeente Schouwen- Duiveland zegt dat de Wet op de Openlucht Recreatie (WOR) laar geen ruimte voor biedt. Dok de provincie is deze mening toegedaan Het zit kampeerboer M. J. Landegent - eigenaar van de Cauershof - bijzonder hoog dat op mini-campings het hele jaar door niet meer dan tien kam- peereenheden en slechts voor de duur van 90 dagen vijf extra mogen worden geplaatst. Land egent noemt die 'tien-plus-vijf- regeling' in een in december 1999 verstuurde brandbrief aan de gemeente Schouwen-Duive land discriminerend. Lande- gent doet een dringend beroep op de gemeente om hem tenmin- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http ://www. pzc. n I e-mail: redactie@pzc.nl ste vijftien eenheden gedurende het hele seizoen toe te staan. „Dit zou voor de gemeente ook direct meer inkomen beteke nen". De recreatiesector is in de visie van Landegent van levensbe lang voor kleine agrariërs. „We willen volstrekt geen grote cam pings, maar wel minimaal vijf tien flinke ruime familie-ver blijfplaatsen. De gemeente Schouwen-Duiveland wijst Landegent er in januari 2000 in een antwoordbrief op dat zij aan wettelijke regels gebonden is en geen aanleiding ziet om voor zijn mini-camping een uitzon dering te maken. Landegent liet zich daardoor niet uit het veld slaan een stuur de vervolgens een brief naar ge deputeerde J. G. van Zwieten. In die brief stelt Landegent dat de gemeente Schouwen-Duive land hem belemmeringen op legt, terwijl hij als boer en mini- campinghouder het hoofd maar ternauwernood boven water kan houden en dringend zit te springen om toestemming voor plaatsing van vijftien kampeer- eenheden het jaar rond. Snertbeleid „Het inkomen van ons akker bouwers loopt jaarlijks terug. De graanprijzen zijn in de loop der jaren gehalveerd en de aard appel- en uienteelt geeft dit sei zoen wederom een dik verlies', klaagt Landegent zijn nood. Hij stelt dat de voormalige gemeen te Westerschouwen destijds wél noodlijdende fruitgaardbedrij- ven uit de brand hielp door hen toe te staan om te schakelen naar het campingbedrijf, maar dat de gemeente Schouwen- Duiveland geen sjoege geeft nu 'noodlijdende agrariërs aan de bel trekken'. „Dan geeft deze overheid een aalmoes in de vorm van een tien plus vijf-eenheden regeling. Wij zijn desdonders kwaad en beledigd over de snertbeleid!" De provincie reageert in een brief koeltjes op de tirade van Landegent. De gemeente staat, zo stelt de provincie, volkomen in haar recht. „Zij kan niet anders dan bij het verlenen van vrijstelling voor kleinschalig kamperen de wettelijke bepalingen toepas sen." De provincie raadt Landegent aan te kijken of het Projectnieu we Economische Dragers hem mogelijkheden biedt. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er zal meer geld op tafel moeten komen als de gemeenteraad wil dat er in de toekomst betere controle wordt uitgeoefend op de nale ving van de eigen regels. De wethouders G. J. van de Velde- de Wilde en C. W. Veerhoek ga ven dinsdagavond in de com missie externe contacten dui delijk aan dat de thans be schikbare budgetten en het aantal medewerkers voor con trole, toezicht en handhaving niet toereikend zijn. Dat bleek ook overduidelijk uit de evaluatie van de contro les in 1999. In totaal kostte het toezicht op zaken als betaald parkeren, naleving algemene plaatselijke verordening, toe ristenbelasting en hondenbe lasting de gemeente 450.000 gulden meer dan dat deze re gels opleverden. De opbreng sten waren te royaal begroot en de kosten van cle controles bleken in veel gevallen hoger dan geraamd. Wethouder Van de Velde ex-kende dat de ver wachtingen ten aanzien van de controles niet geheel zijn uit gekomen. Anderzijds herinnerde zij de commissie er fijntjes aan dat er vorig jaar binnen de gemeen teraad ook weinig draagvlak was voor een ruimer budget voor controle, toezicht en handhaving. Wethouder Veer hoek sprak toen al over een 'lapmiddel' waai-mee het werk moest worden uitgevoerd. De situatie moet zo snel mogelijk verbeteren, vindt het college van burgemeester en wethou- dei's. Er is een controleplan in de maak dat aangeeft hoe het toezicht op de regels verant- woord kan gebeuren en ver volgens is het aan de gemeen teraad daar geld en formatie plaatsen voor beschikbaar te stellen. G. E. Houtekamer (SGP/GPV) acht een goede coördinat ie van de complexe werkzaamheden van essentieel belang. Tot nu toe heeft het daaraan ontbro ken, hetgeen J. van der Veer (D66) 'droef, moe en treurig' stemde. De oorzaken hoefde hij niet eens meer te hoi'en, die kende hij al: mis-management en ontbreken van coördinatie. Van der Veer vond dat er keu zes gemaakt moeten woi'den en als voorbeeld noemde hij de hondenbelasting. „Als het toe zicht daarop duurder blijkt te zijn dan de opbi'engst, moeten we die belasting afschaffen, want er gaat geen enkele regu lerende werking vanuit." Dat ligt anders met de contro les op betaald parkeren. De verwachting is dat het toezicht daai-op in 2000 winst gaat op leveren. Het Centraal Justiti eel Bureau (CJB) loopt de ach terstand bij het innen van de boetes op het ogenblik aai'dig in. Al blijft het nog wel moei lijk de opgelegde boetes aan buitenlandse parkeerovertre- ders te innen. PvdA-woord voerster E. J. Overbosch-De Reijger pleitte in dit verband voor invoering van de wiel klem en kreeg daarin bijval van H. de Vries (GroenLinks). Overbosch was het er niet mee eens dat parkeercontroleurs in dienst bij de gemeente tijdens de zomerpiek ook weieens voor politietaken worden in gezet. Chipknip Volgens wethouder Van der Velde heeft de gemeente echter ook verantwoordelijkheid als er door extreme drukte in Re- nesse plotseling straten moe ten worden afgezet. J. van den Bos (WD) pleitte voor tijdig afstellen van de pax-keerme ters op euro's. Het liefst wil ze dat het par keertarief straks alleen nog maar met chipper of chipknip kan worden betaald. Dat voor komt veel gedoe rond het leeg halen van de parkeer- meters, waarvoor nu een extern be drijf moet worden ingescha keld. zeeland woensdag 9 februari 2000 s19 In het voorste deel van het bos van Gadra op de Vroongronden bij Haamstede mogen honden al geruime tijd loslopen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Staatsbosbe heer heeft op Schouwen-Dui veland vijf delen van natuur gebieden aangewezen waar honden mogen loslopen. De zones liggen verspreid over de regio en variëren in opper vlakte. Er gelden wel enkele spelregels in deze gebieden en in andere delen zal het toezicht op loslopende honden juist strenger worden. Volgens boswachter D. Fluijt van Staatsbosbeheer behoeft een wandelaar met een loslo pende hond in een natuurter rein niet altijd een bezwaar te zijn. Tenminste als de eigenaar zijn huisdier goed onder con trole heeft en de discipline weet bij te brengen zich aan de regels te houden. Volgens Fluijt is Staatsbosbeheer zich er terdege van bewust dat be zoekers met loslopende hon den vaak paniek veroorzaken bij de in het wild levende zoog dieren en vogels. Om toch enigszins tegemoet te komen aan de wens van veel hondenbezitter-s heeft Staats bosbeheer zoi'gvuldig gezocht naar gebieden waar de honden wat meer vrijheid kan worden gegund. In sommige van deze zones was de zogeheten gedoog- maatregel al van kracht. Dat aantal is nu wat uitgebreid. Volgens Fluijt zijn dat delen van terreinen die goed be grensd kunnen worden en waar dus weinig overlast zal ontstaan voor de overige die ren. In het oosten en het midden van Schouwen-Duiveland zijn een sti'ook langs de Oostkreek in het Ki-ekengebied van Ou- werkerk en in het bos van Weelzicht in Schuddebeurs aangewezen als gebieden waar honden mogen loslopen. In de Schouwse Westhoek is dat toegestaan in het oostelijk deel van de Schelphoek en op het voormalige havenplateau van de Schelphoek tot de cais son. Verder behoeven de hon den ook niet aan de lijn in het voorste deel van het bos van Gadra op de Vroongronden langs de Vroonweg bij Haam stede en in het gebied tussen de kampeerterreinen en het rai- tei'pad bij de Adriaan van der Weijdeweg in boswachtei'ij Westerschouwen Symbool Staatsbosbeheer wil binnen kort duidelijker aangeven waar honden wel en niet aan gelijnd dienen te zijn. „Nu be staat daar weieens vei"warring over", zegt Fluijt. Bij veel ge bieden staat een bordje met een symbool dat aangeeft dat vrije wandeling op de paden is toegestaan. Onder de meeste bordjes staat als exti'a bepa ling veimeld dat honden aan de riem moeten worden ge houden. Ontbreekt die tekst dan mogen deze dieren loslo pen. Niet iedereen blijkt dat door te hebben en daarom wil Staatsbosbeheer daarin wat meer helderheid scheppen. „Nu de gedoogmaatregel voor vijf gebieden geldt, hebben we ook meer mogelij idieden om hondenbezitters daar naartoe te venvijzen", zegt de bos wachter. Hij benadrukt dat het natuuxiijk niet de bedoeling van deze maatregel is dat hon den door het bos gaan jakke ren. „Jagen op andere diei'en mag ook niet, want de jachtwet blijft gewoon van kracht en daar zal ook zeker op woi'den gecontroleerd", aldus de waai-schuwing van Fluijt. Het toezicht op betaald parkeren zal naar verwachting in 2000 voor het eerst winst gaan opleveren. foto Marijke Folkertsma Provincie looft fusie ziekenhuizen MIDDELBURG - Het dagelijks proviciebestuur is zeer tevreden over de fusie van de twee ziekenhuizen boven de Westerschelde. De inhoud van het plan 'Samen zoi'gen' dat de dix-ecties van Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen en het Oos- terschelde Ziekenhuis in Goes hebben gemaakt, is dan ook toegejuicht. Het provinciebestuur vraagt zich wel af of mede vanwege de komst van de Westerscheldetunnel het zieken huis in Zeeuws-Vlaanderen meer bij de fusie kan worden be trokken. „Aansluiting van deze regio te zijner tijd bij overig Zeeland is ons inziens een optie die zeker op termxjn niet dient te worden xxitgesloten." De dxrectie van ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen dat onlangs fuseerde met de thuiszorg heeft meerdei-e malen laten weten samenwerking toe te jixichen, maar weiixig verwacht van één groot Zeeuws ziekenhuis. Tonnen geclaimd in Cobrazaak MIDDELBURG - Officier van justitie D. van der Bel wil dat de drie leiders in de Temeuzense Cobrazaak ruim twee mil joen gulden aan de Staat terugbetalen. De drie kopstukken van de criminele organisatie werden twee jaar geleden we gens smokkel in hard- en softdrugs, heling van gestolen auto's en het witwassen van drugsgelden veroordeeld tot langdurige celstraffen. Met de handel, waarbij veel Zeeuws-Vlamingen waren betrokken, zou volgens het Openbaar Ministerie veel geld zijn verdiend. De officier vraagt daarom van een 36-jari- ge Terneuzenaar 926.000 gulden. Zijn 34-jarige broer, even eens afkomstig uit Temeuzen, zou ruim zeven ton moeten be talen en van een 26-jarige Aardenburger woi'dt meer dan 4,5 ton geëist. De ontnemingsvoi'deringen woi'den donderdag bij de rechtbank in Middelburg behandeld. Drugskoerier krijgt werkstraf MIDDELBURG-Een 20-jarige inwoner uit Etten-Leur heeft zich volgens de Middelburgse politierechter schuldig ge maakt aan het vei-voer van ruim 6000 xtc-pillen. „Een gigan tische hoeveelheid", zei politierechter W. Ter Berg dinsdag op de zitting in Middelbixrg. Hij legde de verdachte zestig uur werkstraf en een ma and voorwaardelij ke gevangenisstraf op De Brabander zei gisteren niets te hebben vermoed, toen hij 26 juni vorig jaar voor een ander de tas met verdovende mid delen uit de bosjes haalde en vervolgens in de auto van de op drachtgever richting Zeeland koerste. In Renesse werd de au to door de politie doorzocht, waarbij de tas met amfetamine- pillen werd aangetroffen. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello eiste een aanzienlijk hogei'e straf: vier maan den gevangenisstraf en een maand voorwaardelijk. Reden voor de officier om hoger beroep te overwegen. Dienstverlening voor amok MIDDELBURG - Een 39-jarige man uit Vlissingen gaf dins dag op de zitting van de Middel bui'gse politiex-echter in zoveel wooi'den toe mensen te hebben bedreigd. Dat hij dat deed met een mes en een ijspriem sprak hij stellig tegen. „Ik ben een te genstander van wapens. Ik had wel een duimstok en een lini aal bij me, maar ik heb hoogstens emotioneel gereageerd", pi'obeerde hij gisteren de politierechter van zijn onschuld te overtuigen. Hij meende op 6 juni vorig jaar bij een restaurant in Vlissingen te hebben gezien dat twee mannen aan zijn fiets zaten, toen hij in het restaurant een frietje at. Er volgde een emotionele uitbarsting, waarbij ook een medewerkster van het restaurant het moest ontgelden. Alledrie getuigden dat ze door de stomdronken Vlissinger bedreigd wei'den met het mes en de priem. Daarbij was grove taal gebezigd. Voor officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello aanleiding om veertig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf te eisen. Ook politierechter W. ter Berg was van me ning dat er in elk geval gedreigd was met een schei-p voorwei*p en een mes. Hij veroordeelde de verdachte tot dertig uur werk straf en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - De erkenning van het Zeeuws als streektaal volgens het Europees Handvest voor minderheidstalen is moge lijk én wenselijk. Het Zeeuws voldoet 'naar letter en geest' aan de in het Handvest gestelde cri teria. Dat concludeert de werk groep die deze kwestie op ver zoek van het provinciebestuur heeft onderzocht. De werkgroep heeft geconclu deerd dat de Zeeuwse streektaal van oudsher wordt gebruikt. Al uit dertiende-eeuwse ambtelij ke teksten blijkt dat het Zeeuws zich ondei'scheidde van de spraak in omliggende gebieden. De Zeeuwse streektaal wordt verder binnen een gegeven ge bied gesproken, verschilt van de officiële landstaal van de staat, is daar ook geen dialect van en is geen taal van migranten. De taal wordt bovendien door vol doende mensen gesproken om beschermende en stimulerende maatregelen te rechtvaardigen. Op grond van deze argumenten heeft de werkgroep besloten dat de erkenning mogelijk is. Veel kosten zijn er niet aan verbon den, omdat de pi'ovincie na de erkenning niet vei-plicht is meer maatregelen te nemen ter be scherming en stimulering van het Zeeuws. Wel is op korte termijn een in vestering van ongeveer 10.000 gulden nodig om samen met een wetenschappelijke adviesgroep Politiek café in De Banjaard ZIERIKZEE - Stadscafé De Banjaard aan de Nieuwe Haven in Zierikzee is dinsdag 15 febru - ari het toneel van het Politiek Café De Derde Dinsdag. Aan de orde komen politieke zaken. Onder leiding van Omroep Zee land-vei'slaggever A Hagesteijn wordt een fommdiscussie ge houden tussen de bezoekex-s en vertegenwoordigei'S van poli tieke partijen. Vaste fommleden komen uit de gelederen van CDA, PvdA VVD en Groen Links. Tijdens vorige afleverin gen van het politiek café wei'd vooi'al gediscussieerd over za ken als gezondheidszoi'g en de plannen voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Doelstel ling van het café is ieder die wat op zijn of haar hart heeft de mo gelijkheid te bieden vragen te stellen aan politici. Het politiek café begint om 20.00 uur. een rapport op te stellen waar mee het Zeeuws via de staatsse cretaris van Binnenlandse Za ken als streektaal kan worden aangemeld bij de Europese Unie. Het dagelijks provincie bestuur heeft dat bedrag dins dag beschikbaar gesteld. Het grote voordeel van de er kenning als Europese streek- staal is volgens de werkgroep dat het 'behoud van de culturele en talige rijkdom van Zeeland'. Steeds minder wordt gekozen voor het gebruik van Zeeuws als omgangstaal. De erkenning vol gens het Europees Handvest zou die trend kunnen keren. Twee maanden geëist voor geweld in AZC DEN HAAG/BURGH-HAAM STEDE - Een 29-jarige Somali sche vrouw beriep zich gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof op noodweer tij dens een ruzie met een landge note in het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. „Ik weet niets van gevaarlijke dingen en handelde uit zelfver dediging toen ik werd aangeval len", liet de vrouw via haar tolk weten. Het slachtoffer zei echter dat tijdens de ruzie op 12 no vember 1997 gele pepers in haar ogen werden gewreven en de vx'ouw met een scherp voorwerp haar keel probeerde door te snij - den. Procureur-generaal mr. J. Wesselink achtte op grond van dit letsel bewezen dat de 29-ja- rige vrouw zich heeft schuldig gemaakt aan zware mishande ling van de medebewoonster. Hij eiste een celstraf van twee maanden en betaling van een schadevergoeding van 1500 gulden aan het slachtoffer. Deze eis is gelijk aan het eerder von nis van de politierechter in Mid delburg, waaxtegen de vrouw beroep aantekende. Wel kan de procui-eur er mee instemmen als het verblijf in de gevangenis wordt omgezet in honderd uur onbetaalde arbeid. De advocate van de Somalische, mevrouw mr. G. Avontuur noemde de aangifte van de mis handeling een vaag verhaal. Haar cliënte zou behoren tot een clan, die door andere stammen zoals die van het slachtoffer en een getuige van het voox-val zwaar woi'den gedisciimmeerd. De ruzie was het gevolg van een meningsverschil over deze stammenstrijd- Uitspraak volgt over twee weken. u|Willem van Dam ^RDGOUWE - Bewoners pe Heereweg in Noordgou- .overwegen minister Pronk Volkshuisvesting, Ruimte- l Ordening en Milieu te hulp te roepen bij verzet tegen uitbi'eiding een nabijgelegen varkens- derij. Woordvoerder van de Ivesterende buurtbewoners, L Loschacoffheel t dat dins- )s eerder gemeld, vreest een j,tal bewoners van de Heere- Jdat de uitbreidingsplannen de varkenshouderij niet Jr kunnen worden tegenge- flclen als gevolg van een ge- •Intelijke blunder. De ge ënte Schouwen-Duiveland nagenoeg onherstelbare "eter Dieleinan - gast bij osterlands anfare ISTERLAND - Een avond vol r/iek van eigen bodem. Dat >dt Oosterlands Fanfare de toekers van haar jaaruitvoe- ,ig vrijdag 3 maart in fpshuis De Oosterhof in Oos- Troubadour Peter Di- ^nian verzorgt een gastoptre- risteiiands Fanfare, ondei'- ^eiden met de Koninklijke opent onder lei- eng van dirigent J. Knuist het 'azikale programma met The March. Verder worden Vjs peeld Bambi 's Theme, de Ou- *jrtui-e uit Ross Roy, Twins en de van Van der Glas. jinsluitend volgt het optreden wjn Peter Dieleman. de pauze wordt het podium bijgemaakt voor de jeugdgroep i de leerlingen van Ooster- Hxds Fanfai'e. Zij zoeken het '^et onder meer The lion sleeps might en Rivers of Babylon in ;>t moderne werk. Daarna is '%t weer de beurt aan Ooster- inds Fanfare die de bezoekers fsrgast op onder meer Simon The New Millennium Elton John in Concert. Trio "ennard Hoekman verzorgt het al na. procedurefout hebben begaan. Enkele weken geleden richtten de bewoners zich met hun be denkingen tot de raadscommis sie voor Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken. Zij be tichten de gemeente van 'gi'ove nalatigheid'. Ze maakten hun bezwaren tevens bij de Provin cie kenbaar. De omwonenden van het var- kensbedri j f zijn bang dat de uit breiding leidt tot een toename van stankoverlast. Bovendien menen zij dat de voorgenomen bouw van een exti'a varkensstal en een aantal silo's de aantrek kelijkheid van het gebied aan tast. Loschacoff kondigde dins dag aan, dat het waarschijnlijk is dat de omwonenden ook het ministerie van VROM zullen in formeren over de - naar hun in zicht - onjuiste gang van zaken. De kwestie speelt rond een var kensbedrijfje even buiten de doi'pskern van Noordgouwe. De eigenaar daarvan wil zijn stal met ongeveer 1000 vierkante vergroten. Dat zou onder meer nodig zijn om aan de huidige milieuwetgeving te kunnen vol doen. Volgens de actievoerende omwonenden is de uitbreiding in stx'ijd met het Streekplan Zeeland. Doordat de gemeente nagelaten zou hebben de ver gunningsaanvraag te laten toet sen door de Provincie, vrezen de buurtbewoners dat de kans dat de uitbreiding kan worden voorkomen minimaal is. Deson danks zullen zij vermoedelijk formeel bezwaar indienen tegen de (bouw)vei'gunning die de ei genaar van de varkenshouderij in staat stelt zijn plannen uit te voeren. Verantwooi'delijk wethouder C. W. Veerhoek (onder meer belast met de portefeuilles i-uimtelijke oi'dening en landbouw) wees vo rige maand de beschuldigingen dat de gemeente in gebreke is gebleven, van de hand. Veer hoek vei'klaarde dat de aan- vi'aag wel degelijk is getoetst aan het provinciaal beleid, maar dat de uitbreiding niet in strijd was met het toen geldende streekplan. De enige manier om de bedrijfsvergroting tegen te gaan, was aanpassing van het bestemmingsplan. Omdat de gemeente bezig was met de op stelling van een stnxctuurvisie voor het eiland, was dat er niet van gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39