Snel klaarheid over Grote Kerk ld Inspectie onderzoekt klacht over functioneren ziekenhuis PZC Diploma's effenen weg naar baan Werkstraffen voor agressieve tweeling zeeland b 20 Veere wil op 1 maart uitgewerkt plan zien van stichting Nieuwe Muziek Culturele Raad viert jubileum met expositie Geld voor aanpak van sociaal-emotionele problemen scholieren Jongeren in actie voor verharding van ijsbaan Voorbereiding voor doorlaatmiddel Veerse Meer begint i[port port zelande Zakelijk bekeken woensdag 9 februari 2000 door Lukas Fransen VEERE - De stichting Nieuwe Muziek krijgt van de gemeente Veere tot 1 maart de tijd om met een exploitatieplan voor de Grote Kerk in Veere te komen. De gemeente wil op korte ter mijn duidelijkheid hebben over de definitieve culturele invul ling en exploitatie van de kerk. De gemeente heeft voor het toe ristisch hoogseizoen al een hoofdprogramma in gedachte voor de Grote Kerk. Zij is echter nog op zoek naar een podiumor ganisatie. die een deel van de programmering in de kerk in het voor- en naseizoen wil invullen. Nieuwe Muziek heeft laten blij ken wel wat te voelen voor een verhuizing naar de Grote Kerk. Naar aanleiding van een oriën terend gesprek met Nieuwe Mu ziek. heeft de gemeente de podi umorganisatie recent een brief gestuurd met de vraag voor 1 maart een exploitatieplan voor de Grote kerk in te dienen. Bij het opmaken van het exploi tatieplan moet Nieuwe Muziek rekening houden met de opzet en randvoorwaarden van het project 'Culturele bestemming Grote Kerk Veere'. Ook moet re kening worden gehouden met het concept-cultureel profiel en de vraaghuur van de Rijksge bouwendienst van 150.000 gul den per jaar. Gerrit Schoenma kers. voorzitter van Nieuwe Muziek, vindt het jammer dat de gemeente niet tevens aangeeft hoeveel geld er wordt uitgetrok ken voor de programmering. „Het opstellen van een exploi tatieplan heeft alleen zin als je weet hoeveel geld er beschik baar is." Stempel Schoenmakers waagt zich af wat de gemeente nu eigenlijk wil. „De indruk wordt gewekt dat de gemeente Nieuwe Mu ziek wil aantrekken om het ex ploitatietekort op te vullen." Voor het enkel opvullen van de programmering m het voor- en naseizoen voelt Schoenmakers niets. „Het is onze bedoeling dat we het hele jaar ons stempel kunnen drukken op de pro- door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De Cultu rele Raad Borsele viert het tien jarig bestaan met onder meer een tentoonstelling door amateurkunstenaars uit de ge meente. Burgemeester J. L. M. Mandos opent donderdag 17 fe bruari een expositie van twintig kunstwerken in het gemeente huis van Borsele in Heinkens- zand en reikt dan meteen de prijzen uit die aan de tentoon stelling verbonden zijn. De deelnemende kunstenaars zijn geselecteerd via oproepen in de Borselse Bode. De gemeen te was nadrukkelijk op zoek naar amateurkunst en niet naar creatieve uitingen. Dus geen na gebouwde Eiffeltorens van luci ferhoutjes, geen gevouwen theezakjes en geen geborduurde tafellakens. In het gemeentehuis in Hein- kenszand zijn tot 13 april twin- door Mieke van der Jagt GOES - Uit het werk van de so ciaal medische teams in het voortgezet onderwijs blijkt dat veel Zeeuwse kinderen al met sociaal-emotionele problemen uit het basisonderwijs komen. Daarom betalen gedeputeerde staten graag mee aan een pro ject in de gemeente Goes, waar consultatieteams zullen worden gevormd om kinderen met der gelijke problemen in een zo vroeg mogelijk stadium op te vangen. Van de kinderen op Goese basis scholen blij kt twintig procent te kampen te hebben met sociaal- emotionele problemen. De ba sisscholen hebben wel allerlei instanties die hen ondersteunen bij het aanpakken van die pro blemen maar de onderlinge koppeling wil maar niet vlotten. De gemeente Goes wil met een minimum aan extra mens kracht verbetering in de situatie brengen door consultatieteams te gaan vormen. Het voorgestelde project loop drie jaar en het doel is een net werk op te zetten waarbinnen de herkenning, de reductie en het vookomen van problemen bij schoolkinderen sneller en ef fectiever kan verlopen. Leer krachten in het basisonderwijs moeten vanuit de teams onder steuning krijgen en leren pro blemen sneller te herkennen en te begeleiden. Ook ouders moe ten ondersteund worden. Ook Platform Leefbaar Platte land Tholen heeft haar schou ders inmiddels onder het project gezet. De ijsclub is, zodra in stanties met financiële steun over de brug komen, bereid om via een aanpassing van de hypo theek een lening aan te gaan. Echter ook voor de inrichting van het terrein moet geld wor den gevonden. De jongeren wil len verschillende acties voeren om hieraan zelf een steentje bij te dragen. Zij worden daarbij geadviseerd en ondersteund door Jeugd- en Jongerenwerk Tholen. De flessenactie is de eerste actie van de jeugd uit Sint-Annaland. Zij gaan op pad tussen half zeven en acht uur 's avonds. door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Zo n vijf entwintigjongeren uit Sint-An naland gaan woensdag 16 fe bruari de boer op om geld in te zamelen voor de verharding van de ijsbaan aan de Annewas in dit dorp. vanaf twaalf jaar gaan deuren langs om lege statie- op te halen. De op komt in een speciale pot LJsclub Sint-Annaland heeft het plan geopperd de ijs baan te verharden, waardoor het terrein buiten het schaats seizoen om geschikt wordt voor meer skeeleren en team grammering." De gemeente wil dat er een aparte stichting wordt opgericht, die de Grote Kerk gaat beheren. Schoenma kers "staat daar huiverig tegen over. „Hoever gaan de bevoegd heden van zo'n stichting? We gaan als Nieuwe Muziek in ieder geval niet in de rij staan van po tentiële huurders. Dit is een kwestie die aanleiding geeft tot ingrijpende discussies. Volgens Schoenmakers ligt er voor 1 maart een 'markante cul- tig kunstwerken te bezichtigen van evenzoveel amateurkunste naars. De nadruk ligt op de schilderkunst, maar er is ook grafische kunst te bewonderen. Twee keramisten hebben werk ingeleverd en ook beeldhouwers zijn van de partij. Onder de ten toongestelde werken is een quilt, een werk van Japanse vouwkunst en een object in glas-in-lood. Prijzen Alle kunstenaars hebben één werk mogen inleveren en alle werken, op twee na, zijn te koop. Oud-wethouder C. Elenbaas- Murre en kunstuitleendirecteur M. Konijn beoordelen de inzen dingen en kennen drie prijzen toe. Aan alle prijzen is een geld bedrag verbonden.De gemeente zal het werk dat de eerste prijs krijgt aanschaffen. De tentoon stelling is dagelijks te bezichti gen tijdens de openingsuren van het gemeentehuis. door Martine Bruynooqe MIDDELBURG - Dertien (ex)werkzoeken- den hebben dinsdag op één middag vijf di ploma's in ontvangst genomen in het stad huis van Middelburg. Deze medewerkers van de Stichting Werkgelegenheidsprojec ten Walcheren (SWW) kregen de certifica ten na afronding van de opleiding tot servi cemedewerker. Drie van hen hebben als gevolg van de cur sus inmiddels een vaste baan gevonden. Voor de overigen is de zoekactie nog in volle gang. P. Grootenboer (36) uit Middelburg vond na jaren vrijwilligerswerk een betaal de baan. „Ik werkte af en toe een ochtend, dan eens een paar dagen, Nu ben ik assis tent-conciërge op twee basisscholen. Het is echt snel gegaan. Gisteren deden we het laatste examen nog", vertelt Grootenboer. De SWW is de uitvoerder van de Wet Inscha keling Werkzoekende. Deze wet zorgt er voor dat werklozen na opleidingen een baan kunnen vinden in het gewone bedrijfsleven. De werknemers hebben een arbeidsover eenkomst met de SWW, waardoor zij erva ring opdoen bij verschillende werkgevers in Zeeland. De opleiding tot servicemedewer ker was speciaal gevraagd door het be drijfsleven. De SWW heeft 250 werkzoekenden in dienst. Het GAK en de sociale dienst sturen de mensen door naar de werkgelegenheids- stichting. Een kwart van hen volgt onder wijs. Sinds 1992 zijn na bemiddeling van de SWW zo'n 800 mensen teruggekeerd op de arbeidsmarkt. Wethouder M. L. Strous benadrukte tijdens de uitreiking van de certificaten dat de deel nemers goede kansen hebben op de arbeids markt, die momenteel gespannen is. „Het zijn kanjers. De meesten waren langdurig werkzoekende. Het is knap dat ze de fut konden opbrengen om drie maanden fullti me te studeren. Zij hebben gepakt wat ze konden", aldus Strous. De teams zullen bestaan uit een interne begeleider vanuit de school, een deskundige van de schoolbegeleidingsdienst, een maatschappelijk werker en een jeugdarts. Minimaal vijf keer per jaar komen de teams bijeen en ze kunnen ouders en kinde ren kort of lang begeleiden, on derzoek regelen en eventueel doorverwijzen naar andere in stellingen. Voor het project wordt een stuurgroep ingesteld bestaande uit een vertegenwoordiger van de basisscholen, iemend van de gemeente Goes en mensen van het Algemeen Maatschappelijk Werk, de Schoolbegeleidings dienst, de jeugdgezondheids zorg van de GGD, het project Weer Samen Naar School en een advisieur van de provincie. De provincie gaat een projectcoör dinator voor haar rekening ne men. Kosten In het schooljaar 2000-2001 moet het project op drie Goese basisscholen gaan lopen voor de duur van drie schooljaren. De totale kosten zijn bijna 73.000 gulden per jaar, waarvan 33.000 gulden voor de coördinator wordt uitgegeven. Die kosten draagt de provincie. Het is de bedoeling dat in 2002 alle Goese scholen met consul tatieteams gaan werken. Gede puteerde Staten willen de con sultatieteams op termijn in heel Zeeland zien. door Arjan van Westen VLISSINGEN - Uit grote on vrede over het functioneren van het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen heeft J. van Doorn uit Oost-Souburg de Inspectie voor de Gezond heidszorg ingeschakeld. De vrouw beweert ondeskundig en onbeschoft te zijn geholpen. Van Doorn is vanwege long klachten de afgelopen jaren regelmatig in het Vlissingse ziekenhuis opgenomen. Ze zegt keer op keer tegen een muur van onbegrip te zijn op gelopen. Nu, twee weken na dat ze uit het ziekenhuis ont slagen is, heeft ze de Inspectie over haar ervaringen inge licht. Van Doorn heeft al eerder het functioneren van medici aan gekaart. Enkele jaren geleden werd ze door het Medische Tucht College in het gelijk ge steld betreffende wanpraktij- ken van een godsdienstwaan zinnige psychiater in Breda. Vorig jaar sprak ze met de di rectie van Ziekenhuis Walche ren over het functioneren van een aantal specialisten. „Maar ik heb niet het idee dat er iets in de organisatie veranderd is." Niet correct Van Doorn beklaagt zich er nu over dat ze tijdens haar laatste verblijf verkeerde medicijnen heeft gekregen. Verder heeft ze de Inspectie ingelicht over het optreden van artsen en verzor gend personeel van de afdeling Oost. Die zouden zich tegen- J. van Doorn klaagt over een 'ondeskundige en onbeschofte' be handeling. foto Lex de Meester over haar en andere patiënten niet correct hebben gedragen. J. van den Blink, van de raad van bestuur van het zieken huis, betreurt de stap naar de Inspectie. „We hebben daar een uitstekende klachtenrege ling voor." De directeur ver wacht eerdaags met de inspec- trice over de klachten van Van Doorn te praten. „Dan kan ik er mijn visie op geven." Van Doorn hoopt met haar brief te bereiken dat de In spectie het ziekenhuis door licht. Van Doorn en Van den Blink spraken vorig jaar onder meer over het functioneren van een aantal cardiologen en longartsen. Ze vindt het onge past dat zij als patiënte op de hoogte kwam van onderlinge ruzies. Om beurten waren de artsen volgens Van Doorn ziek en enkelen weigerden eikaars adviezen over te nemen. Ze is zeer ontstemd over één van de longartsen. Deze raakte met haar vorig jaar in een strijd verwikkeld over een erfelijk- heidsonderzoek waar de pati ënte om had gevraagd. „De arts hield dit onderzoek tegen, maar in een ziekenhuis in Nij megen werd me verteld dat het juist verstandig was om het wel te laten doen." Onderzoek vond uiteindelijk toch in Vlis singen plaats. Toen moest Van Doorn bijna een half jaar wachten op de uitkomst. Mondigheid Van den Blink zegt vanwege de privacy van de patiënt niet in houdelijk op de gesprekken met Van Doorn te kunnen in gaan. Wel wil hij vertellen waarom hij als directeur met Van Doorn rond de tafel is gaan zitten. „Ik vind het op zich heel nuttig dat ik door zo'n gesprek op de hoogte ge houden wordt van wat er zoal leeft in het ziekenhuis." Van den Blink erkent dat in al le Nederlandse ziekenhuizen er wel eens iets fout gaat met de bejegening van patiënten. En dat medici moeten wennen aan de toegenomen mondig heid van patiënten. Hij is dan ook blij dat artsen in Vlissin gen het initiatief hebben geno men voor een cursus die de omgang met patiënten moet verbeteren. „Dat heeft met de gesprekken met Van Doorn niets te maken." Van Doorn verwacht er weinig van. „Eén arts noemde het al 'de cursus hoe ga ik om met lastige pati ënten'." door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middelburgse politie rechter W. ter Berg heeft dinsdag een Goese tweeling voor geweld, vernieling en inbra ken veroordeeld tot werkstraffen. De een kreeg 180 uur dienstverlening opgelegd, terwijl de ander tot 100 uur onbetaalde ar beid werd veroordeeld. De 18-jarige broers moesten zich gisteren verantwoorden voor een vechtpartij, een mishandeling, winke linbraken en een vernieling. Zo hadden de twee er zin in om op 19 no vem - ber vorig jaar in Goes te gaan 'matten'. Ze kozen twee slachtoffers uit. „Geweld komt helaas al te veel voor, zeker in het uitgaans leven van Goes", verzuchtte officier van jus titie M. Kappeyne van de Coppello. Eén van de verdachten was in dezelfde pe riode betrokken geweest bij winkeldiefstal len in zijn woonplaats. Bij een inbraak in Gall Gall stal hij samen met drie compa- nen drie flessen drank. De buit bij Albert Heijn bestond uit 1600 gulden aan rookwa ren, die tussen de Goesenaar en zijn mede dader werd verdeeld. „Ik wilde bij de groep horen", verklaarde hij gisteren op zitting. De officier tilde zwaar aan het criminele ge drag van de verdachte. „U was gewaar schuwd, maar twee weken later gaat u weer in de fout", wees de officier op een veroorde ling die hij vlak vooreen van de delicten had gekregen. turele invulling van de Grote kerk' bij het Veers college van B en W. „De gemeente moet dan zelf maar kijken hoeveel geld ze daar voor over hebben." door Ben Jansen MIDDELBURG - Rijkswater staat begint met de voorberei dingen voor een verbinding tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde onder de Zand- kreekdam. De twee betonnen kokers zijn bedoeld om het wa ter van het Veerse Meer te ver versen. Op die manier kan de waterkwaliteit worden verbe terd. De aanvang van de werkzaam heden aan het doorlaatmiddel staat voor maart volgend jaar op de planning. De bouw van de betonnen kokers (elk 3 meter hoog en 6,75 meter breed) duurt tweeënhalf jaar. Er is 38 miljoen gulden voor gereserveerd. Het doorlaatmiddel staat al lang op de verlanglijst van Rijkswaterstaat in Zeeland. Tien jaar geleden bracht een on derzoek aan het licht dat het Veerse Meer een dode poel dreigt te worden. Oorzaken: sterk schommelende zoutgehal ten, duidelijke scheiding van waterlagen, een overdaad aan voedingsstoffen en een onna tuurlijk peilbeheer met een wa terstand die 's winters 70 centi meter lager is dan in de zomer. Dat lagere winterpeil is inge steld om de omliggende polders makkelijker overtollig regen water te kunnen laten lozen. De onstabiliteit van het meer blijkt onder meer uit veelvuldige pla gen van zeesla. Prioriteiten In de landelijke afweging van uit te voeren werken kreeg de oplossing voor het Veerse Meer (verversing van het water met behulp van een doorlaatmiddel en beëindiging van de lozingen van polderwater) telkens onvol doende voorrang. En prijkte de aanleg van het doorlaatmiddel eens hoog op de rangschikking, dan deed zich wel ergens een probleem voor dat als dringen der werd beschouwd, zoals de noodzaak de steenglooiingen van de zeedijken te versterken en de bouw van nieuwe gemalen ter voorkoming van waterover last. Eindelijk heeft Rijks wat terstaat Zeeland nu uit Dej Haag de opdracht gekregen di plannen om het water van he Veerse Meer te kunnen verver, sen nader uit te werken. Eind di> jaar valt het definitieve beslui) over de uitvoering. Geen vast peil Er is geen geld om behalve di twee betonnen kokers onder d( Zandkreekdam ook de oever verdedigingen in het Veerst Meer en de gemalen aan te pas sen. Hiervoor zou nog eens 1( miljoen gulden nodig zijn. He: gevolg is dat er nog geen vast peil op het meer kan worden in gesteld en dat nog geen eind komt aan de lozing van het brakke polderwater. Besloten is' enkele jaren na de ingebruikna-j me van het doorlaatmiddel te bekijken of deze aanpassingen' alsnog nodig zijn. Door de kokers, die afsluitbaai zijn met betonnen schuiven, kan gemiddeld veertig kubieke me ter water per seconde stromen, De verversing met Oosterschel- dewater moet ertoe leiden dat het Veerse Meer zouter en sta bieler wordt en meer soorten planten en dieren zal huisvesten dan thans het geval is. Drugsgeld geclaimd in Cobrazaak MIDDELBURG - Officier van justitie D. van der Bel wil dat de drie leiders in de Terneuzense Cobrazaak ruim twee miljoen gulden aan de Nederlandse Staat terugbetalen. De drie kopstukken van de cri4 minele organisatie werden twee: jaar geleden wegens smokkel in hard- en softdrugs, heling van gestolen auto's uit het buiten-j land en het witwassen van drugsgelden veroordeeld tot langdurige celstraffen. De ontnemingsvorderingen worden donderdag bij de recht bank in Middelburg behandeld. Kappeyne van de Coppello eiste vijf maan den gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk. Met als bijzondere voorwaarde reclasseringscontact. Raads man D. Olie meende dat zijn cliënt een ge ringe rol had gespeeld bij de winkelinbra ken. „Hij was een meeloper." De verdachte zat tot gisteren in voorlopige hechtenis. Omdat de celstraffen werden omgezet in taakstraffen, was hij na de uit spraak vrij man. De tweelingbroer had in september zijn vriendin mishandeld. Hem werd honderd uur dienstverlening in plaats van twee maanden gevangenisstraf opge legd. De broers moeten aan een van de slachtoffers 385 gulden betalen. GRAM GR AN DORADO GROUPj} Met oog op een ontspannen werksfeer, biedt Port Zélande perfecte mogelijkheden: U kunt gebruik maken van verschillende vergaderarrangementen, incl. overnachting. U kunt een keuze maken uit 7 verschillende zalen, maximale capaciteit 100 personen. Er is volop ruimte voor ontspanning. KORTOM: Port Zélande, de perfecte locatie. ook voor personeelsfeesten, incentives en teambuildingactiviteiten. Voor inlichtingen en reserveringen, kunt u contact opnemen met de afdeling PR Banquet Sales, tel. 0111-674891 895. PORT ZËLANDE Hulp bij aangifte Als het u niet lukt om zelf uw aangiftebiljet in te vullen, dan kan de Belastingdienst hulp bieden. U moet dan wel eerst telefonisch een afspraak maken. Vergeet u vooral niet de gegevens mee te nemen die nodig zijn voor het invullen van het biljet. Middelburg Belastingdienst/Particulieren Middelburg Kousteensedijk 5 Voor het maken van een afspraak kunt u vanaf 14 februari tot en met 10 maart bellen: (0165) 52 21 14/52 21 20. Houd bij het maken van een afspraak uw sofi-nummer bij de hand, Belastingdienst Leuker kun De diploma's van de opleiding voor servicemedewerker, opgericht op speciaal verzoek reëel uitzicht op een vaste baan. het bedrijfsleven, bieden (ex)werkzoekenden foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 36