Onderzoek naar fusie welzijn PZC Weg vrij voor bouw Over de Dijk Comité Baraolt voor tiende keer naar Roemenië PZC Moskee wil ruimte voor vrouwen zeeland 19 Krachten nu versnipperd Zeeuwse taal verdient Europese erkenning Vossemeerse familie eist vergoeding voor schade aan woning VVD-Kamerlid Geluk wil snel besluit gebruik bestrij dingsmiddelen woensdag 9 februari 2000 loor Ingrid Huibers iOES - Vijf Goese welzijnsor- anisaties onderzoeken de ko pende maanden of, en zo ja hoe, e kunnen opgaan in één geza- nenlijke stichting. Daartoe on- lertekenen de voorzitters van Ie vijf betrokken organisaties ui wethouder S. J. Ileijning welzijn) van de gemeente Goes liorgen (donderdag) een inten- ieverklaring. )p initiatief van de gemeente leeft de Zeeuwse welzij nsorga- lisatie Scoop begin vorig jaar al jekeken of samenwerking kans ian slagen zou hebben. Ge- prekken met vertegenwoordi- Kapelle vraagt GS verruiming geluidsnormen ÜAPELLE - De gemeente Ka- jelle vraagt Gedeputeerde Sta len op sommige plaatsen een iogere geluidsbelasting door wegverkeer en railverkeer toe te ilaan. Anders mogen er in Ka pelle geen boerderijen meer ge bouwd worden. }foor geluidsbelasting door spoorwegen en wegverkeer gel den verschillende normen. Het geluid van een spoorweg mag 57 decibel bedragen en van een ge wone weg 50 decibel. Op vijf lo caties langs de spoorweg, die in jianmerking zouden komen om er een agrarische woning te bouwen, is de geluidsbelasting iets hoger dan 57 decibel. Ka pelle vraagt de norm er te verho gen tot 67 decibel. Het verkeer maakt op 22 stukken weg, waar wel boerderijen zouden kunnen komen, te veel lawaai. Het op trekken van de norm van 50 tot 55 decibel is volgens de gemeen te voldoende. De huizen moeten dan wel extra geluiddichte mu ren en ramen krijgen. gers van de stichting Welzijn voor Ouderen Goes/Noord-Be veland, de Stichting Vluchtelin genwerk Goes, de Stichting Jongerenwerk Goese Polder, de Stichting Stimulans en de Stichting Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio gaven aanleiding tot het opstellen van een intentieverklaring. „De krachten zijn nu nogal ver snipperd", meent Heijning. „Vijf organisaties moeten elk bijvoorbeeld voor hun eigen personele zaken en huisvesting zorgen. Werk dat over het alge meen door goed opgeleide wel zijnswerkers wordt uitgevoerd. Dat is jammer." Het ziet ernaar uit dat maat schappelijk werk straks de managementtaken van de aan gesloten organisaties gaat over nemen. „Het is de bedoeling dat welzijnswerkers zich straks voor honderd procent van hun tijd met welzijnswerk kunnen bezighouden", aldus Heijning. De oprichting van één integrale welzijnsorganisatie heeft ove rigens geen personele conse quenties. Eén gebouw De vijf organisaties zullen - wanneer de samenwerking zijn beslag krijgt - hoogstwaar schijnlijk in één gebouw gehuis vest worden. Om dat te realise ren zal de gemeente met 'enkele tienduizenden guldens' over de brug moeten komen. Heijning: „Het precieze bedrag zal straks uit de voorjaarsnota blijken." Een stuurgroep, geassisteerd door enkele werkgroepen, zal onder leiding van Scoop het plan de komende maanden ver der uitwerken. Nog voor de zo mervakantie moet er een rap port op tafel liggen, waarin ondermeer het toekomstig fi nancieel, huisvestings- en soci aal beleid wordt uitgewerkt. Komend najaar mogen vervol gens commissie en raad zich over de plannen buigen. Wethouder A van Opdorp overhandigt de langverwachte bouwvergunning aan één van de toekomstige bewoners van Over de Dijk, foto Willem Mieras mevrouw Koster. door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - De Bor- selse wethouder A van Opdorp heeft dinsdagochtend met een zucht van verlichting bossen bloemen uit staan delen, ver gezeld van grote enveloppen met bouwvergunning voor het Bestemmingsplan Over de Dijk in Heinkenszand. Het be zwaar dat de voortgang van het plan meer dan een halfjaar ophield, is deze week bij de Raad van State ongegrond verklaard. De achttien bur gers die dinsdag hun bouwver gunning kregen, staan te po pelen om te gaan bouwen op de kavels die ze begin vorig jaar al hebben gekocht. Tot nu toe werd in het nieuwe plan, waarmee Heinkenszand naar het oosten toe wordt uit gebreid, alleen nog gebouwd aan het woonzorgcomplex Dijkstede. In hetzelfde com plex werd de bouw van zes se niorenwoningen opgehouden door de bezwaarprocedure. Dat de bouw van die woningen nu ook kan beinnen, komt wel heel goed uit, want één van de zes woningen is bestemd voor de complexbeheerder van Dijkstede, dat bijna klaar is. Over de Dijk, een gebied ten oosten van de Kraaiendijk, moet in in twee fasen ontwik keld worden. De eerste fase, aan de zuidkant van de sloot die het gebied doorsnijdt, krijgt in totaal ongeveer 160 woningen. Daarvan zijn er al 56 bijna klaar in het woon zorgcomplex Dijkstede. Daar naast zijn dik veertig bouw- kavels al verkocht, waarop ongeveer 60 woningen moeten worden gebouwd. Van sommi ge kopers, waaronder project ontwikkelaars, is nog niet duidelijk wat voor soort wo ningen ze zullen bouwen. Over het tweede deel van de eerste fase, waar ongeveer 35 huizen moeten komen, is de gemeente Borsele het nog niet eens met de provincie. Het aantal te bouwen woningen daar is af hankelijk van de geluidszone ring met betrekking tot de Drieweg, de langs de oostkant van het plan loopt. De ge meente zou daar zeer open as faltbeton (zoab) willen hebben omdat dat minder herrie geeft De provincie is niet van plan dat daar te laten aanbrengen. Tweede fase De tweede fase van Over de Dijk zal pas na 2002 worden ontwikkeld. De gemeente heeft de grond ervoor al ge kocht maar afgesproken dat die pas over twee jaar geleverd wordt. Het bezwaar waarop de uit voering van het plan zo lang is blijven hangen, kwam van de boer die de grond voor Over de Dijk leverde. Hij was het niet eens met de plaats en het profiel van de sloot, die voor de waterafvoer zorgt en die de eerste fase scheidt van de tweede, waarop dezelfde boer nog een paar sei zoenen boert. De Raad van State vond het beroepschrift ongegrond omdat de boer aan vankelijk geen bezwaar maakte tegen het plan, inclu sief de sloot. De straten in Over de Dijk krij gen namen van wilde, inheem se planten waaraan genezende krachten worden toegedicht. In de Longkruidstraat, Weeg breestraat, Valeriaanstraat en in de Zilverschoonstraat zul len naar verwachting alle ko pers van een kavel voor de bouwvakvakantie aan het bouwen zijn. Provincie looft fusie ziekenhuizen MIDDELBURG - Het dagelijks proviciebestuur is zeer tevre den over de fusie van de twee ziekenhuizen boven de Wester- schelde. De inhoud van het plan 'Samen zorgen', dat de directies van Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen en het Oos- terschelde Ziekenhuis in Goes hebben gemaakt, is dan ook toegejuicht. Het provinciebestuur vraagt zich wel af of mede vanwege de komst van de Westerscheldetunnel het zieken huis in Zeeuws-Vlaanderen meer bij de fusie kan worden be trokken. De directie van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, dat onlangs fuseerde met de thuiszorg, heeft meerdere malen la ten weten samenwerking toe te juichen. Ze verwacht echter weinig van één groot Zeeuws ziekenhuis. Ongeluk door voorrangsfout YERSEKE - Een 32-jarige inwoner van de gemeente Goes botste dinsdagmiddag rond één uur op de Grintweg in Yerse- ke tegen een 19-jarige automobilist uit dit dorp. De man kwam uit een uitrit en verzuimde de van links komende auto voorrang te verlenen. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. Botsing met vrachtwagen KWADENDAMME - Een te ruim genomen bocht heeft een 83-jarige automobilist dinsdagmorgen in Kwadendamme in botsing gebracht met een vrachtwagen. Het ongeluk gebeur de op de kruising Vreelandsedijk met de A de Koningstraat. De bejaarde bestuurder, afkomstig uit de gemeente Borsele, reed vanaf de Vreelandsedijk rechtsaf de A de Koningstraat in. Toen hij de bocht te ruim nam, botste hij tegen de tege moetkomende vrachtwagen. Deze werd bestuurd door een 46-jarige man uit de gemeente Borsele. De personenauto raakte beschadigd. De vrachtwagen had geen zichtbare scha de. Voor zover bekend was er geen sprake van letsel bij beide betrokkenen. Banden van auto verwijderd GOES - De achtervelgen en banden van een in Goes gepar keerde auto zijn tussen maandagavond acht uur en dinsdag ochtend kwart over zeven omgeruild voor stoeptegels. De wagen stond geparkeerd aan de Willem Alexanderlaan. Cel na mislukte werkstraf MIDDELBURG - Een 26-jarige man uit Goes is dinsdag door de Middelburgse politierechter bij verstek veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. De verdachte kreeg de detentie opgelegd omdat hij zijn werkstraf niet had verricht. Lights of Love krijgt vervolg VLISSINGEN - De campagne Lights of Love van de Missions to Seamen heeft 12.000 gulden opgebracht. In enkele weken tijd zijn ongeveer 1.200 liefdeslichtjes en kerstkaarten ver kocht. Voor tien gulden kon iedereen een kerstlampje en een kerstkaart kopen. Daarmee werd hulp aan zeelieden uit de hele wereld gesponsord. Zij worden bij de Missions to Seamen in Vlissingen-Oost opgevangen. Het is de bedoeling de cam pagne eind van dit jaar te herhalen. Auto voor derde keer beschadigd MIDDELBURG - Een auto in de Verwerijstraat in Middel burg is afgelopen weekeinde door onbekenden beschadigd. De auto is de twee weekeinden daarvoor ook al beschadigd. Er zijn onder meer een antenne en een ruitenwisser vernield en de auto is bekrast met een scherp voorwerp. door Esme Soesman 's-GRAVENPOLDER - Voor de betrokkenen is de tijd onge merkt voorbijgevlogen. Dit jaar reist de Goese stichting Comité Baraolt echter alweer voor de tiende keer naar Roemenië af voor het bieden van hulp aan de bevolking van Baraolt. De club zet zich vooral in voor een betere gezondheidszorg. Bat begon tien jaar geleden met ihet nieuw leven inblazen in het plaatselijke ziekenhuis. Vijfen twintig tot dertig Nederlanders werkten iedere zomer opnieuw aan de renovatie van deze voor ziening. Aansluitend kwamen drie huisartsenpraktijken aan de beurt. Baraolt heeft nu de zinnen gezet op het realiseren van kamers op de bovenverdie ping van het hospitaal. In drie ijaar tijd moeten zes kamers in orde worden gemaakt, bestemd voor Roemeense studenten die stage bij het ziekenhuis willen REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl lopen. Deze studenten hebben aansluitend de verplichting voor minimaal vijf jaar werk zaam te blijven bij het zieken huis in Baraolt. Dit waarborgt de instroom van vakmensen. Twee kamers staan deze zomer op het programma. De Roeme nen hebben de kamers zelf al ge bouwd. De Nederlanders zor gen voor de afwerking - onder andere elektriciteit - in de ruim ten. Ook wordt er nog een huis artsenpraktijk opgeknapt. Aandacht is er verder voor het blijvend op peil houden van de al gerealiseerde voorzieningen. Voedselhulp Sinds dit jaar is bovendien de voedselhulp aan het ziekenhuis uitgebreid. Het door de Neder landse club meegebrachte blik ken met voedsel werden, vertelt pr-man van het comité H. Scherrenburg, steevast opge spaard om de voedselnood in de wintermaanden het hoofd te kunnen bieden. Het comité heeft daarom een wintertrans- port op touw gezet. Het geld dat niet meer aan duur voedsel wordt uitgegeven, kan aan an dere zaken worden besteed Het comité verwacht nog vele jaren hulp te moeten verstrek ken aan Baraolt. Zo blijft er be hoefte bestaan aan medische apparatuur en voorzieningen en wordt er ook gestreefd naar de aanschaf van een tweede ambu lance voor het gebied. Geen kwestie van betuttelen, licht Scherrenburg toe. Door de acti viteiten van Comité Baraolt, verbonden aan de Christelijke Gereformeerde kerk in Goes, worden projecten opgezet waarop de Roemenen zelf voort borduren. „Je laat ze ook niet zomaar in de steek. Dat doe je niet met vrien den en dat zijn zij inmiddels wel geworden." Workshop candlewicken KAPELLE - De handwerkcom- missie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt een workshop candlewic ken in De Vroone in Kapelle. Donderdag 9 maart kan men kennismaken met de techniek, ontwikkeld door Amerikaanse pioniersvrouwen. Die gebruik ten kaarslonten om zelfgewe- ven katoen te versieren. door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - De erkenning van het Zeeuws als streektaal volgens het Europees Handvest voor minderheidstalen is moge lijk én wenselijk. Het Zeeuws voldoet 'naar letter en geest' aan de in het Handvest gestelde cri teria. Dat concludeert de werk groep die deze kwestie op ver zoek van het provinciebestuur heeft onderzocht. De werkgroep heeft geconclu deerd dat de Zeeuwse streektaal van oudsher wordt gebruikt. Al uit dertiende-eeuwse ambtelij ke teksten blijkt dat het Zeeuws zich onderscheidde van de spraak in omliggende gebieden. De Zeeuwse streektaal wordt verder binnen een gegeven ge bied gesproken, verschilt van de officiële landstaal van de staat, is daar ook geen dialect van en is geen taal van migranten. De taal wordt bovendien door vol doende mensen gesproken om beschermende en stimulerende maatregelen te rechtvaardigen. Op grond van deze argumenten heeft de werkgroep besloten dat de erkenning mogelijk is. Veel kosten zijn er niet aan verbon den. omdat de provincie na de erkenning niet verplicht is meer maatregelen te nemen ter be scherming en stimulering van het Zeeuws. Wel is op korte termijn een in vestering van ongeveer 10.000 gulden nodig om samen met een wetenschappelijke adviesgroep een rapport op te stellen waar mee het Zeeuws via de staatsse- cretaris van Binnenlandse Za ken als streektaal kan worden aangemeld bij de Europese Unie. Het dagelijks provincie bestuur heeft dat bedrag dins dag beschikbaar gesteld Het grote voordeel van de er kenning als Europese streek- staal is volgens de werkgroep dat het 'behoud van de culturele en talige rijkdom van Zeeland'. Steeds minder wordt gekozen voor het gebruik van Zeeuws als omgangstaal. De erkenning vol gens het Europees Handvest zou die trend kunnen keren. door Esme Soesman OUD-VOSSEMEER - Het en kele jaren geleden opgeheven parkeerverbod in Oud-Vosse- meer leidt tot verkeersoverlast in het dorp. Familie Van Steen- paal dreigt de gemeente Tholen aansprakelijk te stellen voor de schade die hierdoor is ontstaan aan haar woning aan de Patrij- zenweg. Tot twee keer toe heeft vracht verkeer de hoek geraakt van de woning, die op het kruispunt Patrijzenweg met de Vierwin- destraat staat. Herstel leverde de eerste keer voor de bewoners een rekening op van zo'n zes- a zevenhonderd gulden. Nu een vuilniswagen de woning op nieuw te grazen heeft genomen, trekt familie Van Steenpaal aan de bel. In een brief aan de Thool- se gemeenteraad zegt Van Steenpaal de gemeente, op ad vies van een jurist, aansprake lijk te willen stellen voor het materiële leed. Het herstel moet worden betaald. En de herstel werkzaamheden leiden tot kleurverschillen op de gevel. Er wordt daarnaast ook geestelijke schade berokkend. „We zitten steeds te wachten op een nieuwe klap", licht M. van Steenpaal het probleem toe. De oorzaak is volgens de brief schrijvers te vinden in het al lange tijd geleden opgeheven parkeerverbod. Daardoor wor den auto's in te nauwe straten geparkeerd die vervolgens de doorgang van zwaarder verkeer belemmeren. Vrachtwagens wijken uit naar de stoep. Volgens de briefschrijvers wordt de verkeerssituatie door meerdere mensen in Oud-Vosse- meer als problematisch ervaren. Zij betreuren de weerstand die eind december ontstond toen bekend werd dat er plannen zijn om garages te bouwen aan de Comelis Frankenstraat. Onder bewoners nabij deze stek wer den ruim twintig handtekenin gen verzameld, ter behoud van de volkstuinen die nu nog op de ze plek gevestigd zijn. De geza menlijke raadsfracties dienden naar aanleiding hiervan een motie in bij het college van bur gemeester en wethouders. Hun voorstel is de volkstuinen onge moeid te laten tot tot het kom- plan van Oud-Vossemeer wordt herzien. Van Steenpaal wil zo lang niet wachten en heeft om een reactie op korte termijn gewaagd. „Het is niet mijn principe om op deze wijze te handelen, maar met mij zijn vele inwoners van Oud- Vossemeer het zat", aldus de brief. De gemeente moet de zaak nog onderzoeken, deelde wet houder K. A Heijboervan de ge meente Tholen maandag mee aan de commissie gemeentelijke ontwikkeling. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeuwse uiente- lers moeten op korte termijn zekerheid krijgen over het ge bruik van de onkruidbestrij dingsmiddelen chloradizon en propachloor. WD-Kamerlid J. Geluk heeft daar dinsdag op aangedrongen in de Tweede Kamer, met steun van het CDA Geluk wil dat er snel een overgangsmaatregel voor beide stoffen en nog drie andere wordt getroffen, zodat uientelers, die vooral in Zeeland zitten, vooruit kunnen. „Het zijn stoffen die voor de ui- enteelt onmisbaar zijn", aldus Geluk, „maar waarvan de offi ciële toelating 1 januari is ver streken." De Tweede Kamer heeft decem ber vorig j aar al in een motie aan staatssecretaris G. H.Fabervan Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) opgedragen daarvoor een regeling te treffen. Dat dit tot op heden niet is ge beurd, steekt Geluk en ook zijn CDA-collega A van Ardenne. Een woordvoerster van LNVliet gistermiddag in een reactie op het nieuwe verzoek van Geluk weten, dat er volgende week een brief over dit onderwerp naar de Kamer gaat. Geluk kondigt aan Faber zo nodig in een Kamerde bat te zullen dwingen om actie te ondernemen, als zij daar niet toe bereid blijkt te zijn. De islam verbiedt gezamenlijke gebedsdiensten voor mannen en vrouwen. Bij gebrek aan ruimte bidden de vrouwen nu buiten de moskee, in eigen huis. foto Lex de Meester door Martine Bruynooge VLISSINGEN - De moskee aan de Bou wen Ewoutstraat in Vlissingen kampt met ruimtegebrek en heeft uitbreidingsplan nen. De Stichting Islam Moskee in Zee land wil het huis naast de moskee kopen. Na de verbouwing kunnen de islamitische vrouwen een eigen gebedsruimte krijgen. Nu zijn zij genoodzaakt binnenshuis te bidden. De moskee is in 1980 opgericht. Dagelijks komen dertig a veertig moslims naar één of meerdere van de vijf gebedsmomenten. Al bi jna twintig jaar lang, sinds de oprich ting in 1980, functioneert het verbouwde woonhuis als centrum voor de overwe gend Marokkaanse gelovigen. Imam L. El Mjauie is altijd bij een gebed aanwezig. Hij geeft daarnaast koranonderwijs. Op vrijdag, te vergelijken met de zondag van de christenen, komen bijna alle honderd mannelijke leden in de moskee. „De vrouwen moeten helaas altijd thuis blijven. In de islam is er een strakke schei ding tussen de mannelijke en vrouwelijke geloofsrituelen. We bidden apart. De laat ste jaren beginnen de vrouwen te klagen. Ze willen ook ondersteuning van de imam in het dagelijks leven en in het geloof. Ze vinden het niet eerlijk, zeggen dat ze ook recht hebben op de moskee", vertelt M. Bouzambou, voorzitter van de moskee. Steun De eventuele koop is geheel voor rekening van de moskee. „We krijgen financiële steun van de Stichting Islam Moskee Nederland. Bovendien bestaat er een internationaal netwerk, die islamitische gemeenschappen voorziet van gebeds ruimten. Vanuit dit netwerk is het zelfs mogelijk dat we geld krijgen van de Ver enigde Emiraten of Marokko", legt Bou zambou uit. Burgemeester en wethouders van de ge meente Vlissingen willen in principe mee werken aan de uitbreiding van de moskee. Zij vinden dat de uitbreiding geen nega tieve gevolgen heeft op de omgeving. De gemeente neemt dit standpunt in omdat geen klachten van eventuele (geluids) overlast bekend zijn. Alle buurtbewoners hebben inmiddels een brief gekregen over het plan. Om de bouw van de moskee mogelijk te maken is een wijziging van het bestemmingsplan mogelijk. Omwonenden kunnen daarover tot en met 1 maart schriftelijk een reactie geven. De wijziging van het bestem mingsplan ligt tot die datum ter inzage in het stadhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35