Elf Atochem scherpt profiel aan Schrijver zit spreker in de weg PZC Hotel Goes ondergaat metamorfose Middelburg betaalt niet meer voor Zeeuws Museum premie PZC zeeland 18 Vlissingse chemieprodiicent onderzoekt bekendheid in regio in detail ondernemend zeeland Samenwerking in Sloegebied moet winst voor milieu opleveren kunst cultuur Amsterdams gitaartrio zorgt voor zeldzaam mooi en subliem spel ZL-3: een verrassend Zeelandboek woensdag 9 februari 2000 sbw door Claudia Sondervan VLISSINGEN-OOST - Een derde van de inwoners van Midden-Zeeland kent in elk geval de naam Elf Atochem. Wat het bedrijf doet. hoe veilig en milieubewust het dat doet en hoe het bedrijf in elkaar steekt is vrijwel uitsluitend be kend bij de overheden en be drijven die nauw betrokken zijn bij het bedrijf in Vlissin- gen-Oost. De chemische producent van grondstoffen voor aangroeiwe rende verven voor schepen, gewasbescherming in de land bouw. kunststoffen en glascoa- ting is tevreden over zijn be kendheid m de regio maar wil het profiel scherper krijgen, zegt voorlichtster Monique Linger van Elf Atochem. De finesses van het bedrijf blijken ook in grote mate onbekend bij professionele contacten van Elf Atochem: overheden, instanties, belan gengroepen. onderwijs en be- drijfsrelaties. Toch noemt 93 procent in deze groep het image positief. Elf Atochem liet eind vorig jaar onderzoeken hoe het bekend staat. Zowel bij bur gers als bij de bedrijven, over heden en instellingen waarmee het bedrijf in contact staat. Het onderzoek is onderdeel van het Responsible Care-programma van de Vereniging van Neder landse Chemische Industrieën, waarin chemische bedrijven zich inspannen om milieube wust, veilig en verantwoord te produceren en die houding ook uit te dragen. Elf Atochem doet dat onder meer via sociale en milieu-jaarverslagen en nieuwsbrieven. Een 'klank bordgroep' van mensen uit overheid, belangenvertegen woordigers en omwonenden gebruikt het bedrijf als toets voor het maatschappelijk draagvlak van de eigen activi teiten. De samenstelling van de klankbordgroep past precies in het profiel van de mensen die Elf Atochem het beste blijken te kennen- mannelijk, hoog op geleid en afkomstig uit de di recte omgeving van het bedrijf: Vlissingen en Borsele. Vlissin- gers hechten ook het meeste belang aan de aanwezigheid van de chemieproducent uit oogpunt van werkgelegenheid - de onderneming heeft 180 werknemers - mits de produc tie veilig is. Of dat zo is, daar is ruwweg zestig procent van de burgers door onwetendheid niet van overtuigd. ,.We beste den in de nieuwsbrief in maart daar extra aandacht aan," zegt Linger. De kwartaal-nieuws brief is vrij opvraagbaar bij het bedrijf. Om de omgeving inhoudelijk te interesseren in het bedrijf ad viseert het onderzoek onder meer sponsoring, met name in kunst vanwege de eigen collec- Hotel Goes zal vanaf half mei een nieuwe aanblik hebben. Arbeidsbureau Goes houdt voortaan elke derde donderdag van de maand een Werkmarkt. De eerstkomende is donderdag 17 februari. Tussen 13.00 en 16.00 uur zijn de vacatures van het arbeidsbureau, die van uit zendbureaus en adviezen plus informatie van het GAK ver krijgbaar. Het nieuwe accountants- en belastingadvieskantoor Van Tongeren Zeeland viert de fo- mele opening vrijdag 18 febru ari van 14.00 tot 17.00 uur. Hans van Tongeren en zes me dewerkers maakten zich per dit jaar los van KPMG Middel burg. Het bedrijf heeft zich ge vestigd in een deel van het voormalig gemeentehuis Arne- muiden aan de Zuidwal. door Claudia Sondervan GOES - De voorzijde van Hotel Goes in Goes verschuilt zich achter een grote witte tentconstructie. Aannemer Tak uit Wouw plaatste die opdat wind en regen niet ver hinderen dat het nieuwe aanzicht van het hotel half mei helemaal klaar is. Achter de natuurstenen, kromme gevel huist dan de brasserie met 25 tafels. Bovenaan de zwar te leistenen trap komt de nieuwe entree. Het hotel begint dan elf meter verder uit de oude gevel. Op de eerste verdieping wor den de drie oude zalen vervangen door zes, flexibel indeelbare, ruimten waar tot 350 mensen bijeen kunnen komen. Het is de zoveelste verbouwing in de vijf jaar dat Paulus en Claudia van Vliet de kleinste vestiging van de Van der ValkHo- telgroep leiden. Sinds de hotelmanagers aantraden pakten ze restaurant, receptie, toiletgroepen en de benedenzaal - na wa terschade - aan. Plannen voor een sauna- en fitnessinrichting voor hotelgasten blij ven nog op de plank. ,,We willen nu eerst een tijdje normaal draaien met de nieuwe voorzieningen." Met 120 kamers en een jaarbezetting van zeventig procent presteert het hotel mo daal binnen de groep, zegt Claudia van Vliet. De vernieuwingen komen voort uit de voortdurende vraag naar zaalruimte. Zowel voor kleine groepen cursisten tot twintig mensen, waarvoor het hotel aan drie zalen niet genoeg had, als voor de hele grote bijeenkomsten. Het hotel heeft straks de beschikking over twee ruimten die elk 350 mensen kunnen bergen. „De vraag is naar nog grotere ruimten. Ik moet ze verwijzen, de nieuwjaarsreceptie voor zevenhonderd man, het schaaktoernooi." Bedrijven uit de regio gebruiken het hotel als uitvalsbasis voor bedrijfsbezoeken, om werknemers van elders onder te brengen en daarnaast is het hotel een veelgebruikte bruiloftslocatie, vertelt Van Vliet. De nieuwe zalen moeten half april gereed voor gebruik zijn. De nieuwe entree en toi letgroepen volgen half mei. De nieuwe brasserie wordt de pleisterplaats voor za- kengesprekken en pauzerende zakenlui. Het restaurant wordt gebruikt voor het ontbijtbuffet voor hotelgasten. Voor lunch en diner zijn beide restaurants te gebrui ken, waarbij de brasserie na 21.00 uur uur nog beschikbaar is voor eters. „Zo voorko men we ook situaties als deze", wijst Van Vliet naar stofzuigend personeel dat moei te doet op gepaste afstand van converse rende heren te blijven. tie en milieu vanwege de belas tende productieactiviteit. Het onderzoek is aanleiding om de presentatie naar de buiten wacht nader te bekijken, stelt Linger. „We gaan door met de nieuwsbrieven en de open da gen. We zullen de fusie met To- talFina aangrijpen om mensen te informeren over de nieuwe naam, wie we zijn en wat we doen. De verdere aanbevelingen over symposia, sponsoring en der gelijke bekijken we goed, maar zullen we dit jaar niet meer kunnen uitvoeren." Neckermann kampt met personeelstekort SINT-JANSTEEN - Het post orderbedrijf Neckermann voorziet voor 2000 een verdere groei, maar heeft steeds meer moeite om aan personeel te ko men. Neckermann-directeur R. van der Berg sluit niet uit dat zijn bedrijf eind dit jaar meer dan 1000 medewerkers in Zeeuws- Vlaanderen en Temse zal tel len. Eind vorig jaar stokte de groei van het werknemersbe stand op 913De arbeidskrapte op de regionale markt stelt het bedrijf in toenemende mate voor problemen. Het postorderbedrijf heeft een goed 1999 achter de rug. Lan delijk steeg de omzet op de postordermarkt met zo'n zeven procent. Neckermann volgde die landelijke trend. Voor dit en volgend jaar rekent de Necker mann-directeur op soortgelij ke groeicijfers, waarbij vooral winst geboekt zal worden via de Internet-verkopen. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Maurits Sep VLISSINGEN - Bedrijven in het Sloegebied slaan de handen ineen om milieubesparende projecten op te zetten. Zij on derzoeken of reststoffen van het ene bedrijf gebruikt kunnen worden in het andere. Ook wordt overwogen het perso- neelsvervoer te combineren en samen te werken in hulpdien sten als bedrijfsbrandweer en calamiteitenbestrijding. In het rapport 'Milieuwinst door samenwerking', dat in opdracht van de provincie is opgesteld, dragen bedrijven zelf vijftien ideeen aan. Zeven daarvan blij ken de moeite waard om verder te onderzoeken. Ze leveren na melijk niet alleen winst op voor het milieu, maar ook voor de on dernemingen zelf. De projecten hebben gemeen dat de milieuwinst wordt be reikt door samenwerking. Elk bedrijf heeft nu bijvoorbeeld een eigen persluchtvoorziening. Door een systeem te bedenken waar meer fabrieken (De Schel de, Elf Atochem, EPZ, Total, IPV) gebruik van kunnen ma ken, kan tot vijftien procent mi lieuwinst worden geboekt. Drinkwater Een vergelijkbare aanpak wordt nagestreefd voor alterna tieve watervoorzieningen. Di verse bedrijven (Delta Nutsbe drijven, Total, Elf Atochem, EPZ, Pechiney) zoeken naar an dere bronnen dan drinkwater of water uit de Biesbos. Wat de winst van samenwerking kan zijn, is nog niet duidelijk. Het Openbaar Lichaam Afval- stoffenverwijdering Midden- en West-Zeeland (OLAZ) ver wacht dat de komende jaren meer stortgas zal worden aan geboden. Bedrijven in de directe nabijheid van de stortplaats, zoals Total en Pechiney, kunnen daarvan profiteren. Stortgas ontstaat door een verbinding van zuurstof met organisch af val dat uit gestort vuilnis wordt gewonnen. Verder willen de bedrijven de vraag naar en het aanbod van reststoffen inventariseren. Veel afval wordt nu tegen hoge kos ten afgevoerd. EPZ kan in de kolencentrales in Borssele ech ter veel reststoffen bijstoken. De inventarisatie moet duidelijk maken welke stoffen om welke reden niet kunnen worden bij- gestookt. Tevens moet een rest- stoffenregister worden opge steld, waarin nu al gebruikte oplossingen staan voor het af val. Andere bedrijven kunnen daaruit ideeën putten wat zij met hun eigen afval kunnen doen. Rampenbestrijding Het milieu is bovendien gebaat bij nauwere samenwerking op het gebied van veiligheid, ram penbestrijding, bedrijfsbrand weer, ambulancedienst en ehbo, stelt het rapport. Veel bedrijven hebben interesse in een geza menlijke aanpak, omdat dat ef ficiënter werkt dan wanneer ie der voor zich zulke diensten moet opzetten. Hetzelfde geldt voor het personeelsvervoer. Acht voorstellen zijn voorlopig als met haalbaar terzijde ge schoven. Het gaat daarbij onder meer om een gezamenlijke spoelinrichting van tankwa gens, samenwerking bij de zui vering van afvalwater en het ge bruik van stoom en restwarmte van andere bedrijven. Deze ideeën worden niet weggegooid, maar alsnog onderzocht als daar vraag naar is. De coördina tie is in handen van de Indu- striegroep Midden-Zeeland, IMZ. Politie schrijft bijna 2500 bekeuringen uit VLISSINGEN - De politie heeft in de week van 31 januari tot en met 6 februari bijna 2500 be keuringen uitgedeeld tijdens controles in het kader van Ver- keershandhavingsproject Zee land. In totaal werden 2024 automo bilisten geflitst voor snelheids overtredingen en 135 voor snelheids- of roodlichtovertre- dingen. 318 bestuurders droe gen geen helm of gordel. In het weekend werden in de omge ving van Sluis 144 blaastesten afgenomen. Vier bestuurders kregen een proces-verbaal, één automobilist zijn rijbewijs in moest leveren F oor Ernst Jan Rozendaal (MIDDELBURG - De gemeente Middelburg is niet langer bereid gnee te betalen aan de opknap- »eurt van het Zeeuws Museum, loewel wethouder M. Strous cultuur) de brief waarin het da- ;elijks provinciebestuur daar- paar vraagt dinsdag nog niet vad gezien, was zijn antwoord klip en klaar: „Nee." /orig jaar reserveerde Middel- ourg net als de provincie een niljoen gulden voorde 'revitali sering' van het Zeeuws Muse um Dat gebeurde in het kader •an nauwere samenwerking ussen Middelburg en de pro vincie op het gebied van beel- lende kunst. Die samenwerking noet resulteren in de bouw van ren nieuw museum voor heden- laagse kunst, waaraan beide jartijen ieder 3,3 miljoen gul len willen uitgeven Aan het niljoen voor de opknapbeurt an het Zeeuws Museum had Vïiddelburg de voorwaarde ver- >onden dat het geld zou worden eruggestort als het nooit tot >ouw van een nieuw museum :ou komen. Provinciale Staten taken daar in december een stokje voor. Zij waren tegen een eruggeefgarantie aan Middel mig. Garantie Gedeputeerde Staten hebben ïu een brief gestuurd aan Mid- lelburg waarin gevraagd wordt ïaar de bereidheid één miljoen gulden in het Zeeuws Museum e investeren zonder de garantie lat dit geld terugkomt wanneer iet nieuwe museum niet wordt jebouwd. Strous was dinsdag luidelijk in zijn afwijzing, kennelijk had het dagelijks irovinciebestuur daarmee re- cening gehouden, want de vol gende vraag is of het bedrag dan gereserveerd wordt voor de >ouw van het nieuwe museum, jovenop de reeds beschikbaar gestelde 3,3 miljoen gulden, /olgens Strous moet daarover ïog worden nagedacht, maar hij vilde wel filosoferen over de voorwaarden waaronder dat pou kunnen gebeuren. „We heb ben indertijd met de provincie ie deal gemaakt dat we een ge- ijke bijdrage zouden leveren lan de totstandkoming van een nuseum voor hedendaagse cunst. Als wij dus ons bedrag iphogen tot 4,3 miljoen gulden, :ou ik het logisch vinden dat de irovincie dat ook doet. Het was liet onze keuze om de koppeling los te laten tussen het opknap pen van het Zeeuws Museum en de bouw van een nieuw muse um. Doordat de Staten dat wil den, is een nieuwe situatie ont staan." Niet blij Gedeputeerde G. de Kok (cul tuur) is niet blij met Strous' stel- lingname. „Middelburg moet de zaak niet ingewikkelder maken dan ze is. De Staten hebben ge zegd dat de investering van twee miljoen gulden in het Zeeuws Museum moet doorgaan. Ik be grijp dat Middelburg niet wil meedoen. Dat betekent dat de provincie moet voorzien in het ontbrekende miljoen. Maar ik ga die rekening niet twee keer betalen.De Kok vindt dat Mid delburg de vrijvallende één mil joen gulden moet reserveren voor verdere samenwerking met de provincie op het gebied van beeldende kunst. Zelf heeft hij het gat in zijn begroting voor het Zeeuws Museum, dat vanwege de opknapbeurt inmiddels zijn deuren heeft gesloten, nog niet weten te dichten. „Formeel moet ik wachten op het ant woord van Middelburg op de brief die wij nu hebben ge stuurd. De Staten hebben mij een inves teringsopga ve van twee miljoen gulden opgelegd, dus het vinden van de ontbrekende één miljoen heeft voor mij onvoorwaardelij ke prioriteit." TERNEUZEN, Zuidlandtheater, Amsterdams gitaartrio. Olga Frans- sen, Esther Steenbergen, Helenus de Rijke met medewerking van Rudolf Koelman, viool. Werken van Rodri- go, de Falla van Kreisler. door Arie Karreman Het fameuze Amsterdams gi taartrio had gisteravond gekozen voor een programma met Spaanse componisten. Ge opend werd met Joaqufn Rodri- go, bekend geworden door zijn 'te veel' gespeelde Concierto de Aranjuez. Rodrigo bleef altijd een beetje neo-classicist en dat was ook te horen in zijn Fanta sia para un Gentilhombre. In vloeden van Scarlatti en Soler waren duidelijk aanwezig en in het tweede deel zaten we in een Barokke dans. Zeer aangename muziek. Perfect van samenspel en zeer mooi van klank. Manuel de Falla had een grote voorliefde voor de Andalusi- sche volksmuziek, hetgeen te horen is in zijn balletmuziek El Amor Brujo (de liefde als tove nares) naar een Andalusiseh sprookje. We hoorden een bewerking voor gitaartrio. Heel virtuoos en zeer contrastrijk kwamen vele facet ten van het gitaarspel naar vo ren en er werd zeer boeiend en als het ware vertellend ge- foto Lex de Meester speeld. Een tango volgde de Mu- sique du Tables van Thierry de Mey. Een heerlijk stuk muziek vol melancholie en verrassing. Dat de gitaar een zeer veelzijdig in strument is met een ongekend scala aan klankkleuren en speeltechnieken mochten we in dit werk beleven. Na de pauze voegde violist Ru- dolf Koelman zich bij het trio. Nu met liederen van De Falla. Zes canciones Espagnolas. Heel wisselend van stemming. Ont roerend klonk het tweede deel, waar de viool met sourdine speelt en begeleid wordt door dalende noten van de gitaar bo ven een zich steeds herhalende bas. Indrukwekkend vertolkt door Rudolf Koelman. De enige niet-Spanjaard was Fritz Kreisler. Zijn Tambourin Chinois paste echter qua stijl en temperament uitstekend in dit programma. Salonmuziek van grote klasse en uitstekend voor de viool geschreven. Tot slot de dans La Vida Breve (het leven is kort). Eveneens voor viool en gitaren. Heel fijne luistermuziek en per fect met een prachtige toon ge speeld door Koelman. De be kende Tango van Albeniz besloot als toegift het concert. Het was een concert van hoge kwaliteit, met zeldzaam mooi en perfect gitaarspel. Martin van Amerongen is op z'n best als hij zijn geestige anekdotes en dwarse meningen kan verkondigen. Martin van Amerongen komt pas los na de pauze door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Martin van Amerongen is een begenadigd schrijver. Hij is tevens een on derhoudend spreker. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg bleek dinsdagavond dat het hem moeilijk valt beide kwaliteiten te combineren. Door een essay over Don Juan en Casanova voor te dragen deed hij afbreuk aan zijn superi eure schrijfstijl. Aangezien hij zich vrij letterlijk aan de tekst hield, kon hij bovendien zijn geestige en erudiete manier van vertellen niet etaleren. Van Amerongen was de vijfde spreker in de lezingenserie die de Stichting Literaire Activitei ten Zeeland (SLAZ) dit seizoen heeft georganiseerd over de lief de in de literatuur. De hoofdre dacteur van De Groene Amster dammer werd gepresenteerd als de ideale figuur om het veelge bruikte Don Juan-thema in de literatuur uit te diepen. Die in geving had de SLAZ ongetwij feld gekregen na lezing van de in 1998 verschenen essaybundel Don Juan hield niet van vrou wen Maar was het nu ook de be doeling dat Van Amerongen het essay waaraan die bundel zijn titel dankt zou komen voorle zen? Doordat de voordracht herhaal delijk werd onderbroken om te luisteren naar passages uit Mo- zarts bekendste opera Don Gio vanni, werd aan het essay wel iets toegevoegd. Toch waren de muzikale passages lang niet al tijd verhelderend en misleidde Van Amerongen zijn publiek ronduit toen hij na een in het Italiaans gezongen aria zei; „Dat heeft u natuurlijk alle maal verstaanIk heb het niette min maar even voor u vertaald. Nee, twee jaar eerder had hij het vertaald, ten behoeve van het essay dat hij stond voor te lezen. Gelukkig zijn Van Amerongens stukken zo sterk geschreven dat bijna niets ze kan verpesten. Ze bevatten prachtige zinnen en vergelijkingen. Over Casanova; „In amoureus opzicht was hij, met zijn jicht en zijn geprangde prostaat, uitgeraasd." Over de studie naar Don Juan: „Er zijn haast evenveel Don Juan inter pretaties als het tal van dames waarvoor Don Juan zijn knie heeft gebogen." Alleen in Span je waren dat er volgens delegen- de al 1003, leerde Van Ameron gen zijn publiek, want ook dergelijke details zijn bij hem in goede handen. In zijn essay concludeert hij dat zowel Don Juan als Casanova representant is van een 'erotisch tijdsgewricht', de late achttien de eeuw met meesters en knech ten, meesters die zich alles dachten te kunnen permitteren. Van Amerongens sympathie gaat daarbij uit naar Casanova, de verleider, boven Don Juan, de verkrachter Verkrachten is geen kunst, verleiden wel, maar dat kost tijd en aandacht en dat was de 'erotische losbol' Don Juan allemaal te omslachtig. Op zijn best was de voordracht van het essay een aansporing om het later nog eens op het ge mak te gaan lezen, zodat alle intellectuele kwinkslagen en stilistische hoogstandjes op waarde kunnen worden ge schat. Dat hij wel degelijk een zaal van mensen aan zich kan kluisteren, Zeeuwse première voor Cokes! in Hulst HULST - De Zeeuwse première van de documentaire Cokes! van filmmaker Pieter Jan Smit vindt maandag 21 februari plaats in de Koning van Enge land in Hulst. De film gaat over de Cokesfa- r briek in Sluiskil, die vorig jaar werd gesloten. Voor de eerste filmvertoning in Zeeland zijn gemeentebestuurders en oud- medewerkers van de fabriek uitgenodigd. Van 22 tot en met 2 4 februari is de film vervolgens opgenomen in het programma j van de Koning van Engeland. Van 9 tot en met 12 maart wordt Cokes! vertoond m filmhuis 't Beest in Goes. (Advertentie) Van 39,50 voor 32,00 Een korting van 7,50 die de PZC haar lezers aanbiedt liet Van Amerongen na de pauze zien, toen het publiek hem alles mocht vragen, over Beethoven en Mozart, over Jorg Haider, of zelfs over zijn salaris. Geestig formulerend lepelde Van Ame rongen ineens de ene na de andere anekdote en dwarse me ning op; hoe hij Mozart-bio- graaf Wolfgang Hildesheimer ooit 'ontvoerde', over de poëzie van Heinrich Heine in het Fries, over oud-PZC-hoofdredacteur Gommert de Kok en de 'West- kappelse brandnetel' Kaland, en dat opera's alleen 'in noodge vallen' in het Scala in Milaan moeten worden genoten en nooit in de Wiener Staatsoper, want 'daar word je genaaid waar je bij staat'. Na bij het uitblijven van vragen enige malen pesterig te hebben geconstateerd dat nog steeds niemand naar zijn salaris had gevraagd, durfde uiteindelijk een van de aanwezigen de stoute schoenen aan te trekken. „Nou, goed dan", begon hij. „Nee", on- derbak Van Amerongen de man snel: „Dat gaat jou helemaal niets aan." De kortingsactie is geldig t/m I april 2000. Deze bon inleveren bij een Zeeuwse boekhandel. flëzërs^Hp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 34