Ecokeurmerk voor schelpdieren Conflict over kosten ruimen Vlissingse bom Schutje, zo ben je er en zo weer niet Leden De Unie accepteren loonoffer KSG Standbeeld voor de ringrijder Drie gewonden bij ongeval in Sluiskil Alleen VVD en CDA achter tegenstanders nieuwe vogelrichtlijn 17 Zevibel wil certificaat voor milieuvriendelijk geviste producten zeeuwse almanak Senioren PZC MIDDEN woensdag 9 februari 2000 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten willen 25.000 gulden bijdragen in de plaatsing van een bronzen beeld van een Zeeuwse ringrijder op het Koorkerkplein in Middelburg. Het beeld moet er deze zomer komen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging (ZRV). Op 13 juli van dit jaar moet de in brons vereeuwigde ringrij der onthuld worden. Het beeld wordt 1,80 meter hoog en kost bijna honderdduizend gulden. De Zeeuwse ringrijder wordt gemaakt door beeldhouwer Gerard Brouwer uit Katwijk. De ZRV houdt de mogelijkheid open voor een ringrijder op wa re grootte van 2,80 meter. Die optie is afhankelijk van de sponsorbedragen die binnen komen. Tussen de twee beelden zit een verschil van honderd duizendgulden. Sponsoren Voorafgaand aan het besluit in Gedeputeerde Staten, heeft het dagelijks provinciebestuur ad vies gevraagd aan de Raad voor Cultuur Zeeland. Die is niet onverdeeld positief. GS heb ben dinsdag niettemin beslo ten 25 mille bij te dragen. Andere sponsoren zijn de ge meente Middelburg (tiendui zend gulden en de plaatsings kosten), het Anjerfonds Zeeland (tienduizend gulden) de Rabobank (vijftienduizend gulden) en de Combinatie Mo lenwater VOF (vijfduizend gulden). Aan de subsidietoezegging ligt een aantal overwegingen ten grondslag. Het college stelt dat de Zeeuwse folklore over het algemeen maar zeer inciden teel wordt gesubsidieerd. GS vinden dat de vereniging, waarin tientallen vrijwilligers een steentje bijdragen aan deze typisch Zeeuwse traditie, een steuntje in de rug verdient. Daarnaast is er een bijzondere relatie tussen de provincie en de ZRV. Op en rond het Abdij plein worden namelijk elk jaar de ring- en sjezenrijderswed strijden gehouden, waarvoor altijd veel publieke belangstel ling is. doorlngrid Huibers YERSEKE - De mossel- en kok kelsector van de Zeeuwse vis sersorganisatie Zevibel willen een ecokeurmerk op hun pro- dukten. De komende maanden zal de Stichting Kwaliteitscon trole Alternatief Geproduceer de Landbouwprodukten (Skal) uit Zwolle daarom een proef cer tificering uitvoeren. Daarbij gaat het in eerste in stantie niet om de kwaliteit van de geleverde kokkels of mossels, maar de wijze waarop er op ge vist wordt. Gelijk met de mosselvisserij zal zowel de handmatige als de me chanische kokkelvisserij in de Waddenzee worden doorge- licht. Skal hanteert daarvoor de door de Marine Stewardship Council (MSC) opgestelde crite ria. Die organisatie, in 1997 in Engeland door het Wereld Na- tuurfonds en Unilever opge richt, maakt zich sterk voor duurzame zeevisserijBegin maart worden de eerste MSC- certificaten uitgereikt. Dan krijgt bepaalde Australische kreeft, Engelse haring en Ame rikaanse zalm een keurmerk. Milieu „De laatste jaren zijn we ge wend steeds meer rekening te houden met het milieu", zegt se- Komst Heros levert Sluiskil 50 banen op SLUISKIL - De vestiging van de Heros Groep uit Roosendaal op het terrein van de voormalige Cokesfabriek in Sluiskil, levert in drie jaar tijd vijftig arbeids plaatsen op. Er is plaats voor zowel laag- als hoogopgeleid personeel, dat voornamelijk wordt ingezet in de logistiek en de zogenaamde bedieningsberoepen zoals ma chinist. De werkzaamheden van Heros in Sluiskil bestaan uit het ver werken van as uit verbran dingsovens. Het metaal daaruit wordt geschikt gemaakt voor staalbedrijven, de as wordt ge malen en gebruikt voor de weg en waterbouw. De Heros Groep is verder actief in kranenverhuur, recycling van hout en in de aannemingswe reld. cretaris H. van Geesbergen van Zevibel. ..Dat blijkt onder meer uit de huidige beheers- en vis- plannen Daardoor maken we een goede kans op het keur merk." Het begeerde ecolabel op de produkten moet de steeds mi lieubewuster wordende consu ment straks doen besluiten door Zevi belleden geproduceerde mossels en kokkels te kopen. Skal zorgt in Nederland - in op dracht van het MSC - voor de certificering. „In eerste instan tie voeren we een proefcertifice- ringsprocedure", zegt Skalme- dewerker J. Heezen. „Daaruit moet duidelijk worden of de mossel- en de kokkelsector van Zevibel klaar zijn om te gaan certificeren. Blijkt dat er eerst nog het een en ander aan de pro ductie moet worden veranderd voordat er formeel gecertifi ceerd kan worden, dan zullen de sectoren zelf moeten beslissen of en zo ja hoe ze op de ingesla gen weg verder willen Het is de bedoeling dat Skal ko mend voorjaar een rapport uit brengt. De komende tijd zal de organisatie de mossel- en kok kelsector onder meer met vra genlijsten bestoken om inzicht te krijgen in de manier van wer ken. Ook moet er een controlesys teem worden ontworpen aan de hand waarvan een eventueel la bel straks gehandhaafd kan worden. De proefcertificering kost een kleine 70.000 gulden. Het colle ge van Gedeputeerde Staten be sloot dinsdag bijna 27.000 gul den bij te dragen. De rest van het bedrag wordt door Zevibel op gebracht. door Ali Pankow NIEUWERKERKE - Het buurtschap Nieuwerkerke oftewel Schutje ten noorden van Kerkwerve is zo klein dat begin en einde van dit gehuchtje in één blik zijn te vangen. Wie dit buurtschap vanuit de richting Zierikzee over de Heuvelsweg nadert, ziet rechts van de weg het aankondi gingsbord en luttele meters verderop aan de linkerkant meteen ook het bord met de mededeling 'Einde Nieuwerker ke'. Het plaatsje heeft in het verleden een grootsere uitstraling gekend. Zo blijkt uit het boek Schouwen-Duiveland en de oorsprong van haar plaatsnamen van Frans Beekman en Huib Uil. Zo had Nieuwerkerke ooit een eigen nieuwe kerk. Dat wil zeggen jonger dan de kerk in Kerkwerve, het dorp waar van Nieuwerkerke een dochter was. Het buurtschap wordt als parochie voor het eerst vermeld in 1298. Zelfstandig Het restant van de kerk werd in de acht tiende eeuw afgebroken. De toren volg de in 1820. Weliswaar bleef Nieuwer kerke tot 1812 een zelfstandige gemeente, maar echt groot is het nooit geweest. Vermoedelijk vanwege de aanwezigheid van een schutsluisje werd Nieuwerkerke aangeduid als Nieuwkerk-in-Schut of Schutje. Onder die naam is het buurtschap beter be kend bij de eilandbewoners. Op ver zoek van Beekman en Uil is zelfs de bij naam aangebracht op het naambord bij dit gehucht. foto Marijke Folkertsma door Edith Ramakers VLISSINGEN - De provincie heeft geen goed woord over voor de handelwijze van de gemeente Vlissingen in het bodemonder zoek naar explosieven bij de buitenkeersluis nabij het Ei land. Het gedrag van de ge meente 'is laakbaar en hierdoor is de provincie in een onmogelij ke positie gemanoeuvreerd'. Dat is de reactie van Gedepu teerde Staten (GS) op het voor stel van het Vlissingse college van B en W over de kostenverde- ling. Vlissingen wil dat de provincie 70 procent van de onderzoeks kosten naar explosieven voor haar rekening neemt, de ge- neente wil 30 procent bijdra gen. De onderzoekskosten zijn geraamd op ruim 630.000 gul ten. De provincie keurt niet alleen de 7erdeling van gelden af, maar betreurt ook dat de gemeente zier maanden nodig heeft gehad im te erkennen dat zij een wet- .elijke taak hierin heeft. „Ver bolgens schuift de gemeente het grootste deel van de kosten op ïe provincie af. Die splitsing ban kosten snijdt geen hout", meldt het college van GS. De gemeente is verantwoorde lijkheid voor de openbare orde en veiligheid en stelde daarop haar bijdrage van 30 procent vast. De provincie zou als op drachtgever voor de rest moe ten opdraaien. „De technische kosten worden enkel en alleen veroorzaakt door de opsporing van explosieven en zij hebben geen enkele relatie met het werk" stelt de provincie. De provincie concludeert dat verder praten met de gemeente geen enkele zin heeft. Maar ook dringt de tijd. Het kanaalpeil kan namelijk niet meer naar be- horen geregeld worden, omdat de schipdeur al verwijderd is. Bij periode van grote neerslag of langdurige droogte is er door deze nieuwe situatie een grote kans dat de grenspeilen op het Kanaal door Walcheren worden onder- en overschreden. Met daarbij de kans op schade aan afgemeerde schepen en het on derlopen van kelders. Daarom heeft de provincie naar een 'an dere marsroute gezocht'. Zij gaat niet akkoord met het voor stel van de gemeente. Zij wil on derzoek naar munitie overbodig maken door het bouwproces aan te passen. door Bas Lippmann SLUISKIL - Bij een aanrij ding op de kruising Provincia le Weg N252 - Bonteweg, aan de westzijde van de brug van Sluiskil, zijn dinsdagmorgen drie mensen gewond geraakt. De rijbaan was anderhalf uur afgesloten omdat er een grote hoeveelheid diesel op het weg dek was gelekt. Een van de gewonden, een 27- jarige inwoner van de gemeen te Kapelle, is met zwaar letsel overgebracht naar het Univer sitair Ziekenhuis in Gent. Rond zeven uur kwam de auto waarin de Kapellenaar zich bevond in botsing met een Bel gische vrachtwagen, die links- af de Bonteweg insloeg. De toedracht van het ongeval is volgens de politie nog niet ge heel duidelijk. Wel is bekend dat de vrachtwagen schade heeft aan de linkerzijde en de pei-sonenauto aan de voorzij de. Mogelijk was de 50-jarige bestuurder van de personen auto net met een inhaalma noeuvre bezig. De 30-jarige bestuurder van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. De drie gewonden waren allen inzittenden van de personenauto. Zowel de be stuurder als een 56-jarige in zittende werden met lichte verwondingen overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. De be stuurder, inwoner van de ge meente Reimerswaal, werd van hieruit vervoerd naar een ziekenhuis in Goes. Over de toestand van de zwaargewon de man was dinsdagavond niets bekend. Omdat de exacte omstandigheden van het on geluk nog niet duidelijk zijn, is de politie op zoek naar getui- foto Charles Strijd gen. De politie is vooral geïn teresseerd in de verhalen van inzittenden van de Cito-bus die kort voor de plaats van het ongeval gestopt is. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Tegenstanders van de aanwijzing van 49 nieu we beschermingszones voor trek- en broedvogels hebben dinsdag alleen steun gekregen van WD en CDA in de Tweede Kamer. Een kleine Kamermeer derheid lijkt staatssecretaris G. H.Faber van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV) te willen volgen in haar voorstel len om de Europese Vogelricht lijn ook in Nederland uit te voe- J. H. Schraven, voorzitter van de werkgeversorganisatie VNO-NCW, overhandigde dins dag aan voorzitter P. K. ter Veer van de Kamercommissie voor LNV een petitie tegen het beleid van Faber. De petitie is onder schreven door een breed front, van de landbouworganisatie LTO Nederland, de Nederland se Windenergie Vereniging, (on- der)watersportorganisaties, de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties tot en met Scouting. Al deze organisaties zijn niet te gen de bescherming van vogels, verduidelijkte Schraven, maar zij zijn 'erg bezorgd' over de ge volgen van de voorstellen van staatssecretaris Faber. Zij wil volgens Schraven te grote vo- gelbeschermingsgebieden aan wijzen, waardoor een gezonde economische ontwikkeling van veel bedrij ven in het gedrang zal komen. Zones Het Platform Vogelrichtlijn, waarin alle tegenstanders zich hebben gevonden, wil dat er kleinere gebieden worden aan gewezen. Zij stellen voor alleen die zones aan te wijzen waar broed- en trekvogels zijn gecon centreerd. Dus niet, zoals Faber wil, complete leefgebieden van vogels. Als de politiek niet luistert, zal dat leiden tot eindeloze proce dures, voorspelde Schraven. Dat komt, zei hij, doordat de ei sen waaraan bedrijven en ande re gebruikers zich moeten hou den, vaag zijn. Hij haalde als voorbeeld het begrip 'signifi cante verstoring' van de leefge bieden van vogels aan. „Wat moeten een recreatie-onderne mers met uitbreidingsplannen daarmee?", vroeg de werkge versvoorzitter zich af. „Ik weet het niet." WD-Kamerlid W. Passtoors schaarde zich onmiddellijk ach ter het Platform Vogelrichtlijn. De nieuwe Vogelrichtlijn-ge bieden beslaan met de al aange wezen dertig gebieden eenvij fde deel van Nederland, stelde hij vast. „Dat deel van Nederland gaat op slot." Vorig jaar al keerde Passtoors zich tegen de toen nog ontwerp voorstellen van Faber. Opposi tiepartij CDA steunde indertijd bij monde van P. van Wijnen de PvdA-staatssecretaris. Het CDA lijkt echter om en stelt zich nu op het standpunt van de WD. De gebieden moeten klei ner. Koudwatervrees Een kamermeerderheid van PvdA, D66, GroenLinks, SP en RPF lijkt daar niets voor te voe len. Volgens PvdA-Kamerlid W. Swüdens-Rozendaal nemen de tegenstanders het te zwaar op. Zij lijden naar haar mening aan koudwatervrees. „Bestaande economische activiteiten mo gen gewoon doorgaan. En nieu we zullen worden beoordeeld op de gevolgen voor vogels. Dat zal heus niet betekenen dat er niets meer mag, maar grote bunga lowparken of nieuwe jachtha vens zullen er niet meer mogen komen. Daarvoor moet ergens anders ruimte gevonden wor den." De Tweede Kamer praat vol gende week donderdag over de Vogelrichtlijn-plannen van Fa ber. door Maurits Sep VLISSINGEN - Een ruime meerderheid van de honderd le den van de vakbond De Unie bij de Koninklijke Schelde Groep stemt in met het offer dat de di rectie van de werknemers vraagt. Ze legden zich dinsdag avond neer bij het inleveren van loon en adv-dagen in het besef dat hun nee onherroepelijk het faillissement van de Koninklij ke Schelde Groep zou inluiden. De vakbonden hadden eerder op de dag nog een gesprek met de directie van De Schelde. Be stuursvoorzitter R. van den Heuvel herhaalde daarin dat het pakket maatregelen dat hij vorige week op tafel legde, inte graal moet worden geaccep teerd, verklaarde bondsbe- stuurder P. Rosendaal van De Unie. „Zo niet, dan resten er twee scenario's: ofwel gebeurt er niets en dan is de kas van de KSG over twee maanden leeg en volgt een faillissement, ofwel- vraagt de raad van bestuur bij de kantonrechter uitstel van be taling aan." Concessie Volgens Rosendaal deed Van den Heuvel één concessie: in zeer schrijnende, en aantoonba re, gevallen krijgen personeels leden maximaal vijf adv-dagen van 1999 terug. „Zo'n schrij nend geval kaji zijn dat iemand vorig jaar geen adv-dag kon op nemen omdat hij moest wer ken", legde Rosendaal uit. „Maar verder handhaafde hij de maatregelen." Lager personeel moet 3 procent loon inleveren, hoger personeel 4,5 procenten directie en mana gement 6 procent. De loonronde van 1 maart (1,5 procent) wordt eveneens afgestaan. Het geld wordt als lening aan het bedrijf gevenen, indien het De Schelde goed gaat, terugbe taald. De brutolonen blijven echter gelijk, zelfs de loonronde van maart wordt doorberekend. Deze constructie voorkomt dat mensen die werkloos worden, zeventig procent van een lager loon krijgen. Na de bespreking met de directie realiseerde Ro sendaal zich dat het een zeer moeilijke ledenvergadering zou worden. „We hebben het voor stel van de raad van bestuur neutraal, zonder advies, voor gelegd. Een ruime meerderheid heeft er tenslotte mee inge stemd. Morrend en slikkend, omdat men zich realiseerde dat men eigenlijk geen keus meer had." De Unie was de eerste bond die zijn leden raadpleeg de. Vanavond spreken de leden van de CNV zich uit over het reddingsplan, volgende week maandagavond doen de FNV- leden dat. Daarna volgt ook het advies van de Centrale Ondernemings raad. Ze vallen bij bosjes, de werk nemers. Via de telefoon mel den zij zich op gedempte toon af. Geveld door de griep. In het anders zoveel dynamiek uitstralende Goese tbedrijf ogen de kantoorvertrekken vooral zorgwekkend leeg op de plekken waar de senioren binnen de onderneming zich in gezonde omstandigheden opgewekt van hun taak kwij ten. Bij de koffie namen de dap per overeind gebleven jeug dige medewerkers de ontsta ne droeve situatie door. Daarbij viel op het eerste ge hoor weinig medeleven met de bedlegerigen te bespeu ren. Ze vonden het alleen maar erg opvallend dat juist de gevorderden in leeftijd zo schitterden door afwezig heid. En ze kwamen tot de slotsom dat het misschien wenselijk is bij de jaarlijkse toekenning van extra vrije dagen aan de bejaarde garde een griepprik cadeau te doen. Zien ze de grijze collega's nog eens wat vaker. Van die opvatting zullen de oudjes vast snel opknappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33