Gevarieerd groen op Tholen Tv beïnvloedt keuze huisdier IJte ^Jj||8^ Hp %HBI ftf Él 'f'-fC 16 PZC Durrengeoiec MMf >éé§I Hl stC Tf^SSgte^ 31 Metasequoia ideaal voor langs de straat door het oog van Wim Riemens woensdag 9 februari 2000 Y 'r-i V' - v ;.n C,;: --'. V-p'-V S' - f:>\ Ï5*$sp£- V W, ';"JP r isfr-'&a* i SSKSrs Het jonge dorpsbos bij Sint Annaland. wr-^mzzsesm siMaÉ 2,1*' tt5l« WOOL 189» DORPSBOS -STALLAND ho1 «X^P Slnt-Annakrxi ïïrïsT" s^ss» ;--- - --.V; v-I. I*, groot. '®98 ne»ti a. "i >S «"i w" hM bo» I, wen as« «HiUiu zji. M*a' öoor »3£? mïSMS foto's Willem Mieras door Esme Soesman Geen wijk op Tholen en Sint Philipsland is hetzelfde. Voor elke nieuw uit de grond te stampen buurt wordt een eigen Onmiskenbaar Aardenburg, de foto van Wim Riemens die vorige week in deze rubriek was afgedrukt. Het is een van de oudste nederzettingen van Zeeland. De eerste, jagende en vissende bewoners hebben in de Steentijd wat voorwerpen achtergelaten. Stenen messen en vuistbijlen, ze zijn te zien in het Aardenburgs museum. Nu geven de befaamde St. Baafs, de in deze kerk blootgelegde fresco's en de jaarlijkse Matthaus Passion het stadje tot ver in de omtrek bekendheid, in het verleden waren dat onder meer een Romeinse versterking en de functie in de middeleeuwen als betekenende handelsstad. Tal van bodemvondsten schragen het belang van Aardenburg in een ver verleden. Opgravingen hebben restanten van de fundamenten van het Romeinse castellum aan het licht gebracht. Er werd een militaire versterking gebouwd, zoals er langs de kusten van Vlaanderen, Holland en Zeeland meer zijn aangelegd in de Romeinse tijd. beplantingsplan uitgedacht. Neem de in opbouw zijnde wijk Muyepolder in Sint- Maartensdijk. De elsvariëteit Spaethii - een nieuwkomer in de gemeente Tholen - moet beide kanten van de laan die momenteel Een bloeiperiode beleefde Aardenburg, tussen Ee en Zwin, in de Middeleeuwen door de handel. Zo was de plaats lid van de gemeenschap van Hanzesteden. Mede daardoor onderhield de stad betrekkingen met alle grote havencentra in West- en Noord- Europa. Via het Zwin liep de scheepvaartroute naar de Noordzee. De periode van welvaart duurde tot diep in de veertiende eeuw. Van de twee grote kerken uit de Middeleeuwen bestaat alleen de St. Baafs nog (centraal op de foto). Deze aanvankelijk romaanse kerk, voor het jaar 1000 gesticht door monniken van de St. Baafsabdi j in Gent, werd later in andere stijl opgetrokken. Nu is het een zeldzaam voorbeeld van kerkelijke Scheldegotiek in Nederland. De oude omwalling van de stad werd na de verovering van Aardenburg door prins Maurits in 1604 gemoderniseerd. Van de vestingwerken uit de zeventiende eeuw zijn belangrijke restanten bewaard, zoals wandel- en recreatiegebied De Elderschans. het al neergezette en nog te bouwen deel van deze wijk van elkaar scheidt, gaan sieren. Aan de bewoonde kant van de wijk zijn de eerste veertig exemplaren al geplant. De verwachtingen van deze boomsoort zijn Nadat de welvaart van handelsstad Aardenburg was verdwenen, heeft de grensvesting Aardenburg nog wel militaire betekenis gehad; met name toen in de achttiende en negentiende eeuw Fransen en Belgen de stad hadden ingenomen. In de plaatsnaamkunde is Aardenburg een probleemgeval. In Vlaamse oorkonden wordt als oudste naam Rodenburgh genoemd, maar er zijn ook varianten. Rodenburgh kan gaandeweg Aardenburg zijn geworden. De drie waardebonnen zijn voor R. Boeije uit Biervliet, K. Stroo- Louws uit Zoutelande en W. Dekker uit Waterlandkerkje. Voor de nieuwe opgave is de vraag: hoe heet de plek op de foto van Wim Riemens. Oplossingen kunnen tot uiterlijk zaterdag 12 februari worden gstuord aan: Redactie Buitengebied PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118-47002 of e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van goede oplossingen worden weer drie waardebonnen verloot. hooggespannen. „Mooi, glanzend in z'n blad. Snelgroeiend", luidt het door de jaren heen getrainde oordeel van beleidsmedewerker M. van Loenhout van de Thoolse plantsoenendienst. Conifeer Goede ervaringen zijn inmiddels opgedaan met de metasequoia. Dé boom - sinds een kleine tien jaar - in de wijk Buitenzorg in Tholen- stad. Langs de Meanderlaan zijn zo'n honderd bomen van dit type weggezet. Afgewisseld met bomen van de derde grootte, het kleinste type, in de kleinere straten die binnen de cirkelvormige laan liggen. De metasequoia lijkt zich weinig aan te trekken van grondsoort en andere variabele omstandigheden. Bovendien staat de conifeer wat snoeiwerk betreft als goed beheersbaar bekend. Da's geen reden, zegt Van Loenhout, om de boom meteen tot Thoolse lieveling uit te roepen. Mocht er onverhoopt een ziekte uitbreken bij dit type. dan loopt de gemeente het risico met ernstige kaalslag in alle kernen te worden geconfronteerd. „Daarnaast moet je Brabant niet gaan kopiëren. We proberen toch meer eigen dingen uit Zeeland toe te passen", licht hij één van de door de plantsoenendienst gehanteerde uitgangspunten toe. Kwaliteit Inzichten veranderen, weet Van Loenhout na zevenentwintig jaar praktijk uit ervaring. Een kwart eeuw geleden overheerste in de aanplant vooral de wens een nieuwe wijk heel snel groen te krijgen. En zo goedkoop mogelijk, waardoor er weinig aan grondverbetering werd gedaan. Nu is het streven naar kwaliteit de belangrijkste drijfveer in de keuze voor bomen. Aan de aanplant gaat bovendien grondverrijking en de aanleg van een drainage vooraf. Wat onderbeplanting betreft zijn rozen en gras verdrongen door allerhande bodembedekkers, sinds een jaar of vier weggezet op worteldoek. Kostenbesparing is namelijk nog zo'n aspect dat maakt dat er nooit gesproken kan worden over stilstand in de wereld van het gemeentelijk plantsoenIn die lijn behoort ook smppergroen inmiddels tot een geleefd verleden. Vrij logisch, want in. onderhoud zijn kleine stukjes groenvoorziening die her en der over een dorp zijn verspreid nauwelijks praktisch te noemen. Bovendien kan de grond vaak nuttiger worden gebruikt, voor de aanleg van een parkeerplaats of wellicht een wat ruimere bocht. Overgang De huidige trend is die van een wijk- of dorpsbos, veelal gelegen aan randen van kernen. Met de ruilverkavelingsprocessen is deze aanpak in gang gezet. Op Tholen heeft dat al geleid tot de overdracht aan de gemeente van bomen een parkje bij Sint-Annaland. De Buitenkamer in Stavenisse en het Slotbos bij Sint-Maartensdijk volgen later dit jaar. De functie van deze gebieden is velerlei; een groene overgang tussen kern en buitengebied met ruimte voor diverse dieren. Mensen kunnen er wandelen en soms is er ook in speel- of ligweides voorzien. Een vooruitziend mens weet dat in de tijd de waarde ervan alleen maar zal toenemen. De ruim 7500 bomen die de Thoolse kernen tellen hebben namelijk niet het eeuwige leven. Van Loenhout: „Als je in deze gecultiveerde maatschappij dertig jaar vooruit kijkt, ben je al knap bezig. Dan is het tijd voor een wijkrenovatie en daar horen ook bomen bij. Parken zullen voor de toekomst waarschijnlijk sneller blijvend zijn." door Alex van Hoof Wie kent de boerboel, Hollandse smoushond, barbet, munchkin, manx of naakte kat? Niet veel mensen, want slechts een gering aantal liefhebbers houdt er deze zeldzairfe honden- en kattenrassen op na. Verreweg de meeste baasjes halen liever een Perzische kat, labrador retriever of Duitse herder in huis. Wanneer echter maar een beperkt aantal soorten populair is, kunnen sommige onbekende honden- en kattenrassen in Nederland uitsterven. De nummers één twee hebben stuivertje gewisseld: twee jaar geleden was de Duitse herder nog de populairste hond, maar vorig jaar zakte het dier een plaats en nam de stek over van de labrador retriever. Die spontane en kortharige allemansvriend mag zich de best verkochte hond van 1999 noemen. Derde in rij is, net als in 1998, de golden retriever, met in zijn kielzog de rottweiler. In de top tien staan verder nog onder meer de bemer senenhond, boxer, bouvier en west highland white terriër. Laatstgenoemd ras is beter bekend onder de naam 'Caesarhondje'. Dat komt doordat het diertje de hoofdrol speelt in de tv-reclames van Caesar hondenvoeding en aan dit optreden dankt ook de witte en kleine west highland white terriër zijn populariteit. Meedoen aan een tv-reclame of film zorgt steevast voor een nieuwe schare liefhebbers. Dat was voorheen met de Schotse collie Lassie het geval en die vuistregel geldt ook nu nog. Hoewel altijd al populair, neemt de vraag naar labrador retrievers vooral toe door de tv-spots van toiletpapier waarin pups van dit ras speels rondtollen. Zelden te zien op de buis of bioscoop zijn onder meer de Hollandse smoushond, naakte hond, barbet en Oostenrijkse pincher. Veel baasjes voor deze onbekende rassen zijn er dan ook niet te vinden. „De Oostenrijkse pincher is achttien jaar geleden in Nederland verschenen, maar het diertje is nooit gewild geweest", vertelt Ine Hartgers van de Vereniging van Fokkers en Liefhebbers van gladharige Dwergpinchers en aanverwante rassen. „Vorig jaar was er slechts één nestje van deze soort en momenteel is het de vraag wanneer er weer opnieuw jonkies worden geboren. Die ontwikkeling zou het einde van deze kleine tot middelgrote hond in Nederland kunnen betekenen? Dwergpincher Niet met uitsterven bedreigd is de dwergpincher. Deze kortharige en kleine bruine of zwartbruin gekleurde hond was begin jaren zestig enorm geliefd, maar tegenwoordig worden er door erkende fokkers slechts enkele tientallen pups jaarlijks gefokt. Rouwig dat de dwergpincher niet meer in de top twintig van best verkochte hondenrassen voorkomt, is Hartgers niet. „Ik zou niet blij zijn met een Walt Disney-film waarin de dwergpincher een rol speelt. Zodra de populariteit van een ras toeneemt, gaat de kwaliteit van nogal wat pups achteruit. Broodfokkers bemoeien zich er dan mee, omdat ze snel geld willen verdienen." Ook Jacqueline Gij bels uit het Zuid-Limburgse Tegelen en liefhebster van de boerboel, ziet De Hollandse smoushond was bij na uitgestorven, maar de laatste jaren neemt het aantal exempla ren weer toe. graag dat haar ras uit de schijnwerpers blijft. „De boerboel is een grote, krachtige, kortharige en waakzame hond die afkomstig is van de bullebijter; een oud en uitgestorven Nederlands ras dat via een ontdekkingsreiziger in Zuid-Afrika is terechtgekomen. In dat land is de bullebijter vermengd met andere soorten waardoor uiteindelijk de boerboel ontstond." De Hollandse smoushond was uitgestorven, maar het dier is na de Tweede Wereldoorlog door inspanningen van liefhebbers weer herrezen. Enorm gewild is de hond nog niet, omdat de rasvereniging het dier zoveel mogelijk uit de publiciteit wil houden. Katten Naast talrijke zeldzame hondenrassen bestaan er ook vele sporadisch voorkomende kattensoorten. De korat, sokoke, Japanse bobtail, American lynx en bombay zijn uit Nederland vrijwel verdwenen. Ook de Siberische boskat, Egyptian mau en ocicat komen weinig voor, maar deze rassen zijn wel in opkomst. Niet sterk vertegenwoordigd is verder de singapura, omdat deze poes kleine nestjes heeft van meestal één tot twee kittens (jonge katjes). Daarnaast komt de naakte kat ofwel sphynx niet zo vaak voor. Het diertje heeft geen vacht en is kaal, maar desondanks kan hij de Nederlandse winter toch goed verdragen. Probleem bij katten, in tegenstelling tot honden, is dat het zelfs voor dierenartsen lastig is om de verschillende rassen van elkaar te onderscheiden. Overeenkomst tussen de diersoorten is dat een tv- reclame met een bepaald ras garant staat voor een stijgende belangstelling. Peter Gerrits van de Stichting Overleg Platform van de Nederlandse Cat Fancy: „De silver tabby speelt de hoofdrol in een commercial over kattenvoer, waardoor de vraag naar deze variëteit van de Brits korthaar behoorlijk is toegenomen. Mensen vragen bij de kittenbemiddeling niet naar een Silver Tabby, maar hebben het over een Whiskaskat." De voorzitter van het landelijk platform, waarin de veertien raskattenverenigingen zitten, vervolgt: „Ik zie liever dat producenten van dierenvoeding huis-, tuin- en keukenkatten gebruiken, want die exemplaren bevolken de overvolle asielen. Ze mogen best wel geld verdienen met de spotjes, maar ze moeten er bij stil staan dat het meedoen van een bepaalde soort in een commercial tot grote fok van dat ras leidt. Daardoor kunnen erfelijke aandoeningen bij zo'n modedier makkelijker de kop opsteken." De naam sequoia roept beelden op van immens grote bomen, met stammen zo dik dat alleen getrainde wandelaars zonder pijnscheuten in de zij een rondje om de boom weten te volbrengen. Met de metasequoia echter is het lang wachten op zulke drastische resultaten. Gelukkig voor de bewoners van de wijk Buitenzorg in Tholen- stad. De metasequoia glyptostroboides of watercypres staat juist bekend om zijn goede bruikbaarheid als park- of straatboom, wat ook precies de reden is dat de gemeente deze bladverliezende conifeer grootscheeps heeft ingezet in deze betrekkelijk jonge wijk aan de rand van Tholen-stad. Er staan er een stuk of honderd, verspreid langs de cirkelvormige Meanderlaan. De metasequoia, die in 1941 in het Chinese Shui-Hsa-Pa-dal werd ontdekt, is makkelijk te kweken en groeit snel. Hij doet het op bijna iedere grond en kan tegen een stootje wat luchtverontreiniging en wind betreft. Minstens zo belangrijk is het feit dat deze bladverliezer tot nu toe vrij is gebleven van ziekten. fi, V' J- v -y if'.-.Av-/-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31