NS geeft intercity voorrang DSM zweeg over gevaar van asbest 3 halen, 2 betalen PZC Bergen werkt aan zottenfeest Remkes stuurt de Kamer tweede advies huurkwestie Senatoren VVD tegen deeltijd wet Vrees uitzetting overlevenden Srebrenica binnenland woensdag 9 februari 2000 Stoptreinen niet vergroot Bossche brommers spoor bijster van onze redactie binnenland DEN HAAG - Honderden over levenden uit Srebrenica drei gen "op korte termijn Neder land te worden uitgezet. Het gaat volgens het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) om vijf honderd personen, behorend tot circa honderd families. Het IKV is bezorgd over dit be leid en hoopt dat staatssecreta ris Cohen van Justitie er op te rugkomt na de vergadering van de Vaste Kamercommissie van Justitie die zich vandaag buigt over het asielbeleid. De organisatie 'Moeders van Srebrenica' toonde zich afge lopen vrijdag na een bezoek aan het Joegoslavië-Tribunaal verontwaardigd over het Ne derlandse voornemen om Sre- brenica-overlevenden naar Bosnië terug te sturen. De moslimenclave Srebrenica, die door Nederlandse blauw helmen werd beschermd, werd in juli 1995 onder de voet gelo pen door de Bosnische Ser viërs. Duizenden moslimman nen worden sindsdien 'vermist' en zijn waarschijnlijk gedood. ,,De asielzoekers die dreigen te worden uitgezet, hebben geen huis om naar terug te keren", aldus het IKV. De Bosnische Serviërs mochten volgens het later in 1995 gesloten vredes akkoord van Dayton Srebreni ca 'houden'. De vluchtelingen durven niet naar huis, waar de Serviërs nog steeds de dienst uitmaken. Srebrenica-overle- venden die naar Bosnië terug keren, kiezen er daarom voor zich te vestigen in de moslim- Kroatische federatie. Daar ko men zij geregeld terecht in de huizen van anderen die op hun beurt gevlucht zijn. Op basis van een nieuwe eigendomswet die onder druk van de interna tionale gemeenschap is opge legd, kunnen zij weer uit deze huizen worden gezet. ANP Politie houdt Mercedesdieven aan EINDHOVEN - De politie heeft gisteren met de aanhouding van vijf verdachten een bende opgerold die was gespeciali seerd in het stelen van personenauto's van het merk Mercedes. De bende leverde min of meer op bestelling. De politie ver denkt de arrestanten van tientallen autodiefstallen. Het schadebedrag loopt in de honderdduizenden guldens. De aanhoudingen zijn verricht tijdens invallen in woonwa gencentra in Sint-Michielsgestel en Eindhoven en een wo ning in Vlijmen. De verdachten, onder wie een vrouw, varië ren in leeftijd van twintig tot 45 jaar. Tijdens de huiszoekingen vond de politie vier vuurwapens, twee hennepkwekerijen en zes auto's. ANP Twee jaar voor diefstal uit casino AMSTERDAM - De 26-jarige toezichthouder geldverwer- king van het Amsterdamse Holland Casino is gisteren door de rechtbank in de hoofdstad veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Hij haalde in juli 1999 de kluis van zijn werkgever leeg. De rechtbank heeft verder bepaald dat het Openbaar Minis terie nader onderzoek moet doen naar het exacte bedrag dat de man heeft gestolen. De officier van justitie diende op de te rechtzitting van twee weken geleden een ontnemingsvorde- ring in van ruim 857.000 gulden. Maar de verdachte zegt dat hij ongeveer vijf ton in contanten en daarnaast nog een hoeveelheid fiches heeft gestolen. ANP Beeld voor Froukje Schuitmaker SLEEUWIJK - Minister Van Boxtel van Grote Stedenbeleid onthult op 27 mei in Sleeuwijk een kunstwerk ter nagedach tenis aan Froukje Schuitmaker. Het meisje kwam op 10 janu ari 1999 samen met Marianne Roza om het leven door de schietpartij bij café Bacchus in Gorinchem. Een bronzen beeld van de Alblasserdamse kunstenaar Roel Teeuwen komt aan de rand van een park in Froukjes woon plaats Sleeuwijk. Op de sokkel wordt het vijfregelig gedicht Glans van Jacqueline Uittenboogaart aangebracht. De kosten, 50.000 gulden, zijn door de gemeente Werkendam opgebracht. Sleeuwijk maakt daar deel van uit. ANP Eredoctoraat voor Gerrit Komrij LEIDEN - Gerrit Komrij heeft gisteren het eredoctoraat van de Universiteit Leiden ontvangen. Dat gebeurde tijdens de viering van de 425e verjaardag van de universiteit. Komrij werd onderscheiden voor zijn verdiensten als bloem lezer van poëzie en als dichter. Erepromotor A Anbeek ziet hem bovendien als mogelijk de invloedrijkste literatuurhis- toricus van onze tijd. Komrij gaf dit studiejaar aan de Leidse universitieit werkcol- j leges over poëzie. Ook hield hij twee openbare lezingen. Vori- I ge maand werd Komrij uitgeroepen tot Dichter des Vader lands. Dat betekent dat de dichter de komende vijf jaar een soort ambassadeur van de dichtkunst is. Vier keer per jaar zal hij een gedicht schrijven over actuele gebeurtenissen. ANP j GroenLinks boos over olielozingen DEN HAAG - GroenLinks wil dat minister Netelenbos in ac tie komt tegen olielozingen op zee. Jaarlijks worden er tien- duizenden met olie besmeurde vogels op de Nederlandse stranden gevonden. Honderden illegale olielozingen per jaar zijn de oorzaak dat "I er in deze winterperiode waarschijnlijk 20.000 tot 40.000 met 1 olie besmeurde vogels op onze stranden zullen worden gevon- I den, stelt GroenLinks Volgens de partij moeten schepen waarvan de olieboekhou ding niet deugt een proces-verbaal krijgen. Verder moeten zij d verplicht worden afval af te geven in een haven. GPD door Danny Verbaan - UTRECHT - Reizigers in stop- i treinen zullen vaker de hele rit moeten staan. Dit is het gevolg van het besluit van de Neder landse Spoorwegen om de lange treinstellen en de dubbeldeks wagons voornamelijk in te zet- t ten op de intercitytracés. - De Nederlandse Spoorwegen geven sinds gisteren in het hele land prioriteit aan de intercity- verbindingen. Op de kortere trajecten waar stoptreinen rij- l den kan hierdoor een gebrek aan zitplaatsen ontstaan. Volgens een woordvoerster van de NS is de totale vervoerscapa citeit niet meer toereikend om ook deze passagiers altijd even goed van dienst te kunnen zijn. „Maar ook in de tram en de me- tro moeten de mensen wel eens blijven staan", zegt ze. De reizi- Dijkdoorbraak BERGAMBACHT - Rijkswa terstaat wil komend najaar in Bergambacht een proef doen met een dijkdoorbraak. Door de dijk van de Lek door te breken, verwacht Rijkswater staat meer en beter inzicht te krijgen in de mechanismen die leiden tot een doorbraak. ANP gersvereniging Rover noemt de ze beleidskeuze verdedigbaar, maar vindt het een schande dat het publiek er niet over is inge licht. De NS heeft tot de aangepaste inzet van het materieel besloten omdat de reizigers op de drukke intercitylijnen doorgaans een grotere afstand moeten over bruggen. ,,De kans dat zij geen zitplaats hebben, wordt nu dus geringer", aldus de woordvoer ster. Tekort De Spoorwegen willen niet ver tellen hoe groot het tekort aan zitplaatsen is. Dit wordt gezien als interne bedrijfsinformatie. Vorig jaar werd al bekend dat de Spoorwegen de groeiende stroom reizigers niet meer aan kunnen In 1999 steeg het aantal passagiers met 6,4 procent. In middels zijn 128 nieuwe dub beldeks treinen (goed voor 13.000 zitplaatsen) besteld. Het is de NS-voorlichtster niet be kend wanneer die worden afge leverd, maar Rover zegt dat het nog vier jaar duurt. Met het oog op de capaciteits problemen maken de NS al wel gebruik van in België gehuurde rijtuigen. Tegelijkertijd wordt volop ge werkt aan het moderniseren van het materieel. GPD BERGEN OP ZOOM - Henk van Pul van de bouwclub 'de Leutige Krabben' legt de laatste hand aan de kop van een Bourgondische Braban der. Over ruim drie weken begint het carnaval. In Bergen op Zoom wordt - net als in andere Brabantse, Zeeuwse en Limburgse plaatsen - met man en macht gewerkt om de praalwagens gereed te krijgen voor de optocht. foto Gerrit de Heus/GPD van onze redactie binnenland SUSTEREN - DSM heeft in de periode van 1970 tot 1985 nage laten onderhoudsmedewerkers te informeren over de gevaren van het werken met asbest. Ook kregen de medewerkers van het concern geen informatie over veilige werkmethodes, bescher mende kleding of maskers die het inademen van asbestvezels moesten voorkomen. Kok wijst naar Raad van State in zaak Peper DEN HAAG - Premier Kok wil niet vooruitlopen op de uit spraak van de Raad van State over het hoger beroep van mi nister Peper tegen de uitspraak van de rechtbank in Alkmaar. Die bepaalde dat Peper al zijn declaraties als bewindsman moet bekendmaken. Volgens Kok is het zeer wense lijk nu eerst de Raad van State duidelijkheid te laten geven over de mate van gedetailleerd heid waarin ministers en top ambtenaren opening van zaken moeten geven over hun declara ties. ANP Dat concludeert een commissie van drie deskundigen, die op verzoek van de rechtbank van Maastricht een onderzoek in stelde naar de handelwijze van DSM. Dit gebeurde in het kader van de zaak van de weduwe Ma ria Widdershoven-Cuypers uit Susteren. Zij procedeert al twaalf jaar tegen DSM. De heer Widdershoven stierf in 1987 aan kanker door asbest. Hij had tot zijn pensionering in 1985 bij DSM gewerkt als on derhoudsmedewerker. Zijn we duwe eist van DSM een schade vergoeding, omdat het bedrijf naar haar zeggen nooit heeft ge waarschuwd voor de gevolgen van blootstelling aan asbest. Ook trof de onderneminggeen veiligheidsmaatregelen, aldus de weduwe. Gelijk De deskundigen begonnen in maart vorig jaar met hun onder zoek en geven de weduwe gelijk: DSM kon niet aantonen dat on derhoudsmedewerkers op de af deling waar Widdershoven werkte, ooit geïnformeerd zijn over de gevaren van werken met asbest. Dat dit tussen 1950 en 1970 ver zuimd werd, is volgens de des kundigen begrijpelijk: toen wa ren er nog geen wettelijke maat regelen genomen om de gevaren in te perken. Na 1970 was dat echter wel het geval. Advocaat R. Bedaux van de we duwe noemde de conclusies van de deskundigen gistermiddag vernietigend. „Bij DSM is gi gantisch veel met asbest ge werkt, onder meer met asbest dekens en doeken, isolatie, koorden en pakkingen", aldus Bedaux. Widdershoven is blij met het deskundigenrapport. „Ik ben al twaalf jaar aan de gang en heb daarbij de ene klap na de andere gekregen. Nu hoop ik dat de rechtbank mij in het gelijkstelt." DSM is het niet eens met de con clusie van de commissie. Vol gens de chemiereus zijn de des kundigen uitsluitend afgegaan op schriftelijke stukken. Naar de mening van DSM waren de conclusies van de deskundigen anders geweest als ze monde ling navraag haden gedaan bij het bedrijf. De rechtbank in Maastricht zal naar verwachting over enkele weken uitspraak doen. Wid dershoven eist van DSM een schadevergoeding van 4,5 ton. Als de rechter haar eis toekent gaat het bedrag, overeenkom stig de wens van haar overleden man, naar de stichting Asbest slachtoffers. ANP (Advertentie) 1. Elmex tandpasta anti cariës, triopak 1 1 nn vani&50" voor 11.UU 2. Dove creambar, 3 stuks 200 gram vanAL9T 7.98 3. Sanex douche, verpakt 3 stuks 250 ml Q vanlSAf voor ö.yö 4. Kleenex balsam tissues of family zakdoeken, 3 Pakken r-QQ van-8£T voor O.yö 5. Kotex Brevia inlegkruisjes, normal of long 3 pakken o OO van 134-f voor O.yö Aanbiedingen geldig met Bonuskaart t/m 20 februari as. DEN BOSCH - De Brabantse hoofdstad doet er nog een schepje bovenop in de chaos van ver keersborden voor bromfietsers. Dit knalgele bord moet bromfietsers van de doorgaande wegen in de stad weren. Of alles er veel duidelijker op wordt, blijft de vraag. De gemeente Den Bosch hoopt in elkgeval dat dit bord bijdraagt aan vermindering van het aantal ongelukken met bromfietsers. foto Van Eijndhoven/ANP door Pieter Evelein DEN HAAG - Staatssecretaris Remkes (Volks huisvesting) heeft de Tweede Kamer gisteravond ook het nadere advies van de landsadvocaat over de huurkwestie gestuurd. Hij gaf verder een amb telijke notitie met de stukken die de landsadvo caat heeft gebruikt voor zijn advies. De Tweede Kamer had daar eerder gisteren naar gevraagd in verband met het Kamerdebat dat la ter deze week wordt gehouden over de huurverho gingen in 2000. Na dringende verzoeken van de Kamer maakte Remkes vrijdag het eerste advies van de landsadvocaat openbaar. Hij wilde dat aanvankelijk vertrouwelijk houden. De Kamer drong aan op openbaarheid, om een goed debat te kunnen voeren. Vrijdag bleek dat de landsadvo caat Remkes ook een tweede, nader advies had ge stuurd. Volgens de woordvoerder van Remkes voegen de stukken die nu naar de Kamer zijn gegaan niets toe aan wat Remkes de Kamer eerder heeft ge meld, en heeft de staatssecretaris ze daarom niet al vorige week meegestuurd met het eerste advies. D66-Kamerlid Van 't Riet beaamde gisteravond deze opmerking. Remkes heeft de Kamer ook een afschrift van het bruteiïngsakkoord en de Nota Bruteren gestuurd. Daarin heeft hij relevante passages aangestreept. Oude beloftes De landsadvocaat heeft Remkes op 7 december geadviseerd om niet in te gaan op de wens van de Tweede Kamer om de huur van zestig procent van de huurwoningen hoogstens met het inflatieper centage, ongeveer twee procent, te verhogen. Dat zou in strijd zijn met oude beloftes aan de woning bouwverenigingen. De corporaties zouden dan schadeclaims kunnen indienen. De landsadvo caat bevestigde zijn opvatting in een nader advies op 7 januari. Remkes wil in 2000 per woning een maximale huurverhoging van 4,25 procent toestaan. De Ka mer bestrijdt dat de corporaties in het verleden harde toezeggingen zijn gedaan. ANP door Yvon Wiqqers DEN HAAG - De WD-fractie in de Eerste Kamer heeft gisteren het wetsvoorstel over deeltijd werk niet gesteund. De partij vindt dat er teveel onduidelijk heden in het voorstel van staats secretaris Verstand (Sociale Za ken) staan. De RPF, GPV en SGP konden zich evenmin vinden in de plannen van Verstand. Hoewel de Eerste Kamerfractie van het CDA aanvankelij k grote bezwaren tegen de wet had, be sloot de partij zich toch achter het wetsvoorstel te scharen. Ook GroenLinks liet zich over tuigen door het belang van eni ge vorm van wetgeving op dit terrein. GroenLinks-senatorDe Wolff verklaarde 'met de grootst mogelijke tegenzin' akkoord te gaan. WD-senator Kneppers zei gis teren vooral problemen te heb ben met het feit dat werknemers een verzoek om meer of minder te gaan werken niet hoeven te motiveren bij hun werkgever. Ze noemde dat onlogisch omdat ie mand alleen met zwanger schapsverlof mag als zij zwan ger is en alleen ouderschapsver lof kan opnemen als hij een kind heeft gekregen. Bij deze wet is geen motivatie nodig en dat is onterecht vindt de WD Golfen „De werkgever moet nu een ver zoek van de werknemer altijd inwilligen tenzij er zwaarwe gende belangen zijn die zich hiertegen verzetten. Dat werkt oneigenlijk gebruik in de hand" aldus Kneppers. Zij wees erop dat de deeltijdwet is bedoeld om mensen beter in staat te stellen hun werk te combineren met de zorg voor hun kinderen. In het voorstel van Verstand kunnen werknemers ook een verminde ring van de arbeidsduur af dwingen om in de vrijgekomen uren een adviesbureautje te be ginnen of te gaan golfen, zegt Kneppers. De WD is daar tq- gen. Verstand zei na afloop van het debat blij te zijn dat de wet door de Eerste Kamer is aangeno men. Maar de staatssecretaris noemde het wel erg teleurstel lend dat de WD haar voorstel niet heeft gesteund. Verstand wees erop dat in het regeerak koord afspraken zijn gemaakt over dit onderwerp. Eerste Kamerlid Stekelenburg (PvdA) hekelde gisteren even eens de opstelling van de WD. Volgens hem heeft de partij in de Tweede Kamer gezorgd voor al lerlei veranderingen in het wetsvoorstel die hebben geleid tot 'iets wat niet langer moeders mooiste is'. Dat zou het resul taat zijn van veel torentjesover leg en compromissen. Stekelen burg vroeg van de liberalen in de senaat dan ook een 'moreel com mitment' ten aanzien van de 'deals' die in de Tweede Kamer zijn gemaakt. ANP Ex-voorzitter Rooie Vrouwen Schroder(66) overleden HAARLEM - Voormalig voor zitter van de Rooie Vrouwen en strijder voor de belangen van de jeugd Pijkei Schroder is maan dagavond in haar woonplaats Haarlem aan een longontste king overleden. Dat heeft haar familie gisteren bekendge maakt. De in 1934 geboren Schroder begon haar carrière op de I School voor Maatschappelijk Werk in Amsterdam. Zij ver- wierf met name bekendheid als voorzitter van de Rooie Vrou wen van de PvdA in de jaren ze ventig. De vrouwen bezetten de Bloemenhove Kliniek in Heem- stede toen toenmalig minister van Justitie Van Agt deze wilde sluiten. Behalve vrouwen hadden ook kinderen en jongeren haar strijdvaardige belangstelling. Pijkei Schroder was van 1981 tot 1986 voorzitter van de Raad voor het Jeugdbeleid. Vanaf éind jaren tachtig werkte zij bij het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) aan kinder- en jeugdbe leid. Ook in de jaren negentig' bleef zij hierover adviseren. Ze richtte zich vooral op de verbe tering van de kwaliteit van de kinderopvang. Daarnaast gaf zij advies aan organisaties als de Novib en de werkgeversorgani satie voor welzijnsinstellingen VOG. Schroder was bestuurslid van de PvdA (1975-1984), voorzitter van het opleidingsinstituut PvdA (1988-1993) en lid van de onafhankelijke commissie kan didaatstelling Tweede Kamer. Volgens partijgenote S. Noor man was meteen duidelijk dat als Schroder ergens bij betrok ken werd, zij kritisch zou kijken naar de kansen en rechten van vrouwen en jongeren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3