WK is voor Yu nu al begonnen Ajax wil eerst intern huiswerk doen PZC Sprintzege McEwen op Mallorca sport woensdag 9 februari 2000 25 Middelburgse tafeltennisser moet zich tijdens trainingen bewijzen Giro-winnaar Gotti schuldig aan doping Fifa staat kunstgras onder voorwaarden toe Unieke eindsprint Tiger Woods I door Koen de Vries PAPENDAL - Officieel worden de wereldkampioenschappen tafeltennis voor landenteams pas op 19 februari geopend, maar voor Kalun Yu zijn ze ei genlijk al begonnen. De 18-jari- ge Middelburger weet tijdens de voorbereidingen op het titel- toernooi dat in Maleisië ge speeld wordt de kritische ogen van interim-bondscoach Yang Jinhua op zich gericht. Goed en hard trainen betekent wellicht een plaats in het nationale team. Het alternatief is toekijken van af de bank. Yu en Yang weten dat twee van de drie plaatsen in het team al zijn vergeven. Trinko Keen en II Danny Heister steken met kop en schouders boven de overige drie leden van de nationale se lectie uit. Om de derde stek zul len Chen Sung, Jörg de Cock en Kalun Yu moeten strijden. „Ik zal de komende dagen op de trainingen goed kijken wie er in vorm is en wie niet", vertelde Yang Jinhua dinsdag op Sport- centrum Papendal, waar het mannen- en vrouwenteam zich voorbereiden op het WK. De voortekenen voor een suc- cesvol WK waren voor Kalun Yu de laatste weken niet bijster gunstig. In de competitiewed strijden voor 't Zand maakte hij een ongeïnspireerde indruk en liet hij een paar steken vallen. Met het WK in het vooruitzicht heeft de 18-jarige Middelburger de neergaande lijn echter hoogstpersoonlijk omgebogen. Juiste gevoel Afgelopen week lieten hij sa men met Chen Sung zien het juiste gevoel te pakken te heb ben. De Chinese veteraan (34) die in België competitie speelt maar over een Nederlands pas- poort beschikt, veroverde sa men met Yu de dubbelspeltitel op de open kampioenschappen van Wales. Beiden werden in het enkelspel uitgeschakeld door de Zweed Molin. Chen Sung in de achtste finales, Yu een ronde la ter. Jörg de Cock was doorziekte niet van de partij. Maar niet alleen de vorm telt. „We moeten kijken wie onze te- genstanders zijn. De een is nu eenmaal beter bestand tegen een bepaald speltype dan een ander", vindt Yang. Kalun Yu denkt dat hij met nog een factor te maken zal krijgen. „Als het om ervaring gaat, heb ik achter stand. Chen Sung heeft al ver schillende WK's gespeeld. Als we allebei in vorm zijn, ver wacht ik dat Chen Sung speelt." Wie er ook als derde man zal worden opgesteld, zijn rol zal ongelooflijk zwaar zijn. Neder- land speelt in de hoogste catego rie en is ingedeeld bij Frankrijk, Zweden. Rusland, Slowakije en Taiwan. Met uitzondering van Slowakije beschikken alle te genstanders over drie spelers uit de tophonderd van de wereld ranglijst. Daarbij steekt Kalun Yu, die als 254e genoteerd staat, schril af. Topvorm Danny Heister: „Het zou al heel mooi zijn als de derde speler af en toe eens een partijtje zou meepikken. Tegen Frankrijk, Zweden en Rusland reken ik daar niet op. Misschien lukt het wel tegen Slowakije of Taiwan." Heister hoopt in de poule op een plaats bij de eerste drie. Daar mee zou Nederland zich verze keren van een plaats bij de beste twaalf landen van de wereld. „Dat lukt alleen als alles klopt. Trinko en ik moeten op hetzelf de moment in topvorm zijn." Bondscoach Yang Jinhua bena drukte op Papendal nog eens dat het vertrek van Kalun Yuuit de Nederlandse competitie dringend gewenst is. „Zijn trai ningsmogelijkheden en de te genstand in de competitie zijn gering. Yu doet nu te weinig. Hij lijdt tijdverlies. Hij moet meer druk krijgen. In wedstrijden én op trainingen." Volgens Yang Jinhua, manager en speler van de Duitse Bundes- ligaclub Bad Honnef. is het hoogste niveau in de competitie van de oosterburen nog te hoog gegrepen voor Yu. „Het pro bleem is dat bij alle clubs die op een lager niveau spelen de trai ningsmogelijkheden niet opti maal zijn. Het zou het beste zijn wanneer Yu bij een Bundesliga- club traint en bij een club uit de tweede liga competitie speelt." Voorlopig is het nog niet gelukt om zo'n situatie te scheppen. Voormalig bondscoach Peter Engel had vorig jaar beloofd om zich in te spannen om zijn oog appel Yu bij een geschikte Duit se club onder te brengen. Sinds niemand meer bereikbaar, (topsportcoördinator van de ta- Peter Boon liggen er goede kan zijn contract bij de NTTB ont- Daarom zijn nu Yu'strainer Pe- feltennisbond) op zoek naar ge- sen voor Yu, maar is er nog niets bonden is, is de Duitser voor ter Boon en Peter Paul de Vrind schikte mogelijkheden. Volgens concreet. Robbie McEwen wint de derde etappe van de Ronde van Mallorca. foto Dani Cordona/RTR van onze sportredactie CALA MILLOR - De Australische wiel renner Robbie McEwen heeft de derde etappe van de Ronde van Mallorca ge wonnen. De sprinter van de Farm Frites- van Cala Ratjada naar Cala Millor zijn tweede seizoenszege. McEwen versloeg het Duitse sprintkanon Erik Zabel (2e), de Spanjaard Ruben Gal- van (3e), landgenoot Steven de Jongh (Ra- ploeg boekte in de rit over 159 kilometer bobank, 4e) en de Italianen Elio Aggiano (5e) en Daniele Galli (6e). In de voorlaat ste bocht nam McEwen afstand van de concurrentie. Wereldkampioen Oscar Freire, winnaar van de eerste rit, startte niet. De Spanjaard Francisco Cabello be hield de leiding in het algemeen klasse ment. ANP Berisping voor Van der Lem ZEIST - Trainer Gerard van der Lem van AZ heeft van de tuchtcommissie van de KNVB een berisping en een voorwaar delijke geldboete van 500 gulden gekregen. Van der Lem werd zaterdag in het duel Heerenveen - AZ (3-0) door scheidsrech ter De Graaf naar de tribune gestuurd. De oefenmeester maakte zich kwaad over de rode kaart van AZ-speler Lee en bleef in het veld staan. ANP Romme start niet in Baselga DONGEN - Wereldkampioen allround Gianni Romme laat komend weekeinde de wereldbekerwedstrijden in het Itali aanse Baselga di Pine aan zich voorbijgaan. De schaatser heeft dat besloten in overleg met coach Peter Mueller. Romme richt zich nu op de finale van de WB in Heerenveen op 19 en 20 februari. ANP Samaranch neemt 'gewone' suite SYDNEY - Juan Antonio Samaranch, voorzitter van het in ternationale olympische comité, heeft voor de komende be stuursvergadering van het IOC in Sydney (13-18 februari) de monstratief afgezien van de presidentiële suite in het Regent Hotel. Hij stelt zich tevreden met een 'gewone' kamer, die nog altijd circa 1350 gulden per nacht kost. De suite is voor ruim 5000 gulden in de 'aanbieding'. Volgens vice-voorzitter van het IOC Kevan Gosper heeft Samaranch persoonlijk op zijn eenvoudiger onderkomen aangedrongen. Ook zal de voorzit ter niet met zijn normale luxueuze limousine door Sydney worden vervoerd, maar in een auto van de middenklasse. Ove rigens maakt de Spaanse preses tijdens de Olympische Spelen van Sydney (15 september tot 1 oktober) wel weer gebruik van de presidentiële suite. Sinds de onthullingen over fraude rond de aanwijzing van de Olympische Winterspelen van Salt Lake City (2002) ligt het uitgavenpatroon van de leden van het IOC onder vuur. Samaranch heeft in dat licht bezien ken nelijk besloten de hand enigszins op de knip te houden. SID Weer hapering bak Gelredome ARNHEM - De uitschuifbare grasbak van Gelredome hapert opnieuw. De komende twee weken worden acht klemplaten van de betonnen bak vervangen. Dat is nodig omdat bij een aantal daarvan slijtage is vastgesteld. Het veld kan daardoor niet naar buiten worden geschoven. Een bedrijfsfeest van au tomatiseringsbedrijf Cap Gemini, dat dinsdagavond zou worden gehouden, moet daardoor worden uitgesteld. De kos- ten die het bedrij f daarvoor moet maken komen voor rekening van het stadion. Volgens woordvoerder F. Huizinga van Gel redome komt het benefietconcert Live for Live voor de slacht- offers van de aardbeving in Turkije niet in gevaar. Dat evene ment staat voor 27 februari gepland. Ook andere festiviteiten zullen volgens hem doorgaan.GPD Uilenberg fluit Veendam-Emmen GRONINGEN -Hij moet morgen nog even door het herexa men spelregelkennis komen, maar als dat lukt hervat scheids rechter Jaap Uilenberg zijn loopbaan zaterdagavond op de j Langeleegte. De arbiter uit Losser, die via de rechter de leef- i tijdsregel doorbrak, is door de KNVB aangesteld voor de der by Veendam - Emmen. Uilenberg zegt haast niet te kunnen wachten op zaterdag.,Ik verheug me er bijzonder op weer een echte wedstrijd te kunnen fluiten. En dat het dan ook nog een J mooie noordelijke derby mag zijn, stemt mij helemaal tevre- j den." Helemaal zeker is de komst van Jaap Uilenberg naar Veendam nog niet, hij moet nog wel even met goed gevolg zijn herexamen spelregels doen. De test waar hij een paar weken j geleden voor zakte. „Ik weet dat ik donderdag nog even aan de j bak moet, maar ik denk dat ik dat wel red", aldus een zelfver- zekerde Uilenberg. GPD Moordenaar Escobar krijgt veertig jaar cel BOGOTA - Een Colombiaanse rechtbank heeft de man die oud voetballer Andres Escobar in 1994 vermoordde veroordeeld tot 43 jaar celstraf. De toenmalig international, verdediger, werd na afloop van het WK in de Verenigde Staten bij terugkomst in Medellin doodgeschoten. Reden voor de ze daad was het eigen doelpunt dat Escobar tijdens dat toernooi had gemaakt in de wedstrijd te- gen de Verenigde Staten. SID Toch officieus Europees record voor Korving TAMPERE - Robin Korving heeft bij indoorwedstrijden in de Finse plaats Tampere de 110 meter horden gewonnen in een officieus Europees record van 13,36 seconden. Dat was tweehonderdste secon de sneller dan Mare McKoy, een Oostenrijker van Canadese af komst, in 1995 in Moskou. De beste wereldtijd, eveneens uit die race in Moskou, is met 13,34 seconden in handen van de Amerikaan Allen Johnson. De 110 meter horden wordt islechts zelden in de zaal gelo pen. De normale banen zijn daar te klein voor, waardoor het offi ciële nummer 60 meter horden is. Tampere beschikt echter over ieen kolossale hal, waar jaarlijks leen 110 meter op het program ma staat. Vorig jaar won de atleet uit >'Heerhugowaard in 13,44 se- eonden.ANP Jos Verstappen wint testsessie BARCELONA - Jos Verstappen was dinsdag in de Formule-1- bolide van Arrows de snelste tij- dens een testsessie op het circuit van Barcelona. De 27-jarige coureur reed een rondje van 1.21,90 en was daar mee rapper dan de Benetton- rijder Alexander Wurz (1.22,27) en Jordan-coureur Jarno Trulli '(1.22,77). Verstappen moest vrijdag tij- ,dens zijn debuut in de A21 al- 4een Heinz-Harald Frentzen voor laten gaan. Zijn tijden ge- ven een aardige indicatie van de verbeterde auto van Arrows, dat een paar teleurstellende ja ren achter de rug heeft. Vooral de nieuwe Supertec-motor im poneert de Montforter. „Die •voelt echt supersterk aan." ANP/AFP Amsterdamse clubleiding blijft zwijgen over vertrek Blind door Henk Hoijtink AMSTERDAM - Met onverho len tegenzin en mondjesmaat werd gisteren bij Ajax gerea geerd op het plotselinge vertrek, een dag eerder, van Danny Blind als directeur spelersbeleid. Voor trainer Jan Wouters was in de voorbereiding op de topper van morgen tegen PSV elk woord over de heikele kwestie er één te veel. „We moeten nu eerst intern ons huiswerk doen", zei alge meen directeur Frank Kales. De beslissing van Blind, die pas een half jaar op kantoor zat, noemde Kales 'vervelend'. „Als je ergens aan begint, moet je het afmaken. We hebben er veel tijd en werk ingestoken. Wouters verwoordde het aldus: „Als je met elkaar een weg in slaat en je moet dat na een half jaar alweer veranderen, is dat geen goede zaak." Maar zijn me ning hield de trainer voor zich. „Het is de beslissing van Blind. Ik voel me niet geroepen daar over naar buiten te treden. Gistermorgen hadden Kales en penningmeester Arie van Os zich voor de training tot de spe lers gericht. Hun toelichting werd voor kennisgeving aange nomen. Volgens Wouters houdt het opstappen van Blind zijn voetballers niet bezig. Van on rust had hij niets bespeurd. „Wij willen alleen met voetbal bezig zijn." Speculaties De clubleiding van Ajax vol hardde gisteren in de zwijg zaamheid waarvoor maandag al was gekozen. Kales haalt zijn schouders op over de theorieën en speculaties die mede door de geslotenheid worden ontwik keld. De onvrede van Blind wordt voornamelijk gezocht in de moeizame werkverhoudin- gen tussen hem, Wouters en Kales. De algemeen directeur wilde er geen commentaar op geven. Wouters had gisteren 'allemaal onzin' gelezen, zei hijHet klonk nochtans krachteloos en al te makkelijk. Als er werkelijk een aaneenschakeling van louter misvattingen is verspreid, zou gezien het ingrijpende karakter van de zaak en de status van Blind een vurig weerwoord van de hoofdcoach gepast zijn ge weest. Wouters werd gevraagd of het afhaken van een collega, een voormalige ploeggenoot in het veld ook, hem pijn deed. Hij ging er niet op in. „We moeten het ons allemaal een beetje aantrekken", zei Ka- les. „Het is nu aan ons om door te nemen wat we in de toekomst beter moeten doen." Daarover gaat Kales zich in eerste instan tie buigen met Wouters, officieel directeur betaald voetbal, en Hans Westerhof, de scheidende directeur opleidingen. Voor de korte termijn wordt naar een in terne oplossing gezocht. Een les voor Kales en zijn gevolg zou kunnen zijn dat aan de op volger van Blind meer bevoegd heden moeten worden verleend. Blind was medeverantwoorde- lijk voor het aan- en verkoopbe leid. In de winterstop bleek hij, al dan niet in zijn bewegings ruimte beperkt, niet bij machte nieuwe spelers aan te trekken, ondanks de breed gedragen wens daartoe. Onduidelijkhe den in de voor Blind met altijd bevredigende taakomschrijvin gen lijken tot de breuk in de Ajax-directie te hebben bijge dragen. Naar vexiuidt zou Kales voor stander zijn van een terugkeer bij Ajax van Co Adriaanse, die aan het einde van dit seizoen bij Willem II als trainer vertrekt. Voor Adriaanse is voortzetting van zijn loopbaan als technisch directeur een reële optie, zolang geen club voor hem als trainer belangstelling toont. De functie van Blind lijkt echter te mager voor Adriaanse, (ook) geen man om de verantwoordelijkheid te delen. In het blad Sportweek heeft Adriaanse Ajax al gewaar schuwd voor een teveel aan di recteuren. Ideaal is zijns inziens het model van Willem II: een vastomlijnde samenwerking tussen een technisch directeur (Martin van Geel) en de trainer Van Geel heeft in Tilburg niet nog eens een directeur boven zich, zoals Blind bij Ajax wel had (Kales). Als Adriaanse voor de opvol ging van Blind in beeld komt, is het voorstelbaar dat hij een wij ziging (lees: inkrimping) van de structuur in de Amsterdamse directie als voorwaarde zal aan dragen. Of dat bespreekbaar zal zijn? Of Ajax de technische functie an ders wil invullen? Of het moge lijk is dat de opvolger van Blind straks niet meer onder Kales ressorteert? „Daar geef ik geen antwoord op", zei Kales. Hij had het kortweg kunnen uitsluiten, maar deed dat niet. Ondertus sen liepen de echte clubmensen van Ajax er gisteren chagrijnig en verslagen bij. Zij hebben het gevoel dat ze in Blind, die der tien jaar bij Ajax voetbalde, een geestverwant hebben verloren. Ze zien hem als een slachtoffer van de voortschrijdende, door hen verwenste verzakelijking van Ajax. En ze vrezen dat er meer zullen volgen. GPD van onze sportredactie ROME - Tweevoudig Giro-win naar Ivan Gotti is schuldig be vonden aan doping. Dat heeft het Italiaans Olympisch Comité (CONI) dinsdag bekendge maakt. CONI zei dat voorzitter Giacomo Aiello van de antido- pingcommissie bewijzen heeft gevonden van het gebruik van verboden middelen, waaronder bloeddope. De commissie verwees Gotti maandag door naar de tucht commissie van de Italiaanse wielerbond, en met hem de ren ners Alessandro Bertolini, Gianluca Bortolami, Gianni Fa- resin en Giorgio Furlan. De eer ste dxie werden schuldig bevon den aan bloeddoping, Furlan aan bloeddoping en gebruik van andere verboden middelen. Volgens zijn ploeg Polti is Gotti nooit betrapt op doping. Over deelname van de renner aan de grote wedstrijden dit jaar zegt Polti zich geen zorgen te maken. De tuchtcommissie van de bond is de enige instantie die sancties kan opleggen. De rennere riske ren een schorsing van twee jaar. Gotti won vorig jaar de Giro d'Italia, nadat koploper Marco Pantani werd uitgesloten we gens een te hoge hematocriet- waarde. De beschuldigingen betreffen de jaren 1996-1998. Het eerste jaar reed Gotti voor Italië, de twee daarna voor Mo naco. Het is onduidelijk welke wielerbond nu precies zeggen schap heeft en dat zou de zaak kunnen vertragen1. CONI baseert de beschuldingen tegen Gotti en de andere renners op lijsten van de sportarts Mi- chele Ferrari. De openbaar aan klager van Bologna heeft een strafzaak tegen Fexrari ge opend, omdat hij topsporters onder meer het middel EPO (bloeddope) zou hebben ver strekt. RTR/SID Celtic beschaamd uit Schotse beker GLASGOW - Met het schaam rood op de kaken moesten de voetballers van Celtic dinsdag avond het veld af. De spelers van de Schotse groot heid, die al dertig maal de Schotse beker won. hadden zich in het bekertoernooi zojuist pijnlijk laten verrassen. Door Inverness Caledonian Thistle, een club die pas zes jaar geleden is opgericht. Klein duimpje ging feestend van het veld:1-3. Celtic, ook in de Premier League al niet echt op dreef, speelde nog wel in eigen stadion. Maar de bezoekers, uitkomend in de eer ste divisie, hadden geen mede lijden. Oud-Feyenoorder Regi Blinker hielp de gasten daarbij nog eens een handje, toen hij bij een achterstand van 2-1 een te genstander in eigen strafschop gebied onnodig omver duwde. De penalty werd benut en zo had Inverness ongetwijfeld de mooi ste avond uit het zesjarig be staan. RTR/ANP Danny Blind van onze sportredactie ZURICH - De wereldvoetbal bond Fifa staat gebruik van kunstgras voor officiële voet balwedstrijden tot op zekere hoogte toe. De bond stelt dat een dergelijke kunstmatige onder grond gebruikt mag worden, mits daarop geen wedstrijden in de eindronde van een Fifa-toer- nooi worden afgewerkt. Een WK op kunstgras is dus uitge sloten. De nationale voetbalbond van Liberia had aan de Fifa ge vraagd of een Liberiaans stadi on voorzien mag worden van een kunstgrasveld. De Fifa ver leende toestemming, omdat vol gens een woordvoerder „het in sommige landen door klimato logische omstandigheden zeer duur dan wel onmogelijk is een natuurlijke duurzame grasmat te hebben." De Fifa is zelfs van mening dat in landen als Liberia, Israël en Palestina (de Fifa erkent Pales tina als afzonderlijk land) een kunstgrasmat beter is dan een normale mat. Ontwikkelingen in de fabricage van kunstmat- ten hebben tot resultaat geleid dat de kwaliteit is verhoogd en dat afwijkingen en risico's op blessures sterk verkleind zijn. De kans op een blessure is op echt gras in landen als Israël en Liberia vaak groter dan op kunstmatig gemaakt gras. RTR van onze sportredactie PEBBLE BEACH - Een schit terende eindsprint heeft Tiger Woods maandag alsnog de hoofdprijs van 1,5 miljoen gulden van het Pebble Beach National Pro-Am golftoer- nooi in Californië opgeleverd. De Amerikaan begon de in haalrace in de vierde en laat ste ronde met een achterstand van vijf slagen op zijn landge noten Matt Gogel en Mark Brooks. Na elf holes was de nadelige marge met Gogel zelfs opgelopen tot zeven sla gen. Op dat moment gaf niemand Woods nog een kans op de eindzege. Door zijn eigen fan tastische spel en enkele mis sers van Gogel werd het ver schil echter steeds kleiner. Woods finishte de ronde in 64 slagen, acht onder par. Dat was zeven slagen beter dan Gogel, die met zijn eindscore van 275 twee slagen op Woods tekort kwam. Ook Vijay Singh (Fiji) kwam uit op 275. Inzinking Woods beleefde alleen in de tweede ronde van liet evene ment een inzinking met 73 sla gen, de eerste en derde ronde gingen in 68. Hij heeft nu zes achtereenvolgende toernooi en van de PGA Tom* gewon nen, een evenaring van het re cord van zijn landgenoot Ben Hogan uit 1948. „Op deze baan was alles mogelijk", zei Woods. „Je moet alleen jezelf een kans geven. Dat heb ik ge daan vandaag. Ik had tevoren precies op 64 slagen gemxkt om nog te kunnen winnen. Ik wist dat het moeilijk zou wor den, maar het was niet onmo gelijk." RTR Tiger Woods won vanuit geslagen positie een golftoernooi in Californië. foto Deanne Fitzmaurice/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25