Dumpwinkel past niet in Zeeland Oog en oor voor boerengoed i premie PZC PZC Sluis wil zijn Belfort op Unesco-lijst Vaart achter veiliger scheepvaart op de Westerschelde De skivakantie in Oostenrijk boet niet aan populariteit in zeeland 21 Outletcentra volgens planologische commissie strijdig met beleid Bureau voor Toerisme krijgt financiële injectie Ijsafzetting oorzaak van ongeluk met vliegtuigje Klederdracht Alleen voor Belasting betalers? woensdag 9 februari 2000 door Richard Hoving MIDDELBURG - De vestiging van een fabriekswinkel in Zeeuvvs-Vlaanderen past niet in het ruimtelijk beleid van de pro vincie Zeeland. Alleen als het streekplan wordt gewijzigd, is de komst van een factory outlet- centrum mogelijk in Sas van Gent, Hulst of Terneuzen. Dat stelt de Provinciale Planologi sche Commissie (PPC) in een voorlopig advies aan het dage lijks provinciebestuur. Volgens de PPC moet een fa briekswinkel gezien worden als grootschalige detailhandel. Over de wenselijkheid hiervan is het streekplan Zeeland duide lijk. ,,Geen ruimte zal worden geboden voor mammoetvesti gingen. Deze zijn te groot voor de Zeeuwse verhoudingen en hebben een wegzuigende wer king op andere centra." De ad viescommissie twijfelt of voor de vestiging van een outletcen- trum in of grenzend aan een be staand winkelcentrum (plan Terneuzen) een wijziging van het streekplan nodig is. „Wel licht is een streekplanafwijking in dat geval niet nodig." De commissie adviseert het dage lijks provinciebestuur deson danks op zeker te spelen. „Om duidelijkheid te scheppen en om procesrisico's te voorkomen acht de PPC een streekplanaf wijking ook in dit geval de meest aangewezen weg." Het voorlopige advies is door vier leden van de PPC opgesteld. Het gaat om de vertegenwoordi gers van het ministeries van VROM en Economische Zaken, de provincie Zeeland en de Zeeuwse Kamer van Koophan del. De voltallige commissie stelt donderdag het definitieve advies vast. Nadat de PPC ad vies heeft uitgebracht is het da gelijks provinciebestuur aan zet. Het college van Gedepu teerde Staten beslist of het Streekplan Zeeland wordt ge wijzigd. Naast het advies van de PPC betrekt GS ook een onder zoek naar de economische ge volgen van de komst van een fa briekswinkel naar Zeeuws- Vlaanderen. De PPC adviseert de provincie bij de eventuele keuze voor een outletcentrum in Zeeuws-Vlaanderen het begin sel 'afstemming van aard, schaal en functie' toe te passen. „Hoewel dit beginsel in het door Jacques Cats MIDDELBURG - Een half mil joen erbij en het Bureau voor Toerisme Zeeland is weer een eind boven Jan. Nu ook het toe ristisch bedrijfsleven een kwart ton bijlegt willen gedeputeerde staten een gelijk bedrag aanrei ken om de negatieve vermo genspositie verder terug te drin gen. Eerder hielp Delta Nuts het bu reau tijdens een turbulente pe riode op financieel en organisa torisch gebied weer in rustiger vaarwater met een garantstel ling voor een deel van de kosten die gemoeid waren met een her structurering van het bureau. De eigen vermogenspositie blijft als gevolg van de verliezen in 1997 en 1998 zorgelijk, De be langrijkste kostenposten werden veroorzaakt door de re organisatie, de lasten voor de huisvesting van het Toeristisch Huis en het investeringstekort van het Zeeland Promotiepavil joen. Op het vlak van de huis vesting zijn inmiddels maatre gelen genomen door de eigen MIDDELBURG - Het ongeluk met een eenmotorig sportvlieg tuigje ruim twee jaar geleden in Middelburg is waarschijnlijk veroorzaakt door ijsafzetting in de carburateur. Daardoor is de motor verzopen. Tot deze con clusie komt de Raad voor de Transportveiligheid. Het zelfgebouwde vliegtuigje stortte op 31 oktober 1997 een half uur nadat het was opgeste gen van vliegveld Midden-Zee land neer in de Middelburgse J. G. Schorerstraat. De twee in zittenden, een 55-jarige inwo ner van Kloetinge en een 49-ja- rige inwoner van Bruinisse, kwamen om het leven. Een aan tal woningen werd fors bescha digd. De Raad voor de Transportvei ligheid geeft in zijn eindrapport aan dat de ijsafzetting in de car burateur in de hand is gewerkt door de gebruikte brandstof en het lage vermogen waarmee werd gevlogen. Op basis van ge tuigenverklaringen en gegevens van vliegveld Midden-Zeeland komt het zelfstandig bestuurs orgaan tot de conclusie dat ten tijde van het ongeval autobenzi ne is gebruikt. „Deze kan meer water bevatten dan vliegtuig- benzine." Uit verklaringen van mensen die het sportvliegtuigje voor de crash hebben zien vliegen, wordt afgeleid dat met een laag vermogen is gevlogen. Dit ver groot de kans op ijsvorming in de carburateur aanzienlijk. Bo vendien wordt de aandacht van de bemanning bij een geleidelij ke afname van het motortoeren tal minder snel getrokken van wege het geringere verschil in geluidsniveau dan wanneer met een hoog toerental wordt gevlo gen. Ideaal Verder blijkt uit weersgegevens dat de omstandigheden ideaal waren voor ijsvorming, onaf hankelijk van het gekozen mo torvermogen. Aanwijzingen voor een technisch mankement zijn niet gevonden. Ook sectie op de lichamen van de inzitten den leverde niets verdachts op. Naar aanleiding van het onge val in Middelburg wordt de Rijksluchtvaartdienst verzocht de veiligheidsvoorschriften voor vliegtuigmotoren aan te vullen met de waarschuwing dat het gebruik van autobenzi ne de kans op ijsafzetting in de carburateur vergroot. organisatie efficiënter te huis vesten en de ruimte die over bleef te verhuren. De aangekondigde nauwe con tacten tussen het bureau en Del ta Nuts zijn inmiddels aanzien lijk minder innig geworden. De gezamenlijke opzet van een call-center is nog een brug te ver gebleken. Met ingang van dit jaar is een positie bereikt waar bij de betrokkenheid van Delta Nuts beperkt blijft tot die van aandeelhouder met een belang van 20 procent in het aandelen kapitaal van de BV Holding Toerisme Zeeland. Het Bureau voor toerisme streeft samen met andere orga nisaties naar grotere interpro vinciale samenwerkingsver banden. Ook in eigen provincie zijn initiatieven op gang ge bracht om te komen tot samen werkingsvormen op lokaal, re gionaal en provinciaal terrein. Binnenkort moet de uitslag van een onderzoek duidelijk maken of het maken van de slag naar één VW Zeeland haalbaar is. Mogelijk verdient een tussenva riant van enkele krachtige re gio-VW's de voorkeur. Alle 24 Vlaamse en zes Waalse Belforten zijn aan de prestigieuze internationale ranglijst van culturele erfgoeden toegevoegd; Sluis vindt dat 'zijn' Belfort, het enige van Nederland, daarbij hoort. foto Peter Nicolai door Pascalle Cappetti SLUIS - De gemeente Sluis-Aardenburg gaat proberen om het Belfort in Sluis op de internationale ranglijst van culturele erfgoeden van de Unesco te krijgen. Sinds december zijn de vierentwintig Vlaamse en zes Waalse Belforten aan deze prestigi euze lijst toegevoegd en Sluis-Aarden burg vindt eigenlijk dat Sluis, als enige Belfort van Nederland, daar ook bij hoort. Erkenning door de Unesco, de organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur van de Verenigde Naties, heeft vooral een symbolische functie. Wanneer een bouw werk of natuurverschijnsel op de Unesco- lijst staat, krijgt dit een wereldwijd er kende status. Dat kan gunstig uitpakken voor de promotie. In Nederland staan bijvoorbeeld de Bee- msterpolder in Noord-Holland en de mo lens van Kinderdijk in Zuid-Holland op de werelderfgoedlijst. Ook de piramides van Gizeh in Egypte, de Borobudur in Indonesië. Grand Canyon in Arizona en de Notre Dame in Parijs prij ken op de lijst. Volgens ambtenaar A Dierickx, die na mens de gemeente pogingen gaat doen om het Belfort voor te dragen, maakt het niet uit dat het Belfort niet volledig origineel is, en na de Tweede Wereldoorlog opnieuw is opgebouwd naar de oorspronkelijke to ren en het stadhuis uit 1392. „Het heeft gezien de gotische bouwwijze alle ken merken van een Belfort.Dierickx gelooft niet dat vernoeming op de ranglijst me teen de deur opent naar meer subsidiemo gelijkheden. „Maar je mag er wel vanuit gaan dat een monument dan echt be schermd is." door Ben Jansen Het zullen er misschien nog driehon derd zijn. Als je dat aantal al haalt. Driehonderd vrouwen in Zeeland die van jongs af aan gewend zijn zich dage lijks in klederdracht te steken. De schatting is van juwelier Piet Minder- houd, die in Arnemuiden en Westkapel- le minstens eens in de week een bij de klederdracht horend sieraad te herstel len krijgt. Beide dorpen zijn de laatste bastions van de traditionele platte- landskledij. Arnemuiden telt volgens Minderhoud nog ongeveer zeventig klederdracht draagsters; Westkapelle zestig. In de andere dorpen op Walcheren hullen ge middeld vijf vrouwen zich nog in rok ken, beuk en gesteven muts. Minderhoud is enthousiast over de sug gestie van het Borselse gemeenteraads lid Maud Eveleens-Jongkind om alle draagsters van de Bevelandse kleder dracht met enige spoed te fotograferen. Met enige spoedomdat de genera tie die zich uitsluitend met klederdracht kleedt over een paar jaar goeddeels is uitgestorven. Minderhoud: „Dat zou je alleen niet tot de gemeente Borsele of Zuid-Beveland moeten beperken. Zo'n idee verdient een bredere aanpak. Je zou best alle klederdrachtdraagsters van Zeeland kunnen fotograferen, want zoveel zijn het er toch niet meer." Minderhoud, die naar eigen zeggen ze ker driekwart van de klederdracht draagsters op Walcheren persoonlijk kent, zou wel aan zo'n project willen meewerken. Scheveningen Eveleens-Jongkind kwam op het idee de laatste klederdrachtdraagsters te la ten fotograferen naar aanleiding van een telling van vrouwen in Schevening- se dracht. Dat aantal blijkt snel terug te lopen: 460 in 1986, 281 in 1991 en 85 eind vorig jaar. Vandaar de haast die het raadslid heeft met het laten fotografe ren van de Borselse wouwen in kleder dracht: „Nu kan het nog net. In 2005 is er waarschijnlijk niemand in kleder dracht meer over." Dat laatste argument komt op Tiny Pol derman, schrijfster van een boek over Zeeuwse klederdrachten, nogal cru over, al erkent ze dat het rap gaat met de vermindering van het aantal draag sters van klederdracht. Ze meent zelf dat nog zevenhonderd vrouwen dage lijks de traditionele dracht aantrekken. Polderman schrikt dan ook bij het ver nemen van de schatting van Piet Min derhoud. Ze legt zich onmiddellijk bij zijn cijfers neer: „Hij heeft er veel beter zicht op dan ik." In het slechts fotograferen van vrouwen in klederdracht ziet Polder man niet veel. „Dat voegt volgens mij weinig toe. Hoe de verschillende Zeeuwse drachten eruitzien en hoe ze worden gedragen, is uitvoerig vastge- Ook de verhalen die de laatste dames in klederdracht over het boerengoed kunnen vertellen, moeten worden vastgelegd, vindt schrijfster Tiny Polderman. foto Ruben Oreel legd. Het lijkt me veel aardiger de le vensverhalen van de draagsters te regi streren." Hoe zeer het ook wordt betreurd dat klederdracht goeddeels uit het straat beeld is verdwenen, de opvatting dat klederdracht niet meer van deze tijd is, wordt breed gedragen. Polderman.In derdaad, het heeft iets ouderwets. Maar vroeger probeerden jonge meiden er hartstikke hip uit te zien in hun dracht. Ik weet zeker dat het vroeger wel eens geknëtterd zal hebben tussen moeder en dochter, omdat de dochter naar de zin van haar moeder te veel liet zien wat ze in haar beuk had o f te veel haar onder haar muts liet uitkomen. Naar dat soort verhalen ben ik wel benieuwd. Die moet je in elk geval voor het nageslacht zien te bewaren." De wensen van Eveleens-Jongkind en Polderman zijn wellicht beide te ver vullen. De stichting Regionale Ge schiedbeoefening Zeeland, het docu mentatiecentrum van de Zeeuwse bibliotheek, Omroep Zeeland en oud- VPRO-programmamaker Kees Slager zijn onder de werktitel Ooggetuigen van de 20ste eeuw bezig met de voorbe reiding van een project om verhalen van Zeeuwen op te tekenen. Het is de bedoeling dat die verhalen op dezelfde manier als Slager in zijn radioprogram ma Onvoltooid Verleden Tijd en in zijn boeken Landarbeiders en De Ramp deed, worden vastgelegd. Het project Ooggetuigen van de 20ste eeuw staat nog maar in de kinderschoe nen. Er is geld nodig - beoogde subsi diegevers zijn de provincie en het Prins Bernhardfonds - en er moeten nog goe de afspraken worden gemaakt. Direc teur Roelof Koops van het Zeeuws Ar chief: „Toen ik vanochtend de suggestie van mevrouw Eveleens in de krant zag, dacht ik: dat lijkt me een mooi thema om aan te pakken. Je zou klederdracht draagsters kunnen interviewen en het gesprek op geluidsband en eventueel ook op videoband vastleggen. Op die manier krijg je een verzameling aardige documenten. Later deze maand komen we weer bij elkaar. We zullen het er ze ker over hebben." streekplan niet concreet gekop peld wordt aan voorzieningen dient dit wel te gebeuren als ge handeld wordt op basis van de beleidsuitgangspunten van het streekplan." door Ben Jansen MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil dat het Rijk met spoed maatregelen neemt om de risico's door de scheepvaart op de Westerschel de te verkleinen. De veiligheid valt op korte termijn te verbete ren door te zorgen voor een ver dere verkleining van het anker- gebied voor Vlissingen, meer vrije ruimte rond schepen met giftige gassen, grotere bevoegd heden voor de scheepvaartbege leiding en een betere scheiding van op- en afvaart. Zeeland wil binnen vier maan den van de ministers van Ver keer en Waterstaat, VROM en Binnenlandse Zaken een reactie op het voorgestelde pakket. Er zijn nog meer wensen, zoals ver mindering van de vaarsnelheid op de Westerschelde en ophef fing van de loodswissel bij Vlis singen. Gezien het overleg met België zullen deze maatregelen echter meer voeten in de aarde hebben. Er is reden om met klem aan te dringen regelingen ter voorko men van rampen door het ver voer van gevaarlijke stoffen over de Westerschelde. Voor zo ver bekend is de riviermond de aanlandingsplaats met de grootste hoeveelheid getrans- porteerde giftige gassen ter we reld, nog vóór havens in Japan j en de Verenigde Staten. Ondanks de toename van het aantal schepen met dergelijke: gassen op de Westerschelde zijn de risico's de afgelopen jaren al verkleind. In het Bestuurlijk Overleg Risico's Westerschelde is afgesproken minder schepen op de Rede van Vlissingen te la ten ankeren, maar daarvoor plaatsen verder weg in het mon-{ dingsgebied aan te wijzen. Bo vendien is in de Westerschelde de vaarroute voor dit soort sche pen veranderd. Het resultaat is dat de zoge noemde risicocontour (een zone waarbinnen de kans op letsel door een scheepsramp te hoog wordt geacht) ter hoogte van Vlissingen en Hansweert is ver smald. Terneuzen ligt er nu he-J lemaal buiten. Alleen voor Bres-f kens zijn de risico's enigszins! vergroot. Met het oog op de gevaren die het transport van giftige gassen met zich meebrengt, werkt Vlis singen aan een totaalvisie voor het gedeelte van de stad dat het dichtst bij de Westerschelde ligt. Deze visie strekt zich ook uit over het terrein van de Konink-i j lijke Schelde Groep. door Jeroen Vlieqenberq VLISSINGEN - Eén op de drie Nederlanders keurt de skiva kantie van koningin Beatrix in Oostenrijk af, zo blijkt uit een NIPO-enquête, maar skiën in Oostenrijk blijft onverminderd populair. Zeeuwse reisbureaus merken niets van de politieke spanning rond Oostenrijk nu de extreem-rechtse partij van Jörg Haider aan de macht is. Voor de oudere generatie is een vakantie in Oostenrijk nu mis schien bezwaarlijk", zegt Willy Dingemanse, chef reisbureau De Compagnie in Goes. „Maar dan heb ik het over een paar mensen die nu hun bedenkingen hebben over een eventuele zo mervakantie in Oostenrijk. Ver der is het zo dat mensen al in november hun wintersportva kantie hebben geboekt." „Mensen annuleren niet zo snel", zegt een medewerkster van reisbureau Van Oeveren in Zierikzee. „Dat kan ook niet zo maar, de huidige politieke situ-J atie in Oostenrijk is in elk gevalj geen geldige reden. Dus heeft! een afzegging om die reden nog-! al wat financiële consequen-1 ties." Alle Zeeuwse reisbureaus zeg-1 gen geen last te hebben van hett 'Haider-effect'„Er is bij onst niets van te merken", vertelt eenr reisadviseuse van Reisbureau' René in Yerseke..De meeste va-1 kanties zijn al lang geboekt.^ Misschien dat er volgend jaar, wel iets verandert." „De consument boekt een ski-| vakantie in Oostenrijk vanwege! de sneeuw en skimogelijkhedeni en politiek staat daar los van",| reageer! een medewerkster van Star Travel in Oostburg. „Je kunt hooguit zeggen dat er bij ons minder voor Oostenrijk wordt geboekt, maar dat komt omdat Frankrijk een populair skioord is geworden. En de ech te doorgewinterde skiërs komen I niet zo snel meer bij ons maar re serveren een accommodatie oj eigen houtje." 1 Advertentie Voorheen de Nederlandse vereni ging van belastingbetalers, nu de Nederlandse Vereniging van Personel Finance - NVP/ - geven opnieuw dit jaar hun eigen BelastingAdviest.ids uit. Nederland is gezegend met een zeer complex belastingstelsel. Vele regels en uitzonderingen daarop maken van het jaarlijkse aangifte ritueel een ingewikkelde bezigheid. Met de Belasting- AdviesGids gaat u stapsgewijs door uw aangiftebiljet. U wordt daarbij geholpen met voorbeeld situaties, waarschuwingen en aanbevelingen. Een gids die de afgelopen jaren geprezen is door de vakpers. Zij is gebruiksvrien delijk, thematisch en overzichte lijk van opzet. Natuurlijk wordt er alvast vooruit gekeken en reke ning gehouden met de voetan gels en klemmen in het nieuwe belastingstelsel. Bij de gids treft u een demo- en de gebruikelijke belastingaangiftediskette aan. De CD-rom is zeer geavanceerd, hiermee kunt" u gebruik maken van de helpfuncties van de belas tingdienst alswel van de aanwij zingen van de vereniging van belastingbetalers. Speciale prijs voor de lezers De BelastingAdviesgids 2000 - als boek van 32,50 voor 27,50 - als CD-rom van 25,00 voor 20,00 - als Internet-versie van 22,50 voor 17,50 - als CD-rom en als boek inclusief aangifte-floppy van 49,50 voor 44,50 Vul nu de bon in en stuur deze naar. NVP/, Postbus 11008, 5200 E4 's Hertogenbosch en bestel de uitvoering die u wenst. 2" hel ft de verrassende extra s wöö van ii *v krant Ja, stuur mij (aangeven hetgeen u wenst) de BelastingAdviesgids 2000 J als boek van 32,50 voor 27,50 D op CD-rom van 25,00 voor 20,00 J als Intemet-versie van 22^0 voor 17.50 als C.D-rom en als boek inclusief aangifte-floppy van 49,50 voor 44.50 Naam: j Adres: I Postcode:Plaats: j Hierbij machtig ik éénmalig het bedrag van mijn rekening LLLLLLLLLL af te schrijven. Handtekening: PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21