Inspraak op plannen zwembad ffêjg li PZC PZC Moskee wil ruimte voor vrouwen Groen licht voor aanleg skatebaan Bossenburghpad it*rn «fwmv i w Betere registratie zorgt voor toename spijbelaars in cijfers Middelburg huurt extra kantoorruimte Voorontwerp bestemmingsplan Vrijburg ligt ter inzage zeeland 19 door Ab vari der Sluis VLISSINGEN - De gemeenten Vlissingen en Middelburg heb ben een nieuwe stap gezet op weg naar de bouw van een stadsgewestelijk zwembad. Vanaf morgen (donderdag) ligt het voorontwerp van het be stemmingsplan 'Vrijburg, stadsgewestelijk zwembad' ter inzage. Op dat plan kunnen be woners inspreken. Het nieuwe bad moet in de zomer van 2002 klaar zijn. Het nieuwe zwembad moet ge bouwd worden ten noorden van het bedrijfsterrein Vrijburg tus- Dienstverlening voor bedreiging MIDDELBURG - Een 39-jarige man uit Vlissingen gaf dinsdag op de zitting van de Middel burgse politierechter toe men sen te hebben bedreigd. Dat hij dat deed met een mes en een ijspriem sprak hij stellig te gen. „Ik ben een tegenstander van wapens. Ik had wel een duim stok en een liniaal bij me, maar ik heb hoogstens emotioneel ge reageerd", probeerde hij giste ren de politierechter van zijn onschuld te overtuigen. Hij meende op 6 juni vorig jaar bij een restaurant in Vlissingen te hebben gezien dat twee man nen aan zijn fiets zaten, toen hij in het restaurant een frietje at. Er volgde een emotionele uit barsting, waarbij ook een mede werkster van het restaurant het moest ontgelden. Alledrie ge tuigden dat ze door de dronken Vlissinger bedreigd werden met het mes en de priem. Daarbij was grove taal gebezigd. Voor officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello aan leiding om veertig uur werk straf en twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf te eisen. Ook politierechter W. ter Berg was van mening dat er in elk ge val gedreigd was met een scherp voorwerp en een mes. Volgens Ter Berg was hi] onder invloed van alcohol ook verbaal te ver gegaan. Hij veroordeelde de verdachte tot dertig uur werk straf en een week voorwaarde lijke gevangenisstraf. VVD-Kamerlid wil zekerheid voor uientelers DEN HAAG - Zeeuwse uiente lers moeten op korte termijn zekerheid krijgen over het ge bruik van de onkruidbestrij dingsmiddelen chloradizon en propachloor. WD-Kamerlid J. Geluk heeft daar dinsdag op aangedrongen in de Tweede Kamer, met steun van het CDA Geluk wil .dat er snel een overgangsmaatregel voor beide stoffen en nog drie andere wordt getroffen, zodat uientelers, die vooral in Zeeland zitten, vooruit kunnen. „Het zijn stoffen die voor de ui- enteelt onmisbaar zijn", aldus Geluk, „maar waarvan de offi ciële toelating 1 januari is ver streken." De Tweede Kamer heeft decem ber vorig jaar al in een motie aan staatssecretaris G. H.Fabervan Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) opgedragen daarvoor een regeling te treffen. Dat dit tot op heden niet is ge beurd, steekt Geluk en ook zijn CDA-collega A van Ardenne. Geluk kondigt aan Faber zo no dig in een Kamerdebat te zullen dwingen om actie te onderne men, als zij daar niet toe bereid blijkt te zijn. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl sen Vlissingen en Middelburg. Om de bouw ervan planologisch mogelijk te maken, hebben B en W van Vlissingen een vooront werp-bestemmingsplan ge maakt. Vlissingen, Middelburg en de provincie Zeeland hebben afge sproken dat er tussen de twee steden een groen gebied blijft. Daarin is plek voor allerlei sportieve voorzieningen, zoals een zwembad, sportvelden en aanverwante voorzieningen, zoals een sauna en een tennis- en squashbaan. Het zwembad komt te liggen aan de rand van door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het college van burgemeester en wethouders Vlissingen ziet geen probleem in de bouw van een skatebaan aan het Bossenburghpad in Vlissin gen. De bouwaanvraag voor de zogenoemde mini-ramp en ont moetingsplek ligt twee weken ter inzage op het stadhuis. De miniramp is één jaar op proef. Blijft de door een aantal omwo nenden veronderstelde overlast achterwege, dan mag de skate baan permanent blijven. Een groep Bossenburghers was eerder hevig verontwaardigd over de plaats voor de jeugd voorziening. Zij vinden dat de plek te dicht in de buurt van hun achtertuin is, waardoor zij her rie en overlast voorzien. De het groene gebied en moet de noordelijke afronding worden van Vlissingen. Voor de bouw van het zwembad is ongeveer vijf hectare nodig. Daarbinnen passen het bad, de fietsenstalling, het parkeerter rein en een toegangsweg voor fietsers en automobilisten. Het stadsgewestelijk bad krijgt maximaal 1400 vierkante meter water, waaronder in ieder geval een wedstrijdbad, een instruc- tiebad en een recreatiebad. Het gebouw wordt maximaal vijf tien meter hoog. De gemeenten Vlissingen en Middelburg reke- hangplek is een broeinest van vandalisme, zeiden ze eerder tij - dens een informatieavond van de gemeente Vlissingen. En daardoor zal het onveiliger worden op en rond het Bossen burghpad. Bovendien vinden ze dat hun 'landelijk uitzicht wordt verstoord'. Miniramp Wijkwethouder L. C. Poppe-de Looff geeft aan dat het college toch wil dat die miniramp en ontmoetingsplek op het wei land aan het Bossenburghpad nen erop dat het nieuwe zwem bad jaarlijks tussen de 400.000 en 450.000 bezoekers trekt. Dat is gemiddeld 1250 zwemmers per dag. In het gebouw komen ongeveer dertig mensen te wer ken. De loopafstand tussen het bad en de bushalte bedraagt on geveer 340 meter. Bastion Rondom het zwembad komt een groene stadswal. Ook het par keerterrein ligt - half verdiept - binnen die wal. Auto's zijn daar door vanaf de weg niet zicht baar. In totaal komen er 155 komt. „Wij vinden datje niet al leen voor jezelf leeft. Het zijn vooral ouderen die tegen de mi niramp geageerd hebben." Ze vult aan dat het college ver wacht dat de tegenstanders de voorziening voor het welzijn van de jongeren zullen tolere ren. ,,De jongeren vragen al zo'n vijf jaar om een skatevoorzie- ning. Ruim een derde van de Bossenburghse bewoners is jon ger dan 20 jaar. En toch zijn er amper jeugdvoorziening. We vinden dat die wijk recht op zo'n voorziening heeft." parkeerplaatsen. Het gebied, waarin het zwembad met de voorzieningen komt te liggen, moet op een Middelburgs bas tion gaan lijken. Dat past in de gedachte van het ruimtelijke or deningsplan van het stadsge west Ieder uniek, samen sterk. Vlissingen wordt afgerond met groene bolwerken en Middel burg met 'boulevardbebou wing'. Een voorbeeld daarvan is de bouw van het veiligheidshuis Stromenpoort aan de Stromen- weg. Om geluidshinder te voorko men moet er tussen het zwem- Het is niet zo, beklemtoont Pop pe-de Looff, dat het college niet naar de kritische woorden van omwonenden heeft geluisterd. „We hebben alleen alle kritiek weerlegd. Er wordt een terp aangelegd, waardoor de ge vreesde geluidsoverlast voor een deel wordt weggenomen. De miniramp is van onderen geslo ten en is opgevuld met multi plex, dat is geluiddempend ma teriaal." Wethouder Poppe-de Looff re kent voor dat de miniramp op ongeveer 100 meter van de bad en de dichtstbijzijnde gele gen bebouwing minimaal vijftig meter zitten. In het vooront werp-bestemmingsplan is daarvan sprake. De gemeente Vlissingen is ook niet van plan om nieuwe huizen te bouwen. Achter de woningen aan de Nieuwe Vlissingseweg is een ge luidswal. Het voorontwerp 'Vrijburg, stadsgewestelijk zwembad' ligt tot en met woensdag 8 maart ter inzage in het Vlissingse stad huis. Tot die datum kunnen schriftelijke reacties worden in gediend. dichtsbijzijnde woningen af staat. Het rumoer, veroorzaakt door de jonge skaters, komt niet boven het dagelijks geluidsni veau in een gemiddelde woon wijk uit. De ontmoetingsplek wordt ver der omkleed met knotwilgen en andere begroeiing, waardoor het bouwwerk in het landschap wordt opgenomen. Toezicht Het buurtcomité en leden van de buurtpreventie zullen toezicht houden en jongeren zonodig aanspreken op hun gedrag. „We vinden het jammer dat omwo nenden er bij voorbaat van uit gaan dat zo'n voorziening over last zal bezorgen. We hebben er alles aan gedaan om voorspelde overlast tegen te gaan. Na een jaar zien we verder." door Ab van derSluis MIDDELBURG - Scholen mel den spijbelaars steeds vaker aan bij het Regionaal Meld- en Co ördinatiepunt. Het aantal mel dingen in het schooljaar '98/'99 verdubbelde ruim ten opzichte van het jaar ervoor. Dat staat in een evaluatierapport over de handhaving van de leerplicht. Leerplichtambtenaar K. Cats- man wijt de toename toe aan een betere meldingsbereidheid bij de scholen en meer aandacht voor het begeleiden van spijbe lende jongeren. Vlissingen en Middelburg be steden steeds meer aandacht aan spijbelende jongeren. De twee gemeenten willen zo voor komen dat jongeren vroegtijdig afhaken. Daarvoor werd een proefproject in het leven geroe pen, dat door het ministerie van Onderwijs zelfs werd geroemd. Twee trajectbegeleiders probe ren de jongeren terug te laten keren naar school of ze zoeken passend werk, inclusief één dag onderwijs. „Scholen zijn op grond van de Leerplichtwet verplicht om ver zuim binnen een week te mel den. Die discipline moet er gewoon insluipen en dat gaat steeds beter", verklaart Cats- man. „We weten steeds beter wie wel en wie niet op school zit." De toename is volgens hem ook verklaarbaar ,door de aan- door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat de afdeling be lastingen tijdelijk huisvesten in het pand aan de Lange Noord straat, de voormalige muziek handel Van Damme. De leeg staande winkel zal worden gebruikt als kantoor, maar ook als voorlichtingswinkel. De afdeling belastingen kampt al enige tijd met ruimtegebrek. In de loop der jaren is het aantal medewerkers namelijk uitge breid Op de begane grond in het pand aan de Helm werken der tien ambtenaren. Het aantal mensen is gegroeid, doordat er na de hertaxatie van panden om stelling van de trajectbegelei ders. Scholen ervaren dat die werkwijze ook werkt. „Daar door zijn zij ook eerder geneigd om spijbelen te melden, omdat de trajectbegeleiders scholen meer te bieden hebben." Van de 268 meldingen van spij belen in het schooljaar '98/'99 werd in 210 gevallen een oplos sing gezocht binnen de school zelf. Achtenvijftig maal moest een leerling herplaatst worden. Catsman: „Stel dat een school geen mogelijkheden meer ziet, dan gaan de trajectbegeleiders kijken naar bijvoorbeeld een andere opleiding of naar pas send werk. Maar in eerste in stantie kijken we altijd eerst naar de mogelijkheden op school." Verschuiving Er is ook een verschuiving merkbaar in het volgen van al ternatieve leerroutes. Daarvoor zijn twee redenen aan te geven: een groter groep jongeren is vanwege diverse oorzaken niet meer in staat onderwijs te vol gen: jongeren voelen zich niet lekker op school, er zijn proble men thuis of de leerling zelf zit in de problemen. Een grote deel van de jongeren die gedeeltelijk leerplichtig zijn, kiest voor een andere vorm van ondeiwijs dan die op de normale scholen wordt gegeven. Te denken valt aan be drijfsopleidingen of scholings trajecten via het arbeidsbureau. meer informatie wordt ge vraagd. Daarvoor zijn vijf men sen van het bureau Kafi inge huurd. Die zijn gehuisvest op de zolderverdieping van het pand Simpelhuisstraat 1. In het verleden plaatste de ge meente tijdelijke kantoorunits in de Helm of op de parkeer plaats in de Simpelhuisstraat. Die oplossing is niet zo goed als het lijkt. De units zijn nogal eens doelwit van vandalen of inbre kers en de arbeidsvoorzienin genzijner slecht. Tot de ingebruikname van een nieuw stadskantoor, wil de ge meente de oude muziekwinkel gebruiken. Daarin kunnen de belastingambtenaren en de me dewerkers van Kafi werken. woensdag 9 februari 2000 De islam verbiedt gezamenlijke gebedsdiensten voor mannen en vrouwen. Bij gebrek aan ruimte bidden de vrouwen nu buiten de moskee, in eigen huis. foto's Lex de Meester door Martine Bruynooge VLISSINGEN - De moskee aan de Bouwen Ewoutstraat in Vlissingen kampt met ruimte gebrek en heeft uitbreidings plannen. De Stichting Islam Moskee in Zeeland wil het huis naast de moskee kopen. Na de verbouwing kunnen de islami tische vrouwen een eigen ge bedsruimte krijgen. Nu zijn zij genoodzaakt binnenshuis te bidden. De moskee is in 1980 opge richt. Dagelijks komen er der tig a veertig moslims naar één of meerdere van de vijf gebeds momenten. Al ongeveer twin tig jaar lang, sinds de oprich ting in 1980, functioneert het verbouwde woonhuis als cen trum voor de overwegend Ma rokkaanse gelovigen. Imam L. El Mjauie is altijd bij een gebed aanwezig. Hij geeft daarnaast koranonderwijs. Op vrijdag, te vergelijken met de zondag van de christenen, komen bijna alle honderd mannelijke leden in de moskee. „De vrouwen moeten helaas altijd thuis blijven. In de islam is er een strakke scheiding tus sen de mannelijke en vrouwe lijke geloofsrituelen. We bid den apart. De laatste jaren beginnen de vrouwen te kla gen. Ze willen ook ondersteu ning van de imam in het dage lijks leven en in het geloof. Ze vinden het niet eerlijk, zeggen dat ze ook recht hebben op de moskee", vertelt M. Bouzam- bou, voorzitter van de moskee. De eventuele koop is geheel voor rekening van de moskee. „We krijgen financiële steun van de Stichting Islam Moskee Nederland. Bovendien bestaat er een internationaal netwerk, die islamitische gemeenschap pen voorziet van gebedsruim- ten. Vanuit dit netwerk is het zelfs mogelijk dat we geld krij gen van de Verenigde Emiraten of Marokko", legt Bouzambou uit. Meewerken Burgemeester en wethouders van de gemeente Vlissingen willen in principe meewerken aan de uitbreidingvan.de mos kee. Zij vinden dat de uitbrei ding geen negatieve gevolgen heeft op de omgeving. De ge meente neemt dit standpunt in omdat geen klachten van even tuele (geluids) overlast bekend zijn. Alle buurtbewoners hebben inmiddels een brief gekregen over het plan. Om de bouw van de moskee mogelijk te maken is een wijziging van het be stemmingsplan mogelijk. Om wonenden kunnen daarover tot en met 1 maart schriftelijk een reactie geven. De wijziging van het bestemmingsplan ligt tot die datum ter inzage in het stadhuis. Provincie looft fusie ziekenhuizen MIDDELBURG - Het dagelijks proviciebestuur is zeer tevre den over de fusie van de twee ziekenhuizen boven de Wester- schelde. De inhoud van het plan 'Samen zorgen', dat de directies van Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen en het Oos- terschelde Ziekenhuis in Goes hebben gemaakt, is dan ook toegejuicht. Het provinciebestuur vraagt zich wel af of, mede vanwege de komst van de Westerscheldetunnel, het zieken huis in Zeeuws-Vlaanderen meer bij de fusie kan worden be trokken. De directie van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, dat onlangs fuseerde met de thuiszorg, heeft meerdere malen la ten weten samenwerking toe te juichen. Ze verwacht echter weinig van één groot Zeeuws ziekenhuis. Parkeermeters vernield MIDDELBURG - Onbekenden hebben dinsdag in Middel burg drie parkeermeters vernield. De schade is onbekend. De dienst parkeerbeheer heeft aangifte gedaan. Winkeldief hoeft cel niet in MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Middelburg is dinsdag wegens diefstal veroordeeld tot veertig uur werk straf. Hoewel de verdachte gisteren niet op de zitting ver scheen, had hij middels een brief om dienstverlening ge vraagd. De officier van justitie achtte bewezen dat de man december vorig jaar in Middelburg bij Aldi goederen had ge stolen. Hij vond dat hij daarvoor twee weken de gevangenis in moest. De politierechter dacht er genuanceerder over en ho noreerde de verdachte met veertig uur werkstraf. Gewonde bij steekpartij MIDDELBURG - Een 37-jarige Middelburger is dinsdagoch tend om elf uur gewond geraakt bij een vechtpartij in een wo ning aan de Koningin Julianastraat in Middelburg. Bij de steekpartij waren drie mannen betrokken. De Middelburger had een 40-jarige kennis op bezoek, eveneens uit Middelburg. Toen een derde kennis verscheen, ontstond er onenigheid. De man, die spoorloos is'verdwenen, stak de 37-jarige Middel burger in zijn been en arm. Het slachtoffer moet zich in het ziekenhuis laten behandelen. Lights of Love krijgt vervolg VLISSINGEN - De campagne Lights of Love van de Missions to Seamen heeft 12.000 gulden opgebracht. In enkele weken tijd zijn ongeveer 1200 liefdeslichtjes en kerstkaarten ver kocht. Deze lampjes lichtten tijdens de kerstperiode op in een twaalf meter hoge kerstboom, die op het Stadhuisplein in Vlissingen stond. Voor tien gulden kon iedereen een kerst lampje en een kerstkaart kopen. Daarmee werd hulp aan zee lieden uit de hele wereld gesponsord. Zij worden bij de Missions to Seamen in Vlissingen-Oost opgevangen. De kerstboom was beschikbaar gesteld door Södra Shipping. Martin Verbrugge uit Vlissingen-Oost heeft de boom uit Zwe den opgehaald. Delta Nutsbedrijven heeft de energie geleverd en gezorgd voor de verzendkosten van de kaarten. Het is de bedoeling de campagne eind van dit jaar te herhalen. Auto voor derde keer beschadigd MIDDELBURG - Een auto in de Verwerijstraat in Middel burg is afgelopen weekeinde door onbekenden beschadigd. De auto is de twee weekeinden daarvoor ook al beschadigd. Er zijn onder meer een antenne en een ruitenwisser vernield en de auto is bekrast met een scherp voorwerp. De schade be draagt enkele honderden guldens. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19