Jammah Tammah zorgt voor een maffe cocktail Mary Black Verbazing bepaalt leven Zigeunerbaron te gast in Terneuzen zie verhaal elders op deze pagina I zie informatie elders op deze pagina MUZiek9 t/m 15 februari WOENSDAG H Zigeunerbaron De Roemeense Staatsopera Timisoara brengt de operette Der Zigeunerbaron. Het verhaal handelt over het huwelijk van twee mannen, opgeklom men in het leger, met twee vrouwen die beiden vinden dat zij alleen met edellieden kunnen trouwen. Zuidlandtheater, Terneuzen, 20.00 uur Jazz Blues De Stichting Home of Jazz Blues organiseert regelmatig concerten. Deze avond is de Desafinado Blues Sessie Band aan de beurt. Jazzcafé Desafinado, Middelburg, 20.30 uur VRIJDAG Racoon De van oorsprong Goese band Racoon verzorgt een instore-optreden in een cd-winkel. Het popkwartet staat momenteel in de belangstelling dankzij de goed ontvangen debuut-cd Till Monkeys Fly. De Waterput, Bergen op Zoom, 16.30 uur Koel Bewaren De Schouwse band Koel Bewaren geeft een concert in De Pul. De band speelt vooral zelf geschreven, Nederlandtalige nummers. Koel Bewaren heeft al twee cds gemaakt. Jeugdsoos De Pul, Bruinisse, 19.30 uur ZATERDAG ODD Het tien zangers sterke koor ODD verklankt de opmaat tot Valentijns dag. Verlangen kent vele talen. ODD giet het de ene keer in verbasterd Frans, de andere keer in verbasterd Tiiburgsop Ierse klanken. Muzikaal wordt het gulzige verlangen vorm gegeven in een mix van barokke volksmu ziek, samba-achtige citaten, bluesthema's overgaand in recitatief en polyfoon smartlappenidioom. dit alles binnen de mentatliteit van de oude vocale muziek. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur Muzikale Vorming De Zeeuwse Muziekschool Middelburg, Vlissingen en Algemene Mu zikale Vorming regio Walcheren houden een promotieweek. Deze eerste dag zijn te beluisteren Rien Hillebrand (klarinet/cello), An- ne-Marie de Beer (blokfluit), Inekede Vente (harp), Rein Kooien (gitaar), Dick Boon (dwarsfluit) en Moreno Beverini (soaxofoon en presentatie workshop dwarsfluit). Aula Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg, 19.30 uur Martin Mans De Woerdense organist Martin Mans geeft een concert. Tijdens het programma besteedt hij aandacht aan componisten als Martini, Tartini, Corelli, Vivaldi, Boëllmann en Bach. Voorts zijn er im provisaties over bekende geestelijke liederen. Hervormde Kerk, Tholen, 20.00 uur DJammahTammah De band Jammah Tammah maakt ska-groove nummers. Dat betekent roots-rocksteady met voortkabbelende reggae- invloeden uit Caribische regionen, Oost-Europese klanken, polka's en klezmer. Het optreden van Jammah Tammah wordt voorafgegaan door de punkband Piss Off. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Smartlappen Brogum beleeft zaterdagavond een smartlappengala. Op het programma staan optredens van Rotterdamse Stien, De Zin gende Fresia's (22.00 en 00.15 uur), Van Alles Wat (23.15 uur) en Jac ques Herb. Zie de voorpagina van dit katern. Brogum, Zierikzee, 21.00 uur Altar De band Altar brengt deathtrash met felle uithalen naar religie. Het voorprogramma komt voor rekening van de Zeeuwse formatie Hat red. BoHo, Bergen op Zoom, 21.00 uur Miss Universe Het Amsterdamse gitaarpopkwartet Miss Universe is wereldberoemd in Spanje. De band heeft een Zeeuws tintje, want sinds vorige zomer maakt drum mer Jaimy Quite deel uit van het gezelschap. Na twee tournees door Spanje, waar ook voor radio en tv werd opgetreden, probeert het vier tal nu ook in Nederland bekendheid te krijgen. Overigens is de band ook uitgenodigd voor het prestigieuze South By South West Festival in Austin, Texas. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur ZONDAG Segovia Quintet Het Segovia Quintet bestaat uit studenten en oud-studenten van het Brabants Conservatorium in Tilburg. Wouter van Breugel (fluit), Saskia Luyendijk (viool), Karin van Oene (altviool), Marorie Cappellin (cello) en Sabien Canton (harp) spelen werken van Cras, Beethoven, Roussel, Takemitsu, Mozart en Villa-Lo bos. Het kwintet ontstond in 1998tijdens de zomertournee van het Na tionaal Jeugd Orkest. Kapel van Sint Maarten, Hoogelande, 14.30 uur Songcircle Het zangerskwartet Songcircle geeft een concert. Het concert is een initiatief van de afdeling Walcheren van de Vereniging Vrienden van het Lied. Kloveniersdoelen, Middelburg, 15.00 uur Country western De band Bullit treedt op tijdens een country westernmiddag. Ook luisteren linedancers het evenement op en wordt er country westernkleding geshowed. De Poort van Antwerpen, Rilland-Bath, 15.00 uur Big Band De Big Band van de Zeeuwse Muziekschool geeft een concert. Als gast werkt mee de trompettist Raoul Garciaval, die in mei van dit jaar hoopt af te studeren aan het Rotterdams Conservatorium. Hij gaf afgelopen zaterdag een workshop, waarvan de ingestudeerde num merstijdens het concert te beluisteren zullen zijn. Het repertoire omvat zowel muziek uit de oude doos, zoals Sweet Georgia Brown, als nieuw werk van Garciaval. De Big Band werd in 1993 opgericht en staat onder leiding van docente Anja Sinke. Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.30 uur Julce Joints De Zeeuwse band The Juke Joints treedt zondagmiddag op. De Bevelandse bluesrockers behoren tot de bluestop van Nederlanden brachten inmiddels zeven cd's uit, waarvan de laatste, Walking Down Memphis, voor een groot deel werd opgenomen in de Sun Studio in Memphis. Schuttershofcafé, Middelburg, 17.00 uur Abba De Grandpa Nick Sessieband speelt Abba-successen. Aan dit concert werken mee de zangeressen Marjon van Iwaarden en Lana Wolf, die samen een nieuw duo hebben gevormd, en als extra gast Sjaak Lammers op toetsen. Café Brooklyn, Middelburg, 17.00 uur Panta Rhei Strandpaviljoen Panta Rhei wordt wekelijks opgeluisterd door live muziek. Deze zondag is de band Freetown aan de beurt. Panta Rhei, Vlissingen, 17.00 uur MAANDAG Muzikale Vorming De Zeeuwse Muziekschool Middelburg, Vlissingen en Algemene Mu zikale Vorming regio Walcheren houden een promotieweek. Deze maandag zijn te beluisteren Leen de Broekert (piano), Angelique van Gooi (dwarsfluit), Paul Schleibach (keyboard) en Pierre de Nijs (gi taar). Chris Krekelberg presenteert de workshop electrische gitaar. Aula Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg, 19.30 uur DINSDAG Muzikale Vorming De Zeeuwse Muziekschool Middelburg, Vlissingen en Algemene Mu zikale Vorming regio Walcheren houden een promotieweek. De dinsdagavond staat in hetteken van het slagwerk, gepresenteerd door Jan Anthonisse. Aula Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg, 19.30 uur Adèle Bloemendaal Adèle Bloemendaal brengt haar programma Portret. Een avond lang zingt zij haar beste liedjes, zoals De Vleselijke Woning, De Bokken en de Schapen, Jaloezie en Het Vingerlied. Zij wordt bege leid door een combo onder leiding van Willem Ennes. Zie de voorpagina van dit katern. Zuidlandtheater, Terneuzen, 20.00 uur woensdag 9 februari 2000 Van Strien: „Ska is voor ons het uitgangspunt voor een maffe muzikale cocktail waar in niets te gek is. Als we zin hebben om een mambo te spe len of van een nummer een clubmix te maken, dan doen we dat gewoon. Jammah Tam mah is echt een muzikale smeltkroes." Gekke frontman Over de reputatie van Jammah Tammah als feestband hebben Van Strien en Piepke gemeng de gevoelens. Van Strien: „Na tuurlijk, negen van die Gro ningers op een podium en een lekker gekke frontman die nog bekend is van de pret punkband de Boegies; het ziet er ongetwijfeld heel feestelijk uit. Toch spelen we echt geen onderbroekenlol- muziek." Piepke: „Het is wel zo dat doordat we allemaal een punkachtergrond hebben, we de muziek live een enorme trap geven. Onze podiumact is het gevplg van die punkhouding, een combinatie van overal schijt aan hebben en je hele maal leeg spelen. Ik zie Jam mah Tammah als een gezellige big band. Ik wil met Jammah Tammah voor Nederland zijn wat The Pogues voor Engeland en Mano Negra voor Frankrijk waren." Van Strien: „Als muzikanten zijn we bloedserieus. We stu deren heel hard. we willen echt vooruit als muzikant. Per soonlijk vind ik dat je daar het resultaat van kan horen. We klinken veel strakker en meer op de groove dan vroeger. De tijd dat we met z'n allen op muzikaal gebied heel hard van a naar b renden en hijgend de finish haalden is voorbij. Ook op het podium is er veel meer rust dan vroeger." Jongensgevoel Meer dan zestig keer per jaar treedt Jammah Tammah live op. „En het verveelt nooit", be nadrukt Piepke, die in het da gelijks leven metaalarbeider is. „Een weekendje thuis met mijn vrouw en twee opgroei ende ukkiepukkies, doorzui pen met collega's na het werk of in de weer met mijn stoom machines en spoortreintjes: het is best leuk. Ik zou alleen nooit zonder muziek kunnen. Ik ben bijna veertig, maar dat jongensgevoel, met z'n allen in een busje, binnenkort al voor de negende keer naar Utrecht; ik zou het niet kunnen mis sen." Concert Jammah Tam mah: zaterdag 12 februari om 21 uur in 't Beest Goes. Scène uit de voorstelling van Der Zigeunerbaron door de Roe meense Staatsopera Timisoara. De Roemeense Staatsopera van Timisoara is vanavond - woensdag - te gast in Terneuzen met Der Zigeunerhar on van Johann Strauss. Van zijn twee bekendste theaterwer ken ademt Die Fledermaus het sterkst een Weense sfeer ej trekt Der Zigeunerbaron in muzikale spraak richting Hongarije, of zo men wil Roemië. Het gezelschap uit Timisoara is de laatste jaren verschillen de keren boven en beneden de Westerschelde te gast geweest; in Middelburg klonk hun Zi geunerbaron begin vorig jaar. Het operagezelschap bestaat inmiddels ruim vijftig jaar, maar komt voort uit een rijke operatraditie. Het werd in 1947 opgericht als opvolger van een operatheater, dat nog uit de achttiende eeuw stam de. Veel werken van Donizetti, Mozart, Verdi en Wagner wer den vrij kort na hun premières in Timisoara uitgevoerd. De Roemeense Staatsopera Ti misoara werkt samen met de twee Weense operagezel schappen in zaken als decors, kostuums en regie. In Strauss' Zigeunerbaron staan de verwikkelingen cen traal rond het huwelijk van twee mannen die zijn opge klommen in het leger, met twee vrouwen die vinden dat ze ei genlijk alleen met vertegen- woordigers van de adel kun nen trouwen. Bij Ottokar, zoon van een graaf, hoeft dat geen probleen te zijn. De ander, Barinsky, is na een avontuurlijk leven ei genaar geworden van een kas teel. De oude zigeunerin Czipra heeft beiden voorspelcS dat zij 'schatten' zouden vin den, in beide betekenissen vat" het woord. Voor Barinsky's huwelijk wor| den de barrières slechts weg- genomen nadat hij in de adel stand is verheven: dan staat Lr niets meer twee legale huwe- pij lijken in de weg. Het libretto mag zijn warrige momenten kennen, de muziek van Strauss is een lust voor het oo: en doet weinig onder voor die uit Die Fledermaus. Staatsopera Timisoara met Der Zigeunerbaron van Johann Strauss: van avond (woensdag) om 20 uur Zuidlandtheater Ter neuzen. Mary Black (44) is de succesvolste Ierse zangeres van de afgelopen twintig jaar. Met dat feit geconfronteerd, ver baast het haar nog steeds, want erg ambitieus vindt ze zichzelf niet. „Het enige dat ik doe, is zingen", zegt de mu- zikante en moeder met een ontwapenende eerlijkheid in Jury's Kensington, Londen. door Hans Piët Ze vindt het geen baanbreken de bezigheid. „Als mensen ad vies vragen, zeg ik ook altijd dat het een slecht idee is er vanuit te gaan, dat er een car rière zit in het musiceren. Te hoge verwachtingen heeft al te veel mensen een teleurstelling bezorgd. Er zijn zoveel facto ren die invloed hebben op suc ces. Het is onmogelijk om daar een greep op te krijgen, al den ken veel hit-leveranciers te weten hoe de vork precies in de steel zit. Ik kijk nooit te ver in de toekomst en geniet van elke dag. Bovendien ben ik blij dat mijn populariteit heel lang zaam is uitgegroeid tot wat het nu is. Ik had de gekte die som mige artiesten te verwerken krijgen, nooit aangekund." „Verbazing bepaalt een deel van mijn leven. Zo herinner ik mij dat ik als beginnende der tiger wel eens dacht: zal ik als veexligjarige nog altijd op een podium staan te zingen! Ik merk nu, dat ik het drukker heb dan ooit. Waarom dat zo is, weet ik niet. Misschien omdat ik met elk nieuw album naar een frisse, andere aanpak heb gezocht, geprobeerd heb de muziek interessant te houden en mijzelf - ook muzikaal - te ontwikkelen. Ik raak verveeld als muzikanten zichzelf her halen En ik ben niet anders dan andere luisteraars." „Daarom was Shine een heel ander album dan mijn laatste werkstuk Speaking with the angel. Daarop ga ik - deels - te rug naar mijn (folk)wortels. Overigens zijn die veranderin gen een heel natuurlijk proces. Ik bedoel, er zitten tweeeneen- half jaar tussen beide platen. In die periode is mijn leven enigszins veranderd en heb ik - ook onder invloed van mijn drie kinderen - naar verschil lende soorten muziek geluis terd. Zo ben ik een tijdje opge trokken met folkm uzikanten in West-Kerry, in het zuiden van Ierland, maar heb ik ook veel Radiohead en Oasis horen langskomen." Tieners Jammer vindt ze het gebrek aan tieners tijdens de concer ten. „Ik begrijp wel hoe het komt, natuurlijk. Ze worden waarschijnlijk gehersen spoeld door al die top 20-hits die op de radio en televisie steeds opnieuw voorbij ko men", zegt ze enigszins zuur, Haar populariteit en inmid dels langdurige carrière vol onderscheidingen en gouden en platina platen zorgen er voor dat zo'n beetje iedereen Songcircle De Vrienden van het Lied op Walcheren organiseren aan staande zondagmiddag een lie- derenconcertin de Middelburg se Kloveniersdoelen (15 uur). Optredenden zijn de leden van het kwartet Songcircle. Dit be staat uit de professionele zan gers Renate Arends, sopraan, Nicoline Bovens, mezzo-so praan, Joost van der Linden, te nor en Mitchell Sandler, bas. Voor de begeleiding zorgt Phyl lis Ferwprda, piano. Op het programma staat een ge varieerd aanbod aan liederen, van solostem tot kwartet. Het accent ligt op werkjes uit Frank rijk en Spanje. Uitgevoerd wor den liederen van onder anderen Rossini, Viardot, Schumann, Saint-Saens, Fauré, Hahn, Ibert, Rodrigo en Montsalvage. De landelijke Vereniging Vrien den van het Lied bestaat onge veer dertig jaar en is er op uit het lied meer bekendheid te geven, In verschillende delen van het land zijn afdelingen. Dat is ook op Walcheren het geval. Deze afdeling organiseerde tot nu toe enkele keren per jaar vooral huiskamerconcerten, waarmee zenietnaarbuitentrad.Hetcon- cert in de Kloveniersdoelen is wel algemeen toegankelijk. Optreden Songcircle m.m.v. Phyllis Ferwerda (piano): Klove niersdoelen Middelburg, zon dag 15 uur. met Mary Black wil werken. Om die reden heeft ze ook nog nooit een uitgever gebeld met de vraag of hij materiaal voor haar had liggen. „De werke lijkheid is, dat ik constant door hen word lastiggevallen", zegt ze met een lach.,Ik krijg letterlijk duizenden cassettes per jaar opgestuurd van schrijvers en componisten met de vraag of ik interesse heb. Zo heb ik 'Bless the road' van Ste ve Cooney ontdekt, dat nu op Speaking with the angel staat. Wat een prachtig nummer. Ik herinner mij, dat ik in de stu dio het opnameproces een aantal keren heb moeten stop zetten omdat de tekst mij te veel van streek maakte. Dan kon ik door de brok in mijn keel gewoon niet zingen." Pijn Dat veel nummers, zoals de eerdergenoemde, een melo dramatische inhoud hebben, stoort Mary niet. „Ik denk niet dat er iemand is, die onge schonden door het leven gaat. Iedereen kent de pijn van een stukgelopen liefde. Ik ben geen uitzondering. Ook mijn hart is een aantal keren gebro ken. Als je zo'n nummer zingt, moet je vertrouwen op die ge voelens bij de intonatie van de woorden. Je moet weer in die emotie kruipen, die pijn voe len wanneer je je de tekst eigen maakt. In dat opzicht lijkt zin gen heel erg op acteren. Het is als in een rol kruipen." „Dat het niet altijd gelijk lukt, laat ik horen op 'Fields of gold' van Sting. Ik ben absoluut on tevreden over mijn vocale in terpretatie. Er zit te weinig passie in mijn stem. Op het po dium klinkt die compositie veel beter. De enige reden dat hij op Speaking ivith the angel staat, komt omdat de platen maatschappij dat graag wilde. Ik heb uiteindelijk toege stemd, maar wel met de voor waarde dat hij slechts als bonustrack zou worden toege voegd." Mary Black treedt zondag 13 februari op in het Luxor Theater Rotterdam, 20 uur. Mary Black: „Zingen lijkt erg op acteren, je kruipt in een rol." foto Hans de Bakker Als er één band in Nederland is die het predikaat 'ultieme festivalband' verdient, is het Jammah Tammah wel. De optredens van het Groningse negental zijn altijd energiek, aanstekelijk en overrompelend. De stijl van Jammah Tammah, ska met vleugjes hoempa, polka, salsa en reggae, is uniek. door Mark Roos Het probleem met de groep is dat ze moeite heeft de muziek op een goede manier op cd vast te leggen. Met het nieuwe, vierde album Gone Mad, lijkt de band daar wel in geslaagd. Geen van de vorige albums klonk zo warm en direct als Gone Mad. De stomende ska- nummers op het album - up tempo en door de onnavolgba re frontman Piepke gezongen in plat-Gronings en steenkole- nengels - zijn uit duizenden herkenbaar. Bijzonder zijn de uitstapjes richting rocksteady, dubreggae en Latijns-Ameri kaanse muziek. „Ik denk voor het eerst dat we een album hebben gemaakt dat klinkt zoals we dat voor ogen hadden", zegt Jammah Tammah-saxofonist Janfi van Strien. „Onze eerste cd Dizzy hebben we in een vloek en een zucht, met zijn allen van hop pa, live in één ruimte, opgeno men. Het tweede album Sk- bang hebben we gemaakt met een heuse producer, maar het resultaat was nogal glad. Het derde album Easy Skankin hebben we weer in één keer op genomen, om de energie van de live-optredens te benaderen. Voor dit album hebbèn we ge kozen om heel veel aandacht aan de sound te besteden. We hebben met oude apparatuur en analoge spullen gewerkt. Die klinken van nature wat warmer en voller." De kracht van Jammah Tam mah is volgens zanger Piepke, die ook wel Speedy wordt ge noemd maar bij de burgerlijke stand staat ingeschreven als Eddy Huizing, de veelzijdig heid. „Het merendeel van de bandleden heeft een punkach tergrond", zegt Van Strien, die zijn werkzaamheden met Jammah Tammah combineert met sessiewerk en optredens met het Utrechtse Noujoum Ra en de Amsterdam Klezmer Band. „Daarnaast zijn er men sen met een jazz- en salsa-ach tergrond. Ikzelf was vroeger drummer in punkbands en ben na de punktijd saxofoon gaan spelen. Ik ben veel jazz, bebop en latin gaan spelen." Piepke: „Na mijn punkperiode met de Groningse band de Boegies, ben ik via de ska van Britse bands als The Specials te rechtgekomen bij de muziek van oude, Jamaicaanse ska- helden als Laurel Aitken, Prince Buster en The Skatali- tes. Prachtige muziek." Jammah Tammah: Ska met vleugjes hoempa, polka, salsa en reggae.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13