met hulp camera VOELT! PZC VVD lonkt naar CDA Valent(w)ine PvdA werkt aan wetsvoorstel errlachten vast tegen handmat'g bellen in auto Jonge automobilisten rijden met zwarte doos Regering zegt Molukkers alle steun toe binnenland 3 Eerste succes proef in Groningen 21.99 7 februari 1950 Film Festival Rotterdam goed bezocht t proeven wat maandag 7 februari 2000 -M. JR. JR. A. V 'RA' A' van onze redactie binnenland achter het stuur, ook al ont- niet rijdend bellen welis van onze redactie binnenland GRONINGEN - De politie in Groningen heeft voor het eerst verdachten van geweldpleging aangehouden die konden wor den herkend dankzij de speciale camera's die in de binnenstad staan opgesteld. In totaal zijn vier verdachten aangehouden die betrokken waren bij twee verschillende in cidenten die in de nacht van donderdag op vrijdag door de camera's werden vastgelegd, zo heeft de politie gisteren bekend gemaakt. De politie hield zater dag twee portiers aan van een horecagelegenheid aan de Pe perstraat. De mannen, 28 en 29 jaar oud en afkomstig uit Leeu warden, hadden op straat een 22-jarige man uit Hoogezand mishandeld. Nadat hij in het café was gewei gerd, werd het slachtoffer naar buiten gewerkt. Daar probeerde hij vervolgens een fiets tegen het horecapand te gooien. Op dat moment kwam de 28-jarige por tier naar buiten en werkte de man tegen de grond. Vervolgens begon de portier hem tegen zijn lichaam te trappen. Ook de tweede portier liet zich niet onbetuigd. Hij begon het slachtoffer tegen het hoofd te trappen. Hierna verdwenen de mannen weer in het café. Het slachtoffer werd kort daarop door de pol itie opgepakt wegens belediging van agenten. Aan het bureau deed hij aangifte van de mishandeling door de beide portiers. Nadat de camerabeel den waren geanalyseerd, kon worden vastgesteld dat de por tiers de man hadden mishan deld. Beide verdachten zitten vast. Verklaringen Ook een ander incident werd op camera vastgelegd. Op grond van de beelden heeft de politie twee mannen uit Boornbergum en Drachten aangehouden. Zij hadden een 27-jarige man uit Groningen mishandeld, In ver band met tegenstrijdige verkla ringen zijn de beide verdachten met het beeldmateriaal gecon fronteerd. De camera's werden een week eerder officieel ingeschakeld door burgemeester J. Wallage. De regiopolitie Groningen stelt dat het beeldmateriaal ter be schikking wordt gesteld van het Openbaar Ministerie en als on dersteunend bewijsmateriaal zal dienen. ANP DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil een wet tegen het handmatig bellen tij dens het autorijden. Het Ka merlid Valk werkt aan een initi atiefwetsvoorstel dat hij over een maand hoopt in te dienen. Voor het voorstel lijkt een ka mermeerderheid te zijn van PvdA CDA GroenLinks en de kleine christelijke partijen. Valk doet nog onderzoek naar de situatie in andere West-Eu- ropese landen. In Duitsland zijn al boetes uitgedeeld voor bellen achter het stuur, ook al ont breekt daar eveneens een wet die dat expliciet verbiedt. Valk weet dat een Kamermeerder heid voor een totaalverbod op bellen in de auto onhaalbaar is. Maar het verbieden van hand matig bellen lijkt mogelijk. Au tomobilisten worden dan ge dwongen om een 'carkit' aan te schaffen, zodat ze met beide handen aan het stuur toch kun nen bellen. Veilig Verkeer Nederland (VVN) juicht het initiatief van de PvdA toe. WN-woordvoerder Wou denberg wijst erop dat helemaal niet rijdend bellen weliswaar beter is, maar dat handsfree met bijvoorbeeld een carkit in ieder geval veiliger is dan handmatig bellen. Bovendien kan de politie handmatig bellen het beste con troleren. Inmiddels hebben zeven mil joen Nederlanders een mobiele telefoon, die ook in de auto kan worden gebruikt. Volgens bere keningen door de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid vallen er in Nederland door het telefoneren achter het stuur gemiddeld 25 tot 30 doden per jaar. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Dertig jongeren in de drie noordelijke provincies die onlangs hun rijbewijs hebben gehaald, doen vanaf de zomer mee aan een proef met een datare- corder in hun auto. De 'zwarte doos' registreert extreme ma noeuvres als hard remmen en scherpe stuurcorrecties en geeft een signaal af naar de meldkamer van de politie. De proef wordt gehouden op initiatief van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Friesland (ROVF) en is gekoppeld aan een drie jaar durend experiment in Duitsland, waaraan 1600 jonge automobilisten gaan deelnemen. De Nederlandse praktijk proef loopt een jaar. Het verschil met Duitsland is dat daar de helft van de jon geren zonder Accident Data Recorder (ADR) meedoet. De Nederlandse jonge automobilisten doen vrijwillig mee, ze krijgen voor hun deelname een mobiele telefoon. Dat toe stel hebben ze nodig; als ze zijn betrapt op een vreemde manoeuvre moeten zij aan de centrale vertellen wat er aan de hand was. Een keer per maand is er een gesprek over het rijgedrag. Jonge bestuurders zijn vaak betrokken bij ongevallen met dodelijke afloop of met zwaargewonden. Vijf maal vaker bij ongevallen met letsel dan oudere bestuur ders en zelfs acht keer meerbij eenzijdige. Vooral jonge mannelijke automobilisten vormen een risicogroep. Het ROVF vindt een ADR prima passen in de plannen van minister Netelenbos (Ver keer) voor een voorlopig rijbewijs voor jongeren tussen de 18 en 24 jaar. Deminis- ter hoopt dat jeugdige automobilisten met een tijdelijk rijbewijs rustiger rijden. Het is niet de eerste proef met een boord computer in Nederland, tot nu toe werk ten alleen bedrijven (PTT Post, Kwik-Fit) en instanties met een eigen wagenpark er mee. Dat leverde zo'n twintig procent minder ongevallen op. ANP Overvaller geveld door koekenpan EMMEN - Een overval op een restaurant in Emmen is zater dagavond verijdeld doordat een medewerker van het etablis sement een van de overvallers een klap met een koekenpai verkocht. De overvaller kon daarna worden overmeesterd ei overgedragen aan de politie. Een andere overvaller en een me deplichtige, die buiten op de uitkijk stond, sloegen op d vlucht. De politie was gisteren nog naar hen op zoek. Op het moment van de overval waren er twintig gasten in he restaurant, onder wie Skik-zanger Daniel Lohues. De over vallers bedreigden de medewerkers en wilden geld zien. Een medewerker werd door een van de overvallers met pep perspray in het gezicht gespoten. Hij is naar het ziekenhui overgebracht. ANP Dronken jurist belandt in politiecel UTRECHT - Een dronken jurist is in de nacht van zaterdag oj zondag in Utrecht in een politiecel beland. De 31-jarige mal had in het centrum van de Domstad een grote ruit van een an tiekwinkel ingegooid. Een getuige meldde de politie dat d dader een nette man in een net pak was en een hoed droeg. Dankzij het signalement kon de man kort daarop worde aangehouden. Twee vrienden van de man, eveneens dronken en jurist, ver zetten zich tevergeefs tegen zijn aanhouding. Een van de twe kwam later naar het politiebureau om als raadsman van zij: vriend op te treden. Hij eiste onmiddellijk toegang tot zijn cli ent, maar agenten zetten hem buiten de deur. ANP Voorzorgslanding KLM-toestel BEEK - Een vliegtuig van KLM Exel heeft gisteren om 12.1; uur een geslaagde voorzorgslanding gemaakt op vliegveli Maastricht Aachen Airport bij Beek. Het tweemotorige tot stel was op weg naar Antwerpen. Er waren geen passa^iei aan boord, wel vier bemanningsleden. Het toestel was kort tevoren in Beek opgestegen. Het zou van af Antwerpen een lijnvlucht uitvoeren. Na enkele minute» ontstond een probleem in de rechtermotor. De bemanning schakelde de motor uit en keerde terug. ANP Referendum Sint Maarten 23 juni door Ans Bouwmans BUSSUM - Fractieleider Dijkstal van de WD ziet op positiepartij CDA weer als een mogelijke regeringspart ner na de volgende verkie zingen. Op een bijeenkomst van zijn partij in Bussum complimenteerde Dijkstal de christen-democraten met hun opstelling in het belas tingdebat. Het CDA ging vorige week na aarzelen akkoord met het nieuwe belastingstelsel dat door de paarse coalitie is uit gewerkt. Dijkstal meent dat de tot nu toe succesvolle sa menwerking tussen liberalen en sociaal-democraten, niet automatisch hoeft te leiden tot een derde paars kabinet. Met het CDA valt samen te werken. Dat is de conclusie die de WD'er heeft getrok ken uit het feit dat het CDA niet tegen het belastingplan heeft gestemd om Paars dwars te zitten. Na de verkie zingen is er daarom weer per spectief op 'een gezond ge sprek'. CD A-leider De Hoop Scheffer wacht rustig af. GroenLinks heeft het belas tingplan wel afgewezen. Daarmee heeft de partij zich volgens Dijkstal 'buiten de politieke realiteit gesteld'. Dijkstal maakt daar vooral een punt van, omdat Groen Links zich warm loopt om te regeren. Met, name binnen de PvdA leeft de gedachte aan een mogelijk kabinet met GroenLinks, D66 en eventu eel het CDA De WD ziet niets in GroenLinks op het pluche. Dijkstal benadrukt dat deze partij de afstand met de middenpartijen heeft vergroot door het belasting plan af te wijzen. GroenLinks-l'ractievoorzit- ter Rosenmöller vindt de op merkingen van Dijkstal on zinnig. „Wij doen bij het belastingplan geen examen om bij een volgende periode deel uit te maken van een re gering." Hij ontkent niet dat hierover een groot menings verschil bestaat met WD, PvdA CDA en D66. De weer stand van GroenLinks tegen de ongelimiteerde lastenver lichting uit het belastingplan zal dan ook een belangrijk onderdeel van de campagne worden. GPD MET MITRA'S KALENDERBON €11.34 PHILIPSBURG - Sint Maarten spreekt zich op 23 juni in ee: volksraadpleging uit over de staatkundige toekomst van he eiland. De bevolking kan kiezen uit vier opties, die variëre; van volledige onafhankelijkheid tot behoud van de huidig status als onderdeel van de Nederlandse Antillen. De andere twee keuzemogelijkheden zijn een status aparte ii het Koninkrijk, naar het voorbeeld van Aruba, of een her structurering van het Antilliaanse staatsverband. Hierme krijgt het eiland binnen de Nederlandse Antillen meer zelfbe stuur en is het minder afhankelijk van wat de Antilliaanse re gering op Curasao beslist. ANP PIN-code mobieltje is te kraken BUSSUM - Het persoonlijk nummer dat gebruikers van hu: mobiele telefoon als wachtwoord moeten intoetsen, bied geen enkele garantie. Met software van Internet en een kabel tje tussen telefoon en computer kan de pincode van de tele foon, die op de simkaart staat, op het computerscherm wor den opgeroepen. Mensen die een zogenoemde pre-paid telefoon gebruiken lo, pen zo kans hun beltegoed kwijt te raken. Mobiele telefoon; bezitters met een abonnement raken voor enkele honderdei 1 guldens gedupeerd, wanneer zij na vermissing niet direct hut' telefoon afsluiten. Een medewerker van Libertel bevestigt dat op Internet soft» ware te vinden is waarmee simkaarten van mobiele telefoon kunnen worden gekraakt. ANP Herindeling De gemeenten Serooskerke, Biggekerke en Koudekerke hebben bezwaar gemaakt tegen het voorstel van Gede puteerde Staten om de ge meentegrenzen te herzien. Burgemeester en wethouders vinden dat de dorpsgemeen schappen volledig recht van bestaan hebben. Een groot voordeel van kleinere gemeen ten zou zijn dat zaken veel sneller kunnen worden afge handeld. Worst De GGD in Den Haag moest zaterdag uitrukken om drie le den van een gezin met vergifti - gingsverschijnselen naar het ziekenhuis te brengen. Een va der en zijn twee kinderen wa ren onwel geworden nadat ze een worst hadden gegeten. La ter op avond deden zich nog meer gevallen voor van vergif- tiging na worstconsumptie, i De worsten w-aren gekocht bij een marktkoopman. De re- cherche heeft alle worst die nog in voorraad was in beslag genomen. Er wordt een onder zoek ingesteld naar de be- standdelen. Postboot Ameland is weer bereikbaar. De postboot die vrijdag op j- driehonderd meter van de stei ger was blijven steken, is vlot gekomen. Na ruim elf uur aan boord te hebben gezeten, kon den de passagiers weer aan i land stappen Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118)470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voors;ad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel. (0113) 273000' Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115)686000 Fax. (0115)686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zierikzee en Hulst, van 8.30 tot 17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc.nl exploitatie, internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel. (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 36,70 (n.v.t.) per kwartaal: ƒ100,00 (ƒ101,65) per jaar: ƒ380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers: maandag t/m vrijdag- 1,85 per stuk zaterdag^ 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het adverteniiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Chauffeur bij verkeersruzie in benen geschoten ALKMAAR - Een automobilist (46) uit Noord-Scharwoude is zaterdagavond in zijn benen ge schoten na een verkeersruzie. Het slachtoffer sprak toen hij stilstond vooreen verkeerslicht, een andere automobilist aan die kort tevoren een verkeersover treding had begaan. Er ontstond een woordenwisse ling en vervolgens een handge- I meen, waarna de.verkeersover- j treder een handvuurwapen trok I en schoot. Het slachtoffer werd meerdere malen in zijn benen I geschoten en liep onder meer een beenbreuk op. Hij is opge nomen in het Medisch Centrum Alkmaar waai- hij is geopereerd. De schutter is tot nu toe onvind baar. ANP ROTTERDAM - De belangstel ling van het publiek voor het In ternational Film Festival Rot terdam neemt ieder jaar toe. Dit jaar zijn tijdens het festival 320.000 bezoeken afgelegd. Dat leverde een recette op van 1,9 miljoen gulden, zo becijfer de de organisatie. Vorig jaar wa ren er ruim driehonderdduizend bezoeken. De organisatie noemt het op merkelijk dat van het publiek dertig procent het festival voor het eerst bezocht, zo bleek uit een publieksonderzoek. Het filmfestival in Rotterdam is het op een na grootste ter we reld, gemeten naar publiek. Alleen het festival in Berlijn trok meer bezoekers. Dat evene ment werd bezocht door 350.000 belangstellenden. De andere filmfestival in de top vijf zijn Cannes (Frankriijk), Venetië (Italië) en Toronto (Ca nada). ANP De emoties lopen hoog op tijdens een manifestatie van Molukse en Nederlandse christenen en moslims in Utrecht. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederlandse regering heeft zaterdag de Molukse gemeenschap in ons land alle steun toegezegd. „Onze deur staat altijd voor u open", zei minis ter Van Boxtel (Grote Steden- en Inte gratiebeleid) in Utrecht tot de 1500 aan wezigen op de kerkelijke manifestatie voor vrede op de Molukken. Achter de schermen is de regering bezig op diplomatiek en financieel terrein om hulp te bieden. „Wij doen niets liever op dit moment, juist nu er een democrati sche regering in Indonesië is en een presi dent die de democratie en de verdraag zaamheid wil herstellen", zei Van Boxtel. De minister liep mee in de stille tocht van de Jacobikerk naar het Domplein. „Zijn aanwezigheid is een belangrijk politiek signaal", zei de Molukse kerkleider E. Patty. De Molukse gemeenschap heeft het kabinet-Kok bij herhaling verweten zich te veel afzijdig te houden van de bur geroorlog op de Molukken. Van Boxtel nam een verklaring in ont vangst waarin de Nederlandse regering wordt opgeroepen de nieuwe regering in Indonesië te steunen. Daarnaast vroegen de deelnemers aan de manifestatie de re gering-Wahid de aanstichters van het ge weld te berechten. De organisatie van de tocht en Van Box tel distantieerden zich van een spandoek dat aan het hoofd van de stoet werd mee gedragen. De tekst daarvan verwoordde kritiek op Wahid. Omdat die niet capabel zou zijn een eind aan het geweld te ma ken, werd op het spandoek ingrijpen door de Verenigde Naties bepleit. De stille tocht verliep vreedzaam. Op het Domplein lieten de deelnemers witte ballonnen opals symbolische vredesdui ven. ANP zie ook pagina 9 Het Valent(w)ine Pakket Twee fraaie wijnglazen Een heerlijke rode kwaliteitswijn In speciale Valent(w)ine Pakket verpakking Kies uit een van de vier speciale Valent(w)ine-etiketten Of kies voor een heel persoonlijke tekst- of foto-etiket! Vraag naar de mogelijkheid om het Valent(w)ine Pakket op te laten sturen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3