Lubbers houdt zich verre van Molukken NU IN PRIJS VERLAAGD! kqï Chipkaart als wapen tegen treingeweld BRISTOL Jeremiasse komt om bij ongeval op Weissensee Buurvrouw: Hennie wist van smokkel Meer weten? KLM zet mes in organisatie Oud-premier weigert bemiddeling in roerige regio EU slikt ferme taal tegen Wenen in Arkon Focus heilig in handen b ran bedrijf VS AoruLiyuijui Tussenbeide komen bij knokpartij levert geld op W*- L Heerenveen en Ajax in evenwicht YS verhogen rente licht Onderwijzer van Tholen spoorloos 4 WEKEN VOOR PZC ?t» o| O W 4 Zon Vooral vanochtend nog zon. Vanmiddag wolkenvelden, maar droog. Maximaal 8 graden. Matige westenwind. M 243e jaargang no. 29 3 donderdag 3 februari 2000 losse nummers 1,85 PZC pagina 7 van onze sportredactie TECHENDORF - Het beken de wielerjurylid Wim Jere miasse is gisteren bij een tragisch ongeval op de Oos tenrijkse Weissensee met een auto door het ijs gezakt en verdronken. Hij is zestig jaar geworden. De in Ellewoutsdijk geboren Jeremiasse, die bij de tocht voor snelle toerschaatsers als wedstrijdleider fungeerde, haalde met de auto van de or ganisatie een vrouwelijke controleur op. Hij stak vol gens de organisatie buiten de afzetting het meer over. Het ijs kon het gewicht van de au to met inzittenden niet meer houden. Tot twee keer toe zakte de wagen door het ijs, maar kon weer op het ijs ge manoeuvreerd worden door gas te geven. De derde keer zat het voertuig vast. De vrouw, Rommy van der Wal uit Langweer, slaagde er nog in te ontsnappenZe pro beerde Jeremiasse met zich mee te trekken, maar dat luk te niet meer omdat de auto aan zijn kant het eerst onder ging. Jeremiasse verdween na bijna een minuut in het circa 35 meter diepe water. Anderhalf uur later werd hij door duikers omhoog ge haald. Na vergeefse pogin gen hem te reanimeren over leed hij gisteravond in een ziekenhuis in Klagenfurt. Op de Weissensee is voor vandaag een dag van rouw afgekondigd. Alle schaats- evenementen die voor die dag op de kalender stonden, Wim Jeremiasse zijn afgelast. De toertocht van vrijdag en de alternatie ve Elfstedentocht van zater dag gaan wel door. Wim Jeremiasse was vele ja ren vrijwel overal ter wereld jurylid bij talloze wielerwed strijden. Zo was hij actief in onder meer de Tour de Fran ce, de Ronde van Italië en verschillende wereldkampi oenschappen. De laatste tijd was hij als medisch contro leur ook belast met het uit voeren van bloedcontroles. Deze functie had Jeremiasse het afgelopen weekeinde nog tijdens het WK veldrijden in Sint Michielsgestel. GPD/ANP zie ook pagina 25 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ex-premier Lubbers wil geen bemid delaar worden in het con flict op de Molukken. Vol gens Lubbers zijn er voor bemiddeling tussen de strijdende bevolkings groepen op de Molukken 'duidelijke partijen' no dig. „En die zijn er niet in de huidige situatie", ver klaarde Lubbers na een informele ontmoeting met de Indonesische president Wahid. Lubbers sprak Wahid, die een tweedaags bezoek aan Neder land brengt, gisteravond enkele uren in de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur. Lubbers wil wel de Molukse Ge meenschap in Nederland 'raad en steun' bieden als die daar om verzoekt. „Ik ben natuurlijk be schikbaar voor alles wat vrede en het voorkomen van geweld op de Molukken kan dienen", aldus de oud-premier. Lubbers heeft de Indonesische regering wel geattendeerd op de Rooms- Katholieke Kerk, die bij het ge weld in Oost-Timor ook bemid delde. Lubbers was al eerder door pre sident Wahid gevraagd een be middelende rol te spelen in de strijd in Oost-Timor. Lubbers zei toen dat hij daar geen poli tieke rol voor zichzelf zag weg gelegd. Niettemin toonde Wa hid enkele weken geleden tijdens het bezoek van minister Van Aartsen (Buitenlandse Za ken) aan Jakarta opnieuw inte resse in de oud-premier als bemiddelaar. Lubbers heeft gis teravond laat minister Van Aartsen op de hoogte gebracht van zijn gesprek met Wahid. Geweld Tweehonderd Molukkers gre pen Wahids komst gisteren aan om vreedzaam te demonstreren tegen het geweld van het Indo nesische leger. De betogers stel len dat het leger een dubieuze rol speelt bij de onlusten tussen moslims en christenen in Indo nesië. De demonstranten zeiden over aanwijzingen te beschik ken dat leden van het leger on der meer deelnamen aan rellen op het Molukse eiland Haruku. Het dorp Haruku werd be stormd door tweehonderd zwaarbewapende moslims. Ge tuigen verklaarden dat zich hieronder ook leden van het le ger bevonden. Bij de onlusten zouden 33 mensen om het leven zijn gekomen en 21 mensen ge wond zijn geraakt. Wahid heeft eerder aangegeven serieuze stappen te nemen tegen het leger wanneer hij de tijd daartoe rijp acht. De demon stranten vragen zich af hoe lang dat nog duurt. „Het geweld op de Molukken is nu meer dan een jaar aan de gang en zet zich nog steeds voort. De Molukse bevol king vindt daarom de houding van Wahid onverantwoord en zeer verwerpelijk", aldus de ac tievoerders. ANP/GPD (Advertentie) lg I/m 5 februari 2000 [ÏÏTIÏÏ7ITERNEUZEN: Noordstraat 18 MIDDELBURG: Markt 45 (noast ING) Koningin Beatrix in gesprek met de net op Schiphol aangekomen president Wahid en diens dochter. HDDELBURG - Arkon, met estigingen in Middelburg en loord-Amerika, wordt vrijwel s eker overgenomen door het v( imerikaanse North Safety Pro ducts. )U len dezer dagen worden de con- ,ji racten getekend, zegt directeur Vergroesen van Arkon Focus feilig (AFV) in Middelburg. Iet Canadees-Nederlandse j FV maakt beschermingsmid- elen voor op en rond het hoofd. ]0 lorth Safety Products produ- eert ook persoonlijke bescher- ïingsmiddelen. Bij Arkon Fo- 0, usVeilig in Middelburg werken 5 mensen in vaste dienst. Die ehouden allemaal hun werk, erklaart Vergroesen. pagina 7: Bedrijfsportret van onze redactie binnenland UTRECHT - Het perronkaartje keert terug. Als het aan minister Netelenbos van Verkeer ligt, gaan de grotere NS-stations, om te beginnen Utrecht, Amster dam en Rotterdam, weer op slot. Passagiers komen dan alleen nog de trein in met een geldig toegangsbewijs in de vorm van een chipkaart. In het weekblad Vrij Nederland van deze week laat Netelenbos weten met de NS, overige ver voersbedrijven en de vakbon den afspraken te hebben ge maakt over de afsluiting van de grotere stations. Hiermee hoopt Netelenbos de belangrijkste oorzaak van het geweld in trei- (Advertentie) nen en op de stations, het zwart rijden, terug te dringen. Volgens cijfers van de NS komt bijna tweederde van alle agres sie voort uit het rijden zonder kaartje. „Je moet de aanleiding van het geweld aanpakken. Bij de ernstige incidenten van de laatste tijd was vrijwel altijd sprake van zwartrijden. Die mensen moet je uit het vervoers systeem houden", zegt Netelen bos. Bij de afsluiting van stations wil de minister beginnen met Am sterdam, Rotterdam en Utrecht omdat daar nu toch al aan wordt verbouwd. Bovendien stapt op deze stations het overgrote deel (tachtig procent) van de zwart- reizigers in de trein. De minister zou dan ook graag zien dat bij de verbouwingen rekening wordt gehouden met de mogelijkhe den van afsluiting. Van haar kant wil zij het onder zoek naar uitbreiding van het gebruik van de chipkaart voor afsluiting van stations zo snel mogelijk in gang zetten. Nog voor het eind van het jaar moet er uitsluitsel zijn over de haal baarheid van afsluiting van de stations. „Vroeger had je het perron kaartje. Dat is afgeschaft in het kader van de vooruitgang. Door niet voorziene neveneffecten is het helaas weer noodzakelijk om zoiets in te voeren. Het af- van onze redactie binnenland ZWOLLE - Burgers die vecht partijen weten te voorkomen of vandalen op andere gedachten brengen, kunnen in Overijssel rekenen op een premie. Als eer ste wil de provincie burgers be lonen die ingrijpen tegen zin loos geweld. Bedragen tussen de 1000 en 5000 kunnen vrede stichters tegemoet zien. De provincie hoopt met de pre mie te bereiken dat mensen bij geweld op straat niet apathisch toekijken, maar actie onderne men. Daarbij wil Overijssel vooral mensen belonen die door overredingskracht en rustig op treden geweld en vernieling voorkomen of de politie bellen. 'Vredestichters' die er zelf op los slaan, krijgen de beloning niet. In totaal heeft Overijssel 30.000 gulden voor vrede stichters klaarliggen. De pro vincie wil het anti-geweldpro- ject drie jaar laten lopen. GPD 4 door Bert Janssen ENSCHEDE - Hennie Idzes uit Enschede kreeg voor het smokkelen van vijf kilogram heroïne vooraf vijftiendui zend gulden. Als zij, haar on wetende man Hennie van Doe selaar en hun buurvrouw, de beoogde kilo's naar Nederland konden brengen, had Hennie Idzes meer verdiend. Dat zegt buurvrouw Popkoli- ne Blink (36). „Zij kreeg door dat ik koerier was. Als ze haar mond hield, kon ik wel vertel len hoe ze aan geld kon komen voor hun schulden. Ik heb niet 1 dat het om drugs ging, wel dat het 'erg verboden en gevaarlijk' was." Mannelijke Hennie zou door de vrouwen onwetend zijn ge houden van de 'vakantiemis sie'. Hij was hoogst verbaasd toen in Instanboel kilo's hard drugs uit hun weekendtassen werden gevist. „Hij kon het niet volgen." Popkoline stelt dat ze voor dit transport 35.000 gulden zou krijgen. Zij zegt dat ze twee keer eerder harddrugs vanuit Turkije smokkelde. Ze zou er 16.000 gulden voor hebben ge kregen. Voor Popkoline en de Hennies begon de hel na hun arrestatie in Istanboel. Nadat. Idzes de autoriteiten vertelde dat Popkoline perfect Turks sprak, werd ze om het verzwij gen ervan mishandeld. Het was het begin van een vete tus sen de Twentse wouwen. „In de cel ging ze schelden, drei gen en met spullen smijten. De gevangenisdirecteur zorgde nog dat er tinnen servies kwam." Maar, stelt Popkoline, zij hield woord aan vrouwelijke Hen nie. Ze nam alleen de schuld op zich. Pas tegenover gevange nisdominee Spoor in haar cel, onthulde ze haar geheim - in vertrouwelijkheid. De predi kant was verbijsterd door zo veel standvastigheid. Na 22 maanden cel zit ze in het kantoor van haar advocaat Speijdel. De Hennies zijn fees telijk ingehaald en overladen met cadeaus; van een woning, tot vleespakketten en gratis video's. „Fijn voor hen", zegt ze kortaf. „Voor mij blijft zij alleen H.I." Dat Popkoline is afgeschilderd als kwade ge nius, die twee 'zwakbegaaf- den' misbruikte? Ze lacht, maar bitter. „Zij heeft pas ver teld dat ze een boek wil schrij ven. En dan zwakbegaafd?" GPD De Europese Unie schrikt terug voor het bestraffen van de vorming van een regering in Oostenrijk waarin de extreem-recht se partij van Jörg Haider (foto) is vertegenwoor digd. Voorzitter Prodi van de Europese Commissie keerde zich tegen het iso leren van Oostenrijk. Dui zenden Oostenrijkers gin gen gisteren in We nen de straat op om te protesteren li-*, tegen de coalitie. Jorritsma te optimistisch over Zeeland RPF-Kamerlid L. van Dijke heeft woensdag minister Jorrits ma ervan proberen te overtuigen dat er iets moet worden ge daan aan de werkgelegenheid in Zeeland. Hoewel de werk loosheid tot de laagste van het land behoort, is de si tuatie volgens Van Dijke zorgelijk, zeker gezien het ';l Q recente verlies aan banen door bedrijfssluitingen. Het definitieve herstel van Ajax laat nog altijd op zich wach ten. Gisteravond kwamen de Amsterdammers niet verder dan 1-1 tegen runner-upHeerenveen. Anthony Lurling opende de score voor de Friezen. Nikos Machlas tekende voor de gelijkmaker. Ajax is nu al negen wedstrijden op rij OI zonder zege. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4 buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; jong: 10, 11 en 12; zeeland: 15,16,17,19,21 en 23; sport: 24, 25 en 26 door Dick van der Peijl foto Dusan Vranic/AP sluiten van stations ligt voor de hand", aldus Netelenbos. Naast het ministerie zijn ook de NS zelf al enige tijd bezig met onderzoek naar de invoering van de chipkaart als betaalmid del voor het gebruik van de trein. Een woordvoerster van NS bevestigt dat op aandrang van Netelenbos daarbij nu ook wordt onderzocht in hoeverre stations of perrons kunnen wor den afgesloten. Volgens de woordvoerster ver keert het onderzoek nog in een zeer pril stadium. Bovendien zitten er volgens NS nog heel veel haken en ogen aan de af sluiting van de stations. De woordvoerster wijst erop dat veel tunnels onder en traverses over de stations als doorgangs route fungeren. In Amsterdam stappen veel forenzen uit Am sterdam-Noord vanaf de ponten over het IJ via het Centraal Sta tion op de trams en bussen op het voorplein. GPD NEW YORK - De rente in de VS is verhoogd met een kwart pro centpunt. Dat maakte voorzit ter Greenspan van de Fed, het stelsel van centrale banken, gis teren bekend. De rente gaat van 5,50 naar 5,75 procent. Greenspan wees ook na de ver hoging op het grote gevaar van oplopende inflatie. De analisten trokken daar direct de conclusie uit dat de rente de komende SINT-MAARTENSDIJK - De docent die sinds 1 januari 1999 onderwijs geeft in allochtone le vende talen aan twee openbare basisscholen op Tholen is zoek. De 37-jarige in Marokko gebo ren docent is voor zestien uur in de week verbonden aan Ter Tol- ne in Tholen-stad en voor acht uur aan de Rieburch in Sint- Maartensdijk. Daarnaast geeft hij les op een school in Rotter dam. De man meldde zich op 23 augustus ziek; hij deed dat per fax vanuit Marokko. Daarna is, ondanks herhaalde pogingen tot contact van de gemeente Tholen, niets "meer van de do cent vernomen. De gemeente tast in het duister over het hoe en het waarom van de verdwijning. Advertentie nu ook op internet; www.tmczeeland.nl 2F GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg lb, MIDDELBURG Korendijk 34 de betere stoffeerders maken het! maanden nog verder omhoog zal gaan. De vraag de afgelopen dagen was met hoeveel de rente omhoog zou gaan. Analisten duikelden over elkaar heen om te verklaren dat de stijging ge ring, dus 0,25 procentpunt, dan wel groot, 0,5 procentpunt zou worden. Maar dat er iets moet gebeuren was duidelijk. Green span heeft nu een klein stapje gezet. Greenspan heeft een stapje ge zet. Vandaag is zijn Europese te genspeler Duisenberg van de Europese Centrale Bank aan de beurt. GPD pagina 6: Wall Street (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk. 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon:.„ Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: t PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1