Economie VS op weg naar record 4 elft vrouwen werkt sPZC llllllHl Duitse uitverkoopwoede Flink rekenen met auto van de zaak financiën en economie 7 angste periode van groei sinds jaren '60 lutoliv sluit airbagfabriek Aandelenhandel via mobieltje Wereldwijd voor 800 miljard dollar aan grensoverschrijdende fusies Vanaf 2ct/min belt u verder dan u denkt. belasting belicht dinsdag 1 februari 2000 h onze redactie economie AsHINGTON - I)e economie inP ^eren'£de Staten lijkt 1 jtuitbaar naar een record te oeien. Eind januari werd de Q jgste periode van economi se groei tot nu toe geëvenaard -voorlopig staat niets een Ian- groei in de weg. bruari zal naar alle waar- ijnlijkheid de boeken ingaan de 107de achtereenvolgende land van economische groei /daarmee een record vestigen, ^hoogtepunt tot nu toe was in jaren zestig, 'toen de Viet- jn-oorlog de bedrijvigheid in •VS stimuleerde. Van 1962 tot met december 1969 was er »eds sprake van economische roansie, waarna een recessie Jrad. Er is vrijwel geen analist '■vinden die op korte termijn einde aan de huidige 'boom' lorziet. De Amerikaanse cen- t ale banken vinden het nu wel en zullen proberen met h renteverhoging, naar alle aarschijnlijkheid morgen, de istuimige groei te temperen, week werd bekend dat de pnomie van de VS in de laatste ie maanden van vorig jaar op arbasis met 5,8 procent is ge loeid. Dat is veel meer dan de ich al hoge vijf procent die was jrwacht. Hoewel er in tegen- ielling tot wat gebruikelijk is yOg geen echte opleving van de Mflatie is te bespeuren, willen 2 centrale banken het gevaar aarvan afwenden met een pre- ïntieve renteverhoging, cerke economische groei vormt Amerikaanse economie 94 <95'96'97 Inflatie '94 '35 '96 97 3.0% 3,0% 2j8% 12 2,3% 2 7 - 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 anp doorgaans een bedreiging voor zichzelf doordat prijs- en loon- inflatie ontstaat. De huidige krapte op de Amerikaanse ar beidsmarkt geeft opwaartse druk op de lonen, maar de scha de blijft tot nu toe beperkt. De geldontwaarding lag vorig jaar op 2,7 procent. Zonder de grillige prijzen van energie en voedsel bedroeg het percentage 1,6 en dat is precies het gemid delde van halverwege de jaren zestig. De werkloosheid bedroeg het afgelopen jaar circa 4,1 pro cent van de beroepsbevolking en was daarmee de laagste van de laatste dertig jaar. De jongste recessie was in maart 1991 voorbij. Die periode van economische achteruitgang duurde slechts zes maanden en viel samen met de Golfoorlog, die leidde tot een sterke stijging an onze redactie economie linge sluiting de belofte het werk van het personeel tot en met 2000 te garanderen. Bij een reorganisatie in 1998 verloren 170 van de 460 arbeiders hun baan. FNV Bondgenoten is toen met de directie een werkgaran- tie overeengekomen, ,,We houden ons niet aan de af spraak", bekent een Autoliv- woordvoerder. ANP MSTERDAM - Het Zweedse Utobedrijf Autoliv heeft giste- in de productie van airbags in msterdam stopgezet. De 217 edewerkers staan per direct k straat. De fabriek heeft van- I de start in 1995 op locatie jen winst behaald, r utoliv breekt met deze plotse- Computer voor berekenen van de studiebeurs blijkt miljoenenstrop °êor Gijs Korevaar r4 Jacquelien Nienhuis 'n'EN HAAG - Een nieuwe mil- ^denenstrop dreigt bij de Infor- d%tie Beheer-groep. Het mo- jrne computersysteem, dat de udiebeurzen betaalt, kost en- de tientallen miljoenen meer an begroot. gelopen zomer moest minis- rHermans (Onderwijs) al aan Kamer melden dat de ge- amde 130 miljoen gulden on- ldoende was. Toen was er rake van een tegenvaller van 55 miljoen gulden. In een brief aan de Tweede Kamer waar schuwde Hermans direct al dat ook 185 miljoen gulden niet ge noeg zou zijn. Die voorspelling is nu uitgekomen. Hoe groot de tegenvaller exact is, is nog niet duidelijk. Momenteel praten minister en IB-groep over het precieze bedrag. ,,In dit soort gevallen gaat het niet om hon derdduizend gulden, eerder spreken we van enkele tiental len miljoenen", aldus woord voerder Van Pelt van de IB- groep. De oorspronkelijke begroting nan onze redactie economie le OORBURG - Voor het eerst in geschiedenis heeft meer dan 1-e helft van de Nederlandse rouwen een betaalde baan. Het entraal Bureau voor de Statis- ek noemt de stijging van ar- cidsdeelname van vrouwen Jet veertien procent in tien jaar pectaculair'. het jaarverslag meldt het 't 1©S dat de totale werkgelegen heid voor het derde achtereen volgende jaar met 200.000 is ge stoeid. De beroepsbevolking in federland omvat nu 6,8 miljoen 'hjensen. De werkloosheid daal- e sterk en kwam met minder afen 300.000 mensen op het 'djagste niveau sinds 1980. De arbeidsreserve is yjapper dan in 1998. de laatste drie jaar nam het dental werkende vrouwen toe riet 370.000, de toename bij de eulannen lag met 250.000 een 1-tuk lager. Voor het eerst had vorig jaar 51 procent de vrouwen een betaalde ikfean van twaalf uur of meer per vtfeek. Tien jaar terug lag dit <*rcentage nog op 37 procent, prjan de vrouwen tussen 25-29 jar werkte zelfs driekwart. De ierkloosheid onder vrouwen is ihter nog steeds tweemaal zo ig als die onder mannen, danks de enorme stijging van vraag naar arbeid daalde de 'aag naar flexwerkers. Door krapte op de arbeidsmarkt .gleden werkgevers eerder een 7pst contract aan. Vorig jaar 'am een einde aan de jaren- ige groei van werknemers sflnder vast contract, zoals uit zendkrachten. Het aantal flex- irkers daalde met 30.000 tot 1.000. Het ligt echter nog <eds veel hoger dan begin ja- Steeds meer vrouwen hebben een betaalde baan. ren negentig. De arbeidspartici patie van ouderen neemt verder toe. Vanaf 1995 groeide het aan tal ouderen dat werkt tot 47 pro cent vorig jaar. Deze stijging deed zich voor bij zowel mannen als vrouwen. Opmerkelijk is de stijging van de arbeidsdeelname van men sen tussen 50 en 54 jaar. In de af- van onze redactie economie MAASTRICHT - Aanbieder van mobiele telefonie Libertel en de Postbank gaan een proef ne men, waarbij bellers zelf met hun mobieltje aandelen kunnen kopen en verkopen. De proef wordt niet al te groot van om vang, want het is moeilijk om aan de telefoontoestellen te ko men, aldus Libertel-topman J. de Wit gisteren. van onze redactie economie DEN HAAG - Groot-Brittan- nië is de grootste investeerder. In 1999 namen Britse bedrij ven voor 245 miljard dollar andere ondernemingen over. De nummer twee op de lijst van grote investeerders, de Verenigde Staten, bleef met een totaal van 154 miljard dollar ver bij de koploper ach ter. Nederland neemt op de we reldranglijst, na Duitsland en Frankrijk, met een transactie waarde van 44 miljard dollar de vijfde plaats in. De totale waarde van de fusies en over names nam wereldwijd in 1999 ten opzichte van 1998 toe met vijftig procent en kwam uit op een absoluut record van 800 miljard dollar. Het laatste decennium van de vorige eeuw kenmerkte zich door reeksen van overnames en fusies. In tien jaartijd ver vijfvoudigde de waarde van 159 miljard dollar tot 800 mil jard dollar vorig jaar. Voor de groei zijn vooral de continen ten Europa en Noord-Ameri- ka verantwoordelijk. West- Europa is de leidende regio en vertegenwoordigt 75 procent van de totale waarde 580 miljard dollar). Maar het Ver re Oosten dat door de Azië- crisis ver is terug gevallen sluipt weer langzaam nader- bij. De Britten zetten in het laat ste jaar van de vorige eeuw de toon met spraakmakende overnames zoals Vodafone- Airtouch, Zeneca-Astra en BPAmoco-Arco Atlantic, maar Nederland speelt lustig mee. Nederlandse bedrijven hadden vooral een voorliefde voor het investeren in de Ver enigde Staten. De meest in het oog springende Nederlandse overnames waren Transame- rica door Aegon (9,7 miljard dollar), Nielsen Media re search door VNU (2,7 miljard dollar) en de American Ban kers Insurance Group door Fortis (2,6 miljard dollar). De boodschap is duidelijk, meent één van de onderzoe kers J. de Rooy, directeur KP- MG Corporate Finance. „Gro tere en fittere ondernemingen marcheren door en geven de kleine concurrenten weinig kans voor belangrijke overna mes. Voor veel ondernemingen wordt de koopkracht bepaald door de hoge aandeelkoersen in een stijgende markt. Dat maakt het moeilijk om acqui sities te financieren." GPD van de olieprijzen. Sindsdien is het bruto binnenlands product van de VS, de ruimste maat waarmee economische groei kan worden berekend, toegenomen met 58 procent om vorig jaar op het bedrag van 9000 miljard dol lar uit te komen. Joe Sixpack Lang niet iedere Amerikaan deelt echter in de welvaart. Voor 'Joe Sixpack' (De Amerikaanse Jan met de pet) komt er bekaaid af. De VS kennen nog altijd een grote ongelijkheid in de verde ling van welvaart. Mensen met een hoog inkomen zijn er in de jaren negentig vijf tien procent op vooruitgegaan. Voor de lage inkomens en de middeninkomens was er achter uitgang of op zijn best een pas op de plaats weggelegd. Voor velen is de kwaliteit van het leven ver slechterd. Meer en meer vrou wen zijn aan het werk gegaan en ook zijn er nogal wat werkne mers met meer dan één baan. Nog altijd 43 miljoen Amerika nen doen het zonder ziektekos tenverzekering. Van degenen die er wel op zijn vooruitgegaan, hebben velen hun welvaart te danken aan de koersstijgingen van de aande len. Gemiddeld zijn de aande lenkoersen op de effectenbeurs van New York in de jaren negen tig verviervoudigd. RTR/AFP voor de reorganisatie van het computersysteem was volgens Van Pelt 'vooral natte vinger werk'. ,,Er werd uitgegaan van veel te vage vooronderstellin gen. Nu weten we hoe duur het echt is. We hebben afgesproken met het ministerie dat we veel meer tijd nodig hebben. En ex tra tijd betekent ook extra geld." Van Pelt verwacht dat de IB- groep het tekort kan opvangen met de reorganisatie die in 2003 is afgerond. In totaal verdwijnen er 230 ba nen. GPD BERLIJN - De sokken vliegen in het rond als koopjesjaagsters zich op de uitverkoop in een Berlijns wa renhuis werpen. Gisteren ging in Duitsland de jaarlijkse winteruitverkoop van start. foto Torsten Leukert/EPA Advertentie) foto ANP gelopen tien jaar steeg de deel name van 52 naar 66 procent. De stijging bij vrouwen was aan zienlijk groter. Meer mensen zijn korter gaan werken sinds 1970. Het aantal arbeidsuren is in dertig jaar acht procent gestegen, het aan tal banen met 43 procent. ANP De proef begint in april en duurt zes maanden. De technologie is gebaseerd op WAP (het 'wireless application protocol'). „Wever- wachten maandelijks enkele honderden geschikte telefoon toestellen te kunnen krijgen", aldus De Wit. „De vraag in de wereld is erg groot, terwijl het aanbod gering is." De Wit ver wacht dat de productie in de loop van de komende maanden wordt opgevoerd. ANP U belt niet alleen spotgoedkoop in uw eigen netnummergebied (het hart van de bloem), maar ook naar alle aangrenzende netnummergebieden (de bloemblaadjes). De totale bloem vormt dus uw regio. Binnen uw regio belt u 's nachts en in het weekend voor 2 ct/min ('s avonds 3 ct/min en overdag op werkdagen 5,6 ct/min). Wilt u weten hoe groot uw regio is? Bel voor een brochure de ZelfServiceLijn: 0800-0429. (Stamaricf: 10 cent per gesprek.)! Handelsoverschot eurozone slinkt BRUSSEL - De elf landen die de euro hanteren, hadden in no vember vorig jaar een handelsoverschot van vier miljard euro (f 8,8 miljard) tegen 6,3 miljard euro in oktober en 7,2 miljard euro in november 1998. Volgens de gisteren verspreide voorlopige cijfers van Euro- stat, het EU-bureau voor de statistiek, kwam het handels overschot over de eerste tien maanden van 1999 daardoor uit op 49 miljard euro. In dezelfde periode van 1998 was er een surplus van 67,8 miljard euro. De hele EU registreerde in de eerste tien maanden een tekort van tien miljard euro, tegen een overschot van 14,5 miljard in 1998. De Britten - met hun dure pond - drukten zwaar op de balans. ANP Amsterdamse beurs middenmoter DEN HAAG - Met een gemiddelde stijging van negen procent van het algemene koerspeil zat de Amsterdamse beurs vorig jaar wereldwijd slechts' in de middenmoot. De koersen ont wikkelden zich in de eerste negen maanden nogal aarzelend. De sterke stijging van het koerspeil in het vierde kwartaal zorgde voor een fraaie finale: op basis van de slotkoersen lag het koersniveau in Amsterdam ten opzichte van eind 1998 rond de 27 procent hoger. Dit blijkt uit de gisteren gepubliceerde CBS-koersindex alge meen, waarin nagenoeg alle aandelen die op de AEX zijn ge noteerd, zijn opgenomen. De index steeg in 1998 naar 933. de gemiddeld stand was 778. In 1983 was dat honderd. Grote winnaar was opnieuw de Parijse beurs met 22 pro cent.Hekkensluiter was Brussel met 3,1 procent. ANP Olie drijft prijzen industrie op VOORBURG - De afzetprijzen van industriële producten zijn het afgelopen jaar sterk gestegen, vooral door de gedurig stij gende prijs van aardolie. In vergelijking met een maand eer der gingen de prijzen 0,8 procent omhoog; in vergelijking met een jaar eerder zijn de producten al 7,8 procent duurder ge worden. Als het effect van de aardolie wordt weggelaten, dan zou er op jaarbasis een stijging van 2,3 procent overblijven, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. In december gingen in vrijwel alle bedrijfstakken de prijzen omhoog. ANP Wehkamp scoort via Internet ZWOLLE - Postorderbedrijf Wehkamp in Zwolle heeft haar omzet via Internet de afgelopen twee jaar zien vervijftigvou- digen. Werd in 1997 nog een miljoen gulden per jaar omgezet via dit nieuwe medium, nu wordt dat bedrag in een week ge haald. Naar schatting zeven procent van de totale omzet wordt nu via Internet geboekt. Wehkamp verwacht dat de omzet via de elektronische snelweg binnen vier j aren zal groeien naar circa veertig procent van het totaal. GPD Veel minder WW-uitkeringen AMSTERDAM - Het aantal WW-uitkeringen is in een jaar tijd met 17,2 procent afgenomen. Eind september 1999 had den 219.400 mensen een werkloosheidsuitkering, 45.600 min der dan een jaar eerder. Dit blijkt uit de jongste cijfers van het Landelijk Instituut voor Sociale Zekerheid (LISV). Eind september waren 907.100 mensen arbeidsongeschikt. Het aantal verstrekte uitkeringen voor arbeidsongeschikten ligt iets hoger (bijna tienduizend), omdat sommige mensen twee soorten uitkeringen krijgen voor dezelfde handicap. In september 1998 hadden 885.300 mensen een arbeidsonge schiktheidsuitkering. ANP door Wil Wouters Onlangs heeft het ministerie van Financiën nog eens zijn beleid gepubliceerd voor het privégebruik van de personen auto's, die de werkgever aan de werknemer ter beschikking heeft gesteld. Volgens deze pu blicatie heeft de wetgever be wust gekozen voor de bijtelling van twintig procent van de cata- loguswaarde van de personen auto. Alleen wanneer minder dan duizend kilometer per jaar pri vé gereden wordt, geldt de bijtelling van twintig procent niet. In dat geval moet een kilo meteradministratie bijgehou den worden. Om als bewijs te kunnen dienen moet die kilometeradministra- tie aan de volgende voorwaai den voldoen. De administratie moet per dag of per rit bijgehouden worden en dient naast de datum, de be gin- en eindstand van de kilo meterteller, de plaatsen die be zocht zijn en het karakter van de reis: zakelijke of privé, te ver melden. Route Bij beoordeling van de kilome teradministratie geldt de ge bruikelijke route als norm. De gebruikelijke route is de weg die het merendeel van de wegge bruikers aflegt om de bestem ming te bereiken. Het verdient dus aanbeveling om bij"*afwij king van de gebruikelijke route daarvan aantekening te maken. Daarnaast vindt beoordeling van de kilometeradministratie plaats aan de hand van onder houdsbeurten van de auto. An dere bewijsmiddelen zijn moge lijk, maar de beoordeling daarvan behoort tot de taak van de inspecteur. Wanneer de werknemer niet akkoord gaat met de beoordeling van de in specteur, kan hij deze laten toet sen door de rechter. Volgens de algemene wet inzake rijksbelastingen kan de minis ter tegemoet komen aan 'onbil lijkheden van overwegende aard', die zich bij de toepassing van de wet kunnen voordoen. Op grond van de bewuste keus van de wetgever voor de bij tel ling van twintig procent zal het ministerie verzoeken op grond van deze hardheidsclausule af wijzen. Deze verzoeken hebben bij de zakenauto bijvoorbeeld betrekking op de situatie waar in de twintig-procentsbijtelling erg hoog is in verhouding tot de daadwerkelijk privé verreden kilometers of waarin de auto veel duurder is dan de werkne mer gezien zijn maatschappelij - ke positie zelf zou hebben aan geschaft. Deze verzoeken hebben dus geen zin. Wanneer de werknemer zelf be taalt voor zijn privé-gebruik komen deze betalingen alleen op de bijtelling in mindering als zij aan de werkgever zijn ge daan. Betalingen aan derden voor brandstof, onderhoud, tol, pont of parkeren komen niet op de bijtelling in mindering. Bij gebruik van de auto voor andere werkzaamheden, die ook tot het belast inkomen behoren, kan een evenredig deel van de twin tig-procentsbijtelling in aftrek komen bij die andere werk zaamheden. Berekening Volgens een oud arrest van de Hoge Raad luidt de berekening als volgt: de kilometers voor an dere werkzaamheden delen door de totale privé-kilometers en vermenigvuldigen met de twintig-procentsbijtelling. Een vergelijkbare berekening is ook mogelijk bij gebruik van de auto voor reizen die als buitengewo ne lasten, als uitgaven voor op leiding of studie voor een beroep of als giften in aftrek kunnen komen. De reiskosten in verband met opleiding of studie voor een be roep kennen wel als bovengrens het bedrag van 0,34 per kilo meter. Voorbeeld Een voorbeeld ter verduidelij king: als de cataloguswaarde van de auto ƒ45.000 bedraagt, de totale privé verreden kilome ters 9000 en de voor opleiding of studie verreden kilometers 1200, dan luidt de berekening als volgt: 1200/9000 x 9.000 geeft ƒ1.200. Door de boven grens van 0,34 per kilometer blijft de aftrek echter beperkt tpt 1.200 x ƒ0,34 ofwel 408. Zouden dezelfde reiskosten voor artsenbezoek gemaakt zijn, dan geldt er geen boven grens en komt het bedrag van 1.200 als buitengewone lasten voor aftrek in aanmerking. Met de nieuwe belastingaangif te in huis kan het dus zinvol zijn om de privé verreden kilometers van de zakenauto te analyseren. Mr. C.W.B.M. Wouters is belasting adviseur te Koudekerke,. 1 K.mier.Da"*"-' Socnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7