Eeklo dumpt idee outletcentrum PZC PZC Aantal verkeersremmers Oostburg blijkt miskleun zeeland 17 Veevoederbedrijf ontkomt aan dwangsom Antwerpse vastgoedmaatschappij onderzoekt toch kansen fabriekswinkel Verlichte felicitatie aan de vorstin Verplaatste stadsplattegrond zaait verwarring Beriaerioop Eigenaar afgebrand drugspand krijgt niks van verzekeraar Oosterschelderegio heeft patiëntenraad dinsdag 1 februari 2000 door Theo Calkoen DEN HAAG - De Zeeland Vee voeders BV van de Brabantse varkenshouder C. C. M. van Sleuwen is voorlopig af van de dwangsom waarmee het ge meentebestuur van Oostburg het bedrijf dreigde. De Raad van State heeft de dwangsom namelijk gesehorst. Het voederbedrijf is gevestigd aan de Platteweg in Cadzand. Advocaat van Van Sleuwen hoopt dat nu het stukgelopen overleg tussen het gemeente bestuur van Oostburg en de varkenssector weer op gang komt. Zeeland Veevoeders BV exploiteert een mengvoeder- bedrijf voor van drie van zijn Oostburgse veehouderijen. Er worden ruwe voeders, zoals bierbostel, wei en gestoomde aardappelschillen, vermengd tot veevoeder. Dat moest stop pen. vond het Oostburgse ge meentebestuur. Op straffe van een dwangsom van vij fduizend gulden per dag zou Zeeland Veevoerders z'n activiteiten dienen te staken. Maximaal zou de BV twee ton aan dwang sommen kunnen verspelen. De Raad van State vindt het nog te vroeg voor een dwang som, omdat het mogelijk is dat het mengvoederbedrijf onder een milieuvergunning kan worden gebracht. In een mi lieuvergunning staan voor schriften waaraan een bedrijf zich dient te houden om over matige overlast in de omgeving tegen te gaan. Raadsman J. van Groningen wijst er op dat het al de tweede keer is dat een tegen het veevoederbedrijf uitge vaardigde dwangsombeschik king van tafel verdwijnt. Al eerder ging de Raad van State niet akkoord, omdat de ge meente geen begunstigingster mijn (tijd waar binnen de be schikking van kracht wordt) had opgenomen. poor Wout Bareman EEKLO - De Antwerpse vast goedmaatschappij Christian jj^oss wil een factory outlet cen ter bouwen in Eeklo. De firma eJieeft met het oog daarop de e!oude textielfabriek Van Dam- me/Covina gekocht. De fa- Pgbrieksterreinen beslaan een )Upppervlakte van ruim 25.000 -vierkante meter. Het gemeen te- piestuur van Eeklo en de plaat selijke middenstand wijzen de ^vestiging van een outletdorp af. ^urgemeester J. Lonink van Sas 'van Gent ziet het outlet center in Eeklo voorlopig niet als een fconcurrent voor het fabrieks winkelcomplex dat in zijn ge beente moet verrijzen. „Ik hoor fcijna dagelijks allerlei span- ■aende verhalen over dergelijke ■blannen. Het onderstreept ove- n Werf informeert kover uitbreiding ,ESAS VAN GENT - Scheepswerf ï'De Schroef uit Sas van Gent ,|ioudt op woensdagavond 9 fe- 'bruari een informatiebijeen komst voor omwonenden over l'de uitbreidingsplannen. '.De Schroef is van plan twee nieuwe dokken te bouwen en ieen bestaande te verplaatsen. De gemeenteraad Sas van Gent "neeft vorige week nog haar toe stemming gegeven om middels artikel 19 van de Wet op de ^ruimtelijke ordening de huidige bestemming te wijzigen. Daar- laast moet de werf moet nog een iouw- en milieuvergunning lanvragen. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur in het kantoor ,;an De Schroef op het Kanaal eiland. Vroege vogels in oosten regio SINT JANSTEEN - Vogelaar F. de Kind heeft de laatste naand vogels waargenomen die lij normaal pas veel later in het aar ziet rond zijn woonplaats j^int Jansteen. De zachte winter iorgt ervoor dat insectenetende 'ogels als de roodborsttapuit ,lich nu al in Oost-Zeeuws- 1 '7laanderen laten zien. •ai jinds De Kind zo'n 55 jaar gele- *pen bewust naar vogels begon te Hajken, zag hij nooit zo vroeg in jjet jaar gevederde ïnsecten- iters. De Steense natuurlief hebber zag in januari ook enkele sjientallen kruisbekken en geel- jorzen, die er - doordat de tem peratuur boven het vriespunt blijft - al in slagen hun kostje bij Pjkaar te scharrelen. #r zijn ook nog volop traditio nele wintergasten in de regio. Veertig kepen, vinken uit het doge noorden, twee ijsvogels en /wee zeearenden zag De Kind pHjdens tellingen over Sint Jan keen vliegen. De zeearenden bi- 3 jakkeren al een tijdje in Saef- Inge en de ijsvogeltjes houden jnch op bij beekjes met stro kend water, omdat daar het Makkelijkst vissen zijn te ver- ..vhalken. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN i- I Axelsestraat 16 t I Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M, van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl rigens wel dat de grensregio een prima locatie is voor een derge lijke grootschalige voorzie ning." Lonink heeft overigens de in druk dat veel plannenmakers zich verkijken op de slepende procedures, die vooraf gaan aan de komst van een outlet center. „Vooral als het gaat om de as pecten van ruimtelijke ordening praat je over een complex en langdurig proces. In België komt daar ook nog eens de in vloed van de politiek bij. In Sas van Gent zijn we bij de uitwer king van de plannen heel ver ge vorderd. Ik ben nog steeds heel erg optimistisch over onze kan sen." Het gemeentebestuur van Eeklo en de plaatselijke middenstand voelen niets voor een oulet cen ter. Schepen D. Van de Velde: „Over ons lijk! Een woonbe stemming is voor ons bespreek baar, maar zo'n koopcentrum zou een-ongehoorde verkeers druk op de omgeving leggen. Vergeet niet dat zich daar ook een school bevindt. Een derge lijk centrum zou bovendien een regelrechte moordaanslag op onze lokale middenstand bete kenen. Wat het winkelaanbod betreft, zitten we al aan het maximum, heeft een recente studie uitgewezen." Eeklo had al eerder een bestem mingsplanwijziging in de maak. die de terreinen van de vroegere textielfabriek als woonzone zou bestempelen. Die wijziging is overigens nog niet doorgevoerd. Projectontwikkelaar Ch. Kos- oslosky van de firma Christian Koss wil best rekening houden met de zienswijze van het sche pencollege. Naast de plannen voor het outlet center laat hij ook de mogelijkheid open om het fabriekscomplex te slopen en op de vrijkomende grond wo ningbouw te plegen. Maar eerst wil Kosolosky de haalbaarheid van een outlet center onderzoeken. Zolang het bestemmingsplan niet is gewij zigd, zou hem wat dat betreft weinig in de weg kunnen wor den gelegd; op het gebied rust nu nog de bestemming ambach telijke zone en daarin past een dergelijk koopjescentrum. De Antwerpse vastgoedmaat schappij wil nog dit jaar de knoop doorhakken. In 2001 zou met de inrichting van het outlet center in het huidige fabrieks complex óf met de bouw van woningen moeten worden be gonnen. Schepen Van de Velde houdt echter voet bij stuk. In het Meetjesland is geen plaats voor een dergelijke voorziening. Oranjeklantjes in Axel. doorEdy de Witte AXEL - De jeugd in Axel, Graauw en Hoek trok maandag met lampions door de straten om de 62e ver jaardag van koningin Beatrix te vieren. De Stichting Oranjeviering Groot Axel houdt dit eve nement al enkele jaren op de kalender staan. „Op de traditionele Koninginnedag zelf hebben we in Axel al een overvol programma", zeg Joke de Jong van het or ganisatiecomité. „Bovendien is het eind april pas te gen een uur of negen donker. Voor jonge kinderen is dit toch al wij laat om nog met een lampionnetje over straat te gaan lopen. De verjaardagsdatum zelf willen we ook niet ongemerkt voorbij laten gaan." Bij het stadhuis werden zo'n 150 lampionnen aange stoken. De bekende exemplaren met kaarsjes moesten in aantal het afleggen tegen brandveiligere lampion nen met een batterijlampje erin. De christelijke drumfanfare Hosanna en showband Jong Axel zorgden voor de muzikale begeleiding. De ze keer deed de stoet, die onderweg veel belangstel ling trok, Axel West en een stukje Noordpolder aan. Het eindpunt was café Cambrinus. Voor de kinderen stond er warme chocolademelk klaar. foto Peter Nicolai Ook in Hoek is de lampionnenoptocht een traditie ge worden. Hier verzamelden zich ook ruim 150 deelne mers bij het kerkcentrum. De plaatselijke muziekver eniging zette met een deuntje de stoet in beweging. Met het spelen van het Wilhelmus en een kop warme chocolademelk van de stichting Evenementen Hoek werd de tocht afgesloten. Het feestcomité Graauw hield deze activiteit voor de eerste keer. De plaatselijke schooljeugd en de fanfare Nooit Gedacht gingen vanaf café Van Grol op pad voor een rondgang. In de schuur van P. Steyaert stond na afloop een traktatie klaar. door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Sommige ver keersmaatregelen die in het ka der van Duurzaam Veilig Ver keer (DW) in het centrum van Oostburg zijn genomen, vol doen niet aan de verwachtin gen. Verkeersremmers als kin derkopjes en drempels zorgen zelfs voor meer hinder dan vóór de aanleg het geval was. De ge meente Oostburg gaat bekijken waar er veranderingen mogelijk zijn. In de foyer van het Oostburgse Ledeltheater werd maandag avond een evaluatieronde ge houden over de verkeersrem- mende maatregelen in het centrum. Ruim zestig omwo nenden waren hierbij aanwezig. Zij konden aan wethouder L. Wille (verkeer) hun grieven kwijt. De kinderkopjes in de Oude Stad waren onderwerp van kritiek. Dit plaveisel werd destijds aangelegd om de snel heid uit het (vrachtverkeer te halen, maar omwonenden heb ben last van de trillingen die de stenen veroorzaken. Zo zouden de kinderkoppen scheuren in de muren, rammelende ramen en spontaan verspringende elec- trische apparaten veroorzaken. Fietsers zouden door het onre gelmatige wegdek ten val ko men. Wille gaf toe dat de aanleg van de kinderkoppen een misser is. „Oude Stad staat zeer hoog op onze prioriteitenlijst. We gaan kijken wat we eraan kunnen doen. Wellicht kunnen we van Oude Stad een eenrichtingsweg maken, maar dat moet nog wor den uitgezocht." Gevaarlijk De gemeente heeft ook het idee losgelaten dat het veiliger is de fietsers en auto's over dezelfde weg te laten rijden. In de Brede- straat is dit bijvoorbeeld het ge val. Fietsers komen daar vanuit de zijstraten op de weg te rijden en moeten de ruimte delen met auto's en vrachtwagens. Wille: „Hier moeten we echt wat aan doen. Het is inderdaad heel ge vaarlijk." Ook de huidige verkeerssituatie op het Eligiusplein en het Le- delplein kwam vaak ter sprake. Daar is volgens de omwonenden niet genoeg overzicht en ook heeft het openbaar vervoer moeite om door de straten te la veren. De gemeente is bezig hier een oplossing voor te vinden. Wille: „De tekeningen zijn al klaar. De bocht wordt ruimer, zodat het 'klemzitten' wordt verholpen." Daarnaast wil de gemeente op en afritten duidelijker gaan markeren, zodat er bij de weg gebruikers geen misverstanden over voorrang kunnen ontstaan. Ook zullen er op sommige plaat sen duidelijke voetgangers oversteekplaatsen komen. Ver der wordt bekeken of sommige trottoirs breder kunnen wor den. De vele drempels in hartje Oost burg vinden bij de omwonenden nog steeds geen genade, maar volgens Wille voldoen de meeste drempels aan de eisen. „Waar nodig zullen ze worden afge vlakt maar we gaan ze toch echt niet allemaal weghalen." Een inwoonster die opperde dat het geld dat besteed is aan het leg gen van drempels beter uitgege ven had kunnen worden aan meer snelheidscontroles, werd door Wille genadeloos afgekapt: „Daar ga ik echt niet op in. Die drempels waren in de eerste plaats al niet nodig geweest als iedereen, dus ook u, zich aan de snelheid zou houden." door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Het informatie bord aan het begin van de be bouwde kom van Oostburg is slechts enkele tientallen meters opgeschoven. Voldoende om de automobilist of vrachtwagenchauffeur die in Oostburg de weg zoekt, in ver warring te brengen. De platte grond is nog niet aangepast na de verhuizing. U bevindt zich dus niet hier, maar daar. De verplaatsing van het infor matiebord was nodig, na de aanleg van de rotonde aan de Bredestraat-Maaidijk. Eerst stond de plattegrond tegenover het tankstation aan de Brede- straat. Deze situatie was niet ideaal, omdat vrachtwagen chauffeurs die erachter kwa men dat ze aan de andere kant van Oostburg moesten zijn, niet konden keren en dus door het centrum reden. De huidige plek biedt het voor deel dat zij nu de rotonde rond kunnen rijden om via de rond weg alsnog vanaf de andere kant Oostburg binnen te rijden. Verkeer met als bestemming de wij k Oostdij ke kan gewoon over de Philips weg de wijk in, in plaats van via de Trageldam. Nadeel van de nieuwe locatie is dat de stopplaats vrij kort is en er een fietspad doorheen loopt. De gemeente Oostburg hoopt dat dit probleem zichzelf op ter mijn oplost, omdat dan Rijks waterstaat het wegvak tussen de twee rotondes overdraagt aan de gemeente. Rijkswaterstaat is bovendien van plan langs de rijksweg N58 een zuidelijke parallelweg met gescheiden fietspad aan te leg gen. Het toekomstige fietspad krijgt een aansluiting op de Phi- lipsweg en komt niet meer uit op de Maaidijk, waardoor het fiets pad de halte niet meer door snijdt. De verkeerde plaatsaanduiding van de stip wordt niet direct aangepast. Wethouder L. Wille maakt er niet zo'n drama van. Hij vindt het eerder grappig. „Ik ben nog niet gaan kijken. Mis schien moeten we er 'U staat hier... niet' van maken. Of 'U staat... daar'." Tegenligger rijdt door na ongeval NIEUW NAMEN - Een onbekende automobilist heeft zon dagavond op de Hulsterloostraat in Nieuw Namen een onge val veroorzaakt. Hij is hierna doorgereden. Een 30-jarige au tomobiliste uit de gemeente Reimerswaal reed in de richting van Nieuw-Namen. Net voor de splitsing met de Kauterstraat kwam daar de tegenligger aan die op de rechter weghelft ging rijden. De vrouw moest uitwijken en kwam op de stoep tegen een muurtje tot stilstand. De gehele voorzijde van de auto raakte beschadigd. Een andere onbekend gebleven automobilist maakte het zon dag in Sint Jansteen nogal bont. Hij reed in de richting van de Hemelstraat en is tegen de geparkeerde auto van een 46-jari- ge Amsterdammer aangereden. De auto raakte geheel ver nield. Hierna is de dader over de stoep tegen de tuinhekken van een 56-jarige vrouw uit Sint Jansteen gereden en schamp te hij ook nog haar autoOok in de Axelse Tuinstraat heeft een automobilist schade gemaakt zonder zich te meldenEen 43- jarige Axelse zag maandag dat de bestuurderskant van haar auto ingedeukt en ontzet was. Bezorgers beter zichtbaar HAAMSTEDE - De Fietsersbond is op Schouwen-Duiveland begonnen aan een proef om bezorgers van kranten, huis-aan- huisbladen en ander drukwerk beter zichtbaar te maken. Zes bezorgers van Ons Eiland en reclamedrukwerk in de Kop van Schouwen en twee in Dreischor trekken deze week op hun route een jack aan, dat is vervaardigd van fluorescerend weef sel met reflecterende stroken. De proef, een initiatief van provinciaal vertegenwoordiger J. Midavaine van de Fietsers bond, wordt gesteund door het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ). De bezorgers van de PZC en an dere door deze uitgeverij verspreide kranten, huis-aan-huis bladen en reclamedrukwerk beschikken volgens hoofd logis tiek en oplage J. Schout al enkele jaren over een fluorescerend en reflecterend vest. Deze vesten - ze zijn destijds met subsi die van het ROVZ aangeschaft - voldoen aan de eisen van de Arbeidsinspectie en de Europese Unie. Noorse werf bezoekt Veeres Hoop VEERE - Vertegenwoordigers van de Noorse houtwerf Fartoyvernsenter uit Normheimsund komen donderdag voor een bezoek aan in Veere. Enkele bestuursleden van Stichting Houtwerf Veeres Hoop bezochten in september vorig jaar de Noorse houtwerf om kennis uit te wisselen. Deze week bren gen de Noren een tegenbezoek. Zij geven een presentatie voor genodigden, onder wie de besturen en de medewerkers van de Stichting Behoud Hoogaars en de Stichting Houtwerf Veeres Hoop. Ook gaan zij zich tijdens hun verblijf buigen over de werfplannen in Veere. De locatie waar de Veerse houtwerf moet komen wordt bezocht. Tevens gaan ze kijken bij een res tauratieproject van Behoud Hoogaars in de oude scheepstim- merfabriek van de Koninklijke Scheldegroep in Vlissingen. De Noren blijven tot zondag in Nederland. Bouw landbouwloods mag verder MIDDELBURG - De bouw van een landbouwloods aan de Oude Rijksweg in Rilland mag gewoon doorgaan; de bouw vergunning voor de bijbehorende bedrijfswoning is door be stuursrechter R. Reinarz echter voorlopig opgeschort. Eerst moeten burgemeester en wethouders van de gemeente Rei merswaal een beslissing nemen op het door P J. M. van de Guchte en A Saaman ingediende bezwaar tegen de bouw van de woning. Beiden vochten de verleende vergunningen afge lopen vrijdag bij de rechtbank aan. Zij vrezen voor toekomsti ge overlast van een koelcel die de familie van Koeveringe op het perceel aan de Oude Rijksweg wil inrichten. Het echtpaar hoopt op de locatie in Rilland hun fruitbedrijfdat nu op ver schillende percelen in de gemeente wordt uitgeoefend, te kun nen centraliseren. door Bas Lippmann TERNEUZEN - De eigenaar van het pand Tholenstraat 120 in Terneuzen, dat in september 1999 in vlammen opging, krijgt niet uitbetaald van zijn verze keringsmaatschappij. Een jaar voor de brand werd zijn pand op last van burgemeester R. Barbé dichtgetimmerd vanwege drugsoverlast. Dat heeft de ei genaar toen verzuimd aan zijn verzekeraar te melden. De verzekeringsmaatschappij vermoedde dat zijn cliënt zelf verantwoordelijk was voor de brand en nam een onderzoeks bureau in de arm. Dit kwam tot de conclusie dat de brand in de Tholenstraat 120 is aangesto ken. Het bureau kon echter niet hard maken dat de eigenaar daar verantwoordelijk voor is geweest. Uiteindelijk keert de verzekeraar nu toch niet uit. „Hadden wij geweten dat onze cliënt eigenaar was van een drugspand, dan hadden wij het contract al per september 1998 opgezegd", aldus een woord voerder. Sinds het pand is afgebrand, klagen omwonenden over ver paupering van de wijk. Volgens D. Timmer van de gemeente Terneuzen wordt zo snel moge lijk bekeken wat er met het zwartgeblakerde gebouw ge daan kan worden. „In het kader van de aanpak van de binnen stad willen we met eigenaren van door brand beschadigde panden naar een oplossing zoe ken. Met de eigenaren van de panden in de Donze de Visser straat en de Van Bovenstraat zijn we al rond de tafel gaan zit ten. Met de eigenaar van het pand aan de Tholenstraat ne men we binnenkort contact op." De panden in de Van Boven straat, ook afgebrand in sep tember 1999, en de Donze de Visserstraat, waar julil999 brand woedde, kunnen naar alle waarschijnlijkheid gereno veerd worden. De woning in de Tholenstraat raakte tijdens de brand veel ernstiger bescha digd. Timmer: „Misschien kan de eigenaar zijn pand aan der den verkopen. De grond levert altijd wat op." door Mieke van der Jag.t KOEWACHT - Vanaf het Koe- wachtse sportveld gaat zater dag 5 februari de vijftiende edi tie van de Beriaerioop van start. Bij deze trimploop is er voor da mes en heren op de grootste af stand prijzengeld te winnen. De deelnemers worden na de finish opgevangen in een verwarmde tent. Een dweilorkest zorgt voor muziek. De jeugdloop over vijf honderd meter begint om 14.45 uur. Een kwartier later vertrek ken de deelnemers voor de vier, acht en veertien kilometer. Voor alle lopers is er een herinnering. Tevens is er een verloting. GOES - Voorzitter J. C. Broer tjes van de Raad van bestuur van het Oosterscheldezieken- huis heeft maandagmiddag een voorlopige patiëntenraad geïn stalleerd voor de ziekenhuis voorziening in de Oosterschel deregio. Het ziekenhuis voldoet nu eindelijk aan de eis die de Wet Medezeggenschap Cliënten Zorginstellingen (WMCZ) stelt, namelijk dat gebruikers van een zorgvoorziening inbreng moe ten hebben in beleidsvorming. De WMCZ werd al in mei 1996 van kracht en daarmee werd ook de instelling van een cliën tenraad verplicht. Zo gemakke lijk bleek het echter niet om een grondslag te vinden voor de be trokkenheid van gebruikers bij ziekenhuizen. In verpleeg- en verzorgingstehuizen was het varkentje snel gewassen maar bij de ziekenhuizen bleek extra onderzoek nodig naar de sa menstelling van, en de protocol len voor de cliëntenraden. Uiteindelijk zijn de ziekenhui zen en de patiëntenverenigin gen in Nederland tot een constructie gekomen die als voorbeeld kan dienen voor alle instellingen. De Zeeuwse zie kenhuizen hebben op hun beurt een uniform plan gemaakt voor de drie ziekenhuizen en zijn be gonnen met de werving van raadsleden. Vijf leden De voorlopige patiëntenraad van de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen bestaat officieel uit vijf mensen. J. Adriaansen ,en J. Willemsen zijn kandidaat gesteld vanuit de patiënten- en consumentenorganisaties in Het Klaverblad. Voorzitter L. C. Hondius is, evenals het lid T. Tuitman, geworven door het ziekenhuis. Een vijfde lid, ook gevonden via een wervingsad vertentie, trok zich op het laat ste moment terug. Het is de bedoeling dat de voor lopige patiëntenraad binnen twee jaar voor een definitieve zorgt. Die zal bestaan uit zeven personen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47