Rover pleit voor reizigersspoor Justitie zit hooligans op de huid Bonden en Philips klaren de lucht met nieuwe afspraken Elk ziekenhuis zijn eigen clownsduo Nieuwe studie naar getij dencentrale bij stormvloedkering Langdurig werkloze profiteert van krapte op arbeidsmarkt 15 Zeeland moet mikken op doortrekken lijn Gent-Zelzate naar Terneuzen zeeuwse almanak Boswachter dinsdag 1 februari 2000 loor Wout Bareman rERNEUZEN - De reizigersor- anisatie Rover vindt dat de eeuwse overheden moeten in- jelen op het plan om de trein- erbinding voor passagiers ussen Zelzate en Gent te her penen. Het passagiersvervoer »er spoor zou mogelijk kunnen porden doorgetrokken naar (terneuzen, meent Rover. )e reizigersorganisatie stelt zo nel mogelijk een onderzoek in laar de mogelijkheden. ,,We noeten heel goed in kaart bren- [en of zo'n spoorverbinding ;een concurrent wordt van een faste busverbinding tussen Ter- leuzen en Gent. Die twee zaken noeten elkaar natuurlijk niet rijten. Misschien moeten we liteindelijk naar een combina- ie van bus en trein toe", zegt woordvoerder M. Lootens van lover-Zeeland. lusonderneming Connexxion iverweegt de lijndienst Goes- 'erkpolder-Terneuzen-Sas van Sent bij wijze van experiment loor te trekken naar Wondel- jem bij Gent. Daar zouden rei- agers de tram naar het stads- :entrum kunnen nemen. Vorig aar bleek een rechtstreekse erbinding Terneuzen-Gent aiet haalbaar. Die verbinding lijkt pas binnen bereik op het moment dat de Westerschelde- ïunnel open gaat. iet Belgische Kamerlid D Schalck (Socialistische Partij) jleitte eind vorige week bij mi- tister I. Durant van Mobiliteit m Vervoer voor heropening van le passagierslijn Zelzate-Gent. De minister staat niet onwelwil- end tegenover het verzoek. Ze 'coestert al langer plannen om ;es eerder geschrapte spoorver- rindingen nieuw leven in te bla- !en. Half februari wil ze daar- iver een beslissing nemen. In de kamercommissie Infrastruc- uur weigerde ze overigens te vertellen om welke passagiers- Ijnen het gaat. purant geeft met het heropenen Politie flitst 63 hardrijders 1RNEUZEN - De politie heeft inaandag in de Guido Gezelle- traat in Terneuzen 163 be- ituurders geflitst. I)e radar registreerde 507 pas- f anten. Hoogst gemeten snel- j eid was 85 kilometer per uur. In e straat geldt een maximum snelheid van vijftig kilometer er uur. if Autokraker steelt wasgoed IJLUIS - Een autokraker heeft pndagavond een auto openge- token op de parkeerplaats Ga- ènmarkt in Sluis. Hij ging er andoor met een zak wasgoed n drie videobanden. van de 'oude' lijnen uitvoering aan het regeerakkoord, waarin is vastgelegd dat op die manier het openbaar vervoer in de grote steden en de directe omgeving kan worden gestimuleerd. De regering Verhofstadt is in dat kader ook voorstander van het heropenen van kleine lijnen. Een passagierstrein tussen Zel zate en Gent wordt overigens ook bepleit in het lopende ROM- project Gentse Kanaalzone. Bovendien ligt er een positief advies van de raadgevende commissie van de Belgische Spoorwegen. De directie van de spoorwegen twijfelt nog aan de rentabiliteit van de verbinding, maar minister Durant vindt dat dat aspect geen doorslaggeven de rol hoeft te spelen. Volgens Kamerlid Schalck is de lijn Zel- zate-Gent van groot belang met het oog op de snelle ontwikke ling die de Gentse Kanaalzone doormaakt. Schalck wees in dat verband op de aanleg van het Kluizendok op de westelijke oe ver van het Kanaal Gent-Ter- neuzen, op de snelle uitbreiding van kanaalgemeente Evergem (tussen Zelzate en Gent) en op de geplande projecten in de Gentse voorhaven. In het rijdende kantoor kunnen politie en justitie overtreders tijdens grote evenementen direct beboeten of een dagvaarding meegeven. foto Lex de Meester door Jacques Cats MIDDELBURG - De hooligans zijn ge waarschuwd: het busje komt zo. Politie en justitie hebben gisteren in Middelburg een rijdend kantoor in gebruik genomen, waarmee ze deze zomer tijdens het Euro pees Kampioenschap voetbal supporters die over de schreef gaan, direct kunnen aanpakken. Het mobiele kantoor is ontwikkeld door de zusterparketten van Middelburg en Breda. Het gaat dienst doen als vooruit geschoven post van het Openbaar Minis terie. Op deze manier kunnen overtre ders binnen enkele dagen voor de rechter worden gebracht. De snelrechtprocedure geldt voor ge weld, zwarte handel in toegangskaarten en handel in drugs in of in de buurt van de stadions. Voor minder ernstige feiten hanteert Justitie speciale tarieven. Op ruiing, verzet bij aanhouding, erf- of lo kaalvredebreuk, belediging, vernieling en mishandeling komt de onverlaat op een transactie van 750 gulden te staan. Baldadigheid en ordeverstoring tijdens dronkenschap kost 250 gulden, voor af steken van vuurwerk wordt het dubbele gerekend. ,,De rijdende rechtbank is iets heel an ders", hielp hoofdofficier van justitie G. Bouman maar meteen een mogelijk mis verstand uit de wereld. „Dat is amuse ment", zei hij, met verwijzing naar de tv- serie. „Dit is bloedserieus." De OM-bus - aanschafkosten drieeënhalve ton - kan ook worden ingezet bij grootschalige ac ties, popconcerten, huiszoekingen en verkeerscontroles. De politie Zeeland, die al eerder met het fenomeen van het rijdend kantoor had kennisgemaakt, zorgde voor de praktische invulling. „Adequaat en snel optreden - lik op stuk dus - is doeltreffend", zei plaatsvervan gend korpschef F. Goudswaard. „De mo biele kantoren staan daar in de toekomst borg voor." Goudswaard noemde de rea lisering een voorbeeld van de nauwe sa menwerking tussen de politie en het parket. „Wij kunnen heel snel zaken doen", stelde hoofdofficier Bouman te vreden vast. Vanuit de desnoods ergens in een weiland geplaatste bus kunnen al le handelingen worden uitgevoerd die tot nu toe alleen nog maar op een vaste plek konden plaatsvinden. Pinautomaat Alle faciliteiten zijn aan boord om aan overtreders en vandalen dagvaardingen te kunnen uitreiken voor een verdere ver volging. Ook het leveren van boter bij de vis is straks mogelijk wanneer in de bus een pinautomaat wordt geplaatst, zodat ook zonder contant geld ter plaatse kan worden afgerekend. De bemanning van het mobiele kantoor moet het wel zonder sanitaire voorzieningen doen. Flitsend „Politie en justitie komen nu net als die omroep naar de mensen toe", grapte de Middelburgse burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek in zijn hoedanigheid van korpsbeheerder van de politie Zeeland. Hij noemde de bus 'een nieuw flitsend medium' waarmee de slagkracht van po litie en justitie kan worden verbeterd. Bovendien weet de overtreder direct waar hij aan toe is. „En het publiek kan zien dat er daadwerkelijk wordt opgetre den." oor Lilian Dominicus ERNEUZEN - De lucht tussen e vakbonden CNV en FNV en hilips is gezuiverd. De vakor- anisaties en de directie van het lektronicaconcern hebben laandag nieuwe afspraken ge laakt over de communicatie, hilips heeft toegezegd de bon en waar nodig, nuttig of zin- ol, vroegtijdig te informeren ver de besluitvorming, fadat dé vakorganisaties eind ecember hun eisen aan Philips fenbaar hadden gemaakt, liep et overleg tussen de partijen ast. CNV en FNV eisten dat de ptwikkeling en de productie an lichtarti kelen (inclusief hneuzen) in Nederland blijft h dat er wordt geïnvesteerd in ieuwe producten. Daarna plgde een heftige briefwisse- ng. „Die brief is duidelijk in et verkeerde keelgat gescho- sn", merkt FNV-bestuurder J. pperus op. •e vakbondsvertegenwoordi- ers reageerden gisteren posi- ef op de verbetering in de com- junicatie. „We hebben elkaar pns diep in de ogen gekeken", ïgtN. Bogaard, bestuurdervan NV Metaal en Elektro. „We jn de laatste tijd niet goed met kaar bezig geweest. De doel- elling van vanochtend was om eer op een normale manier met waar te praten; dat is gelukt, fe werden telkens geconfron- )erd met besluiten die op het foment dat ze bekend werden al onomkeerbaar waren. Nu worden we als vakbond weer se rieus genomen." Cuperus sprak maandag van een stap in de goede richting. „Ze hebben toegezegd ons snel ler te informeren over op han den zijnde ontwikkelingen en de Nederlandse situatie beter te etaleren. Dat is pure winst voor ons." De eerstvolgende stap in de ver beterde communicatie wordt deze maand al genomen. „Bin nen een maand vanaf nu hebben we een gesprek met de directie over de ontwikkelingsactivitei ten op het gebied van nieuwe uitvindingen", meldt Bogaard. Toekomst De toekomst van Philips Ligh ting Nederland kwam ook ter sprake. De vakbonden vreesden dat Philips meer reorganisaties in de lichtdivisie wilde doorvoe ren. „We hadden het vermoeden dat er meer aan de hand was, maar dat blijkt niet het geval te zijn", verklaart Bogaard. „We houden de zaak natuurlijk wel in de gaten, want het is onmoge lijk om van Philips te verwach ten dat wat nu in Nederland zit, er over tien jaar nog steeds is. Maar van een masterplan in de lichtdivisie is op dit moment geen sprake." De vakorganisaties willen bin nenkort met Philips praten over een sociaal plan voor de Terneu- zense werknemers. Wanneer dat gebeurt is nog niet bekend. door Lilian Dominicus WESTDORPE - De pret straalt uit zijn ogen als hij praat over zijn werk als am bassadeur van de stichting Cliniclowns. En als hij een maal begint over de zieken huisclowns gaat de mond niet meer dicht. Westdorpenaar Cees Schrijvers geeft sinds tweeënhalf jaar informatie over de Europese organisatie en zamelt er ook geld voor in. Dat doet hij met tomeloze energie. „Om een glimlach op het gezicht van een ziek kind te toveren", verklaart de enige vertegenwoordiger van de Cli niclowns in Zeeland. Cliniclowns timmert aan de weg. „Het is de bedoeling dat elk ziekenhuis straks zijn ei gen clownsduo heeft", kondigt Schrijvers aan. „Ik verwacht dat eind maart of begin april twee clowns in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes rondlopen. In De Hon te in Ter neuzen komen ze ook, maar voorlopig zijn daar nog geen kinderen. Gelukkig maar, zou ik bijna zeggen. De meesten in de leeftijdsgroep van vier tot zestien jaar gaan naar de zie kenhuizen in Gent of Rotter dam, waar ook cliniclowns zit ten. Sinds kort hebben we ook twee cliniclowns uit Zeeuws- Vlaanderen, een meisje uit Ax el en een jongen uit Terneuzen. Wie dat zijn? Dat mag ik niet zeggen." Schrijvers neemt zijn ambas sadeurschap serieus. In de korte tijd dat hij zich voor cli niclowns inzet, heeft hij meer dan 2 5 0 0 mensen donateur ge- Cees Schrijvers haalde als ambassadeur in korte tijd 2500 donateurs en ruim een ton aan giften voor de Cliniclowns binnen. foto Charles Strijd maakt en met acties ruim honderdduizend gulden aan donaties binnengehaald. „Cli niclowns lééft hier in Zee land", weet hij. De resultaten en bijzonderhe den van alle acties noemt hij bijna in één adem opZo herin nert hij zich nog heel goed de Graaf jansfeesten van vorig jaar in Westdorpe. „De dart en poolvereniging hielden een 24-uurs marathon voor de cli niclowns en vroegen of ik nog een aardige actie wist om af te trappen", grijnst hij. „Heb ik meteen Jan Lonink (burge meester Sas van Gent, red.) ge beld of hij samen met mij het eerste pijltje wilde gooien. Lo nink kwam net van een recep tie uit Hontenisse en dat was wel te merken: hij gooide flink mis. Maar ik had hem zelf ook wel zitten hoor, m oet ik toege ven. Toen de band Busted, die 's avonds zou optreden in De Gravin, van de actie hoorde, gaven ze spontaan vijfhon derd gulden van hun gage. Ging ik toch maar mooi met 3250 gulden voor de clowns te rug." De Westdorpenaar wil ook over de grens kijken. „De con sul van de Rode Neuzen, zoals Cliniclowns in België heet, heeft mij laatst benaderd om mee te doen met de grote acties in België. De fondsenwerving loopt daar nog niet zo goed als hier." door Maurits Sep BURGH-HAAMSTEDE - De provincie laat onderzoeken of de getijdenstroom bij de Oosterscheldekering kan worden gebruikt om energie op te wekken. Volgens een eerder onder zoek, het Energo-project uit 1980, was dit niet haalbaar. Gedeputeerde T. Poppelaars (CDA energie) hoopt echter dat door nieuwe technologi sche kennis een getijdencen- trale bij de stormvloedkering nu wel mogelijk is. Rond de zomervakantie moet Poppelaars' Energienota verschijnen. Daarin worden duurzame energiebronnen in Zeeland op een rijtje gezet. Behalve wind en zon wil de gedeputeerde ook aangeven of waterkracht een optie is. Hij doet dat mede op verzoek van de PvdA-fractie in Pro vinciale Staten. Concrete plannen heeft Pop pelaars nog niet. Hij wil voorlopig alleen weten waar en hoe in Zeeland duurzame energie kan worden opge wekt om te besparen op tra ditionele energiebronnen als gas, olie en steenkolen. Voor dit onderzoek is een samen werkingsverband opgericht vanEcofysenKema. „Pas als Ecofys-Kema vaststelt dat waterkracht haalbaar is als energiebron, gaan we ermee verder." Poppelaars hoopt dat het on derzoek positief uitvalt. „Dan zouden we een ver nieuwend project kunnen opzetten. Op het totaal aan duurzame energieopwek king maakt een getij dencen trale misschien weinig indruk, maar het vernieu wende vind ik belangrijk." In 1980 deden de toenmalige Provinciale Zeeuwsche Energie Maatschappij, Rijkswaterstaat en het Ener gieonderzoek Centrum Ne derland onderzoek naar de opwekking, opslag en distri butie van stroom nabij de stormvloedkering in de Oosterschelde. In deze Ener- go-studie werd onder meer de mogelijkheid van een ge- tijdencentrale onderzocht. Die zou gebruik kunnen ma- j ken van ofwel de horizontale ofwel de verticale stroming. De horizontale stroming ge bruiken voor de opwekking van energie werd ontraden. Dat zou schadelijke gevolgen hebben voor het getij denver- schil in Yerseke, dat belang- I rijk is voor de schelpdiercul- tures en voor het natuurlijk milieu. Spaarbekken Ook aan de verticale stro ming kleven nadelen, stelden de onderzoekers vast. Om de ze bron te benutten, moest volgens de plannen van twin tig jaar geleden van de bouw put Schaar een spaarbekken worden gemaakt. Het kunst matig vergroten van het ver val tussen dat spaarbekken en de Oosterschelde kon energie leveren, maar zou ook energie kosten. Wind energie was in de ogen van de onderzoekers te onzeker. Dieselaggregaten werden betrouwbaar, maar ook te duur geacht. Bovendien zou de hoeveelheid energie uit verticale stroming niet con stant zijn. Poppelaars kent de onder zoeken uit het verleden. Maar de techniek is inmid dels verder. „Mijn inzet is het om bestaande onderzoeken f te gebruiken en te vertalen naar de techniek van van- I daag. Misschien is een getij- dencentrale nu wel mogelij k Is dat niet zo, dan laten we l dat plan weer varen." door Maurits Sep MIDDELBURG - De werkloos heid in Zeeland is in 1999 met twaalf procent gedaald. Aan het eind van de vorige eeuw zaten 10.424 Zeeuwen zonder werk. Een jaar eerder zochten bijna 12.000 mensen een baan. Dit blijkt uit cijfers die Arbeids voorziening Zeeland maandag heeft gepubliceerd. Opvallend is volgens Arbeidsvoorziening dat voor het eerst langdurig werklozen profiteren van het te kort aan personeel. Meer dan de helft van de werklozen die in 1999 een baan vonden, zat al ge ruime tijd thuis. Vooral mensen die een tot twee jaar bij het ar beidsbureau stonden ingeschre ven, vonden makkelijker dan voorheen een nieuwe betrek king. Arbeidsvoorziening verbaast zich er evenzeer over dat de da ling van de werkloosheid onder vrouwen is achtergebleven bij het gemiddelde. Het percentage werkoze vrouwen daalde vorig jaar met nog geen tien procent. In 1998 waren zij nog bezig aan een inhaalrace. Ouderen blijven moeite houden met het vinden van werk. Dat geldt met name voor 5 5-plus sers. De werkloosheid onder de ze groep nam vorig jaar zelfs toe. Maar ook werkzoekenden tussen de 40 en de 55 jaar deel den slechts matig in de grote vraag naar personeel. Jeugdwerkloosheid bestaat niet meer in Zeeland, constatétert Arbeidsvoorziening. De forse daling van het aantal jongeren dat zonder werk zit, zette in 1999 onverminderd door. De werkloosheid onder jongeren zakte met twintig procent. Net als elk jaar nam het aantal werklozen in het laatste kwar taal van 1999 toe. Dat is te wij ten aan het seizoen. In de laatste drie maanden van het jaar zijn vooral in de bouw, landbouw en horeca minder mensen nodig. Vacatures Arbeidsvoorziening registreer de vorig jaar een record-aantal vacatures. In totaal werden 16.000 vacatures aangemeld, vierduizend meer dan in 1998. Sinds 1996 is het aantal vacatu res zelfs verdubbeld. De zakelijke dienstverlening, inclusief de uitzendbranche, heeft de meeste mensen nodig. Ook in de horeca, de detailhan del, de gezondheidszorg en de welzijnssector steeg het aantal vacatures. De toename was het grootst op Walcheren. Daar werden ruim 1400 vacatures meer aangemeld, een groei van 37 procent. In Zeeuws-Vlaan- deren ging het om een groei van 26 procent, in de rest van Zee land om 16 procent. Man schiet met buks uit raam VLISSINGEN - In de omgeving van de Bonedijkestraat in Vlis- singen is maandag een lucht buks in beslag genomen. De buks was van een 26-jarige Vlissinger die uit zijn raam aan het schieten was. Hij leverde zijn geweer vrijwillig in. Buurtbewoners hadden de poli tie op de schutter geattendeerd. Boswachter op Tholen. Daar hoorden ze van op, de oudjes die zich dagelijks verzame len in een van de praathuizen die het eiland rijk is. De man nen zijn allen trots op hun ei land, verslaafd aan de kreken en de polders, maar ze gaan er niet prat op dat ze in een bosrijk gebied wonen. Nee behalve de populieren op de dijken en de kerstbomen die enkele boeren hebben ge plant voor de verkoop, zien ze yjeinig bomen in hun woonomgeving. Roodkapje, oma en de boze wolf zouden zich op Tholen nogal ont heemd voelen. Een boswach ter op Tholen, wat doet die dan? Al nippend aan de jene ver werd het antwoord ge vonden. Een boswachter op Tholen: die wacht op bos. En daar wordt hij nog voor be taald ook. Leek de Thoolse grijsaards geen onaardige baan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 45