Fusie zorginstellingen beklonken Plan voor fietspad door binnenduinen Oosterschelderegio heeft patiëntenraad Controles kosten nog steeds te veel zeeland ,17 Gemeente akkoord met uitbreiding nertsenfarm Nieuwe organisatie biedt zorg aan bijna 500 ouderen ^Mandala tekenen fi dinsdag 1 februari 2000 Bezorgers beter zichtbaar HAAMSTEDE - De Fietsersbond is op Schouwen-Duiveland begonnen aan een proef om bezorgers van kranten, huis-aan- huisbladen en ander drukwerk beter zichtbaar te maken. Zes bezorgers van Ons Eiland en reclamedrukwerk in de Kop van Schouwen en twee in Dreischor trekken deze week op hun route een jack aan, dat is vervaardigd van fluorescerend weef sel met reflecterende stroken. De proef, een initiatief-van provinciaal vertegenwoordiger J. Midavaine van de Fietsers bond, wordt gesteund door het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ). De bezorgers van de PZC en andere door deze uitgeverij ver spreide kranten, huis-aan-huis bladen en reclamedrukwerk beschikken volgens hoofd logistiek en oplage J. Schout al en kele jaren over een fluorescerend en reflecterend vest. Deze vesten - ze zijn destijds met subsidie van het ROVZ aange schaft - voldoen aan de eisen van de Arbeidsinspectie en de Europese Unie. Autokraken in Noordhoek Goes GOES - In de Goese wijk de Noordhoek zijn in de nacht van zondag op maandag twee auto's opengebroken. Van beide auto's werd een ruit ingetikt. Uit een wagen aan de Hoogewei verdween een mobiele telefoon met een waarde van enkele honderden guldens. De dieven doorzochten een auto aan de Hornikswei wel. maar vonden niets van hun gading. Nieuwe flitspaal op Schroeweg MIDDELBURG - Op het kruispunt Schroeweg/Torenweg in Middelburg is een nieuwe roodlicht- en snelheidscamera ge plaatst. Het apparaat werkt vanaf 21 februari. De camera is geplaatst in het verlengde van de Schroeweg. Op dit deel van de Schroeweg en ter hoogte van het kruispunt mogen automo bilisten maximaal 70 kilometer per uur rijden. Noorse werf bezoekt Veeres Hoop VEERE - Vertegenwoordigers van de Noorse houtwerf Fartoyvernsenter uit Normheimsund komen donderdag voor een bezoek aan in Veere. Enkele bestuursleden van Stichting Houtwerf Veeres Hoop bezochten in september vorig jaar de Noorse houtwerf om kennis uit te wisselen. Deze week bren gen de Noren een tegenbezoek. Zij geven een presentatie voor genodigden, onder wie de besturpn en de medewerkers van de Stichting Behoud Hoogaars en de Stichting Houtwerf Veeres Hoop. Ook gaan zij zich tijdens hun verblijf buigen over de werf plannen in Veere. De locatie waar de Veerse houtwerf moet komen wordt be zocht. Tevens gaan ze kijken bij een restauratieproject van Behoud Hoogaars in de oude scheepstimmerfabriek van de Koninklijke Scheldegroep in Vlissingen. De Noren blijven tot zondag in Nederland. Bouw landbouwloods mag verder MIDDELBURG - De bouw van een landbouwloods aan de Oude Rijksweg in Rilland mag gewoon doorgaan; de bouw vergunning voor de bijbehorende bedrijfswoning is door be stuursrechter R. Reinarz echter voorlopig opgeschort. Eerst moeten burgemeester en wethouders van de gemeente Rei- merswaal een beslissing nemen op het door P. J. M. van de Guchte en A Saaman ingediende bezwaar tegen de bouw van de woning. Beiden vochten de verleende vergunningen afgelopen vrijdag bij de rechtbank aan. Zij vrezen voor toekomstige overlast van een koelcel die de familie van Koeveringe op het perceel aan de Oude Rij ksweg wil inrichtenHet echtpaar hoopt op de locatie in Rilland zijn fruitbedrijf, dat nu op verschillende percelen in de gemeente wordt uitgeoefend, te kunnen samen ballen. oor Marcel Modde [EEUWERKERK - De nertsen- vkkerij in Nieuvverkerk mag lOgelijk uitbreiden. Burge- leester en wethouders van de emeente Schouwen-Duive- md zien 'onder voorwaarden' een bezwaar om mee te werken au een vergroting van het be lande bouwblok aan de tolpweg. Dit als alternatief oor de geweigerde verplaat- ng en nieuwbouw van het be- rijf bijna 300 meter verderop. )e nertsenfarm van vader P. J. 3 zoon P. J. T. Flikweert kampt iet ruimtegebrek door de aan gescherpte wettelijke welzijns- eisen voor de dieren. Daarom vroegen de eigenaren het ge meentebestuur april vorig jaar om een principe-uitspraak voor verplaatsing van de fokkerij naar een perceel 260 meter noordwaarts. Burgemeester en wethouders voelen daar weinig voor. Ze beschouwen een derge lijke ontwikkeling als uitbrei ding van het blok intensieve veehouderij en dat druist in het betreffende gebied in tegen het beleid van zowel de gemeente als de provincie. Schaalvergro ting van het bestaande complex hoeft naar de mening van B en W geen problemen op te leveren. De Flikweerts hadden de nieu we accommodatie gepland pal naast het akkerbouwbedrijf van senior. In de huidige hokken mogen maximaal 2500 pelsdie- ren worden gehouden. De nieuwbouw zou ruimte gaan bieden aan 1500 nertsen. Op de huidige stek bleven 600 dieren achter, zo was de bedoeling. Me de binnen dat kader concludeert het dagelijks gemeentebestuur dat er geen sprake is van een be drijf sverplaatsing, maar van een complete nieuwvestiging. Het college is bovendien huive rig voor die optie, omdat het parlement overweegt nertsen- fokkerijen over tien jaar in z'n geheel te verbieden in Neder land. Het nieuwe bouwblok zou nadien gemakkelijk kunnen worden gebruikt voor, bijvoor beeld, het houden van varkens. Kortom, zo'n ontwikkeling zou uit milieuhygiënisch oogpunt voor ernstige problemen kun nen gaan zorgen, stellen B en W in een voorstel aan de gemeente raad. Flikweert senior reageert gere serveerd op het collegevoorstel. Hij is nu vooral benieuwd hoe de voorwaarden zullen gaan lui den, die worden gesteld aan ver groting van het bestaande bouwblok. Hoewel Flikweert eerst nog de behandeling in de commissie grondgebiedzaken en ruimtelijke ordening wil af wachten, geeft hij aan al wel een alternatief plan te hebben klaarliggen. „Ik weet niet of we daarmee uit de voeten kunnen, dat zal nog moeten blijken. Feit is dat je toch voldoende dieren moet kunnen houden, anders krijg je de investering er nooit uit." De commissie bespreekt de pro blematiek rond de nertsenfarm woensdag 9 februari. De open bare vergadering in het gemeen tehuis in Zierikzee begint om 19.30 uur. Willem van Dam ^JRUINISSE - De l'usie van vijf gjuderenzorginstellingen op Ichouwen-Duiveland is een Maandagmiddag plaatsten vertegenwoordigers van de deelnemende instellingen hun róandtekeningen onder de op- ichtingsakte van de stichting uiorgorganisatie Schouwen- Duiveland. Die biedt zorg aan rjijna 500 ouderen, telt ongeveer |ei00 medewerkers en werkt jaar- ijks met een exploitatiebegro- ing van 38 miljoen gulden. Jij verzorgingshuis ln 't Opper ti Bruinisse hing gistermiddag e vlag in top, er werden taartjes eserveerd en glaasjes cham- agne getild. Na een voorberei- van drie jaar is het er lan toch van gekomen. Om be- ^DDELBURG - Trees Verwil- "jftjen verzorgt zaterdag 19 en zondag 20 februari in Middel burg een weekend 'intuïtief andala tekenen' voor vrou- en. ^andala is Sanskriet voor cir kel. De mandala heeft ook een 'Jentrum. Het geheel staat sym bool voor het Alomvattende. De [eelnemers aan het mandala- /eekend streven ernaar hun *eest open en leeg te maken door u neditatie en vervolgens hun ge- oelens in vormen en kleuren te a 'ertalen. Zo ontstaat de mand- ïla. Informatie en aanmelding: ■Trees Verwilligen 0118-616400. ter in te kunnen spelen op de ontwikkelingen in de ouderen zorg én op aandrang van de pro vincie gaan het verpleeghuis Cornelia (Zierikzee), het woon zorgcentrum Poortershof (Brouwershaven) en de verzor gingshuizen Borrendamme (Zierikzee), Duinoord (Burgh- Haamstede) en In 't Opper (Bruinisse) verder onder één ge zamenlijke vlag. Daarbij is het wel de bedoeling dat de diverse tehuizen hun 'lokale cultuur en eigen identiteit behouden'. Aanvankelijk zou ook het Zie- rikzeese verzorgingshuis De Wieken meedoen, maar dat haakte af. Mijlpaal Daarover werd gistermiddag echter met geen woord meer ge rept. Voorzitter W. Munter van de Raad van Toezicht van de nieuwe zorgorganisatie sprak maandag van een 'mijlpaal'. Volgens Munter is tijdens de voorbereidende besprekingen al een 'sterke vertrouwensrela tie' ontstaan tussen de vijf in stellingen die deelnemen in de Zorgorganisatie Schouwen- Duiveland. „De verschillende petten zijn afgezet en alle neu zen staan in dezelfde richting." De nieuwe stichting streeft niet alleen naar meer doelmatigheid maar vooral ook naar 'meer handen aan het bed'. Volgens algemeen directeur A C. M. Schouw zijn met de op richting van de jonge stichting de randvoorwaarden ingevuld om te komen tot een betere ou derenzorg op Schouwen-Duive land. En dat is, benadrukte hij, geen geringe taak. „De zorgsec tor is volop in beweging." Schouw betoogde dat de oude ren op het eiland recht hebben op de best mogelijke voorzie ningen. In dat kader staat er nog heel wat op stapel: In 't Opper gaat nieuwbouw plegen, Bor rendamme is bezig met de voorbereiding van vernieu wingsplannen en Duinoord wil ingrijpend renoveren. Daar naast zullen in het kader van de zorgvernieuwing de bestaande contacten met de thuiszorg ver beterd moeten worden en in de gelijke overeenkomsten worden vastgelegd. Dat geldt ook voor de samenwerking met de wo ningbouwverenigingen Zeeuw- land en WoonZorg Nederland. Na het zetten van de handtekeningen was de fusie een feit en kon de champagne vloeien. foto Janne Wolterbeek Schouwen-Duiveland in oude ansichten CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ZIERIKZEE - Het klassieke gi taarduo Art Scénique geeft za terdag 5 februari een concert in de voormalige vergaderkamer van 's Landskamer aan het Ha venpark in Zierikzee. De uitvoering begint om 20.00 uur. De organisatie is in handen van de Stichting Ars Musica. Ars Scénique wordt gevormd door Freek Grootenboer uit Zie rikzee en Bruno Nelissen. Bei den studeren aan het Brabants Conservatorium. Het program ma omvat behalve werken van onder andere Granados, Sor, Poulenc en De Falla ook een ei gen compositie van Nelissen. 1 - - -V' v /Lr -* i iUWÊÊÊ' De Vroonweg doorsnijdt de natuur in het vroongebied. ..V-. 'I V Aa-'-'H foto Janne Wolterbeek Vroonweg moet verdwijnen ten gunste van natuurgebied door Piet Kleemans RENESSE - Langs de vroegere trambaan tussen Renesse en Haamstede en door het open deel van de binnenduinen komt als het aan de provincie Zeeland ligt een gecombineerd fiets- en wandelpad. Dat pad komt in plaats van de Vroon weg die nu nog het vroonge bied doorsnijdt. De sloop van de Vroonweg maakt deel uit van de landin richtingsplannen voor Sch ou wen-West. Ook in het enkele jaren geleden vastgestelde mobiliteitsscenario Westen- schouwen is met het afsluiten van de weg voor het autover keer al rekening gehouden. Dat kan echter alleen als de re- creatieverdeelweg die Burgh, Haamstede en Renesse moet verlossen van ongewenst au toverkeer, gerealiseerd is. Het streven is om in de tweede helft van 2001 met de a anleg van de ze recreatieverdeelweg te be ginnen. De Vroonweg moet het veld ruimen om een einde te maken aan de versnippering van het binnenduingebied. Dat kanna het verdwijnen van de weg zo wel landschappelijk als hy drologisch weer één geheel worden. Het gebied wordt dan wél doorsneden door genoemd fiets- en wandelpad. Om het pad zo min mogelij kop te laten vallen, wordt het het verhard met schelpen. Vanaf de Kloosterweg bij Haamstede tot landgoed Ga- dra volgt het fietspad het tracé van de vroegere trambaan. Ter hoogte van het landgoed duikt het pad het open deel van het binnenduin in om vervolgens met een boog oostelijk om het plateauduin van Renesse heen te lopen. Vlak voor Renesse, ter hoogte van de huidige uit monding van de Hoogen- boomlaan op de Vroonweg, volgt het fietspad weer het tramtracé. De Vroonweg wordt over de volle lengte gesloopt en de sloot erlangs gedempt. Om het landschap zo min mogelijk aan te tasten komt er geen af rastering langs het schelpen- fiets/wandelpad. Straatmeu- bilair in de voi'm van bankjes waar fietsers of wandelaars even kunnen uitrusten komt alleen aan begin en einde van het pad. Bromfietsen en brom scooters zijn niet welkom op het fiets/wandelpad. Met een alternatief voor het ruiterpad is in de plannen nog geen rekening gehouden. Het is de bedoeling dat dat in de toekomst nog wel gaat gebeu ren. De gemeente ziet het rui terpad als een belangrijke schakel in de ruiterroutes in de Kop van Schouwen. Laten vervallen van het ruiterpad is voor de gemeente onaan vaardbaar. Het voorstel tot sloop van de Vroonweg en aanleg van het fietspad komt woensdag 9 fe bruari aan de orde tijdens de vergadering van de gemeente lijke adviescommissie grond- biedszaken, ruimtelijke orde ning en economische zaken. Deze vergadering wordt ge houden in de kantine van het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. door Mieke van der Jagt GOES - Voorzitter J. C. Broer tjes van de Raad van bestuur van het Oosterscheldezieken- huis heeft maandagmiddag een voorlopige patiëntenraad geïn stalleerd voor de ziekenhuis voorziening in de Oosterschel deregio. Het ziekenhuis voldoet nu eindelijk aan de eis die de Wet Medezeggenschap Cliënten Zorginstellingen (WMCZ) stelt, namelijk dat de gebruikers van een zorgvoorziening inbreng moeten hebben in de beleids vorming. De WMCZ werd al in mei 1996 van kracht en daarmee werd ook de instelling van een cliën tenraad verplicht. Zo gemakke lijk bleek het echter niet om een grondslag te vinden voor de be trokkenheid van gebruikers bij ziekenhuizen. In verpleeg- en verzorgingstehuizen was het varkentje snel gewassen, maar bij de ziekenhuizen bleek extra onderzoek nodig naar de sa menstelling van, en de protocol len voor de cliëntenraden. Uiteindelijk zijn de ziekenhui zen en de patiëntenverenigin gen in Nederland tot een constructie gekomen die als voorbeeld kan dienen voor alle instellingen. De Zeeuwse zie kenhuizen hebben op hun beurt een uniform plan gemaakt voor de drie ziekenhuizen en zijn be gonnen met de werving van raadsleden. De voorlopige patiëntenraad van de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen bestaat officieel uit vijf mensen. J. Adriaansen en J. Willemsen zijn kandidaat gesteld vanuit de patiënten- en consumentenorganisaties in Het Klaverblad. Voorzitter L. C. Hondius is, evenals het lid T. Tuitman, geworven door het ziekenhuis. Een vijfde lid, ook gevonden via een wervingsad vertentie, trok zich op het laat ste moment terug. Het zieken huis zoekt voor haar op korte termijn een vervanger. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het ging in 1999 al beter dan in het jaar ervoor, maar de gemeente Schouwen- Duiveland moet de controle op de naleving van de eigen regels efficiënter maken. Controle, toezicht en handhaving kost de gemeente nog steeds een stuk meer, ruim 450.000 gulden, dan het oplevert. In het verleden heeft het volgens het college van B en W vooral ontbroken aan een goede aan sturing en registratie. Vanuit politie en gemeentebestuur werden allerlei aanvullende en niet-geplande opdrachten gegeven, waarvoor geen finan ciële dekking was. Er is veel ge ïmproviseerd en geëxperimen teerd. Desondanks wist het ambtenarenkorps het in 1999 toch beter te doen dan in 1998. Om alles in betere banen te lei den, komt het college met het voorstel om een controleplan op te zetten. Daarin moet duidelijk staan hoeveel ambtenaren wor den ingezet en hoeveel uren dat mag kosten. Verder dient te worden gewerkt aan een ade quate financiële registratie en een goede coördinatie tussen beleid en uitvoering, zodat de gemeente in de toekomst niet meer voor verrassingen - zoals ongeplande extra opdrachten - kan komen te staan. Het betaald parkeren is het eni ge ondex-deel van controle, toe zicht en handhaving dat de ge meente naar verwachting in 2000 winst oplevert. Deze wordt geraamd op 75.000 gulden. De controles op naleving van de Wet op de openluchtrecreatie kosten de gemeente een halve ton meer dan ze opleveren. Voor wat betreft de markten is er een nog groter verschil tussen lasten en baten. Hier kost toe zicht de gemeente dit jaar naar verwachting ruim 313.000 gul den, terwijl het 93.370 gulden opbrengt. Als het gaat om con- trole op naleving van de Alge- rtxene Plaatselijke Veroi'dening slaat de weegschaal ook naar de min. De gemeente moet ruim een kwart miljoen bijleggen. Wel verwacht de gemeente dat toeristenbelasting en honden belasting in 2000 meer opbren- gen. Hoeveel extra is volgens het college nog niet te zeggen. De evaluatie wordt dinsdag 8 februari besproken tijdens de vergadering van de gemeente lijke adviescommissie externe contacten in het gemeentehuis. Aanvang 19.30 uur. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) Activiteiten in 't Opper BRUINISSE - In 't Opper in Bruinisse wordt woensdag 9 fe bruari een activiteitenmiddag gehouden. Kinderen kunnen onder meer verkleed op de foto gaan (ver- kleedkleren zijn aanwezig), er is een grabbelzak, bezoekers kun nen aan spelletjes meedoen en er is koffie of limonade met wat lekkers erbij. De activiteiten middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. De opbrengst komt ten goede aan de Stichting Vrienden van 't Opper. Klassieke gitaar in Zierikzee Met Nieuwerkerk en Ouwerkerk behoorde het dorp Oosterland in 1953 tot de zwaarst getroffen plaatsen op Schouwen-Dui veland. De gemeente kreeg niet minder dan 65 slachtoffers te be- Ireuren. Bovenstaande foto werd op 27 oktober 1953 gemaakt in de ïabijheid van restaurant 'De Blauwe Keet' langs de Rijksweg te Dosterland. Om precies te zijn schuin tegenover het nog bestaande ^veilinggebouw. Op de foto zien we een gekapseisde bok van de PTT. Reacties op deze rubriek kunnen worden gericht aan CorPols, Post 30, 4300 AA Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39