Mouterij weer langzaam op gang PZC Cursus over het boek bij de film Literaire avonden met Mak, Abdolah, El Bezaz en Noske I Rini Biemans nu al bezig met Kunst- en Cultuurroutes 2001 zeeland 16 Bedrijf in Kloosterzande moet eind dit jaar op volle toeren draaien Van Velzen Zeeuwse Slagerij van het jaar Appelwijn wordt serieuze handel ondernemend zeeland kunst cultuur Ik heb de pest in want mijn nieuwe camper wordt niet verzekerd 1913 dinsdag 1 februari 2000 door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Moute rij Kloosterzande komt lang zaam weer op toeren, nadat het bedrijf vijf maanden geleden werd overgenomen door brou werij Grolsch. Eén kiemkast van de mouterij is weer in be drijf, waarmee twintig procent van de capaciteit wordt ge haald. Mouterij Kloosterzande, des tijds nog onderdeel van Inde pendent Brewing Industry Supplies (IBIS), ging vorig jaar maart na maanden kwakkelen failliet. Naast de lage prijzen op de toenmalige markt lag dat voornamelijk aan mismanage ment van het moederbedrijf, betoogde directeur J. Haeck, nu ook directeur van Mouterij Kloosterzande, destijds. Eind dit jaar. als de contracten van Grolsch met andere moutleve- ranciers aflopen, moet de mou terij weer op volle kracht draaien. Tot die tijd wordt de productie langzaam opgevoerd. Eind fe bruari wordt veertig procent van de capaciteit aangespro ken. In mei zal de moutproduc- tie vervolgens verder worden opgevoerd tot zestig procent en aan het eind van de zomer moet dat zijn opgelopen tot tachtig procent. In 2001 moet de maxi male productie van zon 25.000 ton weer worden gehaald.Di recteur Haeck is tevreden met de ontwikkeling..Nadat de fa briek een jaar heeft stilgelegen, kost het gewoon tijd om weer op volle toeren te draaien. Ma chines moeten worden nageke ken en gerepareerd en er zijn door Claudia Sondervan ZIERIKZEE - Slagerij en trai teur Van Velzen in Zierikzee is door het Bedrijfschap Slagers- bedrijf uitgeroepen tot Slagerij van het jaar in Zeeland. Het be drijf van Agnes en Kees van Velzen behaalde de tweede plaats in de landelijke verkie zing van beste slagerij voor de regio zuid. bestaande uit de provincies Zeeland. Brabant en Limburg. Landelijk haalde de slagerij brons. Er deden na twee voorronden 138 slagerijen mee aan de derde editie van de jaarlijkse verkie zing van het bedrijfschap De titel valt in het 25-ste bestaans jaar als zelfstandige slagerij voor de Van Velzens. Kees van Velzen gaf zijn bedrijf op voor de verkiezing om ach ter de mogelijkheden voor zijn bedrijf te komen. „Elke ondernemer wordt op De rubriek Ondernemend. Zeeland staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. zeker moment bedrijfsblind. Het juryrapport kan aankno pingspunten bevatten om din gen te veranderen/' Het rap port met de motivering van de j urv en de puntenscore laateen week na de uitreiking, nog op zich wachten. In totaal waren er zes selectie procedures eer twaalf finalis ten, per provincie één, overble ven. Sinds september kreeg de aak aan de Schuithaven zes maal juiybezoek en werd een telefonische steekproef gehou den onder 64 huishoudens in de omgeving van de slagerij. Ook klanten in de winkel werden ondervraagd- Onderzoekscn- teria waren de houding van het personeel, de staat van de zaak in winkel, bereidingsruimten en magazijn, kindvriendelijk heid en de mate van ontwikke ling in zowel product- als marktopzichten. „Gekeken is of er nieuwe producten ont wikkeld worden en of de slage rij meegaat in de toenemende vraag naar bereide gerechten De slagerij kent sinds de vesti ging in Zierikzee, acht jaar ge leden, een traiterie die geleid wordt door Agnes van Belzen. Daarvoor dreef het echtpaar achttien jaar een slagerij in Dreischor. Slagerij Van Velzen heeft vier voltijds- en vijf deel- tij dmedewerkers Fruittelers Henk en Resjan Nieuwdorp met hun zelf gebottelde appelwijn, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ingrid Huibers OUDELANDE - Een uit de hand gelopen hobby. Zo om schrijven fruittelers Resjan en Henk Nieuwdorp uit Oudelan- de hun appelwijnmakerij. Dit jaar wordt er zeker tienduizend liter gebotteld. ..Volgend jaar wil ik 25 a 30.000 liter wijn produceren'/ zegt Henk. „Daarmee wordt de wijnmakerij één van de be langrijkste onderdelen van het bedrijf." Na een bezoek aan Zuid-Afri- kain 19 9 6waar het stel diver se wijnmakerijen bezocht, be gon het thuis op kleine schaal appelwijn te maken. „In die tijd zag ik de grondprijzen als maar stijgen en de appelprijzen dalen", vertelt Henk. Be drijf suitbreiding werd steeds minder aantrekkelijk. Toen is het idee geboren om op grotere schaal wijn te gaan maken." Een gloednieuwe loods op het terrein aan de Hellenburg- straat herbergt nu dik,een jaar een complete wijnmakerij .On geveer dertig procent van de jaarlijkse appeloogst wordt er verwerkt. „Eerst worden de appels gese lecteerd", wijst Resjan. „Voor wijn mogen er echt geen rotte plekken in zitten." Daarna wordt het fruit gewassen, in stukjes gehakt en geperst. Het sap wordt in een roestvrij stalen tank in een verwarmde ruimte geplaatst. Daar vindt de gis ting plaats. Na een maand of twee wordt "het sap van de droesem ge scheiden en overgeheveld naar een nieuwe tank. die vervol gens in een gekoelde ruimte wordt geplaatst. „Daar staat de wijn een maand of zes. Elke .twee maanden hevelen we het sap over. Net zolang tot het hel der is", legt Resjan uit. Ook wordt er regelmatig geproefd. Tot slot wordt de wijn gebot teld en van een etiket voorzien. Henk: „Elke maand persen we zo'n duizend liter, zodat je elke maand wijn kan leveren met een vergelijkbare rijpingstijd en kwaliteit," Sinds een maand wordt er daadwerkelijk ver kocht; droge, medium en zoete witte wijn. In eerste instantie wordt de wijn bij lokale super markten en boerderij winkels afgezet. Ook een aantal slijte rijen in onder meer Goes en Zierikzee is benaderd. vijf nieuwe productiemede werkers nodig, waarvoor de werving net is begonnen." Momenteel zijn weer acht men sen in dienst van de mouterij. Haeck verwacht dat dat aantal oploopt tot vijftien tot twintig mensen. „Het definitieve aan tal zal afhankelijk zijn van het aantal parttimers. Bij IBIS wa ren twintig mensen in dienst." Om de nieuwe personeelsleden in te werken en alle apparatuur weer volcontinu te kunnen ge bruiken, is het niet slecht om de productie voorzichtig en gelei delijk op te voeren, stelt Haeck. De geproduceerde mout kan het Kloosterzandse bedrijf tot november op de wereldmarkt verkopen. Haeck: „Grolsch heeft nog con tracten lopen met andere mou terijen. Tot die tijd kunnen wij ons product elders te gelde ma ken. Nu de wereldmarkt weer is aangetrokken, kunnen we op die manier hopelijk ook nog iets terugverdienen van de ver liezen van de afgelopen ander half jaar." Sportactie en kookavond bij Konmar Goes GOES - Chefkok Cas Spijkers kookt vaiiavond, dinsdag in ternationale gerechten in de Konmar Goes. De kok, al vaker te gast bij Konmar Middel burg, is de ster van de eerste in een reeks evenementen die Konmar Goes houdt. In de maand februari houdt de su permarkt wekelijks thema avonden waarbij productgroe pen worden uitgelicht. De supermarkt begon maan dag 31 januari een ondersteu ningsactie voor het vereni gingsleven in en rondom Goes. Verenigingen kunnen een spaarbus aanvragen. In de bus verzamelen de verenigingsle den kassabonnen van de super markt. Zaterdag 29 april stopt de inzameling. Alle kassabon nen worden opgeteld en de ver eniging krijgt van Konmar twee procent van het totaalbe drag uit de eigen bus op de re kening gestort. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het blijft de zer dagen een komen en gaan van schrijvers in Zeeland. Her man Koch, Erik Vlaminck en Yvonne Keuls zijn nauwelijks vertrokken, of Geert Mak, Ka der Abdolah, Naima El Bezaz en Barbara Noske dienen zich aan. De eerste drie bezoeken literaire avonden in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg, de in Ca nada woonachtige Noske geeft een lezing in De Drukkerij in Middelburg. Geert Mak is sinds de publicatie van Hoe God verdween uit Jor- werd (1996) een van de succes volste schrijvers van Neder- ■land. Hij werd geboren in Vlaardingen en groeide op als zoon van een gereformeerd pre dikant in Friesland. Na een studie staatsrecht en rechtsso ciologie belandde hij in de jour nalistiek. Tien jaar lang was hij redacteur van De Groene Am sterdammer, sinds 1985 is hij verbonden aan NRC Handels blad en de VPRO-radio In zijn boeken beschouwt Mak de geschiedenis door de ogen van gewone mensen. In De En gel van Amsterdam (1992) en Een kleine geschiedenis in Am sterdam (1995) duikt hij in het verleden van zijn woonplaats, voor Hoe God verdween uit Jor- werd woonde hij geruime tijd in het Friese landbouwdorp. Het eind 1999 verschenen boek De eeuw van mijn vader is Maks meest ambitieuze werk. Het boek is een biografie van Neder land in de twintigste eeuw in de vorm van een familiegeschiede nis Aan de hand van interviews, oude krantenberichten en be waard gebleven brieven be- schijft hij onder meer hoe het landelijke Nederland van het begin van deze eeuw moderni seert, hoe zuilen worden ge vormd en weer uiteenvallen, hoe de koloniën hun zelfstan digheid krijgen en hoe Neder land door de oorlog rolt. Mak geeft woensdag 16 februari om 20.00 uur een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Op dezelfde plek, op het zelfde uur, verschijnen komen de donderdag 3 februari Kader Abdolah en Naima El Bezaz op uitnodiging van leerlingen van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren. Iran Kader Abdolah is auteur van De adelaars (1993), De meisjes en de partizanen (1995) en De reis van de lege flessen (1997). Onder de kop Mirza schrijft hij co lumns in de Volkskrant. In 1985 verruilde Abdolah zijn vader land Iran voor Nederland. Hij maakte deel uit van het linkse studentenverzet tegen het dic tatoriale bewind van de s j ah en - later - Khomeini. In korte tijd maakte Abdolah zich de Neder landse taal eigen en sindsdien publiceert hij in het Neder lands. Hij vertaalt ook Neder landse literatuur voor Iraanse ballingen. Marokko Naima El Bezaz werd in Marok ko geboren, maar groeide vanaf haar vierde jaar op in Neder land. Ze studeert rechten in Lei den. In 1995 debuteerde zij met De weg naar het noorden, waar voor ze onder meer de aanmoe digingsprijs kreeg van de Inter national Board of Books for Young People. Ze beschrijft m deze roman de wanhoop en kwetsbaarheid van mensen die alles m de steek hebben gelaten in de hoop op een nieuw, beter bestaan in een ander land. Barbara Noske verwierf in 1988 wereldfaam met haar boek Hui len met de wolven, een studie over de relatie tussen 'mens en dier Ze schreef onder meer voor De Volkskrant, Trouw en NRC Handelsblad. Ze is verslaafd aan liften. Al dertig jaar bereist ze liftend de wereld. Onlangs publiceerde ze daarover het boek Al liftend. Ze observeert daarin vreemde volken en cul turen, natuur, milieu en geeft een indruk van haar uitzonder lijke levensstijl. Zondag 6 februari spreekt zij in De Drukkerij over haar werk. Aanvang: 13.30 uur. Jan Hubrecht de Baar foto Lex de Meest- door Mieke van der Jagt GOES - Een bouwer, een onder nemer, een ontdekkingsreiziger: Jan Hubrecht de Baar is het al lemaal. Het is dat je in één leven, zelfs al duurt dat minstens 86 jaar, geen tijd hebt om het alle maal fulltime te doen, maar De Baar heeft zijn best gedaan om er zoveel mogelijk van mee te pikken. Dat doet hij nog. Vol gende week zit hij in het vlieg tuig naar Australië. „Het is wel de laatste keer want ik heb aan niks zo'n hekel als aan dat gedoe op vliegvelden." Als zoon van een klein boertje uit Lewedorp, was hij blij dat hij min of meer toevallig in de olie handel terecht kwam. Hij begon het benzinestation aan de spoorlijn in Goes, dat nog steeds zijn naam draagt. „Mijn zaken liepen prima. Behalve het sta tion langs hgt spoor stichtte ik er nog twee. Maar na twintig jaar hard werken, kreeg ik het aan mijn maag. De dokter zei: 'De zaak verkopen, als je niet hart stikke dood wilt gaan.' Dat was niet makkelijk want je legt er een groot deel van je leven in. Ik heb het toch gedaan en ik ben begonnen met de bouw van een landhuis bij Terlucht. Uit het stuk bouwgrond, een zeer ruime lap, heb ik eigenhandig tonnen puin gehaald. Dat hielp tegen de maagkwaal. Daarna is het huis gebouwd en de tuin aangelegd. Prachtig!" De Baar was altijd al gek op bouwen. Helemaal lyrisch kan hij nog worden over het eerste benzinestationnetje. „Dat kost te toen 3.500 gulden, iedereen verklaarde me voor gek. Maar het was zo'n mooi dingetje: al£ maal ronde hoeken, met ple< terwerk waarin een glimmer zat. Net zilver, met het zonnet" erop." Na de eerste woning op Te® lucht, hadden hij en zijn vroi? de smaak goed te pakken. kochten een kavel aan de luchtse weel, waren genooj zaakt de halve weel erbij te tó' pen, en zetten een ander hui. „Weer een landhuis met wejj veel grond. Alles in de goei' proporties." I1 100 Zeeuwse portretten jj Een reisje naar Spanje, om t- een huisje te passen, bracht familie De Baar ertoe om ookj Spanje een huis te bouwen. El Spaanse woning, natuurlij! met balkons en trappen en w? nig grote ramen. „Uiteindelé, hebben we alles verkocht en zr. we in een flat gaan wonen, mir denin het centrum van Goes."J' Voor de vakanties kocht Baar een camper, die hij veel bruikte in heel Europa, als f niet op bezoek was bij zijn doe ters in Australië of Brazilië, „if heb ik wel een beetje de pestr' want ik heb pas een nieui1 camper gekocht, maar ze willi iemand van 86 niet meer vera keren. Dat is kennelijk een i?' gel. En op naam van mijn vrou die 81 is, kan het niet want heeft nooit leren rijden. Da hebben we nu een beetje sp van." Johanna ter Steege en Massimo Ghini in 'Een vrouw van het noorden'. door Ernst Jan Rozendaal OOSTBURG - Het Ledeltheater in Oostburg organiseert dit jaar opnieuw een cursus rond litera tuurverfilmingen. Op drie maandagavonden in februari en maart verzorgt P. van der Walle een inleiding waarin de litera tuur aan bod komt. Vervolgens kan de verfilming bekeken wor den. Op het programma staan Een vrouw van het Noorden, Les Miserables en Aimee Jaguar. Maandag 8 februari is de beurt aan Een vrouw van het Noor den, een Nederlands/Italiaanse productie van regisseur Frans Weisz. De film, waarin Johanna ter Steege de hoofdrol speelt, is gebaseerd op het boek Aan de weg der vreugde (1908) van Louis Couperus. De schrijver beschouwde deze roman zelf als een van zijn geslaagdste wer ken. Het verhaal gaat over de jonge weduwe Emilie die de pressief is en genezing zoekt in het Italiaanse badplaatsje Bag- ni di Lucca. Ze ontmoet daar de arts Aldo. Als ze een hartstoch telijke relatie met hem krijgt, geneest ze meteen maar als de relatie stukloopt, wordt ze weer ziek. Victor Hugo's bekende roml Les Miserables (maandag 21 bruari) is al éénentwintig k( verfilmd. De eerste keer in 19( Tijdens de cursus staat de verÊ ming van Bille August centras die ervoor gekozen heeft h verhaal van Hugo zo nauwgez mogelijk te volgen. Liam Ne son speelt Jean Valjean, de bu gemeester van wie ontdel wordt dat hij ooit als zwerv het zilver van zijn gastheer sta Hij slaat op de vlucht en ve schuilt zich in een klooster. De film Aimee Jaguar stai maandag 13 maart op het prt gramma. Het waargebeurö verhaal van Lily Wust (gespeel door Juliane Kohier) is opgetf kend door Erica Fischer. Lily man Gunther vecht aan hf oostfront. Lily heeft verschi lende romances met andei mannen tot ze Felice Schragei heim ontmoet. Die stuurt haa onder het pseudoniem Jagu; een liefdesbrief. Aanvankeli; schrikt Lily terug, maar uiteii delijk beginnen de vrouwen eei hartstochtelijke verhouding Wat Lily niet weet is dat Felicfc joods is en gevoelige informati! doorspeelt aan het verzet. Alle cursusavonden beginne om 19.30 uur. foto Klaas Koppe door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Zondag be gint het tweede seizoen van Kunst- en Cultuurroutes door Middelburg. Elke eerste zon dag van de maand vinden ze plaats, met elke keer een ander thema. Voor komende zondag is geen apart thema bedacht. Wel komt kunstenaar Rini Bie mans uit Rotterdam een toe lichting geven op een bijzon der project dat dit jaar tijdens de Kunst- en Cultuurroutes in voorbereiding is om uiteinde lijk gepresenteerd te worden tijdens de Kunst- en Cultuur route in februari 2001. De Middelburgse kunstroute voert langs 24 locaties in de binnenstad waar exposities te bezichtigen zijn of bijzondere activiteiten plaatsvinden. Er wordt gestreefd naar een ver bindend thema. In april zijn dat miniconcerten van klas siek tot pop. in mei klinkt mu ziek vanaf Middelburgse dak kapellen, in juni wordt een grote boekenmarkt gehouden, in juli treden tijdens de Volko rendag verschillende koren op, in augustus is kunst op straat te zien, in september beschil deren kunstenaars de zeilen van Zeeuwse hoogaarsen, in oktober is het thema 'kind en kunst' en in november 'poëzie', waarbij diverse schrijvers en dichters voordrachten hou den. Te kort dag Aanvankelijk had de organisa tie van de Kunst- en Cultuur route voor de eerste editie van 2000 kunstenaar Rini Biemans benaderd, die de afgelopen twee jaar de Rotterdamse Kunstdagen heeft georgani seerd. „Mijn project Biemans Concern is hier inmiddels een begrip", zegt hij. „Ik wil graag naar Middelburg komen om te kijken of mijn manier van wer ken daar ook aanslaat. Alleen- was februari 2000 voor mij veel te kort dag. Dat werkt niet. Mijn voorstel was dus om het een jaar op te schuiven. Dan heb ik een jaar de tijd om die dag voor te bereiden en dan kan ik in ieder geval alle Kunst- en Cultuurroutes van dit jaar bezoeken. Ik kom zon dag wel uitleggen wat mijn plannen zijn." Biemans gaat dit jaar onder meer korte televisie-items ma ken met portretten van kunste naars, discussies en interviews met buurtbewoners. Die zendt hij alvast uit in zijn televisie programma op de Rotterdamse kabel. De complete televisie productie is onderdeel van het evenement dat Biemans wil or ganiseren tijdens de Kunst- en Cultuurroute van februari 2001. Biemans' thema is ontmoeting. „Ik wil mensen meer van kunst laten begrijpen en ze niet door kunst laten afstoten, zoals vooral in de jaren tachtig veel is gebeurd. Dan wordt er werk tentoongesteld dat eigenlijk in een bepaalde context gezien moet worden, maar die context is bewust weggehaald doordat de kunst in een witte ruimte is geplaatst. Enkele vrienden van de kunstenaar en een culturele incrowd herkennen dan de subtiele verwijzingen, maar het grote publiek snapt er de ballen van. Ik denk dan: 'Zeg erbij wat je bedoelt.' Als men sen de expositie onzin vinden, kunnen ze de kunstenaar erop aanvallen. Zo ontstaat een persoonlijke smaak." Op de markt In Rotterdam presenteert Bie mans kunst op de markt, tus sen de kramen van de kooplui. Het grootste deel van het pu bliek komt niet voor de kunst, maar komt er daar toch mee in aanraking. Of hij filmt Turken in een snackbar en zendt zijn film uit temidden van items over kunst, zodat degenen die hij gefilmd heeft bij het terug kijken middenin in een kunst programma vallen. Voor Middelburg speelt hij met de gedachte een fotograaf de opdracht te geven zich bezig te houden met iets wat veel men sen interesseert. Hij zou bij voorbeeld een bekende straat of een bepaald soort gebouwen kunnen fotograferen. „Het is het idee van het Paard van Tro- je. Het publiek komt op het on derwerp af, maar wordt gecon fronteerd met de eigenzinnige kijk van de kunstenaar. Je zou ook een bedrijf op een kunst zinnige manier kunnen pre senteren, zodat de eigen werk nemers het met andere ogen gaan bekijken." De Kunst- en Cultuurroute 'Zo'ndag in Middelburg' vindt plaats van 13 tot 17 uur, Bie mans licht zijn plannen om 16 uur toe in De Drukkerij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 38