Getijcentrale krijgt nieuwe kans Justitie zit hooligans op de huid Verbeten strijd om gegijzelde speeltoestellen r Wethouder keurt straattoilet goed w dinsdag 1 februari 2000 Langdurig werkloze profiteert van krapte op arbeidsmarkt zeeuwse almanak Boswachter }rovincie bekijkt mogelijkheid stroomopwekking bij stormvloedkering NOORD PZC zeela n d In het rijdende kantoor kunnen politie en justitie overtreders tijdens grote evenementen direct beboeten of een dagvaarding meegeven. door Jacques Cats MIDDELBURG - De hooli gans zijn gewaarschuwd: het busje komt zo. Politie en justi tie hebben gisteren in Middel burg een rijdend kantoor in ge bruik genomen, waarmee ze deze zomer tijdens het Euro pees Kampioenschap voetbal supporters die over de schreef gaan, direct kunnen aanpak ken. Het mobiele kantoor is ont wikkeld door de zusterparket- ten van Middelburg en Breda. Het gaat dienst doen als voor uitgeschoven post van het Openbaar Ministerie. Op deze manier kunnen overtreders binnen enkele dagen voor de rechter worden gebracht. De snelrechtprocedure geldt voor geweld, zwarte handel in toegangskaarten en handel in drugs in of in de buurt van de stadions. Voor minder ernstige feiten hanteert Justitie specia le tarieven. Opruiing, verzet bij aanhouding, erf- of lokaal vredebreuk, belediging, ver nieling en mishandeling komt de onverlaat op een transactie van 750 gulden te staan. Bal dadigheid en ordeverstoring tijdens dronkenschap kost 250 gulden, voor afsteken van vuurwerk wordt het dubbele gerekend. „De rijdende rechtbank is iets heel anders", hielp hoofdoffi cier van justitie G. Bouman maar meteen een mogelijk misverstand uit de wereld. „Dat is amusement", zei hij, met verwijzing naar de tv-se- rie. „Dit is bloedserieus." De OM-bus - aanschafkosten drieeënhalve ton - kan ook worden ingezet bij grootscha lige acties, popconcerten, huiszoekingen en verkeers controles. De politie Zeeland, die al eerder met het fenomeen van het rijdend kantoor had kennisgemaakt, zorgde voor de praktische invulling. „Adequaat en snel optreden - lik op stuk dus - is doeltref fend", zei plaatsvervangend korpschef F. Goudswaard. „De mobiele kantoren staan daar in de toekomst borg voor." Goudswaard noemde de reali sering een voorbeeld van de nauwe samenwerking tussen de politie en het parket. „Wij kunnen heel snel zaken doen", stelde hoofdofficier Bouman tevreden vast. Vanuit de des noods ergens in een weiland geplaatste bus kunnen alle handelingen worden uitge voerd die tot nu toe alleen nog maar op een vaste plek konden plaatsvinden. Pinautomaat Alle faciliteiten zijn aan boord om aan overtreders en vanda len dagvaardingen te kunnen uitreiken voor een verdere ver volging. Ook het leveren van boter bij de vis is straks moge lijk wanneer in de bus een pin automaat wordt geplaatst, zo dat ook zonder contant geld ter foto Lex de Meester plaatse kan worden afgere kend. De bemanning van het mobiele kantoor moet het wel zonder sanitaire voorzienin gen doen. „Politie en justitie komen nu net als die omroep naar de mensen toe", grapte de Mid delburgse burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek in zijn hoedanigheid van korps beheerder van de politie Zee land. Hij noemde de bus 'een nieuw flitsend medium' waarmee de slagkracht van politie en justi tie kan worden verbeterd. Bovendien weet de overtreder direct waar hij aan toe is. „En het publiek kan zien dat er daadwerkelijk wordt opgetre den." door Jan-Jaap Broekhuyzen DEN HAAG - Het groenaanne- mersbedrijf Braber uit Renesse en vier andere aannemers in het land moeten honderden speel toestellen ter waarde van ton nen teruggeven aan de rechtma tige eigenaar, de fabrikant Kompan BV uit Zaltbommel. Dat eiste Kompan gisteren in een kort geding bij de Haagse rechtbank. De woedende aannemers heb ben de soms pompeuze toestel len en glijbanen met namen als Aladins Grotten en Elfjespaleis 'gegijzeld' omdat de Zaltbom- melse vestiging van de Deense fabrikant medio vorig jaar plots halverwege een raamovereen komst van vijf jaar met hen brak. De aannemers zouden de toestellen assembleren, vervoe ren en plaatsen voor Kompan, zo luidde die overeenkomst. Daartoe deden de aannemers grote investeringen die ze nor maal gesproken niet zouden hebben gedaan. Bijvoorbeeld ten behoeve van grote loodsen die nodig zijn voor de assembla ge en opslag op hun terrein van een aantal toestellen en ten be hoeve van vrachtwagens voor het vervoer. Daarom was er juist een over eenkomst met een minimum looptijd van vijf jaar gesloten, bepleitte advocaat mr. P. Seve- rijn namens de aannemers. Sommige aannemers hadden zelfs vrachtwagens van Kom pan zelf overgenomen, speciaal met het oog op het contract. Volgens de advocaat beloopt de schade voor Braber Groenvoor ziening door de contractopzeg ging een bedrag van ruim drie ënhalve ton. In totaal zouden de aannemers voor ruim 2,3 mil joen gulden zijn benadeeld. Dat schadebedrag weegt niet op te gen de marktwaarde van het speeltuig dat nu nog wordt vast gehouden door de aannemers. Die waarde zou ruim zes ton be dragen. De zaak is aanhangig gemaakt in bodemprocedure bij de recht bank in Arnhem, maar vooruit lopend op de uitkomst van dat proces spande Kompan BV een kort geding aan omdat het be drijf meent een spoedeisend be lang te hebben bij onmiddellij ke teruggave van de toestellen. Kompan vertelde ook gisteren niet waarom het contract een zijdig werd verbroken, behalve dat er medio vorig jaar in het be drijf een directiewijziging plaatsvond. Raadsman G. van Roeyen meldde dat de fabrikant in het volste recht staat met zijn opzegging. De raadsman wees op kleine lettertjes in de over eenkomst. Lettertjes die door andere partijen weer anders werden uitgelegd. Haast Kompan heeft haast met zijn vordering omdat sommige klan ten op plaatsing wachten, de toestellen goed onderhouden moeten worden en omdat ze mettertijd in waarde verminde ren. Rechter R. Paris stelde de aan nemers voor de toestellen af te geven tegen een door eiser te overleggen bankgarantie (tot dat in de bodemprocedure over de kwestie is beslist), maar daar wilden beide partijen nog over beraadslagen. Ze hebben twee dagen de tijd om er samen uit te komen, anders wijst rechter Pa ris op 10 februari vonnis. Aanhanger weg THOLEN - Vanaf een bedrijfs terrein in Tholen is een aan hangwagen ontvreemd. De dief stal moet tussen zondagochtend en maandagochtend zijn ge beurd. De daders kwamen het terrein op door een hek te force ren. door Maurits Sep MIDDELBURG - De werkloos heid in Zeeland is in 1999 met twaalf procent gedaald. Aan het eind van de vorige eeuw zaten 10.424 Zeeuwen zonder werk. Een jaar eerder zochten bijna 12.000 mensen een baan. Dit blijkt uit cijfers die Arbeids voorziening Zeeland maandag heeft gepubliceerd. Opvallend is volgens Arbeidsvoorziening dat voor het eerst langdurig werklozen profiteren van het te kort aan personeel. Meer dan de helft van de werklozen die in 1999 een baan vonden, zat alge- ruime tijd thuis. Vooral mensen die een tot twee jaar bij het ar beidsbureau stonden ingeschre ven, vonden makkelijker dan voorheen een nieuwe betrek king. Arbeidsvoorziening verbaast zich er evenzeer over dat de da ling van de werkloosheid onder vrouwen is achtergebleven bij het gemiddelde. Het percentage werkoze vrouwen daalde vorig jaar met nog geen tien procent. In 1998 waren zij nog bezig aan een inhaalrace. Ouderen blijven moeite houden met het vinden van werk. Dat geldt met name voor 55-plus- sers. De werkloosheid onder de ze groep nam vorig jaar zelfs toe. Maar ook werkzoekenden tussen de 40 en de 55 jaar deel den slechts matig in'de grote vraag naar personeel. Jeugdwerkloosheid bestaat niet meer in Zeeland, constateert Arbeidsvoorziening. De forse daling van het aantal jongeren dat zonder werk zit, zette in 1999 onverminderd door. De werkloosheid onder jongeren zakte met twintig procent. Net als elk jaar nam het aantal werklozen in het laatste kwar taal van 1999 toe. Dat is te wij ten aan het seizoen. In de laatste drie maanden van het jaar zijn vooral in de bouw, landbouw en horeca minder mensen nodig. Vacatures Arbeidsvoorziening registreer de vorig jaar een record-aantal vacatures. In totaal werden 16.000 vacatures aangemeld, vierduizend meer dan in 1998. Sinds 1996 is het aantal vacatu res zelfs verdubbeld. De zakelijke dienstverlening, inclusief de uitzendbranche, heeft de meeste mensen nodig. Ook in de horeca, de detailhan- del, de gezondheidszorg en de welzijnssector steeg het aantal vacatures. De toename was het grootst op Walcheren. Daar werden ruim 1400 vacatures meer aangemeld, een groei van 37 procent. In Zeeuws-Vlaan deren ging het om een groei van 26 procent, in de rest van Zee land om 16 procent. Man schiet met buks uit raam VLISSINGEN - In de omgeving van de Bonedijkestraat in Vlis- singen is maandag een lucht buks in beslag genomen. De buks was van een 26-jarige Vlissinger die uit zijn raam aan het schieten was. Hij leverde zijn geweer vrijwillig in. Buurtbewoners hadden de poli tie op de schutter geattendeerd. Boswachter op Tholen. Daar hoorden ze van op, de oudjes die zich dagelijks verzame len in een van de praathuizen die het eiland rijk is. De man nen zijn allen trots op hun ei land, verslaafd aan de kreken en de polders, maar ze gaan er niet prat op dat ze in een bosrijk gebied wonen. Nee behalve de populieren op de dijken en de kerstbomen die enkele boeren hebben ge plant voor de verkoop, zien ze weinig bomen in hun woonomgeving. Roodkapje, oma en de boze wolf zouden zich op Tholen nogal ont heemd voelen. Een bosioach- ter op Tholen, ivat doet die dan? Al nippend aaji de jene ver werd het antwoord ge vonden. Een boswachter op Tholen: die wacht op bos. En daar wordt hij nog voor be taald ook. Leek de Thoolse grijsaards geen onaardige baan. loor Maurits Sep ILRGH-HAAMSTEDE - De irovincie laat onderzoeken of te getijbeweging bij de Ooster- cheldekering kan worden ge- iruikt om energie op te wekken. folgens een eerder onderzoek, iet Energo-project uit 1980, vas dit niet haalbaar. Gedepu- eerde T. Poppelaars (CDA, Oiergie) hoopt echter dat door jieuwe technologische kennis en getijcentrale bij de storm- •loedkering nu wel mogelijk is. tond de zomervakantie moet 'oppelaars' Energienota ver- chijnen. Daarin worden duur- ame energiebronnen in Zee and op een rijtje gezet. Behalve vind en zon wil de gedeputeer- le ook aangeven of waterkracht ien optie is. Hij doet dat mede tp verzoek van de PvdA-fractie n Provinciale Staten. Concrete plannen heeft Poppe- aars nog niet voor energieop- vekking uit getij denstroom. Hij vil voorlopig alleen weten waar >n hoe in Zeeland duurzame «nergie kan worden opgewekt im te besparen op traditionele Energiebronnen als gas, olie en teenkolen. Voor dit onderzoek is een samenwerkingsverband opgericht van Ecofys en Kema. „Pas als Ecofys-Kema vaststelt lat waterkracht haalbaar is als Energiebron, gaan we ermee 'erder." Vernieuwend De gedeputeerde hoopt van har te dat het onderzoek positief uitvalt. „Dan zouden we een vernieuwend project kunnen "opzetten. Op het totaal aan iuurzame energieopwekking haakt, een getijcentrale mis schien weinig indruk, maar het vernieuwende vind ik erg be langrijk." |n 1980 voerden de toenmalige provinciale Zeeuwsche Energie Maatschappij, Rijkswaterstaat In het Energieonderzoek Cen- irum Nederland een onderzoek uit naar de opwekking, opslag en distributie van stroom nabij de stormvloedkering in de Oosterschelde. In deze Energo- studie werd onder meer de mo gelijkheid van een getijcentrale onderzocht. Die zou gebruik kunnen maken van ofwel de ho rizontale ofwel de verticale stroming. De horizontale stroming ge bruiken voor de opwekking van energie werd ontraden. Dat zou schadelijke gevolgen hebben voor het getijverschil in Yerse- ke. dat belangrijk is voor de schelpdiercultures en voor het natuurlijk milieu. Ook aan het gebruik van de ver ticale stroming kleven nadelen. stelden de onderzoekers vast. Om deze bron te benutten, moest volgens de plannen van twintig jaar geleden van de bouwput Schaar een spaarbek ken worden gemaakt. Het kunstmatig vergroten van het verval tussen dat spaarbekken en de Oosterschelde kon energie leveren, maar zou ook energie kosten. Windenergie was in de ogen van de onderzoekers te on zeker. Dieselaggregaten werden wel betrouwbaar geacht, maar ook te duur bevonden. Boven dien zou de hoeveelheid energie uit verticale stroming niet con stant zijn. Poppelaars kent de onderzoe ken uit het verleden. Maar, zegt hij, de techniek is nu verder dan in 1980. „Mijn inzet is het om bestaande onderzoeken te ge bruiken en te vertalen naar de techniek van vandaag. We moe ten die onderzoeken opnieuw beoordelen. Misschien is een ge tijcentrale nu wel mogelijk. Is dat niet zo, dan laten we dat plan weer varen. Politie flitst J163 hardrijders Sin Terneuzen IrERNEUZEN - De politie heeft fjnaandag in de Guido Gezelle- Hitraat in Terneuzen 163 be- «ituurders geflitst. De radar registreerde 507 pas santen. Hoogst gemeten snel- leid was 85 kilometer per uur. In le straat geldt een maximum- Ijnelheid van vijftig kilometer per uur. Autokraker steelt wasgoed t j door Edith Ramakers VLISSINGEN-Twintig jaar soebatten was er voor nodig om de Vlissingse Spuistraat met een afsluitbaar en zelf reinigend toilet te verrijken. De ene keer kon een model de toets van de wel standscommissie niet doorstaan, dan jWeer twijfelde de gemeente aan de noodzaak van de publieke voorziening of was het budget ontoereikend. [Maar met Publex hebben we een wc laar wens kunnen regelen", zei wet- ïouder T. Meijers, nadat hij de saniset- e gisteren als eerste mocht gebruiken. Cn daarover was hij tevreden. „Hij doet iet goed." Meijers zei zelf ook weieens loge nood te hebben gehad als hij aan het winkelen was. Een snel cafébezoek of een gang naar de openbare toiletten in de parkeergarage of de bibliotheek was dan noodzakelijk. „Maar dit is ge makkelijker. Ik ga hem gegarandeerd vaker gebruiken." Play-Inn Vooral de stichting Ondernemend Vlis- singen pleitte voor een openbaar toilet. De voormalige voorzitter Jack van Gent haalt het verleden bij de officiële opening even aan. „Ik heb al die jaren van het toilet meegemaakt, of liever ge zegd niet meegemaakt. Al die tijd heb ik het moeten ophouden. Vlissingen mag er wel blij mee zijn, al heb ik wat moeite met de naam sanisette. In Vlis singen is al een Walk-Inn, laten we deze wc omdopen tot Play-Inn." Publex heeft ruim veertig sanisettes in Nederland geplaatst. „We spreken lie ver van straatmeubilair", verduidelijkt algemeen directeur Jocelyn Brouwer. Ze begreep niet dat de welstandscom missie een negatief advies had gegeven voor deze sanisette. „Dit is een van on ze meest neutrale modellen. Er komen geen posters op. Hij i^ vrij onopvallend, alleen als je hem nodig hebt, zie je hem. Goed dat de gemeente het advies van de welstandscommissie naast zich heeft neergelegd." Kosten Vlissingen draaide op voor de aanslui- tingskosten, die geraamd zijn op 10.000 gulden. Publex neemt de onder- houds- en energiekosten voor zijn reke ning. In ruil daarvoor behoudt het be drijf, dat ook in buitenreclame doet, het alleenrecht om in Vlissingen bill boards neer te zetten. Intussen staan 21 billboards langs de Vlissingse wegen. Een bezoek aan het verwarmde toilet kost een gulden. Na elk bezoek wordt de wc gedesinfecteerd en schoongespo- ten. Als een bezoeker langer dan een kwartier op de wc blijft zitten, gaat de deur vanzelf open. „Dat is uit veiligheidsoverwegingen. Stel dat iemand onwel wordt, dan zou die opgesloten blijven. Het is ook be doeld om oneigenlijk gebruik uit te sluiten", legt Brouwer uit. „In andere steden hebben we de ervaring dat er wel eens drugsgebruikers op het toilet gaan spuiten. We kunnen dan heel ge makkelijk blauw licht indraaien. Want met blauw licht kunnen de aders niet worden gevonden. Vlissingen wilde geen blauw licht en ik geloof dat dat hier ook niet nodig is." SLUIS - Een autokraker heeft Zondagavond een auto openge broken op de parkeerplaats Ga- fenmarkt in Sluis. Hij ging er Eandoor met een zak wasgoed Jn drie videobanden. Wethouder T. Meijers (links) bewondert het technisch vernuft van de Vlissingse sanisette, waarvan de ingebruikname na twintig jaar wachten een officieel tintje kreeg: met strik. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37