Tholen rookt knaagkever uit Ml m M IJl m SM m m PZC Bouw op 'groentje' verdeelt politiek Elk ziekenhuis zijn eigen clownsduo Ambulancemotie van Kapels Gemeentebelang krijgt steun zeeland Nieuwe methode moet molen Sint-Annaland redden Auto gestolen 1c cLt KQUMar-J dinsdag 1 februari 2000 door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Met een proef wil de gemeente Tho len de bonte knaagkever be strijden, die in de balken huist van de standerdmolen in Sint- Annaland. De nieuwe methode van knaag- keverbestrijding maakt gebruik van hitte en zuurstofonttrek king. Het aangetaste gebouw wordt verhit, waardoor de bon te knaagkever wordt geacti veerd. Door daarna zuurstof uit de ruimte weg te nemen gaan de kevers dood. De methode is ont wikkeld door Van Lierop/Eco- gen. Risicoanalyse Burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen willen eerst een risicoanalyse laten maken door TNO, waaruit dui delijk moet worden wat de eventuele gevolgen van de aan pak met verhitting zijn. Als blijkt dat zich geen problemen voordoen, wil de gemeente de proef door Van Lierop/Ecogen laten uitvoeren, onder controle door TNO. De kosten, maximaal 30.000 gulden, hoeven alleen te worden betaald als de proef slaagt en er dus geen bonte knaagkevers meer actief zijn. Als de gemeen te besluit de nieuwe methode niet toe te passen dan draait ze wel op voor de kosten van het TNO-onderzoek. Restauratie De standerdmolen in Sint-An naland wacht een nog uitge breidere restauratie. Daarvoor is al in 1997 een bedrag van 185.000 gereserveerd. Begin 1998 is door een architectenbu reau een restauratieplan opge steld, daar bleek echter een be drag van 445.000 gulden mee gemoeid. De plannen worden nu aange past aan het wel beschikbaar zijnde geld. Vooruitlopend op het nieuwe restauratieplan wordt de commissie gemeente lijke ontwikkeling gevraagd advies uit te brengen over het krediet en de aanpak van de bonte knaagkever. De commis sie vergadert maandag 7 febru ari vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. Sterren kijken bij Philippus Lansbergen MIDDELBURG - Volks- sterrenwacht Philippus Lansbergen aan de He rengracht in Middelburg neemt in het weekeinde van 11 en 12 februari deel aan de Sterrenkijkdagen 2000. Het gebouw is vanaf 20 uur geopend. Op tientallen plaatsen m heel Nederland bieden sterrenkundeliefhebbers anderen de gelegenheid om ook eens een kijkje te nemen in de wereld van sterren en planeten. Ster renwachten, planetaria, afdelingen van de Neder landse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde en individuele amateurster renkundigen die een tele scoop hebben geven daar toe de gelegenheid. In Zeeland doet alleen de Volkssterrenwacht in Middelburg mee. Het is voor de 24ste keer dat de sterrenkijkdagen lande lijk worden georgani seerd. Elk jaar trekken zij duizenden bezoekers. De maan is tijdens de da gen een vrij smalle sikkel tot ongeveer half verlicht. Met een telescoop zijn dan vooral langs de grens van licht en donker tientallen kraters te zien op de maan. Op 11 februari staan de planeten Satur- nus en Jupiter vlakbij de maan. Cees Schrijvers haalde als ambassadeur in korte tijd 2500 donateurs en ruim een ton aan giften voor de Cliniclowns binnen. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus WESTDORPE - De pret straalt uit zijn ogen als hij praat over zijn werk als am bassadeur van de stichting Cliniclowns. En als eenmaal begint over de ziekenhuis clowns, gaat die mond niet meer dicht. Westdorpenaar Cees Schrijvers geeft sinds tweeëneenhalf jaar informatie over deze jonge Europese organisatie en za melt er ook geld voor in. Dat doet hij met tomeloze energie. „Om een glimlach op het gezicht van een ziek kind te toveren", verklaart de enige vertegenwoordiger van de Cliniclowns in Zeeland. Cliniclowns timmert aan de weg. „Straks is het de bedoeling dat elk ziekenhuis zijn eigen clownsduo heeft", kondigt Schrij vers aan. „Ik verwacht dat eind maart of begin april twee clowns in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes rondlopen. In De Honte in Terneuzen komen ze ook, maar voorlopig zijn er nog geen kinderen. Gelukig maar, zou ik bijna zeggen. De meesten in de leeftijdsgroep van vier tot zestien jaar gaan naar de ziekenhuizen in Gent of Rotterdam, waar ook cliniclowns zitten. Sinds kort hebben we ook twee cli niclowns uit Zeeuws-Vlaanderen, een meisje uit Axel en een jongen uit Terneu zen. Wie dat zijn? Dat mag ik niet zeggen. Schrijvers neemt zijn ambassadeurschap serieus. In de korte tijd dat hij voor clini clowns inzet, heeft hij meer dan 2500 mensen donateur gemaakt en met acties ruim honderdduizend gulden aan dona ties binnengehaald. „Cliniclowns lééft hier in Zeeland", weet hij, „en dat is heel belangrijk." De resultaten en bijzonderheden van alle acties noemt hij bijna in één adem op. Zo herinnert hij zich nog heel goed de Graaf- jansfeesten van vorig jaar in Westdorpe. „De dart- een poolvereniging hielden een 24-uurs marathon voor de cliniclowns en vroegen of ik nog een aardige actie wist om af te trappen", grijnst hij. „Heb ik me teen Jan Lonink (burgemeester Sas van Gent, red.) gebeld of hij samen met mij het eerste pijltje wilde gooien. Lonink kwam net van een receptie uit Hontenisse en dat was wel te merken: hij gooide flink mis. Maar ik had hem zelf ook best wel zitten hoor, moet ik toegeven. Toen de band Busted, die 's avonds zou optreden in De Gravin, hoorde van de actie, gaven ze spontaan vijfhonderd gulden van hun ga ge. Ging ik toch maar mooi terug met 3250 gulden voor de clowns." door Rolf Bosboom GOES - Grootgrutter Schuite- ma moet de gemeente Goes dui delijk maken waarom super markt Kopak in Wolphaartsdijk niet kan worden verplaatst naar de Papeweg. Dat is de uitkomst van een hoogoplopende discus sie maandagavond in de raads commissie ruimtelijke ordening over het al dan niet bebouwen van 'het groentje' (het Wol- fertsplein) in het dorp. Schuitema heeft al enkele jaren plannen om de Kopak te ver plaatsen van de Hoofdstraat naar het Wolfertsplein. Nadat de plannen medio 1998 op ver zet van omwonenden stuitten, werd besloten dat de kern zelf zou moeten kiezen. Daarvoor heeft de dorpsvereniging in sep tember 1998 een informatie avond gehouden en nadien een enquête, die uitwees dat twee derde van de inwoners voor het bebouwen van het groentje is. Ongenoegen Het college van burgemeester en wethouders heeft daarom in gestemd met de verplaatsing van de Kopak naar het Wol fertsplein. Tot groot ongenoe gen van diverse omwonenden, die gisteravond in de commssie onder meer spraken van een 'schijndemocratie'. Alternatie ve locaties, zoals die tijdens de informatieavond werden aan gedragen, zijn immers niet meer bekeken. De insprekers zeiden te vrezen dat door het bebouwen van het groentje het dorpsge zicht wordt aangetast. Wethouder M. L. 't Hart bana- drukte in een reactie dat de en quête volledig het werk is ge weest van de dorpsvereniging en dat die dat naar zijn indruk zorgvuldig heeft gedaqn. „De gemeente heeft daar niet de hand in gehad." Bovendien, zo zei hij, zijn er wat Schuitema betreft geen alternatieve loca ties omdat het bedrijf uitslui tend naar het Wolfertsplein wil. „Het is daar of niet." Als de ge meente niet meewerkt, zou dat tot gevolg kunnen hebben dat de supermarkt uit Wolphaarts dijk verdwijnt. De commissieleden wensten zich daar in meerderheid niet bij neer te leggen. Zij wilden vooral weten wat er dan mis is met de andere locaties en dan vooral met de Papeweg. „We moeten echt stevig onderhandelen met Schuitema", vond M. P. Diele- man (CDA). „Hij moet aangeven waarom hij wel of niet naar de Papeweg wil gaan." THOLEN - Dieven hebben in de nacht van zondag op maandag een auto blauwe Chrysler Voy ager gestolen uit een garagebe drijf in Tholen-stad. De auto heeft het kenteken FH- DT-32. Ook is geprobeerd een auto te stelen op een terrein voor een woning aan de Oudelandse- poort in Tholen. Het lukte hen niet het toegangshek te force ren. Wel gingen zij ervandoor met twee herenjassen met een gezamenlijke waarde van enke le honderden guldens. GroenLmks en SGP/GPV/RPF deelden dat standpunt. Pas als het bedrijf kan onderbouwen dat de Papeweg met geschikt is, willen ze meewerken aan de verplaatsing van de supermarkt naar het Wolfertsplein. „Als Schuitema niet wil nadenken, dan moet het maar naar het groentje", aldus C. F.Möhlmann (SGP/GPV/RPF). Onbespreekbaar Voor de PvdA is dat in elk geval onbespreekbaar. H. W Hooger- land zei zich te baseren op wat hij heeft gehoord op de informa tieavond van september 1998. Daar heeft een meerderheid vol gens hem zonder meer duidelijk gemaakt dat het groentje beeld bepalend is en dus moet blijven zoals het is. „Wat mij betreft komt er dus nooit een super markt op het groentje." D66 en VVD hebben daar bedui dend minder moeite mee „Ik hecht waarde aan de enquête", zeiJ. M.Jansen. „Wij vinden het erg moeilijk", bekende WD'er W. F. den Herder, die zich enigs zins onder druk voelde gezet. „Hoewel we betwijfelen of er uitputtend is onderhandeld met Schuitema, zeggen we toch met veel schroom ja." Gezien de verdeeldheid in de commissie ging wethouder 't Hart ermee akkoord nog eens met Schuitema te praten over de Papeweg. De weerslag van dat gesprek krijgt de commissie, waarschijnlijk vertrouwelijk, ter inzage. Daarna volgt de defi nitieve besluitvorming. Verbouwde Maranathakerk te bezichtigen GOES - De resultaten van de re cente verbouwing van de Goese Maranathakerk aan de Bergweg in Goes zijn op zaterdag 5 febru ari te bezichtigen. De kerk is uitgebreid met een ontmoe tingsruimte en met extra zalen. Tijdens de openingsdag wordt in de ontmoetingsruimte de ont wikkeling van de Bijbel ge toond. Daarnaast zijn er ook voorwerpen te zien die met de Joodse godsdienst te maken hebben. Het Nederlandse Bij belgenootschap, die de tentoon stelling organiseert, laat ook wat van haar boeken zien. De kerk is.van 10.00 tot 16.00 uur open. door Mieke van der Jaqt KAPELLE - Het Kapelse colle ge van burgemeester en wet houders vraagt de gemeente raad zich op te stellen achter een motie van de fractie Gemeente belang. Gemeentebelang wil dat het be stuur van de Ambulancedienst de Bevelanden naar de rechter gaat om dekking van de tekor ten bij de minister af te dwin gen. De Ambulancedienst de Beve- janden is financieel in de pro blemen geraakt, nadat het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport hogere eisen stejde aan het ambulanceperso*- neel en maximale aanrijtijden van vijftien minuten eiste. Aan dat alles kan de Ambulance dienst wel voldoen, maar de dienst kan niet uit de voeten met de tarieven die het Centraal Or gaan Tarieven Gezondszorg (COTG) baseert op de dichtbe volkte Randstad. Minister Borst Gemeentebelang vindt het pri ma dat de minister Borst zich zoveel zorgen maakt over de kwaliteit van de dienst, maar dan moet zij er het geld maar naastleggen, vinden de Kapel- lenaren. De college is het daar roerend mee eens en vraag de raad de motie te ondertekenen. Ook wil het college de moti e stu ren naar de andere gemeenten op de Bevelanden en naar het provinciebestuur. Inmiddels heeft iedereen alles geprobeerd om de minister zo ver te krijgen dat ze tekorten be taalt. Dat heeft nog slechts gere sulteerd in het bijpassen van een te klein deel van het geld. De rechter is de laatste optie. Het bestuur van de Ambulance dienst moet, volgens de motie, onderzoeken welke juridische stappen de minister kunnen dwingen tot betaling. Het voor stel tot brede ondersteuning van de rechtsgang, komt aan de orde tijdens de raadsvergadering, die dinsdag 8 februari vanaf 19.30 uur wordt gehouden in het ge meentehuis in Kapelle. Rubriek voor gelukwens"^fc ter gelegenheid van geboorte.^-. BBS? verloving, huwelijk, |ubileum. jyfjy examen, enz Ook voor mededelingen over huisdieren. Alleen voor particulieren. V 'J De teksten dienen/moeten I dag vóór plaatsing, uiterli|k 09.00 uur in het bezit te zijn van: advertentie-afdeling Vlissingen. Tarieven: pn|S per regel 3,45 over I kolom. Een regel met grote letter verplicht 6,25 Toeslag voor foto of tekening, maximaal 40 mm. hoog. over I kolom 38.95. over 2 kolom 55,20 LF, BR al I JAAR duurt het feestje. Dank je wel dat ik er soms bij j mocht zijn. CD nr. 20! Ko- mende jaar nog meer feest gewenst. Gk Dit aardige ventje viert vandaag zijn 50e VERJAARDAG Hartelijk gefeliciteerd. Leuneke, Annouk Siebe Stefan, Alwin, Martin Adidas body deodorantspray of doucheschuim Voor sportieve mannen Kies uit 3 geuren. Per stuk 150/200 ml. Met Klantenkaart Poly Color haarverf Kies uit diverse kleuren. Per pak. IjPfr ■*- J| Met Klantenkaart Clean Clear huidverzorgings-producten O.a. Daily Wash, een dagelijkse scrubcrème. Tube 150 ml. Met Klantenkaart Wm §1 ucten Optiform vitamine bruistabletten Kies uit o.a. multivitamine, vitamine-C of kindervitamine. Koker 20 bruistabletten. Met Klantenkaart Vïï Aquafresh flex tandenborstel inter-action Voor een optimale verwijdering van tandplak. Kies uit medium of soft. Per stuk. Met Klantenkaart 5^5" BALSAM y Nivea for men aftershave balsam sensitive Voor een fris en verzorgd gevoel na het scheren. Flacon 100 ml. Met Klantenkaart 3699" Nivea visage Clear-up strip Diepreinigende strips voor het reinigen van de neus. Verwijdert mee-eters direct, ook voor heren. Pakje 6 strips. Met Klantenkaart ngen van Bic Twin wegwerpscheermesjes Normaal, sensitive of lady. WMS^M Zakje 5 mesjes. Met Klantenkaart3^9 ïrmesjes Williams scheergel Kies uit normaal, gevoelige huid of zware baard. Bus 200 ml. Met Klantenkaart J-49" Panty's 50 denier Verkrijgbaar in de maten 36 t/m 46. Per stuk. Met Klantenkaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 32