Tholen wil vrouw als burgemeester PZC PZC Jarige Bibliobus trakteert op theater D66 Goes verlangt rem op grijze golf De Schans bijna klaar voor asielzoekers Oosterschelderegio heeft patiëntenraad Onderzoek conflict PvdA Reimerswaal af zeeland dinsdag 1 februari 2000 b 17 *SGP enige uitzondering in voordracht aan commissie door Rolf Bosboom GOES - De D66-fractie in Goes wil maatregelen 0111 te voorko men dat senioren van buiten de provincie zich in groten getale in de gemeente vestigen. J. M. Jansen pleitte er maandag avond in de raadscommissie ruimtelijke ordening voor het woningbouwprogramma dus danig aan te passen dat de 'grijze instroom' wordt inge damd. Uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) bleek eind vorige week dat de provincie Zeeland zeer in trek is als vestigingsgebied voor 55- plussers. De helft van hen is af komstig uit de provincie Zuid- Holland. D66'er Jansen zei gis teravond vooral benieuwd te zijn wat voor soort woningen die senioren betrekken. De ge meente zou vervolgens daarop moeten inspelen door vooral niet voor die categorie te bou wen, zodat de verdere vergrij zing aan de gemeente voorbij gaat. „Als je de woningbouw afstemt op ouderen buiten Zeeland, dan ben je verkeerd bezig", aldus Jansen. A A van Oosten was het daar met mee eens. „Als er vraag is, moeten we daarvoor bouwen." Om vergrijzing van de provin cie tegen te gaan, zag hij veel meer in maatregelen die jonge ren stimuleren om in Zeeland te blijven. Wethouder M. L. 't Hart, die het standpunt van Jansen met grote verbazing aanhoorde, kon zich vinden in de visie van Van Oosten. Hij wees er op dat ouderen ook vaak kapitaal meebrengen en zeker geen nadelig, eerder zelfs een positief effect op de werk gelegenheid hebben. „Je moet een goed beleid voeren voor be paalde bevolkingsgroepen zo als jongeren, maar dat bete kent niet dat je andere groepen buiten de deur kunt houden." foor Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Met litzondering van de SGP stem- nen alle fracties van de illcjemeente Tholen in met een leisrouwelijke burgemeester als letjpvolger van de huidige burge- ïetjneester H. A van der Munnik. Je politieke kleur van de Teaieuwkomer wordt minder be- ouangrijk geacht dan kwaliteiten Zin persoonlijkheid. Ter do® een speciaal daartoe belegde keaadsvergadering presenteerde ïuibcoburgemeester I. C. Moer- veand maandagavond de pro- Deaelschets aan commissaris van le koningin in Zeeland W. T. van Selder, hoofd kabinet, juridi- Iehe zaken en bestuursonder- jteumng M. M. M. Schoonen en nedewerker burgemeesters- (angelegenheden E. E. van der 5oop. In de profielschets is geen in jolitieke voorkeur opgenomen, >mdat bestuurlijke kwaliteit en a Persoonlijkheid hoger worden it Aangeslagen. Behalve de huidi ge CD A-burgemeester bestaat Eoet college van burgemeester en •lijfrethouders op dit moment uit weien SGP'er, PvdA'er, WD'er en eli^en CDA'er. zipe SGP-fractie heeft als enige nide voorkeur uitgesproken voor vie benoeming van een gehuwde Dnan. PvdA VVD en D66 - en na lgaavraag van Van Gelder ook s hftPF/GPV en CDA - noemen een ocl/rouwelijke burgemeester een „N-eële optie. Alle christelijke st partijen geven de voorkeur aan u\«en burgemeester met een pro- illesestants-christelijke levens- 'rzovertuiging, die kerkelijk mee- refivend is en respect heeft voor Dineders levensbeschouwelijke it opvatting. PvdA WD en D66 Jaiien levensovertuiging als een spiyrivé-aangelegenheid en loemen respect voor ieders op- Zwemvierdaagse in Kapelle ^iet-aangeboren hersenletsel :hifl ieröOES - Mensen met een niet- 'entangeboren hersenletsel, part- aaiers en andere betrokkenen uaiunnen woensdag 9 februari het ïlijLotgenotencontact van Cere- eintraal bezoeken. De bijeenkomst ee® Hotel Terminus in Goes inblaast het centraal station) be- dic^nt om 19.30 uur. atit REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L.Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl vat ting een vanzelfsprekend heid. De profielschetscommissie, waarin alle fracties zijn verte genwoordigd, vraagt om een ei gentijdse burgemeester. Iemand die jong van geest is, ervaring in het openbaar bestuur of be- drij fsleven heeft opgedaan en in staat is vernieuwingen aan te kunnen. Dat laatste houdt on der meer in dat de eerste burger in staat moet zijn om te gaan met de beide provincies die voor Tholen belangrijk zijn, Zeeland en Noord-Brabant. Het be drijfsmatiger werken in de ei gen organisatie en het begrip burgerparticipatie zijn ontwik kelingen die door de nieuwe burgemeester verder zouden moeten worden uitgebouwd. Ook bestuurlijke vernieuwin gen staan op stapel, getuige het onlangs uitgebrachte rapport van de staatscommissie Elzinga waarin aanbevelingen staan om de lokale democratie te verster ken. Van de burgemeester wordt, blijkt uit de pro fielschets, visie op dergelijke ontwikkelingen verwacht. Voor Van Gelder was dat punt aanlei ding om een warm pleidooi te houden voor de huidige benoe ming van burgemeesters dooi de kroon, waarin volgens hem een grote rol voor gemeentera den is weggelegd. Bij de twaalf burgemeestervacatures die de afgelopen zeven jaar in Zeeland hebben opengestaan, schetste hijis steeds sprake geweest van overeenstemming tussen com missaris, minister en vertrou wenscommissie. De vacature voor Tholen wordt 7 februari opengesteld. Van der Munnik beëindigt zijn ambt per 1 juli. iAPELLE - Het Sportcentrum •Jroene Woud in Kapelle en ïwemclub De Bevelanders ge ren op maandag 7 februari in (apelle weer het startschot ma/oor de Nationale Zwemvier- 1 fdaagse. ket£inderen tot tien jaar moeten 90flke dag 250 meter zwemmen, rfüfoor alle anderen is vijfhonderd -aaheter vereist om een medaille te hsrijgen. De vierdaagse wordt eztfan maandag tot en met vrijdag •leegehouden in het zwembad in DUiKapelle. iekEr kan 's ochtends worden ge- rveswommen van 7.30 tot 8.30, 's stafciddags van 14.00 tot 15.00 urn- ver® 's avonds van 18.00 tot 20.00 tur. Tot 8 februari kunnen men- taalen zich inschrijven, pro- Lotgenoten Schrijver/verteller Hans Hagen (r) en muzikant Erik Karsemijer brengen Maliff voor een enthousiast publiek in De Vliete. foto Dirk-Jan Gjeltema door Björn van Empel WISSENKERKE - Om haar 25-jarig bestaan te vie ren houdt de Bibliobus, in samenwerking met de Jeugd Bibliotheek, een theatervoorstelling voor de groepen vijf en zes van basisscholen in Noord-Beve land en Veere. Maandag luisterden 280 oortjes op basisschool De Vliete in Wissenkerke met veel belangstelling naar de voorstelling Maliff van schrijver en verteller Hans Hagen en muzikant Erik Karsemijer. Initiatiefneem ster El Cornelissen, werkneemster van de Bibliobus, wilde iets terugdoen voor de basisscholen. „Dat zijn onze beste klanten. En omdat we iets wilden doen op het gebied van boeken, leek ons dit de beste optie." Het jeugdige publiek was erg onder de indruk van de oosterse instrumenten van Karsemijer. Daarmee be geleidde hij het verhaal, dat zich in de woestijn af speelt. Spannende momenten werden afgewisseld met komische. Maar voor een enkeling waren niet alleen de instru menten en het verhaal interessant. Veel belangrijker waswaarom de muzikant geen sokken droeg. „Het zit lekker en in de woestijn is het veel te warm om sokken te dragen", was het antwoord. Vandaag rijdt de Bibliobus in Veere om daar dezelfde theatervoorstelling te tonen. door Esme Soesman GOES - In gebouw De Schans in Goes is maandag koortsachtig gewerkt om alles in orde te brengen voorde komst van hon derd asielzoekers. Vandaag, dinsdag, komen de eerste vijftig mensen aan in het voormalig ge zinsvervangend tehuis aan de Beukenstraat. Woensdag en donderdag volgen nog eens twee keer vijfentwintig asielzoekers. Sinds bekend is dat De Schans gebruikt gaat worden als aan vullende opvang is met man en macht gewerkt om het gebouw, waarin ooit zo'n dertig lichame lijk gehandicapten huisden, ge schikt te maken voor bewoning door honderd mensen. Zo zijn de rolstoeltoegankelijke toilet ten en douches van weleer in tweeën gedeeld, om de sanitaire voorzieningen te verdubbelen. Uitgangspunt is één wc op zes mensen en één douche op twaalf. De Schans zit daar nu iets boven en beschikt boven dien nog steeds over een toilet voor mensen in een rolstoel. De zesentwintig slaapkamers zijn als drie-, vier- en vijfper- soonskamer ingericht. Daar naast telt het pand twee zesper- soonskamers. Elke kamer heeft een wasbak, ijskast en koffie zetapparaat. Eind deze week zullen de ruimtes voorzien wor den van televisie. De kamers zijn, voor zover nodig was, ge wit en voorzien van nieuwe gor dijnen en vloerbedekking. Pluspunten Beheerder Martij n de Swart is niet onbekend met de opvang van asielzoekers, omdat zijn broer Erik asielzoekers opvangt in zijn hotel in Zoutelande. „Ik vind dit een hele mooie plek om de mensen op te vangen", zegt hij over De Schans. „De kamers De kamers van De Schans worden heringericht als drie-, vier- of vijf persoonskamers voor de asielzoe kers. foto van Dirk-Jan Gjeltema zijn ruim, de toiletten goed en de buurt is hier mooi", vat hij de pluspunten samen. In de hal is plaats voor een algemene ruim te. Grote fauteuils staan in een ruime kring rondom een televi sie opgesteld. Ook heeft de be heerder twee tennistafels en een biljart klaar staan waarmee in ieder geval de circa dertig kin deren die deel uitmaken van de groep asielzoekers zich kunnen vermaken. Er is voorzien in een lesruimte en een ruimte voor verpleegkundige hulp. In het washok zijn de eerste wasma chines en wasdrogers al klaar gezet. In de keuken wachten dertien fornuizen op in gebruik- name en in de voorraadkast staan stapels serviesgoed, pan nen en theedoeken opgeslagen die dadelijk onder de asielzoe kers - die daar zelf zorg voor dragen - worden uitgereikt. Nog niet alle benodigdheden, zoals kledingkasten en een grote keu kentafel, zijn al afgeleverd of geïnstalleerd. „Toen we een maal zekerheid hadden dat dit doorging zijn we er keihard te genaan gegaan. Het belangrijk ste is nu klaar. Kleine dingen zo als plintjes enzo komen later wel", aldus De Swart. Het hoogstnoodzakelijke is al wel gedaan. Zo is het gebouw uitge rust met vier nieuwe brandtrap pen en voorzien van noodver lichting, brandwerende muren en een alarminstallatie. De beheerder, die zelf vieren twintig uur per dag aanwezig zal zijn, verwacht geen proble men van de kant van de buurt bewoners. „We hebben veel po sitieve reacties gehad tot nu toe. Er zijn bijvoorbeeld vrijwilli gers die zich spontaan aanmel den met de vraag of ze iets kun nen doen voor de mensen die hier komen." De asielzoekers zijn allen, meldt directeur C. Wiessner van de Aanvullende Opvang Zuid-West (avo) desge vraagd, afkomstig van onder zoekscentra elders uit het land. Commissie kijkt naar plan voor Waterfront Tholen-stad SINT-MAARTENSDIJK - Er zit schot in het veelbesproken plan Waterfront in Tholen-stad. Het ontwerpbestemmingsplan ligt momenteel ter inzage. De com missie gemeentelijke ontwikke ling van de gemeente Tholen buigt zich in haar vergadering van maandag 7 februari over dit plan. Het plan voor de bouw van een luxe woonwijk met zo'n hon derd woningen en appartemen ten op de landtong voor het stadje Tholen stamt uit de in 1993 vastgestelde nota Recrea tieve Verkenningen Tholen. De ze nota beschrijft de recreatieve mogelijkheden voor de eerst volgende tien tot vijftien jaar. In 1995 volgde, met een plan voor permanente woningbouw, een verdere uitwerking. Na in spraak en overleg die in het eer ste kwartaal van 1998 hebben plaatsgevonden, is het plan nog aangepast. De brug die woon wijk met vaste wal moest ver binden, is komen te vervallen. Wel is er ruimte voor een horeca gelegenheid. SGP-wethouder K. A Heijboer is om principiële redenen tegen het ontwerp-be- stemmingsplan. Parallel aan Waterfront ligt ook het ontwerp-bestemmingsplan Bedrijventerrein Noord ter in zage. Dit plan beschrijft groten deels de al bestaande situatie op dit oude bedrijventerrein en is nabij Waterfront gelegen. Ook over dit bestemmingsplan wordt maandag 7 februari ver gaderd. De commissie gemeen telijke ontwikkeling komt 19.30 bijeen in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Autokraken in Noordhoek Goes GOES - In de Goese wijk de Noordhoek zijn in de nacht van zondag op maandag twee auto's opgengebroken. Van beide auto's werd een ruit ingetikt. Uit een wagen aan de Hoogewei verdween een mobiele telefoon met een waarde van enkele honderden guldens. De dieven doorzochten een auto aan de Hornikswei wel, maar vonden niets van hun gading. Bouw landbouwloods mag verder MIDDELBURG - De bouw van een landbouwloods aan de Oude Rijksweg in Rilland mag gewoon doorgaan; de bouw vergunning voor de bijbehorende bedrijfswoning is door be stuursrechter R. Reinarz echter voorlopig opgeschort. Eerst moeten burgemeester en wethouders van de gemeente Rei- merswaal een beslissing nemen op het door P. J. M. van de Guchte en A Saaman ingediende bezwaar tegen de bouw van de woning. Beiden vochten de verleende vergunningen afgelopen vrijdag bij de rechtbank aan. Zij vrezen voor toekomstige overlast van een koelcel die de familie van Koeveringe op het perceel aan de Oude Rij ksweg wil inrichtenHet echtpaar hoopt op de locatie in Rilland zijn fruitbedrijf, dat nu op verschillende percelen in de gemeente wordt uitgeoefend, te kunnen samen ballen. Knotwilgen vervangen populieren THOLEN - De populieren aan de Parksingel in Tholen-stad moeten het veld ruimen voor knotwilgen. De reden is dat de in 1960 geplante bomen aan vervanging toe zijn. De gemeente Tholen heeft nu het plan knotwilgen op rij te planten en in een aantal groepjes van drie stuks. Daarmee is 35.000 gulden ge moeid. Een bedrag dat ten laste wordt gebracht van de reserve dorps- en stadsontwikkeling. De commissie gemeentelijke ontwikkeling adviseert over dit plan m haar vergadering van maandag 7 februari. De bijeenkomst begint om half acht in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Nieuwe flitspaal op Schroeweg MIDDELBURG - Op het kruispunt Schroeweg/Torenweg in Middelburg is een nieuwe roodlicht- en snelheidscamera ge plaatst. Het apparaat werkt vanaf 21 februari. De camera is geplaatst in het verlengde van de Schroeweg. Op dit deel van de Schroe weg en ter hoogte van het kruispunt mogen automobilisten maximaal 70 kilometer per uur rijden. Het oplettende 'extra oog van de politie' flitst op het moment dat een automobilist deze limiet overschrijdt. De camera komt daarnaast in actie bij het negeren van het rode licht. Ook is er reden voor een bekeuring wanneer er met een hogere snelheid dan zeventig kilometer per uur door groen wordt ge reden. De camera registreert bij één van deze overtredingen afzonderlijk èn een combinatie hiervan. Noorse werf bezoekt Veeres Hoop VEERE - Vertegenwoordigers van de Noorse hout werf Fartoyvernsenter uit Normheimsund komen donderdag voor een bezoek aan in Veere. Enkele bestuursleden van Stichting Houtwerf Veeres Hoop bezochten in september vorig jaar de Noorse houtwerf om kennis uit te wisselen. Deze week bren gen de Noren een tegenbezoek. Zij geven een presentatie voor genodigden, onder wie de besturen en de medewerkers van de Stichting Behoud Hoogaars en de Stichting Houtwerf Veeres Hoop. Ook gaan zij zich tijdens hun verblijf buigen over de werfplannen in Veere. De locatie waar de Veerse houtwerf moet komen wordt bezocht. Tevens gaan ze kijken bij een res tauratieproject van Behoud Hoogaars in de oude scheepstim- merfabriek van de Koninklijke Scheldegroep in Vlissingen. De Noren blijven tot zondag in Nederland. door Mieke van der Jagt GOES - Voorzitter J. C. Broer tjes van de Raad van bestuur van het Oosterscheldezieken- huis heeft maandag een voorlopige patiëntenraad geïn stalleerd voor de ziekenhuis voorziening in de Oosterschel deregio. Het ziekenhuis voldoet nu eindelijk aan de eis die de Wet Medezeggenschap Cliënten Zorginstellingen (WMCZ) stelt, namelijk dat gebruikers van een zorgvoorziening inbreng moe ten hebben in het beleid. De WMCZ werd al in mei 1996 van kracht en daarmee werd ook de instelling van een cliën tenraadverplicht. Gemakkelijk was het niet om een grondslag te vinden voor de betrokkenheid van gebruikers bij ziekenhui zen. In verpleeg- en verzor gingstehuizen was het varken tje snel gewassen, maar bij de ziekenhuizen bleek extra on derzoek nodig naar de samen stelling van, en de protocollen voor de cliëntenraden. Uiteindelijk zijn de ziekenhui zen en de patiëntenverenigin gen in Nederland tot een constructie gekomen die een voorbeeld kan zijn voor alle in stellingen. De Zeeuwse zieken huizen hebben een uniform plan gemaak en zijn begonnen met de werving van raadsleden. De voorlopige patiëntenraad van de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen bestaat officieel uit vijf mensen. J. Adriaansen en J. Willemsen zijn kandidaat gesteld vanuit de patiënten- en consumentenorganisaties in Het Klaverblad. Voorzitter L. C. Hondius is, evenals het lid T. Tuitman, geworven door het ziekenhuis. Een vijfde lid, ook gevonden via een wervingsad vertentie, trok zich op het laat ste moment terug. Het zieken huis zoekt voor haar op korte termijn een vervanger. Het is de bedoeling dat de voor lopige patiëntenraad binnen twee jaar voor een definitieve zorgt. Die zal bestaan uit zeven personen. door Ingrid Huibers KRUININGEN - Het onderzoek naar de strubbelingen in de Rei- merswaalse PvdA-fractie is klaar. Dat bevestigt PvdA'er G. H. W. Noordewier (burgemees ter van de gemeente Oostburg) die zich samen met partijgenoot P. J. Vollaard (wethouder in de gemeente Borsele) sinds mei vo rig jaar over de kwestie buigt. Tijdens een ledenvergadering, woensdag 23 februari, zal het duo conclusies en aanbevelin gen toelichten. Nog deze week moet het rapport bij het afde lingsbestuur van de PvdA de fractie- en steunfractieleden in de bus vallen. Afgelopen voorjaar kreeg raadslid F. J. Lindenberg van fractievoorzitter M. Weststrate van Bewoners Belangen Rei merswaal een motie van wan trouwen aan zijn broek, waar alle fractievoorzitters, inclusief PvdA'er F. van de Water zich achter schaarden. Aanleiding waren de herhaal delijk door Lindenberg gestelde schriftelijke vragen naar de ge meentelijke steun aan noodlij dende ondernemers. Geld dat uit de pot Bijstandsverlening Zelfstandigen komt. Lindenberg wilde van burge meester en wethouders precies weten wie wanneer bijstand ontvangt, wie niet en vooral waarom niet. Die informatie wilde het college met oog op de privacy van betrokken onder nemers niet geven. Een terechte beslissing meenden Van de Wa ter en fractiegenoot C. J. Knuit, die Lindenberg ervan betichtte slechts in één bepaald bedrijf in Krabbendijke geïnteresseerd te zijn. Een uit de hand gelopen conflict, oordeelde het afde lingsbestuur. Tijdens een beslo ten partij vergadering werd daarop beslist een commissie van wijze mannen te vragen de scherven te lijmen. Hoewel Noordewier en Vollaard al voor de zomervakantie met betrokkenen spraken, duurde hët tot half oktober voordat de heren hun eerste bevindingen aan bestuurs-, fractie- en steun fractieleden meedeelden. 'De fractie wil samen verder', was alles wat woordvoerder Noordewier na afloop van die besloten bijeenkomst kwijt wil de. Andere betrokkenen hielden stijf de kaken op elkaar. Uit het nu opgestelde rapport moet duidelijk worden, hoe Van de Water, Knuit en Lindenberg in de toekomst met elkaar ver der moeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31