m Militairen |ang ager voor loon orporaties vragen ruimte voor huurverhoging Borst pakt tekort huisartsen aan prei met 'n sausje Veel interesse voor de anti-spijbelchip Vader onthult beeld dochter iHDfi? Cito-uitslagen zeggen nauwelijks iets over kwaliteit onderwijs binnenland 3 •itiek op personeelsbeleid y Ons recept van vandaag: 1.29 1.29 En onze lekker belegde boterham: Lezer betaalt meer voor Boekenweekgeschenk Sinti en Roma verlangen erkenning van oorlogsleed dinsdag 1 februari 2000 redactie binnenland HAAG - De militaire bon- Is? AFMP en Marver (mare- W^see) dreigen minister De ï(je en staatssecretaris Van r^van Defensie met een 'hete ir'. Die staat de bewindslie- 'te wachten als zij de ver kering in de arbeidsvoor- Gifden van militairen onge- :lfigd willen doorvoeren, al de verhoging van het tioneel leeftijdsontslag en (ging van de overbrug- iuitkering zijn de bonden loom in het oog. Voor AF - voorzitter Snoep is het on- dat de huidige tratie loyale militairen moet jraaien voor de verbeterin- ivoor de nieuwe generatie, ^zei hij gisteren tijdens een b,t e!per moet van qjkstal weg bij wijzen fraude HAAG - VVD-fractie- jfeitter Dijkstal vindt dat /ister Peper van Binnenland- 2]iaken het veld moet ruimen de onderzoekscommissie de Rotterdamse gemeente- ,j met een negatief advies 1. Hij mag aanblijven als het jrzoek naar zijn declaratie- rag als burgemeester van geen harde bewijzen t r fraude oplevert. ^hij door de beschuldigingen fraude is beschadigd als be- 1 jspersoon, is geen reden n' weg te sturen, zei WD-lei- Dijkstal gisteren. „Als het niet zegt; het deugt niet, gjgaan we geen spelletje spe- ejhoe ernstig beschadigd de idster is." Hij hecht veel L irde aan de conclusies van Srapport. „Op grond daarvan -tien wij in Den Haag beoorde- noe te handelen." GPD hoorzitting in de Tweede Kamer over de Defensienota 2000. Als er niet snel duidelijkheic ontstaat over het personeelsbe leid van Defensie, trekken de bonden hun steun voor de nota in. De ergernis richt zich vooral op de verhoging van het leeftijds ontslag tot zestig jaar en eer. verlaging van de overbrug gingsuitkering tot zeventig pro cent. In de praktijk betekent dat een inkomstenderving van tien procent voor de huidige genera tie militairen. Daarnaast vin den de bonden dat de bewinds lieden meer tijd moeten uittrek ken om overtollig personeel te laten afvloeien. Snoep wil de ogen niet sluiten voor de realiteit dat de pensi oengerechtigde leeftijd onder druk staat.,Maar je kan van ie mand van 58 jaar niet'verwach ten dat hij nog over de hei van Bosnië huppelt." De vakbonds man wil daarom geen algemene verhoging van de ontslagleef tijd, maar een gedifferentieerd systeem dat is gekoppeld aan de functie. Werving Heerts en Snoep waarschuwen dat de door hen geconstateerde problemen een negatief effect zullen hebben op de werving van nieuwe, jonge militairen. Het imago van Defensie als een betrouwbare werkgever is in het geding. Als daar niet snel verbe tering in komt, is de krijgsmacht niet meer te vullen en zal Defen sie het ambitieniveau voor vre desmissies onherroepelijk naar beneden moeten bijstellen, me nen de voorzitters. Vrijwel alle fractiewoordvoer ders toonden na afloop van het overleg begrip voor de proble men van de bonden. Ze stellen dat de minister snel duidelijk heid moet scheppen en met een oplossing moet komen. ANP/GPD van onze redactie binnenland GROENLO - Tientallen scholen in Neder land willen hun leerlingen uitrusten met een anti-spijbelchip. De chipkaart en spe ciale datalogger zijn een uitvinding van het bedrijf Nedap in Groenlo. De afgelopen tien weken is er op het Graafschap College in Groenlo met enke le tientallen leerlingen proefgedraaid Daarbij hebben zich geen technische complicaties voorgedaan. „We gaan de komende maanden op een grotere schaal experimenteren. Volgend schooljaar zul len tal van scholen in Nederland de anti- spijbelchip introduceren", zegt H. Klun- der van Nedap. Vooral vanuit het voortgezet onderwijs en de regionale opleidingscentra (ROC's) is er veel belangstelling. Zo verwacht Ne dap dat 25 van de in totaal vijftig ROC's in september de leerlingen met een anti spij belchip zullen uitrusten. „Dat is onder meer het gevolg van strenger toezicht door de overheid op de meldplicht en regi stratie van het schoolverzuim. ROC's die dit niet goed in orde hebben, riskeren een strafkorting op de overheidsbijdrage." Bij het anti-spijbelsysteem zijn de leerlin gen uitgerust met een kaartje dat voorzien is van een pasfoto en personalia. De kaar ten worden ingelezen door een mobiele datalogger. De docent kan voor het begin van de les langs de bankjes lopen, terwijl de leerlingen hun kaart voor de datalog ger houden. Die registreert vervolgens dat de leerling aanwezig is. „Ook de docenten zijn enthousiast. Het kost minder tijd dan alles op te schrijven in een klassenboek. Bovendien is ook het verwerken en uitle zen van alle gegevens een eitje." De docent kan na iedere les of aan het eind van de dag alle gegevens laten uitlezen. De gegevens gaan rechtstreeks naar de computer van de centrale (spijbel)admi- nistratie. Via een modemverbinding kan een docent ook vanaf een nevenlocatie de gegevens doorsturen. „Dat is erg handig, want door de schaalvergroting in het on derwijs komt het steeds vaker voor dat de docenten op verschillende locaties lesge ven", aldus KI under. In hoeverre de chip het spijbelverzuim te rugdringt, valt volgens hem moeilijk te zeggen. „Spijbelaars zullen er altijd zijn. Het voordeel van dit systeem is dat je snel en zeer nauwkeurig het verzuim in kaart kunt brengen. Daardoor is een school in staat om adequater te reageren." ANP DEN HAAG - Prins Bernhard onthulde gisteren een bronzen beeld van zijn dochter, koningin Beatrix. Het beeld van de vorstin, die gisteren in privékring haar verjaardag vierde, staat in de Kanselarij der Nederlandse Orden in Den Haag. Links van de prins de maakster van het portret, Jikke van Loon. foto Ed Oudenaarden/ANP Busramp misschien door inhalen DEN HAAG - Het verkeersongeval met een Nederlandse toe ristenbus in de Franse Alpen waarbij zaterdagavond een 20- jarige vrouw uit Drachten om het leven kwam, is vermoede lijk het gevolg van een inhaalmanoeuvre van een andere bus in combinatie met een glad wegdek. Dat zei directeur M. van Barneveld van reisbureau Snow Tracks gisteren. „Ooggetuigen hebben De Mol-Pelikaan (het busbedrijf) maandagmiddag verteld dat de Nederlandse bus vlak voor de bocht waar het ongeval gebeurdeis ingehaald door een Fran se bus", aldus Van Barneveld. „Daardoor moest de Neder landse bus onverwacht remmen. Volgens chauffeurs van an dere bussen waarmee de bus in colonne reed, was het wegdek in de bocht bedekt met een ijslaag." ANP Regels sloop kassen versoepelen DEN HAAG - De ministeries van VROM en Sociale Zaken moeten de regels voor het opruimen van asbest dat vrijkomt bij de sloop van kassen snel versoepelen. Dat stelt land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland in reactie op onder zoek van TNO. Daaruit blijkt dat bij het afbreken van kassen geen aantoonbare blootstelling aan asbest optreedt. Vorig jaar kregen glastuinders te maken met strenge regels toen bleek dat afdichtkit in kassen het kankerverwekkende asbest bevatte. De tuinders vonden de maatregelen overdre ven en vroegen een onderzoek. Het TNO concludeert nu dat de vrijkomende concentraties asbest onder de wettelijk toege stane normen liggen. ANP Flora 2000 zonder bubbelbaden BOVENKARSPEL - Geen bubbelbaden, geen waterverne- velaar, geen fonteinen en maximaal zestigduizend bezoekers op de 67e Westfriese Flora in Bovenkarspel. Voorzitter J. Haanstra wil niets weten van een doemscenario, maar veilig heidsmaatregelen hebben de hoogste prioriteit. De legionella-epidemie kostte in 1999 aan 28 bezoekers het leven. Volgens Haanstra wordt geen enkele bron toegelaten die de bacterie zou kunnen verspreiden. Het hele leidingen stelsel is vernieuwd en de aanwezige waterpartij wordt tij dens de beurs veelvuldig getest. De Flora wordt gehouden van 18 tot en met 27 februari. ANP Jongeren ziek na slikken XTC ZOETERMEER - Vier Zoetermeerse jongeren zijn in de nacht van zondag op maandag onwel geworden nadat zij XTC had den geslikt. Een 21-jarige jongen raakte buiten bewustzijn en is naar het ziekenhuis vervoerd. De politie Haaglanden on derzoekt waar de pillen vandaan komen. Een politiewoordvoerster kon gisteren niet zeggen of er een link is tussen de Zoetermeerse XTC en een pil uit Eindhoven. Vorige week dook daar een pil op waarin acht milligram strychnine (rattengif) bleek te zitten. Het gele tablet met spik kels kan dodelijk zijn. ANP Boek Dorrestein op Internet AMSTERDAM - Het nieuwe boek van Renate Dorrestein staat vanaf morgen 48 uur lang op Internet. Het geheim van de schrijver is dan op alle Nederlandse online-boekhandels te le zen. De publiciteitsactie komt van uitgeverij Contact. Een woord voerster verwacht niet dat mensen het boek op grote schaal zullen downloaden en uitprinten. „Als het zo is hebben we ontzettende pech." De uitgeverij wil met het experiment er varing op doen met Internet. Ze verwacht niet dat de uitgeve rij in de toekomst romans op Internet zal zetten. Volgens de uitgever is het de eerste keer dat er op zo'n grote schaal samengewerkt wordt tussen Internetboekhandels. Het nieuwe boek van Dorrestein is een autobiografie. ANP rPeet Vogels 1SSTERDAM - De woningcor- a,ities willen de mogelijkheid den om de huurstijgingen te nen variëren. Het kabinet °?t daar vrijdag toe besloten, d meerderheid van de Tweede n ïer en de Nationale Woon- b d, de organisatie voor huur- 3t willen de huurstijging ech- b leperken tot de inflatie, zo'n S eënhalf procent. hoogte van de huurstijgin gen is een heikel onderwerp in de politiek. Een aantal jaar ge leden werden de woningbouw verenigingen zelfstandig en sinds die tijd is het niet langer de overheid die de hoogte van de huurstijging bepaalt. Tussen het kabinet en de woningcorpo raties is toen wel vastgelegd dat de huurstijgingen beperkt zou den blijven tot de inflatie plus een bepaald percentage. De wo ningcorporaties willen die ruimte behouden. Dit jaar is de Advertentie Prei, kort afgesneden, kilo, van 2SO voor Maggi groentesmoor, per doosje, van i85"voor C(1 Magere varkenslappen, kilo, van 12:90"voor 6.90 500 gram, van J25 voor 3.75 Serveertip: Bestrijk de varkenslappen voor het bakken met Zaanse mosterd, voor een lekkere pittige smaak. Cd Gegrilde casselerrib, 100 gram, van 31? voor 1.99 3 halen, 2 betalen: Allinson volkoren, tarwerogge of grof volkoren zonnepit, heel, van &6T voor 5.78 maximale huurstijging vastge steld op 4,25 procent. „Populaire woningen met een lage huur krijgen een grotere verhoging dan woningen die moeilijker verhuurbaar zijn. Het is nu overigens ook al zo dat er woningen zijn die een légere huur krijgen. Het is dus niet de bedoeling om alle huren met het maximum te verhogen", aldus een zegsman van Aedes, de koe pel van de woningcorporaties. Aedes-voorzitter W. van Leeu wen gaat er van uit dat de corpo raties straks vrijheid krijgen de huren naar eigen inzicht aan te passen. „De afspraken met het kabinet zijn vastgelegd in een contract en dat kan niet zomaar worden gewijzigd. Er zal in de Tweede Kamer nog wel een ste vig robbertje worden gevoch ten, maar het contract mag al leen worden veranderd als er Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met Bonuskaart, t/m woensdag 2 februari a: zwaarwegende redenen voor zijn. Wij zien die niet." Eerder hebben de corporaties gedreigd met een claim van vierhonderd miljoen gulden als het kabinet de afspraken niet nakomt. Die dreiging was een belangrijke reden voor het kabi net akkoord te gaan met de ex tra huurverhoging, ondanks de motie van de Tweede Kamer om de huurstijging te beperken. M. van Veen, voorziter van de Nationale Woonbond, ontkent dat er een contract is tussen de corporaties en de overheid. De huurverhoging is niet nodig, denkt Van Veen. „De laatste ja ren hebben de verhuurders ku- nen profiteren van een lage in flatie en een lage rente. Ze hebben dus goed verdiend. Ook uit financieel oogpunt kan staatssecretaris Remkes de huurstijging beter beperken. De voorgestelde huurverhogingen kosten jaarlijks tweehonderd miljoen gulden extra aan huur subsidie. De claims van de de woningcorporaties afkopen kost eenmalig vierhonderd mil joen gulden", aldus Van Vèen. Imago De woningcorporaties begin nen een campagne om de huur sector van haar negatieve imago af te helpen. Met spotjes op ra dio en tv, posters en advertenties met als thema: 'Huren. Dat kan natuurlijk ook.', moet elke Ne derlander van zestien jaar en ouder bewust worden gemaakt dat huurders geen zielige men sen zijn die zich geen koophuis kunnen veroorloven. De cam pagne kost vijf miljoen gulden en zal enige jaren lopen. Een koophuis is de norm gewor den de laatste jaren. Vorig jaar waren er voor het eerst in de ge schiedenis meer koop- dan huurwoningen. Woningcorpo raties beheren in totaal 2,4 mil joen woningen, goed voor 36 procent van de totale woning markt. Particuliere verhuur ders .hebben nog zo'n 800.000 woningen in de verhuur, twaalf procent van het totaal. Bestuurders en functionarissen van woningcorporaties merk ten dat ze zich steeds vaker moesten verdedigen tegen een negatief imago. Op feestjes moesten ze uitleggen dat huur ders helemaal niet zielig zijn omdat ze in een huurwoning wonen. „Kopers zijn slim en huurders zijn dom. Dat lijkt de teneur te zijn. Huurders worden vaak als 'losers' afgeschilderd", aldus Aedes-directeur Van Leeuwen. GPD doorFrangoise Ledeboer AMSTERDAM - De Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) geeft het Boekenweekge schenk van Harry- Mulisch dit jaar cadeau aan iedereen die tijdens de Boekenweek voor ten minste 24,50 aan boeken koopt. Vorig jaar was het ge schenk nog gratis voor wie ten minste 19,50 besteedde. Tijdens de presentatie van de Boekenweek 2000 verwachtte CPNB-directeur H. Kraima gisteren in Amsterdam dat de ze verhoging geen invloed op het kwijt raken van de oplage zal hebben: „Kopers tijdens de Boekenweek besteedden toch al gemiddeld voor 24,50 gul den." Bij de 65ste editie van het eve nement, dat dit jaar duurt van 15 tot en met 25 maart, ver schijnt 'Het Theater, de brief en de waarheid' van Mulisch niet in de gebruikelijke poc- IISBSS Harry Mulisch ketvorm maar als in harde band gebonden uitgave. De oplage bedraagt 768.000 exemplaren. Uitgangspunt voor de auteur was de zaak- Croiset, de acteur die in 1987 zijn eigen ontvoering in scène zette, nadat hij had gemeld een antisemitische dreigbrief te hebben gekregen. Croiset bleek deze zelf te hebben ge schreven. Aanleiding was de voorgeno men opvoering van het toneel stuk 'Het vuil, de stad en de dood' van Rainer Werner Fassbinder. Dat leidde tot een golf van protesten omdat het antisemitische tendensen zou bevatten. Uiteindelijk beleef de het stuk in Nederland al leen een besloten voorstelling in Rotterdam. Mulisch ontving gisteren het eerste exemplaar uit handen van Kraima en vertelde daar na dat hij urenlang met Croiset heeft gesproken om uit te vin den wat hem bewoog. „Ik ben daar niet precies achter geko men. Maar wat me als schrij ver zeer bleef boeien is dat Croiset niet alleen een verhaal bedacht, maar het ook uit voerde. Zijn fantasie werd wel werkelijkheid." Onder de motto 'Lectori Sa- lutem' ('Waarde lezer') nodigt de Boekenweek lezers dit jaar uit kennis te maken met Griekse en Romeinse verhalen uit de periode van rond 700 voor tot rond 300 na Christus. GPD door Ans Bouwmans en Margit Kranenburg DEN HAAG - Het aantal huis artsen mag groeien. Minister Borst van Volksgezondheid pakt het dreigende tekort aan door de opleidingsplaatsen uit te breiden van 361 naar 450. De maatregel kost ruim 21 miljoen gulden. Om verschillende redenen dreigt het tekort aan huisartsen de komende jaren op te lopen. Een grote groep oudere huisart sen gaat binnen enkele jaren met pensioen. Jongere huisart sen willen vaker parttime werken. Verder zeggen de huis artsen dat de werkdruk de afge lopen jaren enorm is opgelopen. Borst komt met de uitbreiding tegemoet aan een eis van de Tweede Kamer. Voor half janua ri moest ze met een plan van aanpak komen. In een brief aan de Tweede Kamer schrij ft ze dat ze pas rond 1 maart alles rond heeft. Wel heeft ze nu alvast op papier gezet wat ze tot dusverre geregeld heeft. Vorig j aarbesloot ze al tot 3 6 ex tra plaatsen. Daarvoor is een bedrag van bijna negen miljoen gulden per jaar nodig. In totaal is er ongeveer dertig miljoen no dig voor de uitbreiding. Overleg Om op termijn genoeg artsen te hebben die de vervolgopleiding tot huisarts kunnen volgen, moet ook het aantal toegelaten studenten omhoog. Nog deze week voert Borst hierover over leg met minister Hermans van Onderwijs. Borst denkt dat het aantal eerstejaarsstudenten door Achille Prick DEN HAAG - De resultaten van Cito-toetsen in het basisonder wijs zeggen amper iets over de kwaliteit van het onderwijs op die scholen. Scholen moeten ho ge Cito-scores dan ook niet mis bruiken als reclamespotje voor het aantrekken van nieuwe leer lingen. Dat zegt de nieuwe voorzitter van het Procesmanagement Pri mair Onderwijs (PMPO), J. Kok. Deze week maken 145.000 ba sisschoolleerlingen de vrijwilli ge Cito-toets. De Onderwijs raad heeft onlangs voorgesteld verplichte toetsen in te voeren. Zo kan worden gemeten of scho len erin slagen kinderen op een bepaald minimumniveau te krijgen. Tegenstanders vinden dat met zo'n verplichting te veel nadruk wordt gelegd op toetsen en scoren. „Een van onze prioriteiten is de kwaliteit van het onderwijs", zegt Kok. Het PMPO helpt in opdracht van het ministerie van Onderwijs basisscholen bij het invoeren van nieuw onderwijs beleid. „De vraag is hoe we scholen zo ver krijgen dat zij zelf zorgen dat ze elke dag beter worden. Dat heeft niets met Ci to-scores te maken. Die zeggen iets over de kennis van een kind, en zijn alleen bedoeld als onder steuning bij de adviezen voor het vervolgonderwijs." „Scholen gaan de Cito-scores misbruiken om ouders ervan te overtuigen dat zij met een goede school te maken hebben. Dat lijkt mij niet de bedoeling. Er zijn meer scholen in de zoge naamde 'betere buurten' die on derpresteren dan in achter standswijken. En dan heb ik het niet over Cito-scores, maar over de vraag of een school erin slaagt het maximale uit een kind te halen." De kwaliteitsbewaking van het onderwijs is volgens Kok uitein delijk vooral een taak van de In spectie van het Onderwijs. „On derwijs is niet zo simpel te beoordelen. Een school heeft te maken met zoveel invloeden van buiten; daar moet rekening mee worden gehouden. Daarom moet de inspectie nu zorgen dat zij zelf met zinvolle gegevens over basisscholen naar buiten komt. Via Internet bijvoor beeld." Ouders moeten zich volgens Kok goed afvragen op welke wijze zij zich kritisch opstellen tegenover een school. „Vaak is het erg eendimensionaal; hun belang is namelijk hun kind. En als een ouder thuis negatief praat over school of een leer kracht, dan kiest een kind uit eindelijk altijd voor de ouder. Dat werkt dus niet. Ouders moeten zich niet als een harde consument opstellen maar als partner in de opvoeding." GPD omhoog moet van 1930 tot 2010. De huisartsenopleiding duurt drie jaar en volgt op een afge ronde studie medicijnen. Het is volgens Borst niet mogelijk de studie in te korten. Borst bekijkt met staatssecreta ris Vermeend van Financiën hoe de gevolgen van het nieuwe be lastingstelsel voor de goodwill- uitkering kunnen worden ver licht. Oudere huisartsen hebben aangekondigd eerder te willen ophouden met werken, omdat ze er anders financieel op ach teruitgaan. GPD van onze redactie binnenland BEST - Sinti en Roma, in de volksmond beter bekend als zi geuners, willen net als de joodse gemeenschap genoegdoening en rechtsherstel. De Landelijke Sinti Organisatie (LSO) hoopt daarover deze maand overleg te voeren met de Nederlandse overheid. De LSO wil een eerlijk deel van de 250 miljoen gulden die de overheid volgens de commissie- Van Kemenade moet geven aan de joodse gemeenschap. De be langenorganisatie weet nog niet op hoeveel geld haar achterban recht heeft. Sinti en Roma heb ben en hadden geen bankreke ningen, effecten, levensverze keringen of pensioenen. Bezit tingen, zoals woonwagens, sie raden en contant geld, stonden nergens geregistreerd. De Roma en Sinti voelen zich te kortgedaan door de commissie- Van Kemenade. „In het ruim vijfhonderd pagina's tellende rapport worden 25 regels gewijd aan de roof en deportatie van Sinti en Roma. De informatie die dit rapport geeft is minimaal en zou je uit schoolboeken kun nen halen." „Onze overlevenden van de Tweede Wereldoorlog hebben nog steeds geen erkenning ge kregen voor het leed en onrecht dat ons door de nazi's is aange daan", zegt LSO-woordvoer- ster L. Weiss. Volgens hem staan het Nederlands Auschwitz Co mité en de Stichting Joods Maatschappelijk Werk achter de ideeën van de LSO. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3