Isoleren Oostenrijk is riskant PZC Outsider John McCain bedreigt Republikein George Bush junior Vereniging Nederland-Oostenrijk houdt vol Bush trakteert fans op sport en vlees feiten en meningen Haider kan garen spinnen bij eventuele Europese sancties Haider halt 1 februari 1950 dinsdag 1 februari 2000 van onze redactie buitenland Een isolatiepolitiek ten op zichte van Oostenrijk is voor de Europese Unie de meest wenselijke reactie op eventuele regeringsdeelname van de ex treem-rechtse politieke partij FPÖ van Jörg Haider. Dat zegt drs. J. van der Meulen, onder zoeker aan het Instituut voor in ternationale betrekkingen Clingendael. „Maar van een politieke isolatie van Oostenrijk mogen geen overdreven resultaten worden verwacht", zegt Van der Meu- len, die op persoonlijke titel rea geert op de ontwikkelingen in Oostenrijk. Hij schetst in een adem het dilemma dat met de beoogde isolatie van het Alpen land onstaat. „Door isolatie van Oostenrijk op grond van regeringsdeelna me van extreem-rechts, groeit het risico dat Haider zich nog nadrukkelijker in de rol van 'underdog' manoeuvreert. Dat kan ertoe leiden dat de FPÖ uit groeit tot de grootste partij van Oostenrijk. Haider kan dan zelfs aanspraak maken op de post van kanselier. Desondanks blijft Europa het meest gebaat bij een isolatiepolitiek". meent hij. Verwarring Van der Meulen waarschuwt dat het standpunt dat EU-voorzit- ter Portugal gisteren bekend maakte, tot verwarring kan leiden. „Ik begrijp niet goed wat Portugal precies wil met het verbreken van de bilaterale contacten, maar de contacten op technisch niveau voort te zet ten. Houden dan alleen de ministers van Verkeer en Water staat contact en de staatshoof den niet? Ik vraag me af of Por tugal goed heeft begrepen wat de consequenties van dit stand punt zijn." Volwaardig lid De Clingendael-onderzoeker wijst erop dat Oostenrijk vol waardig lid is van de Europese Unie. „Het Verdrag van Amster dam biedt de mogelijkheid maatregelen te nemen tegen lid staten die de mensenrechten niet respecteren, discrimineren of de democratische waarden niet handhaven. De Europese ministerraad moet dan vaststel len of er inderdaad sprake is van overtreding van het Verdrag van Amsterdam. Daarna kan bij voorbeeld worden besloten Oostenrijk het stemrecht te ont nemen." Van der Meulen ziet overigens geen parallel tussen de politieke ontwikkeling in Oostenrijk en de opkomst van extreem-rechts in Nederland en België in de ja ren tachtig en negentig. „Ex treem-rechts is in Oostenrijk al sinds de Tweede Wereldoorlog sterk vertegenwoordigd, mede door de grote aanhang destijds van het nationaal-socialisme. Zonder 'bruin verleden' had ie mand in Oostenrijk zogezegd door Ferdi Schrooten Hitiers machtsovername in Oostenrijk was in de jaren dertig voor de Vereniging Ne derland-Oostenrijk reden om zichzelf op te heffen. De in 1945 herboren vereniging is anno 2000 opnieuw ongerust over Oostenrijks extreem rechtse koers. Voorlopig wordt echter nog niet overwogen om er voor de tweede keer mee te stoppen. „Ik kan me geen herhaling van de jaren dertig voorstellen," zegt directeur Hugo Weiland van de Vereniging Nederland- Oostenrijk. De vereniging richt zich op versterking van de culturele en vriendschappe lijke banden tussen Nederland en Oostenrijk en op bevorde ring van de wederzijdse kennis van literatuur, kunst, weten schap en historie. Weiland is helder over de poli ticus Jörg Haider, wiens ex- treem-rechtse FPÖ op het punt staat deel te nemen aan de re gering. „Voor mij behoort die man tot het slechtste dat poli tiek kan bieden. Een populist, die alleen belust is op macht en geen verantwoordelijkheden kent. Griezelig. Vooral omdat hij zo ongelofelijk veel charis ma heeft. Hij is net een profeet die iedereen voor zich weet te winnen." De groeiende internationale weerstand tegen regerings deelname van de FPO vindt Weiland maar al te begrijpe lijk. „Een Oostenrijk alleen voor de Oostenrijkers. En een vreemdelingenhaat die zo ont zettend primitief is. Dat kun je in het moderne Europa toch niet meer maken. Toch denkt hij dat de gevolgen van Haiders populariteit wel zullen meevallen. „Zeker, der- Inwoners van Brussel demonstreerden gisteren bij de Oostenrijkse ambassade tegen de mogelijke regeringsdeelname van Jörg Haider. foto BenoTt Doppagne/RTR tig procent van de kiezers heeft op Haider gestemd. Maar de meesten waren proteststem mers. Die doorzien de com plexiteit van de moderne sa menleving niet en willen graag eenvoudige taal horen. Maar Oostenrijk is inmiddels zo in gekapseld in Europa dat Hai der echt niet zomaar zijn gang kan gaan." Het is volgens Weiland een te ken aan de wand dat Haider zelf geen post in de regering neemt. „Dat wil de president van Oostenrijk ook niet." Dat Haider daardoor als de grote man achter de schermen moge lijk nog meer macht krijgt, sluit Weiland niet uit. „Als hij in de regering zit, dan valt hij misschien vanzelf op zijn neus. Dat moet je nu maar afwach ten." Van opheffing van de Vereni ging Nederland-Oostenrijk, zoals in 1938, is voorlopig geen sprake. „Maar als er weer zo'n toestand komt dat zo iemand alleen aan de macht komt, dan moeten we nog maar eens in conclaaf." GPD geen politieke toekomst, een uitzondering als ex-kanselier Bruno Kreisky daargelaten. Dat is in Nederland niet het geval geweest." ANP/ GPD De Europese Unie heeft de opmars van het b: gedachtegoed in het Oostenrijkse landsbes een opvallend ferm halt toegeroepen, week zal blijken of het dreigen met bevriezing v; Europese relaties voldoende is om de extreem-red FPÖ van Jörg Haider uit de regering te houden. Eur heeft in elk geval ongewoon snel en krachtig gu| geerd. Bij alle zorgen over de sombere ontwikkeling in Oostenrijk is dat een opluchting. Nederland staat niet in de voorste gelederen van Europese front. België, Frankrijk en naar verluidt - Duitsland hebben onder het Portugese voorzitterscj het sterkst aangedrongen op actie. De Nederlandse/ latenheid is wellicht te verklaren uit het gemak mee de Nederlandse politiek tot nu toe extreem-redj* geluiden heeft kunnen marginaliseren. Glimmen* Janmaat en hun volgelingen kregen nooit goed voel de grond. Janmaat kwam, eenmaal doorgedrongen^ de Tweede Kamer, niet verder dan een figuranten^ Als extreem-rechts zich in ons land al een spreekjj wist te verwerven, slaagde de beweging er gelukkigs in zich volstrekt ongeloofwaardig te maken. Haider is echter van een veel beangstigender kalf} Met zijn gelikte presentatie heeft hij een zeer groot j van de Oostenrijkse kiezers overtuigd. Zijn aan]v mag dan, gemeten op Europese schaal, even onbert dend lijken als die van Janmaat in Nederland, r stemmen kunnen het'Oostenrijk voor de Oostenrijk tot keihard beleid maken. Dat kan Europa zich!v permitteren, zelfs niet in de marge. Zeker als dez meenschap zich in oostelijke richting uitbreidt,- open grenzen nodig om economisch en sociaal e wicht te bereiken. Bovendien vrezen meerdere Europese landen terec voorbeeldfunctie van de vrijage tussen de Oostenr christen-democraten en rechts-radicalen. Ook in|^ gië en Frankrijk weet extreem-rechts doorgaanslj als Haider, grote aantallen proteststemmers te lijib Zo staat in België het Vlaams Blok van Filip De Wiis klaar om komend najaar bij de gemeenteraadsves3 zingen het 'cordon sanitaire' van de overige pari 1 massaal te doorbreken. Dan dreigt het Eigen Volk 1 de Belgische gemeentebesturen definitief te doorh den. jj ra Europa tracht deze ontwikkeling nu te keren mete van zijn zwaarste wapens. Als dit geen effect heeft,r 1 slechts de mogelijkheid Oostenrijk Europees stemiy te ontzeggen. Of Jörg Haider zich zorgen zal m over een mogelijk isolement van Oostenrijk is de vr\ Mogelijk zien de FPÖ-leider en zijn trawanten er een bevestiging in van hun weinig verheffende idoc over 'buitenlanders'. De hoop is nu meer gevestigd de christen-democraten van de ÖVP. Zij raakten he{h derhandelen met de socialistische SPÖ beu. Air christen-democraten de brede Europese afkeuring,., maar een beetje serieus nemen, zullen zij Oosteiie; aan een moreel zindelijke regering helpen. hi door John Wanders De locatie waar de Repu blikeinse kandidaat Ge orge W. Bush op de avond van 'Super Bowl Sunday' zijn fans begroet, oogt als de set van een actiefilm: de verkie zingsbijeenkomst heeft plaats in een oude vliegtuig hangar in Portsmouth (New- Hampshire). Afgedankte toestellen van de legendarische luchtvaart maatschappij Pan Am vor men een dramatisch decor. Buiten staat de Air Force 2, het regeringsvliegtuig van vice-president Al Gore, die een paar stadjes verderop campagne voert voor zijn ei gen kandidatuur. „Van wie is de Air Force 2 volgend jaar?", schreeuwt een mollige jongen met meli ge praatjes vanaf een podium tot de circa achthonderd aanwezigen. Hij geeft zelf het antwoord: „Van George W. Bush!" Hij maakt het overwinningsgebaar van de Bush-campagne: niet twee, maar drie opgestoken vin gers (wijsvinger, middelvin ger, ringvinger). Niet de V van Victorie, maar de W van Walker, George Bush' tweede voornaam. Dat er in het Bush-kamp ge makshalve van George W. ge sproken wordt, of kortweg W. (spreek uit: dobbeljoe), is be grijpelijk. Het onderscheidt de Texaanse gouverneur en Republikeinse favoriet van zijn beroemde vader, oud president George Bush. De wedstrijd tussen de St. Louis Rams en de Tennessee Titans wordt op videoscher men weergegeven. Corridor Iets verderop creëren veilig heidsagenten met gele linten een corridor tussen het pu bliek en het eerste Pan Am- vliegtuig. Als er dan een bel begint te rinkelen, schuift langzaam een van de toren hoge deuren van de hangar open. Blauw en rood schijn sel van een zwaailicht dringt de hal binnen. Een sirene blaft en een politiewagen trekt op. In haar kielzog rijdt de tourbus van Clintons mo gelijke opvolger de hangar binnen, herkenbaar aan het opschrift 'New Hampshire is Bush Country' en de kente kenplaat 'GBUSH'. Onder luid gejuich van het publiek stapt de kandidaat zelf als eerste uit de bus. Hij draagt een sportief blauw jack. Achter hem verschijnen de gezichten van zijn echtge note Laura en zijn partijge note Elizabeth Dole. Sinds ze zich afgelopen najaar terug trok uit de race om de Repu blikeinse nominatie, geldt 'Liddy' Dole als een groot kanshebber op het vice-pre- sidentschap onder Bush, als deze in november de algeme ne verkiezingen wint. Bush krijgt meteen van alles in zijn handen geduwd. Eerst een nummerbord met het op schrift NXT PREZ, afkorting voor 'de volgende president'. Vervolgens een peuter die hard begint te huilen, omdat ze door een vreemde wordt vastgehouden in het felle licht van televisielampen. Daarna tientallen verkie zingsaffiches, boeken en T- shirts, die hij geduldig voor ziet van zijn handtekening. Paniek Plots ontstaat er paniek on derzijn lijfwachten. Ze heb ben op een galerij in de nok van de hangar, deels verscho len in de duisternis, een man ontdekt. Met gestrekte ar men wijzen ze hem aan. Wat doet die kerel daar? Heeft hij een geweer? De man op de ga lerij maakt zich uit de voeten wellicht nerveus geworden van de wijzende vingers en de priemende blikken diep be neden hem. Als ze zich eindelijk door de menigte hebben gewurmd, bestijgen George Bush en Laura het podium om zich neer te laten ploffen in twee televisiestoelen. De presi dentskandidaat, met een glimlach op het gelaat, wipt zijn stoel meteen achterover. Het is een bizar schouwspel: George Bush als een 'Joe Six- pack' lui achterover op het podium, met achter hem een gigantische Amerikaanse vlag. Met de Super Bowl op de televisie en hot-dogs en vette varkensribben op de enorme barbecue. Met overal het rood, wit en blauw van de verkiezingscampagne en de Pan Am-vliegtuigen als stille getuigen. Dan neemt de kandidaat plaats achter het spreekge stoelte. Zijn eerste woorden luiden: „Ik dacht even dat ik nooit meer uit die stoel zou kunnen komen." GPD De voorverkiezingen van afgelopen week in Iowa liet hij aan zich voorbijgaan. Daar viel voor hem niks te halen. Hoe anders is de situatie voor John McCain in New Hampshire, waar van daag cruciale voorverkie zingen plaatsvinden. Het uur van de waarheid is na bij. En als de schijn niet bedriegt, dan gaat de out sider-uit Arizona een deuk slaan in het gouden imago van George W. Bush ju nior, de favoriet voor de Republikeinse nominatie. door John Wanders Het is koud voor de deur van de American Legion Post 7 in Rochester (New Hampshire). Het vriest een graad of dertig. „Toen ik-de bus uitstapte, dacht ik even dat mijn hart stopte", grapt de man voor wie iedereen naar de veteranenpost gekomen is. „Maar ik vind het leuk." Zou Amerika haar nieuwe pre sident kiezen op basis van de vraag wie van de zeven overge bleven kandidaten de meeste humor heeft, dan zou John Mc Cain in november glansrijk de verkiezingen winnen. Zijn humor is hard. Om aan te geven dat de ongekende periode van economische bloei niet te danken is aan de Democratische president Clinton, maar aan het macro-economische inzicht van Alan Greenspan, de hoogbe jaarde voorzitter van het stelsel van Amerika's centrale banken, zegt hij: „Zou Alan Greenspan morgen dood gaan, dan zouden we hem meteen moeten oplap pen en in zijn bureaustoel moe ten neerzetten, met een zonne bril op zijn kop en schmink op zijn gezicht. Dan zou hij nog wel een jaartje of drie meekunnen." McCain weet ook wat zelfspot is. „Ik bracht in september mijn kinderen naar de openingsdag van het schooljaar. Stapt er een goed uitziende jonge vrouw op mij af die zegt. 'Senator, wat leuk dat u uw kleinkinderen naar school brengt'." Ais een ervaren conferencier blikt de 63-jarige McCain met grote ogen de zaal in, wachtend op de reactie van zijn fans die zonder uitzondering weten dat hij met een aanzienlijk jongere vrouw getrouwd is, bij wie hij vier jonge kinderen heeft. „Nooit ga ik weer naar de ope- John McCain, zoals hij zichzelf graag afgebeeld ziet: voor een reusachtige Stars and Stripes. foto Henny Ray Abrams/EPA ningsdag van een schooljaar." Zou Clintons opvolger uitslui tend worden geselecteerd op grond van het criterium 'bewe zen moed', dan zou McCain he lemaal op zijn sloffen het Witte Huis veroveren. Meermaals in zijn leven als vliegenier bij de Amerikaanse marine zag hij de dood in de ogen. Op 26 oktober 1967 werd hij tijdens zijn 23e missie boven Noord-Vietnam neergehaald. Hij overleefde niet alleen de crash, maar ook het 'Hanoi Hilton', bijnaam voor het beruchte Noord-Vietname se strafkamp voor Amerikaanse kri j gsgevangenen Militaire code Als zoon van een admiraal, de toenmalig commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in de Pacific, was hij in het Hanoi Hilton een gewild object voor vijandelijke propagandama- kers. Maar McCain weigerde zich te laten misbruiken. Hij verzette zich tegen de hem gebo den invrijheidsstelling. Krijgs gevangenen worden vrijgelaten volgens de militaire code, hield hij vol: wie het eerst komt, mag het eerst weg en hij was nog lang niet aan de beurt. Hoe meer Mc Cain volhardde in zijn weige ring, hoe harder zijn ondervra gers hem sloegen. Lichamelijk gebroken, maar geestelijk nog niet kapot, keer de hij, 37 jaar oud, aan het eind van de Vietnam-oorlog samen met zeshonderd lotgenoten als een held terug in de VS, na vijf jaar gevangenschap, waarvan twee jaar in eenzame opsluiting. Dat fascinerende levensverhaal loopt als een rode draad door zijn campagne. Het is zijn sterk ste wapen. Toen hij tijdens het laatste televisiedebat in New Hampshire door opponent Alan Keyes werd aangevallen op zijn - volgens Keyes - te liberale standpunt over abortus, ant woordde McCain afgemeten: „Ik heb meer dan genoeg men sen zien sterven. Ik weet hoe waardevol het leven is. Ik heb daarover van u geen lessen no dig." In de veteranenpost in Roches ter spreekt hij een zaal van circa tweehonderd mensen toe. Im pliciet suggereert hij dat zijn di recte tegenstander, George W Bush, nog niet rijp is voor het presidentschap: onvoldoende leiderschapskwaliteiten. Niet toevallig scoort McCain goed bij oorlogsveteranen en bij kiezers die aangeven dat ze na de scandaleuze Clinton-jaren meer dan aan wat ook behoefte hebben aan een leider met mo reel gezag. Hoogmoed Senatoren beschouwen zichzelf per definitie gekwalificeerd voor het hoogste ambt van dit land, zegt McCain. „Een senator moet wel heel erg beschonken zijn, wil hij verklaren dat hij niet is opgewassen tegen de zware verantwoordelijkheid van het presidentschap." Die hoogmoed is evenwel niet de re den waarom hij zich kandidaat heeft gesteld. „Ik ben er aan begonnen omdat ik wil opkomen voor de vetera nen. Elke maand verliezen we dertigduizend veteranen uit de Tweede Wereldoorlog. Zij heb ben nu onze hulp nodig, in de vorm van goede gezondheids zorg. Maar ze krijgen die hulp niet. Dat is een schande." GPD Kinderfeestje Prinses Beatrix zal pas zater dag haar verjaardag vieren. Tientallen vriendjes en vrien dinnetjes komen dan naar Soestcüjk om het feestje mee te vieren. Er worden films ver toond en op een versierde tafel zullen lekkernijen prijken rond een aquarium waarin cel luloid vissen ronddobberen. Brand Maandagmiddag is brand uit gebroken in het postkantoor in Bergen op Zoom. Voorbijgan gers zagen rook door het dak komen en waarschuwden de brandweer. Deze had de brand snel onder controle maar het bluswater veroorzaakte zulke grote waterschade aan de ver deelkasten van de telefoq centrale dat het telefoonvi keer enkele uren stil lag. Waterstofbom L De Amerikaanse presidr Truman heeft de commisk voor atoomenergie opdraL gegeven te beginnen metw productie van de waterstL bom. De kosten voor de oft wikkeling van de bom bed|r gen naar schatting vier rrL jard dollar. Natuurkundig^ verwachten dat de waterstl bom al het leven in een gebik', zo groot als de Verenigde SU ten kan vernietigen. Senath Lucas verklaarde namens 1) Congres: „Ik bid God dat \j~ nimmer van de waterstofbo gebruik hoeven te maken". Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax. (0115)686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie; redactie@pzc.nl exploitatie; internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag; op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in ti spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- l/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22,00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro! permaand; 36,70 (nvt.) I per kwartaal: 100,00 101,65) [j per jaar: 380,00 (ƒ381,65) U Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag;/ 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van I de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2