Nieuw hotel wordt buur te hoog Anna Catharina wil graag naar huis PZC PZC W oningstichting wijst vraag om breder pad af Storing stremt Stationsbrug zeeland 17 Jarige Bibliobus trakteert scholieren op theater ierbouwplan Golf zicht Domburg inzet geding ■bestelbus raakt Vlissings meisje Muziekkorpsen n Zoutelande Eredienst in "loefi Centrum Nieuwe flitspaal op Schroeweg Noorse werf bezoekt Veeres Hoop Autokraken in Noordhoek Goes Bouw landbouwloods mag verder Knotwilgen vervangen populieren Skinny Jim The Wildcats in Groen Licht Sterren kijken bij Philippus Lansbergen dinsdag 1 februari 2000 door Björn van Empel WISSENKERKE - Om het 25- jarig bestaan te vieren houdt de Bibliobus, samen met de Jeugd Bibliotheek, een theatervoor stelling voor de groepen vijf en zes van basisscholen in Noord- Beveland en Veere. Maandag luisterden 280 oor tjes op basisschool De Vliete in Wissenkerke met veel belang stelling naar de voorstelling Maliff van schrijver en vertel ler Hans Hagen en muzikant Erik Karsemijer. Initiatief neemster El Comelissen, werkneemster van de Biblio bus, wilde iets terugdoen voor de basisscholen. „Dat zijn onze beste klanten. En omdat we iets wilden doen op het gebied van boeken, leek ons dit de bes te optie." Het jeugdige publiek was erg onder de indruk van de oosterse instrumenten van Karsemijer. Daarmee bege leidde hij het verhaal, dat zich in de woestijn afspeelt. Span nende momenten werden afge wisseld met komische. Maar voor een enkeling waren niet alleen de instrumenten en het verhaal interessant. Veel belangrijker was, waarom de muzikant geen sokken droeg. „Het zit lekker en in de woes tijn is het te warm om sokken te dragen", was het antwoord. Vandaag rijdt de Bibliobus in Veere om daar dezelfde voor stelling te tonen. oor Miriam van der Schot [IDDELBURG - De buur- rouw van hotel Golfzicht in wuiburg heeft zich maandag ij de bestuursrechter in Mid- elburg verzet tegen de bouw vergunning die de gemeente lepere heeft verstrekt voor her- leouw van het hotel. Volgens lepurvrouw E. Schunck wordt et hotel hoger dan voorheen en T#d de gemeente geen toestem- oipng mogen geven. Tehunck is eigenaresse van de xprcelen en woningen naast het ljjtel. Zij verhuurt een deel van iije wonmgen aan vakantiegan gers. Eén van de redenen waar- vetn zij de zaak voor de rechter eeft gebracht, is dat het nieuw bouwen hotel ramen krijgt, iardoor gasten straks in haar kijken. „Het nieuwe hotel door de hoogte en het gevaar overlast een negatieve in- ;d hebben op de waarde en nlrhuurbaarheid van de wonin- jn", stelde haar raadsman A A i rand, t zjLISSINGEN - Een twaalfjarig njeisje is maandagmiddag in lissingen aangereden door een pstelbus. I |j bleef ongedeerd, maar de be- jtuurder reed door nadat hij 'lar gevraagd of alles goed met iar was. Haar fiets bleek licht jlschadigd. Ze reed over de :heldestraat, richting Aagje ikenstraat, toen een witte be- >lbus zonder richting aan te iven, wilde keren richting Paul •ugerstraat. De bestuurder !tjg het meisje over het hoofd. )ij maakte een smak, maar ikte niet gewond. De politie faagt getuigen zich te melden. büTELANDE - Muziekver eringen Luctor et Emergo uit outelande, OKK uit Westka- llé en ONDA uit Ritthem ge- In zaterdag 5 februari een con- mjrt in Zoutelande. Het concert l een try-out voor het KNF- k, nterfestival, dat zaterdag 19 91 jruari plaatsvindt in Middel- rf rg. De try-out begint om •a .30 uur in zaal Middendorp. i n|IDDELBURG - Het Soefi Antrum Middelburg houdt vindag 6 februari een informele redienst rond het thema 'twij- t j, is dat nodig?', pjpt gaat er tijdens deze dienst jjfa, te ontdekken dat in alle ge- e^'en eenzelfde essentie zit. Tij- efns de dienst zitten deelnemers j]i een kring en lezen ze uit de ijilige geschriften van de hin- •jjes, boeddhisten, zoroastriërs, jrfien, christenen en moslims. slot wordt gelezen uit een 'apefigeschrift, dat alle niet met rupne genoemde religies verte- iunwoordigt, over het thema eijn de bijeenkomst. De bijeen- ejmst is in gebouw De Vier Ele menten aan de Breeweg in Mid- .mburg en begint om 10.50 uur. - REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 n| Postbus 31 n 4460 AA GOES n Tel: <0113) 273000 s j Fax: (0113)273030 e e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman .1 te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot - K.L. de Vries (sport) u CENTRALE REDACTIE M Oostsouburgseweg 10 "i Postbus 18 14380 AA VLISSINGEN n 1 Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Volgens de gemeente voldoet de hoogte van 11.50 meter aan de wettelijke eisen. Het gebouw is zes meter hoog. De hoogte mag met maximaal vier meter wor den overschreden door de zoge noemde 'ondergeschikte bouw delen'. Dat zijn onder meer schuine daken en dakkapellen. In dit geval verstaat de gemeen te het schuine dak daaronder. De nokhoogte komt daarmee op tien meter. Daarbij heeft de ge meente vrijstelling verleend voor een afwijking van maxi maal vijftien procent en dat brengt de hoogte in totaal op 11.50 meten Verdieping Een vraag die belangrijk is voor de uitspraak van vandaag luidt: is er sprake van een onderge schikt bouwdeel? Want de twee de verdieping wordt niet be paald een zolderkamertje, maar lijkt meer op een complete ver dieping. Dat komt doordat het dak aan de linkerkant schuin is en vervolgens plat blijft. Voordat rechter T. Damsteegt zich over die vraag kon buigen, moest hij op de zitting nog heel wat duidelijkheid scheppen in termen en berekeningen waar mee de vertegenwoordigers van de gemeente en de aannemer kwamen. Zo vroeg hij hen: hoe bepaal je de nokhoogte? Is hier wel sprake van een nok omdat de bovenkant van het gebouw plat is? Hoe moeten de betref fende wetsartikelen worden ge lezen en zijn bouwwerken het zelfde als gebouwen? Procedures Als de rechter het verzoek van Schunck toewijst, bestaat de mogelijkheid dat de bouw wordt stilgelegd. Voor de eige naar van Golfzicht, de familie Los, zou dat betekenen dat er nog steeds geen einde komt aan een reeks lange procedures. Los kocht hotel Golfzicht begin 1998. Omdat het hotel met zijn kleine kamers niet meer aan de eisen voldeed, wilde Los op de zelfde plek een nieuw hotel bou wen. Aanvankelijk wilde de fa milie daarmee in het najaar van 1998 beginnen. Om snel het be stemmingsplan te kunnen laten wijzigen, eiste de gemeente een risico-analyse en een exploita tie-overeenkomst laten opma ken. Uiteindelijk koos de fami lie ervoor om de versnelde procedure te laten varen. MIDDELBURG - De Middelburgse Stationsbrug overhet Kanaal door Walcheren lag er maandagmiddag ruim een uur uit. Om kwart voor drie kwam het euvel aan het licht. Oorzaak was een elektrische storing in het bedieningsmechanisme van de brug. Het wegverkeer week uit naar de Schroebrug. Veel wandelaars hoopten lange tijd dat de brug weer open zou gaan, om een omweg via de Schroebrug te vermijden. Rond vier uur functioneerde de brug weer naar behoren. Ook het scheepvaartverkeer ondervond hinder van de storing. De Schroebrug werd minder vaak voor de scheepvaart geopend, omdat er voorrang werd gegeven aan het wegverkeer, dat van één brug afhankelijk was. foto Lex de Meester door Martine Bruynooge MIDDELBURG - Wonen in je eigen huis, maar toch voortdu rend op zoek naar woonruimte. Echtpaar Koudenburg, bewo ners van het authentieke beurt schip Anna Catharina streeft al jaren naar een definitieve lig plaats in Middelburg. Histo risch gezien hoort hun schip op de voormalige scheepswerf van Mak, bij de Punt aan de Haven- dijk. Meer dan een eeuw geleden was dat zijn eerste ligplaats. De bewoners van het schip hopen dat het ook de laatste mag zijn. De Anna Catharina heette oor spronkelijk Maria Hendrika. Het schip werd in 1892 te water gelaten en kreeg al snel daarna de naam Jeannette. Binnen schipper Vermeulen gaf in 1892 de opdracht voor de bouw van de Zeeuwse zeilklipper. Maria Hendrika kostte hem toen zes gouden tientjes (zesduizend gulden). Hij voer er als beurt schipper mee tussen Middel burg en Rotterdam. Vroeger verenigden schippers zich in een soort gildeverband en zeilden om de beurt af, van daar 'beurtschippers'. Deze vorm van vervoer bestond eeu wenlang, tot de komst van de vrachtwagen en de verbetering van de infrastructuur na de Tweede Wereldoorlog de beurt vaart bijna overbodig maakte. In jaren zestig voeren de laatste beurtschepen. Tot het echtpaar Koudenburg in 1987 de Anna Catharina kocht, diende het als passagierschip. Feiko Koudenburg (41): „Ik was al een tijdje op zoek naar een woonschip. Mijn vrouw en ik deden dat heel uitgebreid. In Amsterdam stopten we bijvoor beeld in alle woonboten een briefje door de brievenbox. Ik woonde in die tijd in Middel burg. Elke dag als ik naar mijn werk fietste, kwam ik langs Jea- nette. Dankzij connecties in de zeil wereld, lukte het uiteinde lij k na drie j aar de aankoop voor 40.000 gulden te realiseren." Keteltje „We wilden niets liever dan het schip in de originele staat terug brengen. We maakten een nieuw mastdek, hingen zwaarden op en ga zo maar door. Het aange zicht is nu af, binnen zijn we nog bezig. Tot de Millenniumwisse ling wasten we ons bijvoorbeeld met gekookt water uit een ketel tje. Nu hebben we een warm waterkraan", vertelt Kouden burg. Hij zit op een riante bank in de woonkamer, die met een kacheltje wordt warmgestookt. De Anna Catharina ligt anno 2000 enigszins misplaatst en eenzaam aan een werkkade, bij de Siloweg in Middelburg. Je zou dan ook niet zeggen dat het schip inmiddels de status 'va rend monument' heeft. Volgens Koudenburg herinnert Anna Catharina aan de periode rond de vorige eeuwwisseling. Toen was het silhouet van de Zeeuwse klipper mede bepalend voor het gezicht van Middelburg. Hij vindt dat dit beeld moet herle ven. Daarom dringt echtpaar Kou denburg al jaren bij de gemeente Het echtpaar Koudenburg op hun woonboot Anna Catharina: „We hopen gewoon op een eigen stekkie bij de Punt." foto Lex de Meester aan op de ligplaats bij de voor malige scheepswerf van Mak. Het bestemmingsplan van dat gebied vormt echter een obsta kel, verklaart M. C.Harinckvan de sectie stadsontwikkeling van gemeente Middelburg. De kade dient als waterkering. Daar door is het uitsluitend bestemd voor voorzieningen 'ter verde diging van golfslag en stroom'. „Het kost jaren om daar veran dering in te brengen. We zijn daar inderdaad al lang mee be zig. Voor historische schepen is er geen uitzonderingsregel. Als de beoogde plek niet lukt, moet de Anna Catharina op de wacht lijst voor ligplaatsen, zoals an dere woonboten." Die wachtlijst is niet efficiënt, vindt Harinck. „Woonboten houden hun ligplaats, ook al worden-ze verkocht. Zo komt er maar zelden een ligplaats vrij. Het kan decennia duren voordat je aan de beurt bent. Maar wel licht komt het niet zover voor de familie Koudenburg. Naar mijn idee ligt de uitslag over een paar maanden op tafel." Vrijheid Het echtpaar Koudenburg denkt liever nog niet aan een te genvallende uitslag. „Er zijn verder eigenlijk geen geschikte ligplaatsen. We moeten dan misschien maar gaan zwerven op het Veerse Meer. Of de boot verkopen. Maar dan zijn we on ze vrijheid kwijt. En dat is ook niets", zegt Jacqueline Kouden- b urg (39), terwij 1 ze nog eens een kop thee haalt uit het bijna an tieke keukentje. Haar man vult aan: „We hopen gewoon op een eigen stekkie bij de Punt. Het moet geweldig zijn om na een tocht met je boot weer thuis te komen." MIDDELBURG - Op het kruispunt Schroeweg/Torenweg in Middelburg is een nieuwe roodlicht- en snelheidscamera ge plaatst. Het apparaat werkt vanaf 21 februari. De camera is geplaatst in het verlengde van de Schroeweg. Op dit deel van de Schroeweg en ter hoogte van het kruispunt mogen automo bilisten maximaal 70 kilometer per uur rijden. Het oplettende 'extra oog van de politie' flitst op het moment dat een automobilist deze limiet overschrijdt. De camera komt daarnaast in actie bij het negeren van het rode licht. Ook is er reden voor een bekeuring wanneer er met een hogere snelheid dan zeventig kilometer per uur door groen wordt ge reden. De camera registreert bij één van deze overtredingen afzonderlijk èn een combinatie hiervan. VEERE - Vertegenwoordigers van de Noorse houtwerf Fartoyvemsenter uit Normheimsund komen donderdag voor een bezoek aan in Veere. Enkele bestuursleden van Stichting Houtwerf Veeres Hoop bezochten in september vorig jaar de Noorse houtwerf om kennis uit te wisselen. Deze week bren gen de Noren een tegenbezoek. Zij geven een presentatie voor genodigden, onder wie de be sturen en de medewerkers van de Stichting Behoud Hoogaars en de Stichting Houtwerf Veeres Hoop. Ook gaan zij zich tij dens hun verblijf buigen over de werfplannen in Veere. De lo catie waar de Veerse houtwerf moet komen wordt bezocht. Tevens gaan ze kijken bij een restauratieproject van Behoud Hoogaars in de oude scheepstimmerfabriek van de Koninklij ke Scheldegroep in Vlissingen. De Noren blijven tot zondag in Nederland. GOES - In de Goese wijk de Noordhoek zijn in de nacht van zondag op maandag twee auto's opgengebroken. Van beide auto's werd een ruit ingetikt. Uit een wagen aan de Hoogewei verdween een mobiele telefoon met een waarde van enkele honderden guldens. De dieven doorzochten een auto aan de Homikswei wel, maar vonden niets van hun gading. MIDDELBURG - De bouw van een landbouwloods aan de Oude Rijksweg in Rilland mag gewoon doorgaan; de bouw vergunning voor de bijbehorende bedrijfswoning is door be stuursrechter R. Reinarz echter voorlopig opgeschort. Eerst moeten burgemeester en wethouders van de gemeente Rei- merswaal een beslissing nemen op het door P. J. M. van de Guchte en A Saaman ingediende bezwaar tegen de bouw van de woning. Beiden vochten de verleende vergunningen afge lopenvrijdag bij de rechtbank aan. Zij vrezen voor toekomsti ge overlast van een koelcel die de familie van Koeveringe op het perceel aan de Oude Rijksweg wil inrichten. Het echtpaar hoopt op de locatie in Rilland zijn fruitbedrijf, dat nu op ver schillende percelen in de gemeente wordt uitgeoefend, te kun nen samenballen. THOLEN - De populieren aan de Parksingel in Tholen-stad moeten het veld ruimen voor knotwilgen. De reden is dat de in 1960 geplante bomen aan vervanging toe zijn. De gemeente Tholen heeft nu het plan knotwilgen op rij te planten en in een aantal groepjes van drie stuks. Daarmee is 35.000 gulden ge moeid. Een bedrag dat ten laste wordt gebracht van de reserve dorps- en stadsontwikkeling. De commissie gemeentelijke ontwik keling adviseert over dit plan in haar vergadering van maan dag 7 februari. De bijeenkomst begint om half acht in het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk. ningstichting Walcheren zegt dat de stoep aan de wettelijke eisen voldoet en vindt het daar om onnodig om het trottoir te verbreden. „We hebben de zaak serieus bekeken en we hebben ter plaatse foto's genomen. Onze conclusie is dat de bewoners hun spullen maar in de schuur moeten zetten. Een voetpad is daar niet voor bestemd. En als ze buiten willen zitten, moeten ze een beetje inschikkelijk zijn als er iemand aankomt met een rollator." De Dorpsraad Serooskerke neemt met de afwijzing geen ge noegen. „Wij vinden dat mensen buiten moeten kunnen zitten zonder dat ze anderen in de weg zitten. Welke stappen we verder ondernemen, weten we nog niet. Daarover moeten we ons nog beraden." door Miriam van der Schot SEROOSKERKE - De Dorps raad Serooskerke wil dat het te gelpad aan de Poortstraat en de Noordhoutstraat met veertig centimeter wordt verbreed. Daardoor worden de aanliggen de be jaarden woningen beter bereikbaar voor rolstoelers en ouders met kinderwagens. Wo ningstichting Walcheren heeft het verzoek afgewezen, omdat de stoep aan de eisen voldoet. Het trottoir is anderhalve meter breed en wordt veelal in beslag genomen door vuilcontainers en fietsen. „De schuurtjes bij die woningen zijn maar twee bij twee meter. Dat is veel te klein. Een container past daar niet meer bij", zegt J. Passenier van de dorpsraad. „Bewoners kun nen met de vuilnisbak geen an dere kant uit dan naar het voet pad. Het is daarbij een handige plek, want de balkons zorgen ervoor dat de containers en fiet sen droog staan." Bij mooi weer zitten de bewoners graag op het trottoir voor hun huis in het zonnetje, waardoor er nog min der van de stoep overblijft. Makkelijker „De bejaardenwoningen zijn al leen bereikbaar via het trottoir. Als daar stoelen en fietsen staan, kunnen rolstoelers of mensen achter een rollator er bijna niet langs. Verbreding van de stoep zou het allemaal veel makkelijker maken. Het is bo vendien uitvoerbaar omdat er voor de stoep alleen een gras veld ligt", zegt Passenier. Directeur P. Bakker van Wo- VLISSINGEN - In rockcafé Groen Licht aan de Aagje De kenstraat 5 in Vlissingen spelen vrijdag 4 februari Skinny Jim The Wildcats. De vier leden van de (Zweedse) band brengt vanaf 21.30 uur fif ties rock'n'roll. Naast covers spelen Skinny Jim The Wild cats eigen nummers, die onder meer verschenen op in eigen be heer uitgebrachte platen. MIDDELBURG - Volkssterren wacht Philippus Lansbergen aan de Herengracht in Middel burg neemt in het weekeinde van 11 en 12 februari deel aan de Sterrenkijkdagen 2000. Het ge bouw is vanaf 20 uur geopend. Op tientallen plaatsen in heel Nederland bieden sterrenkun- deliefhebbers anderen de gele genheid om ook eens een kijkje te nemen in de wereld van ster ren en planeten. Sterrenwach ten, planetaria, afdelingen van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde en indi viduele amateursterrenkundi gen die een telescoop hebben ge ven daartoe de gelegenheid. In Zeeland doet alleen de Volks sterrenwacht in Middelburg mee. t Het is voor de 24ste keer dat de sterrenkijkdagen landelijk worden georganiseerd. Elk jaar trekken zij duizenden bezoe kers. De maan is tijdens de dagen een vrij smalle sikkel tot ongeveer half verlicht. Met een telescoop zijn dan vooral langs de grens van licht en donker tientallen kraters te zien op de maan. Op 11 februari staan de planeten Satumus en Jupiter vlakbij de maan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17