Stopera is Goese raad te riskant Justitie zit hooligans op de huid Nethouder opent straattoilet 1 Nieuwe studie naar getijcentrale bij stormvloedkering Langdurig werkloze profiteert van krapte op arbeidsmarkt 15 ollege schrijft combinatie stadskantoor en schouwburg nog niet af zeeuwse almanak Boswachter PZC MIDDEN dinsdag 1 februari 2000 jr Rolf Bosboom 1ES - De Goese politiek voelt meerderheid voor de bouw i een apart stadskantoor. :h gaat het dagelijks gemeen- lestuur, op aandringen van !6 en vooral GroenLinks, nog is praten met de ontwikke- ir van het Bekhofgebied om te iien wat de mogelijkheden een 'stopera' op die locatie genoeg de voltallige gemeen- aad kwam maandagavond iter gesloten deuren bijeen de laatste ontwikkelingen te ipreken. Daarbij moest een yeging worden gemaakt tus- de bouw van een apart idskantoor of een combinatie ;t een schouwburg. Voor een pera is het Bekhof eigenlijk enige serieuze mogelijkheid, t college van burgemeester wethouders ziet weinig mo- ijkheden voor een stadskan- ir annex schouwburg op die iats. Daarvoor zijn te ontwik- lingen in het gebied inmid- ls in een te ver gevorderd sta- im. Projectontwikkelaar De lta Eilanden BV wil er, onder noemer De Stadspoort, wo lgen en kantoren neerzetten heeft al afspraken met kandi- lat-huurders. 'ijd i ontwikkelaar heeft aange ven dat de tijd voor de ge- iente dringt. Binnen enkele iken moet er uitsluitsel ko- ;n. Als de gemeente er een sto- ra wil neerzetten, moeten de jnnen compleet worden om- gooid. B en W vrezen een erhaaste en daarmee onver- jtwoorde beslissing met grote $ico's en raden het idee daar- haf. Ovendien speelt het probleem jt er in het geval van een stope- leen andere invulling moet ko en voor de locatie Oosterbaan jn de Westwal, waar nu de iiouwburg is voorzien. De 'olitie flitst 63 hardrijders iTerneuzen KNEUZEN - De politie heeft landag in de Guido Gezelle- ■aat in Terneuzen 163 be- lurders geflitst. radar registreerde 507 pas- fiten. Hoogst gemeten snel- tdwas 85 kilometer per uur. In straat geldt een maximum- lheid van vijftig kilometer •ir uur. tutokraker teelt wasgoed LUIS - Een autokraker heeft ndagavond een auto openge- ■oken op de parkeerplaats Ga- ömarkt in Sluis. Hij ging er ndoor met een zak wasgoed drie videobanden. voorbereiding voor de bouw van het theater is ook al in volle gang. Voor de meeste fracties in de ge meenteraad zijn dat allemaal begrijpelijke overwegingen. Met name GroenLinks en D66 willen het plan van een stads kantoor mét een theater in het Bekhof, dat ook veel burgers aanspreekt, echter niet meteen laten varen. Wethouder M. L. 't Hart (PvdA ruimtelijke ordening) zegde daarom gisteravond toe dezer dagen met de ontwikkelaar te gaan praten, onder meer om te bekijken of de tijdsdruk kan worden verminderd en welke afspraken er liggen met potenti ële huurders. Mochten die besprekingen de gemeente te weinig soelaas bie den, dan wordt er - naast een schouwburg aan de Westwal - definitief gekozen voor de bouw van een apart stadskantoor. Daarvoor zijn verschillende lo caties mogelijk, zoals het Mo lenplein, 'kavel Pik' aan de Piet Heinstraat, de plaats van de voormalige BMW-garage aan In het rijdende kantoor kunnen politie en justitie overtreders tijdens grote evenementen direct beboeten of een dagvaarding meegeven. door Jacques Cats MIDDELBURG - De hooli gans zijn gewaarschuwd: het busje komt zo. Politie en justi tie hebben gisteren in Middel burg een rijdend kantoor in ge bruik genomen, waarmee ze deze zomer tijdens het Euro pees Kampioenschap voetbal supporters die over de schreef gaan, direct kunnen aanpak ken. Het mobiele kantoor is ont wikkeld door de zusterparket- ten van Middelburg en Breda. Het gaat dienst doen als voor uitgeschoven post van het Openbaar Ministerie. Op deze manier kunnen overtreders binnen enkele dagen voor de rechter worden gebracht. De snelrechtprocedure geldt voor geweld, zwarte handel in toegangskaarten en handel in drugs in of in de buurt van de stadions. Voor minder ernstige feiten hanteert Justitie specia le tarieven. Opruiing, verzet bij aanhouding, erf- of lokaal vredebreuk, belediging, ver nieling en mishandeling komt de onverlaat op een transactie van 750 gulden te staan. Bal dadigheid en ordeverstoring tijdens dronkenschap kost 250 gulden, voor afsteken van vuurwerk wordt het dubbele gerekend. ,,De rijdende rechtbank is iets heel anders", hielp hoofdoffi cier van justitie G. Bouman maar meteen een mogelijk misverstand uit de wereld. „Dat is amusement", zei hij, met verwijzing naar de tv-se- rie. „Dit is bloedserieus." De OM-bus - aanschafkosten drieeënhalve ton - kan ook worden ingezet bij grootscha lige acties, popconcerten, huiszoekingen en verkeers controles. De politie Zeeland, die al eerder met het fenomeen van het rijdend kantoor had kennisgemaakt, zorgde voor de praktische invulling. „Adequaat en snel optreden - lik op stuk dus - is doeltref fend", zei plaatsvervangend korpschef F. Goudswaard. „De mobiele kantoren staan daar in de toekomst borg voor." Goudswaard noemde de reali sering een voorbeeld van de nauwe samenwerking tussen de politie en het parket. „Wij kunnen heel snel zaken doen", stelde hoofdofficier Bouman tevreden vast. Vanuit de des noods ergens in een weiland geplaatste bus kunnen alle handelingen worden uitge voerd die tot nu toe alleen nog maar op een vaste plek konden plaatsvinden. Pinautomaat Alle faciliteiten zijn aan boord om aan overtreders en vanda len dagvaardingen te kunnen uitreiken voor een verdere ver volging. Ook het leveren van boter bij de vis is straks moge lijk wanneer in de bus een pin automaat wordt geplaatst, zo dat ook zonder contant geld ter foto Lex de Meester plaatse kan worden afgere kend. De bemanning van het mobiele kantoor moet het wel zonder sanitaire voorzienin gen doen. „Politie en justitie komen nu net als die omroep naar de mensen toe", grapte de Mid delburgse burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek in zijn hoedanigheid van korps beheerder van de politie Zee land. Hij noemde de bus 'een nieuw flitsend medium' waarmee de slagkracht van politie en justi tie kan worden verbeterd. Bovendien weet de overtreder direct waar hij aan toe is. „En het publiek kan zien dat er daadwerkelijk wordt opgetre den." or Edith Ramakers llSSINGEN - Tw intig jaar soebat- li was er voor nodig om de Vlissingse luistraat met een afsluitbaar en lfreinigend toilet te verrijken. De Ie keer kon een model de toets van de (lstandscommissie niet doorstaan, m weer twijfelde de gemeente aan noodzaak van de publieke voorzie nig of was het budget ontoereikend. ïaar met Publex hebben we een wc (ar wens kunnen regelen", zei wet- uder T. Meijers, nadat hij de sani- [te gisteren als eerste mocht gebrui- Edaarover was hij tevreden. „Hij t het goed." Meijers zei zelf ook weieens hoge nood te hebben gehad als hij aan het winkelen was. Een snel cafébezoek of een gang naar de open bare toiletten in de parkeergarage of de bibliotheek was dan noodzakelijk. „Maar dit is gemakkelijker. Ik ga hem gegarandeerd vaker gebruiken." Play-Inn Vooral de stichting Ondernemend Vlissingen pleitte voor een openbaar toilet. De voormalige voorzitter Jack van Gent haalt het verleden bij de of ficiële opening even aan. „Ik heb al die jaren van het toilet meegemaakt, of liever gezegd niet meegemaakt. Al die tijd heb ik het moeten ophouden. Vlissingen mag er wel blij mee zijn, al heb ik wat moeite met de naam sani- twintig jaar wachten kreeg de ingebruikname van het openbare toilet een icieel tintje: met strik. foto's Lex de Meester sette. In Vlissingen is al een Walk-Inn, laten we deze wc omdopen tot Play- Inn." Publex heeft ruim veertig sanisettes in Nederland geplaatst. „We spreken liever van straatmeubilair", verdui delijkt algemeen directeur Jocelyn Brouwer. Ze begreep niet dat de wel standscommissie een negatief advies had gegeven voor deze sanisette. „Dit is een van onze meest neutrale model len. Er komen geen posters op. Hij is vrij onopvallend, alleen als je hem no dig hebt, zie je hem. Goed dat de gemeente het advies van de wel standscommissie naast zich heeft neergelegd. Vlissingen draaide op voor de aan- sluitingskosten, die geraamd zijn op 10.000 gulden. Publex neemt de on- derhouds- en energiekosten voor zijn rekening. In ruil daarvoor behoudt het bedrijf, dat ook in buitenreclame doet, het alleenrecht om in Vlissingen billboards neer te zetten. Intussen staan 21 billboards langs de Vlissing se wegen. Onwel Een bezoek aan het verwarmde toilet kost een gulden. Na elk bezoek wordt de wc gedesinfecteerd en schoonge- spoten. Als een bezoeker langer dan een kwartier op de wc blijft zitten, gaat de deur vanzelf open. „Dat is uit veiligheidsoverwegingen. Stel dat iemand onwel wordt, dan zou die opgesloten blijven. Het is ook be doeld om oneigenlijk gebruik uit te sluiten", legt Brouwer uit. „In andere steden hebben we de ervaring dat er wel eens drugsgebruikers op het toilet gaan spuiten. We kunnen dan heel ge makkelijk blauw licht indraaien. Want met blauw licht kunnen de aders niet worden gevonden. Vlissin gen wilde geen blauw licht en ik ge loof dat dat hier ook niet nodig is." de M. A de Ruijterlaan en diver se plekken in het Stationspark. De politiek heeft gisteravond nog geen voorkeur bepaald. Volgende week maandag praten de raadsleden verder, opnieuw tijdens een besloten bijeen komst. door Maurits Sep BURGH-HAAMSTEDE - De provincie laat onderzoeken of de getijbeweging bij de Ooster- scheldekering kan worden ge bruikt om energie op te wekken. Volgens een eerder onderzoek, het Energo-project uit 1980, was dit niet haalbaar. Gedepu teerde T. Poppelaars (CDA energie) hoopt echter dat door nieuwe technologische kennis een getijcentrale bij de storm vloedkering nu wel mogelijk is. Rond de zomervakantie moet Poppelaars' Energienota ver schijnen. Daarin worden duur zame energiebronnen in Zee land op een rijtje gezet. Behalve wind en zon wil de gedeputeer de ook aangeven of waterkracht een optie is. Hij doet dat mede op verzoek van de PvdA-fractie in Provinciale Staten. Concrete plannen heeft Poppe laars nog niet. Hij wil voorlopig alleen weten waar en hoe in Zee land duurzame energie kan worden opgewekt om te bespa ren op traditionele energiebron nen als gas, olie en steenkolen. Voor dit onderzoek is een sa menwerkingsverband opge richt van Ecofys en Kema. „Pas als Ecofys-Kema vaststelt dat waterkracht haalbaar is als energiebron, gaan we ermee verder." Poppelaars hoopt dat het on derzoek positief uitvalt. „Dan zouden we een vernieuwend project kunnen opzetten. Op het totaal aan duurzame energieop wekking maakt een getijcentra le misschien weinig indruk, maar het vernieuwende vind ik belangrijk." In 1980 deden de toenmalige Provinciale Zeeuwsche Energie Maatschappij, Rijkswaterstaat en het Energieonderzoek Cen trum Nederland onderzoek naar de opwekking, opslag en distributie van stroom nabij de stormvloedkering in de Oosterschelde. In deze Energo- studie werd onder meer de mo gelijkheid van een getijcentrale onderzocht. Die zou gebruik kunnen maken van ofwel de ho rizontale ofwel de verticale stroming. De horizontale stroming ge bruiken voor de opwekking van energie werd ontraden. Dat zou schadelijke gevolgen hebben voor het getijverschil in Yerse- ke, dat belangrijk is voor de schelpdiercultures en voor het natuurlijk milieu. Spaarbekken Ook aan de verticale stroming kleven nadelen, stelden de on derzoekers vast. Om deze bron te benutten, moest volgens de plannen van twintig jaar gele den van de bouwput Schaar een spaarbekken worden gemaakt. Het kunstmatig vergroten van het verval tussen dat spaarbek ken en de Oosterschelde kon energie leveren, maar zou ook energie kosten. Windenergie was in de ogen van de onderzoe kers te onzeker. Dieselaggrega ten werden betrouwbaar, maar ook te duur geacht. Bovendien zou de hoeveelheid energie uit verticale stroming niet constant zijn. Poppelaars kent de onderzoe ken uit het verleden. Maar de techniek is inmiddels verder. „Mijn inzet is het om bestaande onderzoeken te gebruiken en te vertalen naar de techniek van vandaag. Misschien is een getij- dencentrale nu wel mogelijk. Is dat niet zo, dan laten we dat plan weer varen." Aanhanger weg THOLEN - Vanaf een bedrijfs terrein in Tholen is een aan hangwagen ontvreemd. De dief stal moet tussen zondagochtend en maandagochtend zijn ge beurd. De daders kwamen het terrein op door een hek te force ren. door Maurits Sep MIDDELBURG - De werkloos heid in Zeeland is in 1999 met twaalf procent gedaald. Aan het eind van de vorige eeuw zaten 10.424 Zeeuwen zonder werk. Een jaar eerder zochten bijna 12.000 mensen een baan. Dit blijkt uit cijfers die Arbeids voorziening Zeeland maandag heeft gepubliceerd. Opvallend is volgens Arbeidsvoorziening dat voor het eerst langdurig werklozen profiteren van het te kort aan personeel. Meer dan de helft van de werklozen die in 1999 een baan vonden, zat alge- ruime tijd thuis. Vooral mensen die een tot twee jaar bij het ar beidsbureau stonden ingeschre ven, vonden makkelijker dan voorheen een nieuwe betrek king. Arbeidsvoorziening verbaast zich er evenzeer over dat de da ling van de werkloosheid onder vrouwen is achtergebleven bij het gemiddelde. Het percentage werkoze vrouwen daalde vorig jaar met nog geen tien procent. In 1998 waren zij nog bezig aan een inhaalrace. Ouderen blijven moeite houden met het vinden van werk. Dat geldt met name voor 5 5-plus sers. De werkloosheid onder de ze groep nam vorig jaar zelfs toe. Maar ook werkzoekenden tussen de 40 en de 55 jaar deel den slechts matig in de grote vraag naar personeel. Jeugdwerkloosheid bestaat niet meer in Zeeland, constateert Arbeidsvoorziening. De forse daling van het aantal jongeren dat zonder werk zit, zette in 1999 onverminderd door. De werkloosheid onder jongeren zakte met twintig procent. Net als elk jaar nam het aantal werklozen in het laatste kwar taal van 1999 toe. Dat is te wij ten aan het seizoen. In de laatste drie maanden van het jaar zijn vooral in de bouw, landbouw en horeca minder mensen nodig. Vacatures Arbeidsvoorziening registreer de vorig jaar een record-aantal vacatures. In totaal werden 16.000 vacatures aangemeld, vierduizend meer dan in 1998. Sinds 1996 is het aantal vacatu res zelfs verdubbeld. De zakelijke dienstverlening, inclusief de uitzendbranche, heeft de meeste mensen nodig. Ook in de horeca, de detailhan del, de gezondheidszorg en de welzijnssector steeg het aantal vacatures. De toename was het grootst op Walcheren. Daar werden ruim 1400 vacatures meer aangemeld, een groei van 37 procent. In Zeeuws-Vlaan deren ging het om een groei van 26 procent, in de rest van Zee land om 16 procent. Man schiet met buks uit raam VLISSINGEN - In de omgeving van de Bonedijkestraat in Vlis singen is maandag een lucht buks in beslag genomen. De buks was van een 26-jarige Vlissinger die uit zijn raam aan het schieten was. Hij leverde zijn geweer vrijwillig in. Buurtbewoners hadden de poli tie op de schutter geattendeerd. Wethouder T. Meijers keurt de sanisette goed. Boswachter op Tholen. Daar hoorden ze van op, de oudjes die zich dagelijks verzame len in een van de praa thuizen die het eiland rijk is. De man nen zijn allen trots op hun ei land, verslaafd aan de kreken en de polders, maar ze gaan er niet prat op dat ze in een, bosrijk gebied wonen. Nee behalve de populieren op de dijken en de kerstbomen die enkele boeren hebben ge plant voor de verkoop, zien ze weinig bomen in hun woonbmgeving. Roodkapje, oma en de boze wolf zouden zich op Tholen nogal ont heemd voelen. Een boswach ter op Tholen, wat doet die dan? Al nippend aan de jene ver werd het antwoord ge vonden. Een boswachter op Tholen: die wacht op bos. En daar wordt hij nog voor be taald ook. Leek de Thoolse grijsaards geen onaardige baan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15