twee maanden buitenspel r f Na hard werken is het goed rusten Sven Nijs droeg het verkeerde shirt Guus Hiddink trainer van Betis I Twente-fans willen boete zelf betalen Revanche wedstrijd op Weissensee een farce V olleybalbondscoach ontloopt lynchpartij fennisser na operatie pas fit voor tweede Davis Cup-duel in april Newcastle in le kwartfinale fC Groningen raakt achterop St. Louis Rams winnaar van Super Bowl yan onze sportredactie [(BARCELONA - Guus Hiddink ïïvordt de nieuwe trainer van de Spaanse eredivisieclub Betis. jHij volgt de Argentijn Carlos imoteo Griguol op. Volgens de Spaanse media zal ide Achterhoeker vandaag nog lin Sevilla door voorzitter-ei- Pgenaar Manuel Ruiz de Lopera aan de club en de media wor- ^den gepresenteerd. Hiddink is geen onbekende in de Spaanse voetbalwereld. Eerder al was hij oefenmeester van Valencia en tot vorig jaar trainde hij Real Madrid. Zijn vertrek daar werd afgerond met een con flict over de financiële afwik keling. Hiddink zal ook bij Be tis weer de nodige puin moeten ruimen. Zijn belangrijkste op dracht zal zijn de club te be hoeden voor degradatie. Zijn contract zal lopen tot einde van het seizoen. GPD van onze sportredactie ENSCHEDE - Supporters van FC Twente willen zelf de boete betalen die de KNVB de En- schedese eredivisionist heeft opgelegd vanwege kwetsende spreekkoren in het competitie duel tegen Feyenoord. De voetbalbond legde Twente onlangs een straf op van 12.500 gulden, omdat scheidsrechter Dick Jol in de thuiswedstrijd op 7 november vorig jaar verbaal onheus werd bejegend. Als het aan een deel van de ach terban van Twente ligt, vindt er binnenkort tijdens een thuis wedstrijd een collecte plaats onder de toeschouwers. „Het was eerst de bedoeling dat de supporters al woensdag tegen AZ die actie zouden houden, maar dat wordt te kort dag", al dus stadiondirecteur Tenniglo. „We moeten nog met de initia tiefnemers om de tafel, maar de kans is groot dat de collecte vol gende week woensdag in het duel met RKC wel doorgaat." FC Twente-directeur Frans van Dommelen ondersteunt de actie van harte. „Het gaat ons niet eens zozeer om het geld. Wat wij op prijs stellen is de betrokken heid van de supporters." GPD IN HAAG - Richard Krajicek ;es tot acht weken uitgescha- ld. De tennisser uit Muider- rg onderging gisteren een >niscusoperatie in zijn linker- lie. Dat gewricht raakte on- Rigs weer geïrriteerd bij de Au- talian Open. Krajicek mist ior de lange herstelperiode ze- tr het ABN Amro-toernooi, Ht op 15 februari begint, ijicek liet de operatie giste- iNDEN - Alan Shearer was iandag verantwoordelijk ior de twee doelpunten die fewcastle United in de vijfde inde van de strijd om de FA Lp langs Blackburn Rovers flelpen. Jij zette zijn club na 21 minuten voorsprong. De spits van het rngels elftal zag Blackburn, jn oude club, na 27 minuten Jansen op gelijke hoogte ko- :n maar besliste het duel elf nuten voortijd, wcastle United, de afgelopen 'ee seizoenen verliezend fina- moet in de kwartfinales op 'fezoek bij Tranmere Rovers, in club uit de First Division. ren in het Rotterdamse Dijk- zigt-ziekenhuis uitvoeren door chirurg Rien Heijboer, die werd bijgestaan door NOCNSF- sportarts Peter Vergouwen. Eerder onderzoek in het Uni versitair Medisch centrum Utrecht bracht een scheurtje in de binnenmeniscus aan het licht. Het gescheurde deel van het gewricht werd verwijderd. Vergouwen zal in Utrecht de re validatie, die zes tot acht weken gaat duren, gaan begeleiden. Krajicek liep de blessure op bij de Australian Open tijdens zijn verloren partij tegen de Frans man Nicolas Escudé. In de twee de set maakte hij een beweging, waarbij de pijn in het kniege wricht schoot. Het is niet voor het eerst dat een knieblessure Krajicek dwarsboomt. In 1994 stond hij wegens knieproble men al lange tijd buitenspel. Eind 1996 liet hij zich opereren aan zijn rechterlaiie. Twee jaar later ging zijn linkerknie onder het mes. Vorig jaar kreeg hij weer geregeld last van dat ge wricht. Steeds werd de blessure met rust en fysio-behandeling ingedamd. In Melbourne vrees de Krajicek al voor een nieuwe operatie. Hij trok niet veel later zijn deelname aan de Davis Cup-ontmoeting tussen Duits land en Nederland, die vrijdag in Leipzig begint, in. Aan Krajiceks uitverkiezing voor het Nederlands team wa ren ironisch genoeg veel ge sprekken met bondscoach Mi- chiel Schapers en de andere teamleden vooraf gegaan. Kra jicek zette vorig jaar zijn relatie met de overige tennissers op het spel door zich laat af te melden voor het degradatieduel in en tegen Ecuador. Na het aanbie den van zijn excuses stond niets meer een hernieuwd optreden van Nederlands beste tennisser in het Davis Cup-team in de weg. Op zijn vroegst is Krajicek net op tijd fit voor de tweede ronde van de Davis Cup. Als Ne derland in Leipzig wint treft het tussen 7 en 9 april buitenshuis Australië. Met Krajicek zou Oranje goede kansen hebben gehad tegen het Duitse team, dat het ook zonder 's lands beste tennisser moest stellen. Nicolas Kief er liet in een vroeg stadium al weten weinig te voelen voor een optreden in Leipzig voor eigen volk. Nu worden de enkelpartijen ge speeld door Tommy Haas en Rainer Schüttler. Voor het dub belspel kiest Carl-Uwe Steeb, die Boris Becker is opgevolgd als coach, uit Marc-Kevin Göll- ner, Michael Kohlmann en Da vid Prinosil. De Nederlandse bondscoach Michiel Schapers vertrouwt op Sjeng Schalken, Jan Siemerink, John van Lot- tum, Paul Haarhuis en Raemon Sluiter. Krajicek moet ook het enige Ne derlandse ATP-indoortoernooi aan zich voorbij laten gaan. Wim Buitendijk, directeur van het ABN Amro-toernooi in Ahoy' had al geen rekening meer gehouden met Krajiceks komst naar Rotterdam. „Toen hij over een kijkoperatie begon, heb ik het al uit mij hoofd gezet. Natuurlijk heb ik toen al direct actie ondernomen, maar de rea liteit van vandaag is dat er niet veel toppers klaarstaan om over veertien dagen naar Rotterdam te komen." Door Krajiceks afzegging stroomt eerste reserve Sjeng Schalken op eigen kracht door naar het hoofdtoernooi. De kop man van het Davis Cup-team had anders een wildcard nodig gehad voor het Rotterdamse toernooi. GPD 'OTTERDAM - In de strijd om fc titel in de Toto Divisie heeft C Groningen opnieuw een |eek laten vallen. De ploeg van »n van Dijk verloor maandag it 1-0 bij Excelsior en staat nu ie punten achter op FC Zwolle NAC. it doelpunt van de Rotter- s kwam in de 57e iuut op naam van David innolly. Het was de vijftiende iffer van het seizoen van de huurling van Feyenoord. een doelpuntrijk duel won ordrecht '90 bij Haarlem: 4-2. elmond Sport versloeg Volen- »m met 2-1. Emmen won met •0 bij Eindhoven, indhoven - Emmen 0-1 (0-0). 87. .nnach. Scheidsrechter. Don. ichouwers: 2195. Gele kaart de Rijt (Eindhoven), Koswal \mmen). larlcm - Dordrecht'90 2-4 (1-2). 7. iper 1-0, 17. Boogers 1-1, 34. gers 1-2. 59. Kemper 2-2, 75. mteiro 2-3, 81. Wouden 2-4. ieidsrechter: Van Egmond. Toe- outvers: 1583. Gele kaart: Caml- (Haarlem), Schaap (Dordrecht f). lelmond Sport - Volendam 2-1 J-l). 19. Kokmeijer 0-1, 68. Vroo- mns 1-1, 70. Weijers 2-1. Scheids- witer: Gerritsen. Toeschouwers- rpO. Gele kaartStreppel, Tua- Siu (Helmond Sport). celsior - FC Groningen 1-0 (0-0). Connolly 1-0. Scheidsrechter: verkort. Toeschouwers: 3200 ie kaart: 49. Matthijs (FC Gro- gen, 2x geel). Gele kaart: ïoenmakers, Gregoor Van Dijk, ser (FC GroningenANP ?LANTA - De St. Louis Rams ïbben in een thrillerachtig iel de 34e Super Bowl van de Rational Football League 1FL) gewonnen. De Ranis ver- ;gen in de met 72.000 toe- louwers gevulde Georgia lome in Atlanta de Tennessee itans met 23-16. spelers van de winnende loeg verdienden ieder 130.000 Iden. De Titans moesten het tellen met circa 75.000 gulden !r persoon. Quarterback Kurt ferner van de St. Louis Rams >erd uitgeroepen tot beste spe- irvan de wedstrijd. voormalige vakkenvuller m een supermarkt, voor een ilaris van tien gulden per uur, 'erd in 1998 verhuurd aan dc msterdam Admirals. Hij werd e beste passer van de Europese ompetitie en mocht terugko nen bij de selectie van de Rams. )PA Gianni Romme geniet, nadat hij zondag een wereldrecord op de 5000 meter heeft gereden, van zijn rust in de whirlpool van zijn hotel in Calgary. De inwoner van Made was de laatste weken geveld door een forse griep. Klaar voor een recordrace was hij niet, dacht ook coach Peter Mueller. „Gianni zit op 95 procent van zijn kun nen. Je weet dat je na zestien dagen ziekte niet ineens honderd procent bent." Om die reden durfde Romme niet te starten op de 1500 meter. Daarvan profiteerde Jakko Jan Leeuwangh, die mocht invallen en het wereldrecord op die afstand ver beterde. Romme over zijn prestatie: „Ik ging niet voor het wereldrecord, want ik had niet verwacht dat te kunnen halen. Ik ging gewoon rijden." foto Jasper Juinen/ANP Kameroen en Ghana verder ACCRA - Kameroen en Ghana hebben zich maandag ten kos te van Togo en Ivoorkust voor de kwartfinales van de strijd om de Afrika Cup geplaatst. Daar konden doelpunten van Feye- noorder Kalou voor Ivoorkust en De Graafschap-verdediger Tchangai voor Togo niets aan veranderen. De slotdag in groep A was extreem spannend. Koploper Kameroen verloor met 1 - 0 van Togo. Massamesso Tchangai was na 19 minuten verant woordelij k voor de enige treffer, waardoor beide teams op vier punten eindigden. Ook Ivoorkust kwam door een 2-0-zege op vier punten, net als tegenstander en gastheer Ghana. Kalou, net voorrust, en Sie, zes minuten voortijd, scoorden. De ploeg kwam een doelpunt tekort voor een plaats bij de laatste acht. Kameroen werd op doelsaldo eerste in de groep, Ghana twee de. Bij Kameroen viel Roda-speler Bernard Tchoutang na rust in. RTR/ANP Michele Bartoli naar Derny Race TIELT - De Italiaanse wielrenner Michele Bartoli neemt 30 april deel aan de Rai Derny Race in Amsterdam. Organisator Harry Mater legde de voormalig nummer één van de wereld maandag vast tijdens de presentatie van diens ploeg, Mapei. ANP Nastase begint tennisacademie BOEKAREST - Hie Nastase begint een tennisacademie in Boekarest. De bouw van de school, die de naam van de oud speler zal dragen, moet binnen twee jaar klaar zijn. Het com plex komt in het noorden van de stad.Er is een bedrag van 20 miljoen gulden beschikbaar", aldus Nastase. Het geld komt gedeeltelijk van Nastase zelf. Het andere deel is een lening van een bank. Nastase, voorzitter van de Roemeense tennis- bond, wil zich volledig richten op zijn eerste liefde. „Ik heb veel voor andere mensen gedaanNu wil ik weer aan mezelf en dus aan tennis gaan denken.Volgens Nastase moet de acade mie plaats bieden aan tennistalenten uit Roemenië en andere landen. RTR Nilis twijfelachtig voor topper EINDHOVEN - Het is onzeker of Luc Nilis donderdag kan meespelen in de wedstrijd tegen Feyenoord. De aanvaller van PSV verdraaide zaterdag de rechterknie in het bekerduel met Vitesse. Bij een MRI-scan in het Sint-Annaziekenhuis in Gel drop werd een scheurtje in het kapsel van de achterzijde van de knie geconstateerd. Nilis wordt de komende dagen inten sief behandeld. ANP Ontvoerde Rincon vrijgelaten BOGOTA - De ontvoerde ex-wielrenner Oliverio Rincon is vrijgelaten. De 31-jarige Colombiaan is gedurende tien dagen vastgehouden, een actie die is opgeëist door het Colombiaan se bevrijdingsleger ELN. Rincon zei verbaasd te zijn dat de ontvoerders hem zonder eis tot losgeld hadden achtergelaten op een landweg. Zijn schoonzus, die samen met Rincon was ontvoerd, werd een uur later eveneens in vrijheid gesteld. DPA/EFE Bangkok kandidaat Spelen 2008 BANGKOK - Het Olympisch Comité van Thailand heeft Bangkok officieel bij het Internationaal Olympisch Comité in Lausanne kandidaat gesteld voor de organisatie van de zo merspelen van 2008. Dat gebeurde nog juist voor de sluiting van de aanmeldingstermijn van 1 februari. De regering en het stadsbestuur van Bangkok hebben in totaal 45 miljoen gul den toegezegd om de promotie van de kandidatuur te onder steunen. AFP Binnen één uur tijd van volksheld tot landverrader: dat kan alleen in België. Sven Nijs werd zondag na het wereldkampioenschap veldrijden in Sint Michielsgestel met hoon overladen door zijn landgenoten. Ze konden maar niet begrijpen hoe de jonge Belg zijn eigen kansen - en indirect ook die van titelverdediger Mario de Clercq - om zeep had geholpen met zijn weigering om de achtervolging in te zetten op de ontsnapte Richard Groenendaal, zijn ploeggenoot bij Rabobank. Eens te meer bleek dat de Belgen uitermate slechte verliezers zijn, en dat de formule van een WK voor landenploegen zijn langste tijd heeft gehad. doorSven Remijnsen VLISSINGEN - Het was een mooie show die Mario de Clercq zondagmiddag opvoerde op het podium in Sint Michielsgestel. Voor het oog van de hele wereld huilde hij tranen met tuiten om wat zijn derde wereldtitel op rij had moeten worden. En terwijl Richard Groenendaal de regen boogtrui kreeg omgehangen, wreef de Belg de tranen uit zijn roodomrande ogen. De Clercq speelde zijn rol als martelaar met verve. Hij wees met een beschuldigende vinger naar Sven Nijs, die het belang van de sponsor boven dat van zijn land had durven stellen, en daarmee de weg had vrijge maakt voor een Nederlandse wereldkampioen. Jezelf in dienst stellen van een Hollan der, dat is nog erger dan je moe der verkopen, verkondigde oud-wereldkampioen Paul Herijgers in alle ernst op de Vlaamse televisie. De kranten deden er gisteren nog een schep je bovenop. Nijs werd afgeschil derd als een op geld beluste Ju das, die zijn afkomst had ver loochend en daarmee zijn land had verraden. Sven Nijs als Judas en Mario de Clercq als Jezus: het is de wereld op zijn kop. Precies een jaar ge leden, tijdens het WK in Poprad, haalde De Clercq in de laatste ronde zijn landgenoot Erwin Vervecken in. Vervecken reed al rondenlang op kop, maar De Clercq walste zonder pardon over de verbouwereerde Belg heen. Ook toen rommelde het in het Belgische kamp. De regen boogtrui van De Clercq ver zachtte echter alle pijn. Op een nuchtere prof als Adrie van der Poel kwam de vertoning die De Clercq zondagmiddag opvoerde over als een staaltje volksverlakkerij van een colle- analyse ga die niet tegen zijn verlies kan. „Als De Clercq echt zo goed was als hij en de Belgische bond nu zeggen, dan had ie toch ook in zijn eentje wel naar Richard toe kunnen rijden", zei Van dei- Poel. Hij nam het woord 'schijn heilig' nog net niet in de mond, maar het scheelde niet veel. Van der Poel kent als geen ander de ongeschreven wetten binnen de wielersport. Beroepswielren- ners dienen over het algemeen drie belangen: hun eigenbelang, het belang van hun sponsor, en het belang van hun land. In die volgorde, want wielrennen is in de eerste plaats een individuele sport. In de korte periode dat een coureur geld kan slaan uit zijn sport, kan hij eenvoudig weg het risico niet lopen om op straat te worden gezet. Als je broodwinning in het geding is, vervagen de landsgrenzen en worden sentimenten overboord gezet. De sponsors wil is wet. Tegenstanders van de toene mende vercommercialisering van de wielersport voerden zon dag aan dat niet de renners, maar Rabobank de regie over de titelstrijd in handen had. Bij de wielerbank maakten ze er in de aanloop naar het WK inderdaad geen geheim van dat de Rabo- bank-rijders in eikaars dienst zouden rijden. De Nederlandse bondscoach Herman Snoeyink moest zich noodgedwongen schikken in zijn bijrol. „Ik heb niets te willen", liet Snoeyink weten. „We hebben nu eenmaal te maken met profs." In een door de macht van het geld geregeerde sport als de For mule I zal een rijder het niet in zijn hoofd halen om de teamor ders te negeren. Het verschil met de wielersport is dat ren ners één dag per jaar, als het WK wordt gehouden, worden geacht hun commerciële belangen op- van onze sportredactie TECHENDORF - Klunen op Oostenrijks bergijs. Erik Huize bosch gaf maandag op de Weissensee blijk dat schaatson- derdeel als beste te beheersen. Op dooi-ijs won de clown van het peloton de revanchewed strijd van het Open NK. Jan Maarten Heideman, die zater dag de titel veroverde, eindigde als tweede voor Yep Kramer. De tot 50 kilometer ingekorte wedstrijd was een farce. Onder een helblauwe hemel en bij 15 graden boven nul, raakten bijna alle honderd rijders op het zach te ijs de controle over hun schaatsen kwijt Valpartijen, die soms eindigden in diepe wa terplassen, waren het gevolg. Meer dan 70 procent van de deelnemers hield het al na 5 ki lometer voor gezien. „Het waste gevaarlijk om te schaatsen. Je kunt op dit ijs vreselijke blessu res oplopen", zei Peter de Vries, die als eerste afhaakte. De wedstrijd werd georgani seerd door de ijsverenigingen Ankeveen, Giethoorn en Maas land. De wakkere bestuursle den hadden de spaarpot speciaal voor de marathon stuk geslagen. In de prijzenpot zat onverwacht 3000 gulden, waar van eenderde voor Huizebosch was. Huizebosch: „Stoppen, bij wat voor slechte omstandighe den ook, komt niet in mijn boek je voor. Dat kan je zo'n organisa tie niet aandoen." Huizebosch vergeleek de zware wedstrijd met het in 1993 door hem gewonnen Nederlands kampioenschap op natuurijs in Maasland. „Het was spitten, zwoegen, rammen en raggen. Gelijk na het startschot ben ik keihard uit het peloton wegge sprongen. Negen man volgden me. Vreselijk zwaar hebben we het onderweg gehad. Hele stuk ken hebben we moeten klunen." De tien koplopers bleven bijna de gehele race bijeen. In de fina le ontsnapte Huizebosch en werd niet meer achterhaald. De vrouwen hadden op de Weissensee geluk. Zij reden 's ochtends vroeg toen het ijs nog hard was. Petra de Boer won na 40 kilometer de sprint. ANP zij te schuiven omwille van het landsbelang. Een wereldkam pioenschap voor landenteams, zowel op de weg als in het veld, is in zekere zin dan ook een ana chronisme. Van een goudeerlij ke prof als Sven Nijs mag nu eenmaal niet worden verwacht dat hij het één keer in het jaar moet opnemen tegen zijn ploeg genoten, met wie hij een heel seizoen lang heeft samenge werkt. Toen de directie van de Tour de France in 1930 besloot om in plaats van merkenteams alleen nog maar landenploegen te la ten deelnemen, wilde men de in vloed van de als geldschieters optredende fietsenfabrikanten op het wedstrijdverloop de kop indrukken. Het landensysteem hield meer dan dertig jaar stand, maar de macht van de sponsors bleef onverminderd groot, landenploegen of niet. Het getuigt van moed als de in ternationale wielrenunie de for mule van een wereldkampioen schap voor landenteams laat varen en kiest voor de weg die ook de Tour de France is inge slagen. De beschamende volks woede die Sven Nijszichzondag op de hals haalde, is immers niet voor herhaling vatbaar. Sven Nijs maakte zondag maar één fout:, hij droeg het verkeerde shirt. door Edwin Alblas DEN HAAG - Stewart Bernard, vollevbalbondscoach van Tflne- sië, is blij dat hij nog leeft. In de volledig ontspoorde finale van het Afrikaanse olympische kwalificatietoernooi tussen thuisland Egypte en zijn ploeg was de Nederlander betrokkene en getuige van 'een heuse oor log'. Waar al zijn spelers in de chaos gewond raakten, bleef Bernard in het oververhitte Cai ro wonderwel lichamelijk letsel bespaard. Nauwelijks bekomen van de schrik beschrijft Bernard, oud- coach van Jong Oranje, de gru welijkheden die zich in de met 3000 hysterische Egyptenaren bevolkte sporthal afspeelden. Tijdens de door het thuisland gewonnen eindstrijd (3-1) dreigde het al een paar keer uit de hand te lopen. Partijdige scheidsrechters, die nota bene door een Egyptische official wa ren aangesteld, en een 'belache lijke' rode kaart voor de beste Tunesische speler in de tweede set zorgden voor een zeer ge spannen sfeer. Bernard: „Egyp te moest en zou dit toernooi winnen. Dat werd door sommi gen zelfs later toegegeven." Na de wedstrijd, toen Egypte de kwalificatie voor Sydney vier de, werden de spelers en techni sche staf van Tunesië het mik punt van de toeschouwers én spelers van Egypte. „Omdat wij regelmatig protesteerden kre gen we tijdens de wedstrijd al flessen en munten naar ons hoofd. Na afloop ontstond er een flinke knokpartij, zeg maar gerust een oorlog. Verschillende spelers van mijn ploeg liepen snij- en hoofdwonden op. Ze moesten die in het ziekenhuis laten hechten. Nee, ik heb niets opgelopenToen ik zag dat het menens werd, heb ik me schuil gehouden. We zijn onder poli tiebegeleiding afgevoerd. Toen we in de bus zaten werden we nog bekogeld. Heel beangsti gend allemaal." Tunesië tekende protest aan te gen de gang van zaken. De FIVB heeft de Afrikaanse volleybal federatie opdracht gegeven een onderzoek in te stellen en Egyp te sancties in het vooruitzicht gesteld. „Maar de uitslag wordt nooit herroepen", voorspelt Bernard. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 11