NCIflLE ZEEUWSE COURAN EU zet Wenen in de hoek )uders krijgen nzage in notitie choolinspectie NU IN PRIJS VERLAAGD! Duwboot perst containers tegen Kreekrakbrug Vr 23 en 25 ctSJ VAO'er in (eeland vindt elden baan Isolement Oostenrijk bij regeringsdeelname extreem-rechts c^ti/]<Zyleyri cljL cIJX Laatste poging België tot straffen Pinochet Arts snijdt op verzoek gezonde onderbenen af Wahid loost Wiranto Krajicek lang uit roulatie Justitie rijdt EK tegemoet Nederlander voelt zich opgelaten in buurt van gehandicapte 4 WEKEN VOOR PZC WÊ eest droog nieuw een vrij bewolkte dag maar jrwegend droog weer. De toenemende dwesten wind voert zachte lucht aan. 3e jaargang no. 27 sdag 1 februari 2000 se nummers 1,85 Grote en kleine bedrijfsauto's in RAI Amsterdam OES - Zeeuwse arbeids- ïgeschikten zijn nauwe- jks aan een baan te hel- en. Dat blijkt uit een iderzoek van het GAK eeland naar het gebruik ui de WAO. ij het GAK zijn 11.384 rAO'ers ingeschreven, Daarvan zijn er 1450 aar je actief iets mee unt", aldus R. Kole, ma- ager werkgeverezaken ij het GAK in Goes 1AK Zeeland houdt bij oeveel mensen van de /AO gebruik maken. De ijfers geven een onthut- end beeld. De meeste VAO'ers komen nooit neer aan de slag. Het JAK, dat het zoeken heeft litbesteed aan bemidde- ingsbedrijven, zegt van dies te doen aan voorlich- :ing, maar heeft moeite verkgevere te overtuigen ran het nut en de f i nancië- le voordelen van het aan nemen van WAO'ers. Hoewel het GAK niet de enige instantie is die de WAO uitvoert, geeft het onderzoek een volledig beeld van de stand van za ken. „Tel er 35 40 pro cent bij op en je weet hoe veel mensen er in Zeeland gebruik maken van de WAO", aldus H. Mooij- weer, directeur van het GAK in Zeeland. De instantie wenst geen conclusie over de motiva tie van WAO'ers te trek ken. Een kwart van het aantal WAO'ers werkt bij voorbeeld in deeltijd. Ver der zitten er veel 5 5-plus sers in de WAO voor wie moeilijk ander werk is te vinden. zie ook pagina 19 van onze redactie buitenland WENEN - De Europese Unie bevriest de contac ten met Oostenrijk als ex- treem-rechts gaat meere- geren in Wenen. Premier Guterres van Portugal, tijdelijk voorzitter van de EU, heeft dat gisteravond laten weten. In een brief aan de Oostenrijkse president Klestil, formateur Schüssel en demissionair pre mier Klima wordt aangekon digd dat veertien Europese lidstaten zullen afzien van bila terale contacten met Wenen. Oostenrijkse kandidaten voor internationale posten hoeven niet te rekenen op Europese steun, als de extreem-rechtse Vrijheidspartij FPÖ regeer macht krijgt. Met name de Franse president Chirac en de Belgische premier Verhofstadt drongen in het weekeinde aan op een 'schot voor de boeg', om duidelijk te maken dat een coa litieregering met de partij van Haidèr niet op prijs wordt ge steld. De sfeer werd grimmiger nadat Haider vanuit Wenen zo wel Chirac, Verhofstadt als de Nederlandse Eurocommissaris Bolkestein de les had gelezen. Haider bood gistermiddag in Wenen publiekelijk zijn excuses aan voor het feit dat hij de Belgi sche regering corrupt had ge noemd, Chirac had afgeschil derd als onbenul en Bolkestein had beschuldigd van racisme. Haider had in een vraaggesprek met de Belgische krant De Stan daard gesteld:Frits Bolkestein is Europees Commissaris maar mag zeggc-n dat blanken meer waard zhndan zwarten. Als ik inwoner zcu zijn van een voor malige koloniale grootmacht, zou ik nochtans meer respect hebben voor alle kleurlingen die in Nederland wonen." Vlakte De Oostenrijkse president Kles til heeft gisteren in Brussel bij zijn landgenoot Fischler, Euro commissaris van Landbouw, ge- ;rFrans van den Houdt V HAAG - De Onderwijsin- ctie zal regelmatig de kwali- van scholen beoordelen en ir bevindingen in een rapport iliceren dat iedereen kan in- i. Ouders kunnen zich hier- r beter op de hoogte stellen ihet functioneren van scho- zodat ze een betere keuze nen maken voor hun kroost, rapporten zijn ook bedoeld olen te helpen bij het verbe- m en ontwikkelen van hun ierwijs. Het is niet de bedoe- dat er competitie ontstaat lót de nota's worden gebruikt een toptien van scholen op te ien. Minister Hermans en Ussecretaris Adelmund van ierwijs schrijven dit aan de ?ede Kamer. bewindslieden stellen dat •ds meer mensen behoefte iben aan informatie over de ze waarop les wordt gegeven, sfeer op een school en de be- iiding van leerlingen, nserx waaraan scholen moe- voldoen, worden samen met betrokkenen, zoals leraren directeuren, vastgesteld. De pectie bekijkt vervolgens (Advertentie) informeerd hoe een extreem rechtse coalitie in Wenen inter nationaal zou vallen. Fischler, zelf prominent lid van de Oos tenrijkse Volkspartij (ÖVP) die een coalitie met de FPÖ voorbe reidt, hield zich op de vlakte. „Zo'n regering moet internatio naal aanvaardbaar zijn", rea geerde hij. Bolkestein voelt zich volgens zijn woordvoerder niet aange sproken door de verbale uitha len van Haider. „Wat hij beweert is ronduit belachelijk", luidde de reactie. Minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) heeft gis teren met ÖVP-leider Schüssel gebeld om hem op de hoogte te brengen van de Nederlandse on gerustheid. Schüssel is verbijs terd dat de veertien lidstaten dergelijke besluiten nemen zon der het lid Oostenrijk zelfs maar te raadplegen. De Europese Commissie heeft voor vanochtend een vergade ring belegd over de mogelijke deelname van de FPÖ aan de re gering van Oostenrijk. CDA-Europarlementariër Maij-Weggen maakte gisteren bekend dat de Europese chris ten-democraten de ÖVP isoleert als deze een regering vormt met extreem-rechts. GPD/ANP/AFP zie ook pagina 2 Een man toont voor de Britse ambassade in Brussel een vlag met het portret van Salvador Allende, de voormalige socialistische president van Chili. Tweehonderd mensen demonstreerden gisteren voor de ambassade tegen de mogelijke vrijlating van Pinochet. foto Olivier Matthys/EPA wat scholen er in de praktijk van bakken. De openbare inspectie rapporten waarin de resultaten komen te staan, dienen als prik kel voor leraren en leerlingen om hun prestaties te verbeteren. Tot nu toe lette de inspectie vooral op de examenresultaten van scholen en het lesrooster, om bijvoorbeeld te zien of aan alle vakken wel voldoende uren worden besteed. Adelmund en Hermans menen dat je niet al leen op basis van deze gegevens kunt oordelen over de werkelij ke kwaliteit van een school. Om de kwaliteit van scholen vast te stellen, wordt naast de eigen waarneming van de in specteurs ook gelet op de eigen beoordeling van de school, hun beleid en eerder gemaakte plan nen ter verbetering van hun on derwijs. Schoten mogen het in spectierapport vooraf inzien en kunnen met eventuele klachten terecht bij de inspecteur-gene raal. Als de kwaliteit van een school niet beter wordt, dankan de minister tijdelijk extra mid delen of leraren toewijzen. De geldkraan mag niet voor straf worden dichtgedraaid. GPD zie ook pagina 3 en 9 van onze redactie buitenland LONDEN - België heeft giste ren officieel beroep aangete kend tegen de afwijzing door een rechter van de High Court (het Britse Hooggerechtshof) in Londen van bezwaren tegen de voorgenomen vrijlating van de Chileense ex-dictator Pinochet. Het is de laatste poging van Bel gië. „Na deze zaak gaan we niet meer in beroep", aldus de woordvoerder van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken, Koen Vervaeke. Een Britse gerechtshof had eer der op de dag een klacht tegen de mogelijke vrijlating van de Chileense oud-dictator Pino chet afgewezen. België en zes mensenrechtenorganisaties, waaronder Amnesty Interna tional, hadden de klacht inge diend. De advocaten van België depo neerden gisteren de papieren voor het beroep bij het zoge noemde Divisional Court, zei een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Brussel. Dit is het hof van beroep van het hooggerechts hof. Vermoedelijk vindt de zit ting volgende week plaats. Als de kamer uitspraak van gisteren instandhoudt, ziet het er naar uit dat Pinochet echt kan terug keren naar Chili. De eisers wilden onder meer in zage in het medische dossier van Pinochet. De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Straw, zei bijna twee weken ge leden dat hij geneigd was de oud-dictator vrij te laten, om dat Pinochets gezondheidstoe stand geen proces toestond. Straw baseert zich op een onaf hankelijk en geheim medisch onderzoek dat had uitgewezen dat Pinochet te oud en te ziek was voor een proces. Volgens rechter Morris Kay heeft Straw zich op een wettige, eerlijke en redelijke manier la ten adviseren. Ook had hij het recht België en de zes organisa ties inzage in het medisch dos sier te weigeren. door Esme Soesman RILLAND - De duwbakcombi natie Brigitte 1 is gisteren tegen de Kreekrakbrug van de A58 bij Rilland gebotst. Twee opvaren den raakten door het ongeluk lichtgewond. De brug raakte beschadigd; slechts één rijbaan was gisteren berijdbaar. De 172 meter lange duwboot was geladen met containers en kwam in botsing met de onder kant van de brug. Een lege con tainer is te water geraakt, ande re containers raakten door de klap zwaar beschadigd. De stuurhut van de Brigitte 1 werd eveneens grotendeels vernield. Twee bemanningsleden zijn naar het ziekenhuis gebracht. De stuurman kreeg twee hech tingen in zijn hoofd, de schipper vier hechtingen in zijn hand. De verwondingen zijn vermoede lijk het gevolg van glasschade. Door de klap raakten platen on der de Kreekrakbrug bescha digd, waardoor de sterkte van de brug is aangetast. Om die reden heeft Rijkswaterstaat be sloten op beide wegen de rech- terrijstrook af te zetten, waar door verkeer over het hoger gelegen middengedeelte van de brug wordt gevoerd. Afgelopen nacht is de schade verder onder zocht. Aan de hand daarvan wordt bekeken hoe de brug voorlopig kan worden hersteld. Een aannemer heeft de contai ner uit het water gevist. De vaart werd door het ongeval niet gehinderd. Het binnenvaart schip was op weg naar Vlissin- gen. door Harm Harkema LONDEN - Een chirurg in het Schotse Falkirk heeft van twee mannen een gezond on derbeen geamputeerd. De chi rurg verrichtte de operaties op verzoek van de patiënten. Zij leden aan een geestesstoornis, de Body Dysmorphic Disor der, waardoor zij waren geob sedeerd door hun in hun ogen onvolmaakt onderbeen. De operaties, die vorig jaar en in 1997 plaatsvonden, werden gisteren bekend. Het gaat om een Engelsman en een Duitser. De laatste belandde in Falkirk nadat hij in eigen land geen chirurg bereid vond om zijn been te amputeren. De chirurg in kwestie, Robert Smith, vei'dedigde gisteren zijn handelwijze. „Het heeft me anderhalf jaar gekost voor dat ik de moed had om de eer ste operatie te verrichten, maar het is een van de meest bevredigende operaties ge worden die ik ooit heb ge daan", aldus Smith. Hij wees erop dat beide patiënten nog steeds bijzonder blij zijn met de ingreep en dat ze nu verlost zijn van hun obsessie. Smith zei uitgebreid inlichtingen te hebben ingewonnen van psy chiaters en psychologen. Hij was er in beide gevallen van overtuigd geraakt dat thera pie geen zin meer had. De door hem geholpen Engelsman dreigde zelfmoord te plegen. Smith wees op een aantal ge vallen in de VS. Daar hebben mensen die door artsen waren afgewezen bij zichzelf een am putatie uitgevoerd. Bijvoor beeld door een been op trein- rails te leggen of hun been er met een geweer af te schieten. Smith had toestemming voor de operaties van de toenmalige ziekenhuisdirectie. Ook had hij de procedures uitgebreid doorgesproken met een verte genwoordiger van een lande lijke ethische commissie. Toen Smith vorig jaar een derde pa tiënt aanmeldde, weigerde de nieuwe directeur van zijn zie kenhuis medewei'king. De ethische comxnissie van het ziekenhuis liet zich gisteren negatief uit over de operaties, maar verklaarde tegelijkertijd ze in de toekomst niet geheel uit te sluiten. GPD Generaal Wiranto (foto) is de laan uitgestuurd door de Indonesische president Wahid. De voormalige op perbevelhebber en minis ter van Defensie Wiranto wordt samen met vijf col lega's en nog 27 anderen verantwoordelijk gehou den voor de orgie van ge weld rond de volksraad pleging op 30 augustus 1999 over onaf- hankelijkheid in W Oost-Timor. Richard Krajicek heeft in het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam een operatie aan de binnenmeniscus van de lin kerknie ondergaan. Bij een kijkoperatie ontdekte orthope disch chix-urgRienHeijboer een nieuwe scheur in de binnenmeniscus van het geblesseerde gewricht. Het T heretel zal zes tot acht weken vergen. Het Openbaar Ministerie kan supporters die zich misdx-agen tijdens het komende Europees Kampioenschap voetbal, di rect aanpakken. Hooligans krijgen in een nieuw, rij- dend kantoor direct een boete of dagvaarding. Justi- "t Ö-v, tie in Middelburg presenteerde het busje gisteren. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; sport: 11, 12 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; transportrai: 23 en 25 De Spaanse onderzoeksrechter Garzón wil Pinochet wegens mensenrechtenschendingen be rechten. Hij vroeg daarom in ok tober 1998 om de aanhouding van Pinochet in Londen. RTR/AFP/GPD Enkele containers raakten beschadigd en de stuurhut van de duw boot werd grotendeels vernield. foto Wim van Vossen/ANP door Roelf Reinders VLISSINGEN - Nederlanders komen gehandicapten liever niet tegen op het werk, in de winkel of op de sportclub. Zij hebben medelijden met ver standelijk en lichamelijk ge handicapten en worden onzeker in hun nabijheid. Een gehandicapte als buur levert minder weerstand op, maar Ne derlanders prefereren dan een lichamelijk boven een verstan delijk gehandicapte. Dat blijkt uit een onderzoek naar het imago van verstande lijk en lichamelijk gehandicap ten in Nederland, waaiwan de resultaten moxgen officieel be kend worden gemaakt. Dan be gint namelijk de landelijke campagne 'Wij doen mee', die het imago van gehandicapten moet verbeteren. Lichamelijk en verstandelijk gehandicapten gaan driejaar lang gezamenlijk actievoeren voor gelijkwaardi- ge behandeling. Het imago-onderzoek is uitge voerd in opdracht van gehandi captenorganisaties en belan genverenigingen. Lichamelijk gehandicapten blijken meer medelijden op te wekken dan verstandelijk gehandicapten, maar oogsten ook meer bewon dering. De ondervraagden ver klaarden dat ze beide groepen liever heeft als buurman of vriend, dan als collega. De on derzoekers veronderstellen dat de Nederlander bang is bij da gelijkse activiteiten als werk, sport en winkelen hinder van gehandicapten te ondervinden. Verstandelijk gehandicapten geven vooral een ongemakke lijk gevoel door hun onvooi"- spelbaarheid, vindt ruim zestig procent van de Nedexianders. Opvallend is dat mensen zich zelf een positieve kijk op gehan dicapten toedichten, terwijl zij menen dat anderen er andere over denken. Zo zegt meer dan tachtig procent nooit afschuw bij gehandicapten te voelen, terwijl ze denken dat de meeste Nederlanders wel gevoelens van afschuw hebben. „Deze grote discrepantie geeft de mate van gevoeligheid aan", aldus de on derzoekers. „Je móg geen af schuw voelen, maar kennelijk speelt dat gevoel wel mee. De 'waarheid' ligt ergens in het midden." Een minderheid weet niet hoe zich te gedragen tegenover ge handicapten. Voor verstande lijk gehandicapten geldt dat meer (zo'n 35 procent) dan bij li chamelijk gehandicapten (ruim twintig procent). Bijna zestig procent denkt dat gehandicap ten een gewoon en volwaardig leven als iedereen kan hebben. Gehandicapten vinden dit va ker dan niet-gehandicapten. Dit imago-onderzoek is de eer ste uit een reeks om te kijken of de campagne 'Wij doen mee' succes heeft. 'Advertentie (eenmaligbinnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36.70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van al.nnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380.VB Vlissingen. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1