Sluiskil is altijd gul geweest Opvang in Zeeland in deze bijlage p reportage 25 zaterdag 29 januari 2000 Informatie-avond over de opvang van asielzoekers in Sluiskil; vierde van links burge meester Ron Barbé van Terneuzen. De dorpsraad van Sluiskil is om. Murw door alle commotie legt ze zich neer bij de komst van tweehonderd asielzoekers. Voorzitter Frans Saerens neemt zelfs plaats in de klankbordgroep die de opvang gaat begeleiden. Eind goed, al goed in het kanaaldorp dat al decennia lang vele buitenlanders herbergt. „Het gaat niet om de asielzoekers, maar om de manier waarop ze hier komen", klinkt het alom. Frans Saerens, voorzitter van de dorpsraad Sluiskil. fotomontage De asielzoekers worden ondergebracht in Hotel Sluiskil. fotografie Charles Strijd Het is stil in SluiskilEen half j aar na het sluiten van de Cokesfabriek, aan de overkant van het kanaal Gent-Terneuzen, getuigt slechts het voor malige bedrijfsterrein van de ACZ de Carbonation van een rijk, doch lawaaierig verleden in de pro ductie van cokes. Een enkel bruin rookpluimpje ontstijgt nog aan een van de fabriekspijpen. Meeu wen cirkelen boven de zo typerende felgroene in stallaties, op zoek naar iets eetbaars. Het zicht op 'de Cokes' wordt zo nu en dan ontnomen door bulk carriers, die achter de huisjes door het kanaal glij den. „O nee, met jullie praat ik niet meer", zegt een heetgebakerde dorpsraadsvoorzitter Frans Sae rens, die net Meermarkt Van de Velde komt uitgelo pen. „Jullie hebben me al genoeg de grond inge schreven. Ik zeg niets meer over die asielzoekers." Saerens heeft zijn les geleerd, beseft inmiddels ook de uitwerking van zijn boude opmerkingen over asielzoekers. Ophef die misschien helemaal niet nodig was geweest. „Zeker negentig procent van de bevolking heeft absoluut geen bezwaar tegen die asielzoekers", zegt hotelhouder Meerten Dallinga. Als horeca- exploitant hoort hij veel over wat er leeft in het dorp. „Het is de manier waarop de zaken zijn gelo pen, hè. Mensen vertrouwen de gemeente niet. Waarom wilde Terneuzen zes maanden geleden zo graag dat die mobiele units voor Hotel Sluiskil er kwamen? Wist de gemeente toen al meer? In Ter neuzen waren alle oude panden al gesloopt, wilden ze de asielzoekers soms daar niet hebben? Dat zijn de vragen die leven. Mensen voelen zich genomen, maar tegen die asielzoekers op zich hebben ze niets", weet Dallinga zeker. Argwaan Ook Nasli Atmaf-Yigit, gemeenteraadslid voor Terneuzen en zelf woonachtig in Sluiskil, betwij felt of er wel zo'n scherpe controverse heerst over de komst van asielzoekers op zich. „Voor zover dat het geval'is, komt het doordat er achter de scher men is gewerkt. Daardoor is er argwaan gekweekt. Maar de asielzoekers komen er, daar hebben we niets tegenin te brengen. Daarom moeten de voor- en tegenstanders de handen ineen slaan, en er nu met z'n allen het beste van maken. Daarvoor is ie dereen verantwoordelijk." Burgemeester Ron Barbé van Terneuzen deelt die mening. „We moeten ervoor zorgen dat er een posi tieve sfeer komt rond de asielzoekers, de dorpsraad er op een goede manier bij betrekken. Alleen op die manier kunnen we de ophef deëscaleren"zegt Barbé vlak na het lange onderhoud dat het voltalli ge Temeuzense college afgelopen donderdag had met de dorpsraad. Bakker Adrie de Bruijne wil eigenlijk niets meer zeggen. Het CD A-gemeenteraadslid is zich rot ge schrokken van alle commotie rond zijn persoon. Die ontstond nadat de onlangs aan de kant gescho ven dorpsraadssecretaris Maria Köllner niet al leen Saerens' uitlatingen, maar ook De Bruijnes vermeend discriminerende opmerkingen meldde bij het Landelijk Bureau Racismebestrijding. „Ik racistisch? Hoe kunnen ze dat nou toch zeggen?!", vraagt De Bruijne zich bijna vertwijfeld af. „Nog altijd stel ik de bakkerij beschikbaar aan Turkse gezinnen om hun eigen brood te bakken.Ondanks het feit dat hij nadien Köllner niet meer heeft ge sproken, is De Bruijne niet rancuneus: „We kunnen toch niets doen aan de komst van die asielzoekers, dus laat ze maar komen. Wat we hier nu vooral no dig hebben is rust. „Sluiskil heeft een lange traditie van nationalitei ten. Al tientallen jaren hebben hier Italianen en Spanjaarden gewoond om de industrie op poten te helpen zetten. En nu dit. Ik kan het werkelijk niet Maria Köllner, ex-secretaris dorpsraad. verklaren", zegt voormalig dorpsraadsecretaris Finie de Paauw gelaten. „Mensen hebben elkaar gek gemaakt. Alles heeft meegespeeld: het aanvan kelijke gebrek aan informatie, de verdeelde reactie van de dorpsraad. Er is schade berokkend aan menselijke waarden, veel kapot gemaakt, en ik weet niet of dat ooit nog goed komt. Dat is jammer, want Sluiskil is altijd een actief en solidair dorp geweest." Inzameling Stoffel van de Velde, eigenaar van de Meermarkt beaamt dat. „Ik woon nu al vijftien jaar op het dorp, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt. Sluiskillenaren zijn altijd heel erg begaan geweest met het lot van minder bedeelden. Als de stichting Dorkas hier een inzameling voor Oost-Europa houdt, wordt er in Sluiskil meer bijeen gebracht dan in heel Terneuzen bij elkaar"illustreert Van de Velde de hulpvaardigheid van zijn dorpsgenoten. De ruzie tussen Saerens en Köllner heeft volgens hem de zaak mede op scherp gezet. „Zij hadden al lebei moeten inbinden, dan was het nooit zo gelo pen." Van de Velde verwacht niet dat de asielzoe kers bij de Meermarkt de deur zullen platlopen. „Nee, die ontvangen een tientje zakgeld in de week, extra klandizie krijg ikniet van die mensen", lacht hij. Maar voor Sluiskil als geheel ziet de su permarkthouder wel degelijk voordelen. „De scholen hier hebben te lijden onder de bouwstop in Sluiskil. Met de komst van de asielzoekers wordt het leerlingenaantal wellicht wat opgetrokken." Burgemeester Barbé zegt verrast te zijn geweest over de felle en soms discriminerende uitlatingen die hij de afgelopen weken hoorde. „Ik had wel wat kritiek verwacht, maai- niet op deze manier. Ik was ook teleurgesteld in Sluiskil, een dorp dat bekend staat om zijn tolerantie." Toch kan ook Barbé de ophef wel verklaren. „Het maximum aantal van tweehonderd asielzoekers heeft onzekerheid ge wekt. Maar dat zie je overal in het land, het is niet specifiek voor Sluiskil. En naar zo'n informatie bijeenkomst komen nu eenmaal vooral tegenstan ders van de asielopvang. Daarnaast gingen de inwoners ervan uit dat er tunnelbouwers in de mo biele eenheden voor Hotel Sluiskil zouden komen. Dat was in een procedure tussen de omwondenden en Berings (de vorige eigenaar van het hotel) zelfs zwart op wit vastgelegd. Nu wordt Sluiskil ineens met dit fenomeen geconfronteerd, de mensen voe len zich in de boot genomen. Ook hebben sommi- gen.voor hun beurt gesproken, met name de dorps raad heeft te snel een standpunt ingenomen." Barbé verwerpt de klacht van veel Sluiskillenaren dat de gemeente Terneuzen te weinig aandacht aan him dorp besteedt. Mede die veronderstelling zou het verzet tegen de komst van de asielzoekers heb ben gevoed. „Dat zijn emoties die mensen zichzelf aanpraten. In Sluiskil staat een prachtig welzijns- centrum waar de andere kernen jaloers op zijn. En kijk eens naar de prachtige nieuwe supermarkt en de parkeerplaats daarvoor. Die parkeerplaats is door de gemeente betaald." Verschuilen Ex-secretaris Maria Köllner, binnen de dorpsraad de enige uitgesrpoken voorstander van de AVO, is nog altijd witheet. „Dat de manier waarop die op vang er komt niet goed is geweest, vind ik een argu ment van nul komma nul. Je bent voor of tegen asielzoekers, en dan moet je je niet achter dergelij ke redenen verschuilen", reageert ze fel. Sluiskilbewoonster Lilian Dubbeldam roerde tij dens de infobij eenkomst van vorige week flink haar mond. Nu zegt ze dat ze niets tegen de komst van de asielzoekers heeft. „We vinden alleen het aantal van tweehonderd te hoog op een bevolking van 2500. Als het er niet zoveel waren, zou ik er zelfs een in huis nemen." Joost Bosman Vrijwel alle Zeeuwse gemeenten reageerden in 1987 positief op het verzoek van toenmalig wel- zijnsminister E. Brinkman om asielzoekers op te vangen. Alleen de toen nog bestaande gemeenten Westkapelle en Wissenkerke weigerden. Vandaag de dag hebben alle Zeeuwse gemeenten voor sta tushouders woonruimte beschikbaar. Daarnaast zijn er sinds de jaren '80 diverse opvangcentra in de provincie ingericht (en ten dele inmiddels weer gesloten) voor nog niet uitgeprocedeerde asiel zoekers. De inrichting van de verschillende cen tra ging, net zoals in Sluiskil, niet altijd van een leien dakje. Het voormal ig bej aardenoord - nu hotel - Linden- hof in het Zeeuws-Vlaamse Zuiddorpe werd in 1993 omgebouwd tot een asielzoekerscentrum met een maximale capaciteit van honderd bewo ners. Bij dat aantal werd in eerste instantie in de gemeenteraad van Axel nog wat vraagtekens ge steld. Noemenswaardige problemen hebben zich de voorbije jaren in Zuiddorpe niet voorgedaan. Op het moment dat Zuiddorpe als opvangcen trum in beeld kwam was het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers ook in Terneuzen bezig met een centrum van de grond te tillen. Het CO A had con tacten met de Churchill Beheergroep die het Roo- sevelthotel had aangemeld als tijdelijke opvang voor 300 tot 350 vluchtelingen. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen vonden dat aantal veel te veel en wilden alleen borg staan voor de opvang en begeleiding van 108 asielzoekers. Na veel vijven en zessen kwam het asielzoekers centrum er toch, maar voordat het was ingericht werd het hotel beklad en namen vandalen ook burgemeester R. Barbés woning en het gebouw van de Petrus Hondiusscholengemeenschap on der handen. Het asielzoekerscentrum Terneuzen ging in september 1995 weer dicht. Op dat moment was het asielzoekerscentrum in vakantiecentrum De Burght in Burgh-Haamste- de al enkele jaren operationeel. Daar is nooit sprake geweest van noemenswaardige proble men. Ook in Middelburg (waar 600 asielzoekers wonen in de voormalige kazerne aan het Molenwater en aan de Kruitmolenlaan) heeft de opvang van ontheemden geen weerstand opgeleverd. Dezelf de vlieger gaat op voor Vlissingen waar al sinds augustus 1993 zo'n honderd asielzoekers worden opgevangen in hotel Dix. In de gemeente Oostburg werden sinds het begin van de jaren '90 asielzoekers opgevangen in mo tel-West in Schoondijke. Tot grote tevredenheid van bewoners en dorpelingen. Toen eind vorig jaar het contract voor de opvang niet verlengd werd en het motel dichtging begonnen de dorpe lingen een campagne om het centrum langer open te gouden. Goes had het eerste grote opvangcentrum in Zee land. In 1987 begon Goes met zich voor te berei den op de opvang van 275 vluchtelingen in het voormalig Bergzichtziekenhuis. Er klonken in het naj aar van dat j aar protesten tegen de opvang, maar zeker zoveel mensen spraken zich publieke lijk uit voor. Nu maakt Goes zich op voor de op vang van honderd mensen in het voormalig ge zinsvervangend tehuis De Schans. Conny van Gremberghe Stijgende vraag naar de second opinion Fotorubriek: buitenweg Ronald Jan Heijn is niet bang voor de toekomst Mannen willen ruimte om zichzelf te zijn Voeden we onze kinderen niet goed op? Met handoplegging een beter concert Belgisch instituut helpt dikke kinderen Voeg Nederland en Vlaanderen samen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 79