Hasj rook nekt volksdansclub PZC Actie in Vlissingse Schildersbuurt tegen zwerfvuil en 'hangcontainers' Veere vervolgt afsluiting Langstraat Schuttingtaai kleedt de Walstraat aan Notaris geeft fiat en Veere is 7,5 miljoen rijker door veiling zeeland 15 Vlissingse vereniging ziet ledental teruglopen na komst JOP zaterdag 29 januari 2000 door Martine Bruynooge VLISSINGEN - „Als we in het Welzijnsgebouw blijven zitten, gaat onze vereniging door de hasjrook op de fles", zegt G. Lauwer van het bestuur van Volksdansvereniging Vlissin- gen. Zij voorspelt dat de club een langzame dood sterft. De onderburen, de bezoekers van de Jongeren Ontmoetings Plaats (JOP) in het Welzijnsge bouw aan de A de Coortelaan in j Vlissingen, zouden er de oor zaak van zijn. Lauwer haalt aan dat de vereni ging sinds april 1999 bij de ge meente aandringt op drastische veranderingen. „Maar onze roep om hulp wordt niet ge hoord, slechts afgedaan met een 'bevestiging van ontvangst van onze brieven." De veertig jaar oude vereniging huist sinds vier jaar op de bo venverdieping van het gebouw. Eén jaar daarna kwam de JOP als onderburen. De bezoekers van het jeugdhonk zouden volgens Lauwer regelmatig (soft)drugs gebruiken. „Sinds we samenwonen met de JOP is ons ledental van twee honderd naar zestig gekelderd. De volledige kindei- en tiener groepen (ongeveer zestig perso nen) zijn in rook opgegaan. In het trappenhuis naar onze ver dieping staan vooral in de win ter de JOP-bezoekers te blowen. Moeders die hun kinderen naar les komen brengen, worden af geschrikt door de onvriendelij ke entree. Ze hebben het gevoel te worden bedreigd. Vervolgens blijven ze weg. Wie wil zijn kinderen nou voor de lol in aan raking brengen met zulke cir cuits?" Duizelig „De harde kern van de vereni ging die is gebleven, heeft tijdens het dansen last van ademtekort door de venijnige hasjlucht die de zaal vult", zegt ze. „De lucht slaat op de keel. Bovendien staan we na een tijd je te duizelen op de dansvloer. Die rooklucht gaat gewoon niet samen met een intensieve sport als dansen." Lauwer sluit uit dat de ver schrompeling van de vereniging verband houdt met de tijdsgeest anno 2000. Ze geeft toe dat Volgens bestuurslid G. Lauwer is de combinatie van volksdansver eniging en jeugdhonk onder één dak bijzonder ongelukkig. foto Lex de Meester volksdansen in de volksmond synoniem is voor een oubollige, stoffige sport. Maar: „We heb ben een scala aan dansen. Er zijn gediplomeerde leraren voor bijvoorbeeld Streetdance, Isra ëlische dansen en Hip Hop. Voor ons is het duidelijk. Onze statis tische gegevens bewijzen dat de terugloop drie jaar geleden in zette. Vroeger kwamen er jaar lijks tien nieuwe leden bij. Nu slechts twee." Volgens Lauwer is de ellende veroorzaakt door een beleids fout van de gemeente. „De JOP loopt inderdaad op rolletjes. Maar wij samen op één locatie, dat gaat niet." Het bestuurslid beklemtoont dat er nooit over tredingen aan de kant van de JOP zijn gepleegd. „Daadwer kelijke problemen zijn er nooit geweest. De jongeren geven al tijd gehoor aan verzoeken om weg te gaan. Maar het is waan zin om ze de toegang tot bijvoor beeld de hal te verbieden. Ze staan volledig in hun recht, blo wen is in Nederland niet straf baar. Wij zijn helaas een slechte combinatie, geen goede buren." Nieuwe locatie Als oplossing wil de volksdans vereniging een nieuwe locatie van de gemeente. „Zelf een pand zoeken is door geldgebrek niet mogelijk. We eisen dan ook een geschikte locatie, met goede faciliteiten in een geschikte om geving. Krijgen we dat niet dan sluit ik niet uit dat we politieke partijen benaderen. Dat lijkt me een logisch vervolg. Het wordt dan een politiek machtsspelle tje." Oplossing Wethouder L. C. Poppe-deLooff heeft in het verleden wel contact gehad met de vereniging. „We hebben destijds ook geprobeerd om een oplossing te vinden. Maar dat is niet gelukt. En net vandaag heb ik een brief van hen ontvangen." Poppe beaamt dat dit ook niet de meest ideale plek voor de ver eniging is. „Deze club heeft ook recht op een goede accommoda tie. Daar gaan we onze best voor doen. Vier jaar geleden was dit de enige mogelijkheid voor de vereniging. Een andere accom modatie was toen, en is nu nog steeds niet zo gemakkelijk te vinden. Ik neem maandag met de betrokken ambtenaar con tact op over deze zaak. Het is heel vervelend als de vereniging door de locatie leden verliest. Naar ik heb begrepen zijn dat vooral jonge leden." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het comité Schildersbuurt wil samen met de sectie afvalverwijdering van Vlissingen een milieuproject opzetten. De leden van het comité willen voorkomen dat de buurt verder verloedert. „Er zijn mensen die de grijze vuilnisbakken nooit meer naar binnen rollen. Die staan buiten en blijven buiten. Overal ligt zwerfvuil en regelmatig liggen er volle plastic vuilnis zakken op de stoepen. Die gaan stinken en mensen klagen erover", zegt Ad Marinisse van het buurtcomité. De bakken worden elke vrijdag leegge maakt. De ene week de groene containers, I de andere week de grijze. „Daarover hebben j we geen klachten. Maar als ze vrijdag zijn leeggemaakt en het waait stevig, dan waai en de bakken overal naar toe. Ze liggen kris, kras door elkaar. Het is geen gezicht. Die bakken moeten gewoon nadat ze zijn leeg gehaald, naar binnen worden gerold." Volgende week wil het buurtcomité Schil dersbuurt het milieuproject overleggen met de sectie Afvalverwijdering. „Het is een mentaliteitskwestie. In en rond de Hercules Segherslaan vinden veel mensen het nor maal dat de bak buiten blijft staan. Wij gaan binnenkort foldertjes uitdelen waarin we de regels nog eens uitleggen", aldus Marinisse. R. Steenaert van afvalverwijdering van de gemeente Vlissingen beaamt dat er in de Schildersbuurt heel wat zwerfvuil ligt. „Onze vuilophaaldienst ziet daar ook vaker grof vuil liggen. Wij halen grof vuil ook op. Een belletje is genoeg, maar helaas neemt niet iedereen die moeite. Die laten het maar liggen." Bekeuring Volgens de Vlissingse Algemene Plaatselij ke Verordening (APV) mag je zonder ver gunning niets op de openbare weg neerzet ten. Steenaert: „Die bakken moeten ook net voordat de ophaaldienst komt, worden bui- tengezet en snel erna weer naar binnen wor den gehaaldMaar er is nog nooit een bekeu ring op grond van die APV gegeven. Wel hebben we weieens de extra schoonmaak kosten voor het ophalen van vuil in rekening gebracht. We zijn nu aan het onderzoeken hoe we hier tegen op kunnen treden en wat de mogelijkheden van de gemeente zijn." Steenaert zegt dat hij niet op het uitdelen van bekeuringen zit te wachten. Hij denkt dat de kans op een succesvolle bestrijding groter is wanneer buren elkaar in de gaten houden. En elkaar desnoods op de vingers tikken. „Boetes zouden niet nodig moeten zijn. Ik denk ook dat daarbij het buurtcomi té een rol kan spelen. Ook in andere buurten hebben we schoonmaakacties opgezet. In Bossenburgh en Westerzicht bijvoorbeeld. Volgens mij gaat het daar nu goed." ïssÉS Naast zwerfvuil zorgen ook de vuilcontai ners die niet meer of niet op tijd binnen wor den gehaald, voor een verloedering aan zicht. foto Ruben Oreel Computer gestolen uit bedrijf VLISSINGEN - In de vroege vrijdagmorgen is uit een bedrijf in Vlissingen een computer gestolen. Deze heeft een waarde van ongeveer vierduizend gulden. Van de dader ontbreekt ie der spoor. Vlissinger gepakt bij diefstal vlees VLISSINGEN-Een 28-jarige Vlissinger is vrijdag even na 16 uur aangehouden toen hij probeerde voor 2 719 aan vlees te stelen in een supermarkt. Hij heeft een dagvaarding gekre gen. Blind door vuistslag op oog TERNEUZEN - Een 30-jarige man uit Vogelwaarde moet voor straf 140 uur werken, omdat hij een ander het licht uit het rechteroog heeft geslagen. De Terneuzense politierecher J. Begheyn veroordeelde hem vrijdag ook tot drie maanden voorwaardelijke celstraf. De verdachte zei gisteren zich door de drank van de fatale klap niets meer te herinneren. Hij was samen met het slachtoffer en zijn vriend op 6 december '97 i gaan stappen in Hulst. Plotseling vielen er in een van de cafés klappen. Het slachtoffer, woonachtig in Hulst, raakte in een shocktoestand. Al snel bleek dat hij blind was aan zijn rech teroog. Raadsvrouw J. Berbee-van Koningsbruggen bepleitte vrijspraak. Ze vond het dossier te mager, omdat slechts is af gegaan op de aangifte van het slachtoffer en de verklaring van de barkeepster. Maar uit het proces-verbaal bleek dat de knokkels van de hand van de dader ontveld waren. Al bij al vond de politierechter dat voldoende bewijs voor zware mis handeling. De verdachte staat onder behandeling van Emer- gis. Hem wacht via de civiele rechter nog een schadeclaim van het slachtoffer. Politie neemt wapenstokken in SLUIS-AARDENBURG - Bij een grenscontrole in de ge meente Sluis-Aardenburg heeft de politie twee wapenstok ken en een traangasbuisje aangetroffen in een personenauto. In verband hiermee zijn twee Belgen, van 36 en 34 jaar oud, aangehouden. Er is proces-verbaal tegen hen opgemaakt en de spullen zijn in beslag genomen. Automobilist slipt op glad wegdek STEENBERGEN - Een 40-jarige inwoner uit Oud-Vossemeer is vrij dag rond zeven uur 's ochtends op de Zeelandweg Oost in Steenbergen met zijn auto in een slip geraakt op het door be vriezing glad geworden wegdek. Hij kwam links van de weg in de berm tegen een bushaltepaal tot stilstand. Auto en paal lie pen schade op. de bestuurder mankeerde niets. Auto in Wolphaartsdijk van de weg WOLPHAARTSDIJK - Een 20-jarige automobilist uit de ge- meen te Goes is vrijdag, rond het middaguur, in Wolphaarts dijk in de berm geraakt en tegen een sloottalud gebotst. De bestuurder had geen alcohol gebruikt en raakte niet gewond. Hij reed over de Muiden weg in de richting van Arnemuiden. Waarom hij van de weg raakte is niet bekend. Politie deelt 55 bonnen uit in Goes GOES - In Goes zijn bij verkeerscontroles 51 bekeuringen uit gedeeld voor het niet dragen van de gordel. Verder werd twee keer bekeurd vanwege en niet leesbare kentekenplaat en twee keer voor het ontbreken van een hulpkoppeling bij een aan hangwagen. De controles werden gehouden in de Middel burgsestraat en de 's-Gravenpolderseweg. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De met poëzie regels bedrukte banieren, die de Vlissingse Walstraat hebben verlevendigd, worden binnen kort weggehaald. Zij waren op gehangen in het kader van de Landelijke Gedichtendag. De versiering van enkele vervallen panden en de aankleding van le ge etalages blijven voorlopig in tact. Angenieta de Koning, met Wim Hierck initiatiefnemer van de actie, haalt aan dat de stiching Schuttingtaai het hier en daar troosteloze beeld van Vlissingen wil terugdringen. De beschildering en de teksten in de Walstraat-Zuid blijven 'in het meest verpauperde gedeelte van Vlissingen', nog even langer hangen. Graffitikunstenaar Martij n Prins zette een piece op het voormalige huis van Van Dalsum in de Walstraat- Zuid. Zolang deze bouwval rechtop staat, blijft het kunstwerk van Prins de Walstraat in kijken. Dat het krot eens gesloopt REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl wordt, staat vast, de sloopver gunning is door alle commissies al positief ontvangen. Maar de door de gemeente eerder gemel de sloopdatum van oktober 1999 haalt zij niet meer. Wel hebben de gemeente, de Vlissingse Bankiersvereniging en makelaren enkele maanden geleden officieel aan elkaar be loofd om de zorgwekkende toe stand van de Walstraat-Zuid in Vlissingen te verbeteren. Die overeenkomst loopt 31 decem ber 2001 af. Thuis Overigens misten de organisa toren van de Gedichtendag in Vlissingen vrijdag veertien van de dertig banieren die waren op gehangen. Wim Hierck: „Die zullen wel bij poëzieliefhebbers thuis hangen. Jammer dat ze weg zijn, maar we zien het maar als bewijs dat de mensen warm liepen voor deze dag." Midwintermarkt MIDDELBURG - In creativi teitscentrum Multi Colour in Middelburg is zaterdag 5 febru ari een midwintermarkt. Er zijn demonstraties pergama- no, kleien met fimo en creall therm klei en verder theezakjes vouwen, kaarten en cadeau-ar tikelen. Ook is een workshop kleien te volgen. De markt duurt van 10 tot 16 uur is en is te vinden aan Toren- weg 4A in Middelburg. Danswedstrijd VLISSINGEN - Dansschool Bras houdt zondag 6 februari zijn tweede Internationale Gro te Teammatch, een danswed strijd voor verschillende cate- goriën en dansvormen. Bij de Teammatch, waar vorig jaar de eerste van plaatsvond, vormen vijf paren één team. Bezoekers van de wedstrijd, die begint om 13.00 uur in sporthal Baskensburg in Vlissingenkrij - gen de gelegenheid zelf te dan- Zang en toneel AAGTEKERKE - De zangver eniging Nut en Genoegen uit Aagtekerke houdt vrijdag 4 fe bruari in het plaatselijke dorps huis Amicitia een zangavond. De aanvang van deze avond is om 19.30 uur. Aansluitend is er het toneelspel 'Alweer vals alarm'. Straat in zomerse winkelspits domein van voetgangers door Lukas Fransen ZOUTELANDE - De gemeen te Veere wil de Langstraat in Zoutelande voortaan elke zo mer op gezette tijden afslui ten. De proefafsluiting in juli en augustus 1999 heeft uitge wezen dat de winkelstraat vei liger is voor voetgangers, als fietsers en gemotoriseerd ver keer op gezette tijden worden geweerd. De Langstraat is bij wijze van proef in juli en augustus 1999 dagelijks tussen twaalf en vier uur 's middags afgesloten voor zowel gemotoriseerd verkeer als voor fietsers. Alleen be- voorradingsverkeer mocht ge bruikmaken van de winkel straat. De straat is afgesloten door het plaatsen van ver keersborden en het aanbren gen van markeringen op de weg. Het verkeer werd door verwijsborden omgeleid. Tijdens de afsluiting heeft de gemeente onderzoek gedaan naar de werking en effecten van de ingestelde verkeers maatregelen. Er is een monde linge enquête gehouden, waarbij ruim honderdvijftig mensen zijn ondervraagd. Het merendeel van de ondervraag den vond de afsluiting een goe de zaak en was van mening dat de Langstraat daardoor voor voetgangers veiliger is gewor den. Het grootste deel van de geënquêteerden kon zich te vens vinden in de tijdstippen dat de straat werd afgesloten. Veel mensen vonden de afslui ting wel vervelend voor fiet sers, automobilisten en motor rijders. Tellingen Naast de enquête zijn er in de morgen- en middaguren ver keerstellingen gehouden. De gemeente wilde achterhalen hoeveel verkeer er door het af sluiten van de Langstraat om moest rijden en of het daar door drukker zou worden op het Oranjeplein en aangren zende straten. Uit de tellingen blijkt dat dat inderdaad het geval is geweest. De gemeente concludeert uit het onderzoek dat het weren van het verkeer de Langstaat veiliger maakt voor voetgangers. De gemeente wil de Lang straat daarom deze zomer wederom op gezette tijden af sluiten. Zij gaat dan wel meer aandacht besteden aan een goede omleiding en verwijzing van het verkeer. De afsluiting wordt gerealiseerd met bor den. maar dient volgens de ge meente wel meer 'body' te krij - gen, zodat deze niet over het hoofd wordt gezien. Of de Langstraat ook weer voor het fiets verkeer wordt afgesloten, is nog niet zeker. Wethouder M. Brouwer-te Roller zegt dat de gemeente dit jaar 25.000 gulden uittrekt voor het afsluiten van de Langstraat. Hoe de straat dit jaar wordt afgesloten weet ze nog niet. „We gaan overleggen met de belanghebbenden par tij en over wat het meest handi ge is." Ondernemers De Zoutelandse ondernemers vinden het een goede zaak dat de gemeente een vervolg aan de proef wil geven. „Er komt toch een stuk rust in de straat", zegt Karin Wouters, voorzitter van de Zoutelandse midden standsvereniging. „Maar er moet wel een visuele afsluiting komen, zodat mensen niet meer gewoon door kunnen rij den. We zijn ook al lang met de gemeente in discussie over de uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen in Zoutelan de. Door de afsluiting van de Langstraat gaan er weer "par keerplaatsen verloren en wij vinden dat de gemeente de in spanningsverplichting op zich moet nemen om daarvoor in de plaats andere parkeerplaatsen te realiseren. Op het Oranje plein kunnen bijvoorbeeld vijftien extra parkeerplaatsen worden gerealiseerd." De wethouder denkt niet dat er dit jaar al extra parkeer plaatsen kunnen worden ge realiseerd in Zoutelande. „Het j is de insteek van de gemeente om nieuwe parkeerplaatsen op het Oranjeplein aan te leg gen, maar ik denk niet dat dat voor de zomer lukt. De ge meente gaat niet halsoverkop het Oranjeplein verbouwen. We proberen op de een of ande re manier de tijdens de afslui ting van de Langstraat niet be reikbare parkeerplaatsen te compenseren." door Lukas Fransen DOMBURG - De gemeente Vee re heeft de vijf voormalige ge meentehuizen en de twee brandweerkazernes vrijdag morgen gegund aan de kopers. De gebouwen zijn donderdag publiekelijk geveild, maar de gemeente hield zich het recht voor eerst de gegevens van de kopers door te lichten. „De no taris heeft geconstateerd dat ze in ieder geval genoeg geld heb ben", zegt wethouder L. P. C. Wisse. Onder grote publieke belang stelling zijn donderdag de ge meentehuizen van Domburg (2.800.000 gulden), Serooskerke (2.050.000), Meliskerke (845.000), Koudekerke (800.000 en Westkapelle (690.000) ge veild. Daarnaast zijn de oude brandweergarages in Grijps- kerke (281.000 gulden) en Big- gekerke (60.000) verkocht. De verkoop levert de gemeente ruim 7,5 miljoen gulden op. Wat de nieuwe eigenaren met hun verworven eigendommen gaan doen, is nog niet bekend. „Daarover verkeren we nog in onzekerheid", zegt Wisse. „Maar we gaan ervan uit dat de kopers zich houden aan de be stemming die we aan de ver schillende gebouwen hebben gegeven. Binnen drie maanden willen we graag weten wat de kopers met hun panden gaan doen. Daar ziqp we met belang stelling naar uit." Winkels Het voormalige gemeentehuis in Domburg is gekocht door Ron Bouwman, eigenaar van Bouw man Cadeau met vestigingen in Domburg, Middelburg, Vlissin gen en Goes. Of Bouwman ook winkels in het monumentale pand wil onderbrengen, is niet zeker. „Alles.is nog mogelijk. Maar in horeca zijn we zeker niet geïnteresseerd. We houden ons aan het bestemmingsplan en willen op geen enkele manier de gemeente voor het hoofd sto ten." Het bestemmingsplan van het pand geeft wel de mogelijkheid voor horeca in combinatie met bijvoorbeeld een museum. „We denken in eerste instantie niet aan een culturele invulling met een stukje horeca", zegt Bouw man. „Binnen twee weken wil len we duidelijkheid hebben over wat we met het gebouw gaan doen." Moduspec Engineering Inter national BV uit Meliskerke is de nieuwe eigenaar van het voor malige kantoorpand van de ge meente in Serooskerke. Het be drijf is gespecialiseerd in het inspecteren van booreilanden voor alle oliemaatschappijen ter wereld en heeft vestigingen in Amerika, Schotland en Sin gapore. Het hoofdkantoor staat in Meliskerke. „Maar", zegt di recteur L.E.Nagtegaal, „we zijn in Meliskerke echt uit ons kan toor gegroeid. We zaten hier vier jaar geleden met zeven mensen en nu zijn dat er achttien." Nagtegaal hoopt zo snel moge lijk naar Serooskerke te kunnen verhuizen. „We moeten de boel nog naar wens inrichten en wat opknappen. Ik hoop dat we voor de zomer kunnen verhuizen. We verwachten de komende jaren flink te groeien en in Seroosker ke is daar de ruimte voor." Het pand in Meliskerke is ge kocht door een koper uit Bra bant. De gemeente weet niet wat hij van plan is met het gebouw. De voormalige gemeentehuizen in Westkapelle en Koudekerke zijn gekocht door een man uit Soest. „We verwachten dat die gebouwen, gezien de bestem ming die er op rust, door worden verkocht", zegt Wisse. „Ik ver wacht niet dat de koper daar kantoor gaat houden." Plan voor netwerk van ruiterroutes BURGH-HAAMSTEDE Schouwse paardenhouders wil len een netwerk van rijroutes in het leven roepen. De bedoeling is de trajecten onderling met el kaar te verbinden en tevens ovemachtings- en stallingsmo gelijkheden aan te bieden, zodat een tocht van meerdere dagen achtereen mogelijk wordt. Initiatiefnemers Tonny Noord- hoek en Herman van Oost ver wachten binnen een maand concrete ideeën te kunnen pre senteren. Volgens Noordhoek is Schouwen-Duiveland nog een blinde vlek op de kaart waar het gaat om aantrekkelijke paard- rijroutes. Voor liefhebbers van het aangespannen rijden is er zelfs geen enkele mogelijkheid voor een tochtje door de natuur. Dat moet veranderen, vinden Noordhoek en aankomend paardenboer Van Oost. De proef die in juli en augustus werd gehouden met de afsluiting van de Langstraat is zo goed verlopen dat de gemeente Veere de straat ook deze zomer voetgangersvriendelijk maakt. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 69