Zeeland populair bij ouderen De schrik van het hertenkamp SLA NU UW SLAG! Altijd rennen om trein te halen Bundeling krachten Schouwse recreatie voorbeeld voor rest Realisering Sluis aan Zee kost 80 miljoen Binnenschip loopt op havendam Terneuzen Vink Offset HOGE KORTINGEN - 20% TOT 40% Eigenaar Terneuzens reisbureau verdacht van oplichten klanten <5 intra zeeuwse almanak Hoge nood Honderden senioren uit Zuid-Holland kiezen voor rust en ruimte OPRUIMINGSFINALE MIDDEN PZC zeeland zaterdag 29 januari 2000 SLUIS - Het project Sluis aan Zep gaat bijna twee keer zo veel kosten als de Initiatiefgroep Zwingeul aanvankelijk dacht. In plaats van 43 miljoen gulden zal de aanleg van een jachtha ven in Sluis en een vaarverbin- ding tussen Cadzand en het vestingstadje, zeker tachtig miljoen gulden vergen. De meerkosten gaan zitten in de aanpassing van de waterhuis houding in het gebied en de bouw van diverse waterbouw kundige werken. Ook zullen op Belgisch grondgebied de water huishouding moeten worden aangep ast,dienog eens ettelij ke tientallen miljoenen zullen ver gen. Voorzitter G. van Daele van de initiatiefgroep en wethouder van Sluis-Aardenburg beves tigt dat het 'niveau van de inves teringen om het project te reali seren hoger ligt dan eerst werd berekend'. TERNEUZEN - Het 2101 ton metende Belgische binnen vaartschip Graciosa is vrijdag middag om één uur aan de grond gelopen bij Terneuzen. Het schip, dat geladen met ko len onderweg was van Antwer pen naar Gent, moest opschut- ten via de OostsluisDe schipper voer echter per ongeluk de Ter- neuzense Oude Veerhaven bin nen. Door de sterke ebstroom mis lukte die manoeuvre, waardoor de Graciosa op de westelijke ha- vendam terechtkwam. Toegesnelde sleepboten van Multraship en de Union hoef den niet in actie te komen. Een half uurtje na de stranding kwam het Belgische binnen vaartschip op eigen kracht vlot. Na inspectie kon het de reis ver volgen. Tussen de aankomst van lijn 57 en het vertrek van de trein van het station Vlissingen zit te weinig tijd. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Nog één minuutje en dan vertrekt de trein in Vlissingen. Voordat buslijn 57 het Stationsplein oprijdt, staan jongere busreizigers al in starthouding bij de deur. Zodra de deu ren open gaan, sprinten ze naar de trein. Anderen die nog een treinkaartje moe ten kopen, hebben pech. De trein ver trekt zonder hen. Leden van het Buurtcomité Schilders- buurt in de Vlissingse wijk Middenge bied zijn deze gang van zaken beu. Re gelmatig horen ze dat mensen hun aansluitingen hebben gemist doordat bus 57 te laat was. Het comité stuurt volgende week een brief naar busmaatschappij Connex- xion. Daarin vraagt de Schildersbuurt of de bus vanaf de nieuwe dienstrege ling in mei, een paar minuten vroeger kan rijden. ,In mei vorig jaar is de nieuwe dienstre geling ingevoerd. Sindsdien rijdt de bus enkele minuten later", zegt Frans Kla ver van het buurtcomité. „Helaas loopt de bus onderweg gere geld vertraging op. Normaal geeft dat niet, maar in dit geval draait het elke keer uit op een minutenkwestie. Als het een beetje tegen zit, missen reizigers hun trein of boot en ook hun volgende aansluitingen. Natuurlijk kan nooit worden gegarandeerd dat het openbaar vervoer op tijd is. Maar met de vorige dienstregeling gebeurde het zelden dat mensen op het perron kwamen en hun trein zagen wegrijden." Klaver heeft zelf ook een aantal keer zijn trein gemist. Net niet „De bus hoort ieder uur om 42 minuten over het uur aan halte Hercules Segher- slaan in de Rooseveltlaan te staan. Maar vaak wordt de bus opgehouden door lossende vrachtwagens op de Nieuwendijk of het Bellamypark. Ook ontstaat er vertraging als er onderweg erg veel mensen opstappen. Dan is de bus bijvoorbeeld pas om 46 minuten over het uur bij onze halte. Detrein ver trekt om 51. Dat gaat dus net; of net niet. Ik heb er al een paar keer met bus chauffeurs over gesproken en die zeg- foto Ruben Oreel gen dat de rijtijden door mensen op kantoor veel te krap worden ingete kend. Eigenlijk zouden die personen zelf eens met de bus moeten rijden." Volgens woordvoerster M. Maas van Connexxion regio Zuidwest is het pro bleem met lijn 57 bekend. „Het pro bleem is ontstaan door de wijziging van de treintijden. We hadden de keuze om de bustijden aan te passen op de treinen in Middelburg of die in Vlissingen. We hebben uiteindelijk voor Middelburg gekozen. Daar komen namelijk de meeste buslijnen bijeen die ook weer zoveel mogelijk op elkaar moeten aan sluiten. We zijn aan het bekij ken wat we met lijn 57 in Vlissingen kunnen doen. Ik kan geen toezeggingen doen, maar we staan altijd open voor suggesties." Advertentie Brochures, folders, periodieken en jaarverslagen? Vink Offset drukt 't op 74 x 104 cm... 24 uur per dag! 8ehorend tol. de Brouwer Groep Bel, voor een vrijblijvende scherpe offerte, m Vink Offset Axel telefoon 0115 - 56 80 Öt (Advertentie) de nieuwe collectie is binnen, we moeten nu echt ruimte maken, dus MiDDELBl deze aktie alleen MIDDELBURG geldig in Middelburg (Advertentie) door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg gaat op zoek naar een ander onderkomen voor de twee struisvogels op het her tenkamp in Groede. De struis vogels jagen de verzorgers van de stichting Emergis en de be zoekers van het hertenkamp schrik aan. Het idee bestaat om ze onder te brengen bij de struisvogel boerderij in Sluis, maar de ge meente wil eerst overleg met de schenkers van de dieren. Een van de vogels was destijds een gift van de dorpsraad. De struisvogels zijn moeilijk te benaderen. Ze kunnen onver wachts uithalen, niemand durft bij de loopvogels in de buurt te komen, weet wethou der C. Bolijn. Daar komt bij dat ze de weide zodanig toeta kelen, dat de aanleg van een zogenaamde wisselweide noodzakelijk is om de onder grond te laten herstellen. De gemeente heeft een groot scheepse renovatie van het hertenkamp gepland. Dit jaar wordt er voor drie ton een ge bouw neergezet dat plaats biedt aan een kantine voor de medewerkers, eén ontvangst ruimte voor bezoekers en een winkeltje, dat de 'pipo-wagen' vervangt. De twee struisvogels zijn niet te handhaven in het hertenkamp. Met Emergis bespreekt, zij ver der het beheer van het park. Het is de bedoeling dat de me dewerkers - mensen met een psychiatrische achtergrond - die op het park werken, meer vakkennis krijgen. In de raadscommissie planolo gie toonde WD'er J. Provoost zich tegen te grote gemeente lijke bemoeienis met het park en het vele geld dat al in het hertenkamp is en nog wordt geïnvesteerd. Hij vond dat de foto Peter Nicolai gemeente voor financiering moet aankloppen bij de pro vincie, die in haar nota vitaal platteland geld beschikbaar heeft voor de zorgboerderijen, waar ex-psychiatrische pati ënten werkervaring opdoen. door Marcel Modde RENESSE - De toeristische branche-organisaties op Schouwen-Duiveland gaan hun krachten bundelen. Besloten is tot de oprichting van een breed platform, dat in alle gevallen kan dienen als gesprekspartner voor overheden en andere in stanties. Het streven is ook de federatie van middenstands verenigingen, de industriële be drijven, de agrarische sector en de visserij bij de opzet te betrek ken. Doel is zo de positie van het eiland te versterken, zowel bin nen Zeeland als op nationaal ni veau. Gedeputeerde G. van Zwieten (toerisme) juicht het initiatief toe. Hij ziet het als een mogelij ke opstap voor de totstandko ming van een provinciebrede belangenorganisatie voor de re creatieve sector en het aanver wante bedrijfsleven. „Vergelijk het met de landbouw. Vroeger was die sector hopeloos ver snipperd, tegenwoordig staat daar één sterke ZLTO. Een ster ke organisatie, met een eigen kantoor en professionele men sen in dienst. Nu dringen ze met gemak door tot in Den Haag door als het nodig is. Het zou mooi zijn als we iets dergelijks ook in de toeristische sector voor het hele Zeeuwse zouden hebben. Maar laten we eerst eens op subregionaal gebied, in Schouwen-Duiveland, begin nen. Wie weet wat daar nog uit groeit." Ondersteuning Het branche-overschrijdende platform wordt vooralsnog on der de vlag gehangen van de Schouwse Stichting Ontwikke ling Recreatie, onder voorzit terschap van (voormalig) cam pingeigenaar H. van Oost uit Renesse. De krachtenbundeling is vol gens Van Oost ingegeven door het 'schreeuwende gebrek' aan een duidelijke overlegstructuur op Schouwen-Duiveland. „Ver snippering leidt er te vaak toe dat afgegeven signalen onvol doende doordringen bij overhe den en instanties. Dus is het zaak die structuur zwaar op te tuigen. Dat krijg je alleen voor elkaar door een zo breed moge lijk, heel degelijk platform te creëren, zodat er een professio nele aanpak kan bestaan." Van Oost denkt niet dat de be langen van de disciplines die hij wil bundelen, te ver uit elkaar liggen, waardoor het platform bij voorbaat z'n doel voorbij zou schieten. „Met z'n allen vormen wij de economische motor van Schouwen-Duiveland. We heb ben allemaal te maken met za ken als de wegenstructuur, voldoende woningbouw, een ziekenhuis, maar ook mooie na tuur en goede recreatievoorzie ningen En allemaal profiteren we een beetje van elkaar. Zo werkt het toch?" Ook Van Zwieten beschouwt de oprichting van de koepelorga nisatie niet als een overbodige luxe. Hij geeft aan bereid te zijn tot financiële steun voor plan nen die leiden tot productsuit breiding en kwaliteitsverbete ring. Beschonken automobilist rijdt sloot in 's-H ARENDSKERKE - Een dronken bestuurder van een be drijfsauto is in de nacht van donderdag op vrijdag zijn met zijn auto de sloot ingereden aan de Arendstraat in 's-Heer Arendskerke. De Goesenaar had twee keer de maximaal toegestane hoeveel heid alcohol in het lijf. Hij kreeg een rijverbod van vier uur en een dagvaarding. De auto was zwaar beschadigd. ALMERE - Op verzoek van de politie in Terneuzen zijn afgelo pen woensdag in Almere een man en een vrouw aangehouden in verband met een vermeende oplichtingszaak. Het betreft de 52-jarige eigenaar en een 23-ja- rige werkneemster van reisbu reau Multi Tours in Terneuzen, dat in december 1999 failliet ging- Tegen de eigenaar van Multi Tours waren de afgelopen we ken tien aangiftes gedaan. Het merendeel betrof oplichting. Zowel klanten, oud-personeels leden als zakenrelaties zouden gedupeerd zijn na het faillisse ment van Multi Tours. Het reisbureau, gesitueerd aan de Terneuzense Vlooswijk- straat, bood voor weinig geld complete trips naar Londen, Parijs en Berlijn aan. Mensen boekten en betaalden de reis, maar kwamen nooit aap Sous-chef uit Yerseke beste oesteropener MAASTRICHT - M. Schouwe- naar, sous-chef van restaurant Nolet het Reijmerswale in Yers eke, is in Maastricht voor de tweede keer Nederlands kampi oen oesters openen geworden. Schouwenaar was niet de snel ste, maar wel de secuurste. De jury, die vooral lette op snij- techniek, vond zijn oesters de mooiste. op de plaats van bestemming. Hun geld kregen ze ook niet te rug. Ook zijn er bij de politie een aantal aangiftes van mishande ling binnengekomen. Zo zou de eigenaar van Multi Tours een man geschopt hebben en ge dreigd hebben met verder ge weld. Uit onderzoek van de politie is gebleken dat het reisbureau in financiële problemen is ge raakt, waardoor gemaakte af spraken niet konden worden nagekomen. Expres failliet De eigenaar van Multi Tours zou zijn bedrijf expres failliet heb ben laten gaan. Elders in het land zou hij zes keer eerder op dezelfde manier te werk zijn ge gaan. De eigenaar heeft met zijn raadsman inmiddels een schuldsaneringsplan opgesteld. Dit is door de rechtbank in Zwolle goedgekeurd. Beide ver dachten zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. (Advertentie) NIEUW INTERIEUR DICK WAASDORP SPORT BERGEN OP ZOOM uit gevoerd door: Kapelle - Tel. 0113-5+4151 Het winkelend publiek in Vlissingen kan sinds kort z'n behoefte doen in een futuris tisch ogende bunker. Niks geen snelle bezoekjes meer aan toiletten van cafés met de verpletterende morele ver plichting om een consumptie te nemen. Nee, u gaat naar de Sa7iisette in de Spuistraat, zoals dit openbaar toilet offi cieel heet. Deze sanitaire voorziening wordt binnen kort feestelijk en officieel ge opend en in gebruik geno men. Onmiddellijk na de opening door de Vlissingse wethou der van sanitaire zaken volgt een heuse demonstratie. Ver volgens is er een feestje in een café met koffie, toespraakjes en hapjes en drankjes plus toost op het succes van de Sa- nisette. Die ambtenaar op het Vlissingse stadhuis stak z'n walging over deze poespas rond een wc niet onder stoe len en banken. 'Daar zakt mijn broek van af, meldde hij z'n kamergenoot. Als-ie daar maar mee wacht totdat-ie op die Sanisette zit. door Arjan van Westen VLISSINGEN - De provincie Zeeland is uitermate populair als vestigingsgebied voor 55- plussers. Dat blijkt uit de vrij dag gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor Sta tistiek (CBS). Opmerkelijk is dat bijna de helft van deze oude ren uit de provincie Zuid-Hol land komt. Het CBS onderzocht de oude- rentrek in de periode 1994- 1998. Jaarlijks verhuisden 21000 55-plussers naar een an dere provincie. Weliswaar gaan in absolute aantallen de meeste ouderen naar de provincie Gelderland, maar als rekening wordt gehou den met het inwonertal zijn Fle voland, Drente en Zeeland sterk favoriet. Waarbij opgemerkt moet worden dat de provincie Flevoland bij alle leeftijdsgroe pen in trek is. Ouderen verhuizen niet veel. Landelijk is het aandeel 55- plussers in de verhuisstroom acht procent. „Jongeren verhui zen voor studie en werk nu een maal massaal", aldus J. Latten, demograaf bij het CBS. Dertien procent van de verhuizers naar Zeeland is ouder dan 55 jaar. In de onderzochte periode be sloten jaarlijks duizend 55- plussers van de oude dag in Zee land te gaan genieten. Er gingen er ook weer zevenhonderd weg. Jaarlijks zorgen dus driehon derd ouderen voor een extra vergrijzing. „Zeeland is voor jongeren een echte vertrekprovincie. Door de ouderen wordt de leegloop een beetje getemperd", vult Latten aan. Afstand De helft van de nieuwe Zeeuwse ouderen komt uit de provincie Zuid-Holland. De meesten daarvan komen uit Rotterdam en één op de vijf verhuizers komt uit Noord-Brabant. Af stand speelt een belangrijke rol: slechts drie procent van de ver huizers naar het Zeeuwse land komt vanuit de drie noordelijke provincies. Het CBS heeft niet onderzocht naar welke gemeenten de oude ren gaan. „Wel weten we dat de ene helft naar het noorden van Zeeland gaat en de andere helft naar Zeeuws-Vlaanderen." Bel gische verhuizers zijn overigens niet in het onderzoek opgeno men. Er is niet onderzocht waarom de 55-plussers verhuizen. Door de resultaten uit andere provincies die aantrekkelijk zijn als vesti gingsgebied er bij te betrekken, valt er volgens Latten wel een voorzichtige conclusie te trek ken. Het is een combinatie van goed koop wonen in een mooie en rus tige woonomgeving. Latten: „Je kan wel in Wassenaar willen wonen, maar daar moet je wel het geld voor hebben. Alle dames- en herenschoenen nu 75 Alle kinderschoenen nu 50,(actie tot 5 februari a.s.) DE LEEUW SCHOENMODES langeviele 2 4331 It middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 67