Wahid schuifelt doelbewust voort PZC Laatste State of the Union van Clinton reclamespot voor Gore PZC Molukkers mogen demonstreren Chauffeurs verliezen pensioenvoorziening door nieuwe taxiwet Servische oppositie begrijpt niets van handhaven sancties feiten en meningen Indonesische president bezoekt Nederland 29 januari 1950 zaterdag 29 januari 2000 doorTheo Haerkens Vol zelfvertrouwen heeft de bijna blinde president Ab durrahman Wahid (59) zijn kof fers laten pakken voor zijn zo veelste reis. Deze keer zal de zie kelijke president, die zeer moei zaam loopt maar toch in zijn eerste honderd dagen nog geen dag heeft verzuimd, ook Neder land bezoeken. Kritiek op zijn reizen wuift hij weg, want het puin in eigen huis - militante se paratisten. etnisch/religieus ge weld, fricties met het leger - kan alleen worden geruimd met hulp van buiten. De internationale samenleving moet weten dat Indonesië's nieuwe, democratisch gekozen, leiding serieus doende is het land met zijn 210 miljoen inwo ners en 13.000 eilanden om te smeden tot een fatsoenlijke na tie met respect voor de mensen rechten. Zakenlui, die nu vooral bran dende gebouwen zien en vaak onbegrijpelijk bloedvergieten, moeten ervan worden overtuigd dat investeringen geen wegge gooid geld zijn. maar op den duur het risico dubbel en dwars waard. Het aanpakken van de economische crisis is volgens Wahid één van de medicijnen om de sociale nood te lenigen en de onrust in te dammen. Wahid en minister van Buiten landse Zaken Alwi Sihab zien licht aan het eind van de tunnel. „Vraag het de gewone man op straat, die voelt zich weer veilig. Kleine demonstraties zijn geen maatstaf". aldus Shihab eerder deze week. De president, sinds jaar en dag gemoedelijk aange duid als Gus Dur geniet inder daad de steun van grote delen van de bevolking, al was het maar bij gebrek aan beter. Dat wil niet zeggen dat er geen kritiek is. De president wordt verweten wel heel erg een one- man-show op te voeren. Hij trapte op heel wat gevoelige te nen door het pas gekozen parle ment te bestempelen als een kleuterklas en hij zaaide ver warring met uitspraken over een referendum in de opstandi ge provincie Atjeh. Maar Wahid trekt zich van con venties niets aan. De president, die het liefst met zijn handen eet, het vervelend vindt schoe President Wahid wordt op de luchthaven van Jakarta ondersteund door zijn dochter Yeni en adviseur Rahman. Van kritiek op zijn vele rei zen trekt Wahid zich niets aan. foto Agus Lolong/EPA nen te dragen en liever op de grond zit dan op een stoel, noemde militairen die hem vriendelijk bejegenen maar achter zijn rug tegenwerken ronduit 'lafaards". Fundamen talistische moslims die met een heilige oorlog op de Molukken dreigen, werden door de voor malige moslimleider als idioten in de hoek gezet. Plezier Aan controversiële onderwer pen lijkt hij haast plezier te be leven. Relaties met Israël liggen gevoelig in het grootste moslim land van de wereld, maar het verzet daartegen bleek een storm in een glas water. Er loopt nieuw onderzoek naar de cor ruptie van ex-president Soe- harto en zijn kliek, maar op voorhand verklaarde Wahid de inmiddels zeer broze 'Pak Har- to' niet achter de trahes te wil len zien. Dit in tegenstelling tot zijn steenrijke kinderen en za- kenvriendjes. De rotte appels uit het verfoeide leger probeert hij geleidelijk te verwijderen, maar jonge cadetten spreekt hij op haast vaderlijke toon moed Wahid weet goed wie hij te vriend moet houden. Niet voor niets dook hij van de week op bij een partijbijeenkomst van de PDI van zijn vice-president Me gawati Soekarnoputri om daar - „Ik mag me niet bemoeien met interne partijkwesties" - te ver tellen dat hij zeer dankbaar zou zijn als 'zus Mega' weer voorzit ter zou worden. Megawati, die geen zichtbare inbreng levert aan het landsbestuur, is name lijk wel goed voor een derde van het electoraat. Ook met belangrijke in ternatio nale geldschieters staat de pre sident - die zelf geldt als een economische analfabeet - op goede voet. Voorschriften van de Wereldbank en het Interna tionale Monetaire Fonds wor den stipt nageleefd, want Indo nesië kan zich niet veroorloven dat de geldkraan zelfs maar tij delijk dicht gaat. Oost-Timor Overigens betekent dit niet dat Gus Dur de oren uitsluitend laat hangen naar de wensen van de internationale gemeenschap. Een Indonesiër moet trots zijn op zijn land. En daarom kon het onderzoek naar de schending van mensenrechten in Oost-Ti- mor niet worden overgelaten aan de VN. Wahid wilde dat per se de eigen mensenrechtencom missie laten doen. Hij verzeker de dat de verantwoordelijken hun straf niet zullen ontlopen. Ook niet als dat top-generaals zijn, zoals bijvoorbeeld voor malig opperbevelhebber Wiranto. Hoe groot de invloed van Gus Dur is, blijkt zelfs in Assen, Leerdam en Vught. Hij is er door een handige manoeuvre in ge slaagd de leiding van de RMS na vele jaren navelstaren weer aan het denken te krijgen over de ei gen doelstellingen. GPD van onze redactie binnenland De gemeente Den Haag en de politie zullen een grote demonstratie ko mende donderdag van Molukkers tegen het geweld op de Molukken niet verbie den. Dat is de uitkomst van overleg giste ren tussen de autoriteiten en de organise rende Molukse regering in ballingschap RMS (Republik Maluku Selatan). De Molukkers betogen tussen twaalf en zes uur donderdagmiddag op het Malie veld. Zij willen de Indonesische president Wahid, die dan op bezoek is in Nederland, duidelijk maken dat hij alles moet doen om een eind te maken aan het geweld. De president bezoekt die middag paleis Noordeinde en het Binnenhof. De politie heeft nog geen aanwijzingen dat de Molukkers aansturen op ongere geldheden. Als die geluiden wel doorsij pelen, kan burgemeester Deetman de de monstratie alsnog verbieden. Op het Malieveld zijn muzikale, religieuze en culturele activiteiten. De RMS vernacht duizenden bezoekers. Maandag maken gemeente en politie nadere afspraken met de organisatoren. Volgens een politie woordvoerder is nu al wel duidelijk dat de betogers niet als groep het Malieveld mo gen verlaten. Noordeinde, Binnenhof, Vredespaleis en Indonesische ambassade zijn verboden gebied voor hen. Wel mogen eventueel delegaties van het veld af, bij voorbeeld om petities aan te bieden. ANP ME'ers arresteren een taxichauffeur tijdens de protestactie woens dagnacht in Amsterdam foto Marcel Antonisse/ANP door Dolf Ruesink Taxichauffeurs leveren slag met de mobiele eenheid en verzetten zich tegen nieuwko mers op de markt. Wat is er toch aan de hand in de taxibranche? De chauffeurs en hun werkge vers opereerden lang in een min of meer gesloten markt, waar een beperkt aantal vergunnin gen in omloop was. Die werden per provincie verstrekt. Wie eenmaal zo'n papiertje in zijn bezit had, wist zich verzekerd van een behoorlijke baan en een soort pensioenvoorziening. Tegen de tijd dat een chauffeur van zijn oude dag wilde gaan ge nieten, kon hij de vergunning verkopen. Doorgaans had hij dan zijn lening voor het geïnves teerde bedrag afbetaald en vormde de doorverkochte ver gunning, die soms wel één tot drie ton waard was, een aanvul ling op het pensioen. De waarde van een vergunning was aardig vast te stellen, om dat de markt stabiel was. Het werkterrein van de bedrijven was goed afgebakend, de om zetten waren bekend en bedrei gingen van buitenaf bestonden niet. Dat alles veranderde met de in voering van de nieuwe Taxiwet op 1 januari 2000. Daarmee wil minister Netelenbos (Verkeer) de concurrentie stimuleren. Ze heeft veel regels geschrapt en tarieven losgelaten. Onderne mers moeten de kans krijgen op prijs en kwaliteit te concurre ren. Nieuwkomers krijgen ook een kans en elke chauffeur mag voortaan in het hele land werk aannemen. De gedachte daar achter is dat de consument zo meer keuze krijgt. Voortaan geeft het Rijk de ver gunningen uit. Daarom ook krijgt minister Netelenbos de wind van voren. Volgens de chauffeurs heeft zij te weinig oog voor hun financiële proble men. De fiscale compensaties die zij heeft voorgesteld zouden vol strekt onvoldoende zijn. Chauf feurs mogen de kosten van de 'goodwill', die zij voor hun ver gunning hebben betaald, in drie jaar aftrekken van de belasting Maar volgens de chauffeurs heeft dat nauwelijks effect. Wanhoop Omdat de maatregelen al jarer geleden zijn aangekondigd, is het nauwelijks te vatten waar om ondernemers toch het risicc bleven nemen veel geld te beta len voor vergunningen. Die zijr nu nauwelijks meer te verhan delen, wat de wanhoop van me nig chauffeur verklaart. Dat de problemen zich vooral ir Amsterdam voordoen, koml omdat de markt buiten d< hoofdstad al langer gedeelc wordt door meerder centrales. In Amsterdam koelden chauf feurs hun woede op nieuwko mer Taxi Direkt die als gevolj van de deregulering zijn kan: schoon zag. De koek moet daai nu door meer mensen wordex gedeeld. En dat doet pijn. GPD door Hans Gertsen De Servische oppositie is zwaar teleurgesteld over het besluit van de Euro pese Unie om de sancties te gen Joegoslavië niet op te heffen of te verlichten. Vol gens de oppositie speelt de EU met het onverkort hand haven van de sancties het re gime van Slobodan Milose vic in de kaart. De oppositie, die al gexoiime tijd pleit voor het afschaffen van de sancties, voelt zich bovendien door de EU enigs zins voor schut gezet. De door het regime van Milose vic gecontroleerde media lie ten de afgelopen dagen niet na nog meer zout in de won den te wrijven. „De EU prijst de verenigde Servische op positie de hemel in, maar ver werpt tegelijkertijd alles waar men om vraagt", aldus het dagblad Politika in een cynisch commentaar Het besluit de sancties voor alsnog xüet op te heffen of te verlichten, werd deze week in Brussel. genomen door de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU. Dertien van de vijftien lidstaten wa ren bereid de sancties te ver lichten of op te heffen, maar Nederland en Groot-Brit- tannië voelden daar niets voor. Ook een compromis voorstel om tenminste een deel van de sancties tijdelijk op te schorten, stuitte op een Brits-Nederlands veto. De Nederlands-Britse rede nering dat de situatie in Joe goslavië niet wezenlijk ver beterd is en dat er dus geen aanleiding zou zijn voor het maken van een gebaar, stuit bij de Servische oppositie slechts op onbegrip. „De sancties werken averechts en dat weet iedereen in Brussel. Ze straffen niet het regime, maar de bevolking van Ser vië", zei Zoran Zivkovic, een van de belangrijkste opposi tieleiders, woensdag. De burgemeester van Nis, de derde stad van het land, re kende op een gebaar vanuit Brussel. „De EU heeft de oppositie maandenlang haast ge smeekt de rijen te sluiten. Be gin januari hebben we dat gedaan, maar de beloning blijft achterwege", aldus Zivkovic. „We hebben het gevoel dat we voor schut staan", voegt hij er aan toe. Andere Servische oppositie leiders reageerden in verge lijkbare termen. „Regerin gen die tegen het opschorten van de sancties zijn, steunen daardoor het regime. Het re gime overleeft slechts omdat het constant beweert dat de Europese Unie en het Westen het Servische volk willen vernietigen", aldus Ivan Ko- vacevic, de woordvoerder van de Servische Vernieu wingsbeweging (SPO). Kovacevic en veel andere op positieleiders in Belgrado zijn er van overtuigd dat Milosevic' socialisten en hun partners, de ultra-nationa listen van Vojislav Seselj en de neo-communisten van YUL (Joegoslavisch Ver enigd Links), bang zijn voor het opheffen of opschorten van de sancties. „Een land dat totaal geïsoleerd is. is veel makkelijker te controle ren. En alles wat er mis is, ktrn je fijn op het conto van het westen schrijven", aldus Kovacevic. De Servische oppositie wil men name het olie-embargo en het verbod op internatio naal luchtvaartverkeer lie ver vandaag dan morgen op geschort zien. Olie Die sancties treffen gewone burgers volgens de oppositie vele malen harder dan het re gime. Sterker nog: het is een publiek geheim dat kringen rond Milosevic goud verdie nen aan het olie-embargo. Milosevic' eigen zoon Marko bijvoorbeeld heeft een olie- importfirma die een aanzien lijk deel van de grootschalige smokkel van olie vanuit lan den als Bulgarije en Roeme nië voor zijn rekening neemt. Het olie-embargo tegen Joe goslavië is daardoor zo lek als een mandje, zo weten ook westerse diplomaten in Bel grado heel goed. „Er staan hier nog iedere dag files en van ernstige proble men met de stadsverwar ming is ondanks de strenge winter ook nog nergens spra ke. Dus dan weet je wel hoe effectief het embargo is", al dus een diplomaat. GPD Clinton tijdens zijn laatste State of the Union. door John Wanders Met zijn plaatsvervanger en mogelijke opvolger Al Gore pal achter zich, heeft president Clinton in de nacht van donder dag op vrijdag in Washington voor de acht ste en laatste keer zijn 'State of the Union' uitgesproken. Clinton greep de jaarlijkse rede tot het verzamelde Congres aan om zijn makker Gore een handje te helpen in diens strijd om de Democratische nominatie. Met nog slechts vier dagen te gaan tot de be langrijke voorverkiezingen in de staat New Hampshire, presenteerde Clinton een pak ket voorstellen dat in grote lijnen overeen komt met de plannen die Gore dagelijks ontvouwt in zijn campagne. In navolging van zijn vice-president beklemtoonde Clin ton dat vooruitgang in de praktijk alleen stapsgewijs valt te realiseren, niet met grote sprongen. „Dat is altijd zo geweest", aldus de president Gore's tegenkandidaat in de Democratische race om het Witte Huis, oud-senator Bill Bradley van New Jersey, hamert er in zijn campagne juist op dat Amerika sterke be hoefte heeft aan een leider met 'grote, stout moedige en bevlogen ideeën'. Bradley denkt als president in betrekkelijk korte tijd een eind te kunnen maken aan grove misstan den in de samenleving, in het bijzonder op het gebied van de gezondheidszorg, het on derwijs en de sociale ongelijkheid. Clinton, die in 1994 zijn eigen ambitieuze plan tot hervorming van de gezondheidszorg zag sneuvelen in het Congres, prees Gore voor diens alternatieve voorstellen op dit teirei n Hij attendeerde het Congres speciaal op Go- re's suggestie om ouders met een gering in komen in aanmerking te laten komen voor een ziektekostenverzekering voor hun kin deren. De president erkende dat het aantal onverzekerden sinds zijn aantreden in 1993 verder is toegenomen. In de VS, een land van 265 miljoen inwoners, lopen veertig miljoen mensen onverzekerd rond. Sucessen Clinton begon de 'State of the Union', de Amerikaanse variant op de Troonrede, zo als gewoonlijk met een opsomming van de successen die hij wel gerealiseerd heeft, vooral op economisch terrein: „We mogen onszelf gelukkig prijzen dat wij in deze tijd leven. Niet eerder in onze geschiedenis maakte Amerika zo'n lange, aaneengeslo ten periode van economische groei door. De werkloosheids- en misdaadcijfers staan op het laagste peil sinds dertig jaar. Ik kan u be richten dat de toestand van de natie sterker is dan ooit." „We hebben een nieuwe economie opge bouwd", zei hij. En: „De Amerikaanse revo lutie gaat door in de 21ste eeuw. Wij zijn een nieuwe natie, voor altijd jong, dat is onze Flauwte De Franse minister van finan ciën, Maurice Petsche is in de Nationale Vergadering in el kaar gezakt. Hij zoude nieuwe belastingvoorstellen toelich ten. maar moest zijn betoog na enkele zinnen onderbreken. De dokter verklaarde dat de toestand van de minister niet ernstig was; hij leed aan over spanning. Overtocht Een bestelwagen uit Monnic- kendam is als eerste auto van 1950 over het ijs van de Gouw zee naar Marken geredenvan daag wil men proberen om een betrouwbare baan voor schaatsers naar het eiland uit te zetten. Vissers opgebracht Twee Nederlandse schepen, de Urk 81 en de Urk 16 3zijn door de Belgische waterpolitie naar de haven van Oostende ge bracht wegens het vissen in Belgische territoriale wate ren. De gezamelijke vangst van vierduizend kilo ijle ha ring en de netten werd in be slag genomen, De schepen mochten na betaling van een boete Oostende weer verlaten. Boter Vorige week zijn in Sint Jan steen partijen boter in beslag genomen. Het betrof partijen van honderd en 117 kilo. De boter werd door fietsende smokkelaars via een binnen- paadje naar de grens vervoerd- foto Stephen Jaffe/EPA lotsbestemming." Het predikaat 'nieuw' is vaker gehanteerd in de Amerikaanse poli tiek, maar meestal door pas gekozen leiders, niet door presidenten die in hun tweede ter mijn nog maar een jaar te gaan hebben. Clintons laatste 'State of the Union' was ze ker geen afscheidsspeech. De president leg de het Congres een waslijst wensen voor, in de hoop daarvan op de valreep nog zoveel mogelijk te realiseren. Dat laatste is on waarschijnlijk. Het afsluitende jaar van een president die niet kan worden herkozen, is doorgaans moeizaam. Met elke week die verstrijkt, boet de president aan macht in. De aandacht gaat nu al uit naar zij n potenti ële opvolger, die begin november zal worden gekozen. Clinton prees in zijn toespraak zijn echtge note Hillary Rodham, die al drie decennia aan zijn zijde staat en die op dit moment evenals Gore een eigen verkiezingscampag ne voert. In haar geval gaat het om de se naatszetel van New York. Speciale gast vhn de president was Tom Mauser, vader van een van de derti en slacht offers van de schietpartij op de Columbine High School in Littleton (Colorado), april vorig jaar. Mauser is na de gewelddadige dood van zijn vijftienjarige zoon een actie begonnen tegen de ongecontroleerde ver spreiding van vuurwapens. Zijn campagne sluit aan bij een van de prioriteiten van Clinton. GPD Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118)470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 ABTerneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc nl exploitatie internet@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso- (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 36,70 (nvt) per kwartaal: 100,00 101,65) per jaar: ƒ380,00 381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers. maandag t/m vrijdag, 1,85 per stuk zaterdag, 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65,597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel. 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 56