Talentenplan oogst lof bij ruiters Bakker werkt aan wederopstanding PZC sport vrijdag 28 januari 2000 z27 AZVV wil tegen Apollo stijgende lijn voortzetten Veel belangstelling voor voorselectiewedstrijd in Heikant tussen schelde en grens vooruitzicht achter de schermen door Lucien Roelandt HEIKANT - In Manege Heikant gaat zaterdag het Rabobank Ta lentenplan officieel van start. Met het plan wil de bank talent volle jonge ruiters stimuleren in hun sportbeoefening. Het plan is er voor ruiters en amazones van 10 tot en met 25 jaar, uitko mend in de klassen M en Z sprin gen of dressuur. De bank, eerder jarenlang hoofdsponsor van de hippische basisorganisaties, denkt via de ze opzet een groter aantal rui ters te kunnen ondersteunen en via clinics en trainingen, geleid door topruiters als Anky van Grunsven en Piet Raijmakers, 1 hogerop te helpen. Het slaat, ge zien de enorme belangstelling, goed aan bij ruiters en amazo nes. Martijn Cerpentier uit Koe wacht is één van de jeugdige Zeeuwse talenten. Hij zegt: „Het is een uitstekend plan. De bank ondersteunde de paarden sport al jaren door sponsering van de nationale kampioen schappen van de basisorganisa ties. Maar het was slechts een gering aantal ruiters dat hier van kon profiteren. Zelf ben ik lid van de KNF (Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen en WB-wedstrijden Salt Lake City gaan niet door SALT LAKE CITY - Wegens een gebrek aan sneeuw zijn de we reldbekerwedstrijden ski in Salt Lake City (6 tot en met 12 februari) afgelast. De wedstrijden waren gepland als generale repetitie voor de Olympische Winterspelen, die in 2002 plaatsvinden. Nog onbekend is naar welk oord de WB-wedstrijden nu worden verplaatst. De internationale skifederatie zoekt naar een lo catie in Europa. Op het pro gramma staan de afdaling, Super-Gde slalom en een com binatie, alle voor vrouwen. In Salt Lake City bleek de tempe ratuur aan het einde van het parcours te hoog om met kunst sneeuw de zaak te redden. AFP Scheldesport op volle sterkte tegen Marathon Grusé de Grave TERNEUZEN - De basketbal lers van Scheldesport staan morgen, zaterdag, in eigen huis vooreen nieuwe Zeeuwse derby. Het Vlissingse Marathon is te gast in Terneuzen en mag nor maal gesproken geen proble men opleveren voor de Zeeuws- Vlamingen, die na een stroeve start de smaak te pakken heb ben. Scheldesport bevindt zich op de tweede plaats achter het ongenaakbare Barons uit Bre da. Deze door de bond om discipli naire reden gedegradeerde ploeg deelt de lakens uit. Schel desport mikt op de tweede stek, die mogelijk uitzicht geeft op promotie. In dat opzicht is de derby van morgen vooral be langrijk. „De stand is een beetje vertekend", weet Scheldesport- trainer Grusé de Grave. „Mara thon heeft een aantal wedstrij den minder gespeeld. De ploeg heeft vijf verliespartijen, wij twee. Ik verwacht redelijk wat tegenstand." De oefenmeester waakt voor onderschatting, maar weet aan de andere kant dat zijn formatie uitgerekend in de eerste helft van de competitie tegen de Vlis- singers de goede draad oppakte. Na nederlagen in de eerste twee competitieduels volgde destijds winst in Vlissingen. „We zijn daar op het goede spoor geko men", weet hij. „Daarna hebben we nog maar één wedstrijd ver loren." Scheldesport moet het vooral hebben van een hechte verdedi ging en een surplus aan routine. Grusé de Grave beschikt tegen Marathon over zijn voltallige selecite. „Ik speel graag vanuit de verdediging in een hoog tem po. Dat kost veel kracht. In principe gebruik ik zoveel mo gelijk spelers. Ik ga ervan uit dat we winnen." De wedstrijd, die in sporthal 't Zwaantje wordt gespeeld, be gint om 20.00 uur. Ponyclubs) daar ging een groot deel van het geld naar de Leva- de. Het is slechts een beperkt aantal ruiters dat daaraan kan deelnemen. En het zijn veelal de beroepsruiters van de grote handelsstallen die op zo'n kam pioenschap de dienst uitmaken. Dit plan is meer gericht op de toekomst en veel breder van op zet. Omdat de bank voor extra prijzen zorgt, geeft het de wed strijdorganisaties ook meer armslag. De belangstelling uit andere provincies neemt toe en dat maakt de wedstrijden aan trekkelijker." Roodgloeiend Wedstrijdsecretaresse Anneriet Burm van de SHSH (Stichting Hippische Sport Heikant) on derstreept de woorden van Cer pentier: „De telefoon staat roodgloeiend. Overal vandaan wordt er gebeld, zelfs vanuit Zwolle." Stichtingsvoorzitter George Lernout vindt deze belangstel ling niet vreemd. „Het plan be staat uit een aantal stappen, te beginnen met een voorselectie zoals zaterdag in Heikant. De winnaar plaatst zich voor de se lectiewedstrijden. Uiteindelijk moet dit resulteren in een Rabo bank Talenten Team, waarvan de ruiters die zich daarvoor we ten te plaatsen een heel jaar door de bank worden onder steund. Gezien er op elke wed strijd die voor dit plan in aan merking komt een ticket voor de selectiewedstrijden valt te ver dienen, wil men natuurlijk aan zoveel mogelijk wedstrijden deelnemen." „Het groot aantal mogelijkhe den om je té plaatsen voor de volgende ronde maakt dit plan voor de ruiters zo aantrekke lijk", zegt de 19-jarige Martijn Cerpentier. Op een kampioen schap moet je het die ene dag maken. Je mag een heel seizoen goed presteren, maar één pech- foutje betekent meestal dat je het kampioenschap kunt verge ten. Dat werkt enorm frustre rend. Dat is bij dit plan anders. Als je zaterdag in Heikant de boot mist, ben je niet meteen uitgeschakeld. Dan komt er nog een aantal wedstrijden waar voor je je kan plaatsen. Daar maak ik graag wat kilometers voor. Want plaatsing voor een volgende ronde biedt de moge lijkheden om je onder leiding van deskundige topruiters ver der te ontwikkelen. En zo'n kans laat je natuurlijk niet zo maar lopen." Gevestigde orde Martijn Cerpentier erkend dat degene die zaterdag in Heikant een ticket in de wacht sleept, zich zeker tot de talentvolle jon geren mag rekenen. In de klasse Z/ZZ is de Talentenrubriek op genomen in de Grote Prijs Delta Mossel en de Grote Prijs ZEMO. Twee rubrieken waarin de Ne derlandse internationals Erick van der Vleuten, Bert Romp, Ben Schroder, Jack Neefs en de Belgen Johan Lensen, Christf David en Grant Wilson van start gaan. George Lernout: „Met deze wedstrijd leggen we als organi satie de lat weer iets hoger. Het leek on goed om daarin het Ta lentenplan op te nemen. De jeugd kan nu zijn krachten weer eens meten met de gevestigde orde. Wij zien dit als een extra stimulans voor de jonge ruiters. Bovendien komt de best ge plaatste van de tot de voor het Talentenplan in aanmerking komende ruiters toch in het be zit van het ticket dat recht geeft op deelname aan de selectie." „Het zou natuurlijk mooi zijn als zo'n ticket gepaard ging met winst in één van de Grote Prij zen. Zeker gezien dit sterke deelnemersveld", zegt Cerpen tier. Maar de Koewachtenaar beseft terdege dat het niet alleen de internationals en beroeps- ruiters zijn die hem in Heikant de weg naar een eerste succesje in het Rabobank Talentenplan kunnen versperren. Christiaan van de Plasse, Margreet Walra ven en Femke de Buck zijn de andere sterke Zeeuwse troeven. Bovendien is concurrentie van buiten de provincie evenmin te verwaarlozen. Zo bewezen de Brabanders Marinus van de Vorm, Maurice van Vliet en Tim Fransen enkele weken geleden tijdens Indoor Zeeland met een finaleplaats in de Grote Prijs van de Stad Goes nog hun niet geringe klasse. Belgen „Ja, het zal niet meevallen om plaatsing voor de volgende ron de af te dwingen. Er is ook nog een aantal deelnemers van wie het niveau mij niet bekend is. Maar ik reken er maar, dat die er ook aardig wat van kunnen, an ders kom je toch niet van zover naar Heikant. Bovendien, ver geet ook de Belgen niet. Want Nog voor de tweede competi tiehelft werd ze toch gecon fronteerd met het stoppen van de Belgische Carien de -Letter en Joyce van Oeffelen wegens privé- en werkomstandighe den, maar de vacante plaatsen zijn inmiddels ingevuld door enkele jeugdige talenten. Studenten Er wordt twee keer per week getraind. Op vrijdag is er een extra training voor de studen ten. De wedstrijden worden professioneel benaderd. Er wordt een goede voorbereiding nagestreefd. Vlak na de wed strijd volgt er een nabespre king. Rowena Witkamp (24), Ma- rouschka Wijffels (22) en Jo- landa Jansen (19) bezitten ge noeg ervaring voor het spelen ook over de grens trekt dit plan veel aandacht bij de ruiters." Het draait in Heikant zaterdag niet alleen om de klassen Z en ZZ. Ook de klassen M en L en de pony's uit de klassen Z en ZZ ko op districtsniveau. Suzan Tanghe (15) en Jessica Koster (14) zijn de jongste speelsters. Brenda Post en Debby van Bel- legem zijn net iets ouder. Kort om, een groep die nog jaren vooruit kan. Bakker is tevreden over de in zet van de meisjes. „Het gaat er om dat ik dit team tenminste vier jaar bij elkaar kan hou den. Daar ziet het momenteel naar uit, maar je bent er nooit zeker van. Ze krijgen een vriendje en dan is op zaterdag avond spelen plotseling niet zo leuk meer. Maar de motivatie is goed. Een stapje hoger moet in elk geval kunnen." Niveau Over de bondsklasse wil ze (nog) niet praten. „In zijn tota liteit is het niveau van het Ne men in het hippisch sportcen trum in actie. En ook in deze rubrieken mag men, gezien de namen op de deelnemerslijst, een spannende strijd verwach ten. derlandse waterpolo toch wel iets gezakt. Of deze groep vol doende kwaliteit bezit voor de bond, dat zal de tijd leren. We moeten prestatiegericht blij ven werken. We zullen er alles aan doen om zo hoog mogelijk te spelen, want dat is onze doelstelling", beweert ze. De wouwen zijn ingedeeld bij Brabantse en Limburgse te genstandsters. Zaterdag kan De Schelde tegen DBD revanche nemen. Het duel in het zwembad De Honte begint om 18.45 uur. Selectie De Schelde: keepster Deb by van Bellegem, speelsters Jo- landa Jansen, Jessica Koster, Bren da Post, Suzan Tanghe, Rowena Witkamp, Evelien Verplanke, Ma- rouschka Wijffels, Astrid en San dra Zegers Trainster: Pascale Bakker. van onze sportredactie TERNEUZEN - De voetbal competitie kende vorige week maar een aarzelende start van de tweede competitiehelft. De vele afgelastingen konden Ter- neuzen, HVV'24, Terneuzense Boys, AZW en Zaamslag echter niet beletten in actie te komen. HVV'24 verloor en Zaamslag speelde gelijk, maar Terneuzen, Terneuzense Boys en AZW de den de balans naar de goede kant doorslaan. In het program ma voor de komende dagen is HW'24-Terneuzen de meest in het oog springende wedstrijd. Terneuzen Terneuzen boekte vorige week een moeizame, maar niet min der verdiende 3-2-zege in de uitwedstrijd tegen RKDVC. De tweede overwinning na de win terstop bracht de ploeg van trai ner Paul Telussa alleen aan de leiding in de algemene rang schikking. „Ik wil gewoon kam pioen worden", zegt Danny Magito, de laatste man van Ter neuzen. De uitblinker van de laatste weken geeft toe dat hij op dit moment lekker in zijn vel zit, maar wil zijn rol binnen het elftal niet overdrijven. „Ik doe mijn best en de ene week gaat het nu eenmaal beter dan de an dere. Als anderen dan zeggen dat ik zo belangrijk ben, dan moet dat maar." Het enige smet je op zijn goede spel van dit sei zoen vormt de derde gele kaart die hij zondag tegen RKDVC kreeg, zodat de vrees gerecht vaardigd lijkt dat hij de derby tegen HW'24 aan zich voorbij zal moeten laten gaan. „Ik zou graag meedoen", zegt hij. „Want wedstrijden als tegen HW'24 roepen toch iets speciaals op. Je hebt te maken met spanningen, een derbysfeer, noem maar op. Het feit, dat wij bovenaan staan en HW ergens onderin zegt ook niets. Het zal zondag zwaar worden, zoals de laatste acht wedstrijden allemaal zwaar zullen worden." Voor zover aan het meespelen van Danny Magi to zondag mag worden getwij feld, zeker is wel dat Michel de Vries nog geschorst is. HVV'24 Voor HW'24 begon de tweede competitiehelft minder voort varend dan de eerste was geëin digd. De ploeg uit Hulst verloor met 4-3 van TSC en leed daar mee zijn eerste nederlaag in vijf wedstrijden. Met dank overi gens aan scheidsrechter Van Es- ch, want die zat er, beweert An- gelo Verbraeken, bij de eerste drie tegendoelpunten helemaal naast. Dat nam niet weg dat HW best wel redelijk speelde en zich ook redelijk wat kansen schiep, aldus Verbraeken, die na een afwezigheid van meer dan twee maanden eindelijk weer eens in de basis kon beginnen. De aanvoerder van HW beseft maar al te goed dat Terneuzen de derby als de favoriet bij uit stek ingaat. „Maar", zegt hij. „Misschien zit er wel een stunt je in. Als we gelijk spelen is dat al een winstpunt, maar wie zegt dat we niet zouden kunnen win nen?" Verbraeken baseert zich daarbij op het feit. dat Terneu zen de laatste wedstrijden toch ook wat gemakkelijker doel punten tegen heeft gekregen dan eerder dit seizoen het geval was. „Tegen ons drie, tegen Longa twee, zondag nog twee: verdedigend lijken ze toch wat kwetsbaarder. Zeker is dat wij het achterin goed dicht moeten houden." Harald Verschuren is zondag de enige die in de selec tie van trainer Ko Stoutjesdijk ontbreekt. Vierde klasse In de vierde klasse van het zon dagvoetbal gingen vorige week maar twee van de zes wedstrij den door. Breskens kwam wel in actie en deed goede zaken door Zeelandia met een 2-0-neder- laag naar huis te sturen. Het programma voor komende zon dag houdt voor de huidige kop loper een bezoek aan Vogel waarde in. Indien Breskens zondag zegeviert, wordt het daar sowieso alleen maar beter van, omdat in Axel het duel tus sen Axel en Middelburg, de nummers twee en drie van de ranglijst, gespeeld wordt. Ver der op het programma staan nog Sluiskil-Aardenburg, Hans- weertse Boys-Steen, Zeelandia- Hontenisse en IJzendijke-Luc- tor'88. Terneuzense Boys Terneuzense Boys leed na de winterstop een 2-0-nederlaag tegen nummer twee Seolto, maar afgelopen zaterdag her stelde de middenmotor zich in de thuiswedstrijd tegen Kogel vangers door een 6-3-overwin- ning te boeken Middenvelder Robbie Jonkman was wel tevre den over het vertoonde spel te gen Kogelvangers- „We hebben als ploeg goed gespeeld", zegt Jonkman. „Gelukkig beter als tegen Seolto, want toen was het echt helemaal niks." Wil Ter neuzense Boys nog iets van het seizoen maken dan zal men een goede derde periode van het sei zoen moeten neerzetten. Mor gen kan daarmee in de uitwed strijd tegen Kapelle een begin mee worden gemaakt. „Thuis hebben we daar met 3-1 van ge wonnen", weet Jonkman nog. „Ik vond het toen een redelijk goede ploeg, maar ik ben er ze ker van dat we nu weer gaan winnen. Ik heb gewoon zo'n ge voel." Trainer Eddy van der Hooft kan tegen Kapelle geen beroep doen op verdediger Jaap Pijpelink (gebroken middenhandsbeentje en verder zijn ook Sjoerd Rijn hout, Jordi Goossen, Mark de Pooter en Kees Duitemeij er niet beschikbaar vanwege blessu res. AZVV AZW is bezig aan een goede reeks waardoor de ploeg inmid dels op de vierde plaats is terug te vinden en in de strijd om de tweede periodetitel gaat de ploeg aan de leiding. „Die perio detitel ligt voor het grijpen, maar dan moeten we in de in haalwedstrijd tegen GPC wel een goed resultaat neerzetten", weet Jochem van Leeuwen. „Ik heb GPC zien spelen tegen Zaamslag en als we dan spelen zoals we nu spelen dan moet dat kunnen." De resultaten van de laatste weken hebben Van Leeuwen een goed gevoel gege ven. „De sfeer wordt steeds beter en beter en ook in de wed strijden zie je bepaalde oefenin gen van de trainingen terug, het reilt en zeilt gewoon." Na de 1- 0-overwinning op Meeuwen ontvangt AZVV morgen Apol- lo'69. „En daar hebben we nog een appeltje mee te schillen", zegt Van Leeuwen. „Uit heben we met 2-0 verloren en ik vond het toen een goed voetballende ploeg. Maar in de vorm van nu moet winst haalbaar zijn. We moeten gewoon de stijgende lijn vasthouden en proberen om on der Rillandia te komen." Jochem Gajewski is voor het treffen met Apollo nog een twij felgeval, maar zeker is wel dat Ferry van der Veeken er vanwe ge een blessure niet bij zal zijn. Zaamslag In de derde klasse van het zater dagvoetbal wist Zaamslag on danks een 3-1-voorsprongtegen VCK (3-3) opnieuw niet tot winst te komen. „We speelden echt een goede wedstrijd, maar in het laatste kwartier gaven we het weer uit handen", vertelt Wim Duennk. „We hadden de drie punten keihard nodig, want dan hadden we weer enigszins aansluiting gekregen." Door het ene punt tegen VCK kwam het totaal van Zaamslag op zes pun ten en dat zijn er nog altijd zes minder dan Colijnsplaatse Boys, de tegenstander van mor gen. „We mogen de moed nog niet opgeven, want zaterdag bleek weer dat het wel kan. Als we morgen winnen komt er toch weer iets in zicht", weet Due- rink. „Ik ben ervan overtuigd dat we kunnen winnen van Co lijnsplaatse Boys. In de uitwed strijd speelden we constant op hun helft, maar we scoorden niet. Twee minuten voor tijd verloren we zoals zo vaak dit seizoen door een uitval." Waterpolosters De Schelde houden uitzicht op goede klassering door Aector Dooms TERNEUZEN - Het Terneu zense waterpolo zit in de lift. De mannen van De Schelde presteren dit jaar boven ver wachting in de tweede klasse Bond, terwijl Pascale Bakker met haar jonge team hard werkt aan de wederopstanding van de vrouwen. Na de winter stop volgde er in de tweede klasse van het district meteen een goede start met twee over winningen op Nimo. Daardoor behoudt De Schelde uitzicht op een goede klasse ringinde subtop. „Westaannu op een vierde plaats. Dat had ik vooraf niet verwacht. We zul len er alles aan doen om die stek vast te houden", vertelt de 32-jarige trainster van De Schelde. De eerste competitiehelft zit er op. „We hebben nu alle tegen standers een keer gehad. Twee keer was er een nederlaag. Het verlies tegen koploper RZ uit Roermond was geen schande. Die ploeg steekt er bovenuit, maar de nederlaag tegen DBD in de laatste minuut was onge lukkig. Die wedstrijd moesten we bovendien op een donder dagavond spelen. Dat was al niet gunstig, maar in Terneu zen nemen we revanche", weet de fanatieke coach. Opbouw Bakker is twee jaar geleden be gonnen met de opbouw van een nieuw team. Na de gouden ja ren in de bondsklasse met de ploeg, waarvan ze toen zelf deel uitmaakte, moest De Schelde een herstart maken. Aanvankelijk deed ze dat samen met Ria van der Hooft: de waterpoloster van De Schelde die een recordaantal wedstrijden speelde en de meeste doelpunten in de club historie achter haar naam heeft staan. Nu draagt Bakker alleen de verantwoording en zit ze nog altijd op schema. Het spelen op een lager niveau kwam volgens haar goed uit. „Er moest een aantal jonge on ervaren speelsters worden in gepast. Nou, dan is het ideaal om op een lager niveau te be ginnen. Je kunt ze meer speel tijd geven, wat anders proble matischer is. Dat is goed voor het vertrouwen. Nu kan deze ploeg doorgroeien. Welk ni veau haalbaar is? Dat valt moeilijk te zeggen, maar bin nen twee jaar hoop ik door te Pascale Bakker geeft vanaf de kant aanwijzingen aan haar speelsters. stoten naar de eerste klasse." Ze vergelijkt de huidige situa tie met haar eigen poloverle den. „We zijn indertijd ook zo begonnen. We deden er telkens ongeveer drie jaar over om te promoveren en bereikten ten slotte ons doel." Het is geen grootspraak. Daar voor heeft ze genoeg ervaring en realiteitszin. De jonge ploeg biedt perspectief voor de toe komst. „Ik verwacht best veel van ze. De trainingsopkomst is prima. Marouschka Wijffels en Jolanda Jansen komen zelfs vanuit Bergen op Zoom en Vlissingen naar de trainingen in Terneuzen. Ze zouden in hun eigen omgeving gemakkelijk voor een andere club kunnen kiezen, maar ze blijven uitko men voor De Schelde", stelt Bakker vast. foto Peter Nicolai Danny Magito speelt met Terneuzen tegen HVV'24. foto Charles Strijd Martijn Cerpentier uit Koewacht is één van de jeugdige Zeeuwse talenten die meedoet in Heikant. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 53