Financieel schandaal treft Barak Jakarta benadrukt isolement afscheidingsbeweging Atjeh PZC Russen strooiden as Hitier uit over Oost-Duitse rivier Herdenking bij toekomstig monument dng bij toekomstig m Sneeuwpret ondanks ellende F abrieksdirecteur veroordeeld voor slachting Rwanda Gesjoemel met campagnegeld buitenland Sander Thoenes van dichtbij neergeschoten 5 Mugabe wint loterij Ex-president van Tsjaad vervolgd wegens repressie Veel kritiek maar geen sancties tegen Moskou wegens actie Tsjetsjenië BERLIJN - De Duitse parlementsvoorzitter Thierse (1) en president Rau (r) hebben even hun zakdoek nodig tijdens de herdenking in Berlijn bij de plaats waar een holocaust-monument moet komen. In het midden bondskanselier Schroder. foto Tim Brakemeier/EPA van onze redactie buitenland BERLIJN - Duitsland heeft gisteren op zijn nationale herdenkingsdag voor de holocaust na meer dan vijftig jaar een ter rein in het centrum van Berlijn aangewe zen voor een monument. Het monument moet herinneren aan de zes miljoen joden, die door de nazi's zijn vermoord. De plechtigheid bij de Brandenburger Tor had plaats na een herdenking in de Bonds dag. Polen herdacht gisteren de bevrijding 55 jaar geleden van het concentratie- en ver nietigingskamp Auschwitz. De plechtig heid werd bijgewoond door ex-gevange nen, de Poolse president Kwasniewski en veteranen uit Rusland. Toen de Russische troepen het kamp op 27 januari 1945 be- vrij dden, troffen zij zevenduizend mensen aan in erbarmelijke toestand. Tien dagen eerder waren 60.000 gevangenen naar Bu- chenwald en Gross-Rosen gedreven. Duitse bedrijven kregen gisteren van par lementsvoorzitter Thierse een dringende oproep van om meer bij te dragen in het fonds voor dwangarbeiders uit de oorlog. ,,Geld kan geen schuld goedmaken, maar het fonds is toch een teken van schuldbe sef en respect tegenover de slachtoffers", aldus Thierse. DPA tsvoorzitter Thierse (1) en president Rau (r) hebben even hun zakdo locaust-monument moet komen. In het midden bondskanselier S' steren op voor de ir een ter- nangewe- n aan de ïazi's zijn De plechtigheid bij de Brandenburger Tor had plaats na een herdenking in de Bonds dag. Polen herdacht gisteren de bevrijding 55 jaar geleden van het concentratie- en ver nietigingskamp Auschwitz. De plechtig heid werd bijgewoond door ex-gevange nen, de Poolse president Kwasniewski en veteranen uit Rusland. Toen de Russische troepen het kamp op 27 januari 1945 be vrijdden, troffen zij zevenduizend mensen aan in ei eerderw chenwal Duitse b lements^ oproep fonds vo „Geld k-< het fond sef en re aldus Th door Ad Bloemendaal TEL AVTV - De Arbeiderspartij van de Israëlische premier Ehud Barak moet een boete van ruim zeven miljoen gulden betalen wegens financiële onregelma tigheden tijdens de parlemen taire verkiezingscampagne. En dat is nog maar het begin. Procureur-generaal Elyakim Rubinstein heeft een gerechte lijk onderzoek gelast naar de manier waarop de partij in de campagne van 1999 fondsen heeft geworven. Barak zelf is ervan af gekomen met een berisping door het hoofd van de Algemene Reken kamer, die gisteren een rapport publiceerde over de campagne- financiering. Maar dat kan nog veranderen als in de loop van het onderzoek nieuwe feiten bo ven water komen. Barak zegt dat hij het in de cam pagne veel te druk had met an dere zaken om zich ook nog te bemoeien met de financiën, maar niet alle Israëliërs geloven dat. De oppositie heeft in ieder geval al duidelijk gemaakt dat ze niet zal rusten voor er ook ge rechtelijke stappen worden on dernomen tegen de premier. Verkiezingscampagnes van po- Toenadering China en VS WASHINGTON - De Ameri kaanse minister van Defensie Cohen brengt binnenkort een werkbezoek naar China. Hij sprak van een flinke stap in het herstel van de militaire banden tussen de kernmachten. De contacten werden vorig jaar verbroken na het NAVO-bom- bardement op de Chinese am bassade in Belgrado. Cohen was in 1998 voor het laatst in China. Sindsdien zijn de relaties hard achteruitgegaan,. RTR/ANP van onze redactie buitenland LONDEN - Na jaren van ondui delijkheid is de laatste rust plaats van Adolf Hitler bekend [eworden. Sovjetmilitairen lebben de as van de Führer in 1970 uitgestrooid over een ri viertje in het toenmalige Oost- Duitsland. Dit blijkt uit ar chiefstukken van de Russische geheime dienst. Het was al bekend dat de stoffe lijke resten van Hitler in Maag denburg door het Rode Leger zijn opgegraven en verbrand. Maar wat er precies daarvoor en daarna is gebeurd, bleef ondui delijk. De stukken melden dat de as bij het plaatsje Biederitz ten zuidwesten van Berlijn in de rivier de Ehle is verstrooid. De geheime dienst van de Sovjet- Unie, KGB, wilde zo voorkomen dat de stoffelijke resten van Hit- Ier onderwerp werden van vere ring door neonazi's. De Britse krant The Times schreef gisteren dat het lijk van Hitler heel wat omzwervingen heeft gemaakt voordat de as in de Ehle terechtkwam. De leider van nationaal-socialistisch van onze redactie buitenland STRAATSBURG - De Raad van Europa heeft Rusland gisteren veroordeeld voor de oorlog in Tsjetsjenië, zonder daaran sancties te verbinden. De ge vechten in Grozny duren onder tussen in volle hevigheid voort. Voor de vergadering van de Raad in Straatsburg begon ver dedigde de Russische minister van Buitenlandse Zaken Ivanov de oorlog opnieuw als 'een strijd tegen het terrorisme'. Hij vroeg de Raad geen sancties op te leg gen. Moskou kreeg meer kritiek te verduren. VN-secretaris-gene- raal Annan zei dat in een ge vecht tegen het terrorisme de burgerbevolking dient te wor den gespaard. Het lukt het Russische leger gis teren ondanks een grootscheep se aanval niet een doorbraak te forceren in de strijd om de Tsje tsjeense hoofdstad Grozny. litieke partijen worden in Israël door de overheid gefinancierd, op basis van een bedrag per ze tel in het zittende parlement. Bovendien mogen de partijen zelf fondsen werven, met een maximum van 1700 shekel (950 gulden) per huishouden of in stelling. Partijen kunnen met het systeem sjoemelen door een deel van de campagne te laten verzorgen door zogenaamd on afhankelijke instellingen zon der winstoogmerk. Witwassen Het gebruik van dit soort man telorganisaties en het over schrijden van de financie ringslimieten is niet nieuw in de Israëlische politiek. Volgens het rapport van de rekenkamer hebben bij de jongste verkiezin gen twaalf van de vijftien in de Knesset gekozen partijen er zich in meer of mindere mate aan schuldig gemaakt. Tegen vijf, waaronder de Likud, is een ge rechtelijk onderzoek geopend. De procureur-generaal houdt er rekening mee dat een aantal partijen zich ook heeft schuldig gemaakt aan het witwassen van zwart geld. Het hoofd van de rekenkamer, Eliezer Goldberg, heeft geen harde bewijzen gevonden dat premier Barak persoonlijk op de hoogte was van het gerommel met verkiezingsfondsen. „Maar hij had moeten weten dat er op een illegaal manier geld werd overgemaakt naar de stichtin gen", zei hij gisteren. De Likud, de grootste oppositie partij, maakt zich nu op voor een harde campagne, onder het motto 'Barak heeft het premier schap gekocht'. Al kort na de verkiezingen identificeerde één van de Likud-parlementsleden de advocaat Doron Cohen als een van de drijvende krachten achter de met de Arbeiderspar tij verbonden stichtingen. Co- hen is een zwager van premier Barak. GPD Duitsland pleegde op 30 april 1945 zelfmoord. Zijn lijk werd enkele dagen later door Sovjet troepen bij een Berlijnse bunker gevonden, samen met dat van zijn vrouw Eva Braun en die van het gezin van minister Goebbels van Propaganda. De lijken werden in Buch bij Berlijn ter aarde besteld. Toen de betrokken Sovjet-legereen- heid later in 1945 werd overge plaatst naar Rathenau gingen de stoffelijke resten mee. Agen ten van de contraspionage die aan de legereenheid waren ver bonden wilden de lijken niet uit handen geven. In Rathenau werden de resten vervolgens herbegraven. Kogel Over de doodsoorzaak van Hitier bestond destijds al on duidelijkheid. Er waren aan wijzingen dat hij cyanide had ingenomen. Maar Hitiers lijf wacht en een SS-adjudant hiel den vol dat de Führer een kogel door zijn hoofd had geschoten. Om een eind te maken aan de onduidel ij kheid zette Stalin een onderzoekscommissie aan het werk. Maar voor die aan de slag Moskou zette vliegtuigen, heli kopters en artillerie in om de vrijwel verwoeste stad te besto ken. Volgens de rebellen, die Grozny met hand en tand verde digen, waren de beschietingen de zwaarste van deze week. Desondanks moesten de mili tairen toegeven geen wezenlijke verandering in de frontlinie te hebben bereikt, meldde het persbureau Interfax. De Russen veroverden slechts enkele huizen in de omgeving van het stadscentrum. Het is niet duidelijk hoeveel levens de straatgevechten in de stad kos ten. „Hoe groot de verliezen van onze troepen ook zijn, die van de rebellen zijn veel hoger", was het enige dat minister Sergejev van Defensie hierover kwijt wil de. De pro-Russische militieleider Gantamirov gaf gisteren grote verliezen toe, maar noemde evenmin aantallen. Niemand weet hoeveel burgers in Grozny zijn achtergebleven. DPA/RTR van onze redactie buitenland SYDNEY - De Nederlandse journalist Sander Thoenes, die op 22 september vorig jaar in Oost-Timor werd vermoord, is van dichtbij neergeschoten. Thoenes kwam om het leven door een schot in de borst, zo blijkt uit het definitief onder zoeksrapport dat justitie in de Noord-Australische stad Dar win gisteren heeft vrijgegeven. Volgens onderzoeksrechter Greg Cavanagh waren er drie autopsies nodig om tot dit oor deel te komen. Cavanagh keur de de eerste onderzoeken van kon, werden de lijken opgegra ven en overgebracht naar Maagdenburg. De commissie heeft het lijk van Hitier nooit gezien. In 1970 zouden de Sovjets de ba rakken in Maagdenburg over dragen aan de Oost-Duitsers. Uit correspondentie tussen het toenmalige KGB-hoofd Andro pov en sovjetleider Breznjev bleek dat Moskou bezorgd was over de toenadering tussen Oost- en West-Duitsland. Om te vermijden dat de stoffelijke res ten zouden worden ontdekt, stelde Andropov voor de lijken in Maagdenburg weer op te gra ven en te verbranden. En zo geschiedde. De beenderen en 'enkele gouden tanden' wer den in de nacht van 4 april 1970 opgegraven en in munitiekisten opgeborgen. KGB-officieren laadden de kisten vervolgens in een voertuig. Ze deden het voor komen alsof ze gingen vissen. Niet ver van Maagdenburg wer den de kisten besproeid met pe troleum en in brand gestoken. De as werd daarna uitgestooid op de Ehle, vlakbij Biederitz. Van Hitiers lijk van zijn nog twee onderdelen in tact. In ge heime archieven van de KGB in Moskou ligt een kaak. Een deel van Hitlers schedel ligt in het staatsarchief van de Russische federatie. ANP door Theo Haerkens JAKARTA - De opstandige In donesische provincie Atjeh in het noorden van Sumatra heeft geen vrienden in de internatio nale gemeenschap. Dat zal de bevolking, die nu nog massaal voorstander is van afscheiding, tot bezinning moeten brengen, zei minister van Buitenlandse Zaken Alwi Shihab gisteren in Jakarta. De nieuwe regering van Indonesië rekent erop dat dit ook gebeurt, zodat afschei ding wordt afgewend. Shihab zei de grote internatio nale steun voor de nieuwe de mocratische regering en het ge brek aan sympathie voor de afscheidingsbeweging in Atjeh te zien als een van de belangrij k- een Indonesische en een Austra lische legerdokter af. De defini tieve autopsie vond plaats door een Australische dokter in het ziekenhuis van Darwin. In het rapport staat verder dat Thoenes (30), die als correspon dent voor de Financial Times in Jakarta werkte, op 21 septem ber achterop een motor door een buitenwijk van Dili reed. Hij en zijn chauffeur Florinda Araujo ste verdiensten van de regering van president Abdurrahman Wahid tot nu toe. In de ruim drie maanden dat Wahid aan het roer staat in In donesië, reisde hij stad en land a f om het geschonden imago van zijn land op te krikken. Hij liet de internationale gemeenschap weten dat het hem ernst is het land om te bouwen tot een de mocratie waar de mensenrech ten worden gerespecteerd. De bijna blinde president werd overal met open armen ontvan gen. De komende week bezoekt hij Europa en zal hij ook Neder land aandoen. Maar in Indonesië zelf werden zijn reizen fel bekritiseerd. Moet de president zo nodig weer ver weg, terwijl er thuis nog zo veel lastige klussen zijn te kla- werden tegemoet gereden door drie met machinegeweren ge wapende motorrijders in uni formen van het Indonesische le ger. Araujo probeerde daarop te ontkomen en draaide zijn mo tor. In de achtervolging openden de aanvallers het vuur, waar door de motor op zijn kant viel. Thoenes' chauffeur wist nog te ontkomen. De journalist is ver volgens hoogstwaarschijnlijk ren, werd gevraagd. Shihab meent dat de reizen wel degelijk hun vruchten afwerpen. „De problemen in Atjeh kunnen niet worden opgelost zonder dat de Atjeërs weten dat geen land in de wereld hen wil helpen." Einde Indonesië De separatisten in Atjeh kun nen niet rekenen op enige steun van de omringende landen in Zuidoost-Azië. Die vrezen voor de veiligheid in de regio als At jeh onafhankelijk zou worden. Niet in de laatste plaats omdat onafhankelijkheid van Atjeh het einde van Indonesië bete kent in zijn huidige vorm. Er is dan immers geen reden meer waarom Papua, dat tot voor kort Irian Jaya heette, Riau, Zuid-Sulawesi, Oost-Kal iman- van korte afstand doodgescho ten, aldus het rapport. Onderzoeksrechter Cavanagh acht het - gegeven de reeds be staande onderzoeken door de vredesmacht Interfet en Neder landers - niet nodig vanuit Au stralië nog een eigen justitieel onderzoek te starten. Eerder onderzoek heeft uitge wezen dat het waarschijnlijk is dat Thoenes is neergeschoten door Indonesische soldaten van het 745-ste bataljon, dat onder weg was van Los Palos naar Ku- pang. Rond de tijd van de schietpartij moeten de eerste motorrijders van het bataljon Dili zijn binnengereden. ANP tan en zelfs Bali, waar het onaf hankelijkheidsstreven ook leeft, niet ook zouden afhaken. Bovendien voelen de buurlan den, die op China na allemaal kleiner zijn dan Indonesië, er niet voor hun relatie met Jakar ta op de tocht te zetten. De Arabische landen en de Ver enigde Staten zien evenmin iets in een afscheiding van Atjeh. De VS hebben de Indonesische pre sident steun toegezegd bij po gingen de provincie binnen boord te houden. Ook de EU wijst afscheiding af. Oost-Ti- mor, dat na vierentwintig jaar inlijving koos voor onafhanke lijkheid, geldt als een heel ander geval. De onafhankelijkheidsstrijders kunnen eigenlijk alleen rekenen op de steun van Libië. GPD vrijdag 28 januari 2000 van onze redactie buitenland DAKAR- De procureur-gene raal in het Afrikaanse Senegal opent een gerechtelijk vooron derzoek tegen de voormalige leider van Tsjaad, Hissène Ha- bré. Mensenrechtenorganisa ties hebben aangedrongen op de arrestatie en berechting van Habré, diesinds hij in 1990 werd afgezet in Senegal leeft. Habré wordt evenals de Chi leense generaal als ex-dictator Pinochet vervolgd wegens schending van de mensenrech ten. Het is de eerste keer dat een van onze redactie buitenland ARUSHA - Het Rwanda-Tribu- naal in de Tanzaniaanse stad Arusha heeft Alfred Musema, oud-directeur van een theefa briek, gisteren veroordeeld tot levenslang. Hij werd schuldig bevonden aan volkerenmoord en misdaden tegen de mense lijkheid. Musema werd ervan beschul digd dat hij in 1994 deelnam aan de moord op een groep Tutsi's die naar zijn fabriek in Gisovu in het westen van Rwanda wa ren gevlucht. Vele slachtoffers waren personeelsleden van zijn bedrijf. Hutu's die erop uit wa ren Tutsi's om het leven te bren gen, konden gebruik maken van voertuigen van zijn fabriek. Ook heeft Musema deelgeno men aan een reeks gewelddaden in het nabijgelegen berggebied waar duizenden Tutsi's een schuilplaats hadden gezocht om aan de moordpartijen te ontko men. Hij is vrijgesproken van oorlogsmisdaden. Musema bracht tegen de be schuldigingen in dat hij in de tijd dat de moordpartijen plaatshadden, niet in het Cen- traal-Afrikaanse land was. Zijn advocaat kwam tijdens het pro ces, dat in januari 1999 begon, met allerlei documenten om Musema's alibi te staven. De moorden op de Tutsi-min- derheid en gematigde Hutu's door Hutu-extremisten hebben in 1994 aan meer dan 800.000 mensen het leven gekost. voormalig Afrikaans staats hoofd wordt vervolgd op basis van het principe dat gerechts hoven wereldwijd jurisdictie hebben over misdaden tegen de menselijkheid en foltering. Se negal heeft het internationale verdrag hiervoor in 1986 onder tekend. De mensenrechtenorganisaties stellen dat Habré schuldig is aan misdaden tegen de mense lijkheid en het plegen van folte ringen. Er zouden bewijzen zijn voor 92 politieke moorden, 142 folteringen en honderd verdwij - ningen tussen 1982 en 1990 on der het bewind van Habré. AFP Het hof in Arusha heeft tot dus ver zeven mensen veroordeeld. Musema is de enige die ten tijde van de bloedbaden geen deel uitmaakte de regering, ambte naar was of in het leger zat. RTR HARARE - De Zimbab waanse president Mugabe heeft gisteren de loterij gewonnen van de Zim babwe Banking Corpora tion. Hij kan aanspraak maken op een hoofdprijs van circa 5600 gulden. „De ceremoniemeester kon zijn ogen nauwelijks geloven, toen het lot van Zijne Excellentie R G. Mugabe de hoofdprijs van 100.000 Zimbabwaanse dollar won," aldus een verklaring door de bank. De bank, waarin de staat een aandeel heeft van 42 procent, verlootte het be drag onder klanten die meer dan 5000 Zimbab waanse dollar bij de in stelling hadden onderge bracht. Zimbabwe is na twintig jaar Mugabe-regime vrij wel geruïneerd. Verreweg de meeste inwoners leven diep onder de armoede grens. DPA Belgische koning onder het mes BRUSSEL - De rugklachten waarmee koning Albert van Bel gië al een tijd kampt, zijn zo ernstig dat hij morgen wordt ge opereerd. Dat gebeurt in het Onze-Lieve-Vrouw-Ziekenhuis in Aalst, ten westen van Brussel. Albert heeft al maanden last van ischias of heupjicht. In sep tember moest hij een week alle officiële verplichtingen op schorten wegens een acute aanval. Als hij staat, is de pijn het ergst. Hij is voortdurend te zien met een wandelstok. Het ziekenhuisverblijf blijft beperkt tot een paar dagen. Daarna zal de vorst enkele weken rust moeten nemen, maar hij kan zijn functie gewoon uitvoeren, zo verzekerde de woordvoerder van premier Verhofstadt. ANP/Belga Oekraïnse chipkaart voor brood MOSKOU - De Oekraïnse autoriteiten willen alle gepensio neerden in het land voorzien van een speciale chipkaart voor het kopen van brood. Dit systeem moet garanderen dat de armlastige Oekraïnse ouderen ondanks de voortdurende stij ging van de broodprijs de mogelijkheid houden dagelijks vol doende brood te eten. De chipkaart, die eenmaal per jaar wordt uitgereikt, geeft recht op een vaste hoeveelheid brood per dag. Om misbruik tegen te gaan heeft iedere kaart een identificatiecode. ANP Dure fout Belgische gynaecoloog BRUSSEL - Een gynaecoloog uit Luik moet 64 miljoen frank (3,5 miljoen gulden) smartengeld betalen aan een zwaar ge handicapt jongetje vanzeven, zijn ouders en grootouders. Een rechtbank in Luik kende de schadevergoeding toe, één van de hoogste die in België voor een medische fout is opgelegd. De zes weken zwangere vrouw had zich laten onderzoeken op onder meer de ziekte toxoplasmose, een besmettelijke dieren - ziekte waaraan ongeboren kinderen kunnen sterven of ernsti ge afwijkingen overhouden. De arts stelde op grond van het bloedonderzoek de vrouw gerust, ten onrechte. De rechter stelde dat de gynaecoloog de uitslag van het onder zoek verkeerd heeft geïnterpreteerd. ANP Britse generaal wijkt voor homo's LONDEN - Brigadegeneraal Pat Lawless van de Britse lucht macht heeft gisteren zijn ontslag ingediend. Hij deed dat uit protest tegen de recente beslissing van de Britse regering om homoseksuelen tot het leger toe te laten. Lawless blijft tot 2001 op zijn post om zijn superieuren de tijd te geven een vervanger te zoeken. AFP Pianist Gulda nu echt overleden WENEN -De.Oostenrijkse pianist die zich vorig jaar bij wijze van grap dood verklaarde en daarna nog een herrijzenisfeest gaf, is nu echt overleden. Friedrich Gulda (69) stierf aan een hartinfarct. Dat is gisteren bevestigd door de gemeentearts van zijn woonplaats Weissen bach in Boven-Oostenrijk. Gulda was een van Oostenrijks beroemdste pianisten. Vong jaar liet hij bekendmaken dat hij op het vliegveld van Zürich was overleden aan de gevolgen van een beroerte. Maar een concertagent signaleerde de musicus in Genève. ANP/APA Vuurwerk op band in Taipeh TAIPEH - Het bestuur van Taipeh. de hoofdstad van Taiwan, vindt vuurwerk gevaarlijk. Om de viering van het traditionele Chinese nieuwjaar (5 februari) veilig te laten verlopen heeft het zesduizend gratis casettebandjes verspreid met geluids opnamen van knallende rotjes en sissende vuurpijlen. Ze moeten het gebruik van echt vuurwerk beperken. DPA DUZCE - Turkse kinderen rennen door de sneeuw in het kamp bij Duzce waar de overlevenden van de aardbevingen zijn ondergebracht. Nog steeds wonen tienduizenden Turken in tenten, die zijn opgezet na de zware aardschokken in het westen van het land van vorig jaar. Behalve met de al bekende ellénde hebben de daklozen nu ook te kampen met de kou. foto Murad Sezer/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5