Dat geld geeft een beetje rust Geregeld leventje op de specieboot PZC zeeland 19 F'-*> -T LICHT Komst kenniscentrum zoutwaterlandbouw hangt af van rijksgeld Boormachines draaien nog niet op volle kracht Een wrijfpaal staat met ieder op goede voet Officier eist tegen stekende Tholenaar anderhalf jaar cel vrijdag 28 januari 2000 door A. J. Snel Het is maar geld, dat is waar. „Maar voor de betrokkenen kan het toch van veel betekenis zijn nog iets extra's te kunnen doen; die reis nog te kunnen maken voor het afloopt. En voor de man die weet dat hij zal sterven aan asbest kan het een zekere mate van rust geven te weten dat zijn vrouw een financieel steuntje heeft; niet met een grote terugval in het inkomen te ma ken krijgt na zijn dood." Coen Hendriks, kaderlid van FNV Bondgenoten heeft als belangenbe hartiger tientallen malen van nabij meegemaakt hoe slachtoffers van as best, bij wie de vorm van kanker mesothelioom werd geconstateerd, een dubbele lijdensweg aflegden. Zij moesten leven met de wetenschap dat hun einde naderde. Daar kwam dan bij dat ze tegen jaren lang slepende procedures aankeken als ze een schadevergoeding claimden bij het bedrijf, waar de kiem voor hun ziekte was gelegd. „Ik ben tegen schrijnende situaties opgelopen. Waarbij bijvoorbeeld een verzekeraar van zo'n bedrijf de kosten voor de uit vaart niet wenste te vergoeden, omdat er al een uitvaartverzekering was. Terwijl in andere gevallen weer een andere opstelling werd gekozen en er wél werd uitgekeerd. Vaak stelden verzekeraars zich op als aasgieren. Het hele hebben en houden van ie mand moest worden doorgespit, ter wijl de tijd van de zieke verliep. Diep triest." Procedure Als het goed iskomt aan het werk van Hendriks een einde, nu het Instituut Asbestslachtoffers aan de slag is ge gaan om de schadeclaims te beoorde len via een snelle procedure, waar de rechter niet meer aan te pas hoeft te komen. Maar Hendriks neemt niet bij voorbaat aan dat het goed is. Hij vraagt zich af of het instituut in staat zal zijn binnen korte termijnen tot een afronding van de claims kan komen. „Het gaat om honderden gevallen die nog volgen. Daarbij moet worden vastgelegd hoe het arbeidsverleden van iemand in elkaar zit en er moet een verklaring van een longarts zijn, waaruit blijkt dat iemand de ziekte heeft die door werken met asbest is veroorzaakt. Ik hoop natuurlijk dat het goed gaat en er is zeker met de op richting van het instituut een stap vooruit gedaan, maar voor mij moet de praktijk nog uitwijzen hoe het in de toekomst zal uitwerken." Hoe dan ook, na tientallen jai'en zijn er een regeling en een organisatie die Coen Hendriks, kaderlid van FNV-bondgenoten en belangenbehartiger van asbestslachtoffers. Asbestslachtoffers een aantal asbestslachtoffers het ge voel kunnen geven dat hun probleem ernstig wordt genomen. Met name de Socialistische Partij heeft zich in de Haagse politiek grote inspanningen getroost om dat te bereiken. Hendriks erkent dat volmondig, maar hij neemt met tegenzin waar dat de SP de kwes tie als een politiek onderwerp naar zich toetrekt. „Dat steekt me. Iets waar mensen zoveel verdilet van on dervinden, daar moet je geen partij politieke zaak van maken en er leden wei-ving aan koppelen. Het gaat om mensen voor wie je je gezamenlijk sterk moet maken. Die benadering hebben we vanuit de vakbeweging al tijd gekozen." Succes Een benadering die succes heeft ge had. Hendriks constateert dat bij voorbeeld de Koninklijke Schelde Groep de laatste jaren toegankelijker is geworden als het erom ging te spre ken over schadeclaims. „Het heeft al lemaal j arenlang muurvast gezeten en dat is wel veranderd. We kunnen beter terecht en de slaande ruzies die we wel hebben gehad, horen tot het verle den. Het Instituut Asbestslachtoffers gaat aan het werk op een moment dat geen gelijke regeling is getroffen voor alle slachtoffers van asbest. Om te begin nen is er nog altijd de wettelijke verja ringstermijn van dertig jaar. En in een aantal gevallen is de werkgever fail liet of zoek. De slachtoffers die met een van die feiten te maken hebben, kunnen aanspraak maken op een ver goeding van de overheid van 35.000 gulden en dat is 65.000 gulden minder dan men kan krijgen als geen sprake is van verjaring en de werkgever nog valt te traceren. Dan zijn er bovendien mensen die lij den aan asbestose of aan een asbest gerelateerde vorm van kanker. Zij val len niet onder de werking van het in stituut en moeten wachten op nadere beslissingen. Vertrouwen Hendriks: „Die ongelijkheid, dat is onrechtvaardig. Kijk eens naar die verjaringstermijn. Voor de verzeke raars kom je na dertig jaar niet meer in aanmerking voor een vergoeding, ter wijl de ziekte zich dan nog wel dege lijk kan openbaren. Er zijn dus nog foto Ruben Oreel barrières te doorbreken. Op dit mo ment hebben we nog te maken met vraagtekens. Daar hoort wat mij be treft ook bij of het instituut het aan kan als het geconfronteerd wordt met honderden aanvragen, die de komen de tijd zullen worden ingediend. Ik hoop dat de rol van de vakbeweging overbodig zal worden, maar dan moet er toch meer geregeld worden dan nu het geval is. Niet alle slachtoffers zul len de stappen, die nu zijn gezet, als geruststellend ervaren. Terwijl ze, vind ik, eindelijk eens zekerheid ho ren te krijgen. Ik was eens aan het ziekbed van een man aan wie ik had uitgelegd hoe hij met een procedure moest omgaan. Hij was lid van de vak beweging, die de eventuele kosten zou dragen. Dat had ik hem verteld. Toch wilde hij ook datnogzwart op wit. Dat begrijp ik. Mensen die zo lang moeten vechten voor hun recht, die verliezen alle vertrouwen." door Maurits Sep MIDDELBURG - Of Zeeland een kenniscentrum voor zout waterlandbouw krijgt, hangt af van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Als het ministerie niet bijdraagt aan de ongeveer twee miljoen gulden kostende 'proef- boerderij', zal de provincie Zee land dat ook niet doen. In dat geval lijkt het vrijwel uitgeslo ten dat het kenniscentrum er komt. Gedeputeerde D. Bruinooge (PvdA landbouw en financiën) had donderdag een gesprek met E. Erasmus van Ocean Desert Entreprises (ODE), dat het ken niscentrum wil opzetten. ODE krijgt de financiering niet rond en sprak hierover met Bruinoo ge, in de hoop een doorbraak te kunnen forceren. Bruinooge deed echter geen enkele toezeg ging over een financiële bijdra ge- „Ik wil eerst weten wat minister Brinkhorst inhoudelijk en fi nancieel van het plan vindt", vertelde Bruinooge. „Dat weten we over een maand. Dan kan ik ook met het college van Gede puteerde Staten bespreken wat wij er als provincie aan kunnen en willen bijdragen. Alléén kun nen we het in ieder geval niet. Daarvoor is dit project een maatje te groot." Uit een voorlopige opzet blijkt dat het kenniscentrum onge veer twee miljoen gulden kost. Voor dat geld kan bij het Neder lands Instituut voor Oecolo- gisch Onderzoek (NIOO) in Yerseke een proefboerderij worden opgezet waar wordt ge- experimenteerd met de 'verede ling' van vier zoutwaterplan- ten, legde Bruinooge uit. „Het gaat erom te onderzoeken of die zoutwatergewassen commerci eel interessant gemaakt kunnen worden voor zowel de Neder landse als de buitenlandse markt." W erkgelegenheid Bruinooge merkte op dat bij een proefboerderij niet gedacht moet worden aan vele hectares en tientallen mensen. „Het gaat om een paar deskundige mensen die onderzoek doen. Het werk gelegenheidsaspect wordt pas interessant als het experiment een succes is en het bij bedrijven op grotere schaal kan worden toegepast." Of het kenniscentrum er komt, hangt af van deelname van het ministerie van LNV. „Als dat 'nee' zegt, gaat het project niet door", stelde Bruinooge. „Maar als dat 'ja' zegt, zal ik zorgen dat Gedeputeerde Staten binnen enkele weken een standpunt naar buiten brengen." Op zich staat Bruinooge positief tegen over het initiatief, liet hij weten. „Het past in ons beleid om inno vatie te stimuleren." Bij Ocean Desert Entreprises was gisteren niemand bereik baar voor commentaar. Politie streng voor verkeer op Walcheren VLISSINGEN - De politie Wal cheren houdt dit jaar extra toe zicht op verkeersveiligheid- en overlast in wijken. Dit moet voor minder verkeersongeval len binnen de bebouwde kom zorgen. Daarnaast besteedt de politie extra aandacht aan de bromfietsers. Het aantal klachten van kwets bare groepen zoals invaliden en ouderen over verkeersoverlast neemt toe. Vorig jaar zijn acht van de elf dodelijke verkeers slachtoffers op Walcheren om gekomen binnen de bebouwde kom. Deze verhouding wijkt af van de rest van Zeeland. De afgelopen jaren legde de po litie Walcheren nadruk op snel heidscontroles buiten de be bouwde kom. Dit was het gevolg van wetenschappelijk onder zoeksresultaten. Deze toonden aan dat de kans op letsel onge vallen groter is bij een snelheid van 80 kilometer per uur of ho ger. Het regionale verkeers- handhavingsteam blijft op deze wegen controleren. De acties van de politie, die de weggebruikers bewuster moe ten maken van hun verkeersge drag, beginnen in maart. Daar naast komen er een maand later twee verkeerssurveillanten die zich onder andere concentreren op snelheidscontroles in de wijk en op doorgaande wegen. De surveillanten ondersteunen de wijkzorg op verkeersgebied. door Wout Bareman TERNEUZEN - Ze stappen meestal tegen een uur of zeven 's morgens aan boord. Rond een uur of vijf gaan ze weer naar huis. Een geregeld leven eigen lijk; zeker niet dat hectische van bijvoorbeeld de tankvaart en andere takken van de beroeps vaart. Schipper Lammert Vene- ma (40) en stuurman Jaap Thijs- sen (33) verzorgen samen de afvoer van zand en klei, die bij het boren van de Westerschelde- tunnel vrijkomt. „Soms varen we vier keer per dag naar buiten, soms drie keer. Maar we hebben er ook dagen tussen dat we maar een of twee keer varen", zegt Venema. In de stuurhut van de duwboot Door- tje kraakt de marifoon, tingelt de GSM op gezette tijden een klassiek deuntje en overheerst verderde rust. Venema, Gronin ger van geboorte, was vijftien jaar zelfstandig schipper op de spits Quo Vadis (340 ton). TERNEUZEN - De twee boor machines van de Westerschel- detunnel draaien nog steeds niet op volle toeren. Tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) heeft besloten het test programma, dat vandaag (vrij dag) zou worden afgerond, te verlengen tot half februari. In de oostelijke tunnelbuis, die bij na zeshonderd meter is gevor derd en zich nu nagenoeg onder de zeedijk bevindt, worden tests uitgevoerd met een aangepast rubberen afdichtingsprofiel voor de sluitsteen en de twee di rect daarnaast liggende tunnel segmenten. Half november vorig jaar bleek dat de rubberen sluitringen ge breken vertoonden. De Duitse producent kreeg opdracht het profiel aan te passen, maar dat blijkt moeilijker dan aanvanke lijk werd aangenomen. De di rectie van de NV Westerschelde- tunnel wil de bouwers pas toestemming geven naar het diepste punt van de tunnel (zes tig meter onder de Pas van Ter- neuzen) 'af te zakken' op het moment dat de tunnelringen perfect sluiten. Vijf jaar geleden verkocht hij z'n schip en trad in dienst bij de fir ma Puister. Sinds dat moment vaart hij op de Doortje. Jaap Thijssen stapte twee jaar gele den, na jaren tankvaart, aan boord. „Hier valt nooit een on vertogen woord en gebeurt dat wel, dan ga ik gewoon naar bui ten", grinnikt Thijssen. Of hij de hectiek van de continu-vaart mist? „Voor geen meter. Dit is heel geregeld werk, voorlopig nog alleen overdag, maar als het straks eventueel moet ook 's nachts. We wonen allebei lekker aan de wal met vrouw en kinde ren. Prima zo." In augustus vorig jaar meerde de Doortje met de 'splijtbak' HAM 1101 voor het eerst af on der de transportband, die zand en klei van de scheidingsinstal latie over de dijk aanvoert. Sindsdien hebben Venema en Thijssen ongeveer 80.000 kuub afgevoerd naar vooraf aange wezen locaties in de Westerschelde tussen de Braak manhaven en (oostelijk) de Een- drachtpolder. Niet alle bovengehaalde boor- specie verdwijnt in het ruim van de splijtbak. In de scheidingsin stallatie wordt in de eerste plaats de boorvloeistof (een wa- terbentonietmengsel) zoveel mogelijk teruggewonnen voor hergebruik. En verder worden ook de vrijkomende klei en het zand gescheiden: een belangrijk deel wordt opgeslagen in een depot op het bouwterrein en daarna op de markt aangebo den, een ander deel wordt afge voerd naar verschillende loca ties in de Westerschelde. Dat laatste gebeurt zowel met de Doortje en de HAM 1101 als via een pijpleiding. In totaal komt bij het boorproces zo'n 1,7 miljoen kuub naar boven. Des kundigen gaan ervan uit dat on geveer een miljoen kuub voor verkoop en dus hergebruik in aanmerking komt; het resteren de deel komt in de Westerschel de terecht. Woensdag omstreeks het mid daguur. Lammert Venema neemt contact op met de man die bij tunnelbouwer Kombina tie Middelplaat Westerschelde verantwoordelijk is voor de af voer van klei en zand. Elke la ding wordt vooraf bemonsterd. Is het ruim vol (660 kuub per keer), dan krijgt schipper Vene ma te horen naar welke locatie hij het spul moet transporteren. In totaal zijn er zeven: voor klei, voor zand. voor slib en voor ge mengde grond. Ditmaal bestaat de lading voornamelijk uit klei. Venema: „Dat wordt dus een kort tochtje. Dat goedje depo neren we vlak voor de haven, zeg maar voor de deur van de verkeerspost op de middenha- vendam." Jaap Thijssen gooit los en na enig gemanoeuvreer koerst de Boorklei lossen op de Westerschelde. Doortje met de duwbak de ha ven uit. Het water is als een spie gel. Lammert Venema: „Nu is het een fluitje van een cent. j 'r-.rA r20m WEEKBOEK TUNNEL Z-BEYELAND Maar een week geleden, met windkracht zeven of acht, was het wel even anders. Dan gaat het allemaal enorm tekeer en moet je oppassen voor knappen de kabels. Dat gevaar loop je trouwens niet alleen bij slecht weer, maar ook als er zeesche pen voorbij varen. De schip persvereniging Schuttevaer heeft gelijk: de snelheid van die schepen ligt veel te hoog. Le vensgevaarlijk." foto Charles Strijd Hij kijkt naar Jaap Thijssen en wappert met z'n handen. Jaap knikt, hij heeft het begrepen, drukt op een knop, waarna de bak open splijt en de lading in het water verdwijnt. Tien minu ten later meert de duwcombina- tie weer af onder de transport band, die direct weer wordt opgestart. Saai? „Ach", haalt Venema z'n schouders op, „we zijn ermee van de straat.En dat nog minstens anderhalf jaar. door Ben Jansen TERNEUZEN - Op zijn visitekaartje had omgevingscoördinator moeten staan. Der gelijk drukwerk vond hij niet meep nodig met het oog op zijn naderende pensionering. Piet van Damme kan ook zonder visite kaartje haarfijn duidelijk maken wat zijn rol is bij de totstandkoming van de Wester schelde tunnel: „Ik ben wrijfpaal." Van Damme is het aanspreekpunt voor grondeigenaren en -gebruikers die in het tracé liggen van de toekomstige verbinding van de tunnel met de N61 in Zeeuws-Vlaan- deren. Toen hij een jaar geleden in deze functie aantrad, merkte hij dat in de contac ten met velen van hen iets was misgegaan. „Er lag nogal wal oud zeer en er was sprake van wantrouwen. Afspraken waren niet na gekomen, met de belangen van de boeren werd niet altijd rekening gehouden." Daarbij ging het niet alleen om pogingen tot aankoop van gronden te komen. Ook wan neer iemands medewerking moest worden verkregen voor een bodemonderzoek of om een plek te bereiken waar dat onderzoek moest gebeuren, werd niet altijd correct ge handeld. Eventuele schade die daardoor optrad, werd weliswaar vergoed, maar de manier van optreden zette toch kwaad bloed." „Ik begrijp de ergernis die hierdoor ont staat", zegt Van Damme, „ik begrijp ook hoe dit soort, problemen ontstaan. Een onder aannemer die een grondsondering komt doen, krijgt de plek op waar hij moet zijn, en rijdt er zonder meer naar toe. Dat hij daar voor over land moet gaan van iemand, die niets met de weg naar de tunnel te maken, is vaak niet bekend. Begrijpelijk? Zeker, maar daar heeft een grondgebruiker geen bood schap aan. Het mag gewoon niet gebeuren. Dat geldt ook voor het niet nakomen van toezeggingen. Met goede informatie en of een fatsoenlijke manier met elkaar om gaan." Alle contacten met grondeigenaren en -gebruikers in het tracé van de weg naai de tunnel in Zeeuws-Vlaanderen lopen via Van Damme. Hij overlegt over tijdelijke overlast, over het graven van nieuwe sloten, plaatsen van afrasteringen en aanpassing van drainage en over verwerving van grond. „Natuurlijk kun je het niet iedereen meteen naar de zin maken en het gebeurt ook wel eens dat we er niet uitkomen. Dan moet het uiteindelijk op wettelijke maatregelen uit komen; bijvoorbeeld de plicht archeolo gisch onderzoek te gedogen of een onteige ningsprocedure." Ook in zulke situaties slaagt Van Damme er steeds in op goede voet te blijven staan met degenen met wie geen overeenstemming kan worden bereikt. „Dat is ook belangrijk, want je blijft met elkaar te maken hebben. Nee, ik hou niet van stroopsmeren. Het is een kwestie van zorgvuldig en fatsoenlijk zijn." Omgevingscoördinator Piet van Damme door Nadia Berkelder MIDDELBURG - „Als ik me niet had verdedigd, had ik hier niet gezeten", verklaarde een 56-jarige man uit Tholen giste ren voor de rechtbank in Mid delburg. Hij moest daar ver schijnen omdathij op 15 novem ber vorig jaar in zijn woonplaats zijn zoon met een mes had gesto ken. De verdachte ontkende dit niet, maar zei dat hij uit noodweer had gehandeld. De officier van justitie eiste anderhalf jaar cel straf plus een half jaar voor waardelijk. Zij stelde verder als voorwaarde dat de man zich door het ZCAD laat begeleiden. Aan de gebeurtenissen in het najaar ging nog een aantal inci denten vooraf. De verdachte had een ruit vernield van het huis van zijn zuster en hij had 12 november zijn hoogbejaarde moeder bedreigd. Volgens de moeder was haar zoon die avond kwaad op haar, omdat hij dacht dat ze zijn drank had ver stopt. De moeder was bang ge worden, want ze wist dat hij een mes op zijn kamer had en was in haar nachtjapon de straat op gelopen om hulp te zoeken. De politie sloot de man in en liet hem drie dagen later weer vrij. Hij liep direct vanuit het politie bureau in Bergen op Zoom naar het huis van zijn moeder om wat spullen op te halen. Toen hij het huis verliet, kwan} hij op de op rit zijn zoon tegen die probeerde hem tegen te houden. De Thole naar gooide zijn fiets naar zijn zoon; deze kwam vervolgens, zwaaiend met het rijwiel, op hem afgelopen. De man ver klaarde: „Hij kwam dreigend op me af, hij zei: 'Ik maak je kapot'. Terwijl hij de fiets op me gooide, heb ik gestoken." Ingeklapte long De verdachte had het mes, dat de officier van justitie om schreef als een 'Rambo-mes', even daarvoor in zijn jas ge stopt. De zoon werd in zijn rech terborst geraakt en liep een in geklapte long op. De mannen worstelden nog even, waarbij de man nog een keer stak ter hoog te van de hartstreek. Hierbij werd alleen de kleding van de zoon beschadigd. De advocaat van de verdachte D. J. Olie vond dat zijn cliënt uit noodweer had gehandeld. Van voorbedachte rade was volgens hem geen sprake, omdat de man 'met goede bedoelingen' was ge komen en omdat de zoon was begonnen met dreigen. De raadsman concludeerde dat zijn cliënt op dit punt moet worden ontslagen van rechtsvervolging. Afloop Officier van justitie C. J. Olden- burger bestreed dat. Ze wees er op dat de man zelf naar het huis was teruggekeerd, terwijl zijn moeder doodsbang voor hem was. Volgens haar had hij iets anders kunnen regelen om zijn spullen op te halen. De verdach te had ook nog weg kunnen lo pen toen hij zijn zoon zag. Bo vendien had de hele situatie een ernstiger afloop kunnen hebben als de steek richting het hart wel was aangekomen. Ze vond dat er sprake was van poging tot moord. De rechtbank doet 9 februari uitspraak. Dertig mille statiegeld voor het goede doel VLISSINGEN - Klanten van een tiental supermarkten in Walcheren hebben met statie geldbonnen bijna 30.000 gulden ingezameld voor de stichting Woord en Daad. Stichting Woord en Daad zette in april van vorig jaar bussen neer bij de lege-flessen inname- punten. J. van Keulen van comi té Walcheren: „Het is natuurlijk prachtig om een bedrag van 29.500 gulden op te halen. Zo lang de opbrengst in de super markten gelijk blijft, gaan we dan ook door met de actie." De opbrengst gaat naar opvang centra voor kinderen in de deel staat Andhra Pradesh in India. De regio kampt met een tekort aan financiële middelen voor de verzorging van de kinderen. Woord en Daad verzorgt daar voor jonge kinderen een dage lijkse warme maaltijd. Mishandeling THOLEN - Een 46-jarige Tho lenaar is donderdag na een zwa re mishandeling in het zieken huis terecht gekomen. Twee mannen, van 54 en 27 jaar, zijn aangehouden in verband met de zaak. De Tholenaar was met hen verwikkeld in een lang lopend meningsverschil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19