Sterrenwacht naar Oostkapelle Uitnodiging LaBan PZC Middelburg ruilt vuilcontainers om SP Middelburg wil verzet tegen wanbeleid bundelen Archeologen popelen om verder te spitten in bodem Goes-Zuid Provincie roept weer hulp Tweede Kamer in voor ambulances 10 tot 60% KORTING zeeland 18 Uitkijkpost Philippus Lansbergen komt op terrein medewerker OPRUIMING SHOWROOM MODELLEN BANKSTELLEN EETHOEKEN SLAAPKAMERS WANDKASTEN voor een bijzondere actie! CLINIQUE Before After uw cadeau! WIE KAN HET ZES KEER PER WEEK? bezorgers (sters) Middelburg KOM WERKEN BIJ DE PZC vrijdag 28 januari 2000 door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Het observa torium van Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Mid delburg verhuist naar de Duin- beeksevveg in Oostkapelle. De uitkijkpost komt niet. zoals eer der geopperd, bij het Zeeuws Biologisch Museum maar op het terrein van een medewerker van de sterrenwacht. De volkssterrenwacht kwam enkele maanden geleden in de problemen toen Arduin achter het pand aan de Herengracht een glazen trappenhuis bouw de. Het licht dat dag en nacht in het trappenhuis brandt, zorgde voor 'lichtvervuiling'. Het pas geopende observatorium van waaruit de leden door telesco pen naar de sterren ki j ken, werd daardoor onbruikbaar. Voor de stichting zat er niets anders op Jongeren spelen theater in basiliek Hulst HULST - In navolging van en kele Brabantse kerken elders in het bisdom Breda zullen jonge ren van 15 tot 25 jaar een thea terdag in de Hulster Willibror- dusbasiliek houden. Zondag 13 februari verzorgen jongeren via toneel, zang. dans en muziek een eigentijdse opvoering van het bijbelverhaal over de ark van Noach. Het is de bedoeling dat de jeugd in dit katholieke jubeljaar de kerk eens op een totaal andere manier gebruikt. Na een dagje oefenen voeren jongeren 's avonds om 19.00 uur zelfstan dig een voorstelling op. Die moet gaan over 'een nieuwe kans', een kans die Noach en op zijn ark verzamelde dieren kre gen na de allesvernietigende zondvloed. In zeven werkwinkels (work shops) bereiden de jongeren zich voor. Voor het acteren - zo wel het spel als het schrijven van de monologen en dialogen - de dans, de muziek, het decor, de techniek, de kleding en het gri meren zijn deskundige begelei ders aanwezig. De organisatie hoopt op deelname van min stens dertig jongeren. dan te zoeken naar een andere plaats. De gemeente bood een aantal locaties aan maar die waren vol gens de sterrenkijkers niet ge schikt genoeg. De sterrenwacht kwam zelf met de optie om te verhuizen naar de zolder van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Twee weken ge leden werd het gesprek met het college van Middelburg op nieuw hervat en kwam er schot in de zaak. ..Wethouder Tjeu Strous heeft toen zijn schouders er onder ge zet", zegt Tjerk Westerterp van Philippus Lansbergen. ..We zijn bijeen gekomen en hebben ge tracht een oplossing te vinden Dat is uiteindelijk het terrein van Klaas Jobse geworden. Job- se heeft daar zelf een eigen auto matisch observatorium staan. Dat van ons kan er naast komen. De benodigde kabels liggen er al en een ander belangrijk punt is dat het er lekker donker is. Voor ons is dit de beste oplossing. We zijn hier dan ook erg blij mee. De gemeente gaat de kosten van de verplaatsing van ons observato rium voor haar rekening nemen. En hopelijk kunnen we in het voorjaar onze nieuwe stek in ge bruik nemen." Aanvankelijk was de volksster renwacht erg enthousiast over de mogelijkheid om naar het Zeeuws Biologisch Museum te gaan. „In het begin leek alles daar te kunnen. Naarmate de plannen echter concreter wer den, werd het voor ons steeds lastiger. We hadden niet de fi nanciële middelen om de zolder te verbouwen en we zagen het ook niet zo zitten om op te gaan in de museumstichting." Centraal Bovendien wilde de sterren wacht hun bezoekersruimte zo centraal mogelijk houden. ..We hebben meer dan tweehonderd leden en er komen jaarlijks een paar duizend bezoekers. Dat moet niet zomaar worden gene geerd. Er is besloten dat we de gewone diensten aan de Heren gracht blijven verlenen. Wel gaan we overleggen of er iets ge daan kan worden aan het licht van het trappenhuis van Ar duin. Dan kunnen we bezoekers toch nog vanuit onze tuin het een en ander laten zien aan de sterrenhemel." Inwoners van Middelburg die een grote huisvuilcontainer nodig hebben, kunnen binnen een week een grotere krijgen, als ze vóór 1 februari reageren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Martine Bruynooge MIDDELBLTRG - Inwoners van Middelburg die ontevre den zijn met hun huisvuilcon tainer moeten vóór 1 februari actie ondernemen. Trekken ze na die datum bij de gemeente aan de bel. dan kan de levering van een andere container maandenlang op zich laten wachten. De gemeente schafte november vorig jaar het ge bruik van vuilniszakken af. Bij de nieuwe regeling is, be halve in de binnenstad, iedere inwoner verplicht grote of kleine containers te gebrui ken. Tachtig procent van de Mid delburgers koos vorig jaar juni voor een kleine huisvuilcon- tainer. Ruim zes procent is on tevreden met de bak. Volgens Afdeling Stadsreini ging hebben mensen te snel ge kozen voor het goedkoopste alternatief Een kleine bak kost jaarlijks 291 gulden be lasting, terwijl een grote 360 gulden kost. We zagen de bui al hangen dat er problemen zouden ont staan. In buurtgemeenten ge bruikt namelijk maar dertig procent een kleine container. We hebben een voorraad grote containers. Mensen kunnen voor negentig gulden per jaar ook een extra container be stellen", zegt H. Hubregtse, hoofd afdeling Stadsreiniging van de gemeente Middelburg. „Als huishoudens ons voor 1 februari benaderen, staat de nieuwe container binnen één week op de stoep. Daarna gaat de definitieve regeling in. Het is belastingtechnisch onmoge lijk om het hele jaar door van bak te veranderen. Daarom doen we dat eens per jaar, in november." Vuilniszakken die incidenteel voor een uitpuilende contai ner zorgen, kunnen kosteloos gebracht worden naar de mi lieustraten in Middelburg, Vlissingen of Serooskerke. De gemeente bekeurt elke ille gaal gedeponeerde losse vuil niszak met minimaal negent ig gulden. Dinsdag zijn enkele tientallen bewoners gewaar schuwd. „We treden nu nog mild op, aangezien de maatre gel recent is ingevoerd. In de toekomst zullen er direct be keuringen uitgedeeld wor den." door Richard Hoving GOES - De recente vondst van Romeinse sporen in Goes-Zuid is niet zonder belang. Het is een eerste aanwijzing dat in dit deel van Zeeland een grote en be langrijke nederzetting is ge weest. Aardenburg, Colijnsplaat en Domburg. Het zijn de drie be langrijkste vindplaatsen van het Romeinse verleden in Zee land. Wordt de top drie binnen kort uitgebreid met het bedrij venterrein de Poel aan de zuidkant van Goes? Provinciaal archeoloog Robert van Dierendonck is voorzichtig. „Het is een eerste aanwijzing", zegt hij over de resultaten van een verkennend archeologisch onderzoek, die hij eerder deze week aan de commissie cultuur van de gemeente Goes bekend maakte. De meest in het oog springende vondst was een deel van een Romeinse toneelmas ker. „Een dergelijk attribuut wordt per definitie bij grote en belangrijke nederzettingen ge vonden", aldus de archeoloog. De afgelopen decennia zijn er diverse sporen van het Romein se verleden gevonden in de Zak van Zuid-Beveland. Recentelijk werd tussen Ellewoutsdijk en Borssele nog het fundament van een Romeinse boerderij bloot gelegd. Volgens Van Die rendonck ging het om losse vondsten of overblijfselen van kleine nederzettingen die niet langer dan één of twee genera ties bewoond waren. „Het ver kennend onderzoek in Goes- Zuid wijst een andere kant op." Draaischijf Niet alleen het fragment van een toneelmasker heeft Van Die rendonck aan het denken gezet. Andere vondsten, ruwweg ge dateerd tussen 100 en 270 na Christus, tussen Goes en de A58 zijn ook bemoedigend. Volgens de provinciaal archeoloog gaat het bijna uitsluitend om frag menten die met een draaischijf zijn gemaakt. „Elders in de om geving hebben we enkel materi aal gevonden dat met de hand is vervaardigd." De samenstelling van de bo demvondsten verschilt volgens de provinciaal archeoloog ook sterk van eerdere vondsten. Zijn voorlopige conclusie is dat het in Goes-Zuid om fragmenten van geïmporteerde voorwerpen gaat. „En dat is een extra aan wijzing dat het om serieuze ne derzetting gaat", aldus Van Die rendonck. Ondanks de sterke vermoedens praat hij terughoudend over zijn onderzoeksresultaten. Hij wacht af totdat de gemeente het licht op groen zet voor een meer uitputtend bodemonderzoek. Een verkennend onderzoek be perkt zich tot een aantal borin gen en het afspeuren van de op pervlakte. Tempel Het Romeinse verleden van Zeeland speelde zich af tussen 57 voor Christus en circa 407De oudste sporen, afkomstig uit het midden van de eerste eeuw, zijn in de omgeving van Colijnsplaat gevonden. Vissers brachten in 1970 ter hoogte van het Noord- Bevelandse dorp de overblijfse len van een Nehalennia-tempel boven. Op het strand van Dom burg werd in 1647 al een in zee verdwenen Romeins heiligdom gevonden. De derde belangrijke vindplaats is Aardenburg. Sinds 1955 zijn in de omgeving van het Zeeuws-Vlaamse stadje opgravingen gedaan naar een versterkte Romeinse nederzet ting. Of Goes-Zuid tot de top van Ro meinse vindplaatsen gerekend kan worden, is nog even af wachten. Veel is afhankelijk van de ruimte die Goes biedt voor nader archeologisch onderzoek, zegt Van Dierendonck. De pro- vinciaal-archeloog weet inmid dels de ogen van archeologisch Nederland op zich gericht. Een hoogleraar uit Nijmegen, die werd geïnformeerd over het to neelmasker, reageerde direct met de vraag 'wat er in hemels naam allemaal was gevonden'. Bumper gestolen in Rilland RILLAND - Van een auto die ge parkeerd stond aan de Drie Haasjes in Rilland is in de nacht van woensdag op donderdag de voorbumper gestolen. Daarmee' is de eigenaar ook zijn kente kenplaat kwijt. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Socialisti sche Partij in Middelburg brengt over enkele weken een speciale krant uit die in een op lage van 20.000 onder de bewo ners wordt verspreid. De SP wil in de krant een aantal 'misstan den' van de gemeente Middel burg aan de orde stellen. De partij gaat ook peilen of er behoefte bestaat om de diverse lopende acties in de gemeente te bundelen. Afgelopen dinsdag zag de Middelburgse SP-voor- zitter H. Elzenga op één pagina in de PZC drie artikelen die vol gens hem allemaal betrekking hadden op het gemeentelijke wanbeleid. Het ging om de in spraak over het HBS-terrein, de keuze voor een locatie van het nieuwe stadskantoor en de slui ting van het zwembad. Elzenga liep al een tijdje rond met het idee om een krant uit te brengen, maar deze gebeurtenissen heb- door Arjan van Westen MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft in haar streven naar meer geld voor de Zeeuwse ziekenwagens wederom de hulp gevraagd van de Tweede Kamer. Dat is besloten na een gesprek dat een Zeeuwse delegatie on der leiding van Gedeputeerde G. de Kok (PvdA zorg) donder dag met de bestuurlijke top van het ministerie van Volksge zondheid heeft gevoerd. Het ambulancevervoer in Ne derland heeft te maken met nieuwe richtlijnen voor de fi nanciering. Zeeland kwam daardoor jaarlijks bijna vier miljoen gulden tekort. Na pro testen zegde Borst Zeeland eer der al 1,7 miljoen gulden extra toe voor de ambulancezorg, bo venop de half miljoen gulden die het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg al aan het Zeeuwse budget had toege voegd. Borst is echter van me ning dat de overige kosten door de gemeenten kunnen worden betaald. Tevreden Om het resterende bedrag naar Zeeland te halen ging gisteren een zware delegatie met daarin onder meer De Kok, de burge meester van Schouwen-Duive- land J. Asselbergs en de Vlis- singse wethouder L. Poppe de Looff naar Den Haag. De Kok was tevreden over het overleg. „We hebben een heleboel mis verstanden uit de weg ge ruimd." Maar over het resultaat was hij teleurgesteld. ,3orst was ziek en ambtenaren kunnen geen toezeggingen doen." De Kok ziet daarom geen andere uitweg dan weer de Tweede- Kamerleden in te zetten. Al eer der kreeg een motie over het Zeeuwse ambulancevervoer ka merbrede steun. „Ik heb vol doende contacten bij Kamerle den zodat ik weet dat ze zich voor onze zaak willen inzetten. Het beleid van de minister waar zij de ambulances kwaliteitsei sen oplegt zonder voldoende geld te geven, moet worden af gestraft." Een nadeel is dat door uitstel van de toezeggingen over finan ciering er steeds meer regio's bijkomen, die meer geld van het ambulancebudget eisen. Na de Waddeneilanden, Oost-Gronin- gen vroeg begin dit jaar de pro vincie Flevoland om extra geld. De Kok: ..Ik zie daarin het be wijs dat er structureel iets mis is met de financiering." Haast De Kok blijft van mening dat de minster het provinciaal ambu lanceplan moet volgen, zoals dat door de Inspectie voor de Volksgezondheid is goedge keurd. Hierop is het bedrag van vier miljoen gebaseerd. De tijd dringt, omdat de diensten bezig zijn hun werkwijze te verbete ren om aan de wettelijk ver plichte aanrijtijd van vijftien minuten te voldoen. Er worden dus kosten gemaakt die niet te betalen zijn. Al met al wordt het geduld van De Kok behoorlijk op de proef gesteld. „Ik voel me af en toe net een hordenloper, maar wel een met lange adem." ben het proces versneld. Hij vindt dat de gemeente niet luis tert naar de bewoners. Elzenga wordt vaak gebeld door mensen met klachten over de gemeente: „Iedereen loopt te kankeren, maar niemand doet ietsHij wil de afzonderlijke actiegroepen bundelen om te kijken of ze sa men effectiever tegen de be sluitvorming kunnen optreden. De SP zal ook een 'behoeften- peiling' onder de Middelburgers houden „om te kijken of het mo gelijk is om met de burgers in debat te gaan over de beloftes die door de gemeente gemaakt zijn" en om na te gaan „of ze het gevoel hebben dat er naar hen wordt geluisterd." Voorzitter M.C. Verburg van de buurtvereniging De vijf ringen, reageert terughoudend op de wensen van de SP: „Het is op zich wel een goed idee, daar wil ik wel aan meewerken, maar we gaan niet de politiek in.Hij ziet wel iets in de plannen om actie groepen te bundelen maar hij wil niet „onder de mantel van de SP werken." „Als een politieke partij iets aan de situatie van de Pieterpoort wil doen, graag; maar ik wil eerst horen hoe of wat." Dat er iets moet gebeuren staat voor Verburg vast want: „Er wordt niet naar de mensen geluisterd." R. Paauwe, die on langs 5500 handtekeningen in zamelde om het zwembad in Middelburg langer open te hou den, ziet voorlopig niets in sa menwerking met de SP. Ze zegt: „Een zware actie is niet aan de orde, we nemen een afwachten de houding aan. Het zwembad gaat toch wel weg, het ging ons er alleen maar om dat het langer openbleef. Ik heb nog niets van de plannen van de SP gehoord, ik heb ze alleen even ontmoet op de raadsvergadering. De SP is eigenlijk overal tegen, ik doe hier even niet aan mee." Politie houdt vast aan locatie in Oostburg OOSTBURG - De politie Zee land blijft bij haar keuze voor de Trageldam in Oostburg als loca tie voor het toekomstige politie bureau. Een omwonende kondigde aan naar de Raad van State te stap pen.Wethouder C. Bolijn ver wacht dat meer omwonenden bezwaar zullen maken, nu de pol itie een mast van 5 2 meter bij het gebouw wil neerzetten. Diverse MINDERHOUD MEUBEL WESTKAPELLE. Zuidstraat 116, tel. 0118-571212 woensdagmiddag gesloten vrijdagavond geopend Slachtoffers modderstroom Venezuela Geef ook nu: Giro 7447 DenHaag Het worden weer spannende weken bij uw Pour Vous Parfumerie. Door de make-up demonstraties Door de introductie van de nieuwe mascara-sensatie Longstermmed Lashes. Door de adviezen die onze deskundige medewerksters u kunnen geven Door het opvallend mooie cadeau dat u krijgt bij aankoop vanaf 95,- aan Clinique-producten. Kom dus snel naar: zoalang de voorrad strekt Deze actie loopt van 25 januari t/m 5 februari PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Segeersstraat 10 0118-613401 CEZOCHT: DACBLADBEZORCERS M/V ZONDER NIEUWE HELDEN IS DE KRANT NERCENf Wij zoeken met spoed voor de wijken Griffioen en Klarenbeek in voor de bezorging van de PZC Sollicitaties kunt u richten aan: PZC Postbus 18 4380 AA Vlissingen. Bellen gaat nog sneller! 0118-484000 Of onze rayoninspecteur, H. Mathey, 06-54267139.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 18