Sluis aan Zee twee keer zo duur scni(,,/eM verhuizen De schrik van het hertenkamp naar Zeeland Muzzik deelt tv-kanaal met Chinese zender SLA NU UW SLAG! Verbinding van jachthaven naar Cadzand kost tachtig miljoen Veel Rotterdamse intra Kleine Johannes wordt groot in Nieuwvliet Eigenaar Terneuzens reisbureau verdacht van oplichten klanten OPRUIMINGSFINALE HOGE KORTINGEN - 20% TOT 40% ^MlSüpfWv PZC zeeland zaterdag 29 januari 2000 door Conny van Gremberghe SLUIS - Het project Sluis aan Zee gaat bijna twee keer zo veel kosten als de Initiatiefgroep Zwingeul aanvankelijk dacht. In plaats van 43 miljoen gulden zal de aanleg van een jachtha ven in Sluis en een vaarverbin- ding tussen Cadzand en het vestingstadje, zeker tachtig miljoen gulden vergen. De meerkosten gaan zitten in de aanpassing van de waterhuis houding in het gebied en de bouw van diverse waterbouw kundige werken. Ook zullen op Belgisch grondgebied de water huishouding moeten worden aangepast, die nog eens ettelijke tientallen miljoenen zullen ver gen. Voorzitter G. van Daele van de initiatiefgroep en wethouder van Sluis-Aardenburg beves tigt dat het 'n i veau van de inves teringen om het project te reali seren hoger ligt dan eerst werd berekend'. „Wij hebben onderzoeken laten verrichten door het technisch ingenieursbureau Svasek uit Rotterdam dat erg deskundig is op dit gebied. In die calculaties, die uitkwamen op 42 a 43 mil joen, is de nieuwbouw van een gemaal aan Het Zwin en een naastgelegen waterbassin niet meegenomen, omdat het hier om investeringen gaat die door Nederland en België betaald moeten worden. Het nieuwe ge maal is nodig om de doorspoe ling van Het Zwin te realiseren, waardoor de verzanding van het natuurgebied voorkomen kan worden en staat eigenlijk wat los van het Sluis aan Zee-ver haal." Gemaal Neemt niet weg dat het project Sluis aan Zee alleen haalbaar is als het waterschap Zeeuws- Vlaanderen meewerkt aan de verplaatsing van het gemaal- Cadzand naar Plet Zwin. Op de Sous-chef uit Yerseke beste oesteropener MAASTRICHT - M. Schouwe- naar, sous-chef van restaurant Nolet het Reijmerswale in Yers eke, is in Maastricht voor de tweede keer Nederlands kampi oen oesters openen geworden. Schouwenaar was niet de snel ste, maar wel de secuurste. De jury lette vooral op snij techniek en vond zijn oesters de mooiste. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Franse cultuurzender Muzzik blijft voorlopig op de Zeeuwse televi siekabel uitzenden. De Zeeuwse Programmaraad van Zekatel besloot vrijdag dat Muzzik tij delijk een kanaal kan delen met de Chinese zender CNE die van negen uur 's avonds tot drie uur 's nachts uitzendt. „De liefheb bers van Muzzik zullen daarmee niet ten volle tevreden zijn", vermoedde voorzitter M. Beine- ma. „Maar een half ei is toch be ter dan een lege dop." De initiatiefnemers van de actie Behoud Muzzik voor Zeeland, die de programmaraad vrijdag meedeelde 1345 handtekenin gen vóór Muzzik te hebben op gehaald, vinden het besluit in derdaad 'onvoldoende'. „De programmaraad probeert de kool en en de geit te sparen", zegt J. Linssen uit Zonnemaire. „Wij gaan door met onze actie tot we minimaal de toezegging hebben dat Muzzik 24 uur via de kabel mag uitzenden." In december besloot de pro grammaraad het Franse sta tion, dat ruim een jaar op proef werd doorgegeven, van de kabel te halen. De zender werd weinig bekeken en wilde betaling voor doorgifte van de programma's. Ruimte Vrijdag kwam de programma raad opnieuw bij elkaar, omdat Muzzik intussen heeft aangege ven geen betaling te eisen zo lang de programma's niet Ne derlands ondertiteld worden. Bovendien is door het samen gaan van Kindernet en Net 5 weer enige ruimte op het kabel net ontstaan. Vraag was dus of dieruimte, zendtijd van drie uur 's nachts tot negen uur 's avonds plek van het gemaal zou vervol gens een schutssluis op Delta hoogte moeten komen, die zeilschepen de toegang moet verschaffen tot een bevaarbare waterloop tot in Sluis. Volgens A Mouton, hoofd wa terbeheer van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen zijn het nieuwe gemaal en het project Sluis aan Zee onlosmakelijk met elkaar verbonden. „Zonder het een kan het ander vergeten worden. Bouwen wij geen ge maal bij Het Zwin, dan zullen we het gemaal Cadzand innove ren, zoals ook de bedoeling is. Dat kost ons dan vijf miljoen gulden. Willen Nederland en op het kanaal van CNE, aan Muzzik moest worden gegund. Beinema stond tijdens de verga dering even stil bij het tumult van de afgelopen maand. Hij he kelde een 'misleidende en bele digende' brief van Muzzik, waarin werd gesteld dat de pro grammaraad een cultuurzender zou hebben ingeruild voor een popzender en gekozen zou heb ben voor 'platvoerse program ma's met seks en geweld'. Die brief had volgens Beinema veel Muzzik-aanhangers op het verkeerde been gezet. Toch er kende hij dat ook zonder de 'ten dentieuze voorlichting van de zijde van Muzzik' veel mensen hun sympathie voor de cultuur zender zouden hebben betuigd. De handtekeningenactie noem de hij zakelijk en objectief, waarbij hij wel vaststelde dat 'velen die hun handtekening ge zet hebben een paar minuten voordat zij dit deden zich van het bestaan van Muzzik nog niet bewust waren'. De Zeeuwse Programmaraad besloot met veel aarzelingen tot een kanaaldeling van Muzzi k en CNE, aangezien de leden duide lijk was dat de meeste Muzzik- kijkers juist in de avonduren in schakelen. Bovendien is kabel exploitant Zekatel een tegen stander van kanaaldeling. Vandaar een tijdelij k besluit. De Programmaraad besloot in april nader naar de kwestie te kijken. Dan wordt mogelijk besloten het contract van CNE - dat in ju li afloopt - niet te verlengen en achter een decoder een minder- hedenpakket met onder meer een Chinsese zender aan te bie den. Linssen zegt het geen bezwaar te vinden als Muzzik achter de decoder zou komen. „Ik weet ze ker dat veel mensen voor die zender willen betalen." België dat de Zwingeul open ge houden moet worden, dan zul len wij aan de bouw van een nieuw gemaal mee werken, maar dan brengt het waterschap niet meer in dan die genoemde vijf miljoen gul den." Peilbeheer Voor de verwezenlijking van Sluis aan Zee komt wel wat meer kijken dan een nieuw ge maal en een sluis. De waterloop tot Cadzand-Sluis moet worden verbreed en verdiept, bij Re- tranchement moet de Hickory- brug worden vervangen door een beweegbaar exemplaar, de driekoker bij Terhofstede moet worden verlegd en ook bij Sluis dient er een nieuwe stuw te ko men. Verder moet het peilbeheer rond Sluis herzien worden en zijn maatregelen nodig tegen verzilting in het gebied. Het wa terschap heeft berekend dat alle waterbouwkundige maatrege len een investering vergen van ruim 75 miljoen gulden. De Zeeuws Milieufederatie (ZMF) twijfelt aan de haalbaar heid. „Het plan is nog lang niet uitgekristalliseerd. Er moet nog erg veel uitgezocht worden. Vooral op technisch gebied. Wij wijzen het plan niet af, maar zouden op termijn toch ant woord willen krijgen op de vele vragen die er leven. De ver plaatsing van het gemaal is de sleutel tot het hele project. Gaat dat niet door, dan is het eind project. Verder zou ik nu wel eens willen weten wie de boel trekt. Is dat de initiatiefgroep, projectontwikkelaars of de ge meente? Overigens ben ik er wel blij om dat de bestuurders in Sluis-Aardenburg iets wil on dernemen, dat is alti j d beter dan niks. Als echter blijkt dat Sluis aan Zee technisch niet te doen is, dan doet het gemeentebe stuur er goed aan doen om te bekijken of met dergelijke uit gaven andere zaken in Sluis kunnen worden gerealiseerd", meent ZMF-woordvoerder Th. Kramer. Bereidheid Van Daele houdt het er op dat Sluis aan Zee uitvoerbaar is. Volgens hem is de bereidheid bij de Vlaamse waterschappen en de gemeente Knokke om mee te betalen aan het openhouden van Het Zwin en een herstructu rering van de waterhuishouding op Vlaams grondgebied (nodig om voldoende water te krijgen om Het Zwin door te spoelen) erg groot. „Over vijf jaar ligt Sluis, zo verwacht ik, echt weer aan zee." door Arjan van Westen VLISSINGEN - De provincie Zeeland is uitermate populair als vestigingsgebied voor 55- plussers. Dat blijkt uit de vrij dag gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor Sta tistiek (CBS). Opmerkelijk is dat bijna de helft van deze oude ren uit de provincie Zuid-Hol land komt. Het CBS onderzocht de oude- rentrek in de periode 1994- 1998. Jaarlijks verhuisden 21000 55-plussers naar een an dere provincie. Weliswaar gaan in absolute aantallen de meeste ouderen naar de provincie Gelderland, maar als rekening wordt gehou den met het inwonertal zijn Fle voland, Drente en Zeeland sterk favoriet. Waarbij opgemerkt moet worden dat de provincie Flevoland bij alle leeftijdsgroe pen in trek is. Ouderen verhuizen niet veel. Landelijk is het aandeel 55- plussers in de verhuisstroom acht procent. „Jongeren verhui zen voor studie en werk nu een maal massaal", aldus J. Latten, demograaf bij het CBS. Dertien procent van de verhuizers naar Zeeland is ouder dan 55 jaar. Vertrekprovincie In de onderzochte periode be sloten jaarlijks duizend 55- plussers van de oude dag in Zee land te gaan genieten. Er gingen er ook weer zevenhonderd weg. Jaarlijks zorgen dus driehon derd ouderen voor een extra vergrijzing. „Zeeland is voor jongeren een echte vertrekprovincie. Door de ouderen wordt de leegloop een beetje getemperd", vult Latten aan. De helft van de nieuwe Zeeuwse ouderen komt uit de provincie Zuid-Holland. De meesten daarvan komen uit Rotterdam en één op de vijf verhuizers ALMERE - Op verzoek van de politie in Terneuzen zijn afgelo pen woensdag in Almere een man en een vrouw aangehouden in verband met een vermeende oplichtingszaak. Het betreft de 52-jarige eigenaar en een 23-ja- rige werkneemster van reisbu reau Multi Tours in Terneuzen, dat in december 1999 failliet ging. Tegen de eigenaar van Multi Tours waren de afgelopen we ken tien aangiftes gedaan. Het merendeel betrof oplichting. Zowel klanten, oud-personeels leden als zakenrelaties zouden gedupeerd zijn na het faillisse ment van Multi Tours. Het reis bureau, gesitueerd aan de Ter- neuzense Vlooswijkstraat, bood voor weinig geld complete trips naar Londen, Parijs en Berlijn aan. Mensen boekten en betaal den de reis, maar kwamen nooit aan op de plaats van bestem ming. Hun geld kregen ze ook niet terug. Ook zijn er bij de politie een aantal aangiftes van mishande ling binnengekomen. Zo zou de eigenaar van Multi Tours een man geschopt hebben en ge- komt uit Noord-Brabant. Af stand speelt een belangrijke rol: slechts drie procent van de ver huizers naar het Zeeuwse land komt vanuit de drie noordelijke provincies. Het CBS heeft niet onderzocht naar welke gemeenten de oude ren gaan. „Wel weten we dat de ene helft naar het noorden van Zeeland gaat en de andere helft naar Zeeuws-Vlaanderen. Bel gische verhuizers zijn overigens niet in het onderzoek opgeno men. Wassenaar Er is niet onderzocht waarom de 55-plussers verhuizen. Door de resultaten uit andere provincies die aantrekkelijk zijn als vesti gingsgebied er bij te betrekken, valt er volgens Latten wel een voorzichtige conclusie te trek ken. Het is een combinatie van goed koop wonen in een mooie en rus tige woonomgeving. Latten: „Je kan wel in Wassenaar willen wonen, maar daar moet je wel het geld voor hebben." Beschonken automobilist rijdt sloot in 's-H ARENDSKERKE - Een dronken bestuurder van een bedrijfsauto is in de nacht van donderdag op vrijdag zijn met zijn auto de sloot ingereden aan de Arendstraat in 's- Heer Arendskerke. De Goesenaar had twee keer de maximaal toege stane hoeveelheid alcohol in het lijf. Hij kreeg een rijverbod van vier uur en een dagvaarding. De auto was zwaar be schadigd. dreigd hebben met verder ge weld. Uit onderzoek van de politie is gebleken dat het reis bureau in financiële problemen is geraakt, waardoor gemaakte afspraken niet konden worden nagekomen. De eigenaar van Multi Tours zou zijn bedrijf expres failliet heb ben laten gaan. Elders in het land zou hij zes keer eerder op dezelfde manier te werk zijn ge gaan. De eigenaar heeft met zijn raadsman inmiddels een schuldsaneringsplan opgesteld. Dit is door de rechtbank in Zwolle goedgekeurd. Beide ver dachten zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Advertentie NIEUW INTERIEUR DICK WAASDORP SPORT BERGEN OP ZOOM uitgevoerd door: Kapelle - Tel. 0113-344151 door de Vlissingse wethou der van sanitaire zaken volgt een heuse demonstratie. Ver volgens is er een feestje in een café met koffie, toespraakjes en hapjes en drankjes plus toost op het succes van de Sa- nisette. Die ambtenaar op het Vlissingse stadhuis stak z'n walging over deze poespas rond een wc niet onder stoe len en banken. 'Daar zakt mijn broekvan af, meldde hij z'n kamergenoot. Als-ie daar maar mee wacht totdat-ie op die Sanisette zit. NIEUWVLIET - Ronnie Vermerken als Johannes en Marissa Laperdrix als elf Windekind speelden gisteren twee van de hoofdrollen tijdens de musical De kleine Johannes, die de Bonte Avond Groep Nieuwvliet in het dorpshuis opvoerde. Aan de muzikale voorstelling naar het boek van Frederik van Eeden werkten tachtig mensen, waaronder kinde ren van groep 1, mee.foto Peter Nicolai pagina 16: bonte avond (Advertentie) (Advertentie) Advertentie Alle dames- en herenschoenen nu 75 Alle kinderschoenen nu 50," (actie tot 5 februari a.s.) DE LEEUW SCHOENMODES de nieuwe collectie is binnen, we moeten nu echt ruimte maken, dus langeviele 2 4331 It middelburg MIDDELBI deze aktie alleen MIDDELBURG geldig in Middelburg Brochures, folders, periodieken en jaarverslagen? Vink Offset drukt 't op 74 x 104 cm... 24 uur per dag! C Vink Offset Bel voor een vrijblijvende scherpe offerte, tjj Vink Offset Axel telefoon 0115 - 56 80 Óc Behorend tot de Brouwer Groep zeeuwse almanak Hoge nood Het winkelend publiek in Vlissingen kan sinds kort z'n behoefte doen in een futuris tisch ogende bunker. Niks geen snelle bezoekjes meer aan toiletten van cafés met de verpletterende morele ver plichting om een consumptie te nemen. Nee, u gaat naar de Sanisette in de Spuistraat, zoals dit openbaar toilet offi cieel heet. Deze sanitaire voorziening wordt binnen kort feestelijk en officieel ge opend en in gebruik geno men. Onmiddellijk na de opening door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg gaat op zoek naar een ander onderkomen voor de twee struisvogels op het her tenkamp in Groede. De struis vogels jagen de verzorgers van de stichting Emergis en de be zoekers van het hertenkamp schrik aan. Het idee bestaat om ze onder te brengen bij de struisvogel- boerderij in Sluis, maar de ge meente wil eerst overleg met de schenkers van de dieren. Een van de vogels was destijds een gift van de dorpsraad. De struisvogels zijn moeilijk te benaderen. Ze kunnen onver wachts uithalen, niemand durft bij de loopvogels in de buurt te komen, weet wethou der C. Bolijn. Daar komt bij dat ze de weide zodanig toeta kelen, dat de aanleg van een zogenaamde wisselweide noodzakelijk is om de onder grond te laten herstellen. De gemeente heeft een groot scheepse renovatie van het hertenkamp gepland. Dit jaar wordt er voor drie ton een ge bouw neergezet dat plaats biedt aan een kantine voor de medewerkers, een ontvangst ruimte voor bezoekers en een winkeltje, dat de 'pipo-wagen' vervangt. De twee struisvogels zijn niet t{ Met Emergis bespreekt zij ver der het beheer van het park. Het is de bedoeling dat de me dewerkers - mensen met een psychiatrische achtergrond - die op het park werken, meer vakkennis krijgen. landhaven in het hertenkamp. Inde raadscommissie planolo gie toonde VVD'er J. Provoost zich tegen te grote gemeente lijke bemoeienis met het park en liet vele geld dat al in het hertenkamp is en nog wordt geïnvesteerd. Hij vond dat de foto Peter Nicolai gemeente voor financiering moet aankloppen bij de pro vincie, die in haar nota vitaal platteland geld beschikbaar heeft voor de zorgboerderijen, waai- ex-psychiatrische pati ënten werkervaring opdoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 119