Bruse VVV wordt agentschap Mijlpaal voor Ecoscope PZC PZC Erfenis levert kerk Yerseke ruim 6 ton op Provincie roept weer hulp Tweede Kamer in voor ambulances Volksdansclub wijt slinkend ledental aan blowende jongeren zeeland 15 Musea vrezen daling bezoekersaantal door vertrek van voordeurdeler zaterdag 29 januari 2000 door Piet Kleemans BRUINISSE - Nadat vorig jaar de VW in Brouwershaven als agentschap ondergebracht werd in een plaatselijke winkel, yerhuist per 1 februari ook de WV-Bruinisse. Het Bruse kan toor verdwijnt uit de panden aan de Oudestraat, die werden gedeeld met het Visserijmuseum en de Oudheidkamer, en wordt een agentschap in de hobby win kel van de firma Brutoy aan De Dreef. De Stichting Musea Bruinisse is niet blij met het ver trek. Het niveau van de VW-dienst- verlening wordt door de veran dering van kantoor naar agent schap niet aangetast, volgens VW-directeur B. Roessingh. „Uitgangspunt is dat die mini maal hetzelfde blijft. Terwijl de kosten met ruim de helft ver minderen", zegt Roessingh. Hij voegt er aan toe dat de ope ningstijden in de nieuwe opzet veel ruimer worden. Het VW- kantoor aan de Oudestraat, buur van museum de Oudheid kamer en het visserij museum, was per jaar 901 uur open en het is de bedoeling dat het VW- agentschap 1950 uur per jaar open is. Om aan de minimale kwaliteits eisen van een VW-agentschap Thema-avond in Zierikzees kartcentrum ZIERIKZEE - In het kartcen trum Delta Racing in Zierikzee wordt vanavond voor een the ma-avond gehouden in de stijl van de jaren zestig. Karten in een 'Back to the Six- ties-ambiance' houdt in dat bij de start een pittig muziekje bij de start wordt gedraaid. De rij ders en het publiek worden in stijl ontvangen in het restau rant. Bovendien is een omge bouwde Formule 1-wagen om gebouwd tot simulator, zodat kan worden ervaren hoe het is om op het hoogste niveau op een circuit te rijden. Bestuurders stoel en pedalen van de Ferrari zijn aangepast aan de Grand Prix-simulatie. Ie kunnen voldoen verzorgt het bureau voor toerisme Zeeland in maart een cursus voor alle medewerkers van alle VW-a- gentschappen in Zeeland. Tij dens die cursus wordt hun ken nis van toeristisch-recreatief Zeeland op het gewenste peil gebracht en leren ze de basis handelingen met betrekking tot de Logies Informatie Dienst en de uitgifte/verkoop van VW- geschenkenbonnen. Verder wordt de cursisten een en ander bijgebracht over het geautoma tiseerde toeristische data-sys teem, leren ze klantvriendelijk met bezoekers om te gaan en worden ze onderwezen in balie- techniek. Roessingh is gelet op de goede ervaringen in Brou wershaven optimistisch over de kans van slagen van het VW- agentschap in Bruinisse. „Wij door Ingrid Huibers YERSEKE - 'Een klapper', zegt secretaris R Nieuwenhuize van de gereformeerde kerk uit Yerseke vrijdagmiddag tevreden. Zo juist is de woning die L. J. Zuydweg-de Bruijn de kerk nalaat, voor 630.000 gulden geveild. Dik 250 nieuwsgierigen en kooplustigen zijn naar Kerkelijk Centrum De Haven ge komen om de veiling van de 'semi-bunga- lo w' aan de Grintweg in het dorp mee te ma ken. De woning wordt bij opbod en afslag verkocht. Bieders kunnen vanaf twee ton hun gang gaan. Bij 530.000 gulden lijkt de fut er even uit, maar als iemand 535.000 roept, is 540.000 gulden ineens ook haalbaar. Uitein delijk loopt de prijs zelfs nog op tot 566.000 gulden. Na een kleine pauze, begint het spel op nieuw. Nu mag er vanaf acht ton afgemijnd worden. De veilingmeester werkt kalmpjes het rijtje naar beneden af. Als iemand uit de zaal bij 630.000 gulden in eens 'mijn' roept, gaat er een zucht van ver lichting door het publiek. Tegelijkertijd lichten de gespannen gezichten van de zijn als VW heel blij met deze oplossing." Hobbywinkelier/postagent schaphouder F. Niese ziet ook wel brood in het agentschap. Zeven j aar gel den startte hij zi j n winkel in combinatie met het postagentschap in een voorma lige gymzaal in Bruinisse en daar is naar zijn zeggen door de klanten altijd positief op gerea geerd. Hij gaat ervan uit dat dit ook met het nieuwe VW-agent schap het geval zal zijn. „Ik denk dat, als je een winkel aan trekkelijk kunt maken door er zo'n agentschap bij te nemen, je dat altijd moet doen." Minder opgetogen over de ver huizing van de Bruse VW is voorzitter A Verschoor van de Stichting Musea Bruinisse, die de Oudheidkamer en het Visse rijmuseum beheert. „Wij had den liever gezien dat de VVV bij ons gebleven was. Bezoekers van het VW-kantoor zagen in de oude situatie ook meteen het Visserijmuseum en de Oudheid kamer, en ik denk dat dat ons ze ker extra klanten opleverde. De inloop zal nu denk ik wel minder worden. Sluiting? Nee, daar denken we voorlopig nog niet aan, maar ik denk wel dat we meer de boer op zullen moeten om promotie te maken voor de Bruse musea. Wedstrijd streetdance in Zierikzee Naast hobby winkelier en postagentschaphouder wordt F. Niese per 1 februari ook verantwoordelijk voor het Bruse VW-agentschap. foto Janne Wolterbeek kerkvex-tegenwoordigers op. „Dit is een enorm bedrag", zegt Nieuwenhuize die ove rigens niet de taxatiewaarde van de woning wil verklappen. „Maar de prijs die nu be taald wordt ligt er wel een flink stuk boven meldt hij. Hoewel de kerk met enige regelmaat legaten ontvangt, is een dergelijk hoog bedrag nog niet eerder voorgekomen. Een bestemming dient zich echter al aan. De kerk heeft plan nen om een groot aantal glas-in -loodramen die in slechte staat verkeren, te vervangen. Nieuwenhuize: „Daar kan het geld misschien mooi voor gebi'uikt worden." Blind door vuistslag op oog TERNEUZEN - Een 30-jarige man uit Vogelwaarde moet voor straf 140 uur werken, omdat hij een ander het licht uit het rechteroog heeft geslagen.Politxerecher J. Begheyn ver oordeelde hem vrijdag ook tot drie maanden voorwaardelijke celstraf. De verdachte zei gisteren zich door de drank van de fatale klap niets meer te herinneren. Hij was samen met het slachtoffer en zijn vriend op 6 december '97 gaan stappen in Hulst. Plotseling vielen er in een van de cafés klappen. Het slachtoffer, woonachtig in Hxxlst, raakte in een shocktoe stand. Al snel bleek dat hij blind was aan zijn rechteroog. Raadsvrouw J. Berbee-van Koningsbruggen bepleitte vrij spraak. Ze vond het dossier te mager, omdat slechts is afge gaan op de aangifte van het slachtoffer en de verklaring van de barkeepster die iets van het incident had gezien Automobilist belandt in sloot ZIERIKZEE - Op de Heuvelsweg in Zierikzee raakte een 41- jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland vrijdagavond door nog onbekende oorzaak in de berm. Hij botste op twee bomen en belandde in de sloot. De man liep geen verwondingen op; de auto was onherstelbaar bescha digd. Man botst op voorligger ZIERIKZEE - In het Zierikzee- se danscentrum Kramer wordt morgen, zondag, een interregio nale wedstrijd streetdance ge houden. De deelnemers zijn leerlingen van dansscholen uit Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes en Zierikzee. De wedstrijd is ingedeeld in ca tegorieën voor kinderen, eerste jaars en gevorderden. Zij moe ten in maximaal vijf minuten tijd een eigen versie van het streetdance tonen. Acx-obati- sche toeren zijn, uit het oogpunt van veiligheid, verboden. De wedstrijd begint om 11.30 en duurt tot ongeveer 17 uur. De deelnemende scholen zijn Kra mer (Zierikzee), Janvier (Goes en Bergen op Zoom), Tiggelman (Breda) en Bra (Roosendaal). THOLEN - Een 30-jarige man uit de gemeente Tholen is vrij dagochtend met zijn auto achter op een 27-jarige vrouw uit dezelfde gemeente gereden. De vrouw remde voor het stop licht van de bnrg van de Bergse Diepsluis. De bestuurder ach ter haar, komende uit de richting Tholen, remde te laat en botste tegen het voertuig. Allebei de auto's raakten zwaar be schadigd. Er was geen persoonlijk letsel. Botsing door voorrangsfout SINT-MAARTENSDIJK - Op de kruising Nijverheidsweg en Provincialeweg in Sint-Maaxlensdijk heeft vrijdag om streeks 15.47 uur een aanrijding plaatsgevonden. Een 28-ja- rige automobilist uit de gemeente Tholen verleende, komende vanaf de Nijverheidsweg, geen voorrang aan een 42-jarige chauffeur uit dezelfde gemeente. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. Automobilist slipt op glad wegdek STEENBERGEN - Een 40-jarige inwoner uit Oud-Vossemeer is vrijdag rond zeven uur 's ochtends op de Zeelandweg Oost in Steenbergen met zijn auto in een slip geraakt op het door be vriezing glad geworden wegdek. Hij kwam links van de weg in de berm tegen een bushaltepaal tot stilstand. Zowel de auto als de paal raakte daarbij beschadigd. De bestuurder man keerde niets. Politie deelt 55 bonnen uit in Goes GOES - In Goes zijn bij verkeerscontroles 51 bekeuringen uit gedeeld voor het niet dragen van de gordel. Verder wex-d twee keer bekeurd vanwege en niet leesbare kentekenplaat en twee keer voor het ontbreken van een hulpkoppeling bij een aan hangwagen. De controles werden gehouden in de Middel burgsestraat en de 's-Gravenpolderseweg. Computer gestolen uit bedrijf VLISSINGEN - In de vroege vrijdagmorgen is uit een bedrijf in Vlissingen een computer gestolen. Deze heeft een waarde van ongeveer vierdxiizend gulden. Van de dader ontbreekt ie der spoox-. door Arjan van Westen MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft in haar streven naar meer geld voor de Zeeuwse ziekenwagens wederom de hulp gevraagd van de Tweede Kamer. Dat is besloten na een gesprek dat een Zeeuwse delegatie on der leiding van Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, zorg) met de bestuurlijke top van het minis terie van Volksgezondheid heeft gevoerd. Het ambulancevervoer in Ne derland heeft te maken met nieuwe richtlijnen voor de fi nanciering. Zeeland kwam daardoor jaarlijks bijna vier miljoen gulden tekort. Na pro testen zegde Borst Zeeland eer der al 1,7 miljoen gulden extra toe voor de ambulancezoi'g, bo venop de half milj oen gulden die het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg al aan het Zeeuwse budget had toege- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl voegd. Borst is echter van me ning dat de overige kosten door de gemeenten kunnen worden betaald. Om het resterende bedrag naar Zeeland te halen ging een zware delegatie met daarin onder meer De Kok, de bui'gemeester van Schouwen-Duiveland J. Asselbergs en de Vlissingse wet houder L. Poppe de Looff naar Den Haag. De Kok was tevreden over het overleg. „We hebben een heleboel misverstanden uit de weg geruimd." Maar over het resultaat was hij teleux'gesteld. „Borst was ziek en ambtenax-en kunnen geen toezeggingen doen." Motie De Kok ziet daarom geen andere uitweg dan wederom de Twee de-Kamerleden in te zetten. Al eei'der werd een motie over het Zeeuwse ambulancevervoer ka- mex'breed gesteund. „Ik heb vol doende contacten bij Kamerle den zodat ik weet ze zich voor onze zaak willen inzetten. Het beleid van de minister waar zij de ambulances kwaliteitseisen oplegt zonder voldoende geld te geven, dient te worden afge straft." Een nadeel is dat door uitstel van de toezeggingen over finan ciering er steeds meer regio's bijkomen, die meer geld van het ambulancebudget eisen. Na de Waddeneilanden, Oost-Gronin- gen vx'oeg begin dit jaar de pro vincie Flevoland om extra geld. De Kok: „Ik zie daarin het be wijs dat er structureel iets mis is met de financiering." Haast De Kok blijft van mening dat de minster het provinciaal ambu lanceplan moet volgen, zoals dat door de Inspectie voor de Volksgezondheid is goedge keurd. Hierop is het bedrag van vier miljoen gebaseerd. De tijd dringt, omdat de diensten bezig zijn hun werkwijze te verbete- x-en om aan de wettelijk ver plichte aanrijtijd van vijftien minuten te voldoen. Er worden dus kosten gemaakt die niet te betalen zijn. Al met al woi'dt het geduld van De Kok behoorlijk op de proef gesteld„Ik voel me af en toe net een hoi'denlopex-, maar wel een met lange adem. We stx-even dan ook voor een goede zaak." Wethouder G. J. van de Velde-de Wilde (midden) monteert, met enige hulp, het laatste zoixnepaneel op het dak van het recreatief mi lieucentrum. foto Janne Wolterbeek door Piet Kleemans RENESSE - Het is een van de grootste zonne-energieprojec- ten in Zeeland en door de com binatie met een expositie ruimte bovendien eentje met een bijzondere uitstraling: het schuine dak van de entree van het toekomstige Ecoscope in Renesse werd vrijdagmiddag voorzien van het zesennegen- tigste en laatste zonnepaneel. De Schouwse wethouder mi lieuzaken G. J. van de Velde- de Wxlde monteerde, zichtbaar kleumend, het stukje milieu vriendelijk hightech samen met bestuurslid T. van dei- Schaaf van de - in het project deelnemende - Stichting Re- nesse en H. Boonstx-a van NV Delta Nutsbedrijven-dochter Energie Sex*vice Delta. De 96 zonnepanelen leveren samen j aarlij ks 7 5 0 0 kilo wa tt- uur groene stroom, meer dan voldoende energie om te voor zien in de stroombehoefte van het infotainmentcentnim dat het Ecoscope moet worden. In het toekomstig recreatief milieucentmm wordt de infor matie - in de woorden van pro jectleider E. Caspers van de gemeente Schouwen-Duive land - 'verpakt in gebem-tenis- sen waarbij de bezoeker aan het roer staat'. Interactief dus. Zo komen zowel ouderen als jongeren spelenderwijs van al les te weten over ondei-werpen als natuur; landbouw, afval en industrialisatie. De bezoekers kunnen bovendien testen of ze in de categox-ie milieubarbaar dan wel eco-vriend thuis ho- ï-en. De gemeente doet er alles aan om in ieder geval voor wat betreft het Ecoscope tot de laatste categorie gex-ekend te worden. Duurzaamheid Bij de bouw van het infotain- mentcentrum worden duurza me materialen gebioxikt en dragen de bouwkundige ele menten van het gebouw bij aan de inhoud van de tentoon stelling. Een zonneboiler zorgt voor warm water en er is een grijs-watercircuit, maar het meest in het oog springende is de natuui'stx-oominstallatie waarbij gebnxik gemaakt wordt van zonnepanelen. Het Ecoscope moet een be langrijke slechtweei-voorzie- ning in de Schouwse Westhoek worden. De gemeente hoopt er jaarlijks zon 30.000 bezoekers te mogen begroeten en die kunnen zich dan niet alleen binnen amuseren met geavan ceerde computerspelletjes maar ook buiten een kijkje ne men in bijvoorbeeld de tuin met oude gewassen als meek rap en cichorei, de kx-uiden- tuin. de heemtuin of de laag- stamfx-uitboomgaard. Nog voor Pinksteren 2000 opent het Ecoscope haar deuren. Voor de exploitatie van het re creatief milieucentrum wil het Schouwse college van burge meester en wethouder-s een Besloten Vennootschap (BV) in het leven x-oepen. Een voor stel van dien aard wordt maandag 7 februari voorge legd aan de commissie grond gebiedszaken, openbare wer ken en milieu (GGZ/OWMIL). De vergadering wox-dt gehou den in de kantine van het ge meentehuis en begint om 19.00 uur. door Martine Bruynooge VLISSINGEN - „Als we in het Welzijnsgebouw blijven zitten, gaat onze vereniging door de hasjrook op de fles", zegt G. Lauwer van het bestuur van Volksdansvereniging Vlissin gen. Zij voorspelt dat de club een langzame dood sterft. De onderburen, de bezoekers van de Jongeren Ontmoetings Plaats (JOP) in het Welzijnsge bouw aan de A de Coortelaan in Vlissingen, zouden er de oor zaak van zijn. Lauwer haalt aan dat de vereni ging sinds april 1999 bij de ge meente aandringt op drastische verandex-ingen. „Maar onze roep om hulp wordt niet ge hoord, slechts afgedaan met een 'bevestiging van ontvangst van onze brieven." De veertig jaar oude vereniging huist sinds vier jaar op de bo venverdieping van het gebouw. Eén jaar daarna kwam de JOP als onderbux-en. De bezoekers van het jeugdhonk zouden volgens Lauwer i-egelmatig (soft)drugs gebruiken. „Sinds we samenwonen met de JOP is ons ledental van twee honderd naar zestig gekelderd. De volledige kinder- en tiener- groepen (ongeveer zestig perso nen) zijn in rook opgegaan. In het trappenhuis naar onze ver dieping staax\vooral in de win ter de JOP-bezoekers te blowen. Moeders die hun kinderen naar les komen brengen, worden af geschrikt door de onvriendelij ke entree. Ze hebben het gevoel te wox-den bedreigd. Vei-volgens blijven ze weg. Wie wil zijn kinderen nou voor de lol in aan raking brengen met zulke cir cuits?" Duizelig „De harde kern van de vereni ging die is gebleven, heeft tijdens het dansen last van ademtekort door de venijnige hasjlucht die de zaal vult", zegt ze. „De lucht slaat op de keel. Bovendien staan we na een tijd je te duizelen op de dansvloer. Die x-ooklucht gaat gewoon niet samen met een intensieve sport als dansen." Lauwer sluit uit dat de ver schrompeling van de vereniging vei'band houdt met de tijdsgeest anno 2000. Ze geeft toe dat volksdansen in de volksmond synoniem is voor een oubollige, stoffige sport. Maar: „We heb ben een scala aan dansen. Er zijn gediplomeerde leraren voor bijvoorbeeld Streetdance, Isra ëlische dansen en Hip Hop. Voor ons is het duidelijk. Onze statis tische gegevens bewijzen dat de terugloop drie jaar geleden in zette. Vroeger kwamen er jaar lijks tien nieuwe leden bij. Nu slechts twee." Volgens Lauwer is de ellende veroorzaakt door een beleids fout van de gemeente. „De JOP loopt inderdaad op rolletjes. Maar wij samen op één locatie, dat gaat niet." Het bestuurslid beklemtoont dat er nooit over tredingen aan de kant van de JOP zijn gepleegd. „Daadwer kelijke problemen zijn er nooit geweest. De jongeren geven al tijd gehoor aan verzoeken om weg te gaan. Maar het is waan zin om ze de toegang tot bijvoor beeld de hal te verbieden. Ze staan volledig in hun x-echt, blo wen is in Nedexiand niet straf baar. Wij zijn helaas een slechte combinatie, geen goede buren." Oplossing Als oplossing wil de volksdans vereniging een nieuwe locatie van de gemeente. „Zelf een pand zoeken is door geldgebi'ek niet mogelijk. We eisen dan ook een geschikte locatie, met goede faciliteiten in een geschikte om geving. Krijgen we dat niet dan sluit ik niet uit dat we politieke partijen benaderen. Dat lijkt me een logisch vervolg. Het wordt dan een politiek machtsspelle tje." Wethouder L. C.Poppe-de Looff heeft in het verleden wel contact gehad met de vei'eniging. „We hebben destijds ook geprobeerd om een oplossing te vinden. Maar dat is niet gelukt. En net vandaag heb ik een brief van hen ontvangen." Poppe beaamt dat dit ook niet de meest ideale plek voor de ver eniging is. „Deze club heeft ook recht op een goede accommodatie. Daar gaan we onze best voor doen. Vier jaar geleden was dit de eni ge mogelijkheid voor de vereni ging. Een andere accommodatie was toen, en is nu nog steeds niet zo gemakkelijk te vinden. Ik neem maandag met de betrokken ambtenaar contact op over deze zaak. Het is heel vervelend als de vereniging door de locatie le den verliest. Naar ik heb begi'e- pen zijn dat vooral jonge leden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 111