Oude schuren verdienen face-lift PZC PZC Erfenis levert kerk ruim zes ton op Officier eist twee jaar celstraf voor productie van xtc Buren vrezen voor overlast koelcel Provincie roept weer hulp Tweede Kamer in voor ambulances Borsele tast in buidel voor tekort RIO zeeland 15 Borselse wethouder bepleit subsidie voor verantwoord opknappen zaterdag 29 januari 2000 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De Borsel se wethouder A van Opdorp voelt wel voor een stimulerings regeling om oude landbouw- schuren historisch verantwoord op te knappen. Het geld dat de provincie voor stads- en dorps vernieuwing beschikbaar stelt, zou daaraan voor een deel be steed kunnen worden. Steeds meer van die mooie oude schuren, met zwartgeteerd pot- dekselwerk en gedekt met riet of rode pannen, verdwijnen uit het landschap. Een paar van die schuren in de gemeente Borsele zijn al afgebrand of ingestort, waarna de eigenaars er haastig een onderhoudsarme, stalen schuur voor in de plaats zetten. Een stalen schuur is snel ge bouwd, niet erg kwetsbaar en het kost een stuk minder aan verzekeringspremie dan een houten schuur met een kapcon- Wedstrijd streetdance in Zierikzee ZIERIKZEE - In het Zie- rikzeese danscentrum Kramer wordt morgen, zondag, een interregiona le wedstrijd streetdance gehouden. De deelnemers zijn leerlingen van dans scholen uit Breda, Roo sendaal, Bergen op Zoom, Goes en Zierikzee. De wedstrijd is ingedeeld in categorieën voor kinde ren, eerstejaars en gevor derden. De teams bestaan uit vier tot twaalf deelne mers. De bedoeling is dat ze in maximaal vijf minu ten tijd een eigen versie van het streetdance tonen. Er gelden geen verplichte onderdelen. Acrobatische toeren zijn, uit het oog punt van veiligheid, ver boden. De wedstrijd be gint om 11.30 en duurt tot ongeveer 17 uur. De deel nemende scholen zijn Kramer (Zierikzee), Jan vier (Goes en Bergen op Zoom), Tiggelman (Breda en Bra (Roosendaal). structie van eeuwenoude bal ken. Van Opdorp opperde de stimu leringsregeling naar aanleiding van de nominatie van een schit terend gerestaureerde schuur voor de Maarten van Doorn- prijs. Zo zouden meer schuren bewaard mogen worden, als het aan Van Opdorp ligt. Maar boe ren, die de schuren in de eerste plaats als bedrijfsgebouwen zien, zijn dikwijls niet zo erg te porren voor het onderhoud, waarvoor inmiddels ook al geen ouderwetse teer meer mag wor den gebruikt. Een stimulerings regeling zou het gat kunnen vullen tussen de prijs van een doelmatige opknapbeurt en een grondige, verantwoorde restau ratie. Borsele wil meer gemeentegeld HEINKENSZAND - De ge meente Borsele gaat bij het mi nisterie van financiën bezwaar maken tegen de uitkering uit het gemeentefonds, het bedrag dat de gemeente uit de schatkist krijgt om haar taken naar beho ren uit te voeren. Borsele zou bijna 23 miljoen moeten vangen over het uitke ringsjaar 1997, maar volgens de gemeente is dat bedrag te laag. De minister stelt het bedrag on der meer vast aan de hand van wat de gemeente aan onroe- rend-goedbelasting heeft bin nengekregen. Maar, stelt Borse le. dat is helemaal nog niet duidelijk. Borsele heeft wel aanslagen verzonden, maar over de be zwaarschriften die daarop zijn binnengekomen, is nog lang niet in alle gevallen een uitspraak gedaan. Het zou best eens kun nen dat de gemeente 650.000 tot 900.000 gulden minder binnen krijgt, dan de som van de ogb- aanslagen zou doen verwach ten. Onder de bezwaarschriften zitten er nogal wat van grote in dustriële complexen. Voor taxa tie van dat soort objecten is ge compliceerd onderzoek nodig. Krijgt de gemeente minder bin nen, dan moet de algemene uit kering uit het gemeentefonds omhoog. Middels een bezwaar schrift gaat het Borselse college dat de staatssecretaris van fi nanciën onder de neus wrijven. door Ingrid Huibers MIDDELBURG - Vrees voor ge luidsoverlast van een koelcel was voor Rillanders P. J. M. van de Guchte en A Saaman de re den de rechter vrijdagochtend te verzoeken de bouw van een agrarische loods en bedrijfswo ning aan de Oude Rijksweg in Rilland voorlopig op te schor- ten. Aanleiding voor de zaak vormt de wens van de familie Van Koe- I veringe uit Krabbendijke om hun fruitbedrijf te concentreren I op één locatie. Op dit moment heeft het echtpaar boomgaar den op verschillende percelen in Krabbendijke, Rilland en Waarde. De familie, die al enke le jaren naar een geschikte loca- tie zoekt, wil zich graag langs de Oude Rijksweg in Rilland vesti gen. Daar zou het bedrijf tege lijkertijd uitgebreid kunnen worden. Daarnaast is het de be doeling een gedeelte van de teelt te intensiveren. Zo bestaan er plannen om aardbeien te gaan kweken. Ondanks een gedeeltelijk nega- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Expositie ■-'4 fei ié[ Jeugd- en Jongerenwerk verhuist SINT-MAARTENSDIJK - De Stichting Jeugd- en Jongeren werk Tholen is vanaf maandag 7 februari gehuisvest in de nieuwe ruimte op de eerste verdieping van de openbare bi bliotheek aan de Markt in Sint-Maartensdijk. De huidige lo catie in de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnen- straat wordt verlaten. In verband met de verhuizing is de stichting tussen maandag 31 januari en vrijdag 4 februari ge sloten. Man botst op voorligger THOLEN - Een 30-jarige man uit de gemeente Tholen is vrij dagochtend met zijn auto achter op een 27-jarige vrouw uit dezelfde gemeente gereden. De vrouw remde voor het stop licht van de brug van de Bergse Diepsluis. De bestuurder ach ter haar, komende uit de richting Tholen, remde te laat en botste tegen het voertuig. Allebei de auto's raakten zwaar be schadigd. Er was geen persoonlijk letsel. Politie deelt 55 bonnen uit in Goes GOES - In Goes zijn bij verkeerscontroles 51 bekeuringen uit gedeeld voor het niet dragen van de gordel. Verder werd twee keer bekeurd vanwege een niet leesbare kentekenplaat en twee keer voor het ontbreken van een hulpkoppeling bij een aanhangwagen. De controles werden gehouden in de Middel burgsestraat en de 's-Gravenpolderseweg. Botsing door voorrangsfout SINT-MAARTENSDIJK - Op de kruising Nijverheids weg en Provincialeweg in Sint-Maartensdijk heeft vrijdag om streeks 15.45 uur uur een aanrijding plaatsgevonden. Een 28- jarige automobilist uit de gemeente Tholen verleende geen voorrang aan een 42-jarige chauffeur uit dezelfde gemeente. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd. Automobilist slipt op glad wegdek Een stalen schuur is weliswaar op alle manieren goedkoper, maar een originele houten schuur wint het op het gebied van schoonheid. foto Willem Mieras door Arjan van Westen MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft in haar streven naar meer geld voor de Zeeuwse ziekenwagens wederom de hulp gevraagd van de Tweede Kamer. Dat is besloten na een gesprek dat een Zeeuwse delegatie on der leiding van Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, zorg) met de bestuurlijke top van het minis terie van Volksgezondheid heeft gevoerd. Het ambulancevervoer in Ne derland heeft te maken met nieuwe richtlijnen voor de fi nanciering. Zeeland kwam daardoor jaarlijks bijna vier miljoen gulden tekort. Na pro testen zegde Borst Zeeland eer der al 1,7 miljoen gulden extra toe voor de ambulancezorg, bo venop de half miljoen gulden die het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg al aan het Zeeuwse budget had toege- voegd. Borst is echter van me ning dat de overige kosten door de gemeenten kunnen worden betaald. Om het resterende bedrag naar Zeeland te halen ging een zware delegatie met daarin onder meer De Kok, de burgemeester van Schouwen-Duiveland J. Asselbergs en de Vlissingse wet houder L. Poppe de Looff naar Den Haag. De Kok was tevreden over het overleg. ,,We hebben een heleboel misverstanden uit de weg geruimd." Maar over het resultaat was hij teleurgesteld. De Kok ziet daarom geen andere uitweg dan wederom de Twee de-Kamerleden in te zetten. Al eerder werd een motie over het Zeeuwse ambulancevervoer ka merbreed gesteund. „Ik heb vol doende contacten bij Kamerle den zodat ik weet ze zich voor onze zaak willen inzetten. Het beleid van de minister waar zij de ambulances kwaliteitseisen oplegt zonder voldoende geld te geven, dient te worden afge straft." Structureel Een nadeel is dat door uitstel van de toezeggingen over finan ciering er steeds meer regio's bijkomen, die meer geld van het ambulancebudget eisen. Na de Waddeneilanden, Oost-Gronin- gen vroeg begin dit jaar de pro vincie Flevoland om extra geld. De Kok: „Ik zie daarin het be wijs dat er structureel iets mis is met de financiering." De Kok blijft van mening dat de minster het provinciaal ambu lanceplan moet volgen, zoals dat door de Inspectie voor de Volksgezondheid is goedge keurd. Hierop is het bedrag van vier miljoen gebaseerd. De tijd dringt, omdat de diensten bezig zijn hun werkwijze te verbete ren om aan de wettelijk ver plichte aanrijtijd van vijftien minuten te voldoen. Er worden dus kosten gemaakt die niet te betalen zijn. Al met al wordt het geduld van De Kok behoorlijk op de proef gesteld. ,,Ik voel me af en toe net een hordenloper, maar wel een met lange adem. We streven dan ook voor een goede zaak." tief advies van de provinciale Agrarische Adviescommissie Zeeland (AAZ), kreeg het echt paar van burgemeester en wet houders van de gemeente Rei- merswaal recent toch een bouw- vergunning voor zowel een be- drijfsloods als een woning. Een bedrijfsloods mag er van de AAZ meteen komen. De woning wil de commissie echter pas toe staan, wanneer er sprake is van een volwaardig agrarisch be drijf. Een 'kip/ei-verhaal' volgens ge meentevertegenwoordiger P. C. E. Kil. De familie moet vol gens hem juist bij de boomgaar den wonen, om het bedrijf ver der te kunnen ontwikkelen. „Zonder woning, ontstaat er nooit een volwaardig agrarisch bedrijf", zei hij. Reden genoeg volgens bestuurs rechter R. Reinarz om de hele zaak nogmaals voor te leggen aan de AAZ. „Het advies van de commissie is op een aantal pun ten niet helemaal helder en dat gaat u als gemeente dan zelf in vullen", meende ze. Waarmee Reinarz min of meer dezelfde koers voer als advocaat C. J. IJdema, die namens Van de Guchte en Saaman optrad. Ook hij was van mening dat de AAZ zich nog eens over de zaak dient te buigen. De rechter doet maandag uit spraak. Autokraak BIEZELINGE - In de nacht van donderdag op vrijdag werden uit een geparkeerde auto aan de Kapellerie in Biezelinge een mobiele telefoon en zes cd's ge stolen. De dieven sloegen de ruit van het rechterportier in om bij de buit te komen. Het zaaltje in Kerkelijk Centrum De Haven is tijdens de veiling tot de laatste stoel bezet. foto Willem Mieras Veiling 'semi-bungalow' in Yerseke trekt veel publiek door Ingrid Huibers YERSEKE - 'Een klapper', zegt secretaris P. Nieuwenhuize van de gereformeerde kerk uit Yerseke vrijdagmiddag tevreden. Zojuist is cle woning die L. J. Zuydweg-de Bruijn de kerk nalaat, voor 630.000 gul den geveild. Dik 250 nieuwsgierigen en kooplustigen zijn naar Kerkelijk Centrum De Haven gekomen om de veiling van de 'semi-bun galow' aan de Grintweg in het dorp mee te maken. De woning wordt bij opbod en af slag verkocht. Bieders kunnen vanaf twee ton hun gang gaan. Bij 530.000 gulden lijkt de fut el even uit, maar als iemand 535.000 roept, is 540.000 gulden ineens ook haalbaar. Uit eindelijk loopt de prijs zelfs nog op tot 566.000 gulden. Na een kleine pauze, begint het spel op nieuw. Nu mag er vanaf acht ton afge mijnd worden. De veilingmeester werkt kalmpjes het rijtje naar beneden af. Zucht Als iemand uit de zaal bij 630.000 gulden ineens 'mijn' roept, gaat er een zucht van verlichting door het publiek. Tegelijker tijd lichten de gespannen gezichten van de kerkvertegenwoordigers op. „Dit is een enorm bedrag", zegt Nieuwenhuize die de taxatiewaarde van de woning niet wil verklappen. „Maar de prijs die nu betaald wordt ligt er wel een flink stuk boven." Hoewel de kerk met enige regelmaat lega ten ontvangt, is een dergelijk hoog bedrag nog niet eerder voorgekomen. Een be stemming dient zich echter al aan. De kerk heeft plannen om een groot aantal glas-in -loodramen die in slechte staat verkeren, te vervangen. Nieuwenhuize: „Daar kan het geld misschien mooi voor gebruikt worden." KRABBENDIJKE - Medewer kers van zorgcentrum Ter Weel in Krabbendijke exposeren hun schilderijen en foto's. De expo sitie wordt op donderdag 10 fe bruari door algemeen directeur van Ter Weel, W. A Hurkens, of ficieel geopend. Daarna zijn de werken nog tot 10 april te zien. Welpen vieren jubileumfeest 's-HEERENHOEK - De wel pengroep Sint Bavo uit 's-Hee- renhoek viert vandaag het 44- jarig bestaan. In de welpenhut wordt bingo gespeeld, er is een ballonnenspel en er zijn frieten door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Burge meester en wethouders van Bor sele willen ruim 80.000 gulden bijdragen in het tekort van het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO). Het dagelijks gemeentebestuur ziet geen andere oplossing voor de huidige financiële proble men van het RIO. Deze ontston den nadat het indicatie-orgaan, zonder overleg met de gemeen ten die de instelling moeten be talen, verhuisde naar een veel duurder huuronderkomen. De gemeente stelt wel voorwaar den aan de extra bijdrage. De gemeenten, zo stellen burge- meester en wethouders van Bor sele vast, kunnen het er niet op aan laten komen omdat, wan neer het geld er niet komt, het RIO zichzelf moet opheffen. De gemeenten zijn wettelijk ver plicht een indicatie-orgaan in stand te houden. Het orgaan be kijkt objectief wie in een ver pleeghuis moet worden ge plaatst, wie in een bejaardente huis terecht kan en voor wie thuiszorg voldoende is. Bezuinigen op de personeelsfor matie is niet mogelijk, omdat dan wachtlijsten ontstaan, waar niemand wat mee op schiet. Dan maar betalen, zegt Borsele, maar niet zonder een aantal voorwaarden te stellen. Het RIO moet zijn best doen om dit jaar twee procent te bezuinigen. Ook moet het indicatie-orgaan sa mengaan met de Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG) en dat mag geen cent extra gaan kosten. De WVG is een samen- STEENBERGEN - Een 40-jarige inwoner van Oud-Vosse- meer is vrijdag rond zeven uur 's ochtends op de Zeelandweg Oost in Steenbergen met zijn auto in een slip geraakt op het door bevriezing glad geworden wegdek. Hij kwam links van de weg in de berm tegen een bushaltepaal tot stilstand. Zowel de auto als de paal raakten daarbij beschadigd. De bestuurder mankeerde niets. Lichtgewonden bij aanrijding NIEUW- EN SINT JOOSLAND - In Nieuw- en Sint Joosland zijn vrijdagmiddag om kwart over vijf twee auto's op elkaar gereden. Een 23-jarige automobiliste uit de gemeente Mid delburg verleende op het kruispunt met de Nieuwlandseweg geen voorrang aan een 26-jarige bestuurster uit Goes. Beiden liepen kneuzingen op en moesten naar het ziekenhuis. Vlissinger gepakt bij diefstal vlees VLISSINGEN - Een 28-jarigeVlissingeris vrijdag even na 16 uur aangehouden toen hij probeerde vqor 2 719 aan vlees te stelen in een supermarkt. Hij kreeg een dagvaarding. Computer gestolen uit bedrijf VLISSINGEN - In de vroege vrijdagmorgen is uit een bedrijf in Vlissingen een computer gestolen. Deze heeft een waarde van ongeveer vierduizend gulden. Van de dader ontbreekt ie der spoor. werkingsverband van de Oos- terscheldegemeenten waarin een deel van de voorzieningen voor gehandicapten gezamen lijk wordt geregeld. Dat betreft vooral het vervoer. Structureel Behalve het bedrag voor de inci dentele hoge kosten van het RIO, is Borsele bereid ook struc tureel 14.000 gulden extra per jaar te betalen voor de uitvoe ring van de taken van het RIO. Voor dit jaar wordt dat betaald uit een pot voor volwassenen educatie omdat de gemeente nog niet op de uitgave gerekend heeft. In volgende jaren moet het geld in de begroting worden gevonden. door Aector Doorns MIDDELBURG - Heeft een 38- jarige inwoner uit Tholen een aandeel gehad in de fabricage van xtc-pillen of kan hem hoog uit medeplichtigheid worden verweten wegens het verlenen van hand- en spandiensten aan illegale drugsactiviteiten? Over die tweeledige vraag moet de rechtbank in Middelburg zich buigen. Volgens officier van justitie F. van Es was er donderdag geen enkele reden om te twijfelen dat de Tholenaar tot over zijn oren in het productieproces van am fetaminetabletten heeft geze ten. Observaties, getuigenver klaringen en de betrokkenheid van de verdachte bij een loods in Sint Philipsland, waarin een il legaal drugslaboratorium werd geëxploiteerd, waren voor de officier voldoende bewijs. Hij eiste twee jaar cel, plus een jaar voorwaardelijk. Rechtbankpresident W. ter Berg voelde de verdachte flink aan de tand. Die gaf toe de loods, waar van hij de sleutels had, voor an deren te hebben gehuurd en de huur aan de eigenaar te hebben afgedragen. Voor het overige zou hij in de loods schoonmaak- werkzaamheden, met name vanglaswerk, hebben verricht. „Die glazen bollen zijn daar niet gebruikt om lekkere snoepjes in te bewaren. Daarin zal de amfe tamine wel hebben gezeten", probeerde Ter Berg een reactie te ontlokken. Schoonmaken De Tholenaar zei niets te maken te hebben gehad met de produc tie, maar hij vermoedde wel dat er meer aan de hand was. „Het heeft door mijn hoofd gespeeld dat het verdovende middelen waren. Iets illegaals." De man vertelde het aanbod voor het schoonmaken van de loods te hebben aangegrepen, omdat het met zijn eigen be drijfje financieel niet goed ging. „Ik heb er zes maanden schoon gemaakt en daarvoor 15.000 gulden ontvangen. Ik had con tact met derden, maar ik wil geen namen noemen uit vrees voor rancunes." Toen de politie 4 februari vorig jaar tot actie overging werd het drugslab ontmanteld. Bij de in val werd 23 kilo amfetamine aangetroffen. Onderzoek van het gerechtelijk laboratorium bevestigde dat alles was gericht op de productie van drugs. In België werd dezelfde dag de Tholenaar met ruim vij fduizend gulden op zak aangehouden. „Het geld was van een zakenre latie, waarvoor ik een aanbeta ling zou doen voor de koop van een tractor", was zijn reactie. De officier geloofde geen snars van zijn verhaal. „Het is verzon nen. Ik trap er niet in. Hij had de sleutels, betaalde de huur en was de enige persoon die in de loods kwam. De dochters van de eigenaar, die in een gedeelte van de loods sliepen, werden 's nachts wakker van hem. Hij heeft meer kennis van zaken dan hij doet voorkomen." Medeplichtig Raadsman E. Moes vond het gis sen wat de officier betoogde. ,Er is geen relevante getuigeEr bevonden zich telkens veel au to's op het terrein. De huurders zijn afkomstig uit Schevenin- gen en Bergen op Zoom", wilde hij kwijt. Moes vroeg primair om vrijspraak. Hij meende wel dat zijn cliënt medeplichtig is geweest en vroeg de rechtbank het advies van de reclassering - een werkstraf - over te nemen. De rechtbank doet 9 februari uitspraak. Mannenkoor luistert dienst op YERSEKE - In de Vrije Evange lische Gemeente aan de Kaai- straat in Yerseke is zondag 301 januari een Evangelisatie- dienst. Het thema is: De meeste is de: Liefde. De spreker is A de Har- tog en hij wordt bijgestaan door. het Smalstads mannenkoor uit Sint-Maartensdijk. De aanvang van de dienst is 17.00 uur. Auto van de weg WOLPHAARTSDIJK - Een 20- jarige automobilist uit de ge meente Goes is vrijdag, rond het middaguur, in Wolphaartsdijk in de berm geraakt en tegen een sloottalud gebotst. De bestuur der raakte niet gewond. Hij reed over de Muidenweg in de rich ting van Arnemuiden. Waarom hij van de weg raakte is niet be kend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 105