Hasjbeleid België wordt toleranter Komst vlaktax kan leiden tot einde aftrek hypotheekrente Serieus topmerk doet één keer gek Verplegers klagen nood in Brussel OM woest over actie flitspalen SieMatic Acht gearresteerde taxichauffeurs vrij OPEN DAGEN Regering kiest voor Nederlandse lijn Clinton deelt miljarden uit Visser drijft weg Joodse kritiek op genoegdoening Europese fauna lijdt sterk onder welvaart 2 en 3 Film Cokes! in première Rentree Verstappen bij Arrows 4 WEKEN VOOR PZC mm m mmm 4P 4 3° ZW 4 Bewolkt Vanmiddag bewolkt en mogelijk enige motregen. Aantrekkende zuidwestenwind. Maximumtemperatuur 5 graden. 243e jaargang no. 24 vrijdag 28 januari 2000 losse nummers 1,85 door Paul Koopman BRUSSEL - Het Belgische drugsbeleid schuift op in de richting van het Neder landse. Het paars-groene kabinet-Verhofstadt wil het huidige gedoogbeleid ten aanzien van softdrugs nog eens goed tegen het licht houden. Het ziet er naar uit dat de socialisten, groenen en liberalen het accent gaan verleggen van repressie naar preventie, net als in ons land. Een eerste aanwijzing voor de koerswijziging is de keuze van het ministerie dat de speciale werkgroep drugsbeleid moet aansturen. De coördinatie is in handen gelegd van Volksge zondheid, niet van het departe ment van Justitie. Van het Belgische gedoogbeleid is in de praktijk vrijwel niets te recht gekomen. Jongeren die met een paar gram hasj of weed op zak tegen de lamp lopen, be landen vooral in de kleinere Vlaamse gemeenten nog steeds m de cel of moeten een forse boete betalen. Deze conclusie staat in een eva luatierapport dat op verzoek van het ministerie van Justitie is vervaardigd. Het stuk wordt de komende weken in het kabinet- Verhofstadt besproken. Justitie en politie in België blij ken zich weinig aan te trekken WASHINGTON - De Ameri kaanse president Clinton be loofde vanmorgen vroeg in zijn laatste State of the Union een forse belastingverlaging. De komende tien jaar moeten be lastingen met 250 miljard dollar (550 miljard dollar) omlaag, zo verklaarde een woordvoerder van het Witte Huis. Het plan is in dit verkiezings jaar vooral gericht op de poli tiek belangrijke middenklasse die het meest van de aangekon digde maatregelen zal profite ren. Mensen met lagere inko mens krijgen fiscale voordelen voor pensioenopbouw. Verder zijn er tegemoetkomingen in de kosten van kinderopvang en worden schenkingen aan chari tatieve instellingen soepeler be handeld. Ook populaire onderwerpen zo als onderwijs aan kinderen uit kansarme gezinnen, het bou wen van scholen en het verho gen van salarissen voor onder wijzers kwamen in Clintons troonrede aan bod. ANP/RTR YOEZHNO - Een ijsschots met daarop een visser is afgebroken van het landijs op de oostkust van het eiland Sachalin in het uiterste oosten van Siberië. Een hulpverlener vertelde het Russische persbureau Itar-Tass gisteren dat andere vissers bij het ochtendgloren ontdekten dat hun collega al uren eerder moest zijn verdwenen. Red dingswerkers waren gisteren met een hovercraft op zoek naar de man. ANP van een circulaire, waarin voor malig CVP-minister van Justi tie Van Parys de parketten twee jaar geleden opriep aan de be strijding van het softdrugs-ge bruik de 'laagste prioriteit' toe te kennen. De lagere overheden worstelen met het probleem dat in de brief niet is omschreven welke hoe veelheid softdrugs door de vin gers mag worden gezien. Deze vaagheid heeft geleid tot wille keurig optreden, zo constateren de hoogleraren Casselmans en De Ruyver. In sommige gemeen ten wordt het bezit van vijftig gram drugs niet strafrechtelijk vervolgd, terwijl elders in het land een enkele joint al straf baar wordt gesteld. Het Belgische gedoogbeleid, hoewel vaag omschreven, strekt zich niet uit tot de handel, zoals in Nederland. Wie bij in België softdrugs wil kopen, kan niet in een koffieshop terecht, maar moet dat 'onder de toonbank' regelen. GPD van onze regioredactie DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie (OM) beschuldigt Veronica-dj Jeroen van Inkel van opruiing. De presentator roept volgens het OM al we kenlang op flitspalen langs de wegen te vernielen. Het aantal beschadigde installaties voor snelheidscontrole is sindsdien gestegen. In zijn programma kondigde Van Inkel aan dat het vandaag 'landelijke Antiflitspaal- avond' is. Hij roept de luiste raars op 'genadeloos toe te slaan'. Vorige week werd bij de pre sentator in Hilversum al een verwoeste installatie bezorgd. Volgens het OM blijkt uit cij fers dat het aantal vernielin gen van flitspalen in het hele land is gestegen. Een woord voerder zei dat Veronica en Van Inkel mogelijk in civiele procedures tot betaling van de schade kunnen worden ge dwongen. In een brief aan de omroep en Van Inkel wijst het OM op de strafbaarheid van het misdrijf opruiing en de mogelijke vervolging daar van Het OM noemt het gedrag van van Inkel 'onbehoorlijk en verwerpelijk'. Veronica zegt zich over de brief van het OM te buigen. Van Inkel was niet bereikbaar voor commentaar. Wel heeft hij de brief voorgelezen tij dens zijn uitzending. Ondanks vervanging door minder vandalismegevoelige - en veel duurdere - kasten zijn ook in Zeeland vernielingen van rood-licht- en snelheids camera's aan de orde van de dag. De lenzen worden met verf besmeurd, de palen om vergetrokken of in de sloot ge gooid. Jaarlijks wordt in Zee land voor 200.000 tot 250.000 gulden aan camera's vernield. Gedeputeerde J. Hennekeij vindt dat 'onaanvaardbaar' en wil meer aandacht voor op sporing van daders. BRUSSEL - Een verpleegster ziet er met haar uitdossing van medische attributen de humor nog wel van in. De boodschap is niettemin duidelijk: werknemers in de Belgische gezondheidszorg zijn de lange werkdagen en de karige beloningzat. On geveer tienduizend verplegers en verzorgers gingen gisteren in Brussel de straat op voor een 35-urige werkweek, betere arbeidsomstandigheden en meer loon. Het was voor de tweede keer binnen enkele maanden dat de sector demonstreerde. Vandaag wordt in vrijwel de gehele Belgische gezondheidszorg gestaakt. Ook in kinderdagverblijven en opvoedingsinstellingen wordt het werk neergelegd. In de ziekenhuizen zijn poliklinieken en operatiekamers alleen geopend voor spoedei sende hulp. foto Yves Herman/RTR (Advertentie) Woensdag 2 februari 2000 14.00- 17.00 uur 19.00-21.00 uur Zaterdag 5 februari 2000 10.00- 15.00 uur (Advertentie) Maar één keer per jaar verkopen wij enkele originele SieMatic keukens tegen een 'afbraakprijs'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten maken voor de allernieuwste SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat geleverd. Op is helaas op. Kom dus snel kijken en bespaar duizenden guldens! Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet Nieuwendijk 89 (onder dak bij Pot Woninginrichting), 0115-564070 Goes Plieger B.V. Nansenbaan 15,0113-221222 Terneuzen BouwCenter de Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer ziet het nieuwe belastingstelsel als een tussenstap in de richting van een 'vlaktax', één laag tarief voor iedereen, onafhankelijk van het inkomen. Dat kan leiden tot het schrappen van de hypo theekrenteaftrek. Staatssecretaris Vermeend (Fi nanciën) kreeg het verzoek om de mogelijkheden voor een toe komstige vlaktax te gaan ver kennen. Het CDA hield daar on langs als eerste een pleidooi voor, maar ook WD en D66 hebben er oren naar. PvdA- woordvoerder Bos waarschuw de gisteren dat een vlaktax heel negatief uit kan vallen voor middeninkomens en ouderen. In het nieuwe stelsel, dat vol gend jaar ingaat, worden de ta rieven van de inkomstenbelas ting al sterk verlaagd. Dat is het meest in het oog springend ele ment in het wetsvoorstel voor het nieuwe stelsel waarvan de behandeling gisteren is afge rond. De Kamer dwong op de valreep enkele fiscale maatregelen af, waarvan huishoudens met kin deren onder de 13 jaar profite ren. Er komt een belastingkor ting (220 gulden per persoon) voor mensen die arbeid combi neren met de zorg voor kinde ren. Voor lagere inkomens is er een kinderkorting. Over de hoogte daarvan wordt nog on derhandeld. Studie Daarnaast krijgen mensen met kinderen een iets hogere vrij stelling in de nieuwe heffing op vermogen. Ze krijgen boven dien de gelegenheid in vijftien jaar belastingvrij 50.000 gulden te sparen voor de studie van hun kind. Al deze maatregelen zijn door staatssecretaris Vermeend overgenomen, en vormen een aanvulling op zijn oorspronke lijke wetsvoorstel van septem ber vorig jaar. De Kamer heeft ook op het on- BRUSSEL - In Europa wor den verscheidene diersoor ten met uitsterven bedreigd. Door toenemende economi sche bedrijvigheid en de mi lieuvervuiling wordt de leef omgeving van veel dieren steeds kleiner. Volgens het WNF is de lynx populatie in Spanje en Por tugal de afgelopen tien jaar gehalveerd. Het laatste ex emplaar van de Pyreneeën- steenbok overleed kort gele den. Onder de bedreigde diersoorten zijn verder de zoetwatermossel, de bruin vis, de moerasparelmoer- vlinder en de kwartelkoning. Het WNF acht hiervoor ver scheidene Europese landen verantwoordelijk. Tegen twaalf van de vijftien lidsta ten lopen klachten wegens overtreding van de richtlij nen, die de dieren moeten be schermen. Volgens het WNF maakt vooral Duitsland het bont. Maar ook Ierland, Portugal, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Zweden span nen zich onvoldoende in. Belga/ AFP/DPA derdeel pensioenen nog wat aangepast. Er komen iets rui mere mogelijkheden om een pensioenachterstand in te ha len. De PvdA drong er op aan om later dit jaar, bij de presentatie van de Miljoenennota, fiscaal meer te doen voor chronisch zie ken en gehandicapten. Het ka binet heeft toegezegd dan ook vutters tegemoet te komen, die er nu wat bekaaid vanaf komen. Staatssecretaris Vermeend van financiën is in het driedaagse marathondebat geen moment in de problemen gebracht bij het verdedigen van zijn wetsvoor stel. Hij had zich al in een vroeg stadium verzekerd van steun van de regeringscoalitie. Loonstrook Vanaf 2001 komen er in de in komstenbelasting een toptarief van 52 procent (nu nog 60), een middentarief van 42 (nu 50) en twee lage tarieven van 32,55 en 36,85 (33,90 en 37,95). Alle werknemers zullen op hun loon strook van januari volgend jaar zien dat ze er netto sterk op vooruit gaan. Dat wordt deels teniet gedaan door het schrap pen van een aantal aftrekpos ten. Daarnaast stijgen enkele indirecte belastingen: het hoge BTW-tarief stijgt met anderhalf procent naar 19. Ook de ener giebelastingen stijgen. GPD De joodse gemeenschap in Nederland vindt de 250 miljoen gulden die de overheid wil geven als ge noegdoening voor de in de oorlog geroofde tegoeden onvoldoende. Gisteren presenteerde J. van Ke- menade (foto) aanbeve lingen over de kwestie. De naar hem genoemde com missie schat dat rond één miljard is gestolen, maar dat ook voor ongeveer 900 miljoen is teruggegeven. In Rotterdam is donderdagavond de film Cokes! in première gegaan. Filmmaker Pieter Jan Smit bracht de laatste weken van de Cokesfabriek in Sluiskil op indringende wijze in beeld. In de film draait het om een groepje arbeiders dat op de ovens werkt, het kokende middelpunt van de fa- 1 U briek. Jos Verstappen maakt komend seizoen zijn rentree in de For mule 1. De 27-jarige Limburgse autocoureur tekende een tweejarig contract bij de Britse renstal Arrows. Verstappen was donderdag op het circuit van Silverstone, waar de vuurdoop van de nieuwe A21-bolide van Arrows O U plaatsvond. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9, 10,11,12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19en 21; sport: 23. 24, 25, 26 en 27. doorCarine Neefjes AMSTERDAM - De acht taxi chauffeurs die woensdagavond tijdens rellen in Amsterdam werden gearresteerd, zijn weer op vrije voeten gesteld. Zij wa ren opgepakt omdat zij knup pels en traangas bij zich hadden en zich schuldig maakten aan openbare geweldpleging. Twee relschoppers zitten nog vast. Justitie in Amsterdam beslist vandaag of de voorlopige hech tenis wordt verlengd van zes chauffeurs die woensdagoch tend werden aangehouden. Dit zestal wordt verdacht van deel name aan een criminele organi satie. Als zij ook tijdens het weekeinde nog ingesloten blij ven, zijn nieuwe ongeregeldhe den niet uitgesloten. De zes 's avonds aangehouden chauffeurs zitten vast op grond van artikel 140 uit het Wetboek van Strafrecht, dat deelname aan een criminele organisatie verbiedt. Het doel van de orga nisatie zou zijn om taxi's van concurrerende ondernemingen te vernielen. Ook wordt hen op ruiing en zware mishandeling met voorbedachten rade verwe ten. Tijdens de Europese top in 1997 in Amsterdam werd onrechtma tig gebruik gemaakt van artikel (Advertentie) vandaag en morgen open dagen .ZEELAND vestiging Ter Welle Chr. DGO Goes Telefoon: (0113) 22 11 44 140 voor de aanhouding van de monstranten. Er bleek achteraf geen redelijk vermoeden dat ze deel uitmaakten van een crimi nele organisatie. Minister Netelenbos van Ver keer ziet in de rellen in Amster dam geen aanleiding de taxiwet aan te passen. Ze heeft er alle vertrouwen in dat de hoofdstad de problemen oplost. Netelen bos komt de taxichauffeurs enigszins tegemoet door ze fis cale voordelen in het vooruit zicht te stellen. GPD/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36.70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:mr Woonplaats: Telefoon: Advertentie 28 en 29 januari iFVoomvliet c o i Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. COLLEGE 3214 000002 ■HHB -4-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1