Paars is karig voor ouders Honderden varkens op Tholen gestikt door storing ventilatie Genoegdoening van kwart miljard voor joodse gemeenschap Klaar voor vurig vikingfestival w 595 10° wmmmt 11 t/m 16 Feest om vrijlating Hennies Spanning in taxiwereld 17 en 21 Variatie in het landelijk gebied Haider koerst af op regeringszetel 4 WEKEN VOOR PZC Instituut wil buitenlandse vrijwilligers in het leger Combinatiekorting levert slechts voordeeltje op van 220 gulden Nieuwslezer uit computer Le Monde meldt Frans schandaal partijfondsen Korthals Altes levert zware kritiek op Peper-onderzoek W 4 Zonnige perioden Droog met zonnige perioden, een matige zuidwestenwind. Maximumtemperatuur rond 4 graden. 243e jaargang no. 22 woensdag 26 januari 2000 losse nummers 1,85 Personeel van de sociale werkplaats in Enschede vierde giste ren al een feestje rond de terugkeer van hun collega Hennie van Doeselaar. Hij en zijn vrouw Hennie Idzes zijn gisteren door een Turkse rechtbank in voorlopige vrijheid gesteld. De rechter zal het tweetal op 2 3 maart zo goed als zeker vrijspreken van "3 nn /i drugssmokkel. Wil Komst van nieuwe taxibedrijf jes-wekt niet alleen in Amster dam irritatie op bij de bestaan de taxicentrale. Op Walcheren botert het bepaald niet tussen de Middelburgse firma Livo en de Taxi Centrale Vlissingen. Sinds enkele jaren wordt gezocht naar nieuwe bedrijvigheid op het platteland. Naar 'nieuwe economische drijvers' die be doeld zijn om de akkerbouwer het hoofd boven water te laten houden. Nu komt er geleidelijk meer zicht op wat in de toe komst in het landelijk gebied mogelijk is. Het levert een geva rieerd beeld opvan sp ermabank tot medische prak- tijk,vandeproductievanriet-envlechtwerktotpre- jD cisie-instrumenten, van imkerij tot peuterspeelzaal. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12,13, 15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; buiten gebied: 27, 28, 29, 30 en 31. de Tweede Wereldoorlog uit vaardigde, bepaalde dat de sterfdatum van ieder slachtof fer zo nauwkeurig mogelijk vastgelegd moest worden. „Dat betekent dat als een jongen geld erfde van zijn in de gaskamer omgekomen vader, successie rechten moest betalen, terwijl hem misschien een uur later hetzelfde lot beschoren was", aldus Aalders. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Nederland se regering zou ongeveer 250 miljoen gulden moeten ver strekken aan de joodse gemeen schap voor de financiële en ma teriële schade die Nederlandse joden in de Tweede Wereldoor log hebben geleden. Dat advies zal de commissie-Van Kemena- volgens goed ingevoerde bron nen morgen geven. De commissie deed drie jaar on derzoek naar roof en teruggave van joodse eigendommen. Aan leiding was het slecht verlopen rechtsherstel van de joden na de Tweede Wereldoorlog. Hoe het bedrag wordt onderbouwd, is nog niet bekend. Het grootste deel van het bedrag gaat vermoedelijk naar slacht offers van het nazi-regime en nabestaanden. Profiteren Historicus G. Aalders van het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie (NIOD) komt tot de conclusie dat de Neder landse regering 300 tot 400 mil joen gulden meer heeft binnen kreeg aan successierechten dan nodig was. Dit was volgens hem in strijd met het principe dat de schatkist niet zou profiteren van de holocaust. Aalders baseert zijn conclusie op archiefstukken van de Duitse roofbank Liro. Curatoren van deze bank berekenden dat de overheid een bedrag van tussen de 32,5 en 37,5 miljoen gulden aan extra belastinginkomsten binnenkreeg. Volgens Aalders komt dat ruwweg overeen met 300 tot 400 miljoen gulden naar de huidige waarde. De Wet J 227, die de regering na WENEN - De Oostenrijkse con servatieven en de uiterst rechtse FPÖ hebben gisteravond 'een goede start' gemaakt met hun coalitiegesprekken. De rechtse Freiheitliche Partei (FPÖ) van Jörg Haider is de tweede partij van het land, maar ze werd tot dusverre zoveel mo gelijk genegeerd. Regerings deelname van Haider zou vol gens diens critici het aanzien van Oostenrijk kunnen scha den. DPA/AFP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: O een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 DEN HAAG - Werf bui tenlandse vrijwilligers voor de krijgsmacht. Het instituut voor internatio nale betrekkingen Clingendael oppert dit idee als wapen tegen het tekort aan direct inzetba re militairen voor vredes operaties. Defensie heeft sinds de a f- schaffing van de dienst plicht grote moeite vol doende parate troepen op de been te houden. Bij Nederlandse deelna me aan internationale vredesoperaties kunnen zonder problemen niet- Nederlanders meedoen, vindt Clingendael. Derge lijke interventies vinden toch meestal plaats onder de vlag van de Verenigde Naties. Tot nu toe ligt er een taboe op het opnemen van bui tenlanders in de krijgs macht. Maar volgens Clingendael moet Defen sie openstaan voor nieuwe mogelijkheden. Het kabinet moet serieus onderzoeken of het laten meevechten van buiten landers praktische of juridische problemen op levert. „De term 'vreem delingenlegioen' heefteen wat negatieve klank. Maar ons voorstel gaat wel die kant op", aldus di recteur Van Staden van instituut Clingendael. Oppositiepartijen CDA en GroenLinks hebben gis teravond afwijzend ge reageerd op het idee van Clingendael. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De rege ringspartijen bleken tij dens het debat over de be lastingherziening gisteren minder gul voor mensen met kinderen dan ze vori ge week aankondigden. D66 Kamerlid Giskes krijgt steun van WD en PvdA voor een wetswijziging om werken den met jonge kinderen tege moet te komen, omdat die kosten hebben door het uitbe steden van de zorg voor die kin deren. Deze 'combinatiekorting' wordt betaald door de arbeids- korting, die zal gelden voor alle mensen met een baan, te ver minderen met 77 gulden. Maar werd er vorige week nog vanuit gegaan dat hiermee een combi natiekorting mogelijk was van 441 gulden, uit nieuw reken werk blijkt dat het voordeeltje uitkomt op 220 gulden. Het debat over de belastingher ziening wordt morgen afgerond. De coalitiepartijen kiezen voor een pakket dat gunstig uitpakt voor werkenden en vermogen den. De stelselherziening, pakt ongunstig uit voor ouderen, uit keringsgerechtigden en gezin nen met één werkende partner. Voorstellen van de oppositie partijen CDA, GroenLinks, SP, RPF/GPV en SGP om de belas tingherziening anders in te rich ten halen waarschijnlijk geen meerderheid. In het debat komen alle voor- en nadelen van het toekomstige systeem aan de orde. Meest in het oog springend is de bijzon dere heffing op vermogen die vanaf 1 januari 2001 zal gelden. Wie zijn vermogen hoger laat renderen dan vier procent, steekt een deel van de winst be lastingvrij in zijn zak. Op de WD na, wil de hele Kamer lie ver een heffing die de volledige vermogenswinst belast. Maar PvdA en D66 zullen er toch mee akkoord gaan om het paarse compromis over het fiscale stel sel niet in gevaar te brengen. Het systeem pakt negatief uit voor de vutters. Omdat zij 'inac tief' zijn blijven ze fiscaal achter bij mensen die nog wel arbeid verrichten. Dat geldt ook voor vrijwilligers. De musici kunnen opgelucht ademhalen. Vorige week dreig de voor hen nog een strop, door dat ze met ingang van volgend jaar beroepskosten niet meer mogen aftrekken. Staatssectre- raris Vermeend kwam op aan dringen van Kamerleden giste ren, voor aanvang van het debat met een regeling, waarmee hij de artiesten alsnog tegemoet komt. ANP/GPD LONDON - Ananova is de eerste virtuele nieuwslezer ter we reld. Zij is in dienst van Press Association New Media en leest op verzoek via Internet het laatste nieuws voor. Ananova is geboren uit een computer, haar uiterlijk is een combinatie van dat van popster Victoria Beckham (Posh Spice), de Australi sche zangeres Kylie Minogue en de Britse TV presentatrice Carol Vorderman foto RTR PARIJS - Net als in Duitsland dreigt ook in Frankrijk een groot zwartgeldschandaal uit te breken. Volgens de krant Le Monde is een zeer omvangrijk geval van illegale partijfinan ciering ontdekt. De krand Le Monde meldt van daag dat het gaat om 560 mil joen franc (bijna 190 miljoen gulden) aan overheidsgeld dat tussen 1989 en 1996 is wegge sluisd. Het zou in de kassen van LERWICK - Als noormannen verklede leden van het Jarl-gezelschap gaan op de foto voordat op Mainland, dat deel uitmaakt van de Schotse Shetland Eilanden, het Up Helly Aa festival losbarst. Het hoogtepunt van het jaarlijkse feest is het in brand steken van een nagebouwd vikingschip na een nachtelijke optocht met toortsen door de straten van de hoofdstad Lerwick. foto Jeff J Mitchell/RTR vier grote partijen in de raad van de Parijse regio Ile-de- France zijn terechtgekomen: de neo-gaullistische RPR, de Soci alistische Partij, de liberaal- conservatieve Radicale Partij en de Communistische Partij. de Groenen en het ex treemrechtse Front National zouden niets hebben ontvan- door Esme Soesman SCHERPENISSE - Vanaf het varkensbedrijf KDW uit Scher- penisse zijn dinsdagavond hon derden dode varkens afgevoerd. De beesten zijn door verstik king om het leven gekomen, als gevolg van een stroomstoring die het ventilatiesysteem heeft lamgelegd. Het aantal dode dieren wordt DEN HAAG - Eerste-Kamer- voorzitter Korthals Altes heeft grote kritiek op het onderzoek naar het declaratiegedrag van minister Peper (Binnenlandse Zaken) ten tijde van diens bur gemeesterschap van Rotter dam. Korthals Altes (WD) zegt zich zorgen te maken over de zorgvuldigheid en juridische kwaliteit van het onderzoek. „De onderzoekers houden zich niet aan de fundamentele regels van de rechtstaat", aldus de oud-minister van justitie. Als 'jurist, liberaal en Rotterdam mer' zegt Korthals Altes veel vraagtekens te zetten bij de werkwijze van de onderzoeks commissie. Hij noemt het be denkelijk dat Peper het dossier over zijn zaak niet mocht inzien (wat de commissie overigens be strijdt) en dat anonieme getui gen zijn gehoord. Korthals Altes deed zijn uit spraken gisteravond in het NOS-journaal. De onderzoeks commissie wilde gisteren niet reageren. GPD voorlopig op zo'n zes- a zeven honderd geschat. Het bedrijf telt in totaal 4500 varkens. Be drijfsleider Johan de Wit ont dekte de dode dieren 's och tends. Hij had automatisch ge alarmeerd moeten zijn. „We denken dat er kortsluiting is op getreden, waardoor het alarm systeem heeft gefaald", lichtte collega-varkenshouder en woordvoerder John van Dis gis terenavond toe. De dieren staan verspreid over twee stallen.Via een kastje wordt de stroom ver deeld over beide schuren. De stroom is in één van de twee stal len uitgevallen en de storing wordt dan ook vooralsnog ge zocht in de leiding tussen kastje en de bewuste stal. Normaal ge sproken wordt de bedrijfsleider via zijn pieper direct op de hoogte gebracht van uitval in welke vorm dan ook. Die waar schuwing bleef maandagnacht echter uit. „We staan voor een raadsel waarom dat gefaald heeft. Dat zal de verzekerings maatschappij uitzoeken", aldus Van Dis. Na de ontdekking zijn dieren arts en verzekeringsmaat schappij ter plaatse geweest. De varkenshouder heeft alle ramen en deuren opengegooid om lucht binnen te krijgen voor de nog levende dieren. Ook is een noodstroomvoorziening gerea liseerd. Aansluitend is met het afvoeren van de kadavers begonnen. Zij zijn met vracht wagens vervoerd naar een des tructiebedrijf in het Noord- Brabantse Son. Bij KDW staan varkens van verschillende leef tijden en dikten bij elkaar. Met name de oudere dieren zijn slachtoffer geworden, omdat ze meer zuurstof gebruiken. Over de financiële schade is nog niets bekend. Een kilo geslacht var ken is, volgens Van Dis, momen teel zo'n twee gulden waard. De AID stelt vanochtend, woensdag, direct een onderzoek in. „Er zijn tot nu toe geen straf bare feiten gepleegd, maar an ders dreigt dit een mediahype te worden", aldus meldkamerme dewerker D. Wizzarri van het AID in Kerkrade. Dierenarts A Lambregts van de ingeschakel de dierenartspraktijk uit Oude Tonge bevestigt het relaas van KDW. „Dit is pure pech, heel vervelend. Je kunt er ook niets aan doen." Advertentie gen. Het geld maakte deel uit van de bijna negen miljard gulden be stemd voor de bouw en renova tie van scholen. De krant be zich op rechters die sinds il997 onderzoek doen naar onre met deze gelden. openbaar ministerie in Bonn doet geen onderzoek naar jle tientallen miljoenen mark ïie de Franse oud-president Mitterrand aan de CDU van de oud-bondskanselier zou hebben betaald, de procureur-generaal Bonn, Bernd König is de verjaringstermijn voor mogelij ke corruptie - vijf jaar volgens Je Duitse wet - reeds verstre ken. DPA/AFP pagina 2: Frankrijk telt honderden Kohls Advertentie incl. kruikje. Mini-cyclaam, trendy kamerplant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1