PZC zeeland Fractie olievogels overleeft Reisje naar Polen doet rijschoolhouder de das om ChristenUnie is links noch rechts Waterschap vindt belastingstelsel te gecompliceerd Waden op de havenkade Politie stuit op zestien illegale stortplaatsen Twee stappers in Goes flink mishandeld Vogelasielen overwegen schadeclaim op TotalFina zeeuwse almanak Renske maandag 24 januari 2000 door Rof Bosboom HEINKENSZAND - Bij een grootscheepse controle op Zuid-Beveland in het kader van het project Zwerfvuil zijn zaterdag 16 stortplaatsen ge- vonden. Het gaat om locaties waar asbest, autobanden, puin en huishoudelijk afval werd aangetroffen. Tijdens de controle werd één persoon betrapt die isolatie materiaal, plastic buizen en dakbedekking aan het ver branden was. Hij kreeg een proces-verbaal en een week de tijd om het afval op de juiste manier op te ruimen. Ook moet hij een gedeelte van de grond afgraven omdat die door het stoken is verontreinigd. De controle was een gezamen lijke actie van medewerkers van de gemeenten Borsele. Ka- pelle en Reimerswaal, Staats bosbeheer, Natuurmonumen ten, waterschap Zeeuwse Eilanden en de politie van het district Oosterscheldebekken. GOES - In de binnenstad van Goes vonden in de nacht van za terdag op zondag twee mishan delingen plaats. Een 19-jarige jongen werd dusdanig aange pakt dat hij naar het ziekenhuis moest om wonden boven beide ogen te laten hechten. De politie hield twee verdach ten aan: een 18- en een 19-jarige jongen uit Goes. De vechtpartij ontstond nadat het slachtoffer hen te lang zou hebben aange keken, Een 24-jarige Vlissinger werd, waarschijnlijk met een hard voorwerp, op het hoofd gesla gen nadat hij een café had verla ten. Tijdens het naar buiten gaan zou hij met zijn arm tegen iemand gestoten hebben. Het slachtoffer hield een hoofd wond en flinke hoofdpijn aan de klap over. De politie heeft de da der nog kunnen achterhaald. Trio steelt vlag stadhuis Hulst HULST - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag drie mannen aangehouden die de vlag van het stadhuis in Hulst gestolen hadden. Het ging om een 27-jarige Hulstenaar, een 22-jarige plaatsgenoot en een 26-jarige vriend uit Denemar ken. De mannen hebben een proces-verbaal mee naar huis gekregen. Man komt om bij rooien boom THOLEN - Een 57-jarige man uit de gemeente Tholen is zater dagmiddag rond twee uur om het leven gekomen tijdens rooi- werkzaamheden. Hij was naast de oprit bij een woning populie ren aan het rooien toen hij werd getroffen door de takken van een vallende boom. De man overleed ter plekke. Ouwerkerker gewond bij aanrijding met dodelijke afloop OOLTGENSPLAAT - Een 21- jarige inwoner van Ooltgens- plaat is zaterdag in de vroege ochtend om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de Langeweg in zijn woonplaats. De man reed op de Langeweg richting Ooltgensplaat waarbij hij in de eerste scherpe bocht door onbekende oorzaak de macht over zijn stuur verloor en op de linkerweghelft terecht kwam. Hierbij reed hij frontaal tegen een tegemoetkomende be stelauto die bestuurd werd door een 44-jarige man uit Ouwer- kerk. De bestuurder van de be stelauto moest met ernstig letsel aan zijn benen worden overge bracht naar het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Veel werk en weinig resultaat. Het schoon maken van olievogels uit Frankrijk heeft in vogelopvang De Mikke in Middelburg tot nu toe nauwelijks rendement. Van de zeshonderd gewassen olie slachtoffers zijn er nog zeventig in leven. „Teleurstellend", beaamt be heerder Coby Louwerse. Ze durft de overlevenden momen teel niet uit te zetten, omdat ze nog te zwak zijn. „Deze week moeten we, vrees ik, een besluit nemen of we ze laten inslapen." Binnenkort wordt ook gespro ken met tien andere vogelop vangcentra in Nederland over een schadeclaim. Het vogelop vangcentrum EcoMare op Texel heeft al bekend gemaakt zo'n claim in te willen dienen bij To talFina, de eigenaar van de olie tanker Erika die in december voor de Franse kust open scheurde. Manuren Het vogelasiel eist een vergoe ding voor de 'ontzettende hoe veelheid manuren', die in het schoonmaken van de Franse olievogels is gestoken. EcoMare is al zeven weken bezig met de dieren, normaal duurt een der gelijke actie drie weken. „De claim willen we met alle betrok ken kustasielen in Nederland indienen. Tijd om te overleggen hebben we echter nog niet ge had", aldus medewerker Henk Brugge. Coby Louwerse beves tigt dat er gezamenlijk wordt opgetrokken. Het bepalen van de hoogte van de claim kan nog even duren, omdat nog niet alle kosten in kaart zijn gebracht. Louwerse schat dat het reinigen van de 'Franse' vogels De Mikke zo'n dertigduizend gulden kost. „Maar ik moet een aantal reke ningen voor energie en van art sen nog binnenkrijgen." In De Mikke zijn dertig vrijwilligers bijna voortdurend bezig ge weest met het wassen en verzor gen van de olievogels. Brugge van Ecomare verwijt het vogelasiel Fügelpits in Anjum actie zonder nadenken. „Fügel pits heeft karrenvrachten vo gels uit Frankrijk gehaald zon der enig overleg met ons of de andere opvangcentra." Volgens Brugge zijn bij de eerste trans porten talloze vogels onderweg overleden en verkeerden veel dieren in dusdanige conditie dat redding bij voorbaat was uitge sloten. Slechte conditie Volgens Louwerse klopt Brug ge's verhaal niet. „Het is niet zonder nadenken gebeurd en het gaat niet om karrenvrach ten. Er is vanuit Frankrijk een De viswagen van de firma De Waal werd pas verplaatst toen het water in Bruinisse al op de kade stond. door Ali Pankow BRUINISSE - Een zuidwes tenwind, kracht zeven, stuwt het water vaak hoog op bij Bruinisse. Zaterdag weer. Het peil reikte op het hoogtepunt van de vloed tot 2.70 meter plus, waardoor het Havenpla teau in Bruinisse onderliep. Havenmeester J. Hoogerwerf was vrijdagmiddag al door Rijkswaterstaat op de hoogte gesteld van mogelijke vloed boven 2.50 meter plus. Hoo- gerwerfs plaatsvervanger H. de Ronde, die zaterdag dienst had als havenmeester, waar schuwde ook de gebruikers van de loswal voor mogelijk natte voeten. Voor sommigen van hen leek het water toch nog als verrassing te komen. Vrachtwagens De viswagen van firma De Waal werd pas verplaatst toen het water al op de kade stond en enkele chauffeurs haastten zich hun op het Havenplateau geparkeerd staande vrachtwa gens elders te parkeren. „We kijken hier niet meer zo snel op van water op de kade. Dat gebeurt wel vaker in het seizoen", luidt de reactie van de havenmeesters. Zij weten uit ervaring dat als er op de Vissersbank en op de Bruine- bank in de Noordzee een stevi- foto Wim van Vossen ge zuidwestenwind waait, het op de Bruse kaden nat kan worden. Het veer Vlissingen-Breskens ondervond zaterdagmiddag ook enige tijd hinder van het hoge water. De veerdienst was vanaf tien voor drie een uur uit de vaart. Van oplichting betichte Middelburger zegt zelf slachtoffer te zijn door Ab van der Sluis MIDDELBURG - „Ik, iemand opge licht? Het is gewoon te absurd voor woorden." Rijschoolhouder Jaap Mier- op uit Middelburg keerde zaterdag be roofd en berooid terug van zijn bruiloft in Polen. Zonder auto, zonder instruc- teursbewijs, zonder zesduizend gulden aan contanten, zonder autotelefoon, maar met een kater. Twee leerlingen deden de afgelopen week aangifte bij de politie van oplichting. „Ik licht mensen toch niet op voor een totaal van 1500 gulden?" Wat een mooie kerstvakantie en mil lenniumwisseling - inclusief een fees telijke bruiloft - had moeten worden, draaide voor Mierop en zijn vrouw uit op een nachtmerrie. De Middelburgse rijschoolhouder zou drie weken vakan tie nemen om in het Poolse Lublin te trouwen met zijn vriendin Annet. Op 10 januari zou hij zijn rijlessen hervatten. Zijn leerlingen waren op de hoogte van zijn vakantie. De ellende begint kort na het vertrek uit Middelburg. Op weg naar Lublin, in Warschau, gebaart een Poolse automo bilist vanuit zijn auto naar de negen tigduizend gulden kostende, één jaar oude BMW van Mierop. De Middelbur ger stopt met zijn vriendin bij een bus halte, maar kan niks vinden. Als hij weer wil wegrijden, wijst de Pool op nieuw. Er zouden vonken onder zijn au to vandaan komen. „Ik probeer via mijn autotelefoon de BMW-service- dienst zowel in Warschau als in Lublin te bellen, maar die gaven niet thuis." Mierop vermoedt dat één van zijn wie len los zit, omdat hij kort voor de reis naar Polen zijn banden had laten ver nieuwen. „Ik pak een wielsleutel, loop om de auto heen om de wielen te chec ken, kan niks vinden en wil vervolgens de sleutel weer in mijn kofferbak leg gen. Voor ik 't weet, krijg ik een duw en zie ik mijn auto wegrijden, met het kof ferdeksel en het rechterportier nog open. Vijftig meter verder stopt mijn auto en zie ik een tweede man instap pen. Later hoor ik van de politie dat het die dag al twee keer eerder was gebeurd bij Duitse Mercedessen." De Middelburger en zijn vriendin zijn alles kwijt: zijn agenda, de twee pas poorten, de trouwringen, een bruids jurk van drieduizend gulden, sieraden, cosmetica, zesduizend gulden aan con tant geld, gouden manchetknopen, een smoldng, vier overhemden en nog eens drie kostuums. Een klerenkast in zijn appartement in Midd el burg is akelig leeg. De totale waarde van de gestolen spullen in de auto bedraagt veertien- duizend gulden, blijkt uit een rapport van de politie uit Warschau. Paspoorten De bruiloft gaat op Eerste Kerstdag desondanks door. Annet trouwt in een geleend pakje van een vriendin. Poolse vrienden kopen voor Jaap een donker blauw kostuum. „Gelukkig was alles al betaald. Het was de enige gelukkige dag in vijf weken." De reis terug naar Nederland is een probleem. De twee hebben geen pas poorten én geen geld. De ambassade in Warschau verstrekt hen twee tijdelijke identiteitsbewijzen. Een hypotheek op een stuk grond, dat Annet bezit in Lub lin, zorgt ervoor dat het echtpaar na ruim twee weken over tienduizend gul den beschikt. „Het duurt in Polen alle maal veiTekte lang voor je over allerlei Jaap en Annet Mierop tonen hun trouwfoto, de enige gelukkige herinnering aan hun Pools avontuur. papieren beschikt", blikt Mierop terug. Contact opnemen met zijn leerlingen in Middelburg kan de gedupeerde rij schoolhouder niet. Alle adressen en te lefoonnummers staan in de agenda die in de gestolen auto lag. Ook de leerlin gen kunnen geen telefonisch contact foto Ruben Oreel opnemen met Mierop, omdat de huiste lefoon in Middelburg is doorgescha keld naar de autotelefoon. „Ik heb van uit Polen diverse malen geprobeerd de Nederlandse inlichtingendienst te bel len, maar dat is zó verrekte moeilijk. Het lukte gewoon niet." beroep op Nederlandse vogelas ielen gedaan. Wat wel klopt is dat de vogels in uitermate slech te conditie zijn." EcoMare overwoog vrijdag de schadeclaim bij TotalFina te baseren op het gezondheidsrisi co dat het schoonmaken met zich zou meebrengen. Vogelas iel Fügelpits in Anjum stelde immers dat de olie zwaar kan kerverwekkend was. Uit een analyse door Rijkswaterstaat blijkt inmiddels dat het gaat om zware stookolie zonder toevoe gingen. „Deze bevat de gebrui kelijke kankerverwekkende be standdelen. maar is minder gevaaidijk dan de variant die Anjum aangaf." Fractievoorzitter Gerrit Schutte van het GPV (1) en zijn collega van de RPF, Leen van Dijke, vieren het nieuwe verbond. foto Raphael Drent/ANP door Ab van der Sluis en Lianne Sleufjes MIDDELBURG - Niet rechts en niet links. De ChristenUnie, het nieuwe verbond van RPF en GPV, wil christelijk-sociaal zijn en praktische politiek bedrij ven. RPF en GPV hebben zater dag op de Markt in Middelburg hun nieuwe naam gepresen teerd. De kiesverenigingen van beide partijen gingen op dezelf de dag tijdens een congres in Ede akkoord met de voorstellen van hun besturen. Dat gebeurde met champagne, samenzang, serpentines en een flitsende vi deoclip. RPF en GPV spraken al in 1998 af samen op te trekken. De frac tievoorzitters in de Tweede Ka mer, G. Schutte (GPV) en RPF- voorman L. C. van Dijke uit Middelburg, presenteerden toen een manifest voor het inte greren van hun politieke in spanningen. Het GPV is in 1948 opgericht. Haar achterban bestaat voor namelijk uit leden van de vrijge maakte, gereformeerde kerken. De RPF ontstond in 1975. De fe deratie werd onder anderen op gericht door mensen die het niet eens waren met de vorming van het CDA en door voormalige sympathisanten van het GPV die zich bij deze partij niet meer thuisvoelden. De naam en het beeldmerk van de ChristenUnie verwijzen naar de identiteit en de doelstellin gen van de politieke formatie. Het logo bestaat uit twee han den. „Eén wijst omhoog naar God en de andere naar beneden als symbool voor het contact met de samenleving", vertelt GPV-'- ...-retards Janneke Oving- de Boer in Middelburg. „Waar den en normen en zorgen voor de naasten; dat is voor de nieuwe unie een groot politiek thema. Er mogen geen mensen uitval len." Kamerzetel De ChristenUnie hoopt stap voor stap op meer kiezers, meer zetels en dus meer invloed. Vol gens een NTPO-onderzoek zou den twee kleine, christelijke partijen één Kamerzetel extra kunnen opleveren. Wie de nieuwe politiek leider wordt van de ChristenUnie is niet bekend. De huidige RPF- fractievoorzitter Van Dijke uit Middelburg maakt een goede kans. Uit de NTPO-enquête bleek dat zeven procent van de kiezers hem de geschiktste lei der van de unie vindt. De GP- V'er Schutte is weliswaar meer bekend, maar hij heeft al eerder zijn politieke pensionering aan gekondigd. De kiezer kan pas op ChristenUnie stemmen bij de eerstvolgende Tweede-Kamer verkiezingen, gepland in 2002. Tot die tijd opereren de partijen in het parlement nog onder hun eigen naam. Het is de bedoeling dat ook in de provincies en gemeenteraden RPF-fracties samengaan met die van het GPV. Poolse vrienden brengen het pasge trouwde stel terug naar Middelburg. De reis duurt door sneeuwstormen en lange files op de Duitse autowegen 33 uur. „Zatei-dagochtend kwam ik terug. Van een bevriende rijschoolhouder hoorde ik dat twee leerlingen aangifte hadden gedaan van oplichting. Dat is toch te absurd voor woorden! Iedere leerling wist dat ik drie weken vakantie zou nemen om te trouwen, maar door omstandigheden die ik niet heb gewild, is dat uitgelopen tot vijf weken. Ik ben zaterdagochtend gelijk gaan bellen. Ik denk dat het in totaal om 1500 gulden gaat, die twee leerlingen vooruit had den betaald. Ik neem toch niet de benen voor 1500 gulden! Als ik al iemand zou willen oplichten, dan doe je dat toch minstens voor een miljoen! Ik heb al dertien jaar een hondje. Dat arme beest laat ik dan toch niet in een asiel zitten?" Mierop en zijn vrouw zijn alles kwijt. „Ik moet naar het gemeentehuis voor een nieuw ï'ijbewijs en een nieuw pas poort en ik moet een nieuw instruc- teursbewijs aanvragen." Samenwerking Twee bedrijven, waarvoor hij parttime werkte, hebben de samenwerking met hem op een laag pitje gezet. „Middel burg is een kleine gemeente. Iedereen kent iedereen." De rijschoolhouder overweegt een advocaat in de arm te nemen, die de aangifte van oplichting moet uitzoeken en moet bekijken of hij bij iemand een schadeclaim kan indie nen. „Mijn bedrijf is door deze situatie kapot. Ik heb momenteel geen enkele vorm van inkomen meer Ik heb geen lesauto meer, ik heb helemaal niets meer. Alles is weg. Het is gewoon einde verhaal." door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft forse kritiek op de voorstellen voor een nieuw belastingstelsel bij de water schappen. Het dagelijks bestuur vindt dat de financiering node loos ingewikkeld en ondoor zichtig blijft, terwijl het juist de bedoeling was, tot een eenvou diger systeem te komen. De voorstellen komen van de commissie die onder leiding van dijkgraaf E. H. Togtèma van het Wetterskip Frvslan drie jaar op het belastingstelsel heeft gestu deerd. Vorig jaar oktober ver- scheenhet eindrapport. De commissie wil twee heffingen handhaven: de zuiveringshef fing en de watersysteemheffing. In de zuiveringsheffing zitten alleen kosten die te maken heb ben met zuiveren van afvalwa ter. De watersysteemheffing bundelt alle andere kosten en stoelt deels op bevolkingsdicht heid en deels op het aantal hec tares dat iemand bezit. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden juicht de ver deling in twee heffingen toe, maar dat is ook het enige posi tieve wat het te zeggen heeft over het eindrapport. De wijze waarop de watersysteemheffing wordt bepaald, is volgens het waterschap nog steeds hopeloos ingewikkeld, met een verdeling over ingezetenen en eigenaren, een indeling van eigenaren in drie sooiten grondgebruik (on gebouwd, cultuur en natuur) en de toepassing van allerlei cor rectiefactoren. Het waterschap heeft er grote moeite mee dat de watersys- teemheffing uitgaat van het principe dat iemand die meer belang bij het werk van het wa terschap heeft, ook meer be taalt. Volgens het dagelijks be stuur is het onmogelijk om alle uitgaven precies toe te rekenen aan categorieën belanghebben den. Afwijkende positie Daarnaast is het uitgangspunt in strijd met de landelijk onder schreven visie dat water een or denend principe moet worden: het watersysteem bepaalt het grondgebruik en niet andersom. Bij de bepaling van de heffing gaan de waterschappen nu nog, net zoals de gemeenten, uit van de economische waarde van het onroerend goed. Als de water schappen overstappen op het aantal hectares als grondslag, nemen zij een afwijkende posi tie in. Bovendien maken de wa terschappen nu gebruik van de taxatiewaarden die de gemeen ten vaststellen. Zij betalen ook dertig procent van de aanzien lijke taxatiekosten. Als ze afha ken, zullen de gemeenten de burgers die dertig procent als nog in rekening brengen. Een keer per maand gaan de kinderen van het Lewedorp- se kinderdagverblijf op be zoek bij de bejaarden in De Kraayert, beroemd om de wel zeer hoge gemiddelde leeftijd van de bewoners. Het is tel kens weer een feest voor heel jong en heel oud ondanks, of misschien wel dankzij het leeftijdsverschil van soms meer da n honderd jaa r. Een van de krasse bejaarden was laatst vertederd door de vijf maanden oude Renske. Zelf heeft 'ie nooit kinderen gehad, zei hij tegen de leid ster. „Meh ik vind ze zo lief. Door de opmerking van de kinderleidster dat het nu toch wel te laat was om zelf kinderen te krijgen, liet hij zich niet uit het veld slaan. „Ja meh, je kan ze tegen woordig ok an-neme." „Ik weet niet of ze dat in De Kraayert wel goed vinden," antwoordde de leidster. Ze moest het een paar keer her halen, want zijn gehoor was ook niet meer helemaal goed. Toen was het een poosje stil en hij keek nog eens naar Renske, „Och", zei hij„di voal ier we over te proaten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7