Bloedig weekeinde op Molukken PZC Afkeer van ETA verenigt Spanjaarden G7 is ook bang voor dure yen, maar onderneemt geen actie Banken Z-Korea nemen schulden van Daewoo over Indianen staan met lege handen na coup in Ecuador Time Warner lijft muziekgroep EMI in Vice-president vandaag op bezoek op roerige eilandengroep buitenland Veel doden bij strijd Algerije maandag 24 januari 2000 van onze redactie buitenland QUITO - Ecuador is zaterdag na het afzetten van president Mahuad amper vijf uur gere geerd door een junta bestaande uit een generaal, een oud-op perrechter en een indianenlei- der. Daarna werd de macht overgedragen aan vice-presi dent Noboa. Die is van plan de economische maatregelen van zijn vrijdag afgezette voorgan ger Mahuad gewoon door te De duizenden indianen, teleur gesteld over de afloop van de staatsgreep, begonnen zater dag Quito te verlaten. India- nenleiders kondigden aan snel weer een mars op Quito op te zetten, als de nieuwe president er niet snel in slaagt een eind te maken aan de economische cri sis in het Zuid-Amerikaanse land. „We blijven waakzaam", zei een van hen. De indianen kwamen vorige week naar Quito om te demonstreren te gen de corruptie in het land en de plannen van toenmalig pre sident Mahuad om de nationa le munt, de sucre, de vervangen door de dollar. Ze verwachtten dat zij daarvan het kind van de rekening zouden worden. Meer dan zestig procent van de in woners van Ecuador, onder wie veel indianen, leeft onder de armoedegrens. Met behulp van jonge militai ren bezetten de indianen vrij dag het parlementsgebouw en het hooggerechtshof. Zaterdag werd een junta gevormd uit ge neraal Mendoza, een vroegere president van het hoogge rechtshof, Carlos Solorzano, en indianenleider Vargas. De junta schrapte het plan tot 'dollarisering'. Noboa, die 's middags door het parlement werd uitgeroepen tot staatshoofd, wil echter vasthouden aan de plannen tot 'dollarisering' en andere as pecten van het economische beleid van Mahuad. Indianen- leider Vargas, zaterdag dus slechts kort lid van de junta, noemde na het aantreden van de nieuwe president zijn mede- couppleger generaal Mendoza een verrader. „Wij erkennen het nieuwe staatshoofd niet", aldus Vargas. De indianen hadden ook de op heffing van de uitvoerende, ge rechtelijke en wetgevende macht geëist. Dit vanwege de omkoopbaarheid van de func tionarissen. Ze wilden verder een regering van nationale een heid in het leven roepen. AFP/DPA/EFE President Naboa Verdachten moord Arkan gepakt BELGRADO - De Joegoslavische politie zegt met de arresta tie van drie verdachten de moord op de oorlogsmisdadiger en militieleider Zeljko Raznatovic, alias Arkan, te hebben opge lost. Volgens de politie is met de arrestatie van de drie, onder wie twee (ex-)politiemannen, bewezen dat de moord een cri minele afrekening was en dat Arkan niet uit de weg is geruimd om te voorkomen dat hij voor het Joegoslavië-Tribunaal zou getuigen tegen de president Slobodan Milosevic. Oppositie groepen vragen zich arf hoe het kan dat de daders zo snel zijn gepakt, terwijl andere zaken na jaren nog niet zijn opgelost. Arkan werd op 15 januari in een hotel in Belgrado door het hoofd geschoten. Hij was leider van de Servische Vrijwilli- gersgarde, oftewel Arkans Tijgers. AP/AFP/RTR Rebellen doden Burundezen NAIROBI - Hutu-rebellen hebben in de Oost-Burundese pro vincie Rutana zeker dertig mensen gedood. Dit heeft de staatsradio Radio Burundi zaterdag gemeld. De aanvallers zouden in de aangevallen dorpen 1600 huizen hebben platgebrand. Ook zijn honderden koeien gestolen. De bevolking is op de vlucht geslagen. Zij zouden zich naar de grens met Tanzania hebben begeven. In het Centraal-Afrikaanserepubliekje woedt sinds 1993 een burgeroorlog. Hutu-groepen strijden er tegen regering en le ger die door de Tutsi-minderheid worden gedomineerd. AFP Vliegtuigje met toeristen stort neer SANTO DOMINGO - Bij een ongeluk met een sportvliegtuig je in de Dominicaanse Republiek zijn alle zeven inzittenden om het leven gekomen. De Cessna 207 stortte neer op het strand van het schiereiland Samana. Onder de slachtoffers zijn vier mensen uit Frankrijk en twee Duitsers. Het zevende slachtoffer was de piloot. Op de plaats van het ongeluk vliegen regelmatig vliegtuigjes over. Ze wor den gehuurd door toeristen die de mooie kust van de Domin- caanse Republiek vanuit de lucht willen zien. AFP/DPA Militairen Guatemala gearresteerd GUATEMALA-STAD - De politie van Guatemala heeft vrij dag drie arrestaties verricht in verband met de moord op een prominente bisschop twee jaar geleden. Twee van de arres tanten zijn militairen. Het drietal wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij het doodschieten van bisschop Juan Jose Gerardi, een fer vent voorvechter van de mensenrechten. De aanslag voltrok zich twee dagen nadat Gerardi een belastend rapport had uit gebracht over het leger. Daarin beschuldigde hij de militairen van wreedheden tijdens de burgeroorlog, die tot 1996 duurde. De twee gearresteerde militairen - vader en zoon - worden er van verdacht de aanslag te hebben uitgevoerd. De derde ar restant is een vrouw, die als kok werkte in het parochiehuis van Gerardi. Zij wordt verdacht van medeplichtigheid. RTR Leeuw eet Italiaan op ROME - Een mem die in zijn kelder wilde dieren als huisdieren hield, is opgegeten door een leeuw, meldde de Italiaanse tele visie gisteren. De 50-jarige jurist, die in een plaatsje bij Lecce woonde, was al een week niet gezien door de buren, waarop deze de politie belden. De politie trof de verminkte resten van de man aan in het hok van de leeuw. De autoriteiten onderzoeken of de man in leven was toen hij werd aangevallen door het roofdier. Een andere mogelijkheid is dat hij tijdens een bezoek aan de kooi van zijn leeuw een na tuurlijke dood gestorven is en dat het dier hem heeft opgege ten omdat niemand hem eten kwam brengen. De man had behalve de leeuw een aantal tijgerseen panter en een groot aantal katten en honden. AP van onze redactie buitenland JAKARTA - Daags voor het be zoek van de Indonesische vice- president Megawati Soekarno- putri aan Ambon zijn er op verscheidene eilanden in de Mo lukken weer tientallen doden gevallen. De vice-president on derneemt op Ambon pogingen voor nieuw overleg om het ge weld tussen christenen en mos lims te beëindigen. Ondertussen worden de be schuldigingen aan het adres van het leger steeds luider. Het zou niet alleen onvoldoende doen om het geweld in te tomen, maar ook zouden elementen uit het le ger geweld uitlokken en opra kelen. Dat zou gebeuren om zakelijke belangen van hoge of ficieren veilig te stellen, die in gevaar komen door de democra tisering en de corruptiebestrij ding. De bedoelingen zouden echter ook nog verder liggen: het geweld zou een poging zijn om de regering van Wahid te verzwakken en zo de hervor ming - 'reformasi- van de Indo nesische politiek en samenle ving te ondermijnen. Wahid is constant in de weer om onwillige elementen in het leger het zwijgen op te leggen. Vorige week nog verving hij de woord voerder van het leger, nadat die de zeggenschap van de presi- 1 dent over het leger openlijk in twijfel had getrokken. Wahid heeft gezegd dat hij weet wie het geweld uitlokt. Hij beloofde er snel een eind aan te maken. Onlangs zijn opnieuw militaire ALGIERS - In een woeste slag van zes dagen tussen het leger en moslimrebellen in het westen van Algerije zijn 32 rebellen en 25 militairen gesneuveld. Dat heeft het Algerijnse blad El Wa- tan gisteren gemeld. De slag met de leden van de Ge wapende Islamistische Groep (GIA) begon vorige week en speelde zich afin het berggebied Bourakba in de provinieReliza- ne, driehonderd kilometer ten westen van de hoofdstad Al giers. Het waren de zwaarste gevech ten sinds de amnestie voor mos limstrijders op 13 januari af liep. Het is onduidelijk of de gevechten het begin vormden van een offensief tegen rebellen die de amnestie afwezen. President Bouteflika poogde af gelopen zomer met de amnestie wet een eind te maken aan het geweld dat in Algerije sinds 1992 aan meer dan honderddui zend mensen het leven heeft ge kost. Moslimstrijders die geen bloed aan hun handen hebben, kregen tot 13 januari de tijd zich over te geven. Tegen de resterende strijders werd hard optreden aangekon digd. Volgens de Algerijnse pers bereidt het leger een groot of fensief voor om de resterende guerrilla's op te sporen. Minister Zerhouni van Binnen landse Zaken deelde vorige week mee dat meer dan tachtig procent van de moslimstrijders zich heeft overgegeven. Duizen den van hen hebben amnestie gekregen. Er zijn nog diverse verzetshaar- den in verschillende delen van het land. ANP/RTR/AP Politie vindt meer slachtoffers van Hezbollah ANKARA - De Turkse politie heeft gisteren bij Icel in het zui den van het land opnieuw zes vermoedelijke slachtoffers van de terreurgroep Hezbollah op gegraven. Er zijn nu 31 lijken gevonden, aldus de politie. De slachtoffers bleken evenals de vorige geboeid. De vorige vondsten werden gedaan in Is- tanboel, Ankara en Konya. De politie voert een operatie tegen de Hezbollah. Sinds maandag zijn 114 vermoedelijke leden van de Hezbollah gearresteerd. De Turkse Hezbollah heeft niets te maken met de sjiïtische Hez bollah die in Libanon tegen de Israëli's vecht. De Hezbollah ontstond in Turkije in het begin van de jaren tachtig in het zuid westen van Anatolië. DPA/AFP versterkingen naar de Moluk ken gestuurd. De marine heeft de eilandengroep afgegrendeld om te voorkomen dat heethoof den onder de moslims uit andere delen van Indonesië olie op het vuur gooien. Dat gebeurde na dat mos! imleiders hadden opge roepen tot een heilige oorlog. Gevechten tussen moslims en christenen op het Molukse ei land Haruku kostten gisteren aan zeker 24 mensen het leven. De gevechten braken uit nadat een menigte moslims in de hoofdstad Haruku een kerk had aangevallen en in brand gesto ken. In een andere plaats op het eiland, Sameth, werden later eveneens kerken in brand gesto ken. In Haruku en Sameth ston den ook honderden huizen in brand. Bij gevechten tussen moslims en christenen in afgele gen gebieden op het eiland Hal- mahera in het noorden van de Molukken vielen vrijdag en za terdag zeker acht doden en achttien gewonden. Vice-president Megawati Soe- karnoputri reist vandaag met een delegatie van ministers naar Ambon voor een tweedaags be zoek om samen met de bevol king te proberen een oplossing te vinden voor het etnisch-reli- gi eus geweldDe onlusten duren nu al meer dan een jaar. Ze heb ben al naar schatting tweedui zend slachtoffers gemaakt, al wordt officieel vastgehouden aan ruim zevenhonderd. Soekarnoputri is verantwoor delijk voor het oplossen van de problemen in de ver van Jakarta afgelegen provincie. Ze wekt echter niet de indruk, dat ze daar erg druk mee bezig is. Pas begin december - anderhalve maand nadat ze was geïnstal leerd - bezocht zij samen met de president Abdurrahman Wahid voor het eerst de geteisterde provinciehoofdstad Ambon op het gelijknamige eiland. Enkele dagen later brak een nieuwe golf van geweld uit. Soe karnoputri is fel bekritiseerd, omdat zij de millenniumwisse ling vierde in Hong Kong. Op de Molukken vloeide toen voor de zoveelste keer bloed en stak de rook hooguit boven huizen, ker ken en moskeeën die in brand waren gestoken. GPD/ANP/AP Ezer Weizman Weizman weet van geen wijken JERUZALEM - De in opspraak geraakte Israëlische president Weizman is niet van plan op te stappen. Hij zei dat gisteren tij dens een toespraak op de Israë lische televisie. Tegen Weizman loopt een poli tieonderzoek naar schenkingen die hij van zijn vroegere zaken vriend Seroussi zou hebben ge kregen. De president zei verder dat hij ook geen verlof zal ne men om een onderzoek naar de zaak te vergemakkelijken. De Israëlische politiek had daar eerder over gespeculeerd, om dat Weizmans functioneren door de affaire ernstig wordt be moeilijkt. RTR/DPA/AFP van onze redactie economie LONDEN - Het Amerikaanse mediaconcern Time Warner neemt de Britse muziekgroep EMI over. Daardoor ontstaat de grootste muziekuitgever ter we reld met een jaaromzet van meer dan 8,3 miljard dollar (achttien miljard gulden). De overname bevindt zich in een afrondende fase. De muziekdi- visie van EM3 krijgt via een joint venture een plek in Warner Mu sic Group. Samen passeren ze de huidige nummer een in de mu ziekwereld, Seagram Universal Music. Tot dusver namen War ner Music en EMI respectieve lijk de vierde en vijfde plek in. Time Warner kondigde twee weken geleden een mammoet fusie aan met het Amerikaanse America Online (AOL), de grootste Internetprovidér ter wereld. Dat zorgde voor een re volutie in de mediawereld. Voor het eerst sloten oude en nieuwe media elkaar in de armen. Het plan voor de overname van EMI komt uit de koker van de nieuwe voorzitter van de War ner Music Group, Roger Ames. Hij zou Ken Berry, die de mu- ziekdivisie van EMI leidt, al in augustus over de transactie van onze redactie economie SEOUL - Zuid-Koreaanse en buitenlandse banken hebben in het weekeinde een akkoord be reikt over schuldsanering van het Zuid-Koreaanse conglome raat Daewoo. Daewoo kwam vorig jaar in grote financiële moeilijkheden door een schul denlast van 79 miljard dollar (170 miljard gulden). De Zuid-Koreaanse banken ne men zo'n veertig procent van de schulden bij buitenlandse ban ken over. Het gaat om financiële verplichtingen die de handels- en bouwdivisie, Daewoo Motor, Daewoo Electronics en Daewoo Heavy Industries in het verle den zijn aangegaan. Daarmee is een bedrag gemoeid van 4,9 mil jard dollar 10,7 miljard). De buitenlandse banken, waar onder Chase Manhattan en het Britse HSBC, schrijven zestig hebben gepolst, ruim voor de fu sieonderhandelingen tussen Ti me Warmer en AOL. Volgens het door Ames en Berry uitgewerkte plan betaalt War ner aandeelhouders van EMI één miljard dollar, of ongeveer 1,65 dollar per aandeel, in ruil voor een belang van vijftig pro cent in de nieuwe onderneming; Warner zou zes zetels in de raad van bestuur krijgen en EMI vijf. De fusie zou in ongeveer een jaar tijd moeten zijn afgerond, zei een woordvoerder. Een samengaan met Time War ner geeft EMI toegang tot het Internet. Muziekuitgevers zijn daar naarstig naar op zoek, vooral ook omdat zij steeds meer te maken krijgen met goedkopere muziekdistributie via de elektronische snelweg. Bovendien wordt veel muziek illegaal op Internet verspreid. Daardoor mist de muziekbran- che miljarden aan inkomsten. De overname van EMI door Ti me Warner kan nog worden ge dwarsboomd. Er zijn meer kapers op de kust. Ook Bertels mann heeft plannen om uit te groeien tot de grootste muziek uitgever ter wereld. EMI zou ook op het verlanglijstje van de Duitsers staan. RTR/DPA/AP procent van de schulden als ver lies af. Door het akkoord kun nen de desbetreffende divisies verkocht worden. Voor Daewoo Motor zijn onder meer Ford, Ge neral Motors en Hyundai in de race. Begin februari wordt het saneringsplan aan alle twee honderd buitenlandse schuldei sers voorgelegd. Daewoo was ooit na Samsung het grootste conglomeraat van Zuid-Korea met op zijn hoogte punt een aandeel van vijf pro cent in het bruto binnenlands product van het land. Het con cern, van oorsprong actief in de textielbranche, stortte zich al lengs op steeds meer activitei ten zoals scheepsbouw en de fa bricage van auto's. De expansie van het Koreaanse concern was enorm, maar geld wist Daewoo amper te verdienen. Dat leidde tot de ondergang van het be drijf. DPA/AFP van onze redactie buitenland MADRID - Meer dan een miljoen Spanjaarden hebben gisteren in Madrid op emotionele wijze gedemonstreerd tegen de terreur van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Premier Aznar liep schouder aan schouder met de voormalige regeringsleiders Gonzalez en Suarez aan de kop van de betoging. De manifestatie was een reactie op de bomaanslag door de ETA afgelopen vrijdag in de Spaanse hoofdstad. Daarbij kwam een hoge mil itair om het leven en raakten vier mensen gewond. 'Voor vrede en vrijheid. Terroris me nee', stond te lezen op de spandoeken die de demon stranten meervoerden. Sommige betogers zwaaien met witgeschilderde handen in de lucht, een symbool dat Madrileense studenten in 1996 bedachten om protest tegen het afscheidingsgeweld te tonen. Niet alleen uit Madrid, ook uit andere delen van het land waren mensen naar de hoofdstad gekomen om hun afschuw te uiten over het oplaaien van de ETA-aansla- gen. De Baskische acteur Imanol Arias zei in een toe spraak aan het slot van de demonstratie dat de terroris ten gedwongen moeten worden 'de hoop op te geven dat ze iets bereiken met het vermoorden van onschuldige mensen'. Alle grote politieke partijen waren bij de de monstratie vertegenwoordigd, met uitzondering van de Baskische Nationalistische Partij, die de laatste maan den hevig is bekritiseerd omdat ze banden onderhoudt met Herri Batasuna, de politieke tak van de ETA. Bestand De moord van vrijdag volgde op een bestand van veer tien maanden. De ETA beëindigde dit omdat zij vindt dat de regering en het autonome bestuur van Basken land zich te weinig hebben ingespannen om tot eenpoli- tieke oplossing van het Baskische conflict te komen. De demonstratie van gistermiddag naar de Puerta del Sol, in het centrum van Madrid was ruim twee kilome ter lang. De manifestatie leek op de massa-demonstra ties die twee jaar geleden werden gehouden na de gijze ling van en de moord op het raadslid Blanco uit Ermua. Vrijdagavond waren ook elders in het land al bijeen komsten gehoudenIn sommige Baskische steden dreig den gevechten te ontstaan tussen anti-ETA betogers en aanhangers van de radicalen die in hun betogingen de overplaatsing eisten van de ETA-gevangenen naar Bas kenland. Dankzij ingrijpen door de politie kon escalatie worden voorkomen. Op verschillende plaatsen gooiden aanhangers van de ETA molotovcocktails naar over heidsgebouwen. Sinds de ETA begin december het bestand opzegde, heeft de Baskische politie honderden agenten ingezet om mensen die op de dodenlijst van de ETA staan te be schermen. Dat zijn onder anderen gemeenteraadsleden van de Partido Popular van premier Aznar. De partij heeft tevens 25 miljoen gulden uitgetrokken voor het in huren van bewakers. GPD/AP/RTR door Hester van Nunen TOKIO - De zeven grootste in dustrielanden (G7) zijn be zorgd over de hoge koers van de Japanse yen. Dat verklaar de de organisatie zaterdag na afloop van een eendaagse bij eenkomst in Tokio. Het was de uitspraak waarop Japan had gehoopt, maar veel schoot de regering er niet mee op. De koersontwikkeling van de Japanse valuta was het be langrijkste onderwerp op de agenda van de ministers van Financiën en de presidenten van de centrale banken uit de Verenigde Staten, Canada, Ja pan, Duitsland, Groot-Brit- tannië,. Frankrijk en Italië. In hun slotverklaring deelden zij de bezorgdheid van het gast land over de invloed die een waardestijging van de yen kan hebben op de Japanse en we reldwijde economie. De Japanse minister van Fi nanciën, Miyazawa, had zich voor de bijeenkomst al ingezet voor een dergelijke conclusie. De 80-jarige Miyazawa vreest dat een te snelle koersstijging het prille herstel van de econo mie zal ondermijnen. Een ster ke yen maakt Japanse produc ten in het buitenland duurder. Ze kunnen dan slechter con curreren met de buitenlandse goederen. Hoewel de industrielanden in hun gezamenlijke tekst belo ven 'de ontwikkelingen op de valutamarkten te blijven vol gen en indien nodig te zullen samenwerken', hebben ze geen concrete afspraken over interventies gemaakt. Toch had Tokio dat graag gezien. De centrale bank van Japan zag zich begin januari nog ge noodzaakt in te grijpen toen de yen-dollarkoers de honderd yen naderde. Verwachtingen dat de economie definitief aan de beterende hand is, dreven de koers omhoog. Optimistisch is de G7 over de wereldeconomie in het alge meen. De vooruitzichten zijn sinds de laatste bijeenkomst in september verbeterd, zowel voor de Europese landen als de opkomende markten in Azië en Latijns-Amerika. De zeven landen wijzen op het belang van een evenwichtige groei. De economieën in de VS en Ca nada krijgen daarvoor een schouderklopje. Die noemt de G7 'nog steeds sterk terwijl de werkloosheid en inflatie historisch laag zijn'. De groep waarschuwt wel dat een behoudend mone tair beleid noodzakelijk blijft. Bovendien raadt zij de VS aan de besparingen van consu menten te stimuleren. Camdessus Verschil van mening ontstond er in de wandelgangen over de opvolging van de directeur van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF). Het huidige hoofd, de Fransman Michel Camdessus, treedt volgende maand af. Tot nu toe is deze post steeds door Europeanen vervuld. De VS die het meeste stemrecht hebben binnen de organisatie, hebben toegezegd een gemeenschappelijk voor stel van de G7 af te wachten. De kandidaat moet een zwaar gewicht zijn, die in staat is de hervormingen te leiden waar het IMF voor staat. Na de kri tiek over de manier waarop de organisatie de Azië-crisis heeft aangepakt, is zij begon nen aan en heroverweging van het beleid. Duitsland heeft staatssecreta ris Koch-Weser van Financiën als potentiële opvolger naar voren geschoven. Groot-Brit- tannië en Frankrijk zouden eveneens met een eigen kandi daat willen komen. Bovendien overweegt Japan Eisuke Sak- akibara, voormalig staatsse cretaris van Financiën, voor te dragen voor de vacature. Een snelle oplossing wordt niet verwacht. De industrielanden ontmoe ten elkaar in juli opnieuw in Japan. Dan praat ook Rusland mee. Vertegenwoordigers uit Moskou woonden zaterdag de G7-vergadering alleen als toe hoorder bij. GPD De betoging had veel weg van de massademonstratie tegen de moord op het Baskische gemeenteraadslid Blanco twee jaar geleden. foto Ruben Mondelo/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5