Café-GSM voor notoire stapper PZC Ozonlaag ligt er magertjes bij door Azië 1 jT H O varia maandag 24 januari 2000 Bollebozen bedenken oplossingen voor klantonvriendelijke producten Nederland heeft eigen theecultuur verloren Tom Poes en de Grote Barribal puzzel het weer recept van onze redactie buitenland Door toedoen van enkele grote Aziatische landen loopt het herstel van de ozon laag gevaar. Met name China en India stoten nog te veel schadelijke stoffen uit. Dat zegt de Britse wetenschap- per Joe Farman, die in 1985 het gat in de ozonlaag boven de Zuidpool ontdekte. Farman zegt dat met name ont wikkelingslanden achterlopen bij hun verplichtingen om het herstel van de ozonlaag te be vorderen. Hij heeft de indruk dat naast China en India ook Indonesië en Maleisië tot de boosdoeners behoren. In 1989 werden in Montreal af spraken gemaakt die voor her stel van de ozonlaag moeten leiden. Vrijwel alle landen heb ben zich daaraan gebonden. De overeenkomst verplicht onder meer tot het terugbrengen van de uitstoot van chloorfluor koolwaterstoffen (CFK's). Voor ontwikkelingslanden geldt een soepeler regime dan voor het Westen. Volgens Farman hebben de maatregelen ertoe geleid dat het ozongat niet meer groter wordt. Dat neemt niet weg, dat het lang zal duren voor de scha de is hersteld. Het gat in de ozonlaag is 25,4 miljoen vierkante kilometer groot, te vergelijken met twee ënhalf keer de oppervlakte van Europa. RTR door Achille Prick Werkend Nederland kan zich leukere ochtenden voorstellen dan de maandag ochtend. En dan begint de dag ook nog met een klein zwart tet terend wekkerradiootje. Bah. Het uit-knopje vinden in slaap dronken toestand is soms een worsteling. Volgens een nieuwe lichting studenten Industrieel Ontwerpen moet dat veel beter. Maak wekkerradio's met een grote uit-knop waar je heel hard op kunt slaan. Of juist een lieve wekker die je een goede dag wenst en de douche alvast warm laat worden. Een pak koffie open krijgen zonder dat de helft van de in houd op het aanrecht belandt, is soms nog een hele kunst. 'Dat kan zo niet langer' oordeelde een aantal studenten Industri eel Ontwerpen van de Techni sche Universiteit Delft. Ter ge legenheid van het dertigjarig bestaan van hun faculteit orga niseerden ze in het weekeinde een Megabrainstorm. Tweehon derd studenten deden hun best om producten gebruiksvriende lijker te maken. Vertaalslag „De vormgeving en gebruikers vriendelijkheid van producten is de afgelopen decennia een beetje vergeten", aldus prof. ir. K. Robers van de TU Delft. „De techneuten ontwikkelden in een razend tempo nieuwe functies bij apparaten en de industrieel ontwerpers konden dat niet bij houden. Bovendien gaan tech nici er vaak onterecht vanuit dat de consument alles kan begrijpen. Ze maken geen ver taalslag. Wat dat betreft is de computer absoluut een van de grootste mislukkingen van deze eeuw. Het is nog steeds een on persoonlijk ding in een vierkant Studenten werken aan oplossingen voor irritante producten. kastje. En dan die Help-functie. Daar staat zelden in simpele woorden te lezen wat de gebrui ker moet doen om te krijgen wat hij wil. Nee, die computer zal nog een hele ontwikkeling moe ten doormaken wil het echt een consumentvriendelijk apparaat zijn." Waar bedrijven niet zelden ja ren nodig hebben om een pro duct gebruikersvriendelijk te maken, hadden ongeveer twee honderd studenten industrieel ontwerpen afgelopen weekein de ruim een uur. Strakke beats, snelle videobeelden en een half- verlichte aula zorgen voor een inspirerende omgeving. „De eerste groep bedenkt een alge mene vraag, bijvoorbeeld: 'Hoe kun je een product persoonlij ker maken', vertelt organisator Coen van Rooij. De 21-jarige student loopt razend enthousi ast tussen alle tafels door. „De tweede groep gaat brainstor men. De derde groep verzamelt en groepeert de steekwoorden en aan de vierde tafel wordt al- foto Rob Keeris/GPD les verwerkt in een product. Compleet met ontwerpschets." In de aanlqop naar de Mega brainstorm hadden de studen ten negenduizend consumenten gevraagd om aan te geven welke verbeteringen zij zich wensten aan sommige producten. „De resultaten hebben we hier aan eeij 'klaagmuur' gehangen", door Marie-Louise Thissen De internationale thee handel is een fascine rende wereld. Willem Nieu- wenhuyzen (68) kan erover meepraten. Hij heeft 44 jaar 'in de thee' gezeten. Hij liep de markten van Karachi, Cairo, Damascus en Tripoli plat, verdiepte zich in lokale gewoonten en dronk thee met handelaren en zakenlui. On langs kwam er een boek zijn theeavonturen uit. Nieuwenhuyzen kwam als jongste bediende m 1949 bij handelshuis VRBB, de huidi ge Van Rees Groep in Rotter dam. Hi] leerde er thee in- en verkopen en beëindigde als directeur zijn carrière in 1993. Proeven In zijn memoires, die onlangs verschenen, schetst Nieu wenhuyzen de wereldhandel in thee. Hij werd in 1956 als eerste Nederlandse thee-in koper naar Colombo op Sri Lanka gestuurd. De Rotter dammer moest er voor Van Rees een eigen in- en ver koopkantoor opzetten. In de Maasstad had hij al geleerd thee te proeven, de kwaliteit van de verschillende soorten te herkennen en te beoorde len. Op de wekelijkse thee veilingen in Colombo wer den zijn vaardigheden in het handelen aangescherpt. 'De markt van thee werd in de jaren vijftig nog gedomi neerd door de Britten. Ik heb het aanvankelijk moeilijk gehad', schrijft Nieuwen huyzen. T>e Engelsen pro beerden me met collectief raffinement tijdens die vei lingen uit te schakelen. Ze probeerden bijvoorbeeld door tegen me op te bieden, en dan plotseling gezamen lijk met bieden te stoppen, me aan te dure grote partijen thee te laten hangen.' Dominantie De dominantie van de Brit ten in de theewereld is voor goed voorbij. Op de Aziati sche theeveilingen zijn 'Dick, Tom and Harry' als in- of ver kopers van partijen allang verdwenen. In Londen werd na drie eeuwen de theevei ling definitief gesloten. Nieuwenhuyzen: „De handel is steeds meer verplaatst naar landen waar de thee ook vandaan komt. Je komt nu veel meer Indiërs, Kenianen en Srilankanen tegen." Waren er vroeger vier landen waar de thee op de plantages groeiden (India, Sri Lanka, Indonesië en China) op dit moment zijn dat er dertig. „Vooral in Afrika verbouwen veel landen thee. En met suc ces", vertelt Nieuwenhuy zen. Kenia levert nu meer thee af dan Sri Lanka. Ook Kongo, Zimbabwe, Tanza nia, Malawi, Zuid-Afrika en Uganda hebben zich als pro ducent gemeld. In de subtro pische vlakke gebieden in Argentinië en in Brazilië zijn theetuinen aangelegd, zodat de thee er machinaal kan worden geplukt. Dit in te genstelling tot de bergachti ge gebieden in India of Sri Lankawaar het plukken van thee nog altijd handwerk is. Op zeeniveau hebben Turkije en Georgië aan de Zwarte Zee uitgestrekte gebieden met theestruiken aangelegd. Ze produceren vooral voor de thuismarkt. „Elke thee van elke plantage heeft zijn eigen kenmerken. De kwaliteit is afhankelijk van het klimaat, de samenstelling van de grond en de hoogte in de ber gen", aldus Nieuwenhuyzen. Eisen Tegelijkertijd stelt elk thee drinkend land zijn eigen ei sen. „In Engeland en in de landen van het Gemenebest, zoals Sri Lanka, India, Au stralië, Canada en Nieuw- Zeeland willen ze dezelfde dikke, krachtige thee, die ze met suiker en melk drinken. In landen als Egypte zijn ze gewend fijne blaadjes in de glaasjes te doen, waar ze ko kend water op schenken. In Saudi- Arabië en in Libië willen ze een mooi zwart grof blad in hun glas." Hoe staat het eigenlij k met de theecultuur in Nederland? Die bestaat volgens Nieu wenhuyzen sinds de oorlog niet meer. Een theepakker als Albert Heijn of Douwe Eg berts (Pickwick) koopt thee uit vele verschillende landen die vervolgens gemengd sa men een standaardkwaliteit leveren. Vooral van de thee builtjes is het moeilijk het land van herkomst aan te ge ven. GPD 'En overal dronken ze thee; me moires van een theehandelaar' door Willem Nieuwenhuyzen Uitgegeven bij Veen in Amster dam. Prijs: 34,90. Daar aangekomen knipte hij de lamp aan en zette zich tot luisteren. „Ik wil weten wat jij van die reus weet", sprak hij. „Vertel me alles; misschien kom ik dan wat verder." Dat deed Tom Poes. Hij begon bij de grote Barribal in zijn druip steengrot en hij eindigde bij de voetsporen van het Waggelvoertuig. „Ik heb zo"n idee, dat Sickbock erachter zit", besloot hij. „Die reus zit nog rustig in de bergen, denk ik; maar de professor wil iedereen laten geloven, dat hij hier rondloopt en radiotoespraken houdt." „Dat zou kunnen", mompelde Bulle Bas nadenkend. „Je verhaal is nog niet zo gek; ik begin er iets voor te voelen. Het gepraat van die Barribal vertrouwde ik al niet. Een einde maken aan alle onrecht lijkt op oplichting, dat dacht ik direct." HORIZONTAAL: 1Kampeerauto; 3. waterstand, insect, muzieknoot; 4. zeer vermoeid; 5. doortochtgeld, woonschip; 6. ochtendkleding; 7. pijn, gewicht; 8. snaak; 9. muzieknoot, bijbelse vrouw, bolgewas; 11 grot. VERTICAAL: 1. Vrouwelijk zoogdier, insect; 2. Engels telwoord; 3. klaar, zonderof met weinig kleur, voorzetsel; 4. lidwoord, persoonlijk vnw.; 5. rijstbrandewijn, wisselborgtocht; 6. rondhout, achter; 7. spil, houten blaasinstrument, plus; 8. snelle loop; 9. zacht, vogel. Zeeland: Korte dip wijst Coen. „Verpakkingen van jus d'orange, kapotte paraplu's en onbegrijpelijke gebruiks aanwijzingen blijken tot de grootste ergernis te lijden. Pro ducten moeten ook weer niet te simpel zijn. Philips heeft het ge probeerd met de Easyline. Ap paraten met een paar knoppen en meer niet. Dat slaat ook niet aan. De consument wil wel wat hebben voor zijn geld." Hak Naast veel geklaag werden ook heel originele ideeën ingezon den. Zoals een gestileerd elek triciteitsplan op de openbare weg waar iedereen de laptop of de GSM kan opladen als de bat terijen leeg zijnIn de aula blijkt het lege-batterij-probleem in middels opgelost. Een van de tientallen eindresultaten van de brainstorm is een sportschoen die in de zool ruimte heeft om de GSM op te laden. Elke keer als de hak wordt ingedrukt, komt er energie vrij. De GSM bleek so wieso een geliefd onderwerp. Wat te denken van de café- GSM. Naast de cijfertoetsen heeft de café-GSM een grote ro de knop met daarop 'taxi'. „De stapper hoeft alleen maar die knop in te drukken. Via het in gebouwde global positioning system (GPS) weet de taxi chauffeur waar hij de klant moet oppikken", vertelt Coen. „Dit zijn natuurlijk allemaal snel bedachte ideeën, waarvan in de werkelijkheid de haal baarheid nog maar zou moeten blijken", vertelt professor Ro bers. „Maar het industrieel ont werpen zal steeds belangrijker worden voor de grote onderne mingen. Want de mogelijkheden van apparaten zijn voorlopig wel voldoende, nu moeten ze nog zorgen dat de consument die mogelijkheden ook kan en wil gebruiken." GPD i> Toonder Studio's Door: Jordi Bloem De werkweek gaat winters van start, maar het gaat om een korte tempera- tuursdip. Vanaf woensdag wordt het alweer minder koud. Voor schaatspret op natuurijs heb je gedurende lange tijd een hogedruk- gebied boven Scandinavië nodig. We hebben dit deze winter nog niet gezien en de komende dagen komt het er ook niet van. Van daag en morgen is de luchtdruk in onze omgeving juist hoog. Sto ringen die neerslag van betekenis moeten brengen blijven daar door uit de buurt. Vanochtend ligt de temperatuur lang onder het vriespunt, dus het vriest. Vanmiddag dooit het korte tijd een beetje, maar warmer dan 2 graden wordt het niet. De kou is goed uit te houden, doordat het nauwelijks waait. Verder doet de zon goede zaken, maar geleidelijk drijven er ook enkele wolkenvelden over de regio. Vanavond koelt het snel weer af en uiteindelijk vriest het vannachten morgenochtend enkele graden. Daar waar weinig wolken hangen, kan het matig vriezen (minimaal -5 -7 graden). Morgen zoekt de wind lang zaam het westen of zuidwes ten op. Voor het wolkenbeeld heeft dit geen gevolgen want nog steeds schijnt de zon ge regeld en blijft het droog. De temperatuur krijgt wel een positieve impuls met 's mid dags 4 of 5 graden langs de kust en 2 landinwaarts. Ook de daaropvolgende nacht verloopt minder koud. Woensdag wint het thermo meterkwik nog een paar gra den en dit zet de dagen daar na door. Daarmee verdwijnt de vorst. Dit alles gaat zonder spectaculaire weersver- schijnselen gepaard, want tot vrijdag houden we het waar schijnlijk droog. Vooruitzichten sdag woensdag weer max. min. wind 3° -4° W 3 5° -1° W 4 6° 1° ZW 4 6° 0° Z 5 Zon O Maan maandag onder 17.18 dinsdag op 8.33 maandag onder 10.27 dinsdag op 22.46 Nautisch bericht De wind heeft geen vaste richting en is zwak, 2 Beaufort. Het zicht is goed. De kustwatertemperatuur bedraagt 6 graden. Waterstanden 24 JANUARI Hoog water Laag water uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 03.59 246 16.19 262 10.29 229 22.39 186 Temeuzen 04.18 270 16.38 286 11.00 239 23.10 197 Bath 05.23 317 17.43 339 12.06 266 Roompot Buiten 03.38 180 16.00 198 10.06 162 22.19 124 Zierikzee 05.50 164 18.15 181 12.00 162 Stellendam Buiten 04.06 17016.25 198 10.06 103 Wemeldinge 05.45 191 18.10 206 11.55 176 Krammersl. West 06.16 18318.38 201 11.50 168 Hansweert 04.55 277 17.17 296 11.26 257 23.36 214 Hij verviel tot gepeins, doch daar werd een einde aan gemaakt door het binnentreden van inspecteur Klopstock, een nieuwe kracht, die in een goed blaadje bij de heer Dickerdack stond. „Goedenavond", zei hij. „De burgemeester dacht, dat u mij de reu- zenzaak wel wilde overdragen. Ik sta er frisser tegenover, zegt hij." „Huh?!" riep de commissaris uit. „Haha! Die is goed! Stop maar, Klopstock. Er is helemaal geen reus. Die voetsporen zijn namaak..." Hij zweeg verbluft toen zijn ondergeschikte in een onaangenaam gelach uitbarstte. „Is er geen reus?" riep de inspecteur uit. „Hèhèhè! Dan loopt u ach ter! Er is op het ogenblik een clandestiene televisie-uitzending aan de gang - en daarop is hij levensgroot te zien!" 25 JANUARI Vlissirigen Temeuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Krammers!. West Hansweert Hoog uur cm 04.46 239 05.05 263 06.07 310 04.25 173 06.30 162 04.51 163 06.30 188 06.56 178 05.41 273 water uur cm 17.05 249 17.27 272 18.26 324 16.47 185 18.55 173 17.11 186 18.50 198 19.16 193 18.06 284 Laag water uur cm uur 11.16 223 23.19 11.41 233 23.52 00.16 224 12.50 10.49 162 23.10 00.10 12312.40 01.16 06410.50 00.05 138 12.35 00.06 128 12.36 12.08 251 cm 177 187 261 119 163 105 177 170 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O zonnig lichte sneeuw matige sneeuw mist Koufront Warmtefront facntbewrtt zware sneeuw lichte regen onweer hagel Samengesteld front J!» zwaar Bewolkt zware regen 1030 Isobaar Europa: Nog winters Hans Belterman Gebakken rijst met groenten Op Malakka waardeert men al van oudshergerechten waarin geen vlees, vis of gevogelte worden verwerkt. Enkele decennia geleden waren die producten vaak te hoog geprijsd om in de dagelijkse maaltijden te verwer ken. Een kok of kokkin die de kunst verstond om smakelijke gerechten te be reiden zonder die dure producten, stond er al gauw in hoog aanzien. Het streven was erop gericht dat je het ontbreken van vlees, vis of gevogelte in het gerecht niet of nauwelijks kon opmerken. Het gerecht van vandaag is er een voorbeeld van. Het is trouwens ook een gerecht waarvan kan worden opgemerkt dat de invloed van de Chinese keuken er niet zonder meer aan is voorbijgegaan. Voor 4 personen: 250 - 300 gram koude droog gekookte rijst; 200 gram champignons of an dere verse paddestoelen; 1 rode en 1 groene paprika; 4 bleekselderijsten- gels; 2 stevige (rode) uien; 4 eetl. arachide- of zonnebloemolie; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 2 eetl. ragfijn gehakte of gesnipperde verse gem berwortel; 1 grote rode Spaanse peper, vruchtvlees in uiterst smalle reep jes (draadjes); zout; 2 eetl. zoete sojasaus (ketjap manis); 2 eieren, losge roerd; 1 eetl. verse korianderblaadjes; voor de garnering, 4 'bloemen' van kleine tomaten. Maak paddestoelen, paprika's en bleekselderij schoon. Snijd alles in piep kleine blokjes of in smalle reepjes. Snijd de uien in smalle partjes. Verhit een grote wok en laat de olie er even door 'walsen'. Fruit de uien, on der regelmatig omscheppen, zo lang tot ze glazig zien. Schep knoflook, gemberwortel en Spaanse peper er door en voeg na 3 minuten paddestoe len, paprika's en bleekselderij toe. Laat alles, onder voortdurend roeren en omscheppen, 3 minuten bakken. Strooi wat zout over de groenten en voeg de sojasaus toe. Schep alles enke le malen om. Voeg daarna de rijst bij kleine gedeelten toe. Laat alles, onder voortdurend roeren en omscheppen, dan nog zo lang bakken tot het ge recht door en doorwarm is geworden. Schenk de losgeroerde eieren over het gerecht uit. Ga door met het om scheppen tot de eieren zijn gestold maar er nog wel 'nat' en glimmend uit zien. Presentatie: verdeel het gerecht over vier voorverwarmde borden. Be strooi de gerechten met verse koriander en schik er eventueel tomaten- bloemen bij. Tip: geef er atjar uit een potje bij. U kunt de atjar vermengen met ongeveer dezelfde hoeveelheid grof geraspte komkommer (met schil) en/of rettich. De winter houdt nog even aan in een groot deel van Europa, maar het ziet er op dit moment naar uit dat er een licht verval komt. Zeker wat de temperatuur betreft want die gaat eind van de week flink om hoog vergeleken bij de huidige temperaturen. In het noorden van Scandinavië, in Kautokeino bijvoorbeeld, wordt het vandaag niet warmer dan -21 graden. In het midden van Scandinavië vriest het on geveer 11 graden. Alleen langs de Noorse westkust stijgt de tempe ratuur tot boven het vriespunt, het wordt er 2 3 graden maximaal. Wel vallen er lokaal sneeuwbuien. In Rusland zijn de sneeuwbuien heviger bij middagtemperaturen variërend van -18 tot -9 graden. Ook Polen kan op verse sneeuw rekenen al stijgt het kwik hier tot -4 gra den. Duitsland heeft vooral in het noordoosten kans op een sneeuw bui. De temperatuur loopt hier uiteen van 1 graad in het noorden tot - 2 graden in Zuid-Duitsland. Ook in Tsjechië, Slowakije, Joegoslavië en Roemenië valt sneeuw. Vooral in Roemenië valt een flink pak ver se sneeuw. Het gevaar voor lawines is dus nog niet geweken. Anders is het op de Britse eilanden en in Frankrijk waar het voornamelijk droog blijft en waar de temperatuur oploopt tot 6 graden. Italië en Griekenland hebben te maken met buien en lokaal onweer. In Spanje en Portugal schijnt de zon en wordt het 17 graden in het zuiden. Tholer Middelburc iTerneuzen Antwerper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4