Foxtrot brengt Zonnemaire bijeen PZC Een landschap in drie delen De rubriek 'Zoeken' op www.pzc.nl wijst je de weg Aanvullende informatie voor een werkstuk? '^PZC zeeland s10 Nieuwe gemeentegids Schouwen-Duiveland Dorpshuis verhoogt leefbaarheid met meer activiteiten Museum gaat Goes tonnen meer kosten it LsL: Kimmssr? O de internet editie maandag 24 januari 2000 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Niets gaat van zelf, constateert burgemeester J. J. P. M. Asselbergs in de ge meentegids '2000. Eind januari wordt de gids huis-aan-huis op Schouwen-Duiveland ver spreid. Asselbergs stelt in het voorwoord dat er grote inspan ningen nodig zijn om voorzie ningen te behouden en ontwik kelingen in gang te zetten. Volgens de burgemeester biedt de gemeentelijke herindeling van 1997, waaruit de gemeente Schouwen-Duiveland is voort gekomen, wellicht het beste bewijs dat niets vanzelf gaat. „Deze herindeling heeft een zware wissel getrokken op zo wel bestuurders, ambtenaren als op de burgers, want ook zij zijn geconfronteerd met ingrij pende veranderingen. Nog al tijd is grote inzet vereist voor het stroomlijnen van de nog jonge ambtelijke organisatie, de bestuurlijke processen en het op orde brengen van de fi nanciën", aldus Asselbergs. De gemeentegids biedt uitge breide informatie over de samenstelling van de gemeen teraad, het college van burge meester en wethouders en over de ambtelijke organisatie. Ver der worden er inlichtingen in verstrekt over het aanvragen van reisdocumenten, rijbewijs, het melden van verhuizing of vestiging in de gemeente en over het doen van aangifte bij geboorte en overlijden. De ge meentegids 2000 bevat verder een overzicht van verenigin gen, instellingen en maat schappelijke organisaties. De omslag van de gids wordt gesierd met een kleurrijk mari tiem tafereel: de Nieuwe Ha ven in Zierikzee met op de voorgrond een forse meeuw en de kenmerkende dukdalven langs de kade. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Een kleine kern vaart er wel bij als er tal van activiteiten worden georga niseerd. Die boodschap heeft dorpshuisbeheerster Brigitte Scheffers in Zonnemaire goed opgepikt. In samenspraak met de dorpsraad besloot zij enkele initiatieven te ontwikkelen die de leefbaarheid in een dorp als Zonnemaire ten goede komen. Eén van die activiteiten is een serie stijldansavonden in het dorpshuis, waarvan zaterdag de eerste werd gehouden. Circa zestig mensen beleefden daar plezier aan foxtrot, quick step, Engelse wals, Weense wals. chachacha en - enkele ge vorderden - de tango. De be langstelling voor stijldansen is groeiend op Schouwen-Duive land. Dat ervaart ook dans schoolhouder Gerard Bras uit Middelburg, die in deze regio di verse cursussen geeft. De mees te deelnemers willen meer dan één middag of avond les in de week. Bovendien vinden zij het van belang dat ze het geleerde ook in praktijk kunnen brengen, het liefst in een sfeervolle ambi ance. „De mensen gaan niet naar een café en ook niet naar de disco. Vooral voor hen heb ik besloten deze stijldansavonden te orga niseren", zegt Scheffers. Zij Drankrijder MIDDELBURG - Een 58-jarige automobilist uit de gemeente Veere is zondagavond in Mid delburg aangehouden wegens het rijden onder invloed. De man kreeg een rijverbod van een uur en een boete van 390 gulden. zocht contact met Gerard Bras die er graag als DJ zijn mede werking aan verleende. Volgens Scheffers past live-muziek niet precies bij de genres waar de danslustigen behoefte aan heb ben. Bras echter heeft daar van uit zijn ervaring als dansleraar goed kijk op en hij kwam zater dagavond dan ook met een doordachte platenkeuze naar Zonnemaire. Iemand die veel plezier beleeft aan het stijldansen is G. van der Wielen uit Zierikzee. „Leuk dat zo'n avond nou ook op Schou wen-Duiveland wordt georga niseerd. Tot nu toe gingen we er meestal voor naar Oost-Sou burg", zegt Van der Wielen. Sa men met zijn vrouw volgt hij sinds oktober dansles en de vonk is direct overgesprongen. Nadat hij zich jaren achtereen hoofdzakelijk met sport heeft beziggehouden, is stijldansen voor hem een nieuwe vorm van vrijetijdsbesteding geworden. Andere activiteiten Naast deze dansavonden wil Scheffers ook andere activitei ten in het dorpshuis opzetten. Eind vorig jaar werd al een spe ciale jazzavond gehouden met medewerking van de Inter Scal- dis Jazzband. Op initiatief van de dorpsraad was er in het na jaar een drukbezochte film avond. Verder zijn er plannen voor een poppenkast of toneel voorstelling voor de kinderen en een disco-avond voor de jeugd. Voor de komende maanden staan er nog enkele stijldans avonden op het programma, op de zaterdagen 26 februari, 25 maart en 22 april. Afhankelijk van de belangstelling voor deze serie besluit Scheffers of ze dit initiatief volgend seizoen voort zet. Quick-quick-slow op de dansvloer in het dorpshuis in Zonnemaire. door Rolf Bosboom GOES - Het professionaliseren van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes gaat de gemeente meer geld kosten dan verwacht. Aanvankelijk werd ervan uitgegaan dat Goes drieënhalve ton per jaar aan de gemeenschappelijke regeling kwijt zou zijn. Nieuwe bereke ningen komen uit op een jaar lijkse bijdrage van 475.000. Het museumbestuur moet eind maart de knoop doorhakken over de toekomst van de ge meenschappelijke regeling, waar naast het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland het Fruitteeltmuseum in Kapelle en het Schaal- en Schelpdieren museum in Yerseke bijhoren. Aanleiding is het rapport dat het onderzoeksbureau Lestra- den dat concludeert dat de drie musea onvoldoende zijn toege rust om in de nabije toekomst foto Marijke Folkertsma zowel bedrijfsmatig als inhou delijk naar behoren te kunnen functioneren. Professionaliseren lijkt onver mijdelijk, maar dat betekent dat de gemeenten er ook meer geld in moeten steken. Of de Goese gemeenteraad de bijna vijf ton ook op tafel wil leggen, is nog de vraag. Dat zal duidelijk worden bij de behan deling van de begroting voor volgend jaar. In Plus Min wordt antwoord gegeven op de vraag wat er de ko mende jaren met het landschap rondom de tentoonstellings ruimte gebeurt. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow RENESSE - 'Een landschap in drie delen' is de titel van de ex positie van Birthe Leemeijer uit Middelburg in de tentoon stellingsruimte Plus Min aan de Rampweg in Renesse. Het be treft een opmerkelijke installatie, waarbij de verbeelding van de toeschouwer/luisteraar in werking wordt gezet. In de expositieruimte van Plus Min staat een bankje voor het raam. Het venster biedt uitzicht over de akkerlanden. Aan de voet van het bankje staan zeven walkmans. Iedere walkman heeft een eigen jaartal, voor de komende zeven jaren. De be zoeker hoort via elke walkman welk programma er voor een bepaald jaar te veiwachten valt. Wat wordt er gezaaid, wat zal er groeien, wat wordt er geoogst? Welke beelden zullen door het grote raam van de Plus van de tentoonstellingsruim te binnenstromen? Toen kunstenares Birthe Leemeijer door het bestuur van de Stichting Plus Min werd uitgenodigd een werk te maken voor deze specifieke ruimte, wilde ze meteen iets doen met de verre horizon en de akkerlanden die in deze omgeving zo opvallend aanwezig zijn. Uitzicht Leemeijer maakte al eerder werken met uitzicht als onder werp. Zo ontwierp zij in Vrouwenpolder een schommel waar mee boven de zee kan worden geschommeld, ze selecteerde bankjes met wandelaars en maakte speciale gluurplekken in Middelburg tijdens de manifestatie 'De verborgen stad'. Ook in ruimere zin zocht Birthe Leemeijer de confrontatie met de directe omgeving op. Zo maakte zij wandelingen voor de VW in Hoorn en organiseerde zij ballonvaarten tijdens de architectuurmanifestatie AIR-zuidwaarts/southbound in Rotterdam. Op dit moment biedt de omgeving van Plus Min de troosteloze aanblik van de januarimaand met omgeploegde akkers en grote plassen water. De bezoekers die op het bankje plaatsne men en met een walkman op de verte in turen, horen de drie beheerders van het landschap vertellen wat ze daar de ko mende zeven jaren gaan doen. De toeschouwer/luisteraar die zijn eigen verbeelding laat werken, kan in de toekomst zijn fantasieën toetsen aan de werkelijkheid, Voorpagina Zeeland Binnenland Zoeken Buitenland Economie Cultuur Weer Woonkeuze Vacaturebank Forum Dossiers Verkeer Specials Wegener dagbladen online i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 30