Steun betonrotherstel pzc nog onzeker na een an uit Losse n< swingen uur de f PZC Subliem Studenten Orkest wijkt af van geëffend pad Mozart en Bach hadden betere mix verdiend Veel aandacht voor communicatie in bulletin gemeentehuis VROM stelt beslissing voor onbepaalde tijd uit zeeland maandag 24 januari 2000 kunst cultuur Vloeren die zijn aangetast door betonrot, brokkelen af en vertonen veel scheuren. foto Janne Wolterbeek door Ali Pankow ZIERIKZEE - Huiseigenaren wier vloer door betonrot is aan getast, verkeren nog steeds in onzekerheid over een mogelijke financiële vergoeding voor her stel van hun afbrokkelende vloeren. Het ministerie van VROM (volkshuisvesting) zou daarover eind oktober vorig jaar al uitsluitsel geven, maar die termijn is voor onbepaalde tijd verschoven. Dat heeft de ge meente Schouwen-Duiveland de betrokkenen zaterdag in een brief laten weten. Half vorig jaar deed de gemeen te op verzoek van VROM een op roep aan alle huiseigenaren om te melden of er in hun woning een zogeheten Manta- of Kwaaitaalvloer aanwezig was. Door toevoeging van een sub stantie die de vloeren sneller deed verharden, is de stalen be wapening van de vloeren aange tast en vervolgens geoxydeerd. De gemeente ontving veel reac ties met tal van vragen over het constateren van betonrot en het mogelijk herstel daarvan. Alle reacties zijn gebundeld en door gestuurd naar de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten voor de verdere coördinatie met het ministerie. Het onderzoek naar de beton- rotschade moet deel uitmaken van de nieuwe rijkssubsidiere geling Investeringsbudget Ste delijke Vernieuwing (ISV). VROM wil geen apart subsidie potje voor betonrotschade in het leven roepen, maar wel het budget ISV extra verhogen voor het herstel van de aangetaste vloeren. Daar is nu echter nog geen enkele zekerheid over. Me dio oktober vorig jaar zou het ministerie een brochure uit brengen met alle antwoorden op vragen over de betreffende vloe ren en eventuele schade. VROM heeft echter laten weten meer tijd nodig te hebben om tot een eindoordeel te komen en is in middels met een nader onder zoek begonnen. De resultaten van dat nieuwe onderzoek moe ten ook in de toegezegde bro chure worden meegenomen. Poortambacht Voor de betrokken huiseigena ren blijft het voorlopig dus on zeker of ze ooit nog kunnen re kenen op een tegemoetkoming in de kosten voor het herstel van hun aangetaste vloeren. De meeste gevallen van betonrot doen zich voor in de Zierikzeese wijk Poortambacht. Aantasting van de stalen vloerbewapening treft men veelal aan bij huizen die tussen 1965 en 1983 zijn ge bouwd. Dat is ook de reden dat de betonrot in de kleine kernen blijkt mee te vallen. Daar is minder nieuwbouw met zogehe ten prefab vloeren uitgevoerd. Volgens de inventarisatie van de gemeente gaat het op Schou wen-Duiveland om ruim drie honderd vloeren die vervangen moeten worden. De kosten die zijn gemoeid met reparatie van de afbrokkelende en scheurende vloeren kunnen per huis tot vijftigduizend gul den oplopen. Huisbezitters die de kosten wilden verhalen, vin gen tot nu toe bot. De fima's Kwaaitaal en Manta gingen failliet. Ook de gemeenten wa ren niet aansprakelijk oordeel de de rechter in een proefproces dat bewoners van Nieuwegein in 1997 aanspanden. Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland adviseert bewoners die dringende vragen hebben over herstel van hun aangetaste vloeren informatie te vragen bij de Stichting Be- tonschadevloeren Nederland, Postbus 7055, 3430 JB Nieuwe gein, tel. 030-6014831. Ongeveer de helft van de deel nemers heeft zich aangemeld voor de workshop popmuziek van Schipper. Het is muzikaal gezien een wonderlijke bezet ting: drie slagwerkers, een bas sist, maar liefst negen blazers, vijf keyboardspelers en vier vio listen. Schipper, die zelf de elek trische gitaar ter hand neemt, weet het wonderwel tot één ge heel te smeden. Stoppen De grote groep, die maar net in het lokaaltje past, studeert twee nummers in: Peter Gunn en Gimme some lovin', allebei be kend van de Blues Brothers- film. In hoog tempo gaat Schip per erdoorheen. Vooral het las tige slot krijgt aandacht. Ieder een moet precies gelijk stoppen, anders klinkt het niet. „Er is er maar één die het einde aangeeft en dat is hij", zegt Schipper en wijst naar de drummer. „Pop muziek is muziek die je strak moet spelen." „Het is heel leuk om mensen te leren samenspelen", zegt hij tij dens een korte pauze. „Je weet nooit wat voor niveau je voor je krijgt. Het tempo van de minst gevorderde bepaalt het tempo van de groep en iedereen accep teert dat. Uiteindelijk komt het altijd toch op zijn pootjes te recht." MIDDELBURG, Concertzaal Nederlands Studenten Orkest onder leiding van Roland Kieft met werken van Berkenbosch, Rachmaninov en Straivinsky. Solist Bart Verheijden. door Douwe Eisenga Het Nederlands Studenten Orkest speelde zaterdag voor een uitverkochte Concert zaal een afgewogen program ma, waarin de uitstekende kwaliteit van dit amateur-or kest gaandeweg de avond steeds meer voor het voetlicht kwam. Dit gezelschap heeft een jaren- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er is de gemeente Schouwen-Duiveland veel aan gelegen de bewoners en alle ove rige geïnteresseerden goed op de hoogte te houden van de vorde ringen met de voorbereiding en de daadwerkelijke bouw van het nieuwe gemeentehuis in Zierikzee. Dat blijkt uit een zo geheten concreet communica tietraject dat stafmedewerker G. van Breugel van de gemeente heeft opgesteld. Eén van de onderdelen van dat traject is het opzetten en regel matig verspreiden van een bouwbulletin over de stand van zaken met de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Van nog groter belang vindt de gemeente het snel beschikbaar komen van een tekening - de stafmedewer ker noemt het een artist-impres sion - waarop duidelijk wordt hoe het ontwerp voor het nieu we gemeentehuis zich verhoudt ten opzichte van de omgeving, Een lokaal verderop studeert Marjon van Iwaarden (ex-2Un- limited) met twaalf jonge zan geressen Relight my fire in, de bekende discohit van Dan Hart man uit 1980. Het nummer blij kt i nge wikkelder in elkaar te zitten dan op het eerste gehoor lijkt. „Er zit heel veel in, hè", zegt Van Iwaarden tot haar 'klas'. „Vooral die bridge is best lange traditie van interessante concerten. Vast onderdeel daarin is een compositieop dracht voor een jonge Neder landse componist. Dit jaar werd die verstrekt aan Caroli ne Berkenbosch, die sinds drie jaar vrijwel uitsluitend muziek voor symfonieorkesten schrijft. Kleinere ensembles liggen haar blijkbaar niet. Ber kenbosch denkt groot. Haar orkeststukken heten dan ook allemaal Monument, gevolgd door een nummer. Monumen taal is het goede woord voor het voor deze gelegenheid geschre ven Monument 11. Een ope ningsmelodie die heel erg in de gezien vanuit het perspectief van de voetganger. In de berichtgeving aan de be volking wil de gemeente ook aandacht besteden aan de keuze en de uitvoering van een kunst werk dat in of bij het nieuwe ge meentehuis gerealiseerd zal worden. Het is de bedoeling dat de creatie in de plaats komt van een gewone bouwkundige con structie. Dat kan zijn de vloer, een raam, kolommen, maar ook een stuk buitenterrein. Het ob ject of de constructie dient een relatie te hebben met het pu blieke karakter van het gebouw. De gemeente stelt 150.000 gul den voor het kunstwerk be schikbaar, inclusief alle voorbe- wel lastig." Enkele leerlingen met krachtige stemmen leggen de basis voor de uitvoering en geleidelijk vult Van Iwaarden het nummer compleet in, met hoge en lagere stemmen. Soms a capella, soms met de muziek band, wordt aan elk detail ge schaafd. „Dat need in het refrein is ook altijd zo'n rotstuk je", zegt ze en zingt het even verte aan de Negende van Beet hoven refereert, grote ak- koordblokken, zwaar van de statige harmonieën die aan Olivier Messiaen doen denken, vijf roffelende pauken. Veel is inderdaad groots aan dit stuk. Behalve de spanningsbogen. Berkenbosch verknipt het twaalf minuten durende werk in een tiental korte episodes, wat een te grote fragmentatie tot gevolg heeft. De instrumentatie daarente gen bevat vele ingenieuze mo menten die alle bijdragen aan een sfeer van een uitgesproken droge botheid. Let wel, een botheid die door Berkenbosch reidings- en uitvoeringskosten. Uit de circa vijftig kunstenaars die ideeën hebben ingediend, worden drie tot vijf vormgevers geselecteerd. Zij worden uitge nodigd een nader uitgewerkt project te presenteren. Jongeren Het dagelijks gemeentebestuur wil graag ook jongeren betrek ken bij de beoordelingscommis sie die advies moet uitbrengen over het uiteindelijk te kiezen ontwerp. Twee leerlingen van de Scholengroep Pontes locatie Pieter Zeeman in Zierikzee zijn inmiddels verzocht zitting te nemen in die commissie. Dat stuitte echter op protest van de voor. „Cause I nee-eed your lo ve." Na twee keer proberen lukt het de rest ook. „Dat gaat al stukken beter." Na enkele uren repeteren volgt de gezamenlijke finale in de grote zaal, waar alle deelnemers laten horen wat zij die middag hebben geoefend. Eerst speelt de klas van Franklyn Schie- mann twee jazznummers en een ook zo bedoeld is. De orkestra tie van het Derde Pianoconcert van Serge Rachmaninov is al lesbehalve uitgesproken. De leden van het orkest hebben over het algemeen niet veel meer te doen dan het in lange lijnen dichtsmeren van de pia nopartij. In wezen is het stuk alleen interessant voor de pia nist. Het eenvoudige beginthe- maatje is subliem, daarna ver galoppeert Rachmaninov zich in een rit vol duizelingwekken de pianopassages. Holle reto riek, dichtgemetseld door het orkest. Ondanks deze kritiek is de keu ze om dit concert op het pro fracties van SGP/PFV. CDA D66 en RPF. Zij vonden dat ook leerlingen uit het protestants- christelijk voortgezet onderwijs een kans hadden moeten krijgen zitting te nemen in die commis sie. Het dagelijks gemeentebestuur geeft nu te kennen geen wijzi ging meer te willen aanbrengen in de samenstelling van de be oordelingscommissie, maar komt met een compromisvoor stel. Leerlingen die culturele en kunstzinnige vorming (ckv) in hun lespakket hebben, woon achtig zijn op Schouwen-Dui veland en een middelbare schoolopleiding volgen, worden uitgenodigd voor de presentatie van de genomineerde kunste naars. Zowel dit voorstel als de plan nen voor het communicatietra ject komen aan de orde in de commissie nieuwbouw gemeen tehuis die woensdagavond 2 februari vanaf 19.30 uur verga dert in de kantine van het tijde lijk raadhuis in Zierikzee. foto Willem Mieras improvisatie, daarna laten de leerlingen van Kees Schipper horen dat het inderdaad in orde is gekomen met de Blues Bro- thers-nummers en vervolgens spelen alle muzikanten Mambo No. 5, in een arrangement van Piet de Witte. Als slot brengen de zangeressen Relight my fire, door velen luidkeels meegezon gen. Het klinkt als een klok. gramma te zetten in plaats van het veel bekendere Tweede Pianoconcert, te waarderen. En gelukkig was daar solist Bart Verheijden die met het grootste gemak, helderheid en lichtvoetigheid het stuk ont deed van een surplus aan ro mantische zwaarwichtigheid. Het orkest kwam pas echt tot zijn recht in De Vuurvogel van Igor Strawinsky. Ook hier was niet voor het geëffende pad ge kozen. Van dit stuk wordt meestal één van de kortere sui- tebewerkmgen gespeeld. Za terdag klonk de originele com plete ballet-versie uit 1910. Slechts een jaar na het piano- VLISSINGEN, St. Jacobskerk II Fondamento onder leiding van Paul Dombrecht met als so liste Anne Cambier, sopraan in werken van Mozart en J.C. Bach. door Kees Cijsouw Het Vlaamse barokorkest II Fondamento heeft deze maand bewust voor beperking gekozen. In drie concerten - eerder in Gent, zaterdag in Vlis- singen en komende vrijdag in Roeselare - verkent men een vierkante meter van de muziek geschiedenis: de jaren van Mo- zarts eerste grote reis door Europa tussen juni 1763 en no vember 1766. In het bijzonder gaat het om de relatie tussen Mozart en de jongste zoon van J.S. Bach, Jo- hann Christian, die in die jaren in Londen de gevierde compo nist was en van wie Mozart veel leerde. Zo werd een programma opge zet met vier vroege symfonietjes van Mozart en vijf (opera)aria's van de Londense Bach. Met de uitvoeringen was niks mis, ze klonken vol brille. Maar gaan deweg het concert begon ik me toch af te vragen of bij dezelfde combinatie van componisten niet méér variatie mogelijk zou zijn gewees£. concert van Rachmaninov geschreven, getuigt deze com positie van een wereld van ver schil tussen de beide Russen. Strawinsky toverde met het or kest. Dirigent Kieft en de zijnen to verden op him beurt met het complexe, maar speelse noten materiaal. Alles was er, alle so listische bijdragen, de zilveren strijkersklanken, de carillon- imitatie, de dreigende koperblazersMet de grote mu zikale zekerheid waarmee deze lastige Strawinsky weerklonk, bereikte het Nederlands Stu denten Orkest opnieuw een grote hoogte. =Eind september vorig jaar maakte 11 Fondamento de sprong van het wonderkind naar het vroege genie Mozart, nu bleef men orkestraal en vo caal teveel in galante wellui dendheid steken. Mozart en Bach hadden beter tot elkaar in perspectief gestaan als een stukje symfonische Mozart was ingeruild voor een sinfonia van Bach; en als ook Anne Cambier een stukje vocale Bach had laten vallen voor een Mozart-aria (uit La Finte semplice bijvoor beeld). In die situatie had voor mij ove rigens de laatste Bach-aria, Non mia constanza uit de opera Adriano in Siria vooral moeten blijven. Het stuk bleek de cumu latie van de vijf bijdragen die Anne Cambier leverde en een prachtig voertuig om de kwali teiten van haar stem te kunnen bewonderen: een stralend ge luid, wendbaar en soepel, moei teloos in de coloraturen en stijl vol, mede door het beheerst toegepaste vibrato. Zoals al aangeduid: II Fonda mento deed zijn reputatie ge stand, er werd met flair en inzet gemusiceerd, stevig in de snelle delen, vloeiend in de andantes. De authentieke instrumentatie en de kernachtige manier van accentueren gaven Mozart met name iets ongepolijsts, dat de muziek uitstekend stond. Niet alleen Haydn, maar ook de jonge Mozart en J.C.Bach kon den hoornisten voor lastige op gaven stellen. De twee hoorn blazers van 11 Fondamento speelden ze niet volstrekt vlek keloos, maar wel bewonderens waardig. Na de driedelige eerste symfo nie van Mozart KV 16 en KV 19a en de vierdelige KV 45b liet de matig bezette kerk zich door het afsluitende symfonietje KV 32 verrassen: men was, gehoord het voorafgaande, op meer dan vijf minuten muziek berekend. Maar het als symfonietje opge voerde werk is in feite de intro ductie tot een soort orkestraal en vocaal kwartet dat Mozart onder de titel Gallimathias mu- sicum in 1766 in Den Haag componeerde. Vandaar dat het applaus pas laat begon, ver brokkelde en bij het vertrek der muzikanten toch maar weer werd hervat. Feestavond WIK in Kerkwerve KERKWERVE - Sportvereni ging WIK in Kerkwerve houdt zaterdag 5 februari de jaarlijkse feestavond in dorpshuis 't Zuu- dende. Na een openingswoord door voorzitter M. Passenier wordt het programma verzorgd door de toneelgroep van WIK met de opvoering van het toneelstuk 'De kerstman kwam tweemaal'. Het verhaal speelt zich af in het appartement van het pas ge trouwde stel David en Saman- tha Tuttle. Er worden in dit stuk nogal wat personages onder hypnose gebracht. Alles blijkt nog wel onder controle te hou den, zolang er maar niet de vin gers wordt geknipt. Na afloop van het toneelstuk is er bal na met live muziek. De feestavond begint om 19.30 uur. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Opnieuw telt Kees Schipper af. Een, twee, drie, vier. Iedereen doet zicht baar zijn best. Wat een uur gele den nog slechts een berg mu zieknoten op papier was, swingt nu de pan uit. „Dat klinkt best wel lekker", zegt Schipper na de laatste maat tevreden. Het is een van de vier workshops afgelopen zaterdag tijdens de Dag van de Lichte Muziek in De Stenge in Heinkenszand. Voor- I heen was de dag vooral een initiatief van de Zeeuwse Mu ziekschool, maar nu doen ook Instituut Toonbeeld Terneuzen, Scoop en Stichting Popmuziek Zeeland mee. Zo'n vijftig men- sen zijn erop afgekomen. Alleen voor hel onderdeel 'dance electronics' blijkt geen belang stelling te zijn. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Vogelkweker behaalt succes HEIKANT - Vogelkweker W. Nachtegael uit Heikant heeft in Apeldoorn met een koppel Japanse meermalen/zilverbekjes de nationale titel behaald. Deze eenjarige vogels kregen bij de keuring van de jury in de categorie tropen een puntentotaal van 367. Nachtegael is lid van vogelvereniging De Nachtegaal in Nieuw-Namen. Hij werd in 1997 al eerder Nederlands kampi oen met tropenvogels. Bij tentoonstellingen in de regio komt Nachtegael vaak met kampioenen uit de bus. De huldiging en uitreiking van de prijzen was gisteren aan het eind van de driedaagse expositie in Apeldoorn. Jachthavens doelwit inbrekers ZIERIKZEE - Op Schouwen zijn volgens de politie de afgelo pen dagen verschillende jachten opengebroken en doorzocht. Zondag nog werd aangifte gedaan door de eigenaar van een jacht in de haven van Zierikzee, dat zaterdag door inbrekers bezocht was. Ook werd ingebroken in een auto die geparkeerd stond bij de jachthaven. Er werd een schoudertas weggeno men. Bij een jachthaven in Colijnsplaat werd een aanhanger opengebroken. Daarin lagen de zeilen van een jacht. De da ders hebben de zeilen in het water gegooid. Dieven stelen duizenden guldens KLOETINGE - Bij een inbraak in een woning aan de Boers- mastraat in Kloetinge zijn zaterdag enkele duizenden gul dens uit een portemonnee gestolen. De inbraak moet tussen drie uur en kwart over drie 's middags zijn gepleegd. Botsing door voorrangsfout VLISSINGEN - Op de kruising Badhuisstraat en Spuikom- weg in Vlissingen vond zondagmiddag om twee uur een aan rijding plaats waarbij twee auto's betrokken waren. Er raakte niemand gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 56- jarige Vlissinger, die vanuit de Spuistraat over de Spuikom- weg reed. De man stond aanvankelijk voorgesorteerd om linksaf te slaan, maar bedacht zich en reed toch rechtdoor. Hierbij reed hij in op een 26-jarige automobilist uit de ge meente Veere die vanaf de Koudekerkseweg linksaf de Bad huisstraat in wilde slaan. Een botsing was het gevolg. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. Hardrijdende bromfietser gepakt VLISSIN GEN - De poli tie heeft in de nacht van vrij dag op za terdag om omstreeks half één een 18-jarige bromfietser uit Vlissingen aangehouden na een korte achtervolging. De man reed zonder helm en uitlaat veel te hard door de Paul Kruger- straat. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. De brom mer is voor onderzoek meegenomen naar het politiebureau. Man betrapt bij inbraakpoging VLISSINGEN - Een 41-jarige Vlissinger is zaterdagavond rond ELF uur aangehouden bij een inbraakpoging. De man had geprobeerd zich toegang te verschaffen tot een kinder dagverblijf in Vlissingen. Toen dat met lukte en hij terugging, betrapte de politie hem terwijl hij bezig was over de schutting te klimmen. Videorecorder buit in Vlissingen VLISSINGEN - Uit een woning aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen is tussen vrijdagmiddag vijf uur en zaterdagnacht twee uur een videorecorder gestolen. De waarde van het ap paraat bedraagt enkele honderden guldens. Kees Schipper tijdens de workshop popmuziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29