Agassi bezorgt Australië domper Tchangai toch maar naar Africa Cup Omaatje Hingis niet te stoppen de verlenen" Groot feest in Ghana Twijfels over dikke bokser Racket aan stukken Hewitt nieuwe plaatselijke favoriet Stichting van onze sportredactie MELBOURNE - De Australian Open voor de Australiërs. Met zoveel talent in huis was het nieuwe millennium een mooi moment voor een thuiszege in het Grand Slam in Melbourne Park. De winst van Mark Ed- mondson in 1976 was alweer zo lang geleden. De directie voor zag de hardcourts van het su persnelle Rebound Ace en schonk de eigen spelers het maximale voordeel. De afzegging van de lang aan de schouder geblesseerde Pat Raf ter was een schok, hoewel ver wacht, gezien het trage herstel van zijn schouderblessure. Zon dag kwam er een domper bij. Andre Agassi, nummer 1 van de wereld volgens de klassieke ranglijst, sloeg Mark Philip- poussis uit de Rod Laver Arena en zichzelf in de kwartfinale. André Agassi speelt in de kwartfinale tegen de Marokkaan Hicham Arazi. foto Rick Stevens/AP Hlasek gooit Rosset uit tennisploeg GENEVE - De breuk tus sen tennisser Mare Rosset en Jakob Hlasek lijkt defi nitief. De omstreden ma nager van het Zwitserse Daviscupteam heeft de 29-jarige Rosset zondag uit de ploeg gegooid. Zwitserland speelt in de eerste ronde (4-7 februari) in Zürich tegen titelver dediger Australië. ,Ik moest kiezen tussen de vier beste spelers en de juiste teamgeest", lichtte Hlasek zijn besluit toe. „De aanwezigheid van Rosset zou voor onrust hebben gezorgd. We kun nen privé noch sportief- zakelijk met elkaar over weg." Zwitserland moet het nu doen met Michel Krafochvil, Roger Fede- rer, George Bastl en Lo renzo Manta. SID The Scud zag zijn gevaarlijkste wapen, de opslag, bestreden met weergaloze returns van the Las Vegas Kid: 4-6 6-7 7-5 3-6. Cruciaal moment was de tie break van de tweede set. Philip- poussis stond 4-1 voor en zag daarna Agassi zes punten win nen. Maar het is nog niet over voor Australië. Lleyton Hewitt is er ook nog. De 18-jarige rock-'n- roll tennisser uit Adelaide ver loor nog niet een van zijn dertien partijen in 2000 en is daarom de nummer een van de wereld vol gens de nieuwe ranglijst. Zater dag ontdeed hij zich van de Roe meen Adrian Voinea. Hoewel zijn tegenstanders in de Austra lian Open nog niet van het zwaarste kaliber waren, speelde Hewitt weergaloze partijen. Maandag speelt hij tegen de Zweed Magnus Norman. Droge zondag Behalve Andre Agassi (VSt) be reikten op een uitermate koele maar droge zondag in Melbour ne Park Pete Sampas (VSt), Hi cham Arazi (Mar) en Chris Woodruff (VSt) de kwartfinales. Woodruff wurmde zich langs de Brit Tim Henman in een slechte partij over 3 uur en 46 minuten: 7-5 1-6 6-4 3-6 7-5. Arazi ver speelde ook tegen de Fransman Nicolas Escudé geen set: 6-4 6-3 7-6 en is de volgende tegenstan der van Agassi. „Een gevaarlijk landje, dat Ma rokko", zei Agassi, die het ge makkelijker zal hebben dan zondag tegen de favoriet van Australië. „Ik moest mijn beste tennis etaleren", legde Agassi na afloop uit. „Maar ik ben in tussen ervaren genoeg om hem hoofdpijn te kunnen bezorgen." Pete Sampras nam een 'vrij weekeinde' nadat hij door de Zimbabwaanse qualifier Way ne Black tot vijf sets en wan hoop was gedreven. De Tsjech Slava Dosedel kreeg de wraak oefening van 'Pistol Pete' over zich heen, al morste hij onnodig een set: 6-1 6-2 3-6 6-1. Behalve het verlies van de als elfde geplaatste Henman deden zich tijdens het winderige en koele weekeinde in Melbourne geen verrassingen voor. Bij de vrouwen was er meer deining. De 1,63 meter kleine Japanse Ai Sugiyama schakelde Miriam Oremans' triomfator Mary Pier ce in twee sets uit. De Ameri kaanse Jennifer Capriati haalde de kwartfinale via de Zwitserse Patty Schnyder, die eerder op zien baarde door 1999-finaliste Amelie Mauresmo te verslaan. De Fran?aise Julie Halard sloeg de laatste qualifier uit het vrou wentoernooi. Het sprookje van Jan a Kandarr eindigde met een enkelblessure. De Duitse was als een ware Houdini in drie eer dere partijen op matchpoints aan nederlagen ontsnapt. Normaal was het hoe Lindsay Davenport de Australian Open van Anna Koemikova ontdeed: 6-4 6-3. Koemikova sprak na afloop in loze bewoordingen over haar tennis en hoe zij nog dient te verbeteren onder lei ding van de Nederlandse coach Eric van Harpen. Vragen over haar privéleven ontweek zij. Australische media speculeer den over een romance tussen Koemikova en Philippoussis. Ze zat steeds als Scud speelde naast zijn vader en ze zouden op de parkeerplaats een kus heb ben gewisseld. Koumikova zei niets, schonk de nieuwsgierigen alleen een glimlachje en het nietszeggende commentaar: „Ik weet het niet." ANP Caroline Vis uitgeschakeld in dubbelspel MELBOURNE - Caroline Vis is in het vrouwendubbelspel van de Australian Open te Melbour ne niet verder gekomen dan de tweede ronde. Zondag verloor de Haagse met haar Roemeense partner Irina Spirlea van de Amerikaans/Japanse combina tie Debbie Graham/Nana Miya- gi: 6-7 3-6. De partij was zater dag uren uitgesteld wegens regen en aan het eind van de dag bij 2-3 in de eerste set onderbro ken wegens invallende duister nis. ANP Martina Hingis: „Ik voel me een beetje een oudje. Dit jaar word ik twintig, dat is de middelbare leeftijd volgens tennis- begrippen." foto Davis Gray/Reuters van onze sportredactie MELBOURNE - Na haar derde overwinning op een jongere speelster noemde Martina Hingis zichzelf zo maar een oudje. Met negen tien jaar en drie maanden is zij niet meer de jongste van het circuit. De nummer 1 van de wereld is wel nog steeds de beste van het vrouwentennis. Die indruk wekte zij in de eerste drie ronden van de Au stralian Open in Melbourne, waar zij regelrecht naar de vierde titel op rij lijkt te ra zen. De in het Slowaakse Kosice geboren Zwitserse morste nog geen set. De 17-jarige Mirjana Lucic kreeg drie games, de eveneens 17-jarige Belgische Justine Henin zes en 18-jarige Australische Alicia Molik vijf. „Het is vre selijk leuk wat ik doe", zei Hingis zaterdag nadat ze het servicekanon van Melbourne tot zwijgen bracht. „Ik heb nu dne keer gespeeld tegen een jongere. Ik voel me een beetje een oudje. Dit jaar word ik twintig, dat is de middelbare leeftijd volgens tennisbegrippen Drie jaar tennis aan de we reldtop, vele miljoenen op de bank en in elk toernooi volop in de schijnwerpers hebben Martina Hingis nog niet ver zadigd. „Het leven is fantas tisch als je succesvol bent. Ik zie de wereld en vind het ge weldig zoveel mensen te ont moeten." Zaterdag kon de regen in Melbourne haar alleen belet ten te gaan winkelen. Ze liet zich toen maar in een taxi naar de bioscoop brengen. Haar tennispartij ging door, want zij had als nummer 1 van de wereld speelrecht op het centrecourt in de Rod La- ver Arena. Na de eerste drup pels ging het dak dicht en konden Hingis en Molik her vatten. Precies 51 minuten later was het afgelopen: 6-2 6-3. Stralend over haar topvorm en het gemak van de over winningen liet Hingis zich niet verleiden tot bespiege lingen over de krachtmetin gen in de tweede week. Ze zei alleen van de Afro-Ameri- kaanse Serena Williams dat ze iets beter zou moeten gaan tennissen wil ze een kans ma ken. Vorig jaar ging een pole miek met de Williams Family over opvoeding de wereld over. In Sydney hield Hingis zich in. „Ik ben dol Serena's rode jurk." ANP http://www.smz.nl PLUS Komende vrijdag start de achtste editie van de HZ Mo tors Dutch Open Motorcross in de Zeelandhallen in Goes. De homepage van de Stich ting Motorcross Zeeland is in zijn geheel gewijd aan dit tweedaagse indoorevene- ment. De website is uiterma te informatief. Wie wist bij voorbeeld dat er 1350 kub. Limburgs leem nodig is om het circuit aan te leggen? Of dat er twee kranen, een sjo fel, een bobcat - wat dat ook moge zijn - en een walsje het parkoers in de juiste vormen moeten brengen? Het circuit wordt met een overzichtelijke illustratie weergegeven op de home page, met de verandering ten opzichte van de vorige editie erbij en de plaats van de tribunes, die 2750 toe schouwers kunnen herber gen. Erwordt tevens een beknop te historie van het Goese motorcrossspektakel gege ven, van de start in 1993 tot de komende achtste editie. De startlijsten staan aange geven en het programma voor de vrijdag en zaterdag. MIN Behalve de tekening van het circuit, mist de homepage beeldende elementen. Ner gens vindt de surfer een fotootje van een rijder of an derszins. De uitslagen van de vorige editie zijn leuk om door te nemen, maar waar zijn uitslagen van de eerste tot de zesde editie? En een van de leukste elementen van de pagina, de geschie denis van het indoorcross, staat helaas weggemoffeld onderde algemene informa tie van het evenement. CONCLUSIE Voor de geïnteresseerde le zer is er voldoende informa tie over de komende wed strijden in Goes te vinden, maar het motorcrossevene ment is normaal gesproken spectaculairder dan de homepage. van onze sportredactie ACCRA - Graafschap-speler Komi Tchangai mag dan met weinig plezier naar Ghana afgereisd zijn voor de Afrika Cup, de inwoners van het West-Afrikaanse land zijn dolblij met de start van het prestigieuze voetbaltoer nooi. Ze vergeten de ellende van alledag en doen er alles aan om van het verzetje een feest te maken. Ghana speel de op de eerste dag van de Afrika Cup met 1-1 gelijk tegen Kameroen. foto Reuters door Loet van Schellebeek ROTTERDAM - De Canadese boks- bond moet opheldering verschaffen over de identiteit van de man die zich in Rotterdam presenteerde als Man ny Sobral, de beoogde tegenstander van de ongeslagen Noord-Hollander 'Fighting' Nordin Ben Salah. Bij de verantwoordelijken van de pas opgerichte StichtingBeroeps Boksen Nederland bestaan ernstige twijfels over de echtheid van het startboekje, dat de begeleider van de man, de in Nederland niet onbekende boks- agent Jimmy Johnston, overlegde. „Dat zag er nogal gekunsteld uit," sprak mr. André Fontijn, de voorzit ter van de nieuwe bond. De pasfoto zat met plakband vast, er was rijkelijk met correctievloeistof gewerkt en over sommige pagina's zat een nieuw vel geplakt waarop in steeds hetzelfde handschrift de re sultaten van de echte Sobral waren bijgeschreven. Maar al was het dikkerdje dat op de weegschaal stapte wél degene voor wie hij zich uitgaf (Manny Sobral, 31 jaar, inwoner van Vancouver, voor malig kampioen van Canada in het zwaarwelterge wicht, 25 wedstrijden gewonnen, één verloren), dan nog werd hij niet in de ring van het Top sportcentrum toegelaten. Waar contractueel een wedstrijdge wicht van 72,5 kilogram was over eengekomen (Fighting Nordin zat daar drie ons boven), daar bracht de Canadees 85,8 kg op de schaal, ruim dertien kilo méér dus, en dat is een verschil dat de heren Fontijn en Van Sinderen van de SBBN onder geen voorwaarde accepteerden. Na een nachtje in een Rotterdams ho tel vertrok Johnston naar Londen. De pseudo-Sobral ging met de vrouw die in zijn gezelschap verkeerde naar Den Haag. Naar verluidt op familie bezoek. GPD van onze sportredactie DOETINCHEM - Graafschap-ver dediger Komi Tchangai is onder zwa re druk afgereisd naar Ghana om daar deel te nemen aan het toernooi om de de Afrika Cup. Tchangai, 37- voudig Togolees international, wilde het evenement aan zich voorbij laten gaan, maar veranderde plots van me ning toen hij hoorde dat zijn familie in Togo bezoek had gekregen van mi litairen. „Komi moest komen. Indien hij in Nederland bleef, zou het niet goed aflopen met zijn familie. Dat hebben militairen tegen zijn ouders gezegd en onder die druk is hij toch maar vertrokken", vertelt zijn vrouw. De Togolese voetbalbond meldde zich begin januari al bij De Graaf schap om Komi Tchangai op te eisen voor het trainingskamp, vooraf gaand aan de Afrika Cup. Tchangai, die ondanks zijn jeugdige leeftijd (21 al 37 interlands achter zijn naam heeft staan en geldt als een van de sterspelers in het West-Afrikaanse land, wilde om twee redenen echter niet naar zijn vaderland afreizen. Ten eerste vreesde hij zijn basisplaats kwijt te raken als hij niet met de Doe- tinchemse club op trainingskamp naar Suriname zou gaan. Tevens wil de Tchangai zijn hoogzwangere vrouw niet in de steek laten. „Wij staan machteloos", aldus tech nisch directeur Gerard Marsman van De Graafschap. „Wij zien geen mo gelijkheid hem hier te houden. Als de voetbalbond van Togo hem opeist, kunnen wij als club niets doen. Al leen de speler zelf kan besluiten om niet te gaan, maar in Togo ligt dat blijkbaar anders. Ik hoop dat hij zo snel mogelijk weer terug is." „Tchangai heeft voor een tussenweg gekozen", geeft Graafschap-trainer Rob McDonald te kennen. „Hij gaat ervan uit dat Togo na de eerste ronde is uitgeschakeld en dat hij dan me teen weer terug kan." Opmerkelijk besluit BRUINISSE - Tot zaterdagmiddag drie urn* wachtten Bruse Boys en 's- Heer Arendskerke tevergeefs op scheidsrechter Arno Kant uit Waal wijk. Omdat er geen vervanger kon worden gevonden werd het duel in de tweede klasse E afgelast. Beide ploegen lieten zich echter niet uit het veld slaan. Na overleg beslo ten de trainers Kees van de Linde (Arendskerke) en Ronald van Oeve- ren (Bruse Boys) tot het spelen van een oefenduel van twee keer een half uur. Een opmerkelijk besluit, dat al- De wedstrijd tegen Andre Agassi verliep zaterdagavond voor Mare Philippousis niet naar wens. De ka nonskogels die de Australiër middels zijn service richting Agassi afvuurde, kwamen dubbel zo hard terug. De he vig gefrustreerde Philippoussis sloeg gefrustreerd een racket aan stukken: „Ik was in staat iemand te vermoor den, dus dan het racket maar." foto Steve Holland/AP leen genomen kan worden door clubs die met elkaar op goede voet staan. Dat dat zo is. bleek uit het tevergeefs gemaakte programmaboekje. Daar in werd al gememoreerd aan de goede ondeiiinge betrekkingen. Ook in het veld was iedereen poeslief voor elkaar. Zozeer zelfs dat in het oefenpotje de punten broederlijk ge deeld werden: 1-1. Primeur VEENOORD - De eerste schaatsma- rathon op natuurijs staat weer op het programma. Voor de dertiende keer in successie kan Veenoord de premiè re van het schaatsseizoen binnenha len. De zenuwen gieren bij Jacob-Jan, Sieben door de keel. „Dat is altijd heel erg. Het kriebelt op een ver schrikkelijke manier. Zondagavond ging het water op de baan. Dinsdag ochtend om half elf kan het peloton dan van start." Hoe zeker is het dat de wedstrijd doorgaat? Sieben: „Honderd pro cent. Of het zou warm water moeten gaan regenen. De vooruitzichten zijn zodanig dat het niet mis kan gaan." Sieben is er trots op dat hij samen met zijn team de primeur in de nieuwe eeuw heeft. „Misschien is het wat voorbarig dat we de wedstrijd al heb ben aangekondigd, maar het kon niet anders. Als we hem nu niet houden dan reizen alle schaatsers af naar de Weissensee." De wedstrijd in Veenoord is een offi ciële wedstrijd van de KNSB. Zeker is dus dat alle ploegen aan de start verschijnen. Onder hen natuurlijk ook de leider in het algemeen klasse ment op kunstijs Jan Maarten Heide- Badmintonshuttle Materiaal: De shuttle wordt gemaakt van natuurlijke materialen en/of van kunst stof. Ongeacht het materiaal moet deze shuttle dezelfde vluchteigenschappen hebben als de shuttle die bestaat uit ve ren en een kurken dop, die bedekt is met een dun laagje leer. De dop moet een dia meter hebben tussen de 25 mm en 28 mm en onderkant moet rond zijn. In die dop zijn in de rondte zestien veren bevestigd met draad of ander geschikt materiaal. De veren mogen van de top tot de boven kant van de dop niet groter dan 62 mm en niet kleiner dan 70 mm zijn. De toppen van de veren moeten een cirkel vormen met een diameter tussen 58 mm en 66 mm. Gewicht: De shuttle moet niet lichter dan 4,74 gram wegen en niet zwaarder dan 5,50 gram. Prijs: Een dozijn veren shuttles kost ge middeld dertig gulden. Een dozijn kunst stof shuttles kost gemiddeld twintig gul den. Bijzonderheden: Het ruimtevaartuig Space Shuttle vliegt evenals de badmin tonshuttle in vliegende vaart door de lucht. Er zijn zelfs shuttlesnelheden ge meten van 280 kilomter per uur. Dat is harder dan Richard Krajicek kan serve ren. In badmintonkringen wordt een shuttle die na één keer vliegen weer aan de kant wordt geworpen wel eens gek scherendeen 'wubbo'genoemd, meteen knipoog naar de Nederlandse astronaut Wubbo Ockels die na één ruimtevlucht niet meer terugkeerde in de ruimte. Bij de Big Boss Dutch Open in 1998 is ge meten hoeveel shuttles er tijdens wed strijd gebruikt worden. Gemiddeld wer den ertien shuttles pergame gebruikt. De afgedankte shuttles werden opgekocht door verenigingen om te gebruiken bij trainingen. Volgens kenners worden de beste shutt les gemaakt van de linkervleugelveren van een gans. Niet voor niets is een gans met de naam Gozzi de mascotte van de In ternationale Badminton Federatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23