Karin Krappen toont veerkracht PZC Heideman blijft onaantastbaar Schaatsbaan Butte heeft nieuwe records Schaker Van Wely imiteert Kasparov Jongmans en Korving naar EK indoor Schlesser wint woestijnrally weer sport maandag 24 januari 2000 21 Remi Persijn bereikt laatste zestien bij Open Zeeuwse darttoernooi Vijf darters van onze sportredactie BUTTE - Echt veel zin in de trip naar Butte hadden de schaat sers nauwelijks. De buitenbaan op grote hoogte in de Rocky Mountains, in 1994 voor het laatstgebruikt voor een groot internationaal evenement, heeft na de vierde wereldbeker wedstrijd voor de sprinters ech ter wel weer nieuwe baanre cords. De stoffige toptijden uit het verleden op de 500 en 1000 meter verdwenen in het week einde in Montana uit de boeken. Bij de mannen domineerde in de vrieskou de Canadees Jeremy Wotherspoon op de eerste dag. Hij won de 500 meter en de 1000 meter. Op de eerste afstand moest hij wel olympisch kampi oen Shimizu naast zich dulden. Met 35,51 drukten ze de oude toptijd in Butte van de Ameri kaan Dan Jansen (36,61 van 28 februari 1992) uit de boeken. Een dag later was Shimizu nog sneller. In de rit tegen Jan Bos kwam de Japanse 'stofzuiger' uit op 35,27. Baanindeling Wotherspoon en Ireland waren drietiende langzamer. Op de winderige baan had de baanin deling wel degelijk invloed op de tijden. In het wereldbeker klassement heeft Shimizu een gat geslagen met zijn achtervol gers. De Japanner, die zes van de acht verreden 500 meters won, heeft 750 punten. Wotherspoon volgt met 645. Wennemars, die zondag als viei-de eindigde in 35,82, staat vijfde met 345 pun ten. Op de 1000 meter was Wother spoon zaterdag met 1.10,44 bij na vier seconden sneller dan de ruim twaalf jaar oude record van de Duitser Uwe Jens Mey. De sprinters uit de ploeg van Pe ter Mueller bleven redelijk in het spoor. Jan Bos was zaterdag op de 500 meter derde (35.83) en Erben Wennemars vierde (36,03). Op de 1000 meter stond Jakko Jan Leeuwangh op het podium als derde. 'Naast Wo therspoon moest hij ook de Ca nadees Ireland laten voorgaan. Ziekjes Bij de vrouwen was zaterdag de Japanse Tomomi Okazaki op de 500 meter verrassend sneller dan wereldkampioene Monique Garbracht. Okazaki finishte net boven de grens van de 39 secon den (39,14). Het verschil met Garbrecht bedroeg zevenhon derdste. Andrea Nuyt werd zes de in 39,50. Ook hier verdween het baanrecord, dat met 39,44 op naam stond van de Ameri kaanse Bonnie Blair. Marianne Timmer was afwezig. Ze voelde zich ziekjes en bleef in Calgary, evenals Frouke Oonk en Tonny de Jong. De tweede 500 meter was voor Okazaki's landgenote Eriko Sanmiya, die op 39 seconden rond uitkwam, opnieuw een baanrecord. De Japanse reed te gen Andrea Nuyt, die de vierde plaats voor zich opeiste in 39,17. Catriona LeMay-Doan was tweede in 39,08, derde plaats was voor de Russin Svetlana Zjoerova in 39,09. In het we reldbekerklassement leidt Mo nique Garbrecht (zondag slechts achtste) met ruime af stand. De Duitse heeft 666 pun ten, Sanmiya 510. Op de 1000 meter moest Gar brecht zich zaterdag ook ge wonnen geven. Eriko Sanmiya reed 1.18,79, de Canadese Ca triona LeMay-Doan 1.19,26 en Garbrecht 1.19,39. Nuyt was ze vende. De Amerikaanse Chris Witty was echter in de B-groep met 1.18,75 iets sneller dan San miya. Primeur voor skiër Matt KITZBÜHEL - In zijn eerste wedstrijd in Kitz- bühel schreef Mario Matt zondag geschiedenis. Met startnummer 47 won de twintigjarige Oosten rijker in het 'Monte Carlo van de skisport' de slalom. Nooit eerder was de zege op de Hahnenkamm-sla- lom voor een skiër met zo'n hoog nummer. Matt liet na twee manches een tijd noteren van 1.42.79. In zijn derde we reldbekeroptreden klopte hij daarmee de Sloveen Vrhovnik (1.43,77) en de Oostenrijker Raich (1.44,02), die na de eerste manche nog de leiding had. Matt maakte het succes weekeinde voor skiënd Oostenrijkcompleet. Her mann Maier won de Super G en Fritz Strobl was de beste op de afdaling. Stro bl won voor de tweede keer een wereldbekeraf daling in Kitzbühel. Hij deed dat eerder in 1997. RTR van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - Wijk aan Zee ziet er voor Louk van Wely vaak uit als een ondoordringbaar mijnenveld. Het is een van de plekken waar de Nederlander minder graag vertoeft. Zondag echter beschikte de nummer laatst van het Corus-toernooi in zijn duel met Nigel Short over de beste gids die het grootmees terlegioen kent: Gari Kasparov zelf. Tot zijn verrassing zag de lange schaker uit Tilburg bij zijn eer ste ronde langs de borden van de concurrentie, dat Kasparov zich tegen Anand had ingelaten met precies dezelfde Nimzowitch die hijzelf van plan was te spe len: een variant gebaseerd op de partij van oud-jeugdwereld kampioen Shaked vorig jaar bij het Fide-wereldkampioen- schap in Las Vegas tegen Geor- giev. „Vanaf dat moment was het als of je tijdens de partij een com puter mag gebruiken. En nog wel een computer met de sterkte van Kasparov. Mooier kon na tuurlijk niet", vond Van Wely met enige napret. Zelfs nadat de ontmoeting het voorbeeld van Las Vegas achter zich had gela ten, volgde hij het spoor van Kasparov, totdat Short met zwart op de 21e zet een einde maakte aan het hoogst opmer kelijk gekloon. De methode van de Brit leidde regelrecht tot remise. „Waarom geeft je man een pion weg als het Golfer Lafeber niet tevreden JOHANNESBURG Maarten Lafeber heeft zich zondag bij het Zuid- Afrikaans Open enigszins hersteld van zijn matige tweede en derde ronde. De Brabantse golfer vol tooide de laatste achttien holes in zeventig slagen en eindigde op de gedeelde 43e plaats. Lafeber kwam uit op een totaal van 285, drie onder par. Hij was niet tevreden. „Ik heb uiterst matig ge speeld", gaf de 25-jarige Eindhovenaar toe. „Maar ik heb desondanks de cut gehaald en ik ben er in ie der geval in geslaagd een aanvaardbare vierde ron de te spelen."ANP niet nodig is", was het eerste wat hij bij het verlaten van de speel zaal aan mevrouw Anand vroeg. Ontmoetingen tussen Kasparov en Anand zijn te vergelijken met duels tussen tennistoppers als Sampras en Agassi. Toen Kas parov vijf jaar geleden zijn titel voor het laatst verdedigde, was dat tegen Anand. Sindsdien is er sprake van een revanche-tweekamp die maar niet van de grond wil komen. Naar verluidt heeft organisator Serge Grimeaux na de laatste mislukte poging beiden gesust met een contractuele schade vergoeding van 200.000 dollar. In ruil daarvoor hebben de twee schakers de tweede helft van hun jaarprogramma openge houden voor deze match aller matches. In afwachting daarvan was het niet te verwachten, dat Kaspa rov alles uit de kast zou halen. Maar wat hij deed, was genoeg om Anand tot nadenken te dwingen. De Indiase groot meester gebruikte meer tijd dan zijn tegenstander, iets wat hem zelden overkomt. De verloren pion zag hij echter niet terug. Als Kasparov op de 35e zet iets feller had doorgezet, zou zwart zelfs in grote moeilijkheden zijn gekomen. Nu wikkelde Anand met bekwame hand af naar re mise. Sinds de match met Kar- pov heeft hij de nodige ervaring met dit soort toreneindspelen. Al met al heeft Kasparov in ze ven ronden al vier halfjes op het slagveld achtex-gelaten, even veel als vorig jaar in het hele toernooi. Zaterdag ging het tegen Short bijna mis. Maar net als eerder tegen Piket en Adams sleepte hij nog net een remise uit het vuur. Aan de top van de ranglijst moet de wex-eldkampioen het gezel schap dulden van Vladimir Kx'arrmik, die tegen Timman en Nikolic ook al niet tot grote da den kwam. Tegen Timman stond hij zelfs iets minder. Ongeschonden De enige die ongeschonden door het weekeinde kwam was de Ar meniër Lpoetian. Met overwin ningen op Judit Polgar en Vik tor Kortsjnoi liet hij de laatste plaats aan Van Wely over. Het geluk, dat hem in het begin van het toernooi slecht gezind scheen, was nu volledig aan zijn kant. Polgar blunderde een stuk wegen de oude Kortsjnoi maak te in het verre eindspel een be slissende fout. De dag tevoren had Kortsjnoi ook al een strate gische blunder door Anand af gestraft gezien. ANP Zestiende marathonzege in dertien wedstrijden van onze sportredactie HAARLEM - Jan Maarten Heideman is haast niet te stop pen. Zaterdagavond zegevier de hij op vertrouwde wijze in de zestiende marathonwed strijd van de KNSB-competi- tie in Haarlem. Het was alweer zijn dertiende zege dit seizoen. De schaatsers waren met hun gedachten al bij natuurijs. Met een aantal vriesnachten in het vooioützicht behoort de tradi tionele wedstrijd op de onder gespoten sintelbaan van Veen oord de komende dagen ineens tot de mogelijkheden. Zater dag begint het peloton in elk geval aan het grote werk op buitenijs als de Open Neder landse kampioenschappen op de Oostenrijkse Weissensee worden gehouden. Heideman toonde zich in de eindsprint de snelste van een kopgroep van twintig man. Peter de Vries en Rob van Meg- gelen werden tweede en derde. Heideman heeft met nog vier etappes te gaan het record van Emiel Hopman binnen hand bereik. 'De Hulk' uit 't Zand won in het seizoen 1983-'84 vijftien wedstrijden. Zwaar De verlengde marathon over 150 ronden was zwaai-. Harde wind en stroef ijs maakten het extra moeilijk voor de schaat- sers. Tot honderd ronden bleef het peloton nagenoeg bijeen. Toen haakte Marnix ten Kor- tenaar af. De scheikundige, die vorig weekeinde op het EK allround in Hamar voor Oos- tenrijk op de tiende plaats ein digde, reed dit seizoen zijn viex-de max-athon. „Dit werk moet je niet ondex-schatten. Ik heb ondex-weg scheel van el lende gezien. Ik vraag me af of marathonschaatsen wel zo Twee medailles shorttrackers BORMIO - De Nederlandse shorttrackequipe heeft tijdens de Europese kampioenschappen twee medailles behaald. Zater dag veroverde Dave Versteeg zilver op de 500 meter, een dag later werd Cees Juffermans derde op de 1000 meter. In het eindklassement over vier afstanden ging de zege naar de Itali aan Fabio Carta, die in de 1000 meter-finale ten val was geko men. Carta ging de Brit Gooch en de Italiaan Franceschina voor. Dave Versteeg was zesde, Juffermans zevende. De Ne derlandse vrouwen keerden zonder medailles huiswaarts. Melanie de Lange was in het eindklassement met een tiende plaats de beste oranje rijdster. ANP Keen volgt Rosskopf op DÜSSELDORF - Borussia Düsseldorf heeft zondag de Ne derlandse tafeltennisser Trinko Keen gecontracteerd als op volger van Jörg Rosskopf. De bekendste Duitse speler besloot twee dagen geleden zijn carrière in de Bundesliga voort te zet ten bij TTV Gönnern, de grote concurrent van veelvoudig1 landskampioen Düsseldorf. Trainer Ancheas Preuss denkt met het aantrekken van Keen een goede basis te hebben ge legd voor zijn nieuwe ploeg, die zal worden aangevoerd door de Taiwanees Chiang Peng-Lung.,Keen is een van de weinige beschikbare tafeltennissers die ook in de Champions League meekan. Hem erbij halen is dus zeker geen noodoplossing", zei Preuss. DPA Nijs winnaar laatste test voor WK WETZIKON - Sven Nijs heeft zondag in het Zwitserse Wetzi- kon de negende veldrit om de Superprestige gewonnen. De Belg van Rabobank versloeg in de laatste grote wedstrijd voor het WK de Nederlander Richard Groenendaal. De Belg Mario de Clercq werd derde. Nijs verstevigde, met nog twee wed strijden voor de boeg, zijn leidende positie in het tussenklas- sement.ANP Handballers sluiten af met winst DUDELANGE - De Nederlandse handbalmannen hebben de strijd om de kwalificatie voor de wereldtitelstiijd afgesloten met een overwinning op Luxemburg. In Dudelange won Oranje met 22-19. De formatie van bondscoach Malag had geen kans meer zich te plaatsen voor de eindronde. Deson danks keken de mannen terug op een redelijk geslaagde reeks, waarin ook tegen Polen en Turkije werd gespeeld. „We heb ben wel degelijk meegedaan", sprak Malag. Topschutter bij Nederland was Kersten, met zeven treffers. Lambert Schuurs speelde zijn laatste interland en deed dat naar behoren. ANP Goud voor judoka Huizinga MOSKOU - Judoka Mark Huizinga heeft het internationale A-toernooi van Moskou op zijn naam geschreven. De drievou dige Europese kampioen uit Vlaardingen zegevierde in de klasse tot 90 kilogram. Hij heeft zich daarmee gekwalificeerd voor de Olympische Spelen van Sydney 2000. Martin van den Berg uit Maassluis eindigde als derde in de categorie tot 100 kilogram. ANP Nederlaag voor rugbyteam AMSTERDAM - In vooi-bei-eiding op het vijflandentoeimooi heeft de Nederlandse rugbyploeg zaterdag een oefenduel ge speeld tegen Wales. Dat leidde tot een nederlaag, 19-27. Het vijflandentoernooi wordt voor de eerste keer gehouden. Be halve Oranje doen Roemenië. Spanje, Portugal en Georgië mee. De wedstrijden worden gespeeld in dezelfde weekeinden als het zeslandentoernooi met de grootmachten Engeland, Ierland, Wales, Schotland, Frankrijk en Italië. ANP verantwoord voor de gezond heid is. Meer dan een uur rij den met 175 haxtslagen per mi nuut is erg belastend." Op het Haarlemse kunstijs waren bonuspunten te verdie nen. Dat werkte motivex-end. Vooral in de slotfase ijlden de rijders hard over de piste. Met nog veertig ronden te gaan rin geloorden twintig schaatsers het peloton. Alle klassements toppers waren in de omvang rijke kopgroep vertegenwoor digd. De vluchtei-s gaven elkaar in het verdere verloop van de koex-s geen raimte. Dat was voor Heideman gunstig. „Andere ploegen knapten het vuile werk voor me opIk werd mooi voor de eindsprint in stelling gebracht. Op het laat ste rechte stuk kon ik iedereen voorbij schaatsen." Peter de Vries, die voor de tweede achtereenvolgde keer tweede werd, maakte een die pe buiging voor Heideman. „Die jongen is verreweg de beste. Hij verschuilt zich niet in een wedstrijd, rijdt gaten dicht en zit bijna in elke ont snapping. Zonder Heideman rijdt niemand weg. Hij is de meeste complete rijder van het peloton." ANP Ook in Haarlem was marathonschaatser Jan Maarten Heideman niet te stoppen. foto Poppe de Boer/GPD van onze sportredactie SINDELFINGEN - Stella Jongmans en Ro bin Korving hebben zich zaterdag gekwali ficeerd voor de EK indooratletiek, die van 25 tot en met 27 februari in Gent worden ge houden. Tijdens wedstrijden in de Duitse plaats Sin- delfingen eindigde Jongmans als derde op de 800 meter in 2.01,39. Korving werd na een eerste vergeefse poging op de 60 meter horden tweede in een herstart met 7,68 se conden. De voorlopige Nederlandse ploeg voor de EKtelt nu vijf personen. Meerkamper Chiel Warmers, 800-meterloper Marko Koers en polsstokspringster Monique de Wilt waren al zeker van uitzending. Jongmans bleef ruim onder de richttijd, die de atletiekunie op 2.03,50 had gesteld. De 28-jarige Nootdox-pse moest haar trainings- genote, de Duitse Yvonne Teichmann, (2.01.14) en de Russin Natalia Duchnova (2.01,38) voor laten gaan. „Ik wist niet pre cies wat ik kon verwachten", aldus Jong mans. „Tenslotte had ik maandenlang niet aan wedst rijden deelgenomen. Dit is een he le mooie opsteker. Het geeft me veel vertrou wen en het betekent dat ik de laatste tijd goed bezig ben geweest." Robin Korving bleef tweehonderdste onder de verlangde EK-richttijd. De 25-jarige at leet uit Heerhugowaard finishte met 7,68 seconden (tweede achter de Amerikaan Dees) slechts 0,08 seconde boven zijn natio nale record. In de eerste serie liep hij 7,74 se conden (vierde). „Voor het moment ben ik tevreden", aldus Korving. „Maar het kan nog eentikkie sneller. "ANP door Rudy Booqert KAPELLE - Karin Krappen I werd een uur voor aanvang van I het Open Zeeuwse darttoernooi in Kapelle getroffen door hevige pijn in haar ouderrug. Met han gen en wurgen sloeg de Middel burgse zich door de eerste ron den. Halverwege het toernooi bevrijdde een sessie handopleg- ging.haar van de rugpijn en ze I stoomde vervolgens door naar haar eerste Open Zeeuwse titel in zes deelnames. De titel verloor enige glans, doordat Ki-appens grote rivale Francis Hoenselaar het na i tweede ronde voor gezien hield. Haar grootmoeder was overle- KAPELLE - Vier van de vijf Ne derlandse darters die ooit aan de Embassy World Champion ship darts hebben meegedaan, waren zondagmiddag actief op het Open Zeeland in Kapelle. Vijf Nederlandse darters op de Embassy? Raymond van Barneveld en Co Stompé kent iedereen wel. Ro land Scholten - die als enige van het kwintet gisteren niet in Ka pelle was - zal het gros van de Nedeiiandse sportliefhebbers ook wel kennen. Moeilijker wordt het al met de vierde speler. Toch nam hij vier maal deel aan de Embassv: in 1988, 1989, 1990 en 1992. Elke keer verloor hi j echter in de eer ste ronde. Zijn naam is Bert Vlaardingerbroek en in Kapelle werd hij al in de derde ronde uit geschakeld. De vijfde Nederlander die in Frimley Green op het podium heeft gestaan, is van oorspr-ong een Spanjaard. Zijn enige deel name was in 1998, toen hij in de eerste ronde werd uitgescha keld door Bobby George (3-1). Braulio Roncero, zoals hij heet, reikte in sporthal Groenewoud tot de laatste zestien waarin hij van Rob Berlee verloor (3-1). Roncero speelde vorige maand nog in de bond van Phil Taylor het WK, maar hij verloor in de eerste ronde van Dennis Priest ley. den en de Haagse voelde zich niet in staat het toernooi af te maken. Krappen baalde ervan, maar was niettemin buiten zin nen toen haar laatste pijltje in de 'dubbel 10' belandde. „Hoenselaar was er weliswaar niet, maar ik moet het toch maar doen. Het is algemeen bekend dat ik het moeilijk heb op toer nooien in Zeeland. Er staan zo veel mensen achter me, die alle maal vertrouwen in me hebben. Dat moet ik dan waai'maken. Dat geeft dubbele druk. Ik was in de dagen vóór het toernooi heel zenuwachtig. Daarom vind ik het heel fijn dat ik Open Zee land eindelijk heb gewonnen, Als eerste Zeeuw ooit." Met name in haar laatste drie paxlijen toonde Ki'appen veer kracht. In de kwartfinale tegen Jacqueline Bles stond ze met 2-1 in legs achter en Bles moest 'dubbel 19' gooien voor de over winning. Ze faalde en Krappen sloeg keihard terug. Met wox-pen van 140 en 180 greep ze uitein delijk de partij. Eindstrijd In de halve finale tegen Mariane Levai werd ze opnieuw in de hoek gedreven, maar bij 2-2 gooide 100, 140 en goede finish voor haar finaleplaats. In die eindstrijd kwam ze opnieuw van een 2-1-achterstand terug om alsnog de toernooizege te grijpen. Bij de mannen zorgde Remi Persijn uit IJzendijke voor vuurwerk. Na een bye in de eer ste ronde klopte de geboren Belg vervolgens Danny de Vos (3-1). Piet Boot (3-1) en Peter Stewart (3-0). Bij de laatste zestien trof de 37-jai*ige Persijn Robbert- Jan Bax-tels, de latere finalist en op dat moment nummer drie op de Nederlandse ranking. Persijn bi-acht Bartels aan de rand van de afgrond. Hij miste zelfs zes pijlen voor de winst, waarna Bartels zich plaatste voor de kwartfinale (3-2). Extra arbeid Persijn: „Stomme Belg dat ik ben. Mis ik zes dubbels op rij." Een schande was het niet voor de Zeeuws-Vlaming die nor maal gesproken nooit traint. Hij houdt zijn niveau op peil met wekelijks een wedstrijdje of een toernooitje. Voor Open Zeeland had hij echter twee keer ge- van onze sportredactie CAIRO - De Monegask Jean- Louis Schlesser heeft met zijn Franse bijrijder Henri Magne net als vorig jaar de Rally Dakar gewonnen. In de eindstand na zeventien etappes door de woestijn naar finishplaats Cairo had Schles ser een voorsprong van x-uim twaalf minuten op de Fransen Stéphane Peterhansel en Jean- Paul Cottret. Ook de derde plaats werd bezet door Fransen, Jean-Pierre Fontenay en Gilles Picard. Bij de motorrijders won de Franse BMW-coureur Richax-d Sainct opnieuw. Hij hield bijna 33 minuten over op de Span jaard Oscar Gallardo. Derde werd de Amerikaan Jimmy Le wis. Vijf van de tien Nederlandse motorcoureurs haalden de fi nish. Henk Knuiman zelfs op de fraaie achtste plaats. Hij werd in de afsluitende etappe in de Egyptische hoofdstad tweede, achter de Spanjaard Joan Ro ma. Pierre Karsmakers werd in het eindklassement dertiende, zijn zoon Jyrki 25e. Henk Ver- coelen kwam als twintigste bin nen, Jaap van der Kooy sloot af als 69e. Vooral de prestatie van Knui- man sprong eniit. „Het is super gegaan", vond hij. Alleen Ge rard Jimmink oveitrof hem in 1998 met de vijfde plaats. Pas op het laatste moment besloot Kn uiman naar Dakar te reizen. In Senegal had hij nog proble men en moest het motorblok van zijn KTM woi'den vervan gen. Met de rest van de karavaan moest Knuiman naar Libië vlie gen. Onder druk van dreigende teiToristische acties werden vier zware etappes in Niger ge schrapt. De luchtbrag naar Li bië kostte vermoedelijk tien miljoen gulden. De onderbre king kwam Knuiman uit. Hij kon herstellen van een griep die hem bijna tot opgave dwong. Zondagmorgen bex-eikte hij de finish aan de voet van de pira mides van Gizeh. Vorig jaar de buteerde hij knap met de zeven tiende plaats. Zijn vader was in 1982 als beste Nederlander op de vijftiende plek geëindigd. DPA/AFP traind. De extra arbeid bracht hem bij de laatste zestien. Persijn: „Mijn doel was welis waar de laatste acht bereiken, want dan zou mijn vrouw - die nooit meegaat - de volgende keer meegaan. Maar ik ben niet teleurgesteld. Als ik aan d'n toog mijn pilske maar kan drin ken met mijn gabber JeePee (van Acker, darter uit IJzendijke ben ik tevreden." Karin Krappen schreef het Open Zeeuwse darttoernooi bij de vrouwen op haar naam. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21