PROVINC COURA Mitterrand spekte kas Kohl Peper stuurt aan op rechtszaak Politie pakt wielrenner Robbie McEwen op Grote schoonmaak Tom Williams is weer thuis Afgezette secretaris dorpsraad Sluiskil zet tegenaanval in i 2° tr Co Stompé oppermachtig in Kapeile België eist nieuwe test bij Pinochet Kanselier Klima opent deur voor extremist Haider Televisiestations: Frankrijk gaf CDU miljoenen bij overname raffinaderij Geweld Molukken duurt voort Champagnedoop ChristenUnie Alleen Terneuzen boekt zege 4 WEKEN VOOR PZC N 2 Rustig Perioden met zon en droog. Zwakke variabele wind. Vanochtend lichte tot matige vorst. Vanmiddag 2 graden. 243e jaargang no. 19 maandag 24 januari 2000 losse nummers 1,85 pagina 13 Mi BRUSSEL - De Belgische rege ring eist vandaag in een spoed procedure voor het Britse hoog gerechtshof dat de in Engeland vastzittende Chileense ex-dic tator Pinochet een tweede me dische keuring ondergaat. Een woordvoerder van premier Ver- hofstadt bevestigde dat gister avond. Het Belgische initiatief komt nadat slachtoffers van de ex- dictator in zowel de Verenigde Staten als de meeste Europese j lidstaten protest hadden aange- I tekend tegen de mogelijke vrij lating om gezondheidsredenen van Pinochet. Of een procedure voor het Britse hof een opschor tende werking heeft, was gister avond niet duidelijk. Maar de j regering in Brussel verwacht dat Londen de Belgische be zwaren niet zomaar naast zich I neer zal leggen. Geen antwoord Op verzoek van een groep Chi leense vluchtelingen in België die Pinochet beschuldigt van misdaden tegen de menselijk heid, vroeg de Brusselse onder zoeksrechter Vandermeersch vorige week om een nieuw me disch onderzoek. Daaraan zou ook een Belgische arts moeten deelnemen. i Minister Michel van Buiten- landse Zaken ondersteunde het verzoek van Vandermeersch via een brief aan de Britse minister van Binnenlandse Zaken, i Straw. Maar tot dusverre kwam er geen antwoord. Volgens de woordvoerder van premier Ver- j hofstadt heeft de Belgische re- I gering zich nu partij gesteld, omdat Pinochet zonder dit zwaar geschut al snel zou kun nen vrijkomen. GPD WENEN - De Oostenrijkse kan selier Klima heeft voor het eerst gesuggereerd dat zijn sociaal democratische SPÖ een bond genootschap kan vormen met de extreemrechtse FPÖ van Hai der. Klima zinspeelt op de mogelijke toenadering in een interview vandaag in het tijd schrift Format. Klima verwierp eerder steevast de idee van samenwerking met I de FPÖ vanwege diens antide- mocratische karakter. Nu roept hij de FPÖ op steun te betuigen aan een sociaal-democratisch minderheidsbewind. Haider zegt in de maandagedi tie van het dagblad Kurier te ge- loven dat nieuwe verkiezingen de beste oplossing zijn, omdat daardoor meer mogelijkheden voor kabinetsformatie zouden ontstaan. De grootste partij zou de kanselier moeten leveren en de op een na grootste zou de coa litiepartner moeten worden. De FPÖ, die nu de tweede partij van het land is, stelde zich eer der op het standpunt dat zij niet een sociaal-democratische min- iderheidsregering wilde steu nen. Uit opinieonderzoeken is gebleken dat de FPÖ bij nieuwe verkiezingen als winnaar uit de jhus kan komen, omdat de kie ners het zat zijn dat de andere .twee grote partijen, de SPÖ en de christen-democratische ÖVP er niet in slagen een regering te vormen. AP door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - De zwartgeld- affaire rond de CDU heeft een internationale dimen sie gekregen. Volgens twee televisiestations heeft de inmiddels overleden Franse president Mitter rand in 1994 de verkie zingscampagne van de toenmalige Duitse bonds kanselier Kohl betaald. De operatie zou, volgens een ge zamenlijk onderzoek van de te levisiestations ARD en France 2, deel hebben uitgemaakt van de overname van de Oost-Duit se Leuna-raffinaderij door het Franse staatsbedrijf Elf-Aquit- aine. De overname zou 'gesmeerd' zijn met 85 miljoen mark; dertig miljoen daarvan zou op last van Mitterrand in de campagnekas van de CDU zijn gevloeid. ARD en France 2 zeggen te weten dat de socialist Mitterrand vreesde dat zijn christen-democratische vriend Kohl de verkiezingen in 1994 zou verliezen. Volgens een 'hoog geplaatste' bron 'uit de directe omgeving' van Mitterrand ging het niet om smeergeld. 'Het was geld voor een verkiezingscampagne. Die betaling was in het belang van Frankrijk en van Europa', zo werd de bron geciteerd. Een woordvoerder van Kohl sprak het bericht tegen. Bij de operatie zouden geheim agenten en 'zakenlieden' uit beide landen betrokken zijn ge weest. Een deel van de transac tie wordt in verband gebracht met de Fi-anse zakenman André Guelfi, wiens naam al eerder is genoemd inzake de CDU-affai- re. Guelfi heeft erkend dat hij geld heeft overgemaakt 'als commissie' om de verkoop van Leuna aan Elf-Aquitaine te be vorderen. Hij zei dat de direc teur van Elf-Aquitaine hem had verteld dat zowel Kohl als Mit terrand op de hoogte was van de betaling. Het vinden van waterdichte be wijzen zal moeilijk blijken, om dat dossiers over de aankoop BELFAST - Sympathisanten van het Ierse Republi keinse Leger (IRA) houden de wacht bij het graf van Tom Williams, de laatste IRA-strijder die in Noord-Ier- land werd geëxecuteerd wegens de moord op een agent van de door de katholieken gehate politiemacht RUC. De Britse overheid gaf de resten van Williams pas kort geleden aan zijn familie terug. De hervorming van de door protestanten gedomineerde RUC is een van de las tige hordes die de ij veraars voor het Noord-Ierse vre desproces moeten nemen. De protestantse leider Trimble staat onder zware druk om zijn steun aan de reorganisatie van het politiekorps in te trekken. Hij heeft op zijn beurt geëist dat de IRA op zeer korte termijn werk maakt van de beloofde ontwa pening. foto Peter Morrison/AP doorWessel Penning en Joop Spanjersberg ROTTERDAM - Minister Peper van Binnenlandse Zaken lijkt aan te sturen op een rechtszaak tegen de Rotterdamse onder zoekscommissie die zijn decla ratiegedrag onderzoekt. Advo caat Mentink, die Peper in het weekeinde aan zijn groep advi seurs heeft toegevoegd, heeft de minister in die zin geadviseerd. Zaterdag liet de oud-burge meester van Rotterdam merken 'op voet van oorlog' te verkeren met de Commissie Onderzoek voor Rekening (COR). Een ge sprek met commissieleden en KPMG-accountants zegde hij op het allerlaatste moment af. Vrijwel tegelijkertijd voegde hij de advocaat en oud-wethouder van Rotterdam, Mentink, toe aan zijn legertje van adviseurs. Vandaag beslist Peper of hij de COR voor de rechter daagt. Langs die weg wil hij, vooraf gaande aan het gesprek met de commissie, inzage afdwingen in de 'waslijst aan bedenkelijke feiten' die bij het KPMG-onder- zoek tegen hem boven water is gekomen. Op de eis tot inzage gaat de COR niet in. Volgens een woordvoerder van de COR mag Peper de dossiers na zijn ge sprek met de commissie en de KPMG-accountants inzien. De Advertentie Braun Oral-B Plak Control D7011 met Oral-B tandpasta, satinfloss en kauwgom ran 79_?5 naar Deze aanbieding geldt van maandag 24 januari t/m zondag 30 |anuan 2000. OP=OP door Frits Bakker ADELAIDE - De Australische wielrenner Robbie McEwen, die rijdt voor de Nederlandse ploeg van Farm Frites, is zondagmid dag in Adelaide gearresteerd na een aanklacht van een kamer meisje. De winnaar van de laat ste etappe in Tour Down Under werd onmiddellijk na de huldi ging weggevoerd voor verhoor naar de Magistration Court in Adelaide. Volgens de officiële verklaring van de onderzoeksrechter luidt de aanklacht dat McEwen zich zaterdagmorgen rond acht uur op zijn kamer in het Hilton-ho tel in Adelaide tegenover een kamermeisje onfatsoenlijk heeft gedragen. De aanklacht rept over 'aanraking in het openbaar'. De 27-jarige renner werd zon- d agm iddag ingesloten in het p o - litiebureau en verhoord. Hij reed eerder die dag de slotetap pe van de Tour Down Under, die hij won in de eindsprint. Van daag wordt McEwen voorge leid. In afwachting van het onder zoek wilde ploegleider Teun van Vliet geen commentaar geven. „We weten niet wat er precies is gebeurd, dus ik mag en kan er niets over zeggen." Assistent ploegleider Egon van Kessel: „Er zijn twee verhalen, die ge deeltelijk op elkaar aansluiten." Van Vliet bleef gisteren achter in Adelaide om McEwen bij te staan. Het was gisteravond nog ondui delijk waar de renner van Farm Frites zich ophield na zijn ver hoor. Volgens enkele renners van het team was hij naar de ge vangenis overgebracht. Een an dere lezing was dat de Australi sche renner Jay Sweet een borg van 1000 dollar had betaald om McEwen voorlopig vrij te krij gen. In het Farm Frites-kamp heers te grote verslagenheid na het bekend worden van het nieuws over de arrestatie. De Tour Down Under werd zondag avond afgesloten met een open luchtfeest. „We hebben van daag gewonnen, maar niemand kan ervan genieten", zei ploeg genoot Koos Moerenhout. Robbie McEwen kwam vorige week maandag, twee dagen la ter dan de rest van de ploeg, aan in het Hilton-hotel in Adelaide. Hij was na het seizoen naar Au stralië gekomen om daar de wintermaanden te overbruggen en reisde op eigen gelegenheid naar de Tour Down Under. In oktober van het vorig jaar trad hij in België in het huwelijk. Zijn vrouw Angelique verbleef in Adelaide in hetzelfde hotel, drie kamers verwijderd van waar Robbie McEwen sliep. De sprinter, die dit jaar debu teert bij Farm Frites na een vijf jarig verblijf bij de Rabobank, zou vrijdag naar België komen om zich verder voor te bereiden op het nieuwe wielerseizoen. toezegging dat de minister 'in een later gesprek' terug mocht komen om voorliggende zaken toe te lichten of te weerleggen, bleek voor Peper onvoldoende. Teleurgesteld De commissieleden toonden zich 'teleurgesteld' over de wei gering van de minister om met hen in gesprek te gaan. Ze zijn echter niet van zins voor Peper te wijken. Bovendien wil de COR de minister geen voor keursbehandeling geven. De 22 andere geïnterviewde (ex-)wet- houders hebben evenmin van te voren inzage in de stukken ge kregen. Naar verwachting wordt het eindrapport voltooid zonder Pepers weerwoord. In de Rotterdamse gemeente raad gaan stemmen op om Peper komend weekeinde alsnog een kans te bieden voor de commis sie te verschijnen. De ontwikkelingen in de zaak- Peper kregen zaterdagochtend een onverwachte wending. Al om werd gedacht dat Peper als nog eieren voor zijn geld zou kiezen en het gesprek met de COR zou ingaan. Even voordat het gesprek zou plaatshebben, liet een medewerker van het door Peper ingeschakelde ac countantskantoor PriceWater- house-Coopers weten dat de mi nister niet zou komen. De Tweede Kamer bemoeit zich niet met de affaire-Peper. Het is volgens haar aan de onder zoekscommissie en de Rotter damse gemeenteraad om een oordeel uit te spreken. Pas dan is eventueel Den Haag aan zet, zeggen woordvoerders van CDA VVD, PvdA en D66. GPD van Leuna uit deBondskansela- rij blijken te zijn verdwenen. Ook in Maagdenburg, waar het hoofdkantoor van Leuna was gevestigd, zijn dossiers zoek. CDU-secretaris-generaal Mer kel zei gisteren dat het deze week afgesloten accountants onderzoek van de partijboek houding geen aanwijzingen heeft opgeleverd die het bericht van de tv-zenders onderbou wen. De experts kunnen elf miljoen mark niet thuis brengen, zei Merkel. GPD Aan de vooravond van het bezoek van de Indonesische vice- president Megawati aan Ambon zijn er op de Molukse eilan den Haruku en Halmahera tientallen doden en vele gewonden gevallen. Megawati probeert samen met de bevol- king een oplossing te vinden voor het etnisch-religi- eus geweld. De onlusten duren al meer dan een jaar. Met champagne, zang en een vlotte videoclip hebben de poli tieke partijen RPF en GPV zich zaterdag in Ede verenigd. Fractievoorzitters Schutte en Van Dijke hieven het glas op de nieuwe combinatie ChristenUnie, die geen vaste plek in het politieke spectrum wil innemen. In Zeeland presen teerden beide partij en hun nieuwe naam op de Markt in Middelburg De hoogst spelende Zeeuwse zaterdagvoetbalclubs kwamen door afgelastingen niet in actie. De hoogst spelende zondag clubs speelden wel. Koploper Terneuzen, leider in de tweede klasse E, won in Drunen van RKDVC (2-3). HW'24 verloor van TSC (4-3). Goes, hekkensluiter in de tweede klasse E, verloor in en van Puttex-shoek (4-1). radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport. 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 23 door Barend Pelgrim SLUISKIL - Maria Köllner, de afgezette secretaris van de dorpsraad Sluiskil, gaat stap pen ondernemen om dorpsraad- voorzitter Frans Saerens uit zijn functie te verwijderen. Volgens Köllner is Saerens niet te hand haven na diens discriminerende uitlatingen over asielzoekers. Mogelijk laat ze de uitspraken van Saerens toetsen door het Landelijk Bureau Racismebe strijding. De verhoudingen in Sluiskil zijn ver-ziekt door de controverse over de komst van asielzoekers naar Sluiskil. Per 1 februari vangt Hotel Sluiskil veertig asielzoekers op. Het aantal kan de komende drie jaar oplopen tot tweehonderd. Köllner was de enige in de dorpsraad die positief stond te genover de opvang. Zij werd vo rige week woensdag na afloop van een informatiebijeenkomst door medebestuurders aan de kant geschoven. Steun Köllner zegt dat ook voorzitter Saerens uit zijn functie onthe ven moet worden. „Ten eerste heeft hij van alles aan elkaar ge logen om zijn eigen gezicht te redden en ten tweede is zijn dis criminerende houding onaccep tabel. Deze man is niet repre sentatief voor Sluiskil." Köllner krijgt steeds meer steunbetuigingen en aan de deur worden bloemen afgele verd. Vrijdag staken Statenle den haar een hart onder de riem. Ook Vluchtelingenwerk stimu leert haar tot standvastigheid. „Ik schrok van de vijandige houding in Sluiskil tegen asiel zoekers, maar ik weet nu dat er ook noxmaal denkenden zijn die achter mij staan." Ze betreurt het dat zo weinig mensen in het dorp zich openlijk uitspreken voor de komst van een voorlopige opvang in Hotel Sluiskil. „Maar ik heb er begrip voor. U weet hoe dat gaat in een klein dorp. Ondememei-s moe ten bijvoorbeeld uitkijken voor hun handel. Maar aan de andere kant zeg ik ook: doe in gods naam je mond eens open." Hoe Köllner gaat bewerkstelli gen dat Saerens uit de dorps raad wordt gezet, weet ze nog niet. Er gaat in elk geval een brief naar B en W en gemeente raad van Terneuzen. „Ik accep- teer dat mensen er een andere mening op nahouden. Maar dis criminatie kan echt niet. De mensen van de dorpsraad moe ten hun verantwoordelijkheid nemen. Ik neem aan dat meneer Saerens geen bloemen heeft ontvangen voor zijn optreden." Saerens wil niet reageren. „Ik zeg alleen dat Sluiskil er niet zo over denkt." Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer Q een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1